WAŻNE WYDARZENIA W SZKOLE

Rok szkolny 2020/2021

dodał: R. Langhammer (26-06-2021, 09:09:26), zdjęcia: G. Chraścina, P. Sztefek

25 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2020/2021. Uczniowie poszczególnych klas mieli wręczane świadectwa według ustalonego harmonogramu, a w uroczystościach mogli i chętnie uczestniczyli ich rodzice. Spotkania rozpoczynały się od odśpiewania Hymnu Państwowego, następnie każda z klas przedstawiała krótki występ artystyczny, po którym uczniowie otrzymywali świadectwa. Najbardziej uroczysty charakter miało spotkanie z uczniami kończącymi szkołę. Był czas na wspomnienia i chwile wzruszenia, był czas na pożegnania i na życzenia na przyszłość.

W tym roku szkolnym stypendia za wyniki w nauce przyznano Marii Sikorskiej (kl. V), Dominikowi Kozłowskiego (kl. VIa) oraz Kai Piotrowskiej (kl. VIb). Sportowcami Roku zostali: Noemi Grabiec z klasy VIIa oraz Szymon Sikora z klasy VIII. Najważniejsze wyróżnienie, czyli tytuł Absolwenta Roku, otrzymał również Szymon Sikora.

Dyrektor, uczniowie i rodzice podziękowali za długoletnią pracę w naszej szkole pani Małgorzacie Sikorze-Frydzie, która odchodzi na emeryturę.

Podziękowania dla wszystkich pracowników szkoły złożyli przedstawiciele uczniów klasy ósmej oraz ich rodziców.

Wszystkim uczniom i ich rodzicom życzymy udanych wakacji!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Bitner (05-07-2021, 05:11:23), zdjęcia: M. Bitner

24 czerwca, tuż przed zakończeniem roku szkolnego odbył się niezwykły mecz piłki siatkowej. Dlaczego niezwykły? Ponieważ jego bohaterami byli uczniowie klasy ósmej i drużyna nauczycieli. Dostarczyli nam-kibicom wspaniałych emocji. Obserwowaliśmy ich pasję, zaangażowanie, fantastyczną grę zespołową. Klasę ósmą reprezentowali: Milena Nowak, Nikola Smyk, Jakub Górniak, Michał Sikora, Szymon Sikora, Artur Białożyt i Paweł Heczko. W skład drużyny nauczycieli weszli: p. Małgorzata Szcześniewska – Gawlas, p. Jolanta Kubaczka-Mrowczyk, ks. Marcin Markuzel, p. Ireneusz Bosak, p. Rajmund Raszyk, p. Paweł Sztefek oraz p. Mariusz Zawada. Z głośników rozbrzmiewała muzyka, nad którą czuwał niezastąpiony Mateusz Sikora. Po zaciętej, kilkugodzinnej rywalizacji ostatecznie zwyciężyła kadra nauczycielska. I tylko szkoda, że był to ostatni taki mecz, mecz na pożegnanie szkoły.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rzeszótko (28-06-2021, 05:01:11), zdjęcia: M. Rzeszótko

Czerwiec to nie tylko miesiąc wystawiania ocen, ale - szczególnie w tym roku- szansa na nietypowe lekcje. Uczniowie kl. 5, 6a i 6b wraz z polonistką podjęli się przełamania rutyny lekcyjnej. Efekty to sporządzane grupowo lapbooki z lektury, zmierzenie się z zadaniami aktorskimi czy plenerowe  zmagania  z ortografią.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rzeszótko (28-06-2021, 04:58:23), zdjęcia: M. Rzeszótko

W czerwcu klasa piąta wraz z wychowawcą i nauczycielem wspomagającym postawiła na integrację. Ukoronowaniem wspólnych działań były 2 miejscowe wycieczki. Pierwsza z nich z okazji Dnia Dziecka odbyła się do Pizzerii-Cukierni "Haneczka" . Był to radosny spacer w promieniach słońca zwieńczony posiłkiem, deserem i wspólnymi zabawami. Druga, mająca miejsce już po wystawieniu ocen - to ognisko w ogrodzie Amelki. Wspólna zabawa, rozpalanie ogniska, gry i zabawy oraz kąpiele słoneczne - to aktywności, które zajęły uczniom kilka godzin. Szczególne podziękowania dla goszczącej nas rodziny  i  rodziców,  którzy zajęli się aprowizacją.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (24-06-2021, 05:14:19), zdjęcia: E. Gancarz, M. Weisman, P. Sztefek

23 czerwca klasa 1b uczestniczyła w wycieczce do Parku Trampolin – PARABOLA w Czechowicach-Dziedzicach. Po krótkiej rozgrzewce pod okiem instruktora uczniowie korzystali z szeregu atrakcji przez 2 godziny, m.in. trampolin akrobatycznych, ściany wspinaczkowej, strefy Nerf, trampolin sportowych, wielkiej poduchy do skakania oraz basenów wypełnionych gąbkami. Wszyscy z radością skakali na trampolinach na różne sposoby. Oczywiście razem z opiekunami, którzy dołączyli do zabawy z dziećmi. Dużym zainteresowaniem cieszyły się skoki na wielką poduchę oraz strefa Nerf, a także zabawy w gąbkach. Pobyt w tym niezwykłym miejscu, okazał się wspaniałą lekcją wychowania fizycznego. Skacząc na trampolinach, uczniowie rozwijali ogólną sprawność fizyczną, koordynację ruchową oraz kształtowali właściwą postawę ciała. Wspólne skakanie wprawiło wszystkich w znakomity nastrój, wyzwoliło mnóstwo pozytywnej energii. Uczniowie przyznali, że ta zabawa spowodowała, iż zaczęli się integrować i dobrze czuli się ze sobą. Był to cudownie spędzony czas przez pierwszaków.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (25-06-2021, 05:29:23), zdjęcia: M. Rymorz

Klasa 8 na ostatnią wspólną „wyprawę” udała się w dniu 22 czerwca do Świetlicy Wiejskiej w Bładnicach oraz do cukierni Haneczka w Międzyświeciu. Co prawda pogoda tego dnia nie wyglądała najlepiej, ale jak to zwykle bywa, po deszczu wychodzi słońce. I chociaż trochę zmoczył  nas  deszcz,  to  nie przestraszyliśmy się i kontynuowaliśmy naszą wycieczkę. W cukierni zjedliśmy pyszne lody, a potem przeszliśmy do naszego docelowego miejsca, gdzie rozpaliliśmy ognisko i piekliśmy kiełbaski. Był też czas na rozmowy i gry sportowe.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Nowak (23-06-2021, 05:28:41), zdjęcia: J. Nowak

Zbliżają się wakacje. Aby nasz wypoczynek był udany i beztroski, musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo! Na zajęciach świetlicowych (22 czerwca) nauczycielka poprowadziła pogadankę, przypomniała o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w górach, nad wodą, w lesie i w podróży. Przypomniane zostały również numery alarmowe, a dzieci obejrzały także filmy edukacyjne związane z omawianą tematyką.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Weisman (23-06-2021, 05:31:51), zdjęcia: M. Weisman

Dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe naszej szkoły uczestniczyły w warsztatach plastycznych (22 czerwca). Z wielkim zapałem wykonywały modele krokodylków, wykorzystując surowce wtórne. Uczyły się dobierać indywidualnie kolory na "paletach" z nakrętek po słoikach, które zresztą przydały się jako pojemniki na wodę. Do budowy tułowia krokodylków wykorzystały… rolki papieru toaletowego. Groźny ich wygląd podkreśliły białe, ostre zęby, a uroku dodały ruchome oczka. I w ten sposób dzieci zrobiły oryginalną ozdobę.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Kubaczka-Mrowczyk (21-06-2021, 04:44:31), zdjęcia: J. Kubaczka-Mrowczyk, M. Szcześniewska-Gawlas

Z 18 czerwca na 19 czerwca klasa 6b wraz z wychowawcą Jolantą Kubaczką –Mrowczyk oraz p. Małgorzatą Szcześniewską – Gawlas zorganizowała NOC w SZKOLE. Na początku była pyszna kolacja i urodzinowe lody, a potem się działo. Począwszy od zabaw na sali gimnastycznej, gier planszowych, potrzebnych jak nigdy rozmów z wychowawcą i w gronie przyjaciół, a skończywszy na szalonej zabawie w chowanego. Nie zabrakło salonu piękności zorganizowanego przez dziewczyny - można było zregenerować skórę twarzy i nie tylko ;-) Pokaz piżamowy i śpiworowy również zachwycił oglądających. A potem wręcz do białego rana na ściernisku z kamieniem z napisem LOVE bawiliśmy się w królowe i królów NOCY. Tego nam było wszystkim trzeba.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (23-06-2021, 05:25:19), zdjęcia: L. Raszka

18 czerwca uczniowie z 4b późnym popołudniem wrócili do szkoły, by wspólnie spędzić mile czas, grając w gry i zabawy, przygotowane przez p. Lucynę Raszkę i p. Pawła Sztefka. Emocji nie brakowało. Wszystkie zadania, zagadki, wyzwania zostały prawidłowo rozwiązane i wykonane. W przerwie między kolejnymi konkurencjami był czas na posiłek w pobliskim McDonald’s.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (18-06-2021, 05:00:36), zdjęcia: E. Gancarz

Euro 2020 nadal trwa, nawet wśród pierwszaków. W ramach wyrabiania pośród uczniów nawyku aktywnego spędzania czasu oraz zamiłowania do sportu. Klasa 1b zaprosiła w czwartek 17  czerwca  na  wspólny  trening  Pana  Adriana  Sikorę  (tatę  naszego  Jasia).  Wspólnie  wykonanie  porannego  treningu piłkarskiego oraz rozegranie „prawdziwego” meczu sprawiło wiele radości oraz zadowolenia wśród dzieci. W imieniu klasy i swoim dziękuję Panu Adrianowi za tak ciekawą lekcję.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (18-06-2021, 04:56:11), zdjęcia: J. Herczyk, I. Strzałkowska

16 czerwca klasa IIIa wyruszyła na wycieczkę przyrodniczą na Skalicę. Wśród pomników przyrody, na łonie natury przeżyliśmy niezapomniane chwile. Podczas wędrówki ścieżką edukacyjną, każdy pilnie słuchał ciekawych opowieści przewodnika, by na koniec uczestniczyć w konkursie przyrodniczym. Gratulujemy Hubertowi, którego wiedza zadziwiła jury konkursu. Z wielką radością uczestniczyliśmy też w klasowym grillowaniu. Niech żyją wycieczki, łąka i las, które tak skutecznie integrują młodych ludzi.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (21-06-2021, 04:40:16), zdjęcia: L. Raszka

15 czerwca uczniowie z klasy 4b, pod opieką p. Lucyny Raszki oraz p. Marioli Szymańskiej – Kukuczki,  spacerowali  urokliwą  ścieżką  przyrodniczo-leśną „Skalica” w Ustroniu. Spacer, oprócz niewątpliwych walorów edukacyjnych, był również świetną formą rekreacji. To ważne, by poznawać otaczającą nas przyrodę i umieć się o nią odpowiednio zatroszczyć. Wiele mogliśmy się dowiedzieć, słuchając przewodnika, doświadczonego leśnika, miłośnika okolicznej fauny i flory. Leśną wędrówkę zakończyliśmy pieczeniem kiełbasek, konkursami przyrodniczymi oraz zabawami integrującymi grupę. W konkursie, podsumowującym leśną przygodę, pierwsze miejsce zdobyła Martyna Giel, drugie Emilka Chrapek, a trzecie, równolegle, Michał Szczerba i Kordian Rusin.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Kubaczka-Mrowczyk (17-06-2021, 04:55:41), zdjęcia: J. Kubaczka-Mrowczyk, M. Szcześniewska-Gawlas

15 czerwca klasa 6b pojechała na długo wyczekiwaną wycieczkę do Cieszyna pod opieką swojej wychowawczyni Jolanty Kubaczki – Mrowczyk oraz pani Małgorzaty Szcześniewskiej - Gawlas. Rozpoczęliśmy swoją wędrówkę od zintegrowanego węzła przesiadkowego, do którego zostaliśmy bezpiecznie przywiezieni z Ustronia. Później obejrzeliśmy cieszyńskie kamienice oraz piękny Ratusz. Przeszliśmy do Parku Pokoju, gdzie zjedliśmy drugie śniadanie i zrobiliśmy sesję fotograficzną. Po udanym początku, przyszedł czas na coś dla ochłody, w ten cudownie słoneczny poranek czyli LODY. Potem przeszliśmy do Studni Trzech Braci, przypominając legendę o powstaniu Cieszyna oraz przeszliśmy cieszyńską Wenecją do Wzgórza Zamkowego. Tam mieliśmy możliwość wejścia do Rotundy pod wezwaniem Świętego Mikołaja, którą można zobaczyć na banknocie 20zł. Niektórzy z nas również przełamali swoje lęki i weszli na Wierzę Zamkową, która powitała nas  niepowtarzalnym widokiem polskiej jak i czeskiej strony Cieszyna. Odpoczęliśmy w zaciszu parku i poszliśmy do Muzeum Śląska Cieszyńskiego, gdzie odbyliśmy podróż w czasie. Pan przewodnik swoją rzetelną opowieścią potrafił przybliżyć nam nie tylko postacie związane ze Śląskiem Cieszyńskim, ale i wiele legend i ciekawostek związanych z Ustroniem. Po wyczerpującym dniu czekał na nas smaczny posiłek. Atmosfera panująca na wycieczce zaskoczyła wszystkich pozytywnie. A to nie koniec integracji.

[zobacz zdjęcia]

dodał: G. Chraścina (17-06-2021, 04:52:53), zdjęcia: G. Chraścina

15 czerwca klasa 7a pod opieką p. G. Chraściny i p. P. Sztefka wybrała się do Cukierni – Pizzerii Haneczka. Spacer był dłuuuuugi, ale pogoda dopisała. Pizza i kiełbaski wszystkim smakowały. A w taką pogodę, szczególnym powodzeniem cieszyły się LODY. Był też czas na wspólną zabawę i sesje zdjęciowe. Wycieczka, może nie była długa, ale bardzo przyjemna i pozwoliła na odnowienie wielu relacji po czasie nauki w domu.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Giza (15-06-2021, 04:46:11), zdjęcia: A. Giza, N. Herezy

14 czerwca w Zespole Szkół Technicznych w Ustroniu odbył się Turniej Szachowy PrescIT. W rozgrywkach szachowych wzięli udział następujący uczniowie naszej szkoły: Nikodem Herezy kl.1,  Adam Szpin kl.3,  Seweryn Zwierniak kl.3,  Jakub Mrowiec kl.3,  Antoni Omozik kl.3,  Daniel Sawicki kl.3, Kamil Sawicki kl.3, Filip Skiba kl.3, Aleksander Mrowiec kl.5, oraz Nikola Herezy kl. 6.

Naszym młodym szachistom przyszło zmierzyć się ze znacznie starszymi od  siebie  uczniami  technikum,  co  jednak  nie  przeszkodziło  im  w  rozegraniu świetnego turnieju.

Na szczególne wyróżnienie zasłużyli uczniowie – Adam Szpin, Seweryn Zwierniak oraz Jakub Mrowiec, którzy swoją bardzo dobrą grą uzyskali V kategorię szachową. Bardzo dobry turniej rozegrała Nikola Herezy, która zajęła II miejsce wśród kobiet w turnieju OPEN. Wielkie brawa należą się także naszemu najmłodszemu zawodnikowi – Nikodemowi, który również grał w turnieju OPEN, a wiec musiał się zmierzyć z bardzo dobrymi, dorosłymi zawodnikami. Naszym zawodnikom, serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów szachowych.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (15-06-2021, 04:40:14), zdjęcia: E. Bujok, P. Sztefek

Przez kolejne dni w szkole klasa 2a „podróżowała” po Afryce omawiając fragmenty lektury „Afryka Kazika”. Poznawaliśmy życie mieszkańców czarnego lądu, ich zwyczaje i tradycje oraz wiele ciekawostek związanych z Afryką. Mieszkanka Kenii opowiedziała nam (oczywiście nie osobiście) jak żyją, jak pracują i jak się bawią tamtejsze dzieci. Oglądaliśmy film o tym, w jaki sposób ludzie budują studnie, gdyż jak wiadomo o wodę tam bardzo trudno. Dzieci najbardziej zainteresowały choroby afrykańskie, między innymi malaria, oraz kopalnie złota. Szukaliśmy odpowiedzi na pytania:

- do czego służy słoniowi trąba?

- do czego służy wielbłądowi garb?

- czy łatwo znaleźć złoto?

Na zajęciach plastyki malowaliśmy wymarzoną własną podróż. Zajęcia przyniosły uczniom dużo radości. W tym roku szkolnym to ostatnia lektura, którą omawialiśmy, ale w trzeciej klasie jeszcze przed nami wiele wyzwań.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Bitner (16-06-2021, 05:06:22), zdjęcia: M. Bitner

Miniony tydzień w klasie 7b upłynął pod hasłem „integracja”. 7 czerwca odbyła się wycieczka szlakami Beskidu Śląskiego na Błatnią. W pogodnej atmosferze, skąpani w promieniach słońca pokonywaliśmy wzniesienia, podziwialiśmy widoki i odbywaliśmy niekończące się rozmowy. Zmęczeni, z wypiekami na twarzy popołudniową porą wracaliśmy do Ustronia, planując  piątkową (11 czerwca) noc w szkole. Ach, co to była za noc… ! O 20.30 zebraliśmy się na placu zabaw i wspólnie podziwialiśmy zachód słońca. Następnie przeszliśmy do szkoły, a tam zamieniliśmy świetlicę w nasze małe obozowisko pełne śpiworów, koców i poduszek. Była pizza, gra w siatkówkę i planszówki. Przy świecach opowiadaliśmy historię z dreszczykiem i wspólnie oglądaliśmy filmy. Nie zmrużyliśmy oka nawet na minutę! To była niezwykła noc i cudowny tydzień.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (15-06-2021, 04:43:54), zdjęcia: E. Gancarz, M. Bujok

Podczas pięknej, słonecznej pogody 11 czerwca, klasa 1b wybrała się na klasową wycieczkę w góry. Na początek spod szkoły na Polanę zawiozła nas Ustrońska Ciuchcia, skąd spacerkiem dotarliśmy na szczyt Wielkiej Czantorii. W trakcie tej najtrudniejszej trasy uczniowie wykonali kilka zadań edukacyjno – przyrodniczych, które były ukryte w kopertach. Podczas drugiego śniadania Pani Mariola wtajemniczyła wszystkich w legendę o „Śpiących rycerzach”, uczniowie byli tak zafascynowani tą historią, że podczas całej wycieczki szukali wejścia do tajemniczej jaskini. Na  szczycie  odwiedziliśmy  wieżę  widokową  skąd  podziwialiśmy piękne widoki gór. Oczywiście nie zabrakło też zakupów w sklepiku z pamiątkami, przy okazji każdy sprawdził swoje umiejętności matematyczne. Około godziny 12.00 dotarliśmy do „Koliby na Czantorii”, gdzie spędziliśmy bardzo przyjemny czas podczas ogniska. Uczniowie mimo długiej wędrówki dalej mieli siły i ochotę na zabawy. Gdy Pan Marcin szykował kiełbaski i pilnował ogniska klasa świetnie bawiła się w leśnego chowanego. Następnie zjedliśmy kiełbaski i inne różności ze schroniska, a później musieliśmy się zmobilizować i udać dalej w stronę Poniwca. Tym razem czekała na nas Ścieżka Rycerska i piękny widok na Ustroń. Podczas wędrówki uczniowie chętnie rozmawiali ze sobą i z nauczycielami. Panowała swobodna i miła atmosfera co przyczyniło się do świetnej integracji klasy. Natomiast zadania, które czekały na uczniów podczas drogi sprawiły, że wędrowali z większą przyjemnością i ochotą. Klasa wróciła do szkoły Ustrońską Ciuchcią zadowolona i uśmiechnięta z pozytywnym nastawieniem do gór. Uczniowie już planują kolejną wycieczkę w góry, więc w drugiej klasie będzie wesoło...

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Nowak (14-06-2021, 04:30:19), zdjęcia: J. Nowak, L. Raszka

W dniach 9-10 czerwca na lekcjach języka polskiego w klasach czwartych pracowaliśmy metodą projektu. Powtarzaliśmy wiadomości o częściach mowy, które zdobyliśmy w czasie zdalnej edukacji. Poszczególne grupy według własnej koncepcji opracowywały temat. Nauczyciel pozwolił na swobodne doprecyzowanie omawianego zagadnienia. Lekcje te nauczyły nas twórczego myślenia, wspólnego podejmowania decyzji, odpowiedzialności za działania własne i kolegów, a także rozwijały nasze umiejętności pracy w zespole.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (15-06-2021, 04:36:21), zdjęcia: J. Herczyk

9 czerwca br. w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy ,,Wiem, bo chcę”, zorganizowanym dla klas I – III, naszą szkołę reprezentowali:

w kategorii klas pierwszych:

1. Martyna Bujok

2. Antonina Pieronkiewicz

3. Milan Raszka

w kategorii klas drugich:

1. Aleksander Jamrozik

2. Adam Poloczek

3. Lena Tyrna

w kategorii klas trzecich:

1. Olivier Dębski

2. Błażej Jaworski

3. Adam Szpin

Uczniowie ci zostali wyłonieni podczas  etapu szkolnego i skutecznie pokonali swoich rówieśników  podczas eliminacji. Każdy z nich wykazał się rzetelną wiedzą i umiejętnościami wykraczającymi poza program szkolny. Na szczególne wyrazy uznania zasłużyło dwoje spośród ww. uczniów – MARTYNKA BUJOK Z KL. I A, która osiągnęła najwyższy wynik w Ustroniu wśród pierwszoklasistów oraz ADAM SZPIN Z KL. III A, który uzyskał drugie miejsce wśród ustrońskich trzecioklasistów!

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (10-06-2021, 05:51:50), zdjęcia: E. Gancarz, M. Weisman

W jaki sposób możemy poznawać przyrodę na łące? To pytanie towarzyszyło 9 czerwca uczniom klasy 1b podczas krótkiej wycieczki na łąkę. Okazało się, że poznawać przyrodę możemy za pomocą wszystkich naszych zmysłów. Poprzez wzrok uczniowie mogli oglądać łąkę, rozpoznać rośliny, zwierzęta oraz elementy przyrody nieożywionej, zwracając uwagę na ich kolory. Wybrane rośliny oraz zwierzęta uczniowie mogli obserwować poprzez lupę opisując ich wygląd. Zmysł dotyku był potrzebny podczas zbierania okazów przyrodniczych, które następnie zostały zaniesione do klasy w celu przeprowadzenia dalszych badań. Podczas dalszych obserwacji uczniowie mogli obserwować łąkę za pomocą słuchu, ustaliliśmy wspólnie jakie dźwięki jej towarzyszą. Natomiast zmysł węchu przydał się do sprawdzenia, czy wszystkie kwiaty pachną tak samo. Ze smakiem było dopiero wesoło, bo zastanawialiśmy się jaki smak ma łąka? Rozważna dzieci były bardzo ciekawe, czy trawa ma smak?  Po dość burzliwej dyskusji doszliśmy do wniosku, że najlepszym smakiem łąki jest miód, który dają nam pszczoły. Po powrocie do szkoły uczniowie zakończyli swoje obserwacje tworząc notatki o mieszkańcach łąki - owadach.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (10-06-2021, 05:48:15), zdjęcia: E. Bujok

Dziękujemy mamie Kacpra Pasternego z klasy 2a Pani Magdalenie Kubień-Pasternej za przybycie do szkoły (9 czerwca) i wykonanie z dziećmi porannej gimnastyki oraz opowiedzenie o swojej pracy. Zachęcamy pozostałych rodziców do współdziałania z nami w zajęciach w przyszłym roku szkolnym.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (09-06-2021, 05:18:54), zdjęcia: E. Bujok

Każdy z nas wie, ile ciekawych rzeczy można dowiedzieć się z książek,  które  bawią,  uczą,  pobudzają  wyobraźnię,  sprawiają,  że  stajemy  się  coraz mądrzejsi. Dlatego warto czytać, by zgłębiać ciekawy świat książek. Klasa 2a podjęła wyzwanie czytania codziennie 15 minut w nietypowej formie, a mianowicie na kocyku na podwórku szkolnym.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (08-06-2021, 04:54:14), zdjęcia: A. Giza

2 czerwca klasa I a wzięła udział w wycieczce do Ustronia. Pogoda tego dnia wyjątkowo dopisała! Najpierw byliśmy w pijalni wód na Zawodziu. Przed pijalnią znajduje się fontanna - ustrońska tężnia, gdzie tryska solanka o cennych właściwościach. Przechodzenie i skakanie pod łukami  wody  dostarczyło  dzieciom dużo frajdy. Mogliśmy też skorzystać z urządzeń do ćwiczeń siłowych. Z Zawodzia zeszliśmy nad Wisłę i spacerowaliśmy bulwarami wiślanymi, gdzie mogliśmy odpocząć na ławeczkach, hamakach i huśtawkach. Podziwialiśmy też kaczki pływające po rzece. Kolejnym punktem naszej wycieczki był plac zabaw nad Wisłą. Czas na nim spędzony dostarczył wszystkim ogromnej radości i frajdy. Był też okazją do lepszego zintegrowania się naszej grupy. Oprócz korzystania  z  urządzeń, można było grać w piłkę na dwóch boiskach przylegających do placu zabaw. W tak ciepły dzień nie mogło się obyć bez wizyty w lodziarni. Na koniec podziwialiśmy piękny park niedaleko rynku, gdzie ochłody dostarczyła woda tryskająca z fontann. Bezpiecznie i w dobrych nastrojach wróciliśmy do szkoły. Możemy stwierdzić na swoim przykładzie, że nie trzeba odbywać dalekich podróży, by nacieszyć oczy pięknymi widokami i wspaniale się zrelaksować.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (07-06-2021, 04:44:14), zdjęcia: M. Bujok, E. Bujok

2 czerwca dzieci z klasy 2a z wychowawcą i panami opiekunami udały się do Parku Leśnych  Niespodzianek w Ustroniu. Celem wycieczki między innymi było kształtowanie postaw sprzyjających rozwijanie wrażliwości przyrodniczej poprzez bezpośrednią możliwość obcowania ze zwierzętami.

Wszyscy oglądali loty ptaków drapieżnych z których najbardziej zachwycił nas orzeł bielik. Przeszliśmy alejką bajek i ścieżką edukacyjną. Ścieżka edukacyjna dała dzieciom  możliwość wzbogacenia wiadomości na temat świata roślinnego i zwierzęcego. Uczniowie rozpoznawali drzewa po korze, oglądali poroża zwierząt, domki lęgowe ptaków, poznały gatunki zwierząt i roślin chronionych w Polsce.

Największą atrakcją dla dzieci była możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami (sarny, daniele, muflony, lamy), które podchodziły do dzieci. W zagrodach można było obejrzeć dziki, żubry, szopy pracze, żbika oraz jenota.

Na zakończenie atrakcji w parku wspólnie zjedliśmy ciepły posiłek, który smakował jak nigdy. Dzieci wszystko zjadły i prosiły o repetę.

Wycieczka była okazją do lepszej integracji dzieci. Pozostawiła po sobie wiele miłych wspomnień i mnóstwo zdjęć.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Hernik (11-06-2021, 05:13:35), zdjęcia: M. Hernik

1 czerwca uczniowie klasy 3b wraz z opiekunami udali się do Parku Trampolin - Go Jump w Bielsku-Białej. Celem wycieczki było wyrabianie nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwijanie zainteresowania sportem, integracja, a przede wszystkim dobra zabawa. Na początku uczniowie wzięli udział w profesjonalnej rozgrzewce prowadzonej przez trenera. Później zaczęło się szaleństwo. Dzieci korzystały z trampolin akrobatycznych, robiły salta, wzięły udział w konkursie - kto wykona najwięcej skoków w określonym czasie, grały w koszykówkę, piłkę nożną, zeskakiwały z wieży na dmuchaną poduchę. Największym zainteresowaniem cieszył się basen z gąbkami, gdzie można było wskakiwać, walczyć na kładce oraz huśtać się na linie. Wyjazd do Parku Trampolin dostarczył uczniom wielu pozytywnych wrażeń.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Szczuka-Pezda (10-06-2021, 05:46:11), zdjęcia: O. Szafarczyk

Po 7 miesiącach nauki zdalnej czas powrotu do stacjonarnej nauki zbiegł się z Dniem Dziecka. Samorząd Uczniowski postanowił zachęcić wszystkich by choć na moment oderwali się od nauki i zabawili się w „Powrót do przeszłości”. 1 czerwca wszyscy mogliśmy być znowu małymi dziećmi. Królowały „smoczki” i dziecięce przebrania. Dla osłodzenia tego szczególnego dnia Rada Rodziców zafundowała smakowite czekoladowe przekąski.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Szczuka-Pezda (09-06-2021, 05:15:22), zdjęcia: A. Szczuka-Pezda

Powrót ze zdalnej nauki klasa 4a postanowiła uczcić 10-kilometrowym spacerem. 1 czerwca przeszliśmy się do Parku Leśnego na Górnym Borze w Skoczowie, gdzie zapoznaliśmy się z przyrodą Śląska Cieszyńskiego relaksując się na łonie natury. Gdy zgłodnieliśmy w cukierni „Haneczka” czekała już na nas pyszna pizza i lody. Cudownie było znowu widzieć się „w realu”, śmiać się, rozmawiać i cieszyć się byciem razem.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (08-06-2021, 04:51:54), zdjęcia: M. Rymorz

1 czerwca pod opieką p. Marioli Szymańskiej–Kukuczki, p. Darii Madzii oraz p. Małgorzaty Rymorz klasa 8 wyruszyła na wycieczkę, której celem była Błatnia. Najpierw autokar podwiózł nas do Jaworza, skąd rozpoczęliśmy wędrówkę. Po drodze zatrzymaliśmy się przy tężni, która znajduje się w parku w Jaworzu. Następnie ruszyliśmy w górę. Pogoda dopisała, a więc co chwilę mogliśmy zachwycać się pięknem stworzenia. Co jakiś czas robiliśmy przystanki, aby nieco odpocząć i zrobić zdjęcia. Po dotarciu na szczyt zrobiliśmy przerwę na robienie zdjęć. A było co fotografować. Naszym oczom ukazało się pasmo Beskidów ze znanymi szczytami takimi jak: Skrzyczne czy Malinowska Skała. Było również widać szczyty po stronie słowackiej. Przy schronisku odpoczęliśmy dłuższą chwilę, a następnie ruszyliśmy szlakiem w stronę Brennej, gdzie czekał na nas autokar.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (02-06-2021, 05:08:51), zdjęcia: E. Bujok

1 czerwca uczniowie z klasy 2a uczcili swoje wielkie święto – Dzień Dziecka. W tym dniu było dużo swobody, niespodzianek i radości. Nie zabrakło atrakcji.

Rano rozpoczęliśmy od rozmowy o marzeniach. Mówiliśmy po co są marzenia, że warto marzyć i spełniać swoje wyznaczone życiowe cele. Uczniowie poznali sposoby obchodzenia Dnia Dziecka w różnych państwach. Na kolejnej lekcji dzieci wysłuchały wiersza S. Karaszewskiego pt. „Dla zdrowej żywności” po czym samodzielnie przygotowały sobie drugie śniadanie. Po pysznym śniadanku analizowaliśmy i omawialiśmy „Piramidę żywieniową”. Na zakończenie  pobawiliśmy się na podwórku szkolnym oraz dzieci miały możliwość pojeżdżenia na własnych hulajnogach. Zabawy i uśmiechu było sporo.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (07-06-2021, 04:40:19), zdjęcia: L. Raszka

31 maja w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Mam Talent. Wzięło w nim udział 20 uczniów naszej szkoły z klas 1-8. Młodzi artyści wystąpili w trzech kategoriach: wokalnej, instrumentalnej i tanecznej.

Jury zdecydowało się przyznać następujące miejsca:

Klasy 1-3

Kategoria wokalna:

1. Adam Szpin (kl. 3a)

2. Martyna Bujok (kl. 1a)

3. Wanda Burawa (kl. 2a)

Kategoria instrumentalna:

1. Hanan Gabryś (kl. 3b)

2. Zuzanna Podżorska (kl. 1b)

3. Estera Zaber (kl. 2a)

Kategoria taneczna:

1. Wiktor Szatan (kl. 2a)

2. Ignacy Buczkowski (kl. 1a)

Klasy 4-8

Kategoria wokalna:

1. Natalia Bukowczan (kl. 7a)

2. Mateusz Sikora (kl. 8)

3. Ewelina Klajmon (kl.7a) oraz Martyna Kubień (kl. 7b)

Kategoria instrumentalna:

1. Maja Misiniec (kl. 5)

2. Maria Sikorska (kl. 5)

3. Kamil Kozłowski (kl. 7b)

Gratulujemy! Rozdanie dyplomów i nagród nastąpi wkrótce!

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Bujok (02-06-2021, 05:04:12), zdjęcia: E. Bujok

Celem ostatnich kilku zajęć „Młodych kreatywnych” było kształtowanie postaw ekologicznych wśród dzieci oraz  zachęcanie  ich  do  racjonalnego  i oszczędnego korzystania z energii. Projekt miał na celu zadbanie o rozwój i bezpieczeństwo szczególnie gdy chodzi o kontakt z urządzeniami elektrycznymi i energetycznymi. Chcemy, aby uczniowie byli przygotowani do właściwego obchodzenia się z prądem elektrycznym i zmotywowani do racjonalnego korzystania z energii elektrycznej. Warto zwracać uwagę zwłaszcza na oszczędność energii elektrycznej w bliższym i dalszym otoczeniu dziecka.  Na zajęciach została przeprowadzona pogadanka na temat powszechności stosowania oświetlenia. Dzieci starały się odpowiedzieć na pytania:

- Czy wyobrażasz sobie życie bez oświetlenia?

- Jak często korzystasz z oświetlenia w swoim domu?

- Ile żarówek i jakiego typu stosuje Twoja rodzina?

- Jak w dawnych czasach oświetlano mieszkania?

- Jak należy zachować się w czasie burzy? I na wiele innych.

Uczniowie na zajęciach wymieniali różne źródła energii elektrycznej, wskazywali rodzaje elektrowni. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób prąd elektryczny dostarczany jest do naszych mieszkań. Najciekawszą częścią podsumowującą zajęcia z prądem było wykonanie doświadczenia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (31-05-2021, 05:16:14), zdjęcia: E. Gancarz

Maj był miesiącem doś intensywnym dla pierwszaków. W ramach edukacji ekologicznej uczniowie klasy 1b wcielili się w „Małych ekologów” i razem ze swoją panią przeprowadzili kila ciekawych doświadczeń. Poznali sposób oczyszczania wody tworząc własny filtr, natomiast podczas projekcji filmu edukacyjnego uczniowie samodzielnie zaprojektowali swoje filtry. Dzieci zapoznały się z rodzajami i koniecznością sortowania śmieci, ograniczania ilości śmieci poprzez stosowanie opakowań wielokrotnego użytku oraz możliwościami ich ponownego wykorzystania. Podczas zajęć technicznych każda grupa wykonała własny słoik z odpadkami (obierki, worek, papier) w celu sprawdzenia jak rozkładają się śmieci z niecierpliwością wszyscy czekają na efekt końcowy, który będzie w połowie czerwca. Dzieci wykonywały prace plastyczne o tematyce „Ziemia naszym domem” oraz plakaty ekologiczne. Tematyka wzbudziła duże zainteresowanie i potrzebę dbania o naszą planetę wśród pierwszoklasistów.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (13-05-2021, 12:20:12), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka, D. Madzia

W dniach 25 do 27 maja odbyła się wycieczka w Tatry Wysokie. Miało być ciężko i było. Długość tras nie była powalająca, ale przewyższenia  i  duża ilość śniegu spowodowała, że wycieczka ta zostanie w pamięci jej uczestników. Niektóre osoby już na wysokościach i w zimowych warunkach przekonały się, że góry są groźne i nie można ich lekceważyć. Nasza grupa licząca 21 osób miała zapewnione noclegi w Schronisku „Morskie Oko”  i większość zaplanowanych tras zrealizowaliśmy. Nie mogliśmy przejść żółtym szlakiem z Doliny Pięciu Stawów na Przełęcz Krzyżne i do Schroniska  „Murowaniec”,  gdyż  TPN  zamknął  je  ze względu na znajdujące się w ich okolicy niedźwiedzie.

Pierwszy dzień to przejazd i dojście do schroniska ze wszystkimi rzeczami. Zgodnie z planem przed szkołą przydzieliliśmy dzieci do poszczególnych aut i zapakowaliśmy rzeczy. Wyjazd nieco się opóźnił, gdyż trzeba było przepakować jedną osobę do odpowiedniego plecaka. Ponieważ przez dwa dni mieliśmy chodzić z pełnym obciążeniem plecaków, to koniecznym jest odpowiedni bagaż, który nie uwiera, jest pakowny i praktyczny. Zabiera się ze sobą na takie wyprawy tylko niezbędne rzeczy. Na przykład z mydła korzysta się od pani Marioli a jedzenia lepiej mniej i być głodnym, niż nosić na plecach. Dojechaliśmy bez problemów z przerwą na śniadanie i drobne ploteczki i około 9.30 zatrzymaliśmy się na parkingu „Filipka”. Piąte auto było wcześniej, sprawdzili ceny i zapełnienie parkingów co spowodowało drobną korektę w naszych planach. Ponieważ powrót do Brzezin byłby niemożliwy (trasy zamknięte przez TPN), a Łysa Polana była zamknięta, to ta opcja parkingu była najlepsza. Około 10.00 wyruszyliśmy na szlak niebieski. Było chłodno i pochmurno, ale to spowodowało, że przyjemnie się szło z ciężkim plecakiem. Dłuższy postój z II śniadaniem zrobiliśmy przy Sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej KRÓLOWEJ TATR, gdzie były tablice poświęcone „ofiarom gór”. Kolejny postój był na Rusinowej Polanie, gdzie roztaczały się nieco przysłonięte przez chmury panoramy Tatr. Doszliśmy do szlaku czerwonego i już drogą asfaltową szliśmy przez Wodogrzmoty Mickiewicza aż do Schroniska nad Morskim Okiem.  Po drodze na wysokości „Włosienicy” zauważyliśmy  wyraźne  ślady niedźwiedzia przez całą szerokość asfaltu. Kiedy dochodziliśmy do schroniska zaczął padać drobny deszczyk. Około 16.00 zjedliśmy obiad (placki i pierogi ruskie) w schronisku i planowaliśmy wyjście na płaty śniegu, by poćwiczyć w terenie zakładanie raków, raczków i zrobić przeszkolenie wspinaczkowe i lawinowe. Niestety mocno się rozpadało i szkolenie zrobiliśmy w starym schronisku, a spacer do Czarnego Stawu i dookoła Morskiego Oka trzeba było przełożyć. Nie nudziło się nam. W kuchni - świetlicy jacyś turyści grali sobie w szachy. Nasi chłopcy (Mariusz i Olek) szybko pokazali jak  się  gra  i  potem  turyści  tylko  obserwowali  jak  nasza młodzież rozgrywa sobie poszczególne partie. Pani Daria miała karty do UNO, więc był wieczór różnych gier. Dorośli w tym czasie przedyskutowali sprawy tras na kolejny dzień. Od przebywających w schronisku skiturowców i turystów (byli tam niektórzy już 4 dni) dowiedzieliśmy się jakie są warunki śnieżne i zaplanowaliśmy ranne wyjście na dwie trasy: grupa mocna na Szpiglasową Przełęcz i do Doliny 5 Stawów, a pozostali tylko do Doliny Pięciu Stawów. Na kolację zrobiliśmy kanapki, zupki i słodkie chwile. Przed 21.00 wszyscy na jednej sali byli już w śpiworach i spali -  cisza nocna.

Kolejnego dnia o godz. 5.00 wszystkich obudził budzik Tatiany. Już o 6.00 zrobiliśmy śniadanie (zestaw kolacyjny), kanapki na drogę i przed 7.00 grupa mocna (troje dorosłych - Daria, Bronek i Beata oraz czworo uczniów – Antek, Oliwier, Mariusz i Seweryn) już była na żółtym szlaku, a o 7.05 pozostałe osoby (Hania, Tatiana, Oliwia, Kacper, Kordian, Filip, Kamil, Dominik, Piotrek oraz dorośli) wyruszyły w dół do Wodogrzmotów Mickiewicza. W czasie zbiórki minęła nas Justyna Kowalczyk z mężem i poszła na żółty szlak, wyprzedziła naszą mocną grupę i udała się na Mnicha. Wybraliśmy trasę okrężną do Doliny Pięciu Stawów, by wejść do niej od strony Doliny Roztoki przy pięknym wodospadzie Wielka Siklawa.  Trasa  była  przyjemna  a  od  odejścia  czarnego  szlaku  weszliśmy  na  teren zaśnieżony. Kto miał, to zakładał raczki  i ostrożnie podchodził do góry. W okolicy  zetknięcia się  szlaku   z  wodospadem  mieliśmy  mały  wypadek.  Trzy  osoby poślizgnęły się na śniegu i mocno uderzyły. Był drobny opatrunek, okład z lodu i poszliśmy dalej. Wielkość wodospadu wręcz nas  zachwyciła  i  podeszliśmy  do początku Wielkiej Siklawy, która wypływała z zamarzniętego Wielkiego Stawu Polskiego.  Zachwyceni zimową scenerią odszukaliśmy wzrokiem wysoko w górach naszą grupę i skierowaliśmy się do schroniska, by posilić się odpocząć i poczekać na nich. Przeszliśmy 10,5km. Nasze lenistwo zostało zakłócone akcją śmigłowca TOPR. Najpierw oblatywał wschodnie zbocza Orlej Perci, a następnie kierował się nad Stawy w Dolinie i w kierunku Szpiglasowego Wierchu. Zaniepokojeni patrzyliśmy za jego lotem z obawą, czy to nasza mocna grupa nie potrzebuje pomocy, ale szybko wyjaśniło się, że o tym samym myślała mocna grupa w stosunku do nas. Dotarli bezpiecznie do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów i krótko powiedzieli, że było niesamowicie trudno. Wejście na Szpiglasawą Przełęcz (2110m npm) w warunkach lodowych było ekstremalnym przeżyciem, tak ciężkim, że zrezygnowali z podejścia na Szpiglasowy Wierch (2172m), tylko skupili się na zejściu. Śnieg nieco się rozmiękczył i raczki słabo trzymały, co spowodowało kilka niekontrolowanych zjazdów. Czekany były w użyciu, ale spodnie się rozerwały i trochę było strachu.  Ponieważ wszyscy byli znużeni wycieczką, to grupa słabsza  wyruszyła w dalszą drogę (4km ) niebieskim szlakiem do Sch. Morskie Oko przez Świstową Czubę (1841m), a pozostali po krótkim odpoczynku i posiłku szybko dołączyli do nas. Trasa wcale nie była łatwa. Przez dwa kilometry brnęliśmy przez śnieg (a miejscami było go ponad pół metra), często ślizgając się w dół. Po przybyciu do schroniska ze smakiem zjedliśmy gulasz lub naleśniki, a w innych mieszkających z nami turystach wzbudziliśmy podziw, gdyż oni nie dali rady wejść na Szpiglasową Przełęcz. Po krótkim odpoczynku wybraliśmy się do Czarnego Stawu pod Rysami i zrobiliśmy marszobieg dookoła Morskiego Oka. Trasa 4 km. Po kolacji, zadbaniu o buty, które były umieszczane na specjalnej suszarni, był czas na gry towarzyskie i tradycyjnie o 22.00 już wszyscy spali w swoich śpiworach.

Trzeciego dnia pobudka była około 5 godziny, śniadanie we własnym zakresie o 6.00 i po spakowaniu się już o 7.15 wyruszyliśmy z pełnymi plecakami na trasę powrotną. Zeszliśmy do Wodogrzmotów Mickiewicza, na Rówień Waksmudzką. Trasa góra - dół – góra - dół z pełnymi plecakami (śpiwory, ciuchy, jedzenie) dała nam popalić.  Niemniej jednak niektórzy radośnie i w szybkim tempie weszli na Gęsią Szyję. Musieli się wracać, gdyż dziewczynki i młodsi uczestnicy wycieczki po prostu nie wytrzymywali takiego wysiłku. Było kazanie na temat funkcjonowania grupy. Po zejściu na Rusinową Polanę podzieliliśmy się na dwie grupy: kierowcy wrócili się na Filipkę po samochody, a dzieci z opiekunami poszły w kierunku Wierchu Poroniec. Już  prawidłowo  słabsi  byli  na  początku.  Niebiosa  ukarały psioczących na porządek w marszu  i przez godzinę lał deszcz, a nawet sypnęło gradem. Zajechaliśmy do znanego nam pensjonatu „U Jędrzeja” w Bukowinie na obiad i posileni pojechaliśmy na rehabilitację do Szaflar do Gorącego Potoku. Było nieco papierkowej roboty, konsultacji z lekarzem, ale w końcu skorzystaliśmy z 1,5godz. możliwości regeneracji sił w leczniczych wodach. Wszyscy byli zadowoleni poza Oliwierem, który za słabo posmarował się kremami z filtrem i sparzył sobie na słońcu twarz i teraz mógł jedynie „moczyć nogi” a nie korzystać z zabaw i pełnej kąpieli w basenach. Zregenerowawszy siły, około 18.00, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Ustronia.

Zgodnie z planem mieliśmy poznać Tatry a przyroda i pogoda spowodowała, że poznaliśmy Tatry w warunkach śnieżnych. Wszyscy uczestnicy wyprawy zapamiętają tą wycieczkę, a je ze swej strony dziękuję rodzicom za pomoc i za wspieranie mojej osoby w tych grupowych wędrówkach.

[zobacz zdjęcia]

[zobacz film]

[rozliczenie]

dodał: R. Langhammer (28-05-2021, 05:31:25), zdjęcia: G. Chraścina

W dniach 25-27 maja odbywał się w całej Polsce egzamin ósmoklasisty. Nasi uczniowie zmagali się w poszczególnych dniach z zadaniami z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Wyniki zostaną ogłoszone 2 lipca, a zaświadczenia uczniowie otrzymają 9 lipca.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (13-05-2021, 12:16:14), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Wycieczka na Baranią Górę, która odbyła się 22 maja, miała być średnio trudna, ale ze względu na pogodę okazała się bardzo ciężka. Trasa ponad 16 km to było nic w porównaniu z warunkami marszu. Pierwsza godzina to był miły spacerek trasą ścieżki przyrodniczej, a w ciągu kolejnej trzeba było wręcz zmuszać dzieci do założenia peleryn, gdyż zaledwie spadło tylko kilka kropel. Od przejścia z drogi asfaltowej na teren leśnej ścieżki zaczął padać mocniejszy deszcz, a na Przysłopiu wręcz lało. Z radością weszliśmy do schroniska, ale było w nim dużo ludzi i właściciel nie pozwolił nam siedzieć w pomieszczeniu (obostrzenia pandemiczne) tylko kazał wyjść na ławeczki pod zadaszony taras. Byłoby dobrze gdyby nie zimny wiatr. Próbowałam połączyć się telefonicznie z kierowcą, by przyjechał na miejsce startu wycieczki nieco wcześniej, gdyż chciałam zawrócić z wycieczki, ale nie było zasięgu. Również nie  mogłam  sprawdzić  w  Internecie najbliższej prognozy pogody. Pamiętając, że ogółem miało padać przez dwie godziny zdecydowałam dać dzieciom 40 minut odpoczynku w schronisku (komu było zimno to siedział na parapecie w jadalni)  i następnie ruszyć w planowaną trasę. Lepiej było poruszać się niż siedzieć na zimnym deszczu i wietrze. W sumie padało ponad trzy godziny, ale największy opad był właśnie na Baraniej Górze. Tam też padał grad i szybko zeszliśmy na niebieski szlak w stronę Wisły–Czarne (Fojtula). Dzieci naocznie mogły przekonać się o słuszności starego powiedzenia góralskiego, które brzmiało, że góry w Wiśle to początek wody, a koniec chleba. Barania Góra wręcz cała spływała wodą i wszędzie rwące potoki, nawet na szlakach turystycznych, z ogłuszającym hukiem zasilały potoki Wisełek. Dzieci już nawet nie próbowały omijać wody, gdyż i tak miały totalnie mokro w butach. Kiedy przestało padać (przecięcie szlaku niebieskiego z drogą leśną tzw. „ stokówką” narciarską) nieco ciekawości wzbudziły płazy, które korzystając z wilgoci wyszły na naszą drogę (olbrzymie ropuchy, żabki i salamandry, fioletowe i seledynowe ślimaki). Zachwyt wzbudziły też wodospady (Kaskady Rodła), które wysokim stanem wód w pełni pokazały swoje piękno. Silny szum Białej Wisełki towarzyszącej nam w dalszej drodze uspokajał nasze nerwy, pozwalał zapomnieć o zmęczeniu. Nasi młodsi uczestnicy wycieczki (klasa I i II) musieli zacisnąć zęby i iść dalej, gdyż postoje nie skracały drogi, a nogi dalej bolały. Już od Kaskad Rodła przyświecało nam słoneczko, ale buzie dzieci rozjaśniły się kiedy w Wiacie Cieślarów czekał  na  nas ciepły żurek i palące się ognisko. Tutaj przy stole posilili się, wyjedli zapasy wycieczkowe i już radośni przeszli ostatnie 10 minut do autobusu. Ta wycieczka to dla uczniów klas pierwszych i drugich chrzest bojowy i cieszy, że dalej chcą iść na górskie wyprawy. Zapraszamy. Dziękuję rodzicom za wsparcie na wycieczce. Musieli maruderów wspomagać dobrym słowem i zachęcać do wysiłku.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (21-05-2021, 04:44:14), zdjęcia: A. Giza

W ostatnim tygodniu (17-20 maja) klasa I a realizowała mini projekt pt. "Kot". Związane to było z czytaniem lektury "Cukierku, ty łobuzie" Waldemara Cichonia. Na zajęciach dzieci poznawały kolejne, śmieszne przygody Cukierka. Dzięki uprzejmości p. Herezy gościliśmy w klasie kota Lucka. Dzieciom bardzo przypadł do gustu ten kochany rudzielec. Dzieci wykonały pracę plastyczną, której tematem był kot.  Na muzyce tworzyliśmy kocią orkiestrę. Zorganizowaliśmy wystawkę książek i albumów o kotach. Czytaliśmy wiersze o kotach. Na lekcji matematyki rozwiązywaliśmy zadania tekstowe o treści związanej z kotami. W ramach przerw śródlekcyjnych odbywały się kocie harce. Podsumowaniem naszego mini projektu była wizyta w pobliskiej klinice weterynarii i wywiad z p. Dorotą Kostką - weterynarzem.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Giza (16-05-2021, 12:20:56), zdjęcia: R. Raszyk

13 maja uczniowie klasy Ia po raz kolejny brali udział w warsztatach "Misja Robot". Zajęcia prowadził dziś długo oczekiwany przez uczniów pan Andrzej Surma. Na zajęciach dzieci uczyły się programowania z wykorzystaniem klocków Lego. Uczniowie budowali z klocków kijanki a w drugim etapie swojej pracy wyposażyli je w kółka, aby zaprogramowane kijanki mogły się przemieszczać. Zabawa była znakomita. Wszyscy uczniowie wykazali się także dużą umiejętnością pracy zgodnie z ustalonym planem działania i krok po kroku bezbłędnie budowali swoje "pojazdy".

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Bujok (14-05-2021, 05:12:21), zdjęcia: E. Bujok

11 maja, na zajęciach „Młodzi kreatywni”, postanowiliśmy skorzystać z pięknej pogody i zabawić się na podwórku szkolnym. Była gra w szachy, koło fortuny, klasy, dziewczynki plotły wianki z mleczy. Dzieci z chęcią słuchały również informacji o mniszku lekarskim, jego walorach zdrowotnych oraz dowiedziały się, jak można wykonać pyszny sok lub miodek z kwiatów mniszka lekarskiego. Jak tylko pogoda pozwoli to znów zorganizujemy lekcję w plenerze.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (13-05-2021, 04:56:15), zdjęcia: L. Najda, A. Giza, B. Sztefek-Grzesik

10 maja uczniowie klasy Ia realizowali temat "W jaki sposób możemy poznawać przyrodę na łące?". W tym celu dzieci wraz z  opiekunkami  odbyły krótką wycieczkę na pobliską łąkę. Prowadzono obserwacje za pomocą zmysłów: wzroku (kolory łąki), słuchu (odgłosy łąki), dotyku  (dotyk  łąki),  węchu  (zapach łąki), smaku (smaki łąki). W celu przeprowadzenia lepszej obserwacji uczniowie użyli lup (wzrok) oraz papierowych tub (słuch). Chętni mogli wykonać zdjęcia wybranych okazów. Spacer pomógł dzieciom dostrzec piękno okolicznej przyrody oraz zwrócił uwagę na konieczność jej ochrony.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (12-05-2021, 05:10:17), zdjęcia: E. Bujok, E. Gancarz, M. Sikora-Fryda

10 maja w naszej szkole miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – „Żywa lekcja przyrody”, podczas której nasi uczniowie mogli obejrzeć z bliska żywe gady, pajęczaki, płazy i gady. Prezentowane zwierzątka były małe i duże, szare i kolorowe, piękne i budzące skrajne emocje. W lekcji wzięły udział klasy 2a, 2b, 1b i 3a.

Nietypowe spotkanie z przyrodą, a mianowicie ze zwierzętami egzotycznymi, okazało się bardzo interesujące. Poza zdobytą, nową wiedzą na temat budowy tych żywych organizmów, sposobu odżywiania i tego, gdzie występują, dzieci mogły nie  tylko  pooglądać,  ale  nawet  niektóre  z  zwierzątek  potrzymać  w rękach - oczywiście pod okiem ich właściciela. Dostarczyło to wiele radości i wrażeń.

Żywa lekcja przyrody była dla uczniów bardzo cennym doświadczeniem.  Z pewnością na długo zostanie w pamięci i być może będzie inspiracją do nowych zainteresowań wśród naszych uczniów.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (07-05-2021, 04:32:14), zdjęcia: E. Bujok, P. Sztefek, rodzice uczniów

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. (Wisława Szymborska)

Uczniowie z klasy 2a znaleźli sposób, jak przetrwać ciężki czas. Zamknięte kina, teatry, pogoda deszczowa i szara. Co tu robić? Cała klasa wzięła udział w klasowym konkursie czytelniczym. Trwał on przez cały miesiąc. Jego celem było: upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci, rozwijanie zamiłowań i zainteresowań czytelniczych uczniów, ale przede wszystkim wyrobienie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu.  Konkurs polegał na tym, że uczniowie każdego dnia czytali wybraną książkę minimum przez 15 minut, oczywiście można było więcej. Potwierdzeniem wykonania zadania było wypełnienie karty oraz złożenie podpisu rodzica. Uczniowie podeszli do konkursu bardzo odpowiedzialnie. Każdego dnia, w  każdej  wolnej  minucie  zagłębiali  się  w świat fantazji, magii oraz ciekawych przygód głównych bohaterów wybranej przez siebie książki. Dzieci łącznie przez cały miesiąc spędziły ponad 108  godzin  z książką!!!! Jedni krócej, inni dłużej, ale gratulacje należą się wszystkim!

Miejsce I: Kacper Pasterny (czas: 18 godzin)

Miejsce II: Wanda Burawa (czas: 11 godzin)

Miejsce III: Adriana Babiar i Estera Ząber (czas: 8 godzin).

Dziękuję wszystkim dzieciom za wspólną zabawę! Zachęcam wszystkich do czytania!

Pamiętajmy: „Telewizja to tylko zastępcza rozrywka dla mózgu, kto nie czyta, ten właściwie nie potrzebuje już głowy, nie mówiąc oczywiście o wyobraźni i fantazji” (Billie Joe)

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (05-05-2021, 05:51:54), zdjęcia: E. Bujok

Pierwszy dzień po powrocie do  nauki stacjonarnej w klasie 2a (4 maja) był bardzo radosny. Rozpoczęliśmy zajęcia od rozmowy o tym, co dzieciom się podobało na lekcjach zdalnych, a co nie. W większości dzieci odpowiadały, że podobało się im, „że mogli poleżeć dłużej”. Nie podobał się za to „brak kontaktu z kolegami koleżankami z klasy”. Utrwaliliśmy wiadomości na temat świat majowych, a osoby chętne zaprezentowały prezentacje na temat orła bielika. No i chyba najbardziej wyczekiwana chwila przez dzieci, to wyjście na boisko szkolne z hulajnogami. Połączony był ruch z dobrą zabawą edukacyjną. Został stworzony tor przeszkód do pokonania, ale żeby również utrwalić sobie działania matematyczne uczniowie otrzymywali pytania i musieli okrążyć prawidłową odpowiedz - wynik - na hulajnodze. Radości było sporo i dobrej zabawy.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Wojtyła (05-05-2021, 05:44:17), zdjęcia: nadesłane

Jednym z obowiązków Polaków jest umieszczanie symboli  narodowych  podczas ważnych Świat Narodowych. Uczniowie klas szóstych wywiązali się z zadania na piątkę, jako dowód przesyłali zdjęcia.  Należy przypomnieć ,że w tym roku obchodziliśmy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, która była pierwszą w Europie, a drugą na świecie.  W sposób szczególny pamiętamy o fladze Polski 2 maja, kiedy to obchodzimy Święto Flagi.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (16-05-2021, 12:13:25), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Trudno w czasie PANDEMII zorganizować jakieś wycieczki kilkudniowe tym bardziej, że pogoda w tym roku nie sprzyja górskim wyprawom. Ponieważ w Tatrach było jeszcze dość dużo śniegu więc musieliśmy trasy spacerowe ciągle modyfikować. W sumie przeszliśmy prawie wszystko, co było zaplanowane, ale było to realizowane w różnych grupach. Nasze wędrowanie, w dniach od 1 do 3 maja, dobrze dokumentują zdjęcia i oddają charakter naszej wycieczki. Krótko zrelacjonuję jak przebiegała ta wyprawa.

Na miejsce zbiórki wszyscy zjawili się punktualnie i martwili się padającym deszczem. Aż do Jordanowa ciągle padało, ale naszemu wjazdowi na Podhale już towarzyszyło słońce. Wystartowaliśmy na trasę czerwonego szlaku z Bukowiny Tatrzańskiej na Gubałówkę przez Poronin punktualnie o 10.00 z parkingu przy wyciągu. Nasi dwaj Kierowcy (Kinga i Beata), z którymi umówiliśmy się na Skrzyżowaniu Szlaków na Gubałówce zdecydowali się wybrać w Tatry a nie wędrować po Podtatrzu. Podhale zaciekawiło nas swoim budownictwem i pięknym widoków na Tatry, ale większość z ponad 21 kilometrowej trasy szliśmy po drodze asfaltowej. Droga była spokojna a dla naszych uczniów największą atrakcją była możliwość pogadania ze swoimi kolegami w czasie wędrówki. Idąc na południowy zachód przez większość drogi mieliśmy zaśnieżone Tatry przed oczyma a widoczność była znakomita. Było kilka podejść, przeprawa przez potok i wdrapywanie się na trasie narciarskiej po zlodowaciałym śniegu. Właściwie aż do Gubałówki (15,5km) nie spotykaliśmy turystów na trasie naszego marszu. Mieliśmy kilka postojów a nieco dłuższy na Harendzie. Nasze dzieciaki wykorzystały górne krzesełka z wyciągu narciarskiego do odpoczynku i z nostalgią patrzyły na Szkołę Mistrzostwa Sportowego mieszczącą się na dolnej stacji tegoż wyciągu. Kolejny dłuższy postój miał miejsce na Gubałówce. Tam dzieci posiliły się goframi , dorośli wypili  coś ciepłego a P. Mariola denerwowała się, gdyż nie mogła dodzwonić się do kierowców. Po uzyskaniu połączenia dowiedziała się jedynie, że nasze panie idą ciężkim zielonym szlakiem i że zadzwonią jak zejdą na czerwony. Szukała wariantów takiego połączenia szlaków na mapie (3 możliwości) i stwierdziła, że nie ma takiej opcji, by nasi kierowcy przyjechali po dzieci i pozostałych kierowców. Trzeba było iść dalej. Przeszliśmy na skrzyżowanie szlaków, dalej próbowaliśmy dodzwonić się do naszych pań i jak nie uzyskaliśmy połączenia zdecydowaliśmy się zejść żółtym szlakiem do Zakopanego. Zgodnie z planem byliśmy na ulicy Kościeliskiej już o 17.15 i nie czekając na naszych kierowców wzięliśmy 8-mio osobową taksówkę i pojechaliśmy (pozostali kierowcy i część dzieci) do Bukowiny. Pozostali wraz z opiekunami przeszli na Krupówki i pod Wielką Krokiew.  Panowie zrobili dodatkowy kurs i wszyscy uczniowie znaleźli się na kwaterze. Zanim dotarliśmy do Bukowiny nawiązaliśmy kontakt z Kingą i Beatą, które przepraszały i podały swoje położenie. Jak się okazało nasze obyte turystycznie  Panie  wybrały  się  Doliną Kościeliską na Halę Ornak, przeszły na Tomanową Dolinę, weszły na Kazalnicę, Wysoki Grzbiet (1873m), Chudą Przyłączkę i przeszły na Zahradziska  i do Kir. Trasa długości 16,5km o czasie przejścia 7 godzin przeszły w 11godzin przecierając szlak. Trasa ta miała niektóre odcinki zamknięte zimą i jak same szalone turystki stwierdziły, była to ich ekstremalna wyprawa życia. Na miejsce noclegowe zajechały przed 22.00 i biedni chłopcy, którzy mieli swoje bagaże w ich aucie dopiero wtedy mogli się umyć i przygotować do snu. Nie było to tak uciążliwe, gdyż po obfitej obiadokolacji wszyscy siedzieli na jadalni i grali w różne gry. Ta trasa, którą zrobiły nasze Panie była zaplanowana jako trudna na drugi dzień (2), ale nieaktualna z racji zalegającego śniegu.

Drugi dzień  po nerwowym wieczorze musieliśmy rozpocząć nieco później. O godz. 7.00 braliśmy w sali telewizyjnej (kto chciał) udział w transmisji  mszy świętej. Później między 8.00 a 9.00 zjedliśmy smaczne śniadanie i przygotowaliśmy się do wymarszu. Padał drobny deszczyk i miało się rozpogodzić dopiero po 11.00, dlatego nie śpieszyliśmy się z wyjazdem. Przed 10.00 byliśmy już w Kirach i ruszyliśmy zielonym szlakiem w stronę Siwej Polany i Dolinę Chochołowską przeszliśmy do schroniska na Polanie Chochołowskiej. Peleryny były niezbędne w trakcie wędrówki, ale 25 minut  przed schroniskiem pokazało się piękne słońce. Tam podzieliliśmy się na dwie grupy. Ambitna i posiadająca raki, raczki  (7 osób) wybrała się na Grzesia (1653m npm) z P. Bronkiem, a młodsi  z  P.  Mariolą odpoczęli na Polanie, zwiedzili będące tam obiekty, podziwiali krokusy i wybrali się na czarny szlak na Kominiarską Polanę (1308m). Planowany czas przejścia tym szlakiem to 2,2 godz. a myśmy szli ponad 3 godziny. Połowa drogi to była wędrówka po zmarzniętym śniegu i musieliśmy uważać. Nie śnieg był jednak główną przeszkodą. Najgorsze były roztopy i wszędobylskie potoczki. Kilka razy musieliśmy nadrabiać trasę, by znaleźć możliwość przejścia przez  wezbrane  wody. Oczywiście na trasie było też dużo błota. Po przejściu na Kirę Miętusią w Dolinie Kościeliskiej musieliśmy w potoku  nieco  umyć  buty,  ale  i  tak  po  przyjściu  do ośrodka dostaliśmy szczotki i ciepłą wodę, by dokładnie umyć  nasze obuwie. Przez całą noc suszyły się w ciepłowni. Druga grupa spokojnie weszła na Grześka a następnie z problemami zeszli do schroniska. Odważniejsi uczestnicy wyprawy wręcz zjeżdżali na niektórych śnieżnych odcinkach trasy. Śniegu było sporo, więc nie dziwili w schronisku narciarze skiturowcy.  Potem wracali Doliną Chochołowską i po rozmowie telefonicznej z naszą grupą zrezygnowali z przejścia czarnym szlakiem. Na parkingu w Kirach właściwie zeszliśmy się równocześnie. Tradycyjnie obiadokolacja była o 19.00. Przy kolacji wypiliśmy bezalkoholowy szampan, gdyż jeden z uczestników wyprawy miał właśnie urodziny. Znowu wieczór spędziliśmy przy różnych grach. Dzień zrealizowaliśmy zgodnie z planem trzeciego dnia.

Dzień trzeci rozpoczęliśmy mszą świętą (kto chciał), a następnie o  8.00 mieliśmy śniadanie. Ponieważ już opuszczaliśmy pensjonat, więc musieliśmy się spakować do aut. Znowu pojechaliśmy do KIR, ale na tańszy parking i o godz. 10.00 wyszliśmy na szlak. Wędrowaliśmy Doliną Kościeliską, ale jaskinie  były zamknięte, więc zrobiliśmy różne warianty tras. Grupa ambitna (już w  większym składzie) wybrała się na Polanę Stoły (niebieski szlak) a osoby  nie  czujące  się  na siłach poszły do schroniska na Hali Ornak. W drodze powrotnej weszli do Wąwozu Kraków (żółty szlak) i mieli wiele atrakcji, w tym drabiny. W drodze powrotnej spotkaliśmy grupę ambitną i już razem przeszliśmy na czarny szlak na Niżną Kominiarską Polanę a następnie żółtym szlakiem Doliną Lejową do Polany Biały Potok i dalej do Kir na parking. Przy drodze (teren gminy Witów) zatrzymaliśmy się w restauracji na obiad. Oczywiście nie mogliśmy jeść w środku, ale na zewnątrz były przyjemne ławeczki. Obiad był świeży i dość dobry. Problemem był tylko zimny wiatr, więc ciepła herbata i kawa szybko została wypita. W drodze powrotnej pojechaliśmy przez Przełęcz Krowiarki i podziwialiśmy zaśnieżoną Babią Górę. Takiej długiej zimy dawno w górach nie było. Wydaje się, że śnieg w Tatrach w tym roku utrzyma nie w północnych i wschodnich żlebach aż do następnej zimy. Nasza kolejna wyprawa w Tatry w czasie egzaminu VIII  klas  też  nie  obejdzie  się  bez śniegu. Dziękuję uczestnikom wycieczki i zapraszam na kolejne.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: P. Sztefek (29-04-2021, 04:13:26), zdjęcia: P. Sztefek

Gazeta jest jednym z najstarszych nośników informacji i wciąż, mimo istnienia bardziej nowoczesnych  mediów,  cieszy  się  niesłabnącą  popularnością. Często zapominamy, że za powstaniem jednego numeru gazety stoi cały zespół specjalistów.

23 kwietnia, w ramach lekcji edukacji polonistycznej "Redagujemy gazetę", uczniowie z klasy 2a poznali tajniki powstawania gazet informacyjnych. Dowiedzieli się kto pracuje w redakcji, kim jest redaktor naczelny a czym zajmuje się korektor. Chłopcy z zainteresowaniem wertowali kolejne strony przedstawionych gazet z zainteresowaniem szukając ważnych informacji. Przedstawiony został tzw. "skład gazety" oraz rubryki, które znajdują się w większości gazet.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (26-04-2021, 05:18:17), zdjęcia: M. Bujok, rodzice uczniów

Uczniowie klasy 2a wraz z rodzicami w domowym zaciszu przygotowują się, by uczcić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Przed nami ważne święta narodowe. Tym razem nie spotkamy się w sali gimnastycznej, nie odśpiewamy wspólnie hymnu i nie obejrzymy akademii. Warto jednak przypomnieć sobie podstawowe fakty z historii i uczcić ten wyjątkowy dla Polaków dzień.

1 MAJA - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku.

2 MAJA - Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi  i  propagować  wiedzę  o  polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

3 MAJA - Konstytucja 3 maja  – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Uchwalona za panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (20-04-2021, 05:06:14), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka, D. Madzia

W okresie pandemii  trudno cokolwiek zaplanować, więc przewidując śnieżną zimę większość nart biegowych już przed Świętami Bożego Narodzenia została rozdana uczniom z propozycją indywidualnego korzystania z tej aktywności ruchowej.

Przez koło SKKT KRETY zaplanowany był przynajmniej jeden wypad na biegówkach  w okresie luty/ marzec. Z różnych przyczyn nie odbył się a nawet sztandarowy Rajd „ KU ŹRÓDŁOM WISŁY” w dniu 20.03.2021, który  zawsze był narciarsko – pieszy został odwołany. Ponieważ śnieg w kwietniu nie tylko się utrzymywał, ale dopadało sporo nowego puchu, więc udało się w dniu 17 kwietnia wybrać na krótką trzygodzinną wyprawę  na nartach biegowych z Salmopolu na Zielony Kopiec tzw. „stokówką”.  Śniegu było dużo, ale nie było utwardzonego śniegu i chociaż przeszliśmy niespełna 12km, to przecieranie trasy nieco nas zmęczyło.  Ze schroniska na „Przysłopiu” w naszą stronę przez Baranią Górę  szedł na ski-turach nasz GOPR-owiec pan Bronisław Kukuczka, ale po dojściu do niebieskiego szlaku  w stronę Fojtuli zdecydował się wracać STOKÓWKĄ  do schroniska, gdyż przez cały czas właściwie przecierał szlak.  Nie było sensu się forsować, gdyż celem naszego wyjścia było pożegnanie zimy w drugiej połowie kwietnia a nie zachwycanie się jej urokami. Nasza ósemka (5 uczniów i trzech opiekunów) dotarła do źródeł potoku Malinka a następnie do przecięcia trasy ze szlakiem żółtym z Zielonego Kopca w stronę Malinki i wróciła na Przełęcz Salmopol, gdzie czekały na nas samochody. Pierwszy raz ta trasą szła na biegówkach Pani Daria Madzia i sądzę, że przypadła jej do gustu. Zmęczeni, ale zadowoleni pożegnaliśmy zimę i planujemy już wiosenne wypady w góry. Do zobaczenia na szlakach.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (16-04-2021, 04:49:14), zdjęcia: rodzice uczniów

Pomimo, że za oknem zima, nie poddajemy się i działamy. W oczekiwaniu na wiosnę uczniowie klasy 2a wykonali prace „wiosenne drzewo”. Jesteśmy teraz pewni, że Wiosna zawita do nas niebawem.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (25-03-2021, 05:22:51), zdjęcia: J. Herczyk

18 marca w klasie 3a odbyły się niezwykłe zajęcia regionalne. Podczas spotkania z przewodnikiem turystycznym, panem Ryszardem, zapoznaliśmy się z zabytkami i osobliwościami miasta Cieszyna. Obejrzeliśmy film pt. ,,Cieszyn – jedno miasto w dwóch krajach”, następnie w grupach przystąpiliśmy do  budowy najważniejszych zabytków Cieszyna – Wieży Piastowskiej i Rotundy Świętego Mikołaja z użyciem klocków Linden, według przygotowanych instrukcji. Zajęcia te przyniosły nam wiele radości, niektórzy zdecydowali nawet o tym, że w przyszłości będą pracować w branży budowlanej lub zostaną architektami.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Sikora-Fryda (22-03-2021, 04:48:22), zdjęcia: M. Sikora-Fryda

18 marca uczniowie klasy 2b uczestniczyli w zajęciach z robotyki. Dzieci uczyły się programowania z użyciem klocków Lego, które sprawiło im wiele radości.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (17-03-2021, 04:37:14), zdjęcia: E. Bujok, P. Sztefek

Podczas omawiania lektury „Detektyw Pozytywka” w klasie 2a panowała radosna atmosfera. Dzieci przyszły do szkoły przebrane za detektywów i przyniosły niezbędne rekwizyty detektywistyczne, były to lupy, okulary, kapelusz, latarka, nawet kaktus – jedyna broń głównego bohatera książki. Na początek dzieci zapoznały się z prezentacją  w której zostały zawarte wiadomości o autorze,  wystawka jego książek, kilka ciekawych zagadek  itp. Uczniowie, siedząc w kręgu, wypowiadali się swobodnie na temat przeczytanej lektury oraz brali udział w zabawach detektywistycznych.

Drugim elementem były zadania interaktywne, które wspólnie wykonywaliśmy w klasie na tablicy interaktywnej. Poprzez gry sprawdziłam w jakim stopniu uczniowie zrozumieli treść i ile zapamiętali. Były gry związane z bohaterami i wydarzeniami. Były też ćwiczenia rozszerzające słownictwo. Nie zabrakło również zadań logicznych. Uczniowie rysowali również portret bohatera . Powstały cudne prace.

Następny dzień pracy z lekturą, to kolejne wyzwania. Trzeba było w domu opisać postać Detektywa Pozytywki, każdy w klasie przeczytał swój opis.

Kolejna i ostatnia przygoda z bohaterem miała miejsce na zajęciach z edukacji informatycznej. Uczniowie pod okiem Pana tworzyli Marcina w Paint’cie 3D postać Detektywa. Praca w edytorze grafiki uczniom bardzo się podobała.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (11-03-2021, 05:37:52), zdjęcia: E. Bujok

10 marca odbyła się druga edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego. Konkurs skierowany był dla klas I-III i przystąpiło do niego 13 uczniów. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań poetyckich dzieci, uwrażliwienie na piękno poezji, rozwijanie zdolności artystycznych oraz wyszukiwanie młodych talentów. Młodzi artyści z wielkim zapałem i przejęciem przygotowali swoje umiejętności recytatorskie. Komisja konkursowa w  składzie  p.  Roman  Langhammer, p. Anna Szczuka-Pezda, p. Marta Weisman wnikliwie wysłuchała młodych Recytatorów i wyłoniła dwóch zwycięzców:

- Antoninę Pieronkiewicz (kl. 1a),

- Oliwiera Buchtę (kl. 2b).

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy i drobne upominki. Zwycięzcom jeszcze raz składamy serdeczne gratulacje, życzymy dalszych sukcesów i powodzenia w kolejnym etapie organizowanym przez Miejski Dom Kultury „Prażakówka” w Ustroniu.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (10-03-2021, 05:01:15), zdjęcia: L. Najda, M. Hernik

8 marca ponownie gościli w naszej szkole p. Sikorscy z Bielska - Białej. Tym razem w warsztatach ceramiczno - relaksacyjnych wzięli udział uczniowie klasy I a i III b. Zajęcia te miały podobny przebieg jak opisane wcześniej (23 lutego) przez p. Jolantę Herczyk. Ograniczymy się więc do tej krótkiej wzmianki. Niech zdjęcia przemówią za siebie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (03-03-2021, 05:02:54), zdjęcia: E. Bujok

1 marca uczniowie klasy 2a wraz z nauczycielami, postanowili założyć klasowy ogródek.

Na swoich stanowiskach przygotowali doniczki, ziemię, materiały do zabezpieczenie stolików, nasionka, sadzonki warzyw oraz kwiatów ozdobnych i przystąpili do wysiewania i sadzenia wybranych warzyw i roślin ozdobnych. Następnie wykonali etykiety do swoich roślin i tak przygotowane doniczki ustawili w klasowych ogrodzie. Zadbali też o podlanie roślin. Poznali zasady prowadzenia ogródków w klasie i będą opiekować się swoimi hodowlami prowadząc jednocześnie obserwacje przyrodnicze. Teraz pozostało tylko czekać na plony...

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (03-03-2021, 04:59:23), zdjęcia: E. Gancarz

W tym roku szkolnym pierwszaki świętowały Dzień Dinozaura 26 lutego. Choć dinozaury dawno już wyginęły to nie przestają fascynować ludzi. Święto tych prehistorycznych stworzeń można spędzić na wiele sposobów – poczytać o ich zwyczajach, oglądać ilustracje, zrobić ciekawą prace plastyczną itp. Uczniowie klasy 1b poznali historię dinozaurów, dowiedzieli się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem oglądali ilustracje i słuchali ciekawostek o dinozaurach. Uczniowie również na krótką chwilę stali się paleontologami i próbowali ułożyć szkielet Diplodoka oraz Pterodaktyla.  Wspaniałą przygodę zakończyła wspólna praca plastyczna. Pierwszaki uwielbiają obchodzić nietypowe święta.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (26-02-2021, 05:36:19), zdjęcia: J. Herczyk, M. Sikora-Fryda

23 lutego zaprosiliśmy do kl. 3a i 2b państwa Sikorskich, którzy przeprowadzili warsztaty ceramiczne pt. ,,W poszukiwaniu ciszy z gliną”.

Oprócz wykonania pracy z gliny pod ich kierunkiem, rozmawialiśmy  o ciszy – czym ona jest i jak ważną rolę odgrywa w kształtowaniu koncentracji, która z kolei ma kluczowe znaczenie w uczeniu się i poznawaniu siebie. Omówiliśmy czynniki, które w dzisiejszych czasach  nieustannie ją zagłuszają (media, gry komputerowe, internet, TV, telefonia komórkowa, emocje, złe odżywianie, czy niewłaściwa forma spędzania wolnego czasu) i dowiedzieliśmy się w jaki sposób powodują naszą dekoncentrację.

Zajęcia obejmowały też ćwiczenia oddechowe i fizyczne oraz wizualizacje, które dzieci mogą zastosować w  codziennym  życiu  dla  wyciszenia  się  i kształtowania koncentracji. Jedno z tych ćwiczeń wykorzystywane jest w podobnej formie przez kosmonautów w NASA . Tło zajęć stanowiła muzyka relaksacyjna, przy której dźwiękach powstawały piękne prace z gliny.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (25-02-2021, 04:55:22), zdjęcia: L. Raszka

Wzorem lat ubiegłych uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w VII Balu Aniołów, organizowanym przez Międzynarodową Organizację Soroptimist International Klub w Cieszynie. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną, organizatorzy zrezygnowali z tradycyjnej formuły balu, proponując w zamian uczestnictwo w interaktywnym bloku zabawowo-edukacyjnym zrealizowanym w wersji filmowej oraz w zajęciach plastycznych „Mój Anioł - osoba, która wspiera, pomaga, uczy i jest ważna w życiu dziecka". Zgodnie z zapowiedzią prace wykonane przez naszych uczniów zostaną zaprezentowane w Domu Narodowym w Cieszynie. Dodatkowo uczestnicy „balu” zostali obdarowani przez członkinie Klubu Soroptimist Cieszyn drobnymi upominkami. Projekt był realizowany w naszej szkole w lutym.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (24-02-2021, 05:40:15), zdjęcia: E. Bujok

22 lutego w klasie 2a zostały zorganizowane zespoły do pracy okazjonalnej. Tematyka pracy zespołowej brzmiała „Polska moja Ojczyzna”. Dzieci miały dowolność zamieszczenia informacji na plakacie: mogły to być ulubione polskie miasta, potrawy, ciekawe miejsca z wakacji, ciekawi ludzie, własna miejscowość itp.

Praca zespołowa to forma sprzyjająca realizacji różnorodnych  celów.  Dobrze  zorganizowana  praca  w  grupach  ukierunkowana  jest  bowiem  na współpracę, a nie na rywalizację czy współzawodnictwo. Dzieci były bardzo zaangażowane w wspólną zespołową pracę. Na zakończenie każda drużyna zaprezentowała swój plakat, a „kapitan” zdał krótką relację co się na nim znajduje.

Takie zajęcia to świetna zabawa, a zarazem nauka.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (23-02-2021, 04:43:23), zdjęcia: L. Raszka

W sobotę 20 lutego uczniowie z klasy 4b spotkali się na zoomie, tym razem jednak, by wspólnie zagrać w kalambury. Tęsknimy za wspólnymi zabawami w „realu”, ale na takie musimy jeszcze poczekać. To ważne, by wspólnie spędzać czas, nie tylko podczas lekcji, ale także bawiąc się, grając. Stąd  pomysł,  by spotkać się razem przynajmniej w wirtualnej rzeczywistości. Niebawem zorganizujemy kolejne spotkanie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (22-02-2021, 05:02:19), zdjęcia: E. Gancarz, E. Żurowska

20 lutego Zuzanna Podżorska, Wiktoria Żurowska oraz Dawid Wyka, uczniowie klasy 1 b zakończyli akcję na rzecz bezdomnych zwierząt, zawożąc dary do schroniska. Właśnie Ci uczniowie zorganizowali w lutym zbiórkę darów dla podopiecznych schroniska „Azyl” w Ciszynie. Zebrali przede wszystkim 57 kg karmy suchej dla psów i kotów oraz kilkanaście kilogramów mokrej karmy, oczywiście nie zabrakło smakołyków, koców, kuwety i akcesoriów dla zwierząt. Mam nadzieję, że uczniowie chętnie będą brali udział w tego typu akcjach. Dzięki temu uczą się wrażliwości na potrzeby innych, rozwijają uczucie empatii, kształtują pozytywną postawę wobec potrzebujących. Swoją postawą i zaangażowaniem  udowodnili, że nie jest im obojętny los chorych, samotnych, niepełnosprawnych i biednych. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w akcję pomocy. Ilość zebranych darów była bardzo duża. Szczególne podziękowania należą się również rodzicom uczniów, którzy pomogli w przewiezieniu darów ze szkoły do schroniska.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (22-02-2021, 04:58:54), zdjęcia: E. Gancarz

Klasa 1b w ostatnim tygodniu zrealizowała III część „Międzynarodowego projektu edukacyjnego Emocja” – MOC SŁÓW.  Uczniowie  na  początku wysłuchali bajki o „Ciepłym i puchatym”. Rozmawiali o mocy wypowiadanych słów i o tym, jak ważne jest pozytywne myślenie. Dokonali podziału słów na dobre "puchate" i złe "kolczaste" do dwóch oddzielnych worków. W kolorowance Quiver, przy pomocy własnej wyobraźni, uczniowie tworzyli prace plastyczne próbując namalować owe tajemnicze "ciepłe i puchate", rozkodowali także serca. Na kolejnych zajęciach lekcyjnych uczniowie stworzyli wspólnie „Drzewo magicznych słów”, które zostało z nimi w klasie przez cały tydzień i zapisywali na nim miłe rzeczy, jakie dzieci robią dla siebie nawzajem. Do stałego punktu dnia podczas pracy nad projektem zapisała się w klasie pierwszej piosenka „Słowa mają wielką moc”. Wspólnie wykonali doświadczenie z ,,Magicznymi słoikami, ryżem i słowami", którego efekty były zdumiewające. Na koniec projektu rozmawiali o wdzięczności i ozdobili „Medale Wdzięczności”, które okazały się świetną zabawą integrującą klasę. Serduszka dzieci napełniły sie pozytywnymi emocjami i wzajemną empatią.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (22-02-2021, 04:54:22), zdjęcia: L. Najda, M. Bujok

Uczniowie klasy Ia i Ib wzięli udział w programie edukacyjnym Akademia Bezpiecznego Puchatka. Obejmował on cykl zajęć z zakresu bezpieczeństwa: bezpieczeństwo w szkole i na wycieczce, w domu, na ulicy i w Internecie. Dzieci mogły zobaczyć filmy rysunkowe o tej tematyce, wypełniały karty pracy, utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Podsumowaniem programu był internetowy test wiadomości, który dzieci wypełniały pod okiem pana Marcina na zajęciach komputerowych. Nasza szkoła otrzymała certyfikat potwierdzający udział w XII - tej edycji programu.

[zobacz zdjęcia]

dodał: I. Bosak (26-02-2021, 05:30:11)

19 lutego odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Chemiczna dla uczniów szkół podstawowych. Patronat nad olimpiadą objął Uniwersytet Jagielloński oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 8 - Nikola Smyk, Michał Sikora, Szymon Sikora, Jakub Górniak oraz Igor Buchholtz. Do drugiego etapu zakwalifikował się Igor Bucholtz, natomiast niewiele bo zaledwie jednego punktu zabrakło Nikoli i Michałowi, aby podzielić sukces Igora.

dodała: L. Najda (19-02-2021, 05:20:51), zdjęcia: A. Giza

Dużą frajdą okazały się kolejne warsztaty z robotyki prowadzone przez przedstawiciela "Misji Robot" z Cieszyna. Odbyły się one 18 lutego. Tradycyjnie, ze względów bezpieczeństwa uczniowie klasy 1a bawili się w dwóch grupach: jedni z klockami Lego Education, drudzy z klockami Linden. Zajęcia są tak ciekawe, że naprawdę trudno dzieciom zdecydować, które lepsze.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Sikora-Fryda (18-02-2021, 05:54:41), zdjęcia: M. Sikora-Fryda

17 lutego uczniowie klasy 2b doskonale się bawili przedstawiając samodzielnie zrobionymi kukiełkami spektakl "Bajka o smoku, królu, królewnie, rycerzu i... nie zgadniecie o kim jeszcze". Grupę teatralną nazwali "Szalone dzieci".

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Hernik (26-02-2021, 05:33:23), zdjęcia: M. Hernik

15 lutego w klasie 3b odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka walentynkowa. Uczniowie w doskonałych nastrojach bawili się w rytm największych karnawałowych przebojów. Były układy taneczne, konkursy, tradycyjne pląsy, balony, kula dyskotekowa, własnoręcznie przygotowane maski karnawałowe oraz pyszne przekąski. Zwieńczeniem imprezy  było  rozdanie  kartek  dostarczonych  anonimowo  do  naszej  klasowej  poczty  walentynkowej.  Wszystkim  rodzicom dziękujemy za włączenie się w organizację tego szczególnego dnia!

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (18-02-2021, 05:51:14), zdjęcia: J. Herczyk

15 lutego był wyjątkowym dniem aktywności w klasie 3a. Z okazji Walentynek postanowiliśmy zorganizować tańce, zabawy ruchowe i konkursy z nagrodami. Uczniowie z wielką radością uczestniczyli w zaproponowanych grach i zabawach. Organizatorzy konkursów wykazali się kreatywnością i hojnie nagradzali zwycięzców medalami, owocami i słodyczami. Zgodnie ustaliliśmy, że kolejny, samodzielnie przygotowany przez  chętnych  uczniów  dzień  aktywności, odbędzie się z okazji Dnia Kobiet.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (16-02-2021, 05:36:19), zdjęcia: E. Bujok, M. Bujok

Jedną z moich ulubionych lektur omawianych w okresie zimowym jest „Anaruk chłopiec z Grenlandii” Aliny i Czesława Centkiewiczów. Historia młodego Inuity jest wspaniałym podłożem do realizacji zagadnień z zakresu różnych edukacji, m.in. przyrodniczej, matematycznej, plastycznej i oczywiście językowej.

Podczas lekcji (15 lutego) została przybliżona dzieciom sylwetka autora oraz miejsce, w którym dzieje się akcja lektury. Omawianie lektury wzbogacone zostało również slajdami jak i ciekawostkami. Uczniowie wraz z nauczycielami przyszli dziś przebrani w ciepłe czapki i futra. Na koniec uczniowie zmierzyli się z quizem, który sprawdzał wiedzę. Uczniowie poradzili sobie wzorowo.

Spotkanie z lekturą przebiegło bardzo szybko i w miłej atmosferze. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały i opowiadały o przygodach Anaruka.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Sikora-Fryda (16-02-2021, 05:33:22), zdjęcia: M. Sikora-Fryda

15 lutego z samego rana do klasy 2b weszli poprzebierani uczniowie z balonikami, aby wziąć udział w Walentynkowym Balu Przebierańców. Pierwsze takty muzyki zachęciły dzieci do tańców, które chętnie sami wybierali. W przerwie każdy narysował Walentynkę, którą obdarował ulubioną koleżankę lub  kolegę. Różne zabawy wywołały ogromne emocje i wiele uśmiechu. Dzieci bardzo dziękują p. Dorocie Buchcie i p. Natalii Tomiczek-Ostrowskiej za pyszne ciasteczka.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (16-02-2021, 05:30:14), zdjęcia: A. Giza, E. Gancarz

12 lutego w  klasach pierwszych odbył się długo wyczekiwany bal karnawałowy - niezwykłe wydarzenie, dostarczające dzieciom wielu  pozytywnych przeżyć i radości. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi nauczycielami w zabawach i pląsach. Atmosfera sprzyjała integracji w klasach po długiej przerwie na zdalnym nauczaniu, a współpraca podczas zabaw zachęciła uczniów do działania razem. W salach było bardzo  kolorowo,  wszyscy  bawili  się  wesoło, uśmiech nie zniknął z twarzy nawet podczas chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem zakończyły zabawę. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok!

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (15-02-2021, 05:21:51), zdjęcia: K. Herzyk, E. Bujok

12 lutego uczniowie klasy 2a podbili kosmos! Chociaż każdego dnia z ogromną pasją odkrywają oni świat, to tym razem postanowili wybrać się nieco dalej. Podczas zajęć uczniowie podzielili się swoją wiedzą na temat układu słonecznego. Każda osoba otrzymała nazwę jednej  planety,  którą  za  pomocą  plakatu, bądź prezentacji miała przedstawić. Poznaliśmy wiele ciekawostek dotyczących ośmiu planet. Dzieci wykazały się nie tylko wiedzą, ale również kreatywnością i pomysłem. Kosmiczna podróż okazała się dla wszystkich fascynująca. Dziękujemy także rodzicom za zaangażowanie, parafrazując słowa Neila Armstronga: to niewielki krok dla ludzkości, ale wielki dla dziecka.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (15-02-2021, 05:17:15), zdjęcia: K. Herzyk, M. Bujok

9 lutego uczniowie klasy 2a spotkali się na wspólnym wieczorze filmowym. Oczywiście z okazji dnia pizzy, który obchodzimy właśnie 9 lutego, absolutnie nie mogło jej zabraknąć. Pomimo seansu filmowego i zadowolonych brzuszków, nie brakowało wspólnych gier i zabaw, a także śmiechu, aż do łez!

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (09-02-2021, 05:27:29), zdjęcia: E. Bujok, K. Herzyk

Luty... Dni krótkie, wieczory bardzo długie, szare i ponure… Zamknięte kina, teatry… Co tu robić? Uczniowie z klasy 2a znaleźli sposób, jak przetrwać ten ciężki czas - podjęli wyzwanie i wzięli udział w klasowym konkursie czytelniczym. Trwał on przez 2 godziny lekcyjne w dniu 8 lutego.

Jego celem było: upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci, rozwijanie zamiłowań i zainteresowań czytelniczych uczniów, ale przede wszystkim wyrobienie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu.

Konkurs polegał na tym, że uczniowie wybierali tekst z własnych podręczników i czytali swoim kolegom i koleżankom z klasy. Z kolei uczniowie wraz z nauczycielami oceniali w skali od 1-10 swoich kolegów i koleżanki. Tym sposobem zostały wyłonione 3 miejsca:

Miejsce I: Lena Tyrna

Miejsce II: Wanda Burawa

Miejsce III: Kacper Pasterny

Dziękujemy wszystkim  dzieciom za wspólną zabawę oraz gratulujemy zwycięzcom! A równocześnie zachęcamy wszystkich do czytania!!!

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (22-02-2021, 04:50:11), zdjęcia: E. Gancarz

Klasa 1b zakończyła 5 lutego realizację II modułu projektu edukacyjnego „Czytam z klasą”. Do realizacji projektu wspólnie wybraliśmy lekturę ,,Zaczarowana zagroda" A. i Cz. Centukiewiczów, która została przeczytana na lekcjach, obejrzeliśmy prezentację o pingwinach. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali wiadomości o tych wspaniałych ptakach. Dzieci uzupełniły w Lekturniku strony związane z tą książką. Klasa zmieniła się w zimową krainę, powstały piękne makiety zagrody dla pingwinów. Udało się nam też pobawić na śniegu i zbudować bałwanka. Radości przy tym było wiele, a uczniowie już czekają na kolejna lekturę.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (09-02-2021, 05:23:19), zdjęcia: J. Herczyk

Zajęcia z robotyki cieszą się wśród dzieci bardzo wielkim zainteresowaniem. Nie inaczej było i tym razem. W dniu 4 lutego gościliśmy w klasie 3a pana Ryszarda, który przeprowadził zajęcia warsztatowe z wykorzystaniem zestawów klocków Lego Education. Nasi uczniowie skonstruowali ,,Stworki – Potworki”. Potem odbyły się wielkie wyścigi i okazało się, kto ściśle przestrzegał instrukcji przy budowie swojego robota. Każdy, kto popełnił choćby najmniejszy błąd, nie mógł liczyć na posłuszeństwo Stworka – Potworka, który buntował się i nie chciał wykonywać poleceń właściciela. To była dla wszystkich, oprócz świetnej zabawy, prawdziwa lekcja dokładności, wytrwałości i precyzji podczas wykonywania zadań.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Weisman (12-02-2021, 04:58:), zdjęcia: M. Weisman

Wojewódzka   Stacja   Sanitarno-Epidemiologiczna   w   Katowicach   zorganizowała   na   terenie  woj.  śląskiego  akcję  informacyjno-edukacyjną  pt. „Wirusoochrona”.

Akcja jest kierowana do uczniów klas I-III szkół podstawowych ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w Polsce i znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów.

Nauczyciele w klasach I- III przeprowadzili ciekawe pogadanki na temat higieny osobistej.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (29-01-2021, 05:07:51), zdjęcia: A. Giza

28 stycznia uczniowie klasy Ia po raz kolejny brali udział w warsztatach "Misja Robot". Dzieci bawiły się w dwóch grupach. Jedni tradycyjnie uczyli się programowania z wykorzystaniem klocków Lego. Drudzy mieli zajęcia o tematyce regionalnej. Odbyli wirtualny spacer po Wzgórzu Zamkowym  w  Cieszynie,  a następnie budowali Wieżę Piastowską i Rotundę z klocków Linden. Dzieci otrzymały również drobne pamiątki związane z Cieszynem.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (29-01-2021, 05:01:15), zdjęcia: E. Bujok, M. Bujok

Bal to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczając im wielu przeżyć  i  radości. Tak też było w dniu 26 stycznia w klasie 2a.

Tego dnia  już od rana w szkole pojawiały się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek. W sali klasy 2a można było spotkać wróżkę, księżniczki,  aniołka, rycerzy itp. W balu uczestniczyły dzieci tylko z klasy 2a.

Dzieci tańczyły z przygotowaną muzyką, która była skoczna i rytmiczna. Przebierańcy świetnie się bawili  uczestnicząc we wspólnych zabawach. Były zabawy z balonami, gazetami. Nie zabrakło również konkursów, w których wszyscy chętnie uczestniczyli. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Podczas odpoczynku dzieci były zachęcane do śpiewania znanych piosenek.  Bal umożliwił dzieciom i nauczycielom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, to było głównym celem tego balu.  

Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem pytały „czy to już koniec?”,  „szkoda, że następny bal dopiero za rok”.

Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji tego wyjątkowego dnia.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (25-12-2020, 06:59:14), zdjęcia: A. Giza, K. Herzyk

22 grudnia był ostatnim dniem „nauki” przed świętami. W tym dniu organizowane były wigilijki klasowe. Ze względu na trwającą pandemię były organizowane one w formie „on-line”, a dzieci, które z różnych względów uczęszczają do szkoły – w tradycyjnej formie. Dziękujemy rodzicom za włączenie się w pomoc w ich zorganizowaniu.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (23-12-2020, 05:18:54)

22 grudnia w klasie 1b odbyła się klasowa wigilijka online. Pomimo tak trudnych czasów uczniowie świetnie się zorganizowali i przygotowali namiastkę wigilijki w swoich domach. Każdy miał opłatek, ciasteczka, owoce i oczywiście strój galowy. Udało się też zorganizować drobne upominki dla wszystkich dzieci. Lekcja przebiegła w małej i bardzo świątecznej atmosferze. Oczywiście wszystko z pomocą rodziców, którzy zawsze chętnie angażują się  w  życie  klasy.  Bardzo dziękuję Wam za pomoc. Natomiast uczniowie klasy życzą wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku!

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Wojtyła (21-12-2020, 05:04:25)

W dniach 28 listopada do 13 grudnia w  naszej szkole po raz czwarty odbył się Maraton Pisania Listów w obronie osób, których prawa są łamane. W tym roku Maraton Pisania Listów przebiegał inaczej. Miało to związek z sytuacją epidemiczną i jej bezpośrednim skutkiem czyli nauczaniem zdalnym.  To właśnie w Polsce, w 2001 roku, grupa aktywistów i aktywistek Amnesty International zainicjowała to wyjątkowe wydarzenie.  Tegorocznymi bohaterami i bohaterkami Maratonu Pisania Listów są wyjątkowi młodzi ludzie, m.in.:

- z Arabii Saudyjskiej

Przez większą część życia Nassima prowadziła kampanie na rzecz wolności kobiet w Arabii Saudyjskiej. Straciła przez to swoją własną wolność. Jest jedną z 13 kobiet sądzonych za domaganie się prawa do prowadzenia samochodu i wykonywania codziennych czynności bez zezwolenia męskiego „opiekuna”. Od czasu aresztowania w lipcu 2018 r., jest więziona, cierpiąc złe traktowanie i izolację – wszystko za pokojowe działania w obronie praw kobiet.

- z Republiki Południowej Afryki

Popi Qwabe i Bongeka Phungula były utalentowanymi studentkami szkoły aktorskiej. Jednak ich marzenia o wielkiej karierze skończyły się pewnej nocy w maju 2017 roku. Dwie przyjaciółki zostały brutalnie zastrzelone, a ich ciała porzucono na poboczu drogi. Od czasu morderstwa ich rodziny szukają informacji. Sfrustrowane licznymi nieprawidłowościami policyjnego śledztwa i brakiem postępów na przestrzeni tych trzech lat domagają się sprawiedliwości.

- z Burundi

Choć Germain jest przede wszystkim mężem i ojcem, to ten oddany obrońca praw człowieka nigdy nie widział swojego najmłodszego syna. Zamiast tego ojciec trójki dzieci siedzi w więziennej celi w Burundi, skazany na 32 lata więzienia pod fałszywymi zarzutami w nieuczciwym procesie. “Jak długo mój mąż musi cierpieć tę niesprawiedliwość?” pyta jego żona Emelyne.

- z Pakistanu

Idris Khattak, opisywany przez swoje córki jako „zapalony, ale beznadziejny” kucharz, jest pakistańskim ekspertem ds. wymuszonych zaginięć. Dokumentował je całymi latami dla Amnesty International i Human Rights Watch. Jednak w listopadzie 2019 roku Idris również zaginął.  Gdy  jego  córka  Talia odważnie upubliczniła sprawę walcząc o jego uwolnienie, władze przyznały, że go przetrzymują. Teraz Idris może zostać oskarżony o szpiegostwo, co może oznaczać 14 lat więzienia albo karę śmierci.

Więcej informacji o bohaterach tegorocznego Maratonu Pisania Listów można znaleźć na stronie https://maraton.amnesty.org.pl/. Warto podkreślić, że uczniowie z naszej szkoły przyłączyli się do akcji i powstało kilkanaście wspaniałych listów. Byli to uczniowie klasy 8 i 7b.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (21-12-2020, 05:18:12), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W wycieczce w ramach AKCJI „Dzieci i młodzież na wiślańskich szlakach” na Trzy Kopce (12 grudnia), która była zakończeniem Akcji uczestniczyło 20 dzieci, 9 osób „młodzieży starszej”, dwóch przewodników i 4 opiekunów. Szliśmy trzema trasami z podziałem na mniejsze grupy. Starsza młodzież szła z Dobki, grupa zaawansowana SKKT Krety z przewodniczką A. Pilch z Wisły Centrum szlakiem żółtym, a grupa młodsza SKKT Krety z przewodnikiem M. Szymańską-Kukuczką z Przeł. Salmopolskiej też żółtym szlakiem. Najwięcej zwiedziła grupa zaawansowana, bo nie tylko szła szlakiem górskim, ale też poznawała obiekty na Szlaku Habsburskim. Pani Ania dużo czasu poświęciła postaci Jana Sztwiertni - muzyka beskidzkiego. Grupa młodsza idąc na trasie musiała walczyć ze śniegiem,  a właściwie ze śnieżkami. Aż do Trzech Kopców na trasie leżał śnieg i dzieci ćwiczyły swoją śnieżkową celność i sprawność „uników od ciosów  śnieżkowych”.  Po dojściu na Trzy Kopce zatrzymaliśmy się na dłuższy odpoczynek i posiłek, a następnie zeszliśmy ze szlaku i poszliśmy drogą lokalną  na  Kamienny  do  agroturystyki „Pod Piramidą”. Tam czekała na nas ciepła herbatka i ognisko, gdzie każdy samodzielnie musiał sobie przypiec kiełbaskę. Po posiłku można było sobie odpocząć na huśtawce, czy ławeczce albo wspinać się na ściankę wspinaczkową, czy pohasać po ogrodzie. Tam też było oficjalne zakończenie cyklu wycieczek i wręczenie dyplomów. Ci, którzy zdobyli odznaki, dostaną je po weryfikacji po powrocie do szkoły.

W drodze powrotnej znowu podzieliliśmy się na trzy grupy. Najważniejsza i najliczniejsza była grupa idąca do Wisły Gościejowa szlakiem czarnym (bardzo ostre zejście). Starsza młodzież poszła innym szlakiem do Ustronia, a opiekunowie - kierowcy z przewodnikiem i kilkoma młodszymi dziećmi zeszli szlakami spacerowymi do Wisły, by zabrać auta i zajechać do Gościejowa po pozostałych uczestników grudniowej wyprawy. Dzieci były zmęczone, ale zadowolone. Dziwiły się, że już nie będzie wycieczek. Myślę, że kolejne wycieczki zacznę organizować dopiero na wiosnę (koniec marca). Co do wyjść na narty, to:

- nart zjazdowych nie będzie,

- wycieczki na nartach biegowych może będą organizowane, ale to zależy od warunków śniegowych, obostrzeń sanitarnych i dopiero po feriach.

Dziękuję za uczestniczenie w wycieczkach, życzę dobrego odpoczynku i zdrowych, wesołych świąt oraz zapraszam na kolejne wyprawy w przyszłym 2021 roku.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (10-12-2020, 05:20:21), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Zapakowane i przygotowane narty biegowe musiały poczekać na lepsze warunki śniegowe. Wycieczka na Kozińce i szlakiem Habsburgów (5 grudnia) okazała się miłą wędrówką, w trakcie której od czasu do czasu przyświecało nam słońce. Nie było zbyt ciepło, ale nikt z uczestników wycieczki nie zmarznął. Na początku zatrzymaliśmy się przy Pałacyku Myśliwskim Habsburgów, czyli siedzibie PTTK, gdzie szlak Habsburgów ma swój początek. Króciutki rys historyczny i omówienie szlaku biegnącego przez Wisłę. Wszyscy z tymi informacjami zapoznali się już na wcześniejszych wycieczkach po Wiśle.

Kolejny punkt programu to przejazd do Głębiec na dworzec Kolejowy i rozpoczęcie marszu żółtym szlakiem. Trasa krótka, ale ostro pod górę aż do miejsca gdzie rozpoczynają się trasy biegowe Kubalonki. W okolicach szczytu Głębiec pojawił się na trasie śnieg i towarzyszył nam na trasach biegowych, ale były to tylko płaty śniegu od strony północnej. Liczne ślady po biegówkach uświadomiły uczestnikom wycieczki, że starczą  2  dni  z  wiejącym  halnym,  by  dobre  warunki śniegowe przestały istnieć. Śnieg zachęcał do ćwiczenia celności rzutów…, no i było trochę zaczepek śnieżnych.

Na Przełęczy Szarcula zrobiliśmy sobie przerwę na posiłek we własnym zakresie i ruszyliśmy drogą asfaltową (trasa szlaku Habsburgów) do Zameczku Prezydenta. Oczywiście do Górnego Zamku nas nie wpuścili, ale w Dolnym byliśmy w kawiarni (parę osób kupiło gorącą czekoladę), na tarasie widokowym i placu – lądowisku. Zameczek bardzo się podobał. Zeszliśmy do Zapory w Czarnem, poznaliśmy jej dane techniczne i dalej poszliśmy do Nadleśnictwa koło budynku dawnej Gospody Rackelhahna  i wylęgarni pstrąga, która pamięta czasy cesarzy z Wiednia.

Wycieczka należąca do łatwych pozwoliła dzieciom odpocząć i poznać nieco lepiej Wisłę. Dziękuję za uczestnictwo i zapraszam do „zaliczania” innych tras wiślańskich.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (05-12-2020, 06:58:21), zdjęcia: E. Gancarz, nadesłane

„6 grudnia – jak dobrze wiecie,

Święty Mikołaj chodzi po świecie.

Dźwiga swój worek niezmordowanie

I każde dziecko prezent dostanie”.

Tegoroczne, a zarazem pierwsze w szkole Mikołajki uczniowie klasy 1b obchodzili na lekcji online (4 grudnia). Najpierw przygotowali w swoich domach ubiory na których królowała postać Mikołaja. Podczas lekcji razem obejrzeli film edukacyjny o Świętym Mikołaju, następnie wykonali wspólnie, a zarazem osobno pracę plastyczna. Na zakończenie zajęć online uczniowie zagrali w grę „Prawda, czy fałsz?”. Wszystkim dopisywał dobry humor podczas tej lekcji i każdy w radosnym nastroju oczekuje na przybycie niezwykłego gościa do swojego domu.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (05-12-2020, 06:54:12), zdjęcia: E. Bujok

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Dla uczniów z klasy 2a zostały zorganizowane zajęcia pod hasłem „Każdy inny wszyscy równi”,  których głównym celem było budowanie prawidłowych relacji między uczniami podczas zabaw. W trakcie zajęć omówiono rodzaje niepełnosprawności oraz uczniowie mieli okazję doświadczyć jakie trudności towarzyszą na co dzień osobom niepełnosprawnym. Wspólne ustaliśmy, że wszyscy czy to pełnosprawni czy niepełnosprawni mają takie same prawa i obowiązki. Uczniowie obejrzeli krótki filmik dotyczący chłopca z niepełnosprawnością ruchową. Na koniec wszyscy uczniowie wspólnie wykonali pracę plastyczną „Każdy inny wszyscy równi - nasze dłonie” polegającą na odciśnięciu dłoni pomalowanej farbą na brystolu.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (30-11-2020, 05:00:15), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Przecudna jesienne pogoda umożliwiała podziwianie dalekich widoków, a ze Stożka i Soszowa (wycieczka odbyła się 21 listopada) widoczna była panorama Tatr. Uczestnicy Akcji „Dzieci na wiślańskich szlakach” z trzema przewodnikami podzielili się na trzy grupy: jedna szła niebieskim spacerowym, a następnie niebieskim na Stożek, druga czerwonym, a trzecia zielonym. Na Stożku po odpoczynku i posiłku we własnym zakresie nieco się podzieliliśmy i zależnie od braków w zaliczaniu tras wiślańskich ustaliliśmy dwie grupy i powracających kierowców na Przełęcz Kubalonka. Te dwie grupy szły z przewodnikiem szlakiem niebieskim na Kobylą i do Dziechcinki lub czerwonym na Soszów i dalej niebieskim przez Jawornik do Wisły. Trochę mieszaliśmy z trasami, ale prócz mile spędzonego czasu z kolegami adepci wycieczek musieli zaliczyć trasy jeszcze przez nich nie poznane. Ponieważ w wycieczce brało udział 15 dzieci, 7 dorosłych i 3 przewodników to nawet idąc w trzech grupach musieliśmy dzielić się na mniejsze 3 lub 5 osobowe grupki. Nie przeszkadzało to naszym dzieciom, bo zwykle tak się dzielą zależnie od kondycji i grup przyjacielskich. Zawsze przy ustalaniu list uczestników dbam o to, by były odpowiednie grupy wiekowe z poszczególnych klas, czy grupy zainteresowań. Dla wszystkich uczestników wycieczki zaskoczeniem było to, że jesienną porą tak wielu jest turystów na szlakach. Dziękuję za udział w wycieczce, szczególnie rodzicom i zapraszam na następne.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (15-11-2020, 17:07:54), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Od kiedy organizowane są wycieczki w ramach koła turystycznego, czyli od 2009 roku w okolicach Święta Niepodległości prawie zawsze była organizowana wycieczka. Przypomnę, że:

- 7.11.2009 była to wycieczka do Muzeum Spadochroniarstwa i na Stożek

- 11.11.2010 – Trójstyk i Jaworzynka ( basen)

- 10/11.11.2011 – Skalanka, Velky Polom i Ostry w Czechach

- 9/10.11.2012 – Jaworniki w Czechach i na Słowacji

- 11/12.11.2013 – Grun i Lysa Hora w Czechach

- 11.11.2014 – Czeski Cieszyn, Jabłonków ( grób Legionistów) Girowa w Czechach

- 11.11.2015 – Żywiec i Gron Jana Pawła II w Beskidzie Małym

- w 2016 roku nie było wycieczki – byłam chora

- 11/12.11.2017 – Babia Góra – Przeł. Krowiarki

- 10/11/12.11.2018 – Kielce i Góry Świętokrzyskie

- w 2019 – nie było wycieczki – urlop na poratowanie zdrowia

- 11.11.2020 – Wycieczka z Węgierskiej Górki na Baranią górę i Kubalonkę.

Mając takie tradycje szkoda było nie organizować w tym roku jakiejś wycieczki. Wiadomo pandemia wymaga innego organizowania turystyki a mianowicie w odległościach i małych grupkach. Właściwie można powiedzieć, że na wycieczkę (11 listopada) została oddelegowana grupka 6–cio osobowa, by na górze, gdzie bierze początek królowa polskich rzek Wisła, podziwiać piękno naszych gór. Trasa należała do trudnych, bo z Węgierskiej Górki na Baranią Górę i na Przełęcz Kubalonka ( czerwony, główny szlak beskidzki) jest 25km i ponad 1200m przewyższenia. Delegacja zawieziona przez rodziców spokojnie pokonywała odległości i od wysokości ponad 900m n.p.m. mogła podziwiać piękne widoki unoszące się nad będącymi w dole mgłami. Z Baraniej Góry  zachwycaliśmy się  panoramę Babiej G. Pilska, Tatr Zachodnich i Wysokich, Niskich Tatr i Małej Fatry. Mam nadzieję, że w przyszłym  roku  też  pójdziemy  w  góry  święcić niepodległość Polski.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (11-11-2020, 11:52:21), zdjęcia: rodzice uczniów

10 listopada, tuż przed obchodami Święta Niepodległości uczniowie klasy 1 b po raz pierwszy obchodzili to święto. Dość nietypowo, bo jednak zdalnie poznali symbole narodowe oraz dowiedzieli się, co to jest niepodległość. Podczas zajęć w domu przygotowali flagę Polski do wywieszenia w oknie swojego pokoju. Dzielne pierwszaki mają nadzieje, że kolejne Święto Niepodległości spędzą w szkole na uroczystej akademii.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (09-11-2020, 20:15:14), zdjęcia: E. Bujok

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i organizację zrzeszającą szefów kuchni. W tym roku przypadał w niedziele, 8 listopada. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety.

W dniu 9 listopada chłopcy z klasy 2a przygotowali pyszne i zdrowe kanapki, na których nie zabrakło warzyw: pomidorów, papryki, szczypiorku, ogórka itp. Własnoręcznie przygotowane kanapki uczniowie z apetytem zjedli na pierwsze śniadanie. Na drugie  śniadanie  nie  mogło  zabraknąć  w  dniu  zdrowego żywienia porcji owoców. Uczniowie zapoznali się z wartościami odżywczymi wybranych owoców, oraz przeanalizowali piramidę żywieniową.

Mamy nadzieję, że dzisiejsze zajęcia uświadomiły uczniom jak ważne jest zjedzenie śniadania i że warto czasami zamiast batonika sięgnąć po zdrowy owoc!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (15-11-2020, 17:03:15), zdjęcia: D. Madzia, M. Szymańska-Kukuczka

Cudowna pogoda to i pełna relaksu wycieczka do Wisły (7 listopada). Nie wszystkie dzieci mogły uczestniczyć w tej akcji turystycznej i w ostatnim momencie „ wolne miejsca” zajęli chętni na wycieczki starsi koledzy, najczęściej rodzeństwo tych młodszych uczestników. Naszą 18 osobową grupkę właściwie podzieliliśmy na 4 podgrupy i innymi trasami zwiedzaliśmy Wisłę z czwórką przewodników. Z racji zamknięcia obiektów muzealnych i kulturalnych nie byliśmy w Muzeum Beskidzkim, w Domu Zdrojowym przy czekoladowym Małyszu, czy w Galerii A. Małysza, ale zrobiliśmy częściowy Szlak Habsburgów idąc od Zameczku Habsburgów na Oazę, poznaliśmy wiślańskie legendy, ciekawostki Placu Hoffa, zadania misiów w różnych miejscach Wisły, przyglądaliśmy się narciarskim skokom treningowym dzieci z klubów sportowych. Dwie grupy wyjechały wyciągiem na Skolnity i siedząc na krzesełkach podziwiali zjeżdżających i skaczących na rowerach ze szczytu Skolnitego ekstremalnych rowerzystów. Na Skolnitym dzieci korzystały z placu zabaw, posilili się frytkami, podziwiali alpaki i podziwiali panoramy. Po odpoczynku poszliśmy zielonym szlakiem i szlakiem spacerowym do Wisły Dziechcinki a następnie wróciliśmy do centrum Wisły.  Maksymalnie przeszliśmy 9km, ale młodsza grupa pokonała zaledwie 6km. Właściwie był to dłuższy spacerek, który pozwolił poznać Wisłę. Dziękuję rodzicom za pomoc w sprawowaniu opieki nad dziećmi i zapraszam na kolejne wycieczki.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: E. Bujok (08-11-2020, 13:58:52), zdjęcia: E. Bujok

5 listopada nasza szkoła zamieniła się na chwilę w cudowną, bajkową krainę.  Tego dnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (wybrana data nie jest przypadkowa, to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek dla dzieci Walta Disney’a). Nasza szkoła postanowiła przyłączyć się do obchodów tego święta, przenosząc się choć na jeden dzień do świata fantazji i marzeń.

Ten dzień był okazją, by przypomnieć sobie swoich ulubionych bajkowych bohaterów, którzy uczą, pomagają rozpoznać dobro i zło, często też stanowią dla dzieci wzór do naśladowania. Dzień Bajek jest również doskonałą okazją do rozwijania  zainteresowań  czytelniczych  dzieci.  Wartościowe  książki  są  dla  nich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, sposobem wzbogacenia wyobraźni, a także pobudzania zainteresowania otaczającym światem, o czym my dorośli powinniśmy pamiętać.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajki nauczyciele przygotowali dzieciom muzyczno-teatralne przedstawienie „Kaczka Dziwaczka” Jana Brzechwy. Przedstawienie nie wymagało od nauczycieli nauki tekstu na pamięć, ponieważ głównym zadaniem aktorów było przedstawienie charakteru postaci poprzez gest, ruch, taniec a przede wszystkim kostium. Nauczyciele wykazali się dużą pomysłowością w wykonaniu stroju charakterystycznego dla danej postaci oraz ogromną odwagą i pomysłowością w naśladowaniu odgłosów i gestów odgrywanej postaci.

Dzieci klas 1-3 wspólnie z wychowawcami mieli  możliwość  obejrzenia  przygotowanego  przedstawienia.  Zadowoleni  widzowie  dobrze   się  bawili, oglądając występ.

Dziękujemy nauczycielom i rodzicom za włączenie się w obchody tego bajkowego dnia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (08-11-2020, 13:55:15), zdjęcia: A. Giza

5 listopada uczniowie klasy Ia po raz drugi wzięli udział w warsztatach z robotyki. Tak jak poprzednio zajęcia odbywały się w dwóch grupach, z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Część dzieci pracowała z ozobotami, a część z klockami lego. Zajęcia sprawiły wszystkim dużo frajdy. Z niecierpliwością będziemy czekać na możliwość zorganizowania kolejnych warsztatów.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (02-11-2020, 05:28:15)

Odznaki turystyczne – ciekawe informacje

W roku szkolnym 2019/2020 oficjalnie nie odbywały się wycieczki w ramach SKKT Krety. Niemniej jednak wiele dzieci chodziło w góry razem z rodzicami i zbierało cenne punkty i szczyty. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Wojtek Jakubczyk, który z ojcem zdobywał Koronę Polskich Gór, czyli zaliczył 28 najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich. Musiał wspiąć się na Rysy w Tatrach, Tarnicę w Bieszczadach, Kowadło w G. Złotych czy Ślężę. Wyrazy uznania i co trzeba podkreślić, jest pierwszy uczniem naszej szkoły, który zdobył tą KORONĘ.

Dla grupy bardzo zaawansowanej zostały zorganizowane dwie wyprawy wielodniowe w Sudety:

1. czterodniówka w czerwcu w Góry Stołowe i Góry Sowie

2. siedmiodniówka w sierpniu od G. Stołowych (Głuszycy) przez G. Kamienne, Wałbrzyskie, Karkonosze i Izerskie do Świeradowa Zdroju.

Te wycieczki pozwoliły zdobyć Główny Szlak Sudecki, Punkty do Dużej Odznaki GOT i wiele punktów  krajoznawczych oraz przyrodniczych. W sumie zdobyto ponad 64 odznaki. Całą listę ZDOBYWCÓW prezentuję poniżej. Ponieważ weryfikacja punktów i odznak miała miejsce w Krakowie i Cieszynie, więc odznaki będę miała dopiero po 26.10.2020. Dostałam listę  zdobywców  i koszt odznak i dopiero teraz robie dokładne rozliczenia. Będę miała kłopoty z wręczeniem odznak w klasach IV –VIII, ale poczekamy do grudnia i wtedy wszystkie odznaki zostaną wręczone na forum klasy. Jeżeli szkoły będą nadal w trybie zdalnym, to przed świętami Bożego Narodzenia będą do odbioru w sekretariacie szkoły.

Pragnę tylko nadmienić, że zgodnie z wcześniejszymi praktykami za odznaki krajoznawcze i  przyrodnicze  uczniowie  otrzymują  ocenę  celującą (aktywność) z przyrody czy geografii. Listę nagrodzonych ocen prześlę odpowiedniemu nauczycielowi. Za te odznaki (osoby zaznaczone  pochyłą  czcionką)  trzeba będzie zapłacić w kwocie 12zł za odznakę. --> INFORMACJA O ODZNAKACH <--

Dziękuję za turystyczną aktywność w poprzednim roku szkolnym i zapraszam na kontynuację w obecnym trudnym roku szkolnym w gronie rodzinnym i małych grupkach SKKT KRETY. O wycieczkach koła turystycznego będę informować na podstronie szkoły w zajęciach pozalekcyjnych SKKT KRETY. Lasy i góry uczą pokonywać trudności i wzmacniają nasz organizm czyniąc nas odpornych na choroby.

dodała: M. Rymorz (29-10-2020, 05:23:54), zdjęcia: M. Rymorz

23 października klasa ósma podczas zajęć z wychowawcą, przygotowała paczki dla dzieci do Ukrainy, Białorusi i Rumunii. Akcja od wielu już lat jest koordynowana przez Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie. Jest to jeden z przykładów tego, jak możemy troszczyć się o innych, sprawiając im choć trochę przyjemności w nieciekawej rzeczywistości, w której dane jest im żyć.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Weisman (29-10-2020, 05:21:21), zdjęcia: M. Bitner, M. Szcześniewska-Gawlas

W dniach 19 i 20 października odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów, które przeprowadził pan Ireneusz Brachaczek, emerytowany policjant, specjalista w dziedzinie profilaktyki i prewencji kryminalnej. Dzieci i młodzież  poznały  między  innymi  zasady  bezpiecznego  korzystania  z  Internetu.  Prowadzący uświadamiał uczniom fakt, iż tak naprawdę w sieci nikt nie jest anonimowy. Ciekawy sposób prowadzenia zajęć, nawiązujący do sytuacji dnia codziennego, spowodował, że uczniowie słuchali z wielką uwagą.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (26-10-2020, 04:59:11), zdjęcia: E. Gancarz

Uczniowie klasy 1b uczestniczyli pierwszy raz w EU Code Week, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania w dniach od 12 do 25 października. Tydzień kodowania to europejska inicjatywa, której celem jest pokazanie kodowania od najlepszej strony, zachęcanie do  nauki  programowania  zarówno  dzieci  jak  i dorosłych. Nauka programowania pomaga przede wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom, rozwija wiedzę na temat działania technologii. Zgodnie z nową podstawą programowa uczniowie uczą się programowania od pierwszych dni w szkole.

Korzystaliśmy w tym roku przede wszystkim z mat firmy EduSense oraz z kolorowych kubków, ale były też zabawy z Ozobotem. Uczniowie klas pierwszych rozpoczęli w tym roku po raz pierwszy swoją przygodę z CodeWeek. Chętnie pracowali  nad  zadaniami  przygotowanymi  przez  nauczyciela.  Za zaangażowanie i sumienną pracę pierwszoklasiści otrzymali certyfikat za udział w tym wydarzeniu.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Hernik (26-10-2020, 04:56:52), zdjęcia: M. Hernik

Każdego roku 15 października obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk.  W  tym  roku  uczniowie  klasy  3b  wzięli  czynny  udział  w  zajęciach związanych z tym wydarzeniem. Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: kiedy, dlaczego i jak powinniśmy myć ręce. W celu zobrazowania  konieczności  mycia rąk wykonaliśmy doświadczenie z wykorzystaniem mydła, mleka i pieprzu. Później stworzyliśmy instrukcję mycia rąk oraz zastosowaliśmy ją w praktyce wykonując kolejny eksperyment przy pomocy gumowych rękawiczek i farby.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rzeszótko (18-10-2020, 14:20:14), zdjęcia: M. Rzeszótko

Za oknem szaro, zimno i mokro - więc może wybrać się w podróż do Afryki? Klasie 6b udało się to karkołomne zadanie z pomocą Henryka Sienkiewicza i jego niestarzejącej się powieści "W pustyni i w puszczy". Uczniowie posługując się tekstem lektury i pomocniczymi materiałami filmowymi wykonali w grupach prace, będące propozycją egzotycznej wycieczki śladami Stasia i Nel. Może kiedyś uda się im ją zrealizować?

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Giza (15-10-2020, 04:22:51), zdjęcia: A. Giza

10 października odbył  się turniej szachowy dla dzieci do lat 10 w  Ustroniu Jaszowcu. Naszą szkołę reprezentowali Nikodem Herezy z klasy pierwszej oraz Karolina Nieckarz, Kamil Sawicki, Daniel Sawicki i Antoni Omozik – uczniowie klas trzecich.

Nikodem Herezy zajął II miejsce wśród wszystkich dzieci w kategorii do lat 7 i I miejsce wśród chłopców w swojej kategorii wiekowej. Karolina Nieckarz zajęła VI miejsce w kategorii dziewczyn.  Pozostali uczniowie  grali w kategorii wiekowej do lat 10 i również osiągnęli bardzo dobre, wysokie miejsca.

Zawodnicy otrzymali medale, upominki a także mieli okazję degustować czekoladę na gorąco od firmy Mokate.

Gratulujemy uczestnikom turnieju wspaniałej gry i życzymy dalszych sukcesów.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (15-11-2020, 16:59:14)

Dawno nie było tak licznej wycieczki (9 października) – Rajd Jerzego Kukuczki - w której większość to uczniowie klas VI - VIII. Osoby, które po raz pierwszy były na wycieczce dostały po czekoladzie i oczywiście książeczce GOT. Mogliśmy  zaszaleć, gdyż taniej wychodził koszt autobusu.  Wyjechaliśmy sobie wyciągiem na Stożek (niektórzy jechali po raz pierwszy wyciągiem), potem mieliśmy czas na posiłek w Schronisku. Zatrzymaliśmy się przy Grzybach Skalnych na Kiczorach i w Izbie Pamięci Jerzego Kukuczki. Nie było tam czekających grup i mieliśmy ten komfort, że mogliśmy zobaczyć zgromadzone przez alpinistę trofea. Pogoda nam dopisała i po przyjściu (10 km) na Amfiteatr mogliśmy odpocząć. Szymon Sikora brał udział w konkursie wiedzy o Jerzym Kukuczce i wygrał ten konkurs, Nikola Herezy i Lena Jaworska zostały nagrodzone za prace plastyczne o Jerzym Kukuczce, kilka dziewcząt z klasy VI b zaśpiewało piosenkę o Czantorii a chłopcy zorganizowali sobie mecz piłki nożnej z uczniami z Istebnej i mecz wygrali. Kilka osób wzięło udział w szkoleniu z I pomocy medycznej. Za całą nasza aktywność zostaliśmy nagrodzeni III miejscem.

Każdy kto chciał, to dostał mapę lub folder przyrodniczy, po Prince Polo i oczywiście posiłek: zupa pomidorowa, kiełbaska  z keczupem, chleb i napoje. Uczestniczenie w konkursach było też nagradzane. Dziękuję za udział  i wzorową postawę uczniom a nauczycielom i rodzicom za pomoc w trakcie wycieczki. Impreza była naprawdę udana i miejmy nadzieję, że kolejne też się odbędą.

[rozliczenie]

dodała: E. Gancarz (12-10-2020, 05:21:41), zdjęcia: E. Gancarz, A. Giza

8 października uczniowie klasy 1a i 1b wzięli udział w lekcji muzealnej w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego w Ustroniu. Dla większości dzieci był to pierwszy pobyt w tym muzeum. Celem wyjazdu było nabywanie nawyków związanych z kulturalnym zachowaniem się podczas wizyty w muzeum oraz oglądania zgromadzonych eksponatów, kształtowanie postawy szacunku wobec kultury. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny, a także uczestniczyli w lekcji muzealnej  pt.  „W kręgu dzieciństwa”. Dużą atrakcją była również Wystawa Modelarska, która jest wystawą czasową. Uczniowie poznali takie pojęcia jak muzeum, eksponat, wystawa stała lub czasowa. Następnie grupa udała się do Parku Kuracyjnego, gdzie w wielką ciekawością podziwiała rzeźby z Pleneru Rzeźbiarskiego DAR. Lekcji przyrody też nie zabrakło, bo drzewa w parku są naprawdę ciekawe. Na zakończenie wspólne lody w cukierni „Delicje” okazały się wielką frajdą.

Dzięki lekcji muzealnej dzieci zdobyły dużo wiadomości, a wycieczka dostarczyła im  wiele  niezapomnianych  wrażeń.  Jest  już  tez  paru  chętnych  do składania modeli samolotów. Zachęcam do śledzenia strony internetowej Muzeum Ustrońskiego i odwiedzania go podczas różnych wydarzeń kulturalnych.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (15-10-2020, 04:19:12), zdjęcia: M. Weisman, M. Cieślar

7 października klasa 8 udała się na ognisko integracyjne do Gospodarstwa Agroturystycznego w Górkach Wielkich. Nasz pobyt rozpoczął  się  od przejażdżki wozem, które ciągnęły 2 konie. Cała atrakcja trwała pół godziny i na pewno jej nie zapomnimy! Był również czas na jazdę konną dla odważnych. Po wspólnym ognisku i posiłku nasz gospodarz opowiedział nam dużo o hodowli koni a także prowadzeniu gospodarstwa. Na koniec odbyliśmy mały spacer po okolicy i wróciliśmy do domu.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Bujok (08-10-2020, 05:18:54), zdjęcia: E. Bujok

Które zawody są najbardziej przyszłościowe? Jak rozwijać swoje zainteresowania oraz pasje? Co robić i na co zwrócić uwagę, aby w przyszłości mieć nie tylko pracę, ale i satysfakcję z tego, co się robi? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z planowaniem swojej kariery zawodowej szukali uczniowie klasy drugiej. W trakcie spotkania, które odbyło się 7 października, uczniowie aktywnie brali udział w ćwiczeniach, poznawali specyfikę zawodów oraz odpowiadali na pytania przygotowanych zagadek. Ponadto opowiedziałem im o łączeniu pasji z pracą, ciągłym rozwoju, dążeniu do celów i osiąganiu sukcesu.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (09-10-2020, 05:00:21), zdjęcia: K. Herzyk

30 września odbyły się warsztaty plastyczne w ramach spotkań z ciekawymi gośćmi w świetlicy. Tym razem Gościem specjalnym była pani Ilona Weisman, która z uczniami klasy 2 przygotowała  piękne prace. Można je obejrzeć poniżej.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rzeszótko (08-10-2020, 05:15:11), zdjęcia: M. Rzeszótko

30 września chłopcy maja swoje święto. Pamiętały o tym dziewczyny z kl. 5, które przygotowały dla swoich kolegów z klasy niespodzianki.  Nie  tylko założyły krawaty lub muszki, ale również zadbały o prezenty, życzenia i poczęstunek. Chłopcy byli zaskoczeni i bardzo zadowoleni, cała klasa miło spędziła czas przy stole rozmawiając i grając w gry słowne.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Szczuka-Pezda (30-09-2020, 18:35:19), zdjęcia: A. Szczuka-Pezda

Dzień Chłopaka - Dzień Krawata (30 września) to pierwsza inicjatywa nowo wybranego Samorządu Uczniowskiego. Takie zabawne dni tematyczne są ciekawą odskocznią od monotonii dnia codziennego szkoły. W obecnych realiach niegasnącej pandemii to jedyne na co mogą liczyć uczniowie, gdyż dyskoteki czy inne formy integracji szkolnej niestety są zawieszone do odwołania. Samorząd Uczniowski ma jednak kilka pomysłów by umilić ten czas.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (04-10-2020, 12:46:41), zdjęcia: K. Herzyk, E. Bujok

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który obchodzimy  29 września, klasa 2a postanowiła uczcić lekturą pt.: „Cukierku, ty łobuzie”. Na  początku zajęć Pani Ela odczytała dalsze losy niesfornego kota w książce: „Jak się masz, Cukierku?”. W kolejnej części lekcji  przystąpiliśmy do dokładnego omówienia lektury. Nie zabrakło ciekawych zagadek i quizów, nauczyliśmy się rysować kota krok po kroku ciekawym sposobem. Ponadto dowiedzieliśmy się, że główny bohater – Cukierek nie jest postacią fikcyjną i jak powstały jego losy. Okazało się, że cała klasa z ogromną chęcią, a nawet nie raz, przeczytała historię słodkiego kociaka!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (04-10-2020, 12:42:54), zdjęcia: D. Madzia, M. Szymańska-Kukuczka

25 września uczniowie z klasy 4a i 4b uczestniczyli w  miłej  wycieczce  przyrodniczej  do  Hażlacha.  Pogoda  dopisała  i  wszyscy  z  przyjemnością powędrowali ścieżką przyrodniczą do źródeł Borgońki. Grupa 31 osób słuchała informacji przewodnika Jana Machały dotyczących leśnych ciekawostek i chłonęła uroki jesiennego lasu. W miejscu przy obelisku myśliwych zrobiono krótki konkurs przyrodniczy, który wygrał Kamil Liszewski a jego koleżanki Lena Linda Czyż  i Martyna Giel zajęły drugie oraz trzecie miejsce.  Zostały rozdane nagrody i dyplomy, a wszystkim uczestnikom wycieczki wyjaśniono zasady zdobywania punktów do książeczek przyrodniczych. Zadowoleni uczestnicy wycieczki poszli poznać uroki nowoutworzonego „Domu Przyrodnika”. Multimedialne prezentacje podobały się uczniom, ale najbardziej popularna była ekspozycja poświęcona pszczołom. Hażlach choć jest małą miejscowością to wywarł pozytywne wrażenie na wszystkich uczestnikach wycieczki i dzieci zadowolone z lekcji przyrody w żywym lesie wrócili do szkoły.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (27-09-2020, 07:07:20), zdjęcia: L. Najda

24 września uczniowie klasy Ia wzięli po raz pierwszy udział w warsztatach z robotyki, prowadzonych przez doświadczonego nauczyciela i  pasjonata - p. Andrzeja Surmę. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach. Z uwagi na panującą sytuację epidemiczną każda grupa wykonywała inne zadanie.  Jedne  dzieci budowały roboty z wykorzystaniem klocków Lego, inne uczyły się podstaw programowania z wykorzystaniem ozobotów. Jeśli sytuacja pozwoli, w czasie kolejnego spotkania role będą odwrócone. Udział w warsztatach sprawił dzieciom wiele radości i wszystkie są zgodne co do tego, aby je ponownie zorganizować.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rzeszótko (08-10-2020, 05:13:24), zdjęcia: M. Rzeszótko

23 września, korzystając z pięknej pogody, kl. 5 wyruszyła w góry. Celem wycieczki był szczyt Równicy, ale także - a nawet przede wszystkim - ponowna integracja klasy po okresie nauczania zdalnego. W czasie wycieczki opiekę nad klasą sprawowały nauczycielki: p. Monika Rzeszótko i p. Lucyna Gwóźdź oraz dwie mamy uczniów.

Pogoda dopisała, humory też, zabawy integracyjne w parku linowym były wymagające i zaostrzające apetyt, wejście a także zejście z Równicy trudne, ale  do pokonania. Po powrocie zmęczenie zniknęło w momencie za sprawą lodów, a uśmiechnięte twarze uczestników były najlepszą oceną wycieczki.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (29-09-2020, 05:07:54), zdjęcia: K. Herzyk

23 września klasa 2a powitała kalendarzową jesień! Z tej okazji uczniowie przyszli ubrani w żółtych odcieniach. Zajęcia rozpoczęli porannym kręgiem, aktywizując swoje zmysły. Niektórzy przynieśli dary jesieni, wprowadzili odpowiedni klimat. Nie zabrakło ćwiczeń relaksacyjnych ze zmieniającą kolory lampą w barwy jesieni, czy suszarką, która zastąpiła nam jesienny wiatr. Pobudziliśmy zmysł zapachu dzięki przyniesionej przez dzieci lawendzie oraz olejkowi, który delikatnie rozsiewał swój zapach.

W kolejnej części zajęcia polegały na wzajemnej współpracy w grupach. Drugoklasiści mieli do wykonania misję poszukiwawczą, w każdej z kopert znalazło się zadanie do wykonanie na czas. Wszyscy detektywi spisali się na medal, a plakaty jakie wykonali znalazły się na klasowej wystawie!

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (25-09-2020, 04:55:19), zdjęcia: E. Gancarz, M. Weisman

Klasa 1b wykorzystała ostatnie dni pogody i 23 września przywitała jesień grupowym zbieraniem kasztanów. Jak widać na zdjęciach była to niesamowicie ciekawa lekcja przyrody. Wszyscy uczniowie zadowoleni wrócili do klasy podziwiając wspólne zbiory. Dziękujemy Pani Marcie za miłe towarzystwo podczas jesiennego spaceru.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (22-09-2020, 05:21:51), zdjęcia: E. Gancarz

W Polsce jest ponad 6 mln osób z dysfunkcją słuchu, z czego niemal 900 tys. ma poważny uszczerbek słuchu, część z tych osób  przynależy  do  kultury Głuchych. Komunikują się używając języka migowego. Co roku w ostatnią niedzielę września obchodzą swoje święto. Z tej okazji, w dniu 18 września, uczniowie klasy 1 b przybliżyli sobie  kilka informacji o środowisku Głuchych – poznali podstawowe zwroty w polskim języku migowym oraz zasady używania języka migowego. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Emocja”.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (16-09-2020, 06:48:15), zdjęcia: E. Bujok

16 września klasa 2a wybrała się na pobliskie skrzyżowanie. Głównym celem wycieczki było zwrócenie uwagi na zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas poruszania się w pobliżu jezdni oraz nauka prawidłowego przechodzenia przez ulicę. Dzieci z zainteresowaniem obserwowały ruch drogowy, zachowania pieszych i pojazdów, zwróciły również uwagę na charakterystyczne znaki drogowe i ich znaczenie oraz oznakowanie przejścia dla pieszych. Następnie dzieci wraz z opiekunami przeszły na drugą stronę ulicy z zastosowaniem zasad bezpieczeństwa. Po dotarciu nad rzekę Wisłę była chwila na odpoczynek i zjedzenie na łonie natury drugiego śniadania. W drodze powrotnej do Szkoły obserwowaliśmy drzewa i odgadywaliśmy  ich  nazwy.  Po  powrocie  do  szkoły  odbyła  się  pogadanka podkreślająca znaczenie przestrzegania zasad ruchu drogowego i uświadomienia konsekwencji ich łamania. Dzieci na zakończenie narysowały swoje wrażenia z wycieczki pieszej.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (23-09-2020, 05:22:53), zdjęcia: E. Gancarz

Klasa 1 b w tym roku szkolnym bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „EMOCJA”, który obejmuje pięć spotkań w ciągu roku szkolnego i polega na rozmowach o uniwersalnych wartościach. Poprzez czytanie bajek, opowiadań, gry oraz odgrywanie scenek i ról uczniowie zostaną prowadzenie w świat, gdzie ludzie nie tylko różnią się od siebie wyglądem, zachowaniem, kolorem skóry, wyznaniem, etc., lecz nie zawsze wszystkie różnice widać gołym okiem np. choroby serca, autyzm, cukrzycę. Wprowadzenie dzieci w świat wartości moralnych, jest niezwykle ważne, gdyż są one fundamentem dalszego życia.

Uczniowie klasy 1 b są już po pierwszym module „Kreatywność”, obchodzili w tym dniu (15 września) Międzynarodowy Dzień Kropki. Zapoznali się z historią małej Waszti i odkryli, że tak samo jak ona mogą mieć w sobie ukryty talent. Nie zabrakło w tym dniu również dobrej zabawy z kodowaniem przy użyciu monitora interaktywnego. Jednak największą frajdę sprawiły uczniom ożywające kropki. Zachęcam do przeczytania książki „Kropka” Petera H. Reynoldsa i odkrycia w sobie talentu.

[zobacz zdjęcia]

dodał: Sz. Sikora (22-09-2020, 05:18:12), zdjęcia: K. Wojtyła, M. Rymorz

15 września wyruszyłem wraz z moją klasą na wycieczkę do Oświęcimia, do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Wyjechaliśmy około godziny 7.30, a na miejscu byliśmy o godzinie 8.40. Załatwiliśmy sprawy organizacyjne. Z powodu panującej pandemii musieliśmy zachowywać wszystkie środki ostrożności, a także przejść przez zwykłe zabezpieczenia, czyli bramki wykrywające metal. Po wejściu przez bramę „Arbeit macht frei” zobaczyliśmy 28 jednopiętrowych bloków. Zwiedziliśmy blok 6, w którym można było zobaczyć zdjęcia i ubrania  więźniów, następnie przeszliśmy do bloku 11, w którym zobaczyliśmy zrekonstruowane  cele, sąd więzienny,  a także pomieszczenie w którym więźniowie rozbierali się przed egzekucją. Wychodząc z bloku 11 stanęliśmy pod Ścianą Śmierci. Tam też oddaliśmy hołd wszystkim, którzy zginęli w obozie Auschwitz. Po wyjściu z dziedzińca  pomiędzy blokiem 11 a 10 stanęliśmy przed szpitalem, w którym osławiony doktor Mengele robił pseudomedyczne, okrutne eksperymenty na więźniach różnych narodowości. Następnie zwiedziliśmy blok 17,  który  w  większości  poświęcony  był Żydom. Na parterze znajdowała się największa księga, jaką w życiu widziałem ( księga ma 7 metrów szerokości). Spisane tam są imiona, nazwiska i kraj pochodzenia tysięcy więźniów. Po wyjściu z tego bloku przeszliśmy do krematorium leżącego koło szubienicy, na której po wojnie powieszono komendanta obozu Rudolfa Hessa. W krematorium znajdowała się również pierwsza komora gazowa. Po zwiedzeniu muzeum Auschwitz pojechaliśmy do tak zwanego obozu Auschwitz II-Birkenau w Brzezince. Tam zobaczyliśmy pole o powierzchni około 140 hektarów, na którym stoją drewniane baraki, budynki z cegły oraz ruiny.  Na początek przeszliśmy na rampę wyładowczą i selekcyjną. Zobaczyliśmy wagon, w którym przewożono więźniów oraz usłyszeliśmy o selekcji. Następnie ruszyliśmy do pomnika upamiętniającego zamordowanych w obozie. Pomnik znajduje się pomiędzy ruinami krematorium drugiego a trzeciego. Później zwiedziliśmy barak i wyszliśmy boczną bramą.

To co przeżyłem w Oświęcimiu i w Brzezince trudno opisać. Przeraził mnie ogrom zbrodni jaką popełnili hitlerowcy. Największego przerażenia doznałem, gdy zobaczyłem olbrzymi teren w Brzezince, a także,  gdy patrzyłem na ogromną ilość obuwia zgromadzonego w jednym z budynków. Pomyślałem wtedy, że to przecież jeszcze nie wszystko... Ciężko sobie wyobrazić, w jakich warunkach żyli więźniowie, o ich życiu w głodzie, zimnie, brudzie, o ich codziennym  zmęczeniu,  o życiu w ogromnej ciasnocie, w ciągłym strachu, ciągłej niepewności, oddzielonych od bliskich, karanych  za  najmniejsze  przewinienie  wielogodzinnymi  apelami (najdłuższy trwał aż 20 godzin), zamknięciem w celi, biciem...

My młodzi musimy pamiętać o słowach jednego z więźniów „Auschwitz było, i może się powtórzyć”. Nie możemy do tego dopuścić.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (16-09-2020, 05:07:54), zdjęcia: E. Bujok

14 września dzieci z klasy 2a uczestniczyły w spotkaniu z Panią Bibliotekarką. Celem spotkania było między innymi zapoznanie z zawodem bibliotekarza, rozbudzenie zainteresowania książkami oraz utrwalenie kolejności liter w alfabecie poprzez poszukiwanie zadanych haseł w słownikach. Dzieci bardzo ucieszyły się ze spotkania. Dziękujemy Pani Ani za poświęcony czas.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (14-09-2020, 05:15:12), zdjęcia: M. Bujok

Dzieci z klasy 2a doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się przede wszystkim prawidłowo odżywiać. Każdy rozumie jak ważne jest spożywanie dużych ilości owoców i warzyw. Z myślą o witaminkach, postanowiliśmy zrobić sok owocowo-warzywny. Dzieci przyniosły do szkoły m.in. marchewki, jabłka, gruszki, buraka, pomarańcze, banany i ananasa. Przed przystąpieniem do pracy, zapoznały się z urządzeniem do robienia soku  – sokowirówką, jego działaniem oraz utrwaliły sobie zasady bezpieczeństwa.

Każdy uczeń wrzucał do sokowirówki przyniesione z domu owoce i warzywa. Sok wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez dodatku cukru i bez konserwantów.

Degustacja była udana, bezpieczeństwo zapewnione a przy okazji było dużo radości z wykonanej pracy!

Dziękujemy za przyniesione owoce i warzywa!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (03-09-2020, 05:49:54), zdjęcia: G. Chraścina

1 września rozpoczęliśmy rok szkolny 2020/2021. Najbliższe miesiące będą inne, niż wszyscy zdążyli się przyzwyczaić. Inna była również inauguracja roku. Na skromnej, ale uroczystej akademii, spotkali się uczniowie klas pierwszych i piątej, która przygotowała część artystyczną. Wszystkich przybyłych, a szczególnie naszych pierwszaków, powitał dyrektor Roman Langhammer. Powitali ich również uczniowie klasy piątej pod opieką p. Moniki Rzeszótko. W czasie uroczystości odbyło się również pasowanie pierwszaków na uczniów naszej szkoły. Każdy nowoprzyjęty uczeń otrzymał również upominek ufundowany przez Radę Rodziców. W tym roku naukę w naszej szkole rozpoczęło 45 pierwszoklasistów.

W tym miejscu przedstawiamy wychowawców poszczególnych oddziałów:

- kl. 1a integracyjna – p. Lucyna Najda (nauczyciel wspomagający: p. Anna Giza)

- kl. 1b – p. Edyta Gancarz

- kl. 2a integracyjna - p. Katarzyna Herzyk (nauczyciel wspomagający: p. Elżbieta Bujok i p. Dorota Cisowska)

- kl. 2b - p. Małgorzata Sikora - Fryda

- kl. 3a integracyjna - p. Jolanta Herczyk (nauczyciele wspomagający: p. Izabela Strzałkowska)

- kl. 3b -  p. Monika Hernik

- kl. 4a -  p. Anna Szczuka-Pezda

- kl. 4b integracyjna - p. Lucyna Raszka (nauczyciel wspomagający: p. Lucyna Raszka i p. Paweł Sztefek)

- kl. 5 integracyjna -  p. Monika Rzeszótko (nauczyciel wspomagający p. Lucyna Gwóźdź i p. Paweł Sztefek)

- kl. 6a -  p. Małgorzata Szcześniewska-Gawlas

- kl. 6b - p. Jolanta Kubaczka-Mrowczyk

- kl. 7a -  p. Gustaw Chraścina

- kl. 7b -  p. Monika Bitner (nauczyciel wspomagający: p. Lucyna Raszka i p. Paweł Sztefek)

- kl. 8 - Małgorzata Rymorz (nauczyciel wspomagający: p. Marta Cieślar)

Do kadry nauczycielskiej powrócił p. Ireneusz Bosak, który będzie uczył biologii (kl. 5-8) i chemii (kl. 7-8).

Wszystkim – Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom – życzymy, aby ten rok szkolny, mimo wielu trudności, przyniósł jak najwięcej satysfakcji i sukcesów!

[zobacz zdjęcia]

Rok szkolny 2019/2020 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2018/2019 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2017/2018 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2016/2017 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2015/2016 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2014/2015 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2013/2014 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2012/2013 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2011/2012 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2010/2011 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2009/2010 - wydarzenia (archiwum)

Rok szkolny 2008/2009 - wydarzenia (archiwum)

[wróć]