WAŻNE WYDARZENIA W SZKOLE

Rok szkolny 2012/2013

dodał: R. Langhammer (30-06-2013, 07:09:21), zdjęcia: J. Raszka

28 czerwca , w MDK Prażakówka, odbyło się ogólnomiejskie zakończenie roku szkolnego. Wręczane były nagrody dla najlepszych uczniów ustrońskich szkół. Z naszej szkoły wyróżnienia dostali:

- Julia Markuzel (kl. Ia) za wysokie miejsce w Konkursie Gwarowym,

- Julia Raszka (kl. IIIa) za bardzo dobry wyniki w Międzynarodowym Konkursie Języka Angielskiego "Fox",

- Joanna Sikora (kl. VIb) jako laureatka Konkursu Biblijnego "Jonasz".

Ponadtwo wręczone zostały nagrody dla Sportowców Roku (z naszej szkoły: Joanna Sikora i Konrad Zając) i Absolwentów (naszą Absolwentką Roku została... Joanna Sikora!).

Serdecznie wszystkich gratulujemy!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Sikora (30-06-2013, 06:59:31), zdjęcia: M. Sikora

28 czerwca odbyła sie uroczystość zakończenia roku szkolnego 2012/2013. Na początku przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego - Michalina Macura powitała wszystkich przybyłych - Naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu UM - p. Danutę Koenig, rodziców, nauczycieli i uczniów. Później głos zabrała p. Danuta Koenig. Życzyła ona wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom udanych wakacji. Następnie p. Roman Laghammer wręczył uczniom świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe. Tytuł Absolwenta  Roku  otrzymała  Joanna  Sikora,   która  została  również  Sporowcem  Roku  w  kategorii  dziewcząt. W kategorii chłopców Sportowcem Roku został Konrad Zając. Część artystyczną zaprezentowali uczniowie naszej szkoły przygotowani  przez  p.  Lucynę  Raszkę, p. Małgorzatę Rymorz i p. Rajmunda Raszyka.

Życzymy wszystkim uczniom udanych wakacji! Do zobaczenia we wrześniu!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (30-06-2013, 06:56:41), zdjęcia: M. Sikora

26 czerwca miało miejsce ostatnie w tym roku szkolnym wręczanie dyplomów i nagród za udział w konkursach  i  zawodach  oraz  w  wycieczkach.  Po wręczeniu nagród przyszedł czas, aby Samorząd Uczniowski pochwalił się swoimi dokonanianimi w kończącym się roku szkolnym. Później  kandydaci  na przewodniczącego SU przedstawili swój program. W wyniku głosowania w klasach, Przewodniczącą SU została Żaneta Świeży (kl. Vb). W skład zarządu SU weszli również: Szymon Kuś (kl. Va), Edyta Górniok (kl. Vb) i Mateusz Cieślar (kl. Vb). Gratulujemy!

Po wyborach zostały jeszcze wręczone dyplomy i nagrody dla laureatów szkolnego konkursu "Mam talent". Każdy z laureatów przedstawił również wszystkim uczniom i nauczycielom swój "talent".

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (22-06-2013, 18:51:31), zdjęcia: G. Chraścina

20 czerwca odbył się koncert uczniów, którzy pod okiem p. Małgorzaty Rymorz szlifują swoje talenty muzyczne.  Na  koncert  przybyli  rodzice  uczniów i nauczyciele. Każdy młody artysta zaprezentował jeden utwór na wybranym instrumencie. Wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Jakubczyk (02-07-2013, 06:42:41), zdjęcia: A. Jakubczyk

18 czerwca o godzinie 15.00 w Bładnicach (w Haneczce) odbyło się spotkanie klasowe uczniów z klasy 1b wraz z rodzicami. Pogoda nam dopisywała. Było bardzo słonecznie oraz bardzo ciepło. Korzystając z tak pięknej pogody rozpoczęliśmy spotkanie od schłodzenia się pysznymi lodami. Dzieciaki czuły się wspaniale mogąc korzystać z piaskownicy, huśtawek, zjeżdżalni. Jednak największą atrakcją okazała się trampolina. Korzystając z możliwości serdecznie dziękuję rodzicom, którzy pomagali podczas naszego "grilowania". Specjalne podziękowania dla Pana Tomka Tomiczek oraz Pana Dariusza Podżorskiego za dopilnowanie naszego ogniska i kiełbasek.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (22-06-2013, 18:09:53), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W dniu 15 czerwca grupa 18 osób wyruszyła na wycieczkę do tzw. „Worka Raczańskiego”. Pomimo usilnych starań organizatora choroby i strach przed trasą spowodowały, że nie udało się przekroczyć liczbę 21 uczestników  ( tyle było na liście jeszcze w piątek ), co znacznie podrożyło koszta wycieczki. Po pierwsze wzrósł koszt autobusu o około 8zł na osobę ,po drugie nie mieliśmy korzystnych zniżek dla grup w schronisku (straciliśmy po 5zł na osobie). By kolejne wycieczki nie były zbyt drogie i zgodne z przepisami ( autokar) grupa dzieci nie będzie mogła być mniejsza niż 22 uczniów.  W  przypadku  mniejszych  grup  będę  wycieczkę odwoływać, co spowoduje ich mniejszą ilość. Teraz ze względu na zakańczanie akcji Beskidy I oraz celem zdobycia całościowej odznaki wycieczka przebiegła pomimo mniejszej grupy.

W autobusie opowiadałam o historii mijanych miast i o otaczających nas górach. W Żywcu zatrzymaliśmy się i zwiedzili rynek, kościół z 1515 oraz park przy zamku Habsburgów.  Na ławeczce dzieci przysiadły się do arcyksiężnej Marii  Habsburg,  która  chociaż  była  Austriaczką,  to  przyjęła  obywatelstwo  polskie i swoje dobra przekazała dla miasta Żywca. Później poszliśmy do muzeum miejskiego, gdzie poznaliśmy historię miasta, stroju żywieckiego oraz zamku. Widzieliśmy mapę z 1503r z zaznaczonym Nierodzimiem. Największą furorę zrobiła sala tortur. Urządzenia do zadawania bólu budziły grozę, ale najbardziej przestraszyła dzieci informacja, że w dawnych czasach za zgodą sądu, gdy rodzice poskarżyli się na swoje dzieci i zarzucili im brak spełnienia pokładanych oczekiwań, nie chodzenie do kościoła, pyskowanie dorosłym, to dziecko takie było skazywane na śmierć przez ścięcie toporem. Nic dziwnego, że dawniej dzieci były grzeczne.  Nasze dzieci też były grzeczne i poszły na lody. Kolejny przystanek to Węgierska Górka   i  bunkier  „Wędrowiec”  w  Żabnicy.  Tutaj  było  trochę  historii  z  okresu  ostatniej wojny i poczucie dumy, że 20 polskich żołnierzy zatrzymało 17000 żołnierzy niemieckich i 200 z nich w walce pozbawiono życia. „Westerplatte  Południa” bardzo się dzieciom podobało.

Wyruszyliśmy busem do Rycerki Górnej i stamtąd z bagażami na plecach (od 12.50), ostro w górę do schroniska na Przegibku. Przybyliśmy tam już przed 14.00 i przez godzinę odpoczywaliśmy zjadając domowe kanapki. Mając piękną pogodę wyruszyliśmy w dalszą drogę i dotarli do schroniska na Rysiance około 17.00. Starsi chłopcy przeżyli szok, gdyż okazało się, że nie ma prądu i dopiero wieczorem solary dostarczą energii. Po rozlokowaniu w dwóch pokojach, zjedzeniu obiadokolacji dzieciaki poszły grać w piłkę oraz do namiotów indiańskich. Nie obyło się bez niespodzianek. Kacper kopnął w gniazdo os i dwie go użądliły, wcześniej spotkaliśmy żmiję, ale wrażeń było zbyt mało i dopiero brak światła o 22.00 zmusił grupę do snu. W nocy o 4.00 niektórzy sprawdzali pogodę a o 6.00 już pobiegli na Małą Rysiankę. Śniadanie było konkretnym  posiłkiem i po spakowaniu, wymyciu kubków i sprzątnięciu o 9.15 wyruszyliśmy na Wielką Raczę. Z przerwami na posiłki , odpoczynkami i czytaniem tablic  z  informacjami  o  rezerwacie  doszliśmy  po  5  godz.  do  schroniska.  Na  Wielkiej  Raczy  posililiśmy  się  i  odpoczęli, ale niektórzy byli tak zmęczeni, że nawet nie chcieli jeść. Później szybkim  marszem  w  1,5 godz.  doszliśmy  do  Rycerki  Górnej  do  miejsca,  gdzie  rozpoczęliśmy wędrówkę i po nagrodzeniu czekoladami naszych debiutantów w dwudniowej wycieczce (Renatka i Dawid) pojechaliśmy do domu. W Nierodzimiu  byliśmy około 18.00. Przechodzonych 28 km dało się odczuć w nogach, ale warto było. Do zobaczenia na letnich szlakach.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (22-06-2013, 18:06:31), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

14 czerwca, w piękny piątkowy dzień, klasa II i klasy III ( 41 osób) wyruszyły na wycieczkę do Cieszyna. Decyzja dobra, bo po tej wycieczce nie jest aktualne stare przysłowie:  „cudze chwalicie, swego nie znacie sami nie wiecie co posiadacie”.  Dzieci  poznały  stolicę  swojego  powiatu,  a  dawniej  Księstwa Cieszyńskiego. Zwiedziły siedzibę dawnych Piastów, czyli wzgórze zamkowe z wieżą i rotundą, rynek, studnię Trzech Braci, „Wenecję Cieszyńską” i dawne muru obronne. Niestety pobyt na rynku był nieco utrudniony, gdyż odbywały się tam przygotowania do Święta Trzech Braci  i cały plac był zagospodarowany, co spowodowało, że nawet nie było nam dane spokojne wysłuchanie  cieszyńskiego hejnału.

Niezapomnianą i jedyną w swoim rodzaju atrakcją było zwiedzanie muzeum drukarstwa w Cieszynie połączone z warsztatami. Dzieci poznały stare maszyny drukarskie i cały proces drukowania książek, a potem próbowały sił w linorycie i wycinając swój inicjał zebrały ze sobą swoje wydrukowane prace. Był też czas na lody i stosunkowo wcześnie bez niespodzianek powróciliśmy do szkoły.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (22-06-2013, 18:31:53)

12 czerwca klasa I a  celem  przyjemnego  spędzenia  końcówki  pracowitego  roku  szkolnego  spotkała  się  wraz  ze  swoimi  rodzicami,  rodzeństwem i nauczycielami na ognisku  u Haneczki w Bładnicach.  Pomimo mokrego boiska odbyło się wiele konkursów i zabaw. Dzieci ścigały  się  na  hulajnogach,  kozłowali piłkę pokonując slalom, bawili się z chustą animacyjną i piłeczkami a wraz z rodzicami  pokonywali  w  parach  tor  przeszkód.  Było  dużo  zabawy  na  placu  zabaw i pyszne kiełbaski, ciasta i oczywiście lody. Rodzice mogli zobaczyć jak funkcjonuje klasa w grupie i wzajemnie się poznać. Czas szybko upłynął i chociaż było przed 20.00, to dzieci niezbyt chętnie opuszczały plac zabaw.  Tylko obiecanka, że  jeszcze w tej formie spotkamy się spowodowała, iż dzieci „ pozbierały swoje  zabawki” i wróciły z rodzicami do domu.

dodał: I. Bosak (22-06-2013, 17:56:36), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

12 czerwca w MDK Prażakówka odbył się XI Finał Miejskiego Konkursu Ekologicznego. W konkursie brały udział wszystkie szkoły z Ustronia - gimnazja i szkoły podstawowe. Konkurs składał się z 4 części. 1 i 2 część trwała do 30 kwietnia i polegała na zbiórce surowców wtórnych. Naszej szkole udało się zgromadzić 11738 kg makulatury, 32 worki plastiku oraz 535 kg baterii. W tej rywalizacji wypadliśmy rewelacyjnie, ponieważ zbiórka surowców ze wszystkich szkół wyglądała następująco: 31681 kg makulatury, 267 - worków plastiku oraz 1001 kg baterii. Trzecia część to konkurs na plakat mówiący o odnawialnych źródłach energii - tutaj również sukces - 2 miejsce Natalii Krzemień. Ostatnia część to konkurs wiedzy i segregacja odpadów w którym nasza szkoła też nieźle sobie poradziła. Wynik rywalizacji to I miejsce naszej szkoły w tym konkursie,  co  jest  najlepszym  wynikiem  w  historii  SP6.  Wszyscy  uczestnicy  zostali  nagrodzeni  upominkami i dyplomami. W skład reprezentacji szkoły weszły: Elżbieta Bednarczyk, Joanna Sikora i Michalina Macura. Tutaj chciałbym jeszcze podziękować wszystkim uczniom, którzy aktywnie włączyli się w zbiórkę surowców wtórnych w naszej szkole.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (15-06-2013, 10:18:41), zdjęcia: I. Bosak

W czerwcu klasy V i VI na lekcjach edukacji ekologicznej przygotowywały sałatki, kanapki i inne "cuda" w ramach akcji "Trzymaj Formę". Efekty można zobaczyć na zdjęciach.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (11-06-2013, 05:36:21), zdjęcia: R. Raszyk

8 czerwca nasza szkoła po raz trzeci uczestniczyła w turnieju koszykówki dziewcząt "Gramy, bo lubimy" w Wiśle. Każda z naszych drużyn miała swoją nazwę. Najlepsza z naszych drużyn okazała sie klasa 2 (Dzikie koty), gdyż zwyciężyła w swojej kategorii wiekowej! Warto było ćwiczyć na SKSach raz tygodniu systematycznie przez cały rok. Miejsce drugie wywalczyły nasze szóstoklasistki (Nierodzimki). Trzecia z naszych drużyn z klas piątych (Szósteczki) zakończyły turniej na miejscach 5-6. Indywidualnie wyróżniona MVP (najbardziej wartościowa zawodniczka) została Kamila Cieślar. Na zakończenie każda z uczestniczek otrzymała od organizatorów pamiątkową koszulkę.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (11-06-2013, 05:28:31), zdjęcia: D. Tumas

7 czerwca, utalentowani muzycznie uczniowie naszej szkoły, mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności wokalne oraz poczynione postępy w grze na instrumentach. W „Mam talent” wzięło udział 23 uczestników, których występy oglądało i oceniało jury w składzie: Joanna Chraścina, Małgorzata Rymorz i Dominika Tumas. W kategorii wokalnej I miejsce zajął duet z klasy I a – Julia Markuzel i Marta Kępińska. Dziewczynki wykonały radośnie piosenkę „Lato, lato”. Miejsce II przypadło Ewelinie Szczerbie z klasy V a (zaśpiewała „Wakacje, znów będą wakacje”), natomiast III miejsce kolejnemu duetowi, tym razem z 5 b –  Wiktorii  Fober i Natalii Stoły („Ktoś mnie pokochał”). W kategorii instrumentalnej miejsce I jury przyznało Magdzie Pinkas, Asi Sikorze i Paulinie Tatar z 6 b, które tworzą trio gitarowe. Dziewczyny wykonały utwór „Estartit”. Za nimi uplasowała się Andrea Cabrera – Blanco z 5 b, która zagrała na gitarze „Spanish Romans”, a III miejsce wygrała sobie na keyboardzie Karolina Stanna z 3 b („Na moście w Avignon”). Jury zdecydowało się także wyróżnić 3 uczestników: Dominikę Raszkę z klasy 4, która zaprezentowała własny układ choreograficzny do piosenki „Waka, waka” Shakiry, Asię Sikorę, która zagrała na gitarze utwór „Arabesque” oraz Angelikę Bury z  klasy  IV  za  wykonanie  „Greensleves”  na  gitarze.  Zwycięzcom  gratulujemy,  a  wszystkim  uczestnikom  dziękujemy  za  zaangażowanie  na  scenie  i  odwagę w prezentowaniu swoich talentów.

[zobacz zdjęcia]

dodał: I. Bosak (07-06-2013, 06:12:41), zdjęcia: I. Bosak, A. Szonowska

W dniu 5 czerwca odbył się w naszej szkole Dzień Sportu. W pierwszej kolejności rozdane zostały dyplomy i puchary za osiągnięcia w konkursach wiedzy i zawodach sportowych. Następnie uczniowie klas 4-6 przystąpili do rywalizacji sportowej, natomiast na świetlicy w tym samym czasie młodzież z klas 1-3 rywalizowała w turnieju szachowym.

Dziewczęta rywalizowały w piłce koszykowej. Po zaciętej rywalizacji najlepsze okazały się uczennice z klasy 5b, które zwyciężyły w dwóch spotkaniach, a dwa kolejne zakończyły remisem. Drużyna 5b w składzie: Żaneta Świeży, Edyta Górniok, Andrea Cabrera-Blanco, Wiktoria Fober, Laura Stec i Natalia Stoły okazały się bezkonkurencyjne. Drugie miejsce zajęła klasa 6b, a na najniższym stopniu podium stanęła klasa 5a. Kolejne miejsca należą do klasy 6a i 4. Chłopcy natomiast rywalizowali w piłce nożnej i tutaj bezkonkurencyjna okazała się klasa 6a, która w składzie: Michał Mrózek, Michał Brzuskiewicz, Szymon Łukasiak, Krystian Michalski, Kuba Lipus i Patryk Kukuczka wygrała wszystkie swoje spotkania. Drugie miejsce ex aquo zajęły drużyny klas 6b i 4. Kolejne miejsca zajęły klasy 5a i 5b. Dzień Sportu jest częścią programu Trzymaj Formę, który jest realizowany w naszej szkole.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Sikora, M. Szymańska-Kukuczka (06-06-2013, 05:35:36), zdjęcia: G. Chraścina

29 maja uczniowie klas IV – VI uczestniczyli  w rajdzie rowerowym do Międzyświecia i Kisielowa. Wyruszyliśmy sprzed naszej szkoły i zajechaliśmy do szkoły w Międzyświeciu. Tam mieliśmy krótką przerwę i okazję dowiedzieć się nieco o historii tej szkoły. Następnie pojechaliśmy do skansenu w Kisielowie. Po obejrzeniu chatki, przedmiotów i pojazdów z dawnych czasów mogliśmy odpocząć i posilić się kiełbasą z ogniska. Wszyscy, choć zmęczeni, byli zadowoleni z tej wycieczki. (J. Sikora)

„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie.” Ta sentencja powinna uzmysłowić uczniom z Nierodzimia w jak pięknym i ciekawym miejscu żyją. Temu służyła ostatnia wycieczka rowerowa do Kisielowa. Wzięło w niej udział 20 uczniów i sześciu opiekunów oraz nauczycieli.  W drodze do  granic Skoczowa podziwialiśmy piękne domy i ogrody w Nierodzimiu i Bladnicach. Musieliśmy troszeczkę zmienić  trasę, gdyż właśnie wylewano asfalt  na jednej z ulic, ale nadrabiając kilometry dojechaliśmy głównymi drogami  pod prywatne przedszkole „Chipopotam”.  Teraz czekała na nas trasa przełajowa. Jadąc wąską dróżką dotarliśmy do mostku nad rzeczką. Przeprawa przez potoczek była niemożliwa, gdyż nurt był zbyt wartki a przechodząc przez mostek  trzeba  było  po  schodkach wciągnąć rowery. Byliśmy już na wzgórzu, gdzie znajdują się ruiny grodu Gołęszyców z wieku VII, który  był  prawdopodobnie najbardziej wysuniętym na wschód grodem tego plemienia. Wskazywać na to miałoby pozostałości po wale ziemnym i fosie, prawdopodobnie służące do obrony przed plemieniem Wiślan na zachodzie. Osada została zniszczona w wyniku najazdu księcia Wielkomorawskiego Świętopełka II pod koniec IX wieku. Drugą ważna osadą z tego okresu był gród  w Starym Cieszynie w Chocieborzu ( obecnie teren Czech), gdzie odbudowano wały, mury, bramy i zagrody. Mam nadzieję, że tam pojedziemy na wycieczkę. Z wyżej wymienionych informacji wynika, że na naszym terenie były pierwsze osady ludzkie.  Przejazd rowerowy do Międzyświecia był bardzo trudny. Właściwie trzeba było zejść z rowerów i je podprowadzić. Odpoczęliśmy  na ławeczkach przy Zespole Szkół Rolniczych,  a  następnie  zostaliśmy  oprowadzeni  po  szkole.  Może  któryś z naszych uczniów zdecyduje się na tą szkołę w przyszłości. Ponownie wyruszyliśmy rowerami w stronę Kisielowa. Tutaj bez przeszkód dojechaliśmy do skansenu. W zaciszu starych drzew, oglądając wyposażenie zabytkowej chaty oraz galerię starych wozów i powozów przygotowaliśmy kiełbaskę na ognisku.  Po posiłku wszyscy próbowali swoich sił w rzutach do kosza, misia lub innych grach z udziałem piłki. Wypoczęci i zadowolenie z pięknej pogody wyruszyliśmy na ostatni odcinek naszej trasy, czyli do szkoły. Po 25 minutach jazdy bezpiecznie dojechaliśmy do celu.  Ponieważ duża część uczniów jeździ do szkoły na rowerach, przydałoby się prócz rajdów rowerowych po okolicy zorganizować też jakieś wyścigi rowerowe na boisku. Chłopcy podczas rajdu wyraźnie  chcieli się ścigać i trudno było im zrozumieć  zasady spokojnej jazdy na rajdzie.  W wyścigach i rajdach koniecznym jest posiadanie kasku  i mam nadzieję, że wszyscy w przyszłości będą go nosili.

Miejmy nadzieję, że jesienią wybierzemy się do Cisownicy czy Goleszowa.  Do zobaczenia  na kolejnej wycieczce w kaskach i z kartami rowerowymi. (M. Szymańska-Kukuczka)

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (31-05-2013, 10:04:21), zdjęcia: D. Tumas

W środę, 29 maja, w naszej szkole można było spotkać tancerki flamenco, japońskie gejsze, włoskich kucharzy, greckich bogów, a nawet… zawodnika sumo. A wszystko to z okazji dnia zdrowej żywności, który został ogłoszony przez p. Ireneusza Bosaka. Każda z klas 4 – 6 zaprezentowała swoim młodszym kolegom wybrany przez siebie kraj i charakterystyczne potrawy w nim podawane.

Zanim rozpoczęły się pokazy, wszystkich uczniów oraz nauczycieli spotkała słodka niespodzianka. Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, Rada Rodziców ufundowała lody dla wszystkich.

Klasa IV zaprezentowała Grecję. Uczniowie przebrali się za greckich bogów i skupili na tym, czego o tym kraju nie wiemy. Na ich stole znalazły się m.in. oliwki i ser feta. Klasa V a, gdzie królowali szefowie kuchni, przekazała zebranym najważniejsze informacje dotyczące Włoch i serwowała pizzę oraz spaghetti. Dzięki uczniom z 5 b przenieśliśmy się do Hiszpanii. Zaprezentowali taniec flamenco, bitwę na pomidory, walkę torreadora z bykiem, a także pokazali w jaki sposób zrobić tortillę. Jako poczęstunek zaproponowali właśnie tortille, sałatki z pomidorów oraz churros – chrupiące ciasteczka. Klasa VI a przedstawiła charakterystykę Japonii. Przygotowała zieloną herbatę i tradycyjną sałatkę japońską. Jednak największy aplauz widowni wzbudziła walka sumo. W świat kultury chińskiej zabrali nas uczniowie z 6 b. Zrobili prezentację multimedialną, w której przedstawili potrawy robiące furorę w Chinach, m.in. ryż, serek tofu i kapustę pekińską. Na koniec zaproponowali zabawę dla widzów, która pozwalała ugruntować zdobytą wcześniej wiedzę.

Dzień zdrowej żywności zakończył się wielkim poczęstunkiem. Uczniowie z klas 1 – 3 wylosowali, którzy starsi koledzy ich ugoszczą, a następnie zabrali się za pałaszowanie zagranicznych specjałów.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (31-05-2013, 10:02:53), zdjęcia: D. Tumas

28 maja naszą szkołę odwiedziła pielęgniarka i misjonarka p.  Anna  Pinkas.  Podzieliła  się  z  nami  wspomnieniami  i  wrażeniami  ze  swoich  pobytów w Afryce. Wygłosiła krótką pogadankę na temat afrykańskiej flory i fauny, a następnie opowiedziała o trudnym życiu codziennym  na  tym  gorącym  kontynencie, m.in. jak wygląda tam powszedni dzień dzieci. Rówieśnicy naszych uczniów mają utrudniony dostęp do nauki, za którą ponadto muszą płacić. Uczą się w 120 osobowych klasach. Nierzadko ciężko pracują, a w czasie wolnym bawią się patykami czy śmieciami, bo zabawek nie posiadają.

Wysłuchaliśmy opowieści p. Anny z wielkim zainteresowaniem, ilustrowane były pięknymi zdjęciami autorstwa naszego gościa. Dla uczniów była to pouczająca lekcja. Poszerzyli swoją wiedzę geograficzną oraz mogli porównać warunki w jakich żyją, z tymi, z którymi radzić muszą sobie ich afrykańscy równolatkowie. Inicjatorką spotkania była p. Małgorzata Rymorz.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Sikora (27-05-2013, 05:37:21), zdjęcia: G. Chraścina

W dniach 20-21 maja uczniowie klasy IV, V a i VI b pojechali na dwudniową wycieczkę w Tatry. W  pierwszym  dniu  wycieczki  przeszli  z  Palenicy Białczańskiej do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Po drodze mieli okazję zobaczyć największy wodospad w Polsce - Wielką Siklawę, najwyższy szczyt Polski, który w całości położony jest w Polsce - Kozi Wierch (2291 m.n.p.m), a także napić się herbaty w najwyżej położonym schronisku w Polsce. Po męczącej marszrucie uczniowie i opiekunowie udali się do Białego Dunajca na nocleg do Willi „Jawor”.

We wtorek wyjechali kolejką na Kasprowy Wierch i zdobyli Beskid – dla większości był to pierwszy w życiu dwutysięcznik (2012 m.n.p.m). Wszystkim dopisały humory i kondycja. Była to bardzo udana wycieczka.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (15-05-2013, 05:26:31), zdjęcia: D. Tumas

We wtorek, 14 maja, klasa VI b uczestniczyła w innej niż zwykle lekcji historii. W związku z tym, że w ostatnim czasie szóstoklasiści przerabiali II wojnę światową, postanowiliśmy zaprosić na lekcję kogoś, kto tę wojnę przeżył, tak zwanego „świadka historii”.

Zaproszenie chętnie przyjęła p. Anna Chrapek, mieszkanka Nierodzimia, która miała dokładnie tyle samo lat, gdy kończyła się wojna, ile właśnie mają nasi uczniowie z klasy VI. P. Anna wspominała swojego brata, który służył w armii Andersa, latające bombowce, wysadzenie mostu w Lipowcu, a także pobyt w jej rodzinnym domu oficerów i żołnierzy niemieckich, których przez pewien czas państwo Chrapkowie zmuszeni byli gościć. Szóstoklasiści z zainteresowaniem słuchali opowieści oraz mieli możliwość zadawania pytań, z czego chętnie korzystali. Nasz gość opowiedział również, jak wyglądała nauka w szkole w czasach wojennych, m.in. o swoim surowym, niemieckim nauczycielu Johannie Fitingu.

Czasy wojny, które do tej pory znaliśmy jedynie z kart książek, dziś poznaliśmy od innej strony, ludzkiej. Z relacji naocznego świadka tych wydarzeń. Dla wszystkich była to ciekawa i pouczająca lekcja.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Macura (19-05-2013, 07:57:24), zdjęcia: L. Raszka

13 maja w nierodzimskim przedszkolu klasa szósta odegrała podwójną scenkę z okazji Dnia Ziemi. Przedstawienie ukazało naszym najmłodszym kolegom, jak wiele może nam ofiarować jedno drzewo oraz dlaczego warto dbać o nasze środowisko.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (17-05-2013, 06:06:31), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Piękny maj, wszędzie zielono, ale Rajd  „Przywitanie wiosny” na Soszowie pozostał tylko w sferze planów. Wycieczka się odbyła (11 maja), ale deszczowa pogoda spowodowała,  że poszliśmy jedynie na Stożek i zeszliśmy do Wisły Łabajowa.  W wycieczce uczestniczyło kilku debiutantów z klasy I ( dwie osoby) i młodzi adepci turystyki z klasy II, co spowodowało, że  trasa była bardzo łagodna. Rankiem podeszliśmy do wyciągu i spokojnie wjechaliśmy na Stożek. Było mgliście, ale  nie padało. Konrad Armata po raz pierwszy w życiu jechał wyciągiem krzesełkowym, więc  wrażeń było co niemiara. W schronisku rozdaliśmy nowe książeczki, podbili stare, posilili się i wybierając się w drogę powrotną  musieliśmy ubrać peleryny i płaszcze przeciwdeszczowe. Byłam mile zaskoczona, gdyż  każde z dzieci miało prawidłowy strój. Początkowo troszeczkę mocniej padało, ale po przejściu około kilometra przestało i nawet  nie trzeba było chronić głowy przed deszczem. Wycieczka choć w zmniejszonym składzie była udana i konieczna. Kilka osób potrzebowało zdobyć górę Stożek, celem pozyskania odznaki, a wszyscy uczyli się odkrywać walory deszczowych gór. Umiejętność zachowania się podczas deszczu jest konieczna, gdyż czasami wyjeżdżając gdzieś dalej,  albo  na wycieczkę dwudniową, należy liczyć się z załamaniem pogody, wystąpieniem nie tylko mżawki, ale i ulewnych, krótkotrwałych burz. Miejmy nadzieję, że kolejne wycieczki wiosenne  będą miały lepszą aurę.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (11-05-2013, 08:13:52), zdjęcia: A. Depta

„Majowy deszcz, to jak kobiecy  płacz; szybko mija...” - słowa prezesa „Wyciągu Czantoria”  p. Matuszyńskiego głównego sponsora „Akcji sprzątania gór” były prorocze. Po pewnych perypetiach, z godzinnym opóźnieniem,  uczniowie czterech ustrońskich szkół rozpoczęli sprzątanie Czantorii (7 maja). Wszystkich uczestników Akcji było 67, a z naszej szkoły 12. Po wyjeździe wyciągiem na Polanę Stokłosica,  uczniowie zaopatrzeni  w odpowiednie rękawice i worki na śmieci, wędrowali szlakiem turystycznym obok Rezerwatu Czantoria i zbierali różnego rodzaju śmieci. Najwięcej ich było na samym szczycie Czantorii, ale trzeba podkreślić, że w tym roku było ich znacznie mniej. Chociaż rano troszeczkę padało, to na trasie było sucho i po skończonej akcji,  posileniu  się  kiełbaskami  oraz  herbatką, mogliśmy skorzystać z suchego toru saneczkowego i wykorzystać dwa zjazdy. W tym czasie odbywał się konkurs wiedzy przyrodniczej i ekologicznej, w którym nasza reprezentantka Elżbieta Bednarczyk mogła bez specjalnego przygotowania spróbować swoich sił i jak się okazało z uczniem ze Szkoły Podstawowej nr 2 zajęła I miejsce.  W drodze powrotnej nie zdążyliśmy na autobus z Transkomu, ale za to pojechaliśmy tańszym przewoźnikiem „BUS BROTHER”  i dzięki temu z zebranych 10 zł na przejazd mogłam zwrócić po 2,5zł. Przyjemna i atrakcyjna wycieczka  kosztowała uczniów jedynie 7,5zł. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku  chętni  do sprzątania szybciej zadeklarują swój udział w wycieczce.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: J. Wituła (14-05-2013, 06:04:41), zdjęcia: J. Wituła

3 maja 2013 roku pod  Pomnikiem  Pamięci  Narodowej  w Ustroniu odbyły się uroczystości patriotyczne z okazji Święta Konstytucji 3-go Maja. Najpierw wszyscy zebrani wysłuchali przemówień przedstawicieli władz miasta oraz odśpiewali hymn państwowy. Następnie delegacje złożyły kwiaty. W tym roku naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 3 b - Paulina Kukuczka i Oliwia Tomiczek wraz z wychowawczynią mgr Jolantą Witułą.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (08-05-2013, 09:40:38), zdjęcia: D. Tumas

We wtorek, 30 kwietnia, uczniowie klas 4-6 po raz kolejny w tym roku szaleli na szkolnej dyskotece. Na parkiecie wszyscy dawali z siebie wszystko, jednakże to Edyta Górniok, Paulina Tatar i Szymon Kuś zostali wyróżnieni jako ci, którzy bawili się najlepiej. Tradycyjnie,  w  czasie  zabawy,  był  czas  na  mały poczęstunek, by nabrać sił do dalszych tańców.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (08-05-2013, 09:38:43), zdjęcia: G. Chraścina

30 kwietnia odbyła się uroczysta akademia z okazji nadchodzącego Święta Konstytucji 3-go Maja. „Duch historii” przypomniał nam o tym, co wydarzyło się 222 lata temu i dlaczego rokrocznie świętujemy 3 maja. Na koniec pani dyrektor Izabela Strzałkowska przeczytała list prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego, w którym zachęcał on do radosnego i rodzinnego obchodzenia świąt majowych.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (11-05-2013, 08:21:42)

25 kwietnia odbyła się IV runda Czwartków Lekkoatletycznych. Szczegółowe wyniki można zobaczyć tutaj.

dodał: I. Bosak (29-04-2013, 07:30:41), zdjęcia: I. Bosak

22 kwietnia w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie z klasy 6b zaprezentowali przedstawienie  opowiadające  o  znaczeniu  drzew w życiu człowieka. Przedstawienie przygotowała p. Lucyna Raszka. Natomiast cała szkoła włączyła się w akcję i w promocję Dnia Ziemi - wszyscy byli ubrani tego dnia na zielono... Całą akcję poprzedziło sprzątanie okolicy szkoły - miało to miejsce 19 kwietnia. Wynikiem sprzątania było uzbieranie 42 worków śmieci - o tyle czystsze jest środowisko wokół naszej szkoły.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (08-05-2013, 09:16:31), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W dniach 20 i 21 kwietnia 2013 grupa zapaleńców poszła na Rysiankę w Beskid Żywiecki, by szukać śladów wiosny, a znalazła surową zimę. Pani Marioli wiadomym było, że będzie tam śnieg (kierownik schroniska w rozmowie telefonicznej mówił, że jest od 20-40 cm śniegu, a na stokach południowych jest trawa i  są krokusy) i nawet myślała zrobić wyprawę na biegówkach, gdyby brała w wycieczce większa ilość wytrawnych biegaczy, ale  ponieważ  ciężko  byłoby wejść z nartami na plecach to z tej eskapady zrezygnowała. Był to błąd, gdyż nie licząc dwóch pierwszych kilometrów wycieczki, cały czas szliśmy po śniegu, a gdy któraś z osób zeszła z ubitej trasy, to zapadała się aż po uda w miękkim śniegu. Niektóre fragmenty drogi to był właściwie „lodowiec” gruby na 25-30cm. Wzdłuż czarnego szlaku którym wędrowaliśmy były religijne „Stacje drogi  chwalebnej” – szlak Papieski i można było uprawiać również turystykę religijną. Trasa biegła ostro do góry i kierownik schroniska był zaskoczony, gdy po przyjściu i rozlokowaniu się powiedzieliśmy, że idziemy  na  Pilsko  (2,5  godz.  w  jedną  stronę)  i  wracamy o 19.00 na kolację. Gdy grupa czołowa przyszła w wyznaczonym czasie był pełen podziwu dla nas i zaoferował zniżki na jedzenie i darmowy nocleg dla opiekunów. Co tu dużo mówić, nawet patrolujący tą trasę goprowcy, byli pełni podziwu dla szybko idącej naszej grupy. Idąc w stronę Pilska robiliśmy przerwy i nadłożyliśmy 30 minut  drogi,  ale  wracając  zmieściliśmy  się  w  czasie  letnim  przejścia.  Zmęczeni  zasnęliśmy  bez  problemu  i  nawet  hałasujący  na  dole  w  restauracji  studenci z międzynarodowej grupy nam nie przeszkadzali. Rankiem przywitała nas piękna, słoneczna pogoda i spokojnie przeszliśmy do sąsiedniego schroniska, a następnie niebieskim, żółtym i czarnym szlakiem doszliśmy do aut. Nasze szukanie wiosny zakończyło się znalezieniem grupki małych krokusów, spotkaniem z  kogutem  głuszca i zorientowaniem się w drodze powrotnej, że sporo śniegu i  „lodowca” przez noc ubyło. Wracając autami zatrzymaliśmy się w chacie pod Ochodzitą  w  Koniakowie i posłuchaliśmy opowieści pana Rudzkiego o instrumentach góralskich. Wycieczka była męcząca, ale sądzę, że udana. Dzieci po raz kolejny przekonały się, że góry to jednak zaskakujące środowisko i trzeba być na wyprawę odpowiednio ubranym i przygotowanym na różną pogodę.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: R. Langhammer (01-05-2013, 12:09:41), zdjęcia: G. Chraścina, M. Sikora

19 kwietnia odbył się apel, w czasie którego p. dyrektor Izabela Strzałkowska wręczyła uczniom dyplomy i nagrody, które zdobyli w ostatnim czasie. Na szczególne wyróżnienie zasługuje osoba Tyberiusza Jaworskiego z klasy IIIa. Bardzo intensywnie trenuje (kilka godzin w tygodniu) gimnastykę. Przełożyło się to na sukcesy. W ostatnich tygodniach zajął:

- III miejsce w poręczach w Mistrzostwach Śląska,

- IV miejsce w wolnych ćwiczeniach w Mistrzostwach Śląska,

- III miejsce w drążku w Międzywojewódzkich Mistrzostwach w Nysie,

- VIII miejsce w poręczach w  Międzywojewódzkich Mistrzostwach w Nysie.

Później uczniowie wyszli w okolice szkoły, aby uczestniczyć w akcji "Sprzątanie Świata".

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (01-05-2013, 12:05:31), zdjęcia: L. Najda

16 kwietnia odbył się w ustrońskiej "Prażakówce" Miejski Konkurs Pięknego Czytania. Uczeń klasy II - Dawid Mika zajął II miejsce, zaś Kornelia Wilczek (kl. I) zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Macura (01-05-2013, 11:51:31), zdjęcia: G. Chraścina

W dniu 13 kwietnia w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Od godziny 9.00 gościliśmy naszych przyszłorocznych pierwszoklasistów wraz z rodzicami. Dzieciaki na początku mogły uczestniczyć w multimedialnej lekcji języka angielskiego. Później wysłuchali koncertu w wykonaniu naszych uczniów, przygotowanych przez p. Małgorzatę Rymorz.

Klasa 3b przygotowała dla dzieci tor przeszkód, który składał się ze sprzętu zakupionego w ramach programu "Radosna szkoła".  Dzieci  bawiły  się  na zjeżdżalni i drabinkach. Przechodziły także przez tunele i skakały na piłkach.

Klasa Ia zaprezentowała naszym gościom dwa tańce: "Polskie zwyczaje" oraz "Taniec kurcząt w skorupkach". Dzieci miały również możliwość przygotowania sałatek owocowych i ich kosztowania.

W ramach zajęć otwartych uczniowie klasy 3a wykonywali różnorodne prace z origami płaskiego i przestrzennego. Mistrzem sztuki składania papieru był Paweł Markuzel. Nasi przyszłoroczni koledzy i koleżanki najpierw przyglądali się pracom uczniów,  a  później  sami  z  wielką  ochotą  przystąpili  do  wykonywania własnych dzieł.

Sześciolatki miały także możliwość po raz pierwszy wypożyczenia książek ze szkolnej biblioteki.

Natomiast na dużej sali gimnastycznej został przygotowany pokaz gimnastycznych umiejętności klasy szóstej, w którym nie zabrakło  przewrotów,  gwiazd i piramid. Po pokazie dzieci same mogły sprawdzić swoje siły w rzucaniu do kosza, strzelaniu do bramek i robieniu przewrotów.

Czas szybko minął, a dzieci wraz z rodzicami musiały wracać do domu. Miejmy nadzieję, że we wrześniu znowu odwiedzą naszą szkołę - tym razem jako nasi uczniowie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Wituła (14-05-2013, 05:50:45), zdjęcia: J. Wituła

W dniu 10 kwietnia klasa 3b była na wycieczce. Najpierw pojechaliśmy do Chlebowej  Chaty  w  Górkach  Małych.  Uczniowie  zostali  tam  zapoznani z podstawowymi zbożami i ich zastosowaniem, oglądali maszyny dawniej wykorzystywane przy uprawie i obróbce ziarna (od ziarenka  do  bochenka),  samodzielnie młócili cepem oraz mielili zboże w żarnach. Największą atrakcją w Chlebowej Chacie było  jednak  samodzielne  formowanie  i  pieczenie  pysznych  podpłomyków, a następnie zjadanie ich z  domowym masłem, miodem lub smalcem. Później udaliśmy się jeszcze do Skoczowa, aby popływać, pozjeżdżać na zjeżdżalni i wesoło pobawić się w wodzie na Krytej Pływalni „Delfin”.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (09-04-2013, 05:44:26), zdjęcia: L. Najda

W poniedziałek, 8 kwietnia, odbył się w naszej szkole Konkurs Pięknego Czytania. Udział wzięli: Kornelia Wilczek, Hawier Jaworski (kl. 1a), Milena Szypuła (kl. 1b), Ewelina Cichy, Dawid Mika (kl.2), Filip Babiarz, Paweł Markuzel (kl.3a), Joanna Bednarczyk, Wiktoria Chync (kl. 3b). Wszyscy znakomicie się zaprezentowali, jednakże jury wytypowało trzech uczniów do dalszego etapu. Są to: Kornelia Wilczek, Dawid Mika i Joanna Bednarczyk. Wszystkim uczestnikom gratulujemy występu, a laureatom życzymy sukcesów w Miejskim Konkursie Pięknego Czytania, który odbędzie się 16 kwietnia 2013 r. w MDK "Prażakówka".

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (13-04-2013, 13:00:41), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W tym roku zima wybitnie dopisała i dlatego dla trójki wyróżniających się dziewcząt została zorganizowano wyprawa na biegówkach z Przełęczy Salmopolskiej na Skrzyczne ( 1257m. npm). Mimo, że wycieczka odbyła się 6 kwietnia, to śniegu było niesamowicie dużo  i warunki pogodowe (mróz) były wręcz wymarzone. Na samej przełęczy Salmopolskiej było więcej śniegu niż dwa miesiące wcześniej. Planowaliśmy lekką wycieczkę z przełęczy  autobusem  do  Szczyrku, a następnie wyciągiem na Skrzyczne. Niestety autobus nie przyjechał i zdecydowaliśmy się iść na nartach w jedną jak i drugą stronę. Przeszłyśmy 16 km i w stronę Skrzycznego szłyśmy 2,5godz., a drogę powrotną pokonałyśmy w 1godz. i  50 minut. Ponieważ było mgliście to na drzewach, a nawet  włosach,  czapkach  osadzał się szron. Asia i Magda po raz pierwszy miały „siwe włosy”  i nie mogły się nadziwić drzewom na których warstwa lodu i szronu wynosiła kilkanaście centymetrów. W trakcie wycieczki spotkałyśmy wielu snowbordzistów pomiędzy Skrzycznem  a  Malinowską  Skałką  i  jednego  turystę,  który  szedł  na  Barania  G.,  natomiast w schronisku na Skrzycznem wielu narciarzy. Ta ostatnia wyprawa na nartach, która była nagrodą dla dziewczynek nawet nas nie zmęczyła i należy ja zaliczyć do udanych. Do zobaczenie na wiosennych szlakach.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: R. Langhammer (05-04-2013, 06:00:41), zdjęcia: G. Chraścina

4 kwietnia nasi uczniowie pisali ogólnopolski Sprawdzian Szóstoklasisty. Przez godzinę mierzyli się z zadaniami z języka polskiego i matematyki. Z ideą Sprawdzianu oraz z tegorocznym testem można zapoznać się m.in. na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, która ten Sprawdzian przeprowadziła.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (10-04-2013, 06:53:25), zdjęcia: R. Langhammer

25 marca rodzice uczniów klas pierwszych mieli okazję podpatrywać jak pracują ich pociechy na lekcji języka angielskiego. Z zaproszenia skorzystało trzynastu rodziców.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (23-03-2013, 07:36:12), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W środe, 20 marca, czyli w pierwszy dzień astronomicznej wiosny, warunki na Czantorii były wręcz rewelacyjne; temperatura 9-10⁰C , słońce, miękki, ale nie rozjeżdżony śnieg, brak lodu, brak przetarć i „wąskie gardło” na Polanie Stokłosica z łagodnym i szerokim przejazdem. Dolny wyciąg Solisko nie był czynny, ale warunki na czerwonej trasie były bardzo dobre i co najważniejsze bezpieczne. Szkoda jedynie, że w ostatniej wyprawie na narty brało udział jedynie 6 dzieci. Podsumowując warunki narciarskie i pogodowe, to w zeszłym tygodniu było troszeczkę przetarć, brak lodu, ale niestety bardzo mgliście natomiast w okresie rekolekcji  trasa była oblodzona  a zarazem były muldy z miękkiego  śniegu. Trzeba jednak podkreślić, że najwięcej dzieci jeździło na nartach podczas rekolekcji. Jest to zrozumiałe, gdyż brak zadań domowych i konieczności nauki powodował, że uczniowie chętniej ćwiczyli jazdę na nartach w tym okresie. Sądzę, że w przyszłym roku ponownie zorganizujemy wyjazdy na narty w marcu podczas rekolekcji i proszę już teraz rodziców o zarezerwowanie wolnego  czasu  w  tym  okresie.  Istotne w tych wyprawach jest to, że dzieci w gronie rówieśników, a zarazem pod opieką rodziców mogą aktywnie spędzać wolny czas ćwicząc swoją umiejętność jazdy na nartach.

Ogólnie w całej akcji czterech wyjazdów na Czantorię wzięło udział 51 dzieci, 26 rodziców, a z  grona  nauczycieli  prowadząca  akcję  M.  Kukuczka. Dziękuję za mile spędzony czas, przepraszam za jakieś niedociągnięcia i zapraszam za rok.

[zobacz zdjęcia]

dodał: I. Bosak (20-03-2013, 06:11:21), zdjęcia: R. Langhammer

Wiosenny turniej koszykówki

Dnia 18 marca odbył się w naszej szkole turniej koszykówki. Turniej miał charakter pokazowy i promujący aktywność fizyczną, był też częścią realizowanego w szkole programu „Trzymaj formę”. W turnieju wzięły udział drużyny złożone z uczniów – aktualnie wicemistrzowie powiatu cieszyńskiego w piłce koszykowej oraz drużyny nauczycieli i rodziców. Przed pierwszym meczem odbyła się dekoracja naszych wicemistrzów oraz nastąpiło oficjalne przekazanie pucharów. Zrobiliśmy kilka pamiątkowych zdjęć, a następnie Pani Dyrektor symbolicznym podaniem piłki rozpoczęła pierwszy mecz. Każde spotkanie było bardzo zacięte, a żadna z drużyn nie chciała przegrać. Rywalizacja na parkiecie była przeplatana występami szkolnych cheeleaderek, które wykonały ambitne układy. Na turnieju miała również miejsce promocja zdrowego stylu życia poprzez rozdawanie ulotek informacyjnych. Ostatecznie turniej wygrała drużyna nauczycieli, natomiast pozostałe drużyny zapowiedziały rewanż oraz rywalizację w innych dyscyplinach sportowych. Z chęcią podejmiemy się organizacji kolejnych spotkań. Drużyna nauczycieli wystąpiła w składzie: Agnieszka Jakubczyk, Dominika Tumas, ks. Marcin Markuzel, Rajmund Raszyk  oraz  Ireneusz  Bosak.  Najwięcej  punktów  dla drużyny  nauczycieli zdobyła pani Dominika Tumas. Serdeczne podziękowania za udział w meczu dla rodziców – Roberta  Worka  oraz  Przemysława  Saniternika. Dziękujemy również Pani Lucynie Raszce za przygotowanie zespołu cheeleaderek oraz organizatorom tj. Ireneuszowi Bosakowi i Rajmundowi Raszykowi. Podsumowując, turniej przyniósł zamierzony cel – Trzymaj formę!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (23-03-2013, 07:29:41), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W sobotę, 16 marca, braliśmy udział w Międzynarodowym Rajdzie „Ku źródłom Wisły”  i chociaż szliśmy do schroniska na Przysłop tą samą  drogą  co w zeszłym roku, to jednak trasa była zupełnie inna. Warunki pogodowe i przygotowanie trasy znacznie się różniły. Było więcej świeżego śniegu i trasa była mniej przetarta. W tym roku po raz pierwszy wszyscy byliśmy na nartach biegowych i przeszliśmy na nartach z Kubalonki na Karolówkę i Przysłop oraz w drodze powrotnej czerwonym szlakiem przez Stecówkę na Przełęcz Kubalonka. Trasa wynosiła 18 km i dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nartami biegowymi był to niesamowity wyczyn. Do tych osób należy Julia Raszka, Kacper Nowak i już  bardziej doświadczeni biegacze, czyli Krzysiu Bułka z Pawłem Pinkasem oraz Szymon Łukasiak. „Starzy” narciarscy wyjadacze czyli Nikola Kluz, Asia Sikora i Kamil  Kojma  szli  ostro  do  przodu  i  nawet  specjalnie  się  nie zmęczyli. Generalnie ten rajd jest zakończeniem sezonu zimowego i właściwie całą zimę się do niego przygotowujemy; najpierw chodzimy po boisku, potem ćwiczymy na trasach Kubalonki lub na Stokówce z Salmopola w stronę Baraniej Góry, później wędrujemy gdzieś w góry i zaprawieni w bojach idziemy na Baranią. Osoby, które biorą udział w całym cyklu spokojnie dają sobie rade na szlakach biegowych i co ważniejsze zdobywają odznakę narciarską. Tym razem nie zdobyliśmy na rajdzie żadnych nagród, ale śpieszyliśmy się do domów (imprezy urodzinowe) i nie braliśmy udziału w konkurencjach, które spowodowałyby opóźnienie powrotu nawet do 1,5 godziny. Nam udało się powrócić do Nierodzimia o godz. 15.40 i cieszyć się sobotnim popołudniem. Mam nadzieję, że w przyszłym roku w większym gronie pójdziemy na Baranią Górę zarówno na nartach jak i na piechotę.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: J. Chraścina (20-03-2013, 06:08:41), zdjęcia: J. Chraścina

Początkiem marca w naszej szkole obchodzono Dzień Kot i Psa. Zorganizowano konkurs prac plastycznych i wystawę zabawek. Na zaproszenie biblioteki odwiedziły nas dwie grupy przedszkolaków, obejrzały wystawy i posłuchały wierszyków o kotach i psach.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (08-03-2013, 05:51:35), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W dniu 6 marca na Kubalonce miały miejsce zawody powiatowe w biegach narciarskich. Nasza szkoła reprezentowała gminę Ustroń i w ogólnej klasyfikacji  w kategorii „Chłopcy- Szkoły Podstawowe” zajęła IV miejsce. Startowało 7 drużyn szkolnych z 5 gmin i fakt, że przegraliśmy jedynie ze szkołami, które współpracują z klubami sportowymi w narciarstwie biegowym, to powód do zadowolenia. Szkołę naszą reprezentowali:

1. Konrad Zając – 13 w ogólnej klasyfikacji,

2. Kamil Kojma – 22,

3. Szymon Łukasiak - 26,

4. Szymon Gołębiewski - 27.

Dziewczynki nie startowały. Szkoda , że nie udało nam się stworzyć przynajmniej trzyosobowej drużyny.

Chłopcy autentycznie dali z siebie wszystko i ambitnie biegli pod górę w trudnych warunkach śniegowych. Konrad, który biegł z  numerem  2  wyprzedził nr 1 i pierwszy wpadł na metę, chociaż startujący co 30 sekund zawodnicy byli z coraz lepszych klubów sportowych. Szymon Łukasiak i Szymon Gołębiewski też nie byli ostatni, a przecież narty biegowe mieli po raz drugi w życiu na swoich nogach. Po przebiegnięciu trasy chłopcy posilili się, chwilkę odpoczęli i dalej poszli biegać na inne trasy czekając na wstępne wyniki. Dziękuję im za wspaniałą postawę sportową i zapraszam na ostatnią wyprawę na biegówkach na Rajd Ku Źródłom Wisły 16 marca.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (08-03-2013, 05:45:31), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

4 i 5 marca uczniowie mieli możliwość wyjazdów na narty zjazdowe na Czantorię. Dziękuję wszystkim rodzicom za pomoc i zrozumienie w organizacji wyjazdów na narty. Już czwarty rok z rzędu w marcu, prezes wyciągu „Czantoria” celem popularyzacji sportów zimowych, udostępnia szkołom darmowe zjazdy na nartach. W pierwszej części wyjazdów podczas rekolekcji uczestniczyło w dniu 4 marca 18 dzieci i 10 opiekunów, a we wtorek 5 marca 16 dzieci i 7 opiekunów. Cieszy mnie, że w tym roku aż 4 osoby, to uczniowie klas pierwszych. Tradycyjnie jeździliśmy najpierw na Solisku, celem rozgrzania się i poćwiczenia, a następnie na dużym wyciągu krzesełkowym. Podczas tych dwóch wyjazdów było dosyć ciepło i jazda na dolnym odcinku (na Solisku), była trudniejsza na mokrym śniegu, niż zjazd z samej góry, ale pod warunkiem, że się trochę dobrze jeździ na nartach. Sami rodzice nalegali, by wyjechać na górę, ale  trzeba  przyznać,  że  trzy  zjazdy wymęczyły dzieci. Zauważam dość dobrą jazdę uczniów klas III i zapraszam dzieci do systematycznych zajęć narciarskich organizowanych przez SRS ”Czantoria”, gdzie podszkolą swoją technikę i będą na zawodach szkolnych mieć coraz lepsze wyniki.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (05-03-2013, 07:09:42), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W dniu 2 marca wyprawa na narty była dwuczłonowa: najpierw byliśmy na Kubalonce, gdzie przejechaliśmy wszystkie trasy, ale od godziny 10.00 trasy zostały zamknięte z racji zawodów – „Bieg na Olimpiadę .” Większość  tras  wyłączono z użytkowania i nie było możliwości przejścia z wyłączonych odcinków do aut i ustalić jakąś sensowną trasę. Nawet nowi amatorzy nart biegowych (Szymon i Michał) dobrze dawali sobie radę i dlatego zdecydowaliśmy  pojechać  do  Jasnowic, a następnie do Bukowca, gdzie na „Magistrali Girowej”  przebiegliśmy w dobrze  przygotowanych  torach  7km.  Licząc  dojście  do  Magistrali  przebiegliśmy  9km. Żałowaliśmy, że 1,5 godziny zmarnowaliśmy na Kubalonce i  dlatego  nie  było  już  czasu  odbić  2km  do  schroniska,  by  odpocząć  i  potwierdzić  pobyt.  Zdjęcia z wyprawy będą dowodem naszych osiągnięć. Trasa nie była trudna, ale przebyte 12km na biegówkach nieco nas  zmęczyły.  Jedynym  cieniem  tej  wyprawy,  było złamanie nart przez P. K. Kluza na końcowym odcinku trasy  na  nierównościach  terenu.  Trzeba  będzie  szybko  zakupić  nowe,  by  można  je  było  wykorzystać w „Rajdzie ku źródłom  Wisły”. Niestety w środę na zawodach Konrad z powodu braku narty będzie musiał biec w nieco ciasnych butach.  Wyprawa- trening przygotowała dzieci do zawodów. Mam nadzieję, że coraz więcej dzieci będzie uczestniczyło w takim aktywnym wypoczynku.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (08-03-2013, 05:45:31), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

1 marca odbyły się XIV Mistrzostwa w Narciarstwie Zjazdowym o Puchar Burmistrza Miasta. W tegorocznych zawodach wzięło udział 9 reprezentantów naszej szkoły.  Cztery dziewczynki i pięcioro chłopców starało się jak umiało osiągnąć najlepszy wynik, ale  trudne warunki, miękki śnieg dzieciom sprawiły zbyt duży problem i nasze najlepsze miejsca to 9 ( na 22 osoby) dla Magdaleny  Pinkas oraz 9 miejsce Patryka Puchały. Wygrała Szkoła Podstawowa nr 2, druga była SP 1 a trzecią szkołą SP 3 z Polany. Zawody te, gdyby je analizować na poziomie wewnętrznych zawodów szkolnych, to:

- w grupie dziewcząt miejsce I zajęłaby Magdalena Pinkas, II – Joanna Sikora, a III – Nikola Kluz,

- w grupie chłopców miejsce I – Patryk Puchała, II – Konrad Zając i III – Julian Cholewa.

Na wyróżnienie zasłużył też Fabian Saniternik, który został zapisany przez trenera do klubu narciarskiego i Magdalena Grudzień, która  pomimo  źle przykręconych nart i wywrotki na bramce dzielnie dojechała do mety. Dziękuję wszystkim uczestnikom zawodów i mam nadzieję, że przyszłym roku wyniki będą lepsze.

dodał: R. Langhammer (05-03-2013, 06:56:21), zdjęcia: uczniowie

1 marca ruszyła długo wyczekiwana "Poczta Walentykowa". W tym roku Walentynki wypadały w czasie ferii zimowych, więc uczniowie musieli długoooo czekać na serca, serduszka, karteczki itp. z wyrazami sympatii... mamy nadzieję, że nikt się nie zawiódł. :)

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (28-02-2013, 06:20:12), zdjęcia: R. Raszyk

26 lutego nasz szkoła wzięła udział w zawodach miejskich w siatkówce. Niestety obie nasze drużyny (dziewcząt i chłopców) przegrały swoje mecze i zajęły piąte miejsca. Chłopcy prezentowali się troszkę lepiej na parkiecie, ale zabrakło szczęścia (przegrali jednym punktem), by awansować do finału.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (22-02-2013, 11:15:21), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W dniach 18-19 lutego odbyła się wyprawa do Czech na Ostry i na Beskidzką Magistralę na  przeł. Bumbalka i Korytovo.

Wycieczka narciarska do Czech była organizowana w ramach SKKT „Krety” i chociaż była przekładana to należy uznać ją za bardzo udaną. Cała grupa na biegówkach liczyła 9 osób. Celem wyprawy było poznanie tras narciarskich w Czechach oraz zbieranie znaczków do książeczek Beskidy i trzeba przyznać, że te dwa zadania udało się znakomicie zrealizować. Wniosek z wyprawy jest jeden: jak na narty biegowe, to tylko do Czech. Tuż za naszą granicą mamy pięknie przygotowane trasy biegowe i chociaż są to trasy turystyczne, to dobrze przygotowane dwa tory biegowe mogą rywalizować z FISOWSKĄ trasą narciarską na Kubalonce. Byliśmy pełni podziwu, że w środku tygodnia tylu biegaczy znajduje się na trasach, ale i zaskoczyło nas to, że schroniska były zamknięte. Na trasie wyprawy minęliśmy trzy schroniska, które chociaż miały godziny otwarcia od 9.00-20.00 i sezon od 01.12.12 do 31.03.12 to jednak były zamknięte. Teraz już wiem, że w środku tygodnia lepiej przedzwonić do schroniska i umówić się, by na miejscu  można  było  coś  wypić,  czy  zjeść.  To  spowodowało,  że  planowane  koszty żywienia uległy zmniejszeniu i będę wracała około 100CK i 25zł. Pozwolę sobie jednak pobrać 20zł na opłatę składki PTTK. 

Wyprawa zaczęła się w Milikowie – Kosarzyskach o godz.9.00, gdzie na parkingu ubraliśmy narty biegowe, zabrali plecaki  i idąc trasą rowerową, na której widoczny był ślad narciarski ostro podchodziliśmy na górę Kozubową. Na przestrzeni 5 km pokonaliśmy przewyższenie 481m i co tu dużo mówić mieliśmy dosyć. Ostatni odcinek poszliśmy na skrót przez las ( były ślady zjazdu nart alpen-ski ),  zdjęliśmy narty i zatapiając się w śniegu szliśmy jakieś 20 minut  w górę. Tutaj odpoczęliśmy przy kapliczce i następnie zjechali do schroniska. Była 12.00 i chcieliśmy napić się czegoś ciepłego, ale jak się okazało schronisko było zamknięte. Odpoczęliśmy i szeroką aleją zaczęliśmy zjeżdżać  w dół. Końcowy etap zeszliśmy na piechotę, ale później na lekkim wypłaszczeniu droga była znakomita. Szybko doszliśmy do Chaty Kamienity, gdzie kiedyś spędziliśmy noc i tam zjedliśmy II śniadanie oraz poprzybijali pieczątki do książeczek.  Później droga to było marzenie: szeroki ubity trakt i dwa ślady dla biegówek. Co chwilę spotykaliśmy grupki turystów na nartach lub trenujących sportowców. Szybko dobiegliśmy do schroniska Slavic a następnie  przebiegliśmy kolejne kilometry i już o godz. 15.30 byliśmy w schronisku Chata pod Ostrym. Pojawienie się schroniska na polanie było zaskoczeniem dla zmęczonej grupy a zarazem zostało przyjęte z uczuciem ulgi. Zakwaterowanie w dwóch pokojach a następnie obiad, czyli smażony syr, frytki, surówka i herbata. Później odpoczynek ,  gry planszowe oraz na kolację kanapki, zupki i słodkie chwile. Dużo czasu spędziliśmy nad mapami i oglądaniem nowych tras narciarskich oraz uzupełnianiu książeczek. O 22.00 teoretycznie wszyscy  byli  w  łóżkach  i  spali.  Rano  o  7.00  była  pobudka,  ale  śniadanie,  już  spakowani i w pełnym ubraniu do wymarszu ,zjedliśmy dopiero o godz. 8.45. Szybko wyruszyliśmy na trasę, pogoda nam sprzyjała i zjazd śladami był  wspaniały.  Szybko dotarliśmy do trasy rowerowej i tutaj zjazd sprawiał nam nieco problemów – droga była śliska. Zapakowaliśmy się do aut i przejechali  60km w ponad 1,5 godz. Około 13.00 ruszyliśmy z przełęczy Bumbalka  w stronę Korytowa. Ten szlak to część wielkiej Magistrali Beskidzkiej ciągnącej się granicą Czesko- Słowacką, która ma trasy rowerowe i narciarskie. Ponieważ zaczęło wiać i sypać drobnym śniegiem, to okazało się, że tylko jeden ślad jest przetarty. Pomimo takiej pogody na trasie spotykaliśmy grupki biegaczy. Niestety dwa mijane po drodze schroniska były zamknięte i zjedliśmy pod wiatą kanapki oraz uzupełniliśmy płyny. Pogoda i schroniska spowodowały, że szybko  wróciliśmy do aut i powrócili do Nierodzimia.  Wycieczka prócz wrażeń estetycznych pozwoliła zebrać aż 37punktów.

Mam nadzieję, że wybierzemy się jeszcze na dwie wycieczki narciarskie.

Rajd „Ku źródłom Wisły” -16.03.13. i być może do Bukovca i Jabłonkowa w sobotę 2.03.13.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (21-02-2013, 16:18:36), zdjęcia: M. Szymańśka-Kukuczka

W sobotę, 9 lutego, w wyprawie na Trzy Kopce Wiślańskie dopisała mam wspaniała pogoda. Świeży nocny opad, lekki mróz i słoneczko między chmurkami. Dojechaliśmy do dworca autobusowego w Wiśle i następnie autobusem kursowym wyjechaliśmy na Przełęcz  Salmopolską.  O godz. 9.00  podbiliśmy książeczki wzięli narty do rąk i pierwszy odcinek w dół, ostro do obniżenia, zeszliśmy  po śladach w śniegu do połowy uda . Lekki spad stoku pozwolił nam ubrać narty i okazało się, że nawet przy zakładaniu śladu nartami wędrówka na nartach jest łatwiejsza niż zapadanie się w miękkim śniegu. Na przełęczy byliśmy już pełni szczęścia, bo okazało się, że skutery  ładnie ubiły drogę i szło się jak po przygotowanej  trasie biegowej. Dla niektórych jednak podchodzenie pod górę okazało się bardzo ciężkie.  Układanie nart w jodełkę i „wdrapywanie”  na szczyty  ( Smerekowiec  i Jawierzny) dla początkujących narciarzy  było problemem – brakowało koordynacji ręki z nogą. Zjazdy  na żółtym szlaku nie sprawiały takiego problemu i przy zachowaniu dużych odległości  każdy ćwiczył swoje umiejętności.  Pod Smerekowcem dołączył do nas Pan Kukuczka, który przecierał szlak od Nowej Osady. Od tego miejsca szliśmy właściwie po równym. Trawersowaliśmy wysokie szczyty i przecierali trasę. Kiedy dotarliśmy do Telesforówki  (wiata) pod Trzema Kopcami byliśmy nie tyle zmęczeni, co głodni. Było dla nas ogromnym zaskoczeniem, że coś może bardziej odczuwać  głód niż my. Na  drodze zauważyliśmy dwa małe koty, które poszły za nami pod częściowo zasypaną śniegiem wiatę. Tam nie chciały się z nami bawić, tylko wlazły na stół i szukały jedzenia. Kiedy dostawały od nas bułki, ser, wędlinę czy nawet andruta to pazurami przytrzymywały jedzenie i łapczywie jadły. Nigdy nie widziałam tak głodnych kotów.  Po odpoczynku, nasyciwszy oczy pięknymi widokami,  już łatwą trasą poszliśmy w stronę Kamiennego. Na osiedlu mijaliśmy konie i psy i obiekty agroturystyczne.  Trasą spacerową  dojechaliśmy do przełęczy pod Bukową. Tutaj próbowaliśmy  zjechać zaśnieżoną drogą, ale kilka razy trzeba było zdjąć narty, gdyż na zakrętach był żwir. Szybko zeszliśmy co centrum Wisły i na parkingu przy dawnym PKS-sie zapakowaliśmy się i około 14.00 wyjechaliśmy do domu. Wycieczka była udana.  Kolejna będzie do Czech. Do zobaczenia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Sikora (11-02-2013, 15:38:21), zdjęcia: M. Sikora

8 lutego uczniowie klasy 3a pojechali na wycieczkę do Figli-Migli do Ustronia. Współne, szalone zabawy w suchych basenach i na zjeżdżalniach oraz malowanie gipsowych figurek  spowodowały, że nie chcieli wracać do szkoły.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (11-02-2013, 15:33:41), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka, A. Jakubczyk

Jak ostatki  to  ostatki…,  w  tym  roku  wypadły  zaraz  przed  feriami  i  dlatego   nauczycielki  klas  I  zdecydowały,  że  zakończymy  semestr  radośnie i z przytupem. Tak też się stało w piątek, 8 lutego. Ponieważ chodziło nam o dobrą, ale niedrogą zabawę (dzieci muszą nauczyć się cieszyć z prostych rzeczy, które sami potrafią zrobić), to przez pierwszą godzinę, z zapałem wykorzystując własną fantazję, bibułę, szary karton, papier z pomocą nożyczek, kleju i zszywaczy wyczarowywały swoje przebrania. Potem pięknie przystrojeni przeszli na małą salę gimnastyczną,  gdzie  idąc  w  koło  prezentowały  swoje  dzieła.  Muzyka  Majki Jeżowskiej pozwoliła dzieciom pokazać swoje umiejętności taneczne solowo i w parach. Wygląd, strój i umiejętności taneczne były  najistotniejsze  w  wyborze  króla i królowej balu. Klasa Ia wybierała koronowaną parę z klasy Ib. Byli to Ania i Kuba. Natomiast klasa Ib wybrała króla i królową z Ia, a byli nimi Amelka i Konrad. Później były zabawy w kole typu rolnik sam w dolinie, labado i inne. Kolejnym punktem zabawy był konkurs tańca – taniec kurcząt  w  skorupkach.  Kiedy  stroje uległy lekkiemu zniszczeniu zabawiono się w papierowa tratwę i rekina, a następnie w papierowe śnieżki. Końcowym elementem były zawody sprawnościowe drużyn, a później zabawa z balonami.  Zwycięskie pary dostały prezenty, a wszyscy zostali poczęstowani słodkimi batonami i wzięli sobie po balonie. Zabawa była bardzo udana i warta powtórzenia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Jakubczyk (08-03-2013, 05:29:31), zdjęcia: A. Jakubczyk

7 lutego klasa 1b wybrała się na kulig. Wycieczka odbyła się w Ustroniu- Dobce. Na początku dzieci objechały na saniach najbliższą okolicę. Uczniom bardzo podobał się krajobraz. Pogoda i humory dopisywały. Podający drobny śnieżek tworzył wyjątkową atmosferę. Po zjechaniu  do  Dobki  dzieci  miały  posiłek w postaci pieczonej kiełbaski, która okazała się bardzo smaczna (sądząc po pustych talerzykach dzieci).  Popijając  posiłek  malinową  herbatą,  dzieci  dzieliły  się wrażeniami z kuligu. Uczniowie klasy 1b byli bardzo zadowoleni z wycieczki, a wychowawczyni oraz opiekunowie z zachowania podopiecznych.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (08-02-2013, 06:03:11), zdjęcia: R. Langhammer

7 lutego wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w żywej lekcji historii. Spektakl historyczny pt. „Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego, czyli Polska pierwszych Piastów” został zrealizowany przez agencję widowisk historycznych „Arkona” z Torunia.

Dzieci miały możliwość bliższego zetknięcia z historią. Zobaczyły, jak ubierali się mieszkańcy Polski w X w., poznały  fakty  z  życia  naszych  pierwszych władców, mogły z bliska obejrzeć pojedynek wojów, dotknąć kolczugi czy tarczy. Widowisko utrzymane było w konwencji humorystycznej oraz zawierało elementy interaktywne (niektórzy uczniowie brali udział w przedstawieniu, aktorzy utrzymywali także stały kontakt z widownią). Ci,  którzy  uważnie  słuchali  i  najwięcej zapamiętali, mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie, w którym nagrodami były wybijane na miejscu pamiątkowe monety. Była to ciekawa i pouczająca lekcja.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (11-02-2013, 15:31:24), zdjęcia: R. Raszyk

6 lutego nasi dwukrotni zwycięzcy turniejów koszykarskich stanęli w szranki z drużynami z Górek Wielkich i Cieszyna. Finał powiatowy  koszykówki  to już trzeci etap, w którym biorą udział nasi chłopcy. W pierwszym meczu spotkały się zespoły z SP Górki Wlk. i SP1 Cieszyn. Wynik mógł być tylko jeden, mianowicie 50-31. W drugim meczu zagraliśmy bardzo ciekawy mecz z SP Górki Wlk. Wygraliśmy ten mecz 31-30! Górkom nie udał się więc rewanż  za  przegraną z nami sprzed dwóch lat (29-27). Na koniec zagraliśmy z Cieszynem i ulegliśmy tylko 30-48 (14-17 w połowie meczu). Warto podkreślić fakt, że  Cieszyn  wygrywa tę rywalizacją od kilkunastu lat, a wytłumaczyć to można grającymi zawodnikami z klubu MOSiR Cieszyn! Jednak nie można powiedzieć, że nie da się ich pokonać. Wystarczy systematycznie przychodzić od czwartej klasy na SKS, a wtedy wszystko jest możliwe... Najlepszym graczem w naszej drużynie tym razem okazał się Konrad Zając, ale to całej drużynie należą się wielkie brawa!!!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Sikora (11-02-2013, 15:27:21), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

6 lutego odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski, w którym uczesniczyli najlepsi recytatorzy z klas 1-3. W wyniku eliminacji do Miejskiego Konkursu Recytatorskiego zakwalifikowali się uczniowie z klasy 3a - Filip Babiarz i Paweł Markuzel.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (07-02-2013, 05:49:33), zdjęcia: R. Langhammer

5 lutego odbyła się dyskoteka dla klas 4-6. Oprócz tańców były również różne konkursy. Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za przekazane na dyskotekę napoje, paluszki i cukierki. Następna dyskoteka już 9 kwietnia!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (07-02-2013, 05:42:31), zdjęcia: M. Szymańśka-Kukuczka

Co się odwlecze to nie uciecze, ale warunki wyprawy w sobotę 2 lutego  były  zupełnie  inne  niż  tydzień  wcześniej.  Wtedy  mróz  zbyt  mocno  ściskał, a 2 lutego pod koniec dnia deszcz mocno nas zmoczył. Wyprawę z Przełęczy Salmopolskiej rozpoczęliśmy o godz. 9.20 Grupa młodsza przeszła ponad 10 kilometrów idąc „stokówką”, gdzie na niedużych przewyższeniach poznawali tajniki turystyki narciarskiej i uczyli się zjazdów oraz podejść pod górę. Ponieważ ta wyprawa miała miejsce na wysokości około 900 m npm, to warunki śniegowe były bardzo dobre – śnieg nie był ani zbyt śliski ani mokry.  Szkoda  tylko,  że  było mgliście i nie mogliśmy podziwiać zimowych widoków. Mgła była też przyczyną małego zboczenia z trasy i przejścia na czerwony szlak turystyczny. Mieliśmy okazję poćwiczyć ostre narciarskie wejście na górę oraz zejście na butach biegowych z nartami w ręce.  Względem gór trzeba  być  pokornym  i  dostosowywać  swoje umiejętności do warunków turystycznych i nie wstydzić się chwil słabości tylko umieć ustąpić z zamierzeń i planów wyprawy. Grupa początkujących podeszła pod Zielony Kopiec w pobliże żółtego szlaku i po krótkim odpoczynku na śniegu wróciła na Przeł. Salmopolską do auta i wróciła do domu. Nie wszyscy chcieli wracać, ale decyzja okazała się słuszna, gdyż trudy wyprawy były odczuwalne po jej zakończeniu.

Druga ambitniejsza grupa, która spędza na nartach drugi a nawet trzeci sezon podeszła na żółty szlak i skierowała swoje narty w stronę Cieńkowa nad Malinką. Był wspaniały 5 kilometrowy łagodny zjazd w idealnym lekko ubitym przez skutery śniegu. Kłopoty zaczęły się za Cieńkowem  Postrzednim, gdzie cała polana poprzecinana była śladami po skuterach i trudno było odnaleźć  łagodny zjazd na biegówkach. Trasa szlaku była stroma i między  drzewami.   Tutaj  na wysokości 800 m npm śnieg zrobił się mokry i śliski.  Trzeba było przysiąść na nartach i ześlizgiwać się z dość stromej góry lub ryzykować wywrotki. Poniżej szałasu, gdzie do dnia dzisiejszego pasterze wypasają owce wręcz była komenda by wziąć narty do ręki i zejść stromy odcinek. Niektórzy jednak zjechali i szybko doszli do  budynków przy wyciągu na Cieńkowie. Tam posililiśmy się, wypili herbatę i odpoczęli. Ostatni odcinek już w mokrym śniegu i  przy  opadach  deszczu   przeszliśmy w niecałe pół godziny. W poprzednim sezonie idąc pod górę w przeciwną stronę z przerwami  na  odpoczynek  tą  trasę  pokonaliśmy  w  dwie  godziny.  Przy  aucie (SPORT REWNT)  w Czarnem byliśmy o 14.20 i kto mógł to się przebierał. Rękawice, skarpety  można było wykręcać. Zapakowaliśmy się i około 15.00 byliśmy w NIerodzimiu. Wycieczka była bardzo udana. Zdobyliśmy około 17 punktów  i kilku nowych narciarzy podstawę do narciarskiej odznaki młodzieżowe (dwie wyprawy ponad 10 kilometrowe). Mam nadzieję, że uda nam się przeprowadzić kolejne 3 wyprawy na nartach. Dziękuje Panu K. Kluz za pomoc. Do zobaczenia.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (01-02-2013, 05:54:31), zdjęcia: P. Sztefek

30 stycznia odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas 1-3. Uczniowie przez ponad trzy godziny bawili się pod kierunkiem animatorów zatrudnionych na ten czas. Były liczne konkursy i zabawy, było malowanie twarzy i wiele innych atrakcji. Wszystkie dzieci były w pięknych strojach. Wśród dziewczynek jak zwykle było wiele księżniczek. :) Wszystkie dzieci w dobrych humorach opuszczały bal. :)

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (07-02-2013, 05:38:21), zdjęcia: R. Raszyk

23 i 28 stycznia nasi uczniowie brali udział w turniejach mini piłki ręcznej. W pierwszym turnieju startowali nasi chłopcy i zajęli II miejsce. Zwycięzcą okazała się SP1, a przegraliśmy z nimi 20-11 (wynik po pierwszej połowie 6-4). Najlepszym zawodnikiem wyraźnie był Konrad Zając. Dziewczyny zajęły IV miejsce. W pierwszym meczu dziewczyny przegrały z faworytkami z SP1, a potem wygrały z SP3 Polana.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (28-01-2013, 05:43:16), zdjęcia: M. Szymańśka-Kukuczka

W ostatni weekend wiele się działo. W sobotę 26 stycznia zaplanowana była wyprawa narciarska z Przełęczy Salmopolskiej w stronę Baraniej Góry do Malinki lub Czarnego. Silne mrozy spowodowały, że dwie osoby zrezygnowały z wycieczki i organizowanie długiej wyprawy dla trzech osób mijało się z celem. Wycieczka została przeniesiona na 2 lutego (sobota) i na nowo będę rozdawać zgody i proszę o potwierdzenie  uczestnictwa w wyprawie.

Zamiast wycieczki na następny dzień (27 stycznia) troje uczniów z naszej szkoły wzięło udział w V Mistrzostwach Ustrońskich w Sprintach Narciarskich. Startowało 98 zawodników w różnym wieku i różnym stażem narciarskim (byli nawet studenci AWF trenujący biegi narciarskie i dawni zawodnicy narciarscy). Nasza Joasia Sikora zajęła w swojej kategorii (do 16 roku życia) II miejsce, a Nikola Kluz i Kamil Kojma uplasowali się na IX miejscu. W zawodach wziął udział tata Joasi i Mariola Kukuczka. Impreza była udana i nagrody były miłą pamiątką.

Mam nadzieję, że następna wycieczka udoskonali umiejętności narciarskie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Sikora (29-01-2013, 05:41:21), zdjęcia: M. Sikora

W dniu 25 stycznia klasa 2, 3a i 3b wzięły udział w warsztatach ceramicznych organizowanych przez firmę  BUENA z Bielska. Uczniowie wykonali wielkanocne kurki. Wylepianie z gliny sprawiło im wielka radość.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (16-01-2013, 05:35:37), zdjęcia: R. Raszyk

15 stycznia nasi koszykarscy Mistrzowie Ustronia pojechali na zawody kolejnego szczebla rozgrywek. W Wiśle bardzo dobrze grało się naszym chlopakom, którzy bez większych problemów pokonali 32 - 7 SP 5 Wisłę Jawornik i 31 - 0 SP Goleszów!!! Nasi chłopcy zagrali o niebo lepiej, niż w pierwszym turnieju i efektem tego jest awans do FINAŁU POWIATOWEGO! Zagramy w nim 6 lutego w Pogwizdowie...

Najlepszym zawodnikiem turnieju wybrano MATEUSZA WORKA, natomiast Konrad Zając zdobył dla nas najwięcej punktów.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (28-01-2013, 05:40:12), zdjęcia: L. Raszka

13 stycznia kolejny raz braliśmy udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W całej Polsce, a szczególnie w większych miastach jak zwykle było głośno i wesoło. W naszym małym Nierodzimiu nie narobiliśmy dużo hałasu. Jednak w ciszy i skupieniu wspaniałym wolontariuszom z SP6 również udało się zebrać trochę pieniędzy, które w tym roku przeznaczone będą  dla maluchów i seniorów. Bardzo dziękuję wszystkim wolontariuszom – opiekun SU.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (21-01-2013, 05:35:33), zdjęcia: L. Raszka

W dniu 12 stycznia grupka dzieci miała okazję przypomnieć sobie sposoby biegania na nartach biegowych a dwie osoby mogły rozpocząć naukę chodzenia klasykiem i łyżwą. Ponieważ teraz zima nam sprzyja, to ćwiczenia na nartach możemy robić na boisku przed szkołą. Był to typowy  trening biegowy przygotowujący do chodzenia na nartach po górach. Dzieciom bieganie na nartach bardzo się spodobało. Ci co mają narciarskie książeczki zabrali sobie narty do domu i obiecali, że będą sobie sami biegać na nartach i ćwiczyć swoje umiejętności. Biegali na nartach: Asia Sikora, Magdalena Pinkas, Nikola Kluz, Julia Raszka, Kacper Kluz, Kamil Kojma.

Nauki nigdy dość i w czwartek 17 stycznia oraz w piątek 18 stycznia grupka uczniów z klasy IV zaczęła wykonywać swoje pierwsze kroki  na nartach biegowych koło szkoły i miejmy nadzieję, że ten sport da im dużo frajdy. Ćwiczyli : Krzysztof Bułka, Jakub Jaworski, Maksymilian Balewski, Paweł Pinkas.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (11-01-2013, 06:10:41), zdjęcia: D. Tumas

10 stycznia odbył się kolejny koncert uczniów, którzy uczą się gry na instrumentach pod okiem p. Małgorzaty Rymorz. Każdy z uczniów zagrał po jednym utworze indywidualnie. Część uczniów grała również zespołowo. Można też było zobaczyć grupę rytmiczną. Podsumowaniem koncertu była wystawa prac wykonanych techniką decoupage. Gratulujemy wszystkim uczniom wspaniałych efektów ich pracy i życzymy dalszych sukcesów!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (08-01-2013, 05:54:33), zdjęcia: uczniowie

3 i 7 stycznia rozgrywane były w naszej sali gimnastycznej miejskie turnieje mini koszykówki dziewcząt i chłopców. Koszykówka jest w naszej szkole bardzo popularna i przekłada się to również na wyniki sportowe. Dziewczęta wygrały z Lipowcem 26-24 po dogrywce! Niestety w  finale  zawodniczki  z  SP-1 okazały się trudnymi przeciwniczkami. Finał zakończył się dla nas fatalnie: 9-14... Ostatecznie zajęliśmy II miejsce. Chłopcy zagrali bardzo słabo. Wygrali oni pierwszy mecz 25-9 z SP-1, a w finale 22-11 pokonali swoich rówieśników z SP-2. Gdyby chłopcy z Nierodzimia zagrali na swoim wysokim poziomie (tak jak w III kwarcie w finale), to wyniki byłyby dwa razy wyższe! Trzeba jednak chodzić systematycznie na SKSy, a nie tylko raz w miesiącu...

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (23-12-2012, 18:27:31), zdjęcia: D. Tumas

21 grudnia odbył się Koncert Kolęd w wykonaniu naszych uczniów. Każda klasa przedstawiła jedną kolędę, a chętni uczniowie wystąpili również indywidualnie. Nad przebiegiem koncertu czuwała p. Małgorzata Rymorz. Na koniec Pani Dyrektor złożyła wszystkim uczniom i nauczycielom świąteczne życzenia. Była również możliwość odpalenia Światła Betlejemskiego, które dzień wcześniej przywieźli do naszej szkoły harcerze z Jastrzębia Zdroju.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (21-12-2012, 06:08:53), zdjęcia: M. Sikora, R. Langhammer

20 grudnia obejrzeliśmy Jasełka w wykonaniu uczniów klas piątych. Zostały one  przygotowane  pod  kierunkiem  p.  Marii  Leszczyny,  we  współpracy z p. Małgorzatą Rymorz.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (23-12-2012, 18:24:21), zdjęcia: R. Langhammer

17 grudnia naszą szkołę odwiedzili policjanci. Rozmawiali oni z uczniami na temat zachowania zasad bezpieczeństwa na drodze oraz w czasie zimowych zabaw. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia z bliska policyjnego lizaka, kamizelek kuloodpornych i innego sprzętu policyjnego.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Sikora (13-12-2012, 05:35:36), zdjęcia: R. Langhammer

11 grudnia 15 uczniów naszej szkoły z klas 1a, 3a, 4, 5b i 6b wzięło  udział w IX Edycji Konkursu  Gwary "Po cieszyńsku  obu stronach Olzy", który odbywał się w MDK Prażakówka. Zaprezentowali tekst Lidii Szkaradnik "Szpacyr po Ustróniu" oraz Wandy Mider "Rodzinno Ziymia". Do występu przygotowywali się na zajęciach kółka regionalnego pod kierunkiem p. Małgorzaty Sikory. Jury postanowiło naszych uczniów nagrodzić wyróżnieniem w kategorii "grupa".

[zobacz zdjęcia]

[zobacz film]

dodał: M. Markuzel (18-12-2012, 05:26:36), zdjęcia: M. Markuzel

10 grudnia rozpoczął się w MDK "Prażakówka" Konkurs Gwarowy. W tym dniu naszą szkołę reprezentowały: Julia Markuzel (kl. 1a), Marta Kępińska (kl. 1a),  Magdalena  Grudzień  (kl. 4),  Żaneta  Świeży  (kl.  5b)  i  Kornelia Wilczek  (kl. 1a).  II  miejsce  w  swojej  kategorii  wiekowej  zdobyła  Julia  Markuzel, a wyróżnienie otrzymała Żaneta Świeży. Gratulujemy!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (11-12-2012, 05:44:31), zdjęcia: R. Langhammer

10 grudnia czterdziestu pięciu uczniów z klas 5-6, pod opieką nauczycieli, uczestniczyło w zajęciach na cieszyńskim lodowisku. Tym razem pobyt tam był wyjątkowo długi, gdyż uczniowie byli na lodzie przez 90 minut! Cześć uczniów już się pyta o następny wyjazd na lodowisko... a więc informuję, że będzie! :)

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (13-12-2012, 05:30:51), zdjęcia: R. Langhammer

6 grudnia obchodziliśmy jeden z najbardziej ulubionych przez dzieci dni w roku - wspominaliśmy św. Mikołaja, biskupa. Z tej okazji odbyło się spotkanie, po którym każde dziecko dostało drobny upominek przygotowany przez Radę Rodziców. Natomiast spotkanie było też okazją, aby wyróżnić uczniów, którzy w osatniach tygodniach reprezentowali naszą szkołę w różnych konkursach.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (30-11-2012, 16:57:46), zdjęcia: D. Tumas

29 listopada uczniowie z klas 4 – 6 bawili się na drugiej w tym roku szkolnym dyskotece. Parkiet był ciągle pełny, opustoszał jedynie w czasie przerwy na pączki i oranżadę. Głosami publiczności i jury zwycięzcami zabawy „Wyginam ciało śmiało” zostali Konrad Zając i Łukasz Konkol, którzy zaprezentowali najciekawsze i najzabawniejsze układy choreograficzne. Tym razem królową i królem dyskoteki zostali najmłodsi uczestnicy zabawy, uczniowie z klasy 4 – Dominika Raszka i Patryk Szalbot.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Sikora (29-11-2012, 05:49:41), zdjęcia: L. Raszka

Jak co roku w naszej szkole odbyła się akcja "Prezent pod Choinkę". W tym roku udało się nam zebrać 75 paczek i 750 zł (pieniądze przeznaczone na wysyłkę paczek). Każdy z nas mógł zrobić prezent i ofiarować go dziecku, które nie ma prawdziwych świąt. Miejmy nadzieję, że za rok  prezentów  będzie  jeszcze więcej, bo każdy wie, że "więcej szczęscia jest w dawaniu niż w braniu"!

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Chraścina (29-11-2012, 05:44:27), zdjęcia: J. Chraścina

25 listopada obchodzimy co roku Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji zorganizowano w naszej szkole konkurs plastyczny pod tytułem: „Proszę państwa, oto miś” oraz wystawę pluszowych misiów. W dniu 27 listopada naszą bibliotekę odwiedziły tradycyjnie dzieci z przedszkola, obejrzały nagrodzone prace plastyczne, zwiedziły wystawę i posłuchały bajki o misiach.

[zobacz zdjęcia]

dodały: E. Bednarczyk, J. Sikora (29-11-2012, 05:41:21), zdjęcia: G. Chraścina

27 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Janem Chmielem - poetą pisząscym gwarą śląską. Wysłuchaliśmy kilku wierszy jego autorstwa. Poznaliśmy również kilka słówek gwarowych np. "starzyk" i "starka" - to dziadek i babcia. Tylko nie wiemy, czy naszym dziadkom jeszcze się dzisiaj podobają? Ta lekcja była inna od wszystkich.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (23-11-2012, 05:36:37), zdjęcia: R. Langhammer

22 listopada odbył się V Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego "The Best". Pomysłodawczynią i organizatorką kunkursu, który na stałe wpisał się w kalendarz miejskich konkursów, jest p. Lucyna Raszka. W V edycji wystartowało 27 uczniów ze wszystkich ustrońskich szkół (w kategorii klas  V:  11  uczniów, w kategorii klas VI: 16 uczniów). Naszą szkołę reprezentowały: Andrea Cabrera-Blanco (Vb), Weronika Sosna (Vb), Michalina Macura (VIa), Elżbieta Bednarczyk (VIb) i Joanna Sikora (VIb). Nasze uczennica spisały się bardzo dobrze. Weronika zajęła trzecie miejsce w kategorii klas piątych, a Ela - trzecie miejsce w kategorii klas szóstych. Najlepiej zaprezentowała się Szkoła Podstawowa nr 2, której uczniowie zajęli pierwsze miejsca w obu kategoriach.

Kategoria klas piątych:

I miejsce - Daniel Sablik (SP2)

II miejsce - Aleksander Weinbrenner (SP1)

III miejsce - Weronika Sosna (SP6)

Kategoria klas szóstych:

I miejsce - Bartosz Korcz (SP2)

II miejsce - Michał Chwastek (SP5)

III miejsce - Elżbieta Bednarczyk (SP6)

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! A za rok kolejna edycja! Już teraz zapraszamy do udziału chętnych uczniów! :)

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (19-11-2012, 05:41:31), zdjęcia: R. Raszyk

16 listopada nasi chłopcy zagrali sparing z reprezentacją dziewcząt GIM-1 Ustroń. Niestety chłopcy przegrali około 10 pkt., ale grą nie musieli się wstydzić. Za 2 lub 3 tygodnie znowu zagramy. Zobaczymy kto wtedy wygra...?

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (20-11-2012, 05:33:21), zdjęcia: J. Chraścina

14 listopada nasze utalentowane dziewczyny z klasy Vb uczestniczyły w powiatowych zawodach tenisa stołowego w Chybiu. Nasze zawodniczki już sporo potrafią, ale mają jeszcze cały jeden rok na doskonalenie umiejętności. W turnieju zajęły IV miejsce i tylko jednego punktu zabrakło  im  do  pierwszej  trójki. Za rok będzie ciekawie...

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (13-11-2012, 20:55:42), zdjęcia: R. Raszyk

13 listopada okazał się szczęśliwy dla naszych tenisistów i tenisistek. Pierwsze miejsce wywalczyły dziewczyny: Żaneta Świeży, Andrea Cabrera - Blanco i Edyta Górniok. Tym samym dziewczyny awansowały do finału powiatowego! Chłopcy też spisali się świetnie, choć zajęli dopiero drugie miejsce.

Wyniki indywidualne dziewczyn:

1. Żaneta Świeży

2. Andrea Cabrera-Blanco

5. Edyta Górniok

Suma: 86 pkt. I miejsce

Wyniki indywidualne chłopców:

3. Jakub Lipus

4. Konrad Zając

9. Mateusz Worek

Suma: 74 pkt. II miejsce

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (12-11-2012, 21:49:36), zdjęcia: R. Langhammer

W poniedziałek 12 listopada odbyła się akademia z okazji Święta Niepodległości. Jej celem było pokazanie, dlaczego co roku obchodzimy uroczyście 11 listopada oraz jak doszło do tego, że nasz kraj zniknął z mapy Europy na 123 lata i w 1918 roku narodził się na nowo. Burzliwa historia Polski z XVIII wieku została ukazana symbolicznie. Uczniowie znakomicie odegrali swoje role – każdy z nich przedstawiał inny kraj. Oto w skrócie treść przedstawienia:

Akcja toczyła się w 1918 roku, w czasie tradycyjnego angielskiego „tea time”, czyli herbatki o 17.00. „Anglia” (Andrea Cabrera-Blanco) i „Francja” (Wiktoria Fober) spotkały się na ploteczki. Ich uwagę zwróciła „Polska” (Weronika Sosna), którą zauważyły w pobliżu. „Anglia” podjęła się opowiedzieć swojej koleżance historię tego kraju, a jej słowa były obrazowane na scenie.

Na początku „Polska” kroczyła dumnie, w królewskich szatach i koronie na głowie. Niestety później, osłabiona po licznych wojnach (wrogów symbolizował występ Juliana Cholewy), nie była w stanie przeciwstawić się trzem potężnym sąsiadom: „Rosji” (Natalia Stoły), „Prusom” (Mateusz Cieślar) i „Austrii” (Magda Grudzień). Trzy razy kraje te zabierały „Polsce” jakąś część ubrania, co symbolizowało rozbiory naszej ojczyzny. Na szczęście w 1918 roku „Polska”, choć obdarta, słaba, narodziła się na nowo. Rozbrzmiały słowa naszego hymnu państwowego: „Jeszcze Polska nie zginęła…”. Na koniec wszystkie „kraje” stanęły obok siebie w zgodzie, co pokazało nam, że dziś żyjemy w zjednoczonej Europie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (12-11-2012, 17:32:31), zdjęcia: D. Tumas

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Tego dnia w całej Polsce odbywają się uroczystości patriotyczne. Naszą szkołę pod Pomnikiem Pamięci Narodowej w Ustroniu reprezentowali Wiktoria Fober, Żaneta Świeży i Konrad Zając. Wraz z innymi odśpiewali hymn Polski i wysłuchali okolicznościowego przemówienia burmistrza. W imieniu nierodzimskiej społeczności szkolnej złożyli kwiaty pod pomnikiem podobnie jak m.in. delegacje władz miasta, Kościoła, policji, straży pożarnej, organizacji społecznych i przedstawiciele innych ustrońskich szkół.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (08-11-2012, 05:31:37), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Relacja z wyprawy w Javorniki (3-4 listopada).

Tradycyjnie mieliśmy szczęście do pogody. Było w miarę słonecznie, nie padało oraz było ciepło jak na tą porę roku. Tym razem na wycieczkę nie stawił się Kamil Kojma. W sumie w wycieczce uczestniczyło 12 dzieci i było 5 opiekunów. Wycieczka była łączona, czyli po przejściu pierwszej części (wyprawa na Radhost), zeszliśmy do skansenu w Rożnowie a następnie podjechali na przełęcz Bumbelka ,skąd przeszliśmy do schroniska „U Kminka”, gdzie mieliśmy zakwaterowanie, wyżywienie i mogliśmy podbić międzynarodowe książeczki. Ponieważ było nas mniej niż 20 osób, więc nie mieliśmy zniżki noclegowej i koszt noclegu wyniósł 8€ a nie 6,5€. Na drugi dzień wróciliśmy do  aut,  podjechali  do  Velkich  Karlovic  i  stamtąd  wyruszyliśmy  na  Velki  Javornik  na  granicy  Czech i Słowacji. Oczywiście moglibyśmy podejść z Bumbelki, ale już raz szliśmy tą trasą, a na dodatek śpieszyliśmy się, gdyż część  grupy  śpiewała  wieczorem  w  chórze i nie wypadało się spóźnić na koncert.  Wycieczka należała do udanych (nie licząc straty portfela , problemów z przepokowywaniem  plecaków) i bardzo spokojnych . Do schroniska zaszliśmy o godz. 16.00 a dzieci spały już o godz. 21.00. W schronisku było ciepło i spokojnie. Nawet skrót na szlaku w drugim dniu był bardzo przyjemny i dla nas korzystny. Wycieczka ta była spokojnym zakończeniem tegorocznych wypraw. Zdobyliśmy  7 słowackich odznak międzynarodowych, jedną czeską i wiele punktów  do zdobycia ogólnej międzynarodowej „Beskidy” oraz  trzy  osoby  wychodziły  małą  srebrną   odznakę   GOT.  Najważniejszym  naszym osiągnięciem było rozwijanie samodzielności i umiejętności funkcjonowania w nowych środowiskach. Będziemy w kole turystycznym w następnym roku kontynuować nasze działanie.

Do zobaczenia na turystycznych szlakach. MSK

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (02-11-2012, 06:44:53), zdjęcia: D. Tumas

31 października, w ramach działalności kółka historycznego, odbyła się wycieczka do Izby Oświęcimskiej, która mieści się w Gminnym Ośrodku Kultury w Goleszowie. Izba upamiętnia więźniów podobozu Auschwitz  –  Birkenau  w  Goleszowie,  który  powstał  w  1942  roku  na  terenie  miejscowej  cementowni. Więźniowie, głównie Żydzi z Polski, Francji czy Holandii pracowali ciężko w pobliskim kamieniołomie. W podobozie goleszowskim w latach 1942 – 1945 pozbawiono życia około 700 osób. Zanim obejrzeliśmy ekspozycję dokumentów i pamiątek, kustosz Izby p. Paweł Stanieczek, naoczny świadek  niektórych wydarzeń z tamtych lat, ciekawie i z pasją opowiedział nam o faktach, o których nie przeczyta się w żadnej książce.

Po zwiedzeniu wystawy pojechaliśmy do pobliskiego lasu „pod Grabówką”, gdzie zapaliliśmy znicze pod pomnikiem poległych w walce z hitlerowcami. Pomnik usytuowany jest w pobliżu miejsca, gdzie naziści rozstrzeliwali więźniów obozu oświęcimskiego.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Urzędzie Miasta Ustroń. Na herbatę i mały poczęstunek zaprosiła nas p. Magdalena Fober, która w nim pracuje. P. Magda opowiedziała o pracy urzędu, oprowadziła nas po całym gmachu m.in. zobaczyliśmy gabinet burmistrza i salę ślubów. Zafundowała nam też nie lada atrakcję – zabawę z niszczarką dokumentów...:)

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Chraścina (30-10-2012, 05:53:26)

29 października, w ramach obchodów Janusza Korczaka, w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z czytelnikami, poświęcone tej wybitnej postaci. Biblioteka dziękuje wszystkim przybyłym za zainteresowanie tym ważnym tematem i czynny udział w dyskusji.

dodała: M. Sikora (28-10-2012, 16:20:41), zdjęcie: M. Sikora

Dnia 27 października w ramach kółka regionalnego odbyła się wycieczka do Muzeum Ustrońskiego im. Jana Jarockiego. Uczniowie zostali bardzo mile przyjęci przez dyrektor muzeum dr Lidię Szkaradnik, która opowiedziała im o dawnym Ustroniu. Wzięli także udział w spotkaniu z Józefem Brodą- folklorystą, multiinstrumentalistą, budowniczym instrumentów ludowych. Posłuchali gry na liściu, przewodzie elektrycznym, okarynie,  trombicie  oraz  instrumentach  z  Ameryki Południowej.

[zobacz zdjęcie]

dodała: M. Sikora (25-10-2012, 16:46:31), zdjęcia: M. Sikora

W dniu 25 października klasa 3a pojechała na wycieczkę do Chlebowej Chaty w Górkach Małych. Uczniowie zostali zapoznani z dawnymi maszynami rolniczymi wykorzystywanymi przy uprawie i obróbce ziarna, samodzielnie młócili cepem oraz mielili zboże w żarnach. Zobaczyli także wnętrze starej chaty, w której oglądali dawne domowe sprzęty codziennego użytku. Największą atrakcją wycieczki był samodzielny wyrób i pieczenie  podpłomyków, które zjedli  z  domowym masłem, miodem lub smalcem.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (02-11-2012, 06:36:31), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Wycieczka na Małą  Fatrę  (20-21  października)  w  moim  zamyśle  miała  być  zakończeniem  całego  cyklu  zdobywania  odznak  międzynarodowych „Beskidy”, ale moja niedyspozycja ręki spowodowała, że wcześniejsze planowane na wrzesień i początek  października wycieczki zostały  przełożone  na  listopad.  W tym roku kalendarzowym będzie jeszcze wyprawa na Radhost, V.Jawornik i Kurytowa.

W wycieczce na Małą Fatrę  było wszystko co ważne w turystyce górskiej: długie trasy, wysokie góry ( najwyższy zdobyty szczyt   to  Mały Krywań -1671 m  npm ) ścianki, łańcuchy, wodospady, górskie potoki i piękne widoki.  Wyprawę zaczęliśmy z Varinu przy brzegu rzeki Wag i idąc z  poziomu  360  m dotarliśmy do schroniska  „Pod Suchym” na wysokości  1070. Po drodze podziwialiśmy piękne jesienne widoki i ruiny starych zamków . Już na starcie mieliśmy 15 minutowe opóźnienie, które w trakcie postoju przy schronisku zwiększyło się do 45. To spowodowało , że grupa idąca szczytami , walcząca z  silnymi  wiatrami  nie zdążyła na ostatni zjazd wyciągu i do miejsca noclegu „Schronisko Vratna” przy dolnej stacji wyciągu musiała zejść na  piechotę.  Nie  śpieszyliśmy  się,  tylko korzystając z ładnej pogody robiliśmy dłuższe odpoczynki na halach.  Druga grupa  (5 osób) spokojnie  zeszła  do  aut  i  podjechała  sobie  do  wyciągu  we  Vratnej a następnie wyjechała wyciągiem do góry. To spotkali naszych sportowców ( 6 osób),  którzy  przebiegli  bieg  legionów  i  z  panem  Kluzem   zajechali  do  Vratnej a następnie ostro podeszli  w stronę Chleba. Razem zdobyli szczyt, podziwiali zachód słońca  i  zeszli  do  schroniska   po  19.10.  My  byliśmy  na  miejscu  o  18.30. i ponieważ zaoszczędziliśmy  4€  na osobie za wyciąg więc  mogliśmy  zafundować  sobie  solidną  kolację.  Jeszcze  tak  dobrej  kolacji,  śniadania  i  spania  w  dwu i trzyosobowych pokojach nigdy nie mieliśmy. Wrażeń w pierwszy dzień było sporo a wiele osób stwierdziło, będąc na szczytach pasma Mała Fatra, że czują się tacy mali wobec  piękna przyrody i jej srogości. Silne atrakcje dopiero były przed nami. Drugi dzień był jeszcze piękniejszy od pierwszego. Po śniadaniu podjechaliśmy do Stefanowej i tam razem z Panem Jakubem Stannym wybraliśmy się na Dierry, czyli Janosikowe Jamy ciągnące się kanionem wyżłobionym przez Biały Potok. Atrakcji było wiele: drabinki, łańcuchy i piękne wodospady. Trzeba było iść jeden za drugim i dorośli  asekurowali  dzieci  mówiąc,  gdzie  mają  postawić  nogę,  chwycić  się łańcucha oraz podając rękę. Wiele osób stwierdziło, że ta droga była lepsza niż park liniowy. Zaszliśmy na przełęcz między Radsucami i na wyciągnięcie ręki mieliśmy panoramę Tatr. Tu wszyscy odpoczęli, zostawili plecaki i grupa inicjatywna miała wejść na Mały Rozsutec. Nie było chętnych  do pilnowania plecaków. Pozostał jedynie Krzysiu Bułka z p. Mariolą ( ręka nie była sprawna) a reszta ambitnie wybrała się na 20 minutowe podejście. Zapamiętają je do końca życia, gdyż wejście na łańcuchach po stromej ścianie było nie lada wyczynem. Kilka osób nauczyło się pokory względem gór i chociaż puszczały nerwy to przy asekuracji starszych weszli na ten nieduży ponad 1300m Rozsypaniec. Tu na szczycie mogli podziwiać widoki a po powrocie do domu, słuchając wiadomości dowiedzieć się, że właśnie w ten dzień 21.X słowaccy ratownicy górscy ogłosili błogosławionego Jana Pawła II patronem  swojej służby dla ludzi i gór. Zejście do aut to była sama przyjemność i nie szukając już kolejnych wrażeń wróciliśmy po 17.00 do Nierodzimia. Jeżeli w przyszłym  roku  zostanie  zorganizowana  wyprawa  na  Małą  Fatrę,  to  obawiam  się, że będzie tyle chętnych, że zamówimy  autobus. Dziękuję  serdecznie za pomoc  panu Jakubowi Stannemu, Robertowi Puchale i  Krzysztofowi Kluz. Do zobaczenia na kolejnej wycieczce. MSK

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: R. Raszyk (25-10-2012, 05:28:37)

20 października odbył się kolejny już Bieg Legionów. W tym roku wystartowało kilkoro naszych uczniów... niestety biegi nie są naszą najmocniejszą stroną. W klasyfikacji szkół podstawowych zajęliśmy ostatnie, piąte miejsce. SZCZEGÓŁOWE WYNIKI

dodał: R. Langhammer (16-10-2012, 05:35:41), zdjęcia: L. Raszka, M. Sikora, I. Bosak

14 października jest Dniem Edukacji Narodowej. W tym roku przypadał on w niedzielę. W naszej szkole uroczyście  był  obchodzony  w  poniedziałek, 15 października. Każdy nauczyciel wchodzący do szkoły był witany przez Samorząd Uczniowski aforyzmem nawiązującym do pracy nauczycielskiej oraz cukierkiem. Na trzeciej (kl. 1-3) i czwartej lekcji (kl. 4-6) odbyły się akademie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W roli głównej wystąpiła klasa 6b, która pod opieką swojej wychowawczyni - p. Lucyny Raszki przygotowała krótkie przedstawienie (wiersz Jana Brzechwy "Mrówka"). Zostało ono przyjęte bardzo dobrze przez nauczycieli i uczniów. Na koniec Pani Dyrektor złożyła wszystkim najlepsze życzenia.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (16-10-2012, 05:32:21), zdjęcia: D. Raszyk

13 października nie okazał się pechowy dla naszych uczniów. Sobotni poranek był okazją do zaprezentowania tenisowych możliwości w III Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Kreta. Nasza szkoła słynie z dobrego poziomu tenisistów i tenisistek i dlatego od trzech lat organizujemy turniej tenisowy dla amatorów (niezrzezeszonych w klubach sportowych). W tym roku padł rekord frekwencji: 43 uczestników! 27 naszych uczniów i 16 z innych szkół. W starszych kategoriach wiekowych nie byliśmy zbyt gościnni, natomiast nasi młodsi uczniowie muszą jeszcze dużo popracować na przerwach...

Wyniki:

Chłopcy kl. 3-4

1. Grzegorz Hussar SP-3

2. Dawid Franek SP-3

3. Kacper Pawlitko

4. Patryk Szalbot

5-6. Krzysztof Bułka

5-6. Paweł Pinkas

Chłopcy kl. 5-6

1. Kuba Lipus

2. Oskar Kostka SP-3

3. Mateusz Worek

4. Konrad Zając

5-6. Jan Śliwka SP-2

5-6. Szymon Palutkiewicz SP-2

Dzięwczęta kl. 3-4

1. Natalia Rygiel SP-3

2. Natalia Sobczyk SP-3

3. Weronika Konderla

4. Marika Studnicka

5. Angelika Bury

Dziewczęta kl. 5-6

1. Żaneta Świeży

2. Andrea Cabrera-Blanco

3. Patrycja Jaworska

4. Edyta Górniok

5-6. Eliza Rzepka

5-6. Aleksandra Sobczyk SP-3

[zobacz zdjęcia]

dodały: E. Bednarczyk, J. Sikora (12-10-2012, 16:53:21), zdjęcia: G. Chraścina

10 października uczniowie klasy IV, Vb, VIa i VIb pojechali na wycieczkę na Górny Śląsk. Na początku zwiedzili kopalnię srebra w Tarnowskich Górach. W skrócie poznli historię tej kopalni. Zobaczyli srebro... ale tylko w sklepie. :) Następnie pojechali do Palmiarni w Gliwicach. Tam podziwiali różne rośliny tropikalne, m.in. bananowce i palmy. Ostatnim punktem wycieczki był... McDonald's. :)

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (09-10-2012, 05:34:32)

4 października odbyła się ostatnia w tym roku kalendarzowym runda „Czwartków LA”. Naszym zawodnikom wiodło się całkiem dobrze. Po trzech rundach, w klasyfikacji generalnej zajmują dalej czwarte miejsce. Następne zawody dopiero na wiosnę. SZCZEGÓŁOWE WYNIKI

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (08-10-2012, 06:01:25), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W dniu 29 września po raz kolejny udaliśmy się na Rajd „Pożegnanie Lata” na Stożek. Grupa liczyła  18 osób w tym  13 dzieci.  Chociaż  niektórzy  byli już na Stożku, to trasa przejścia była inna niż zwykle, co było istotne, gdyż wiele osób zbiera punkty – trasy do Dużej Odznaki Wiślańskiej w ramach, której trzeba zaliczyć wszystkie trasy przejścia na ważne wiślańskie punkty (Stożek, Czantoria, Bukowa, Trzy Kopce Wiślańskie, Salmopol, Barania Góra, Kubalonka, Kozince, Cieńków, Smerekowiec). Do Wisły dojechaliśmy 3 autami. Szliśmy z Wisły Głębce  przez  Mrózków  na  Stożek  (od  9.15  do  11.45).  Po  drodze  podziwialiśmy Łabajowski wiadukt, wspaniałe jesienne widoki i przygotowywaliśmy się do konkursu. Na miejscu, po odpoczynku i posiłku, podziwialiśmy stare 90-letnie schronisko, a Patryk Puchała dzielnie walczył w konkursie odpowiadając na 30 pytań. O ile pytania dotyczące zagadnień turystycznych nie sprawiały mu problemów, o tyle te związane z gwarą były dla niego nie do przejścia. Inni też mieli problemy i tak Patryk zdobył wśród uczniów ze szkół podstawowych 3 miejsce. Gratulacje! W drodze powrotnej na Mały Stożek przeszliśmy razem, a następnie „Kierowcy” ze swoimi dziećmi przeszli w stronę Kobylej i zeszli do Głębiec, a pozostali przeszli w stronę Soszowa i zeszli do Jawornika (czas przejścia: 2 godz.). Po drodze podziwialiśmy widoki, grzyby i zwiedzaliśmy schroniska. Zobaczyliśmy z daleka nawet dom pani Kukuczki. Wycieczka trwała od 8.15 – do 16.30, ale sam marsz zajął nam od 4,5 – 5 godzin. Wszyscy byli zadowoleni,  a  najbardziej  Magdzia  Grudzień i Liana Medwid, które dzięki tej trasie zdobyły kolejne odznaki. Teraz czekają na uroczyste wręczenie. Mam nadzieję, że kolejnym wycieczkom pogoda i atmosfera też będzie sprzyjać. Do zobaczenia. MSK

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (28-09-2012, 06:11:26), zdjęcia: R. Langhammer

27 września odbyła się dyskoteka dla uczniów klas 4-6. Jak zwykle było dużo zabawy, konkursów i... pysznych pączków. :)

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (29-09-2012, 10:41:21)

27 września odbyła się druga runda „Czwartków LA”. Nasi zawodnicy spisali się trochę gorzej niż w pierwszej rundzie, ale w dalszym ciągu liczymy się w klasyfikacji generalnej. Na chwilę obecną nasza szkoła zajmuje czwarte miejsce. SZCZEGÓŁOWE WYNIKI

dodała: J. Wituła (28-09-2012, 06:10:39), zdjęcia: J. Wituła, P. Sztefek

27 września odbyła się wycieczka  klas  trzecich  do  Regionalnego  Leśnego  Ośrodka  Edukacji  Ekologicznej  „LEŚNIK”  w  Ustroniu  –  Jaszowcu. W pomieszczeniach Ośrodka mogliśmy obejrzeć eksponaty przyrodnicze związane z lasem oraz poznać ciekawostki z życia zwierząt. Nasz przewodnik – leśnik wzbogacił wiedzę dzieci m. in. na temat jeleni, głuszców, wilków, lisów, niedźwiedzi, borsuków. Zwrócił też naszą uwagę na potrzebę chronienia lasów i oszczędzania jego zasobów. Mieliśmy w planach wybrać się także na spacer ścieżką przyrodniczo – leśną „Skalica”, ale nie udało się z uwagi na mocno wiejący wiatr halny.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (28-09-2012, 06:09:31), zdjęcia: G. Chraścina

26 września, popołudniu, odbył się rajd rowerowy śladami patrona. Szczęśliwi posiadacze kart rowerowych z klas 5 – 6 wraz z opiekunami (p. Haliną Puchałą, p. Lucyną Raszką, p. Mariolą Szymańską – Kukuczką, p. D. Tumas i p. Gustawem Chraściną) ruszyli spod szkoły do Górek Wielkich. Wycieczka ta miała na celu nie tylko rozruszanie naszych kości, ale zawierała także walory edukacyjne. Wszak nie od dziś wiadomo, że w zdrowym ciele powinien być i zdrowy duch!

Pogoda nam dopisała. Odwiedziliśmy miejsca, gdzie działał i przebywał Józef Kret po pierwszej wojnie światowej. Zobaczyliśmy starą harcówkę u stóp góry Bucze. W Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” nasi uczniowie poznali historię Kacperka góreckiego skrzata, napisaną przez Zofię Kossak-Szatkowską, znajomą naszego patrona, a także dzieje samej pisarki, które przedstawiła p. Mariola. Dzieci mogły też skorzystać z multimediów dostępnych na miejscu i obejrzeć ruiny dworu Kossaków, gdzie mieści się Centrum. Zwiedziliśmy też dawny dom ogrodnika, a dziś muzeum Zofii Kossak, które mieści się w pobliżu.

Na terenie schroniska młodzieżowego KOSS zorganizowaliśmy ognisko. Dziewczynki zaśpiewały przy nim pięknie harcerskie piosenki. Był czas na pieczenie kiełbasek, posiłek, wesołe rozmowy, a na koniec każdy po sobie posprzątał i pozmywał :) Czas spędziliśmy bardzo  sympatycznie  i  w  dobrych  humorach z wiatrem we włosach, a przede wszystkim cało i zdrowo, wróciliśmy do Nierodzimia. :)

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (27-09-2012, 05:39:43), zdjęcia: R. Langhammer

26 września nasza szkoła obchodziła uroczyście Dzień Patrona. W tym roku przypadła trzydziesta rocznica śmierci Józefa  Kreta.  Wszyscy  uczniowie, odświętnie ubrani, zebrali się na sali gimnastycznej, a wraz z nimi zaproszeni goście. Byli wśród nich przedstawiciele władz miasta i pani Barbara Schultheiss-Kret - córka naszego patrona, która od niemal pięćdziesięciu lat mieszka w Szwajcarii. Uroczystość uświetniła obecność delegacji z hufca im. Józefa Kreta z Jastrzębia Zdroju, która przybyła z pocztem sztandarowym. Piękne przemówienia wygłosili: Pani Dyrektor i Przewodniczący Rady Miasta.

Uroczysta akademia miała na celu przybliżyć zebranym najważniejsze cechy charakteru i fakty z życia Józefa Kreta. Nie obyło się bez harcerskich piosenek przy dźwiękach gitary, które pięknie zaśpiewały i zagrały dziewczynki z klas: 5a, 5b i 6b. Mocnym punktem uroczystości była recytacja samodzielnie napisanych wierszy przez uczennice - Ewelinę Szczerbę z kl. 5a, Żanetę Świeży z kl. 5b i Asię Sikorę z 6b. Zebrani poznali też autentyczny przykład rozkładu zajęć prowadzonych w szkole kierowanej przez Józefa Kreta, która kształtowała charakter i świadomość narodową wśród ubogich dzieci z terenów wiejskich.

Na koniec pani Barbara, bardzo ciepła i serdeczna osoba, podjęła dialog z dziećmi. Ze wzruszeniem powiedziała, że cała uroczystość bardzo jej się podobała. Była przyjemnie zaskoczona, gdy otrzymała w prezencie swój portret, który ją rozweselił, bo namalowany został dziecięcą ręką, nie bez fantazji.

W szkole, w tym tygodniu, zawisła galeria z pamiątkami po naszym patronie. Są to głównie zdjęcia, fragmenty listów, artykuły z gazet, a także znalazło się świadectwo ukończenia uniwersytetu ludowego w Nierodzimiu z 1946 roku z  podpisem Józefa Kreta. Każdy może ją sobie pooglądać.

Serdeczne podziękowania należą się uczniom, którzy występowali tego dnia przed tak znamienitą publicznością. Nikogo nie trzeba było namawiać, wszyscy chętnie uczestniczyli w przygotowaniach do akademii, poświęcając niekiedy swój wolny czas.

Scenariusz akademii został opracowany w oparciu o książkę Krystyny Heskiej - Kwaśniewicz pt. "Józef Kret. Opowieść o harcerskiej wierności".

Akademia została przygotowana pod opieką nauczycielek: Dominiki Tumas, Jolanty Nowak, Małgorzaty Rymorz i Agnieszki Szonowskiej. (przyp. RL)

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (23-09-2012, 09:03:21), zdjęcia: D. Tumas

21 września grupa uczniów z naszej szkoły (z klas 4-6) wraz z nauczycielkami Mariolą Szymańską – Kukuczką i Dominiką Tumas  pojechała  na wycieczkę do pobliskiego Cieszyna. Zatrzymaliśmy się pod cieszyńskim browarem. P. Mariola opowiedziała więc pokrótce historię tego przedsiębiorstwa.

W ramach wrześniowych obchodów Święta Patrona naszej szkoły (harcmistrza i pedagoga Józefa Kreta) odwiedziliśmy interesującą wystawę „Kresowe Stanice. 100 – lecie harcerstwa na Śląsku Cieszyńskim” w Książnicy Cieszyńskiej. Przy okazji obejrzeliśmy także najstarsze w naszym regionie zabytki piśmiennictwa. Najcenniejsza książka w zbiorach Książnicy liczy sobie 700 lat!

Następnie odbyliśmy krótką lekcję historii w terenie. Uczniowie dowiedzieli się, gdzie pierwotnie znajdował się gród cieszyński, gdzie podgrodzie  i  gdzie płynęła fosa. Przy Studni Trzech Braci poznali legendę o założeniu Cieszyna. Zatrzymaliśmy się na Placu Teatralnym (tam dzieci usłyszały legendę o duchu straszącym w teatrze), na Starym Targu, Rynku. Obejrzeliśmy najstarsze kościoły cieszyńskie i odbyliśmy  spacer  piękną  cieszyńską  Wenecją.  Na  Wzgórzu  Zamkowym weszliśmy na Wieżę Piastowską by podziwiać panoramę Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Weszliśmy także do środka Rotundy św. Mikołaja. Dzięki tej wyprawie nasi uczniowie są o krok od zdobycia odznaki „Przyjaciel Cieszyna”.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (27-09-2012, 05:57:34)

20 września na stadionie SOSiR w Skoczowie odbyły się pierwsze zawody z cyklu popularnych w całej Polsce „Czwartków LA”. Zawody są przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych, którzy rywalizują w następujących konkurencjach: 60 m, 300 m, 600 m – dziewczęta i 1000 m – chłopcy oraz skok w dal, skok wzwyż i rzut piłeczką palantową. Zawodnik może wziąć udział w jednej konkurencji biegowej i jednej technicznej. Skoczowska impreza składać się będzie z 7 mitingów (3 na jesień i 4 na wiosnę). Całość zakończy finał miejski a dla najlepszych pozostanie jeszcze finał ogólnopolski rozgrywany w połowie czerwca w Łodzi. Pierwsze zawody w Skoczowie zgromadziły na starcie 125 zawodników z 11 szkół. SZCZEGÓŁOWE WYNIKI

dodał: R. Langhammer (19-09-2012, 05:47:38), zdjęcia: M. Sikora, R. Langhammer

18 września uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w akcji "Sprzątanie Świata". Miała się ona odbyć już w ostatni piątek, jednak pogoda nie była najlepsza stąd postanowiono o zmianie terminu. Tym razem oprócz zebrania dużej ilości śmieci był to też miły spacer, a w wielu przypadkach i ciekawa lekcja przyrody.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (16-09-2012, 11:22:51), zdjęcia: R. Langhammer

14 i 15 września na orliku w Skoczowie rywalizowały nasze drużyny piłkarskie w "III Turnieju Orlika". W piątek chłopcy i dziewczęta z rocznika 1999/2000 próbowali swoich sił na piłkarskiej murawie. Chłopcy zajęli VII miejsce,a a dziewczyny II. Dziewczyny były naprawdę blisko, gdyż przegrały finał tylko 0-1 i niewiele brakowało by wygrać cały turniej w kategorii dziewcząt starszych!

W sobotę na sztuczne boisko wyszli młodsi, tzn. czwarta i piąta klasa. Niestety również im zabrakło szczęścia. Chłopcy zajęli VI miejsce, a dziewczynki miejsce V. Każde dziecko otrzymalo pamiątkową koszulkę i chociaż to w części zrekompensowało wyniki sportowe.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (13-09-2012, 06:20:39), zdjęcia: J. Herczyk

W dniu 12 września uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawczyniami udali się do MDK Prażakówka w Ustroniu, aby obejrzeć spektakl lalkowy pt. "Tajemnica kryształowego korala". Przedstawienie bardzo się podobało, o czym świadczyła żywa reakcja dzieci i burzliwe oklaski młodej publiczności.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (03-09-2012, 14:50:36), zdjęcia: M. Sikora

3 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny! Uroczysta akademia z tej okazji rozpoczęła się o godzinie 9.30 na sali gimnastycznej. Wszystkich obecnych, a szczególnie naszych nowych uczniów - pierwszoklasistów - powitała Pani Dyrektor. Przedstawiła również nowych nauczycieli - p. Dorotę Cisowską (edukacja wczesnoszkolna) oraz p. Ireneusza Bosaka (przyroda, edukacja ekologiczna). Pani Dyrektor życzyła wszystkim uczniom dobrych wyników w nauce, a nauczycielom satysfakcji z wykonywanej  pracy.  Część  artystyczną  przygotowała  klasa  czwartaa,  pod  opieką  swojej  poprzedniej  wychowawczyni  -  p.  Jolanty  Herczyk. Po występach uczniów odbyło się pasowanie pierwszoklasistów.

W tym roku wychowawcami poszczególnych klas są:

- klasa 1a - mgr Jolanta Herczyk, nauczyciel wspomagający - mgr Mariola Szymańska-Kukuczka,

- klasa 1b - mgr Dorota Cisowska,

- klasa 2 - mgr Lucyna Najda,

- klasa 3a - mgr Małgorzata Sikora,

- klasa 3b - mgr Jolanta Wituła,

- klasa 4 - mgr Gustaw Chraścina,

- klasa 5a - mgr Roman Langhammer (nauczyciel wspomagający),

- klasa 5b - mgr Jolanta Nowak,

- klasa 6a - mgr Rajmund Raszyk,

- klasa 6b - mgr Lucyna Raszka.

[zobacz zdjęcia]

[wróć]