WAŻNE WYDARZENIA W SZKOLE

Rok szkolny 2013/2014

dodał: R. Langhammer (06-07-2014, 19:46:42), zdjęcia: W. Suchta

27 czerwca, o godz. 14.00, rozpoczęła się miejska uroczystość zakończenia roku szkolnego 2013/2014.

W jej czasie wyróżniono najlepszych uczniów ustrońskich szkół. Wśród nagrodzonych uczniów znaleźli się również przedstawiciele naszej szkoły:

- Weronika Sosna (kl. 6b) – najlepszy wynik w Ustroniu w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z języka polskiego z elementami historii,

- Kacper Kluz (kl. 4a) – wyróżnienie w konkursie „Kangur” – najlepszy wynik w Ustroniu w kategorii klas IV,

- Hawier Jaworski (kl. 2a) – I miejsce w Miejskim Konkursie Wiedzy Ogólnej „Wiem, bo chcę, w kategorii klas II,

- Natalia Stoły (kl. 6b) i Kenneth Gibbins (kl. 6a) – laureaci Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz”,

- Filip Tomiczek (kl. 3) – I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego dla uczniów klas 1-3 „Smart Kid”.

Wyróżnionym uczniom dyplomy i nagrody wręczyli: Burmistrz Ustronia Ireneusz Szarzec i Przewodniczący Rady Miasta Stanisław Malina.

Wyróżniono również naszych nauczycieli:

- Jolantę Nowak,

- Gustawa Chraścinę,

- Jolantę Herczyk,

- Marię Leszczynę,

- Mariusza Zawadę.

Najważniejszą częścią uroczystości było wyróżnienie Sportowców Roku (z naszej szkoły: Edyta Górniok i  Mateusz  Cieślar)  oraz  Absolwentów  Roku (z naszej szkoły: Weronika Sosna).

Całość uroczystości prowadziła p. Danuta Koenig – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Turystyki i Sportu.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (06-07-2014, 19:32:41)

27 czerwca, o godz. 9.15, rozpoczęła się uroczysta akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2013/2014. Wśród zaproszonych gości znaleźli się:

- p. Jolanta Krajewska-Gojny – Burmistrz Miasta Ustroń,

- p. Izabela Strzałkowska – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6,

- ks. Marian Fres – Proboszcz parafii św. Anny w Nierodzimiu.

Na początku głos zabrała Pani Burmistrz, która m.in. życzyła absolwentom sukcesów w dalszej nauce, a wszystkim zebranym – udanych wakacji.

Później Pan Dyrektor mówił m.in. o sukcesach uczniów, dziękował nauczycielom i pracownikom szkoły za całoroczną pracę, a także życzył spokojnego czasu wakacji uczniom i ich rodzicom.

P. Roman Langhammer wręczył uczniom świadectwa z wyróżnieniem, a absolwentom szkoły świadectwa ukończenia szkoły i zaświadczenia o wynikach sprawdzianu szóstoklasisty. Na koniec podziękował Przyjaciołom Szkoły za wsparcie finansowe oraz za wszelką udzieloną  pomoc.  Szczególnie  gorąco  dziękował p. Izabeli Kuś, która przez kilkanaście lat była Przewodniczącą Rady Rodziców. Pani Iza otrzymała od wszystkich gorące brawa.

Całość akademii uświetnił występ naszych absolwentów, którzy przygotowali krótkie przedstawienie podsumowujące sześć lat nauki.

Akademia została przygotowana pod kierunkiem p. Jolanty Nowak, p. Agnieszki Szonowskiej i p. Małgorzaty Rymorz.

dodała: M. Rymorz (29-06-2014, 17:47:31), zdjęcia: G. Chraścina

W poniedziałek, 23 czerwca, na małej sali gimnastycznej odbył się  jedenasty  koncert  uczniów  uczęszczających  na  zajęcia  gry  na  instrumentach  do p. Małgorzaty Rymorz.

Wystąpiło ponad 30 uczniów, którzy zaprezentowali utwory klasyczne i rozrywkowe, wykonane na pianinie, keyboardzie lub gitarze. Swój program  na fletach i dzwonkach przedstawili również uczniowie uczęszczający na zajęcia z rytmiki.

Jak zwykle publiczność dopisała, a  wykonawców nagradzała brawami. Wszyscy uczniowie otrzymali świadectwa ukończenia kolejnego etapu nauki gry.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (29-06-2014, 17:33:21), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Wycieczkę na pożegnanie roku szkolnego 2013/14 na Stożek (20-21 czerwca) można zaliczyć do udanych. Po raz trzeci planowaliśmy wyprawę na tą górę i pogoda nie była dla nas łaskawa, ale też drobny deszczyk przez pół godziny nam nie przeszkodził. Najpierw poszliśmy do Muzeum Beskidzkiego i nawet jeżeli ktoś był już w nim, to mógł przypomnieć sobie wiele informacji, które będzie mógł wykorzystać na konkursie regionalnym. W centrum Wisły były pokazy aut „subaru” i lepiej było pójść do muzeum. Było nas za mało opiekunów na 25 osobową grupę dzieci. Potem poszliśmy do Pałacyku  Habsburgów  (PTTK),  zwiedziliśmy wystawę głuszca, chwilę odpoczęli i ruszyliśmy nowym szlakiem zielonym na Skolnite i Soszów. Początek i koniec tej trasy dobrze znam a w  części  środkowej chodzę lokalnymi ścieżkami i trasę pokonuję w 2 godziny (chodzę tam na borówki), ale chciałam przejść w całości tą trasę i zajęło nam to 3 i pół godziny. Już  więcej tą trasą nie pójdę. Zmęczeni chodzeniem góra- dół, ubieraniem i zdejmowaniem peleryn, dotarliśmy na Soszów i już było wiadomym, że braknie nam czasu, by w terminie dotrzeć do Łabajowa do autobusu. To spowodowało, że spokojnie odpoczęliśmy przy starym schronisku, posilili się, pobawili  i poszli w stronę Stożka. Tu rozdzieliliśmy się na dwie grupy: 19 osób z panem Rajmundem szybko zeszło do autobusu (nie uczestniczyło w wycieczce dwóch rodziców) a 6 pozostałych z dwójką opiekunów poszła rozlokować się w schronisku. Aż 7osób zrezygnowało z dwudniowej wycieczki, co nieco komplikowało sprawy organizacyjne. Do schroniska osobno doszedł Patryk Puchała z tatą. Przy takiej małej ilości osób i ponad godzinnym opóźnieniu, nie było sensu iść wieczorem na szczyt  Filipki  w  Czechach. Zrobiliśmy ognisko i chłopcy bawili się w podchody oraz chowanego. Nie było problemu z zaśnięciem. Z reguły realizuję plan wycieczki, ale ma ona być przyjemnością i dla dobra dzieci zmieniam trasy i przejścia.

Na drugi dzień po obfitym śniadaniu za 20zł (zrobiliśmy kanapki) wybraliśmy się na Filipkę  a następnie w stronę Bukowca. Brakowało nam dwóch godzin i dlatego z Bukowca nie poszliśmy na Girową i Studeneczne, gdyż realizacja planu wycieczki przeciągnęłaby się do godz.18.30 a powrót byłby około godziny 19.30 (bez planowanej wizyty w Czeskim Cieszynie). Ponieważ w tej wycieczce uczestniczyło tylko 7 dzieci, więc będę musiała w następnym  roku  dla  większej  grupy zrobić wyprawę na Girową. W Bukovcu na „Kempie” zjedliśmy pyszny obiadek, chłopcy korzystali z placu zabaw i szybko podjechały auta rodziców i o godz. 16.15 byliśmy już w Nierodzimiu.

Pożegnaliśmy rok szkolny bardzo udanie i spokojnie. Do zobaczenia jesienią.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: I. Bosak (23-06-2014, 05:47:51), zdjęcia: I. Bosak

16 czerwca klasy 4a i 4b wybrały się na wycieczkę - celem była Równica. Po szybkim wejściu na szczyt dzieciaki zaczęły korzystać z atrakcji - przejście w parku linowym, zjazd torem saneczkowym, a także  każdy  uczestnik  miał  okazję  spróbować  swoich  sił  strzelając  z  łuku.  Następnym  celem  było  schronisko i posiłek, po którym wszyscy wyruszyli do szkoły. Dziękuję opiekunom za pomoc.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (22-06-2014, 19:58:41)

W dniu 14 czerwca przedstawiciele SP6 brali udział w imprezie regionalno – środowiskowej w Ustroniu Jaszowcu pt. „Ustrońskie Wianki”. Najpierw przed szkołą na Polanie uformowano korowód z wiankami, a następnie wszyscy przeszli nad Wisłę. Tam po przywitaniu i przeczekaniu ulewy komisja przystąpiła do oceny i wyboru najładniejszego wianka. Pozostałym uczestnikom imprezy czas umilała ER „Czantoria”.

Razem z rodzicami do Jaszowca przyjechało 11 dzieci z Nierodzimia (głównie dzieci z klasy II i reprezentacja Samorządu Uczniowskiego w strojach regionalnych), a ponieważ była to największa grupa dzieci z ustrońskich szkół (nie licząc Polany), więc organizatorzy uhonorowali dzieci i ich szkolny wieniec nagrodami pozakonkursowymi. Później wręczano nagrody indywidualne i nasza reprezentacja z Nierodzimia (pani Roksana Procner i uczennica klasy drugiej Kornelia Wilczek) zdobyła drugie i trzecie miejsce oraz odpowiednie puchary. Pierwsze miejsce zdobył skromny, gustowny i ekologiczny wieniec chłopca z Polany. Później mieliśmy okazję puszczać wianki na Wisłę i patrzeć  na moście jak płyną w stronę Ustronia i dalej… Był to piękny widok i szkoda było tych przepięknie zrobionych wianków.

Organizatorzy zapewnili posiłek, ciekawy występ grupy taneczno – regionalnej z Ukrainy, występ dzieci ze szkół muzycznych i inne atrakcje.  Wszystko byłoby cudowne, gdyby nie wcześniejszy deszcz i nieco mokra trawa. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku pogoda będzie bardziej łaskawa, a mieszkańcy Nierodzimia zorganizują na wiosnę  jakąś większą imprezę środowiskową. Są już pomysły.

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie się rodziców i dzieci w „Wiankach Ustrońskich”.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (22-06-2014, 19:50:32), zdjęcia: R. Raszyk

14 czerwca odbył się turniej koszykówki dziewcząt "Gramy, bo lubimy" w Wiśle. Nasza szkoła startuje w nim od pierwszej edycji i tym razem nie było inaczej. Nasze dziewczynki startowały w kat. klas 1-2 (II miejsce), klas 3-4 (IV miejsce) i klas 5-6 (V miejsce). Najlepiej spisały się najmłodsze dziewczynki, które pokonały drużynę SP1 Wisła dopiero w rzutach osobistych (w normalnym czasie gry padł remis)! Z roku na rok turniej zyskuje na popularności - w tym roku startowało aż 17 drużyn. Każda uczestniczka otrzymała pamiątkową koszulkę, a drugoklasistki zdobyły dodatkowo medale.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (22-06-2014, 19:47:21), zdjęcia: A. Cabrera-Blanco, E. Górniok

13 czerwca w MDK Prażakówka odbył się finał XII Międzyszkolnego Konkursu Ekologicznego. Nasza drużyna w  składzie:  Weronika  Sosna,  Żaneta Świeży, Natalia Stoły i Andrea Cabrera-Blanco (rezerwa) zajęła pierwsze miejsce w konkursie wiedzy. Również w całym konkursie (konkurs wiedzy, konkurs na plakat, zbiórka baterii i makulatury) nasza szkoła zajęła pierwsze miejsce! Serdeczne gratulacje dla p. Irka Bosaka oraz dla wszystkich, którzy włączyli się w zbiórkę! Dzięki Waszej pomocy nasza szkoła otrzyma fundusze, które zostaną przeznaczone na sprzęt multimedialny!

[zobacz zdjęcia]

dodał: I. Bosak (22-06-2014, 19:26:12), zdjęcia: I. Bosak

12 czerwca, w ramach programu "Trzymaj Formę", zorganizowaliśmy dzień ze zdrowymi kanapkami. Kanapkową ucztę przygotowali uczniowie klas szóstych. Jak zwykle nie zabrakło oryginalnych pomysłów - zapraszamy do przeglądania zdjęć.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (07-06-2014, 15:04:32), zdjęcia: I. Bosak, M. Balcar

5 czerwca w naszej szkole miał miejsce Dzień Muzyki i Sportu. Najpierw odbyła się II edycja Szkolnego Konkursu  "Mam  talent".  Wszyscy,  którzy wystąpili zaprezentowali się fantastycznie! Jury miało spory problem z wybraniem zwycięzców.

Po konkursie mogliśmy zobaczyć krótkie przedstawienie ("O św. Dorocie"), dzięki któremu zajęliśmy I miejsce w Konkursie Gwarowym. Kolejnymi atrakcje dnia to: skok wzwyż przy muzyce, mecz nauczyciele - chłopcy i nauczycielki - dziewczęta w hokeja. Później jeszcze nauczyciele zagrali z chłopcami  z  klasy piątej w koszykówkę.

[zobacz zdjęcia]

dodał: I. Bosak (31-05-2014, 05:32:12), zdjęcia: Opiekunowie

Piątek (30 maja), był ostatnim dniem zielonej szkoły. Po  śniadaniu  wszyscy  spakowali  walizki,  a  następnie  wyruszyli  zażywać  kolejnych  atrakcji. Na ostatni dzień zaplanowane było układanie kontenerowej piramidy – mistrzem w tej konkurencji okazał się Tyberiusz Jaworski, który ułożył piramidę z 18 skrzynek i stanął na jej szczycie. Druga atrakcja to przejazd quadem – do wyboru dwie trasy (ekstremalna oraz bardzo ekstremalna). Po zajęciach obiad, pakowanie oraz wyjazd. Podczas powrotu, każdy uczestnik otrzymał dyplom uczestnictwa w zielonej szkole. W tym miejscu chciałbym jeszcze podziękować kierownikowi wycieczki oraz opiekunom.

[zobacz zdjęcia]

dodali: Opiekunowie (30-05-2014, 06:12:51), zdjęcia: Opiekunowie

Czwarty dzień zielonej szkoły (29 maja) rozpoczęliśmy od wyprawy do centrum Rabki – Zdrój. Największą atrakcją był oczywiście Rabkoland – park rozrywki. Po powrocie chwila czasu na odpoczynek i ruszyliśmy na ściankę wspinaczkową oraz na warsztaty z garncarstwa. Każdy mógł się wykazać sprawnością oraz kreatywnością podczas formowania gliny. Na jutro zaplanowane są atrakcje typu kontenerowa piramida oraz przejazd quadami. Planowany powrót – godzina 16:00.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (31-05-2014, 05:46:21), zdjęcia: D. Cisowska

28 maja odbył się międzyszkolny konkurs wiedzy dla uczniów klas I-III "Wiem, bo chcę". Tradycyjnie już gospodarzem była Szkoła Podstawowa nr 1. Nasza szkoła wystawiła 9 reprezentantów (po 3 z każdego poziomu edukacji wczesnoszkolnej). Z tej grupy najlepiej spisał się Hawier Jaworski (kl. 2a) zwyciężając (ex aequo z uczennicą SP2) wśród uczniów klas drugich. Blisko podium uplasował się Szymon Heller (kl. 1), zajmując czwarte miejsce.

Hawierowi gratulujemy dobrego występu i mamy nadzieję, że za rok znów zwycięży!

[zobacz zdjęcia]

dodali: Opiekunowie (29-05-2014, 06:00:31), zdjęcia: Opiekunowie

Trzeci dzień zielonej szkoły (28 maja) rozpoczął się od wyprawy w góry. Do zdobycia był Luboń Wielki (1022 m n.p.m.). Wyruszyliśmy około godziny 10:30, droga na szczyt trwała 2-3 godziny. Podczas wyprawy widzieliśmy salamandrę plamistą, padalca zwyczajnego, zaskrońca, jaszczurkę zieloną i kilka innych zwierząt. Na szczycie góry rozpaliliśmy ognisko, każdy zjadł po kiełbasce i wracamy z powrotem. W ośrodku byliśmy koło 16:00, następnie obiad i wyruszyliśmy na off-road. Jeździliśmy dwoma samochodami, jedna z grup miała niespodziewane atrakcje… szczegóły zamieszczamy w filmie...

[zobacz zdjęcia]

[zobacz film]

dodała: W. Konderla (29-05-2014, 20:31:51), zdjęcia: G. Chraścina

W dniu 27 maja bieżącego roku uczniowie klasy V brali udział w wycieczce do ,,Chlebowej Chaty" (Górki Małe). Uczniowie byli nie tylko w niej gośćmi, ale również uczestniczyli w pieczeniu podpłomyków. Po wizycie w ,,Chlebowej Chacie" uczestnicy  wycieczki  wzięli  udział  w  ognisku,  w  czasie  którego  piekli kiełbaski. W drodze powrotnej zaskoczył ich niewielki deszcz. Mimo to wycieczka należała do bardzo udanych.

[zobacz zdjęcia]

dodali: Opiekunowie (28-05-2014, 06:01:42), zdjęcia: Opiekunowie

Drugi dzień zielonej szkoły (27 maja) obfitował w atrakcje survivalowe. Uczniowie podzieleni byli na dwie grupy. Pierwsza grupa przed południem organizowała własną wioskę indiańską, natomiast druga grupa w tym czasie uczyła się sztuki przetrwania w trudnym terenie – wyrabiali i piekli chleb, rozpalali ognisko, filtrowali wodę. W przerwach mogli zaobserwować zwierzęta: salamandrę plamistą, żabę trawną oraz kumaka górskiego. Popołudniu doszło do zamiany. Wieczorem natomiast zabrali się wszyscy za malowanie i rysowanie pamiątkowych koszulek.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (27-05-2014, 06:11:21), zdjęcia: I. Bosak

26 maja 2014 roku, około godz. 9.00, grupa 55 uczniów i 5 opiekunów, wyruszyła spod szkoły w "wielką wyprawę". Ich celem była Rabka Zdrój, gdzie spędzą 5 dni na "Zielonej Szkole". Życzymy im udanego wypoczynku oraz owocnej nauki. ;) A teraz zapraszamy do oglądania zdjęć z pierwszego dnia pobytu na Zielonej Szkole.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Zawada (22-05-2014, 05:42:21), zdjęcie: R. Langhammer

21 maja 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Ustroniu odbył się finał II edycji Międzyszkolnego Konkursu J. Angielskiego „Smart Kid” dla uczniów klas I-III. Naszą szkołę reprezentowali trzecioklasiści w składzie: Marlena Czura i Filip Tomiczek. Sukces odniósł Filip, który zdecydowaną przewagą punktową „ pokonał” rywali , zdobywając I miejsce. Opiekunem uczestników konkursu był pan Mariusz Zawada. Zwycięzcy życzymy wielu dalszych sukcesów na konkursach językowych!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (29-05-2014, 20:20:31), zdjęcia: R. Raszyk

20 maja 2014 roku nasze szczypiornistki zagrały świetne zawody na boisku wielofunkcyjnym przy SP1 Ustroń. W pierwszym  meczu  wygraliśmy  17-0 z SP2 II, później wygraliśmy z pierwszą drużyną SP2 9-5. W finale przegraliśmy niestety 0-8 z dziewczynami z SP-1.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Zawada (22-05-2014, 05:25:35), zdjęcia: M. Zawada

W okresie od 12 do 16 maja zajęcia języka angielskiego w  SP  6  w  Ustroniu  miały  niecodzienny  charakter.  Gościliśmy  bowiem  dwoje  członków międzynarodowej organizacji AIESEC z dwóch odmiennych kulturowo krajów:  Richardo  Barros  z  Brazylii  oraz  Kanokkan  Siriwan  z  Tajlandii.  Gościliśmy  ich w murach naszej szkoły w ramach projektu Global Citizen Schools. Celem wizyty było prowadzenie zajęć j. angielskiego przy jednoczesnym przybliżeniu  uczniom zagadnień kulturowych i zwyczajów krajów , których goście reprezentują. Opiekę nad nimi sprawował Mariusz Zawada - nauczyciel j. angielskiego oraz Samorząd Uczniowski. Zajęcia prowadzone były w formie prezentacji multimedialnych oraz warsztatów kulturowych i pomogły uczniom poznać wiele ciekawostek dotyczących zarówno Tajlandii, jak i Brazylii. Poza tym, uczniowie  mieli  okazję  nauczyć  się  podstawowych  zwrotów  czy  liczebników  zarówno  w  języku  portugalskim,  jak i tajskim. Szczególne wrażenie zrobiła lekcja poświęcona zapisywaniu imion  i nazwisk w alfabecie tajskim. Nie zabrakło również ciekawostek dotyczących kuchni, tradycyjnych tańców, sportu, muzyki, flory i fauny obu krajów oraz wielu innych aspektów przyrodniczych i  kulturowych. Mieliśmy również okazję nauczyć naszych gości kilku , jakże trudnych dla obcokrajowców, polskich zwrotów czy zatańczyć z nimi sambę,  oberka  czy  poloneza.  Uczniowie  zafascynowani  byli  otwartością i niesamowitą uprzejmością gości. Wielu z nich postanowiło nawiązać kontakt mailowy po to, by szlifować język angielski.  Lekcje  tego  typu  pomogły  im  nabrać większej odwagi w posługiwaniu się językiem angielskim oraz poznać tak odmienne i egzotyczne dla nas rejony świata. Dzięki tego typu projektom uczniowie zrozumieli jak nieodzowna w dzisiejszym świecie jest znajomość języka obcego  i przez to jeszcze bardziej polubili lekcje języka angielskiego.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (16-05-2014, 05:56:35), zdjęcia: R. Raszyk

15 maja 2014 roku nasi chłopcy brali udział w turnieju piłki ręcznej "Szczypiorniak na Orliku". Startowało 7 drużyn, a nasza drużyna zajęła II miejsce.

W pierwszym meczu wygraliśmy z SP2 II, a w drugim meczu również wygraliśmy, tym razem z SP2 I (11-7). W meczu o pierwsze miejsce tradycyjnie przegraliśmy z SP1 (8-15).

Każdy uczestnik otrzyma od organizatora pamiątkową koszulkę. W najbliższy wtorek w turnieju zagrają dziewczęta.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. LAnghammer (09-05-2014, 05:56:31), zdjęcia: M. Sikora

8 maja odbyła się Akademia  z  okazji  Święta  Konstytucji.  Uroczystość  została  przygotowana  przez  uczniów  klas  piątych  i  szóstych  pod  opieką p. Katarzyny Wojtyły. Wystąpił również nasz szkolny chórek (kl. 1-6) pod  opieką  p.  Małgorzaty  Rymorz.  Treści  usłyszane  w  czasie  Akademii  przeniosły  nas w nastrój, który panował na terenach polskich w okresie rozbiorów.

Akademia była również okazją, aby najlepszym uczennicom naszej szkoły – Weronice Sośnie i Natalii Stoły, wręczyć stypendia motywacyjne  za  wyniki w nauce w pierwszym półroczu roku szkolnego 2013/2014. Pan Dyrektor wręczył również nagrody laureatom Miejskiego Konkursu Ortograficznego oraz dyplomy za udział w kolejnym konkursie plastycznym. Gratulujemy!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (09-05-2014, 05:45:51), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W dniu 7 maja klasy drugie  i trzecia pojechały na wycieczkę do Wieliczki. Pogoda nam dopisała, a sama wycieczka była bardzo udana. Po godzinie jazdy autobusem zrobiliśmy przerwę przed Wadowicami na drugie śniadanie. Po drodze podziwialiśmy piękne wiosenne widok, słuchaliśmy ciekawostek związanych z życiem Bolesława Wstydliwego i jego żony, świętej Kingi i szczęśliwie dojechaliśmy do Wieliczki  przed  kopalnię  soli.  Zwiedzanie  zaczęliśmy  zgodnie  z  planem o 11.45, ale w samej kopalni byliśmy dłużej niż planowaliśmy, bo do 15.15. Razem z przewodnikami udaliśmy się po schodach do  Solilandii, gdzie w solnych podziemiach spotkaliśmy postać św. Kingi, skrzata solnego, czyli Soliludka, Solonie oraz  Skarbnika. Te osoby pozwoliły poznać podziemia 750-letniej kopalni oraz jej ciekawą historię. Oglądając miejsca pracy naszych pradziadów (wózki, gwarkowie i konie) zwiedzaliśmy miejsca poświęcone różnym świętym w tym oczywiście kaplicę św. Kingi oraz znakomicie się bawiliśmy. Szukaliśmy jaj Soloni, byliśmy w „sali strachu”, sali przyjęć Skarbnika oraz w bawialni dla dzieci. Nasza księżna Kinga czyli Anastazja przyjęła pierścień od poszukiwacza soli, pisarz i klucznik musieli wykonywać zadania wyznaczone przez Skarbnika i wszyscy byli zadowoleni. Nasi przewodnicy zaprowadzili nas do sklepów w podziemiach, gdzie mogliśmy zakupić pamiątki i prezenty (ceny takie same jak na górze), a potem przeprowadzili nas długimi korytarzami do windy. Wyjechaliśmy niedaleko starówki oraz kościoła w Wieliczce i mieliśmy okazję wracając do autobusu podziwiać piękno tego starego miasta. Autobusem pojechaliśmy szybko do McDonalda w Mogilianach przy „zakopiance” i po solidnym posiłku wracaliśmy do Ustronia. W drodze powrotnej pośpiewaliśmy, poopowiadaliśmy kawały oraz rozwiązywaliśmy zagadki. Droga szybko minęła i przed 19.00 byliśmy już w domach. Teraz dzieci będą musiały w szkole napisać relację z wycieczki.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (08-05-2014, 05:55:42), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W tym roku pogada w czasie „Akcji sprzątania Rezerwatu Czantoria” (6 maja)  bardzo  nam  dopisała.  Dlatego  wszystkie  szkoły  brały  w  niej  udział, a nawet z SP2 było 28dzieci (uczniowie klasy V i VI). Dzieci było ponad 80, ale akcja sprzątania, konkurs wiedzy przyrodniczej i korzystanie z atrakcji przebiegało bardzo sprawnie. Nawet byliśmy w czeskim schronisku i na wieży widokowej, a każdy mógł dwukrotnie zjechać torem saneczkowym. W konkursie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej brało udział 6 osób. Nasza szkołę reprezentowała Nikola Kluz, która zajęła 4 miejsce. To dobry wynik, gdyż Nikola nie przygotowywała się i była w zastępstwie innej osoby. Zyskała cenne nagrody i książeczkę „Przyrodnik – turysta” zachęcającą do zdobywania odznak turystycznych poprzez odwiedzanie rezerwatów, parków narodowych i uczestniczeniu w akcjach ochrony przyrody. Całemu konkursowi przyglądała się Karolina Stanna oraz Szymon Heczko i mam nadzieję, że w przyszłym roku będą reprezentować szkołę. Wszyscy zadowoleni  wrócili  autobusami kursowymi do szkoły.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (10-05-2014, 10:09:21), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Rano o 7.15 w Święto Pracy (1 maja) grupa 22 młodych turystów zebrała się przed szkołą w Nierodzimiu, by uczcić  to  święto  ciekawa  wyprawą  na Słowację. Jechaliśmy 20 osobowym  busem  „Gazeli”  i  trzeba  się  było  ratować  autem  Pani  Kluz  (6  –  osobowy),   gdyż  tyle  było  chętnych  na  wycieczkę. To spowodowało, że mamy w rozliczeniu różne wpłaty i koszty przejazdu.

Tradycyjnie   przed  wyjazdem  omówiono  trasę  wycieczki  i  regulamin.  Jechaliśmy   przez  Leszną  i  Trzyniec  a  następnie  kierowaliśmy  się  na Mosty u Jabłonkowa. Tutaj przy Szańcach zatrzymaliśmy się, rozprostowali kości, posłuchali informacji o fortyfikacjach, ale ze względu na rosę nie wchodziliśmy na nie. Następny postój to Megonky na Słowacji – południowa strona Pasma Połomów. Jest to pomnik przyrody obejmujące niezwykły twór geologiczny  -  okrągłe skały. Dzieci oczywiście musiały je dotknąć. Przejechaliśmy starą drogą do Czadcy a następnie skierowaliśmy się do Żivcakovej -Turzavki. Po drodze widzieliśmy miejsca wycieku ropy naftowej. Nas bus spokojnie wjechał wąziutką drogą na parking pod sanktuarium maryjne (780  m   n.p.m.),  gdzie  był  nasz  kolejny  postój. Tu poznaliśmy historię tego miejsca, podziwialiśmy wielki, nowo budowany kościół a następnie ścieżką pątniczą, gdzie miały miejsca objawienia Marii i gdzie jest uzdrawiająca woda, przeszliśmy do małej Kapliczki. Po krótkim odpoczynku, przybiciu znaczków wróciliśmy do busu  i  ciekawymi  wąskimi  drogami  udaliśmy  się w stronę Żyliny  i Sulovskich Verchóv. Kiedy wjechaliśmy w dolinę zobaczyliśmy piękne wysokie i ostre skały. Było dużo ludzi i nasz bus nie miał gdzie zaparkować. Szukaliśmy restauracji w Sulowie (Na Kopiecku), ale w niej nie było dla wszystkich znaczków do książeczek turystycznych  a jako grupa nie mogliśmy tam zamówić jedzenia. Po przybiciu pieczątek dalej szukaliśmy parkingu i innego miejsca z ciepłym posiłkiem. W miejscu rozpoczęcia ciekawej trasy na Sulovsky Hrad wysiedliśmy a kierowca pojechał pod turycką chatę gdzie zamówił dla nas jedzenie po skończonej wyprawie.

Wyruszyliśmy ostro w góry. Cała wyprawa trwała 2 godz. i 15min , ale była tak intensywna i ciekawa, że wręcz zapierało dech. Pod kątem 60-70 stopni wspinaliśmy się po ścieżce między skałkami w ścisłym ustawieniu. Między małymi dziećmi szli  dorośli  i  starsza  młodzież  a  na  dodatek  każde  z  młodszych „dostało” opiekuna, który miał pilnować bezpieczeństwa i tego by młodzi nie biegli za szybko pod górę, tylko zatrzymywali się i podziwiali widoki a było co podziwiać (proszę oglądnąć zdjęcia). Bezpiecznie dotarliśmy   na  ruiny  Sulovskego  Hradu,  czyli  najbardziej  niedostępnego  zamku  na  Słowacji  i  po  dawnych  schodach, a następnie ścieżką dla rycerstwa udaliśmy się w stronę parkingu. W drodze powrotnej ciężko było zatrzymywać dzieci i dwie osoby  „złapały  zająca”,  ale  plasterek z apteczki  załatwił sprawę.

Po zjedzeniu skromnego posiłku (frytki i smażony syr) oraz wyjedzeniu zapasów z domu wsiedliśmy do  busu   oraz  samochodu  i  wróciliśmy  (90  km  - 2 godz. jazdy) do domu.  Taki  bus  turystyczny   jednak  wolno  jedzie  i  dlatego  z  lekkim  opóźnieniem  byliśmy  w  Nierodzimiu.  Wycieczka  należała  do jednych z ciekawszych i bardziej udanych. Do zobaczenia.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (07-05-2014, 05:59:21), zdjęcia: R. Raszyk

29 kwietnia odbyły się zawody w czwórboju lekkoatletycznym na stadionie w Wiśle. Jedynie Kacper Nowak może pochwalić się  dobrym  wynikiem, gdyż pobił rekord klas V w skoku w dal (4,20) oraz  Mateusz  Cieślar,  który  uzyskał  najlepszy  wynik  zawodów  w  rzucie  piłeczką  palantowa  (52 m).  Chłopcy i dziewczęta zajęli IV miejsca. W kategorii chłopców wygrało SP2, a w w dziewczynach SP1.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (17-04-2014, 15:17:36), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Patrząc na pogodę w ostatnim czasie ma się wrażenie, że błogosławiony Jan Paweł II zadbał o to, by w czasie wycieczki (12  kwietnia)  aura  nam sprzyjała. Miejsca, które zwiedzaliśmy były naprawdę interesujące. Po raz pierwszy w życiu ( a prowadziłam wiele wycieczek) dzieci ,w trakcie wizyty w muzeum – Domu Rodzinnym Jana Pawła II- trzeba było nieomal siłą zmuszać do przejścia do następnej sali. Nowoczesne muzeum z dużą ilością multimedialnych atrakcji jest pomnikiem dla przyszłego świętego na miarę XXI w. Dorosły może rezerwować czas pobytu nawet na 3 godziny i jeszcze będzie miał co oglądać. Ja przewidziałam czas pobytu na 1 godz. ( informowano mnie o  czasie zwiedzania na 60 -70min) a byliśmy 100minut. Samo Wadowice jest ciekawym miastem, ale oglądnęliśmy jedynie rynek i Bazylikę, gdyż wydłużony czas wolny spędziliśmy na konsumpcji kremówek i szukaniu małych butów turystycznych ( 4 sklepy) dla jednej z dziewczynek.  Te zdarzenia spowodowały, że w góry wyruszyliśmy z godzinnym opóźnieniem.

Szliśmy trasą – szlakiem niebieskim ( fragmentem 4,5 godz. trasy z Wadowic na Jaworzynę), którą Karol Wojtyła jako młody chłopiec przemierzał w turystycznych wędrówkach . Planowałam ponad dwugodzinny przemarsz, ale dzieci trasę pokonały w 1 godz. i 45 minut. Wizyta na Groniu Jana Pawła II (dawna Jaworzyna) i w schronisku Leskowiec nieco nam się przedłużyła, ze względu na długi czas czekania na posiłki. Dzieci nie chciały bigosów, czy zup a przygotowanie kotletów, naleśników, czy frytek, chociaż wszystko było zamówione na konkretną godzinę, zajęło więcej czasu o prawie godzinę. Dostaliśmy  rabat (52zł)  a  dzieci były podziwiane przez gości Schroniska ,za swoje turystyczne zaangażowanie.

W drodze powrotnej ,która prawie ciągle schodziła w dół były takie dzieci, które szły bez zatrzymania. Szczerze powiedziawszy szliśmy trochę za szybko, bo trasę przewidzianą na 2,5 h przeszliśmy w 2 godz., co może być przyczyną zmęczenia naszych młodszych uczestników, ale wręcz nie szło ich zatrzymać. Przypominam, że na zmęczone mięśnie najlepsza jest ciepła  kąpiel,  prysznic,  jakaś  sauna.  W  autobusie  wszyscy  odpoczywali  i  przyjechaliśmy  z  godzinnym opóźnieniem. Czasy przejazdów ustalam według wykazu w googlach, ale autobusy Transkomu jadą o około 15 minut  na godzinę dłużej niż samochody osobowe. Przepraszam za spóźnienie, będę na przyszłość wydłużać czas przejazdu . Do zobaczenia na kolejnej wycieczce 1 maja na Słowacji.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: R. Raszyk (13-04-2014, 7:52:36), zdjęcia: R. Raszyk

10 kwietnia klasa piąta bawiła się w układanie piramid na lekcji wychowania fizycznego. Na zdjęciach widać niektóre z ciekawych układów.

[zobacz zdjęcia]

dodała: P. Grochowska (13-04-2014, 7:46:37), zdjęcie: R. Raszyk

4 kwietnia uczniowie klasy 4a na lekcję wychowawczą  przynieśli swoje ulubione książki. Na lekcji można było zobaczyć książki z różnych gatunków literackich: przygodowe, młodzieżowe, fantasty, science fiction, thrillery, a także komiksy. Każdy z uczniów,  w  krótkiej  prezentacji   przedstawiał  swoją  ulubioną książkę: tytuł, autora, rodzaj gatunku literackiego, oraz w kilku zdaniach opowiedział o czym jest.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (03-04-2014, 20:36:31), zdjęcia: D. Cisowska

2 kwietnia odbyły się w naszej szkole eliminacje do Miejskiego Konkursu Pięknego Czytania w kategorii klas 1-3. W wyniku rywalizacji zostali wyłonieni przedstawiciele naszej szkoły:

- Igor Buchholtz (kl. 1),

- Milena Szypuła (kl. 2b),

- Dawid Mika (kl. 3).

Uczniom życzymy sukcesu w dalszych etapach Konkursu!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (02-04-2014, 17:33:12), zdjęcia: G. Chraścina

1 kwietnia szóstoklasiści w całej Polsce pisali swój  pierwszy  ważny  egzamin.  Również  nasi  uczniowie  zmierzyli  się  z  zadaniami  z  języka  polskiego i matematyki. Punktualnie o godzinie 9.00 zostały otwarte testy z zadaniami. Przez godzinę 33 uczniów w pocie czoła rozwiązywało postawione przed nimi problemy. Mamy nadzieję, że wyniki przez nich uzyskane będą satysfakcjonowały rodziców i nauczycieli, ale przede wszystkim wszystkich uczniów.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (30-03-2014, 12:46:27), zdjęcia: M. Tschuk

29 marca chętni uczniowie z klasy 6a udali się na wycieczkę na Czantorię. W programie wycieczki był wjazd kolejką linową na Czantorię, wejście  na wieżę widokową oraz długi spacer. Z Wielkiej Czantorii grupa udała się na Małą Czantorię, a później aż do Cisownicy, skąd autobusem wróciła do Ustronia. W tym dniu pogoda okazała się sprzymierzeńcem - nie było zbyt gorąco, ale słońce świeciło intensywnie, dzięki czemu wszyscy wrócili lekko opaleni.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (02-04-2014, 17:08:47)

27 marca 2014 roku odbyły się zawody tenisa stołowego na szczeblu rejonowym. Nie zabrakło w nich oczywiście przedstawicieli naszej szkoły. Nasze zdolne tenisistki powtórzyły sukces i po raz kolejny udowodniły, że tylko profesjonalistki z Chybia mogą z nami zwyciężyć. Na II lokatę w zawodach rejonowych zapracowały (obok nazwiska miejsca indywidualne):

Andrea Cabrera-Blanco – III miejsce,

Żaneta Świeży – VI miejsce,

Edyta Górnik – XI miejsce.

dodał: I. Bosak (30-03-2014, 12:38:25), zdjęcia: I. Bosak

27 marca 2014 roku, w Starostwie Powiatowym w Cieszynie odbył się powiatowy konkurs pt: "Nasza szkoła 3-ma formę". Konkurs ma celu promocję zdrowego stylu życia. W konkursie wzięło udział 15 szkół (10 szkół podstawowych oraz 5 gimnazjów) z powiatu cieszyńskiego.

Konkurs zaczął się od testu wiedzy na temat zdrowego stylu życia. W tej części można było zdobyć 100 punktów, natomiast nasza szkoła wypadła najlepiej osiągając wynik 92 punkty. Druga część konkursu składała się z konkurencji, w których liczyła się sprawność fizyczna i spostrzegawczość. W drugiej części uczniowie rzucali do kosza, ścigali się oraz układali piramidę zdrowia. W tej część nasi uczniowie zdobyli 9 punktów z 20 możliwych do zdobycia. W sumie nasz zespół zdobył 101 punktów i tym samym osiągnął pierwsze miejsce zdobywając Puchar Przechodni.

W skład reprezentacji SP6 weszli: Weronika Konderla, Szymon Kuś, Weronika Sosna i Natalia Stoły oraz opiekun Ireneusz Bosak.

[zobacz zdjęcia]

[zobacz relację na portalu OX.PL]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (29-03-2014, 06:51:21), zdjęcia: -

22 marca odbył się Rajd "Ku Źródłom Wisły". Pogoda była wspaniała, właściwie letnia, a nastroje wycieczkowiczów były wyborne. Trasa z  Kubalonki, a właściwie z przełęczy Szarcula na Przysłop czerwonym szlakiem  okazała się bardzo łatwa. Całą grupę prowadzili chłopcy z klasy I i trzeba było ich wstrzymywać na postojach. Pierwszy dłuższy odpoczynek miał miejsce na Stecówce, gdzie podbiliśmy książeczki, posilili się i oglądali pozostałości po spalonym kościółku.  Drugi odpoczynek był tradycyjnie przy rozwidleniu na Karolówkę (szlak Czarny). Zgodnie z planem doszliśmy na Przysłop o godz. 11.00.  gdzie czekał na nas posiłek. Bigos  podawany był w wazach, na tackach był chleb i drożdżówki a w dzbankach była herbata i  dlatego każdy mógł zjeść ile chciał. W  trakcie  odpoczynku odebraliśmy puchar za zdobycie trzeciego miejsca (liczyła się ilość osób i chociaż było nas dużo [45- na drugie miejsce}, to zgłoszonych zostało 35 osób i na tyle dostaliśmy dyplomów, znaczków oraz posiłku). Zgłaszać trzeba najpóźniej na trzy dni przed rajdem i dlatego może jechać więcej niż zgłoszonych, ale nie uwzględnia się ich w ogólnym rachunku. Około godziny 12.15 rozpoczęły się konkursy śpiewacze, wyścigów w workach i w przeciąganiu liny. Ponieważ  nasze  dzieci  chciały brać w nich udział (wygrywali koszulki, torby, okulary narciarskie, kijki narciarskie i do chodzenia oraz czekolady), więc wymarsz na Baranią Górę nieco się opóźnił. Na szczyt (1220mnpm ) wybrali się ci co mieli lat 12 i dzieci młodsze z własnymi rodzicami, lub pod opieką cioci. Grupa młodsza miała nieco więcej odpoczynku przy schronisku  i potem spacerkiem udała się do Czarnego (szlak czerwony i czarny) mając liczne przerwy przy stanowiskach ścieżki edukacyjnej. Udało im się nawet znaleźć płat śniegu nad Wisełką. Więcej śniegu miała druga grupa, bo na szlaku zalegał twardy lód i kilka osób poślizgnęło się i „skosztowało” twardości takiego wiosennego  śniegu. Zmuszeni byli iść wolniej i ostrożniej, tym bardziej, że wejście na szczyt i wieżę widokową nieco ich zmęczyło. Odpoczywali na górze ponad pół godziny. Widoków pięknych nie mieli, gdyż z Rezerwatu Barania Góra niewiele pozostało. Działalność kornika i zła gospodarka leśna spowodowała, że drzewa umierają stojąc i jest to smutny obraz. Może służyć ku przestrodze wszystkim rodzicom, gdyż nadmierna opiekuńczość we wczesnym okresie a następnie pozostawienie samemu sobie każdego żywego organizmu powoduje, że nie potrafi samodzielnie zwalczać szkodników i pokonywać trudności. Trud schodzenia zastał nagrodzony widokiem pięknych Kaskad Rodła oraz doliny  Białej Wisełki. Trasa była bardzo długa  i młodsze dzieci musiały częściej odpoczywać, co spowodowało półgodzinne opóźnienie i wróciliśmy do Nierodzimia o 18.00. Wycieczka bardzo się podobała i mam nadzieję, że w 12  kwietnia  spotkamy  się  na  szlaku papieskim i wejdziemy na Groń Jana Pawła II. Do zobaczenia.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: R. Langhammer (16-03-2014, 17:39:21), zdjęcia: E. Rzepka

15 marca odbył się w naszej szkole Dzień Otwarty. Akcja była głównie skierowana w stronę przedszkolaków, którzy za kilka miesięcy będą uczniami naszej szkoły.

Grupa prawie 40 dzieci wraz z rodzicami miała okazję obejrzeć naszą szkołę oraz wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez naszych nauczycieli.

Wszystkich przychodzących do szkoły witał "krecik". Na stołówce p. dyr. Izabela Strzałowska przywitała naszych gości i zaprosiła do zwiedzania szkoły. Dwie grupy dzieciaków z rodzicami (pod opieką p. Jolanty Nowak i p. Romana Langhammera) uczestniczyły w zajęciach:

- na świetlicy (p. Jolanta Herczyk i p. Mariola Szymańska-Kukuczka) - gry i zabawy,

- na małej sali gimnastycznej (p. Lucyna Najda) - gry i zabawy,

- w klasie 2b (p. Dorota Cisowska) - zajęcia plastyczne,

- w pracowni komputerowej (p. Gustaw Chraścina) - wykorzystanie tablicy interaktywnej w nauce,

- w klasie 1 (p. Małgorzata Sikora) - wykorzystanie tablicy interaktywnej w nauce,

- w klasie 4b (p. Ireneusza Bosak) - doświadczenia przyrodnicze,

- na dużej sali gimnastycznej (p. Rajmund Raszyk) - zajęcia sportowe,

- w bibliotece (p. Joanna Chraścina) - zapoznanie z literaturą dziecięcą.

Na koniec wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany przez uczniów klasy 6a. W organizację Dnia Otwartego Szkoły było zaangażowanych wielu uczniów ze wszystkich klas - serdecznie im dziękujemy za pomoc!

Mamy nadzieję, że nasza szkoła spodobała się zwiedzającym, a nasi przyszli uczniowie już teraz nie mogą doczekać się nauki w jej murach.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (28-02-2014, 06:23:42), zdjęcia: I. Bosak, M. Sikora

27 lutego odbyły się w naszej szkole "żywe" lekcje historii dla klas 1-3 oraz 4-6. Tematem przewodnim były wojny polsko-krzyżackie. Przedstawienia przygotowała Agencja Widowisk Artystycznych "Arkona".

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (01-03-2014, 09:04:32), zdjęcia: Rajmund Raszyk

26 lutego 2014 roku nasza reprezentacja chłopców brała udział w Turnieju Mini Piłki Ręcznej w SP1.  Oprócz  naszego  zespołu  uczestniczyli  również chłopcy z SP1 i SP2. Turniej był rozgrywany systemem "każdy z każdym". Wyniki:

SP1 - SP2: 23-5

SP6 - SP2: 22-17

SP1 - SP6: 21-12

Nasza drużyna zajęła II miejsce. Jednym z najlepszych zawodników turnieju był Mateusz Cieślar, który  sprawiał  wielkie  trudności  obrońcom  każdej drużyny przeciwnej.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M Rymorz (01-03-2014, 06:43:21)

22 lutego w Miejskim Domu Kultury "Prażakówka" w Ustroniu odbył sie XI Miejski Przegląd Zespoów Artystycznych i Solistów. Naszą szkołę reprezentował po raz pierwszy zespół wokalny "Wiolinki" składający się z uczniów klas I - VI uczęszczających na kółko muzyczne oraz dwie solistki, Vanessa Saniternik z kl.I i Martyna Pilch z kl.IIb.W kategorii solistów szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła uczennica naszej szkoły, Martynka Pilch, która zaśpiewała piosenkę z rep. M. Rodowicz "Damą być". Uczniów przygotowała p. Małgorzata Rymorz.

Następny konkurs już niedługo w Wiśle!

dodała: M. Sikora (28-02-2014, 06:21:23), zdjęcia: M. Sikora

20 i 21 lutego 2014 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty ceramiczne prowadzone przez R. Sikorskiego z Pracowni ceramiki art Buena. W czasie zajęć uczniowie klas 1-3  z wielkim zaangażowaniem lepili z gliny słoneczniki.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (25-02-2014, 09:50:31), zdjęcia: Rajmund Raszyk

20 lutego 2014 roku nasza szkolna reprezentacja dziewcząt brała udział w miejskim turnieju mini piłki ręcznej, w Szkole Podstawowej nr 1.

W pierwszym meczu wygraliśmy pewnie 18-7 z SP3, by w finale przegrać z SP1 5-25. Nasze dziewczyny zaprezentowały się bardzo dobrze, zajmując drugie miejsce!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (15-02-2014, 08:01:21), zdjęcia: brak informacji

13 lutego odbyła się dyskoteka  dla  uczniów  klas  4-6.  Całość  imprezy  koordynował  Samorząd  Uczniowski,  a  opiekę  nad  uczniami  sprawowali: p. Gustaw Chraścina, p. Ireneusz Bosak i opiekun SU - p. Mariusz Zawada.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (07-02-2014, 05:37:21), zdjęcia: M. Sikora

5 lutego odbył się bal karnawałowy klas 1-3. Przez cały dzień dzieciaki bawiły się pod kierunkiem profesjonalnych animatorów. Wszystkie  dzieci  miały piękne stroje, choć jak zwykle przeważały księżniczki. :)

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (07-02-2014, 05:46:42)

1 lutego odbył się Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Ustronia, w którym tradycyjnie wzięli udział nasi uczniowie. Oto wyniki naszych zawodników:

Chłopcy: III miejsce - Kacper Pawlitko (kl. V), V miejsce - Kacper Nowak (kl. V)

Dziewczęta: III miejsce - Żaneta Świeży (kl. VIb)

dodał: R. Raszyk (06-02-2014, 18:57:53), zdjęcia: Rajmund Raszyk

22 stycznia odbył się Turniej Noworoczny Tenisa Stołowego. Wśród chłopców Kacper Pawlitko (kl. V) zajął II miejsce, Krzysztof Bułka  (kl. V)  -  III, a Kacper Nowak (kl. V) - V. Wśród dziewcząt najlepsza okazała się Żaneta Świeży (kl. VIb).

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (02-02-2014, 07:50:51), zdjęcia: M. Sikora

16 stycznia odbył się szkolny etap Miejskiego Konkursu Recytatorskiego.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (20-01-2014, 18:59:42), zdjęcia: G. Chraścina

14 stycznia br. w naszej szkole odbył się kolejny koncert semestralny uczniów grających na instrumentach u p. Małgorzaty Rymorz.

Wystąpiło ponad 30 osób, które zagrały  popularne  utwory  muzyki  klasycznej,  rozrywkowej,  a  także  kolędy.  Zaprezentowały  się  również  dzieci uczęszczające na zajęcia z rytmiki.

Publiczność dopisała i każdego ucznia nagrodziła oklaskami.

Kolejny występ uczniów już w czerwcu na zakończenie roku szkolnego!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (23-12-2013, 06:37:46), zdjęcia: R. Langhammer

20 grudnia odbywały się w naszej szkole tradycyjne wigilijki. Nim jednak wszyscy uczniowie zasiedli do pięknie przygotowanych stołów  w  klasach, odbyły się Jasełka.

Na drugiej lekcji oglądali je uczniowie klas 1-3, a na trzeciej lekcji - 4-6. Jasełka zostały przygotowane przez uczniów klas starszych pod opieką p. Marii Leszczyny. Występował również nasz szkolny zespół "Wiolinki" pod kierunkiem p. Małgorzaty Rymorz.

Po jasełkach wszyscy udali się do klas, gdzie łamano się opłatkami, składano życzenia i częstowano się smakołykami przygotowanymi przez uczniów.

Wszystkim życzymy radosnych ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (23-12-2013, 06:30:36), zdjęcia: M. Sikora

19 grudnia w naszej szkole odbył się Koncert Kolęd.

Wzięli w nim udział uczniowie grający na instrumentach – gitarze,  keyboardzie  i  dzwonkach.  Usłyszeliśmy  popularne  kolędy,  takie  jak:  „Cicha  noc”, „Mizerna cicha”„Wśród nocnej ciszy” czy „Lulajże Jezuniu”. Wystąpił także  nasz szkolny zespół wokalny „Wiolinki”, który głośno i radośnie zaśpiewał 4 kolędy.

Specjalnym punktem programu był występ gości – Misyjnej Orkiestry Dętej z Wisły, którą dyrygowała p. Małgorzata Rymorz.

Na koniec wspólnie z orkiestrą zaśpiewaliśmy kolędę „Przybieżeli do Betlejem”, a nasza przewodnicząca szkoły,  Żaneta  Świeży,  przekazała  wszystkim życzenia świąteczne.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (11-01-2014, 13:28:32), zdjęcia: M. Jurasz

12 grudnia odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego na "Najpiękniejszą bombkę świąteczną" zorganizowanego przez MDK Prażakówka.

W kategorii klas 1-3 pierwsze miejsce zajęła Milena Szypuła (kl. 2), a wyróżnienie otrzymał Dawid Jurasz (kl. 1).

W kategorii klas 4-6 wyróżnienia otrzymali: Karolina Stanna (kl. 4b), Izabela Olma (kl. 6b) i Paulina Gancarz (kl. 6a).

Serdecznie gratulujemy!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (23-12-2013, 06:12:31), zdjęcia: uczestnicy

12 i 13 grudnia 2013 roku odbywał się w naszej szkole turnieje koszykówki chłopców i dziewcząt.

Obie nasze drużyny zajęły II miejsca.

Mecze dziewcząt:

SP6 - SP2: 34-10

SP6 - SP1: 26-40

SP6 - SP3: 16-15

Mecze chłopców:

SP6 - SP5: 20-4

SP6 - SP1: 13-25

SP6 - SP2: 34-10

Nasze drużyny przegrały z SP1, ale przegrywały dopiero w czwartej kwarcie. Tak samo dziewczyny jak i chłopcy po trzeciej kwarcie remisowali. Po prostu zabrakło sił do walki!

Najwięcej punktów dla dziewcząt zdobyły: Andrea Cabrera-Blanco i Żaneta Świeży (po 16), a dla chłopców Mateusz Cieślar (25).

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (11-01-2014, 13:23:34), zdjęcia: M. Zawada

5 grudnia odbyła się w naszej szkole kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego "The Best". Obecni byli przedstawiciele klas 5 i 6 ze wszystkich ustrońskich szkół.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (06-12-2013, 06:18:32), zdjęcia: R. Langhammer

4 grudnia odbyły się wyjątkowe zajęcia klubiku "Można inaczej". W czasie pierwszej części zajęć dzieci wymyślały baśnie. Natomiast po wypiciu ciepłej herbaty i zjedzeniu rogalików dzieci mogły po raz pierwszy wypróbować nasz nowy plac zabaw! Dzieci były zachwycone. Po zajęciach wszystkie poszły podziękować Pani Dyrektor za "załatwienie" placu zabaw. :)

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (06-12-2013, 06:03:41), zdjęcia: R. Langhammer

4 grudnia uczniowie klas 1-3 pojechali do MDK Prażakówka na przedstawienie o Sierotce Marysi. Spektakl został przez uczniów i wychowawców bardzo dobrze przyjęty. Duże śpiewu i humoru pozwoliło  dzieciom  na  chwilę  zapomnieć  o  swoich  sprawach,  a  zainteresować  się  problemami  Sierotki  Marysi i Krasnoludków.

Po zakończonym spektaklu aktorzy spotkali się z dziećmi, aby porozmawiać na temat: jak powstaje dubbing?

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (04-12-2013, 05:45:46), zdjęcia: R. Langhammer

2 grudnia br. w naszej szkole gościliśmy artystów z Filharmonii Śląskiej w Katwicach, którzy poprzez muzykę graną i śpiewaną, a także poprzez słowo mówione przedstawili nam po krótce twórczość słynnego polskiego kompozytora i pianisty Witolda Lutosławskiego oraz poety Juliana Tuwima.

W tym roku obchodziliśmy 100-lecie urodzin Witolda Lutosławskiego oraz 60-lecie śmierci Juliana Tuwima. Ci dwaj utalentowani twórcy pozostawili po sobie dorobek m.in. w postaci piosenek dla dzieci na fortepian oraz wierszy, tak chętnie czytanych nam w dzieciństwie. Za życia Lutosławski napisał muzykę do wierszy Tuwima i właśnie ten rodzaj twórczości mogliśmy usłyszeć.

Mieliśmy także okazję dowiedzieć się z czego zbudowany jest karnet i w jaki sposób można na nim grać.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (06-12-2013, 05:59:46), zdjęcia: R. Raszyk

28 listopada nasi chłopcy (Mateusz Cieślar 14p., Dawid Skwarło 6p., Dawid Worek 2p., Szymon Kuś 1p., Benedykt Sztwiorok, Mikołaj Cichoń, Kacper Pawlitko i Kacper Nowak) zagrali sparing z SP2 w koszykówkę. Wygraliśmy ten mecz2-13. Nastraja to  pozytywnie  przed  zawodami  miejskimi,  które odbędą się w naszej hali 12 i 13 grudnia. Wyniki szczegółowe po zakończeniu każdej kwarty: I: 8-3, II: 10-9, III: 19-11, IV: 25-13. Najlepszym zawodnikiem był Mateusz Cieślar.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Jakubczyk (06-12-2013, 05:39:47), zdjęcia: A. Jakubczyk

27 listopada w klasach drugich został zorganizowany balik andrzejkowy. Dzieci na  pierwszych  dwóch  lekcjach  przygotowywały  czarodziejskie  stroje z wykorzystywaniem bibuły oraz gazet. Następnie odbyło się uroczyste otwarcie baliku poprzez wybranie Królowej i Króla. Z klasy 2a Królową została Kornelia Wilczek, a Królem - Hawier Jaworski. Natomiast w klasie 2b Królową została Wiktoria Tomiczek, a Królem - Jakub Marekwica. Uczniowie wspaniale wspólnie się bawili przy znanych im piosenki, takich jak: kaczuszki, tańczymy laba do, mam chusteczkę haftowaną, pociąg. Odbył się konkurs tańca w parach na gazetach. Jednak największą atrakcją był konkurs z balonikami. Na zakończenie balu rozegrany został konkurs klasa 2a kontra 2b pt."Kto będzie miał więcej śmieci w worku"...:-)

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Jakubczyk (06-12-2013, 05:35:25), zdjęcia: A. Jakubczyk

26 listopada w klasie 2b został zorganizowany Klasowy Konkurs Recytatorski. Uczniowie tej klasy na moment zamienili się w "surowe" jury i oceniali wzajemnie wypowiadane przez siebie wiersze. Słuchaliśmy między innymi wiersz "Samochwała", "Kłamczucha", "Skarżypyta" oraz "Kurka". Atmosfera podczas konkursu była bardzo serdeczna oraz napięta oczekiwaniem na to, kto najpiękniej wypowie swój wiersz. Po trudnym głosowaniu pierwsze miejsce zdobyła Wiktoria Majchrowska, drugie - Patrycja Sosna, trzecie - Milena Szypuła oraz Wiktoria Czekan.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Chraścina (27-11-2013, 05:41:26), zdjęcia: I. Strzałkowska

25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu, jak co roku, odwiedziły naszą bibliotekę dzieci  z  przedszkola. Obejrzały wystawę prac plastycznych, posłuchały fragmentu książki Czesława Janczarskiego: „Przygody i wędrówki  Misia  Uszatka”  oraz  zapoznały  się  z  gazetką ścienną: „Bohaterowie bajek i baśni – misie”. Biblioteka była udekorowana misiami pluszowymi, przyniesionymi przez naszych uczniów.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (28-11-2013, 05:35:36), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W konkursie „ Po obu stronach Olzy” (20 listopada) z naszej szkoły wzięło udział 10 osób. Trzy (Kornelia Wilczek – kl. IIa , Hawier Jaworski – IIa, Magdalena Grudzień kl. - V) brały udział  w  konkursie  recytatorskim  i  inscenizacji,  a  pozostali  tylko  w  występie  grupowym.  Przedstawiliśmy  jak  to  dawniej w poniedziałek wielkanocny goiczkule składały życzenia  a chłopcy polewali ich  wodą  i  „bili”  karwaczami.  Ponieważ  w  ten  dzień  ludzie  zbierali  się  na  zabawy „śmiergustówki”, to nasi aktorzy zatańczyli śląski najważniejszy taniec, czyli TROJAKA  i najpopularniejszy dziecięcy  taniec   „PIEKŁA  PLACKI”.  Wykonawstwo i prezentacja na scenie była bardzo dobra, ale ponieważ musieliśmy rywalizować  z grupami gimnazjalnymi, licealistami a nawet zespołami folklorystycznymi z Czech, to nie mieliśmy szans zdobyć znaczącego miejsca. Ponieważ na tym konkursie nie ma publiczności i występowaliśmy tylko dla komisji i samych siebie, to sami byliśmy z siebie zadowoleni. Wiedza o zwyczaju zdobyta i utrwalona. Naszym szkolnym sukcesem jest pozyskanie muzykanta, czyli Julii Cieślar z klasy  IIa,  która  z  pamięci a nawet ze słuchu przygrywała występującym i bardzo dobrze znalazła się na scenie.

Naszym sukcesem w oczach komisji była Magdalena Grudzień, która zdobyła wyróżnienie. Nam jej występ bardzo się podobał i szkoda, że nie miała szans z uczniami SP 2 i reprezentantami polskich szkół w Czechach. Mam nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności uczniów będą wykorzystane w innych konkursach i formach artystycznej działalności szkoły. Serdecznie dziękuję rodzicom  występujących dzieci za zaangażowanie i pomoc w organizacji występu.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (21-11-2013, 06:03:25), zdjęcia: R. Raszyk

17 listopada 2013 roku nasi tenisiści stołowi brali udział w Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Skoczowa.

Nasi piątoklasiści grali w grupie chłopców klas IV-VI. Medal brązowy zdobył Krzysiek Bułka, miejsce IV zajął Patryk Szalbot, miejsce V - Kacper Nowak, a miejsce VII - Kacper Pawlitko.

Forma chłopaków rośnie i już czekamy na kolejny turniej!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (16-11-2013, 07:02:12), zdjęcia: R. Raszyk

13 listopada 2013 - WICEMISTRZOSTWO POWIATU w tenisie stołowym dziewczyn!

Nasza drużyna (Żaneta Świeży - II miejsce, Andrea Cabrera-Blanco - VI miejsce, Edyta Górniok - XIII miejsce) uzbierała w sumie 70 punktów i zajęła II miejsce. Miejsce pierwsze zajęła SP1 Chybie (76 pkt.), a miejsce trzecie - SP3 Wisła Malinka (69 pkt.).

Nasze dzielne tenisistki walczyły przeciwko zawodniczkom, które na co dzień grają w klubach sportowych i  dwa  takie  mecze  udało  nam  się  wygrać. II miejsce dało naszej szkole awans do zawodów na szczeblu rejonowym.

[zobacz zdjęcia]

[szczegółowe wyniki]

dodał: R. Langhammer (13-11-2013, 05:31:21), zdjęcia: I. Bosak

12 listopada w naszej szkole świętowaliśmy 95 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W czasie akademii poznaliśmy ważne postaci mające wpływ na polską drogę do wolności. Akademia została przygotowana pod kierunkiem p. Katarzyny Wojtyły i p. Małgorzaty Rymorz.

Po tej uroczystości p. Mariola Szymańska-Kukuczka wręczył naszym szkolnym "turystom" kolejne górskie odznaki.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (16-11-2013, 06:43:21), zdjęcia: Mariola Szymańska-Kukuczka

Listopadowa szaruga już nie pozwala korzystać z uroków gór, dlatego wycieczka na Gruń, V. Połom i Łysą Hore w Czechach (10-11 listopada) była naszą ostatnią pieszą wyprawą. Właściwie to mamy już naszą szkolną tradycję, że listopadowe święto niepodległości  świętujemy od 2010 roku już po raz czwarty wyprawą do naszych sąsiadów Czechów (Pierwsza była na Trójstyk do Jaworzynki, gdzie przez mostek przechodziliśmy do Czech i na Słowację).

Naszą trasę wyznaczały  punkty do zaliczenia w zielonej książeczce Beskidy i po tej wyprawie wiele osób zyska kolejne odznaki.  W  pierwszy  dzień mieliśmy wspaniałą pogodę i częściowo znaną trasą w Górnej Łomnej wyruszyliśmy na Velky  Połom  (od Jaworzynki  poprzez  Pasmo  Połomów,  na  Biały  Krzyż a następnie doliną rzeki Ostrawicy biegła granica Księstwa Cieszyńskiego i dlatego też nasza trasa wycieczki tamtędy przebiegała). Musieliśmy się podzielić na dwie grupy. Jedna młodsza  poszła w stronę Skalki (Mostów u Jabłonkowa). Po drodze zatrzymaliśmy się w dwóch schroniskach (znaczki)  i  ci  co  chcieli  zjedli  zupkę (w kosztach wycieczki) lub swoje kanapki .Potem  po trasie narciarskiej (skrótem) zeszliśmy do Dolnej Łomnej. Tam czekał na nas autobus i zawiózł  do Starych Hamer do Hotelu Charbulak (820m.npm). Druga starsza grupa poszła na Mały Połom, Biały Krzyż i przeszła do schroniska – Hotel Charbulak, gdzie czekali aż my dojedziemy. Ta trasa planowana była jako dłuższa, ale obawiając się wędrowania o zmroku po godz. 16.00 została skrócona i ponad 30 minut musieli czekać aż pozostali dojadą ,by móc się rozlokować w pokojach oraz zjeść  kolację. Na wieczerzę do wyboru był smażony syr z frytkami,  knedle z gulaszem i pieczeń oraz zupki i słodkie chwile. Starsi byli w dobrej kondycji  i po posiłku zabawili się w podchody. Byliśmy sami w hotelu, ale od 22.00  obowiązywała  cisza  nocna  i  nie można było hałasować na korytarzu. Już przed 7.00 była pobudka, a o godz.  7.30  zjedliśmy  (do  wyboru)  jajecznicę,  kanapki  z  pasztetem,  miodem,  serem  lub dżemem. Zabraliśmy herbatę do termosów. Rano było pochmurnie i przed wymarszem przygotowaliśmy peleryny.  We mgle i  przy  lekkim  prószeniu  śniegu wyruszyliśmy najpierw w dół a potem najłagodniejszym wejściem na Łysą Horę. Na wysokości 900 m już napotkaliśmy  śnieg i aż na sam szczyt szliśmy po  nim  lub po oblodzonym asfalcie. Po dotarciu do celu  okazało się, że na Łysej Górze jest jeden wielki plac budowy. Różne firmy budują duże schronisko i całe zaplecze turystyczne. Skorzystaliśmy na tym, gdyż w „restauracji” było dość tanie jedzenie (z przeznaczeniem nie tylko dla turystów) i wszyscy zjedli  gulasz, kluski, kiełbasę albo zupę. Musieliśmy zjeść coś ciepłego, gdyż silny wiatr potęgował uczucie chłodu. Samo wejście i zejście nie było takie straszne, gdyż w lesie wiatr nam nie dokuczał. W drodze powrotnej spotkaliśmy zmęczone owczarki haskie, które wiozły zaprzęgi w ramach treningu. Zmęczeni około 15.30 znaleźliśmy się  nad  pięknie oświetloną zaporą i zaraz potem po przebraniu wyjechaliśmy autobusem do Nierodzimia. W domu byliśmy już po 17.10.

Wycieczką jesienną mieliśmy okazję zainaugurować sezon zimowy. Wszyscy wrócili zadowoleni z wyprawy.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: R. Raszyk (01-11-2013, 15:35:45), zdjęcia: R. Raszyk

30 października został rozegrany Międzyszkolny Turniej Tenisa Stołowego w SP5. Nasze dziewczęta drużynowo zajęły I miejsce, a indywidualnie:

- Żaneta Świeży – I miejsce

- Andrea Cabrera-Blanco – II miejsce

- Edyta Górnik – V miejsce.

Chłopcom zabrakło trochę szczęścia. Na koniec zawodów okazało si, że jest remis pomiędzy naszą szkołą, a SP3. Obie drużyny zgromadziły po 81 punktów. Na takich zawodach remisy zdarzają się bardzo rzadko. Zdecydowało miejsce najlepszego zawodnika. I tak – zawodnik z SP3 był na pierwszym miejscu, a nasz Krzysztof Bułka na drugim. Patryk Szalbot zajął III miejsce, a Kacper Pawlitko – V miejsc. Ten szczegół zdecydował, że w  klasyfikacji  generalnej  chłopcy zajęli miejsce II.

13 listopada nasze tenisistki pojadą na zawody powiatowe do Chybia.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (01-11-2013, 15:28:31), zdjęcia: M. Pinkas

26 października w naszej Sali gimnastycznej rozegrany został IV Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Kreta. 45 uczniów z ustrońskich szkół stanęło do walki o medale, dyplomy i drobne upominki, które były przewidziane za zajęcie najwyższych miejsce w każdej kategorii. Połowę z dwunastu medali zdobyli nasi uczniowie.

Wyniki rywalizacji:

w kategorii dziewcząt klas 4-5:

1. Natalia Sobczyk – SP3

2. Nadia Rygiel – SP3

3. Weronika Konderla – SP6

w kategorii dziewcząt klas 6:

1. Andrea Cabrera-Blanco – SP6

2. Żaneta Świeży – SP6

3. Laura Stec – SP6

w kategorii chłopców klas 4-5:

1. Grzegorz Hussar – SP3

2. Kacper Pawlitko – SP6

3. Patryk Szalbot – SP6

w kategorii chłopców klas 6:

1. Bartłomiej Kurzok – SP3

2. Wojciech Kidoń – SP3

3. Michał Haratyk – SP2

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (30-10-2013, 05:15:36), zdjęcia: I. Bosak

24 października uczniowie klas szóstych "testowali" na lekcji edukacji ekologicznej gry planszowe, który samodzielnie przygotowywali. Każda z gier została przemyślana i estetycznie wykonana. Wszystkim grupom należą się wielkie brawa!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (29-10-2013, 06:18:35), zdjęcia: uczestnicy

W miesiącu październiku jest rocznica naszego koła turystycznego, dlatego planują wycieczki, które są bardzo atrakcyjne. Ta ostatnia do Streczna i na Janosikowe Diery (19-20 października) była bardzo urozmaicona i ciekawa. Pojechaliśmy autokarem, co podrożyło koszty wycieczki, ale rodzicom pozwoliło po intensywnej wycieczce wypocząć a ja mogłam dowolnie planować trasy przejścia, gdyż  w umówionym miejscu czekał na nas wygodny autobus.

Bez problemów dojechaliśmy pod zamek Streczno  niedaleko Żyliny. Tam podzieliliśmy się na dwie grupy: zwiedzającą i ambitną,  która  chciała  przejść dłuższą trasą turystyczną. Nasi ambitni chodziarze w składzie Piotr Sikora, Joanna Sikora, Joanna Kukuczka i Kamil Kojma ( miał iść też jego tata, ale brakło miejsca w autobusie) szybko ruszyli na szlak, gdyż chcieli wejść na szczyt Suchego, na Wielki Krywań i dojść do schroniska we Wratnej. Ich trasa przejścia była długa. Przemarsz utudniał zalegający śnieg i silny wiatr.  Pozostała grupa 12 dzieci i 5 dorosłych  wdrapała się ostrymi schodami najpierw  na  „starosłowiański  plac  zabaw” a następnie  do zamku w Strecznie. Zamek był otwarty od 9.00, myśmy przyszli około 9.30 i musieliśmy czekać  na  przewodnika  aż  do  10.20.  (o  godzinie  wejść z przewodnikiem nie było w Internecie wzmianki) wolne czas poświęciliśmy na uzupełnianie książeczek – znaczki, poznanie treści historycznych o zamku w języku polskim i zwiedzeniu podzamcza. Warto było jednak czekać na przewodnika słowackiego. Dzieci miały okazję  posłuchać  historii  zamku  po  słowacku,  wejść  do różnych komnat i ekspozycji archeologicznych ( kieł mamuta, piec do wytopu żelaza) wejść na wspaniałą wieżę  widokową  i  zwiedzić  kaplicę  zamkową  z  kryptą błogosławionej Zofii Bośniakowej. Była też dla nas miła niespodzianka. W kaplicy, gdzie była świetna akustyka została wykonana przez  muzyka fantazja Chopina. Uczestniczyliśmy w koncercie muzyki poważnej. W trakcie zejścia z zamku nasza ambitna grupa dała nam znać, że są już w schronisku pod Suchym.  Naszą grupę czekała kolejna atrakcja. Przejechaliśmy rzekę Wag promem z jednego brzegu na drugi. Na promie było wejście na mini wieżę zamkową, na którą nasi młodzi turyści ambitnie wchodzili.  Od miejscowości Nezbudska Lucka   zaczęła się już turystyka górska. Doszliśmy do kolejnego zamku a właściwie jego ruin a następnie ostro podchodziliśmy do schroniska Pod Suchym. Tutaj odpoczywaliśmy ponad godzinę i wiele osób zamówiło sobie solidny obiad a nasi młodsi koledzy kombinowali jak by tu wydać swoje euro na pamiątki. O godz. 16.00  wyruszyliśmy w dalszą drogę. Nie wspinaliśmy się na Suchy, tylko trawersem żółtego szlaku zeszliśmy do sedla Breslov ( 970 m) a następnie zielonym szlakiem ( były przeszkody z przewróconych drzew) doszliśmy do Varina, gdzie czekał na nas autobus. Przed  19.00  byliśmy w schronisku, gdzie czekała na nas obiadokolacja ( rosół, smażony syr z frytkami i sałatką lub kotlet – do wyboru), ciepłe pokoiki i stół do tenisa, piłkarzyki a nawet bilard. Przed 22.00 wszyscy byli w łóżkach i albo grali w gry albo spali.

W niedzielę o godz. 6.45 była pobudka, pakowanie i sprzątanie, a o godz. 7.30 śniadanie. Był szwedzki stół i każdy zjadł co chciał. Starsi zrobili sobie kanapki na drogę a młodsi szybko zjedli i poszli do pokojów. Spotkała ich później kara, gdyż potem brakło chleba i kanapek. Chyba się nauczyli, że trzeba samemu zadbać o swoje jedzenie. Po 8.10 już wchodziliśmy do autobusu i jechali do Terchowej. Jedni do kościoła na mszę w j. słowackim, po której oglądnęli ruchomą szopkę bożonarodzeniową a inni poszli pod pomnik Janosika, który właśnie urodził się w Terchovej i do jego izby pamięci. Około 10.30 ruszyliśmy na szlak Janosikowymi Dierami Dolnymi i Górnymi. Diery to jamy przez, które płynie Biely Potok i to spowodowało, że po mokrym i błotnistym terenie  trzeba  było  ostrożnie iść. Szliśmy w szyku asekurując dzieci : dorosły – dwoje dzieci – dorosły a osoby które mogły mieć problemy były pod specjalna opieką. Przejście po mostkach, drabinach i z pomocą łańcuchów było niezwykłą atrakcją. Doszliśmy zgodnie z planem na Przełęcz Międzyrozsutec, gdzie mając widok na ośnieżone Tatry, piękne dwa Rozsutce odpoczywaliśmy i posilali się. Tutaj głodomory, które nie wzięły ze sobą kanapek częstowali się turystycznymi kanapkami robionymi przez pana Kukuczkę i uzupełniali napoje. Po odpoczynku podzieliliśmy się na dwie  grupy: ambitną, która poszła na Wielki Rozsutec ( rodzina Sikorów, B .Kukuczka i Joanna Kukuczka, Kamil Kojma, Szymon i Piotrek) oraz tych których  trochę buty obcierały, jeszcze byli za mali i nie mieli takiej kondycji z pozostałymi opiekunami zeszli do Stefanowej niebieskim i żółtym szlakiem. Ta  druga trasa  była łatwiejsza, ale bardziej błotnista i po  przyjściu  do  autobusu  dzieci  musiały  przebrać  spodnie  i  buty a niektórzy nawet bluzy. Kto miał 2 euro to poszedł do restauracji na frytki, ale były osoby, co kupiły  sobie  pamiątki  i  nie  mieli  na  jedzenie.  Chociaż  wiedziałam, że będę zwracała pieniądze, to tylko  poczęstowałam czekoladą, jabłkami i nie pozwalając jeść w autobusie  dojechaliśmy do Nierodzimia , gdzie  w  domu  dzieci zjadły konkretne jedzenie.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: R. Langhammer (15-10-2013, 06:19:26), zdjęcia: R. Langhammer

14 października w całej Polsce obchodzony był Dzień Edukacji Narodowej. Również nasza szkoła włączyła się w to świętowanie. O godzinie 9.00 rozpoczęła się uroczysta akademia przygotowana przez Samorząd Uczniowski, pod opieką p. Mariusza Zawady. Wystąpił również chórek szkolny przygotowany przez p. Małgorzatę Rymorz. Całość występów była nacechowana humorem, który przypadł do gustu i uczniom i nauczycielom. Uczniowie przyznali również tytuł "Nauczyciel na szóstkę" - wśród nauczycieli uczących w klasach 1-3 zwyciężyła p. Agnieszka Jakubczyk, a spośród nauczycieli klas starszych - p. Ireneusz Bosak. Na koniec uroczystości każdy nauczyciel otrzymał od Samorządu Uczniowskiego piękny kwiat doniczkowy. Po akademii uczniowie pozostali pod opieką nauczycieli.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (14-10-2013, 05:38:31), zdjęcia: R. Raszyk

11 października uczniowie klasy 4a przynieśli na lekcję wychowawczą swoje różnego rodzaju zbiory. Okazało się, że prawie każdy coś zbiera. Wszyscy po kolei prezentowali własne kolekcje i opowiadali o swojej pasji zbierania. Na zajęciach można było zobaczyć różności, m.in. koszulki, karty do gry itp.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (07-10-2013, 05:51:21)

2 października odbyła się III runda Czwartków Lekkoatletycznych w Skoczowie. Nie zabrakło również naszych małych sportowców. Nasi uczniowie brali udział w dwóch konkurencjach: 60 metrów i rzut piłkeczką palantową. Najlepsze miejsce zajął Kacper Kluz, który został sklasyfikowany na wysokim drugim miejscu (60m) z czasem 10,08. Na trzecim miejscu uplasował się Krzysiek Krysiński z czasem 10,40. W rzucie piłeczką palantową trzecie miejsce zajął Filip Klajmon. RESZTA WYNIKÓW PONIŻEJ.

[szczegółowe wyniki]

dodał: R. Langhamer (03-10-2013, 05:59:47), zdjęcia: uczniowie

1 października odbyła się dyskoteka dla uczniów klas 4-6. Całość zabawy przygotował Samorząd Uczniowski, a nad bezpieczeństwem bawiących się czuwali: p. Gustaw Chraścina, p. Ireneusz Bosak i p. Roman Langhammer.

Samorząd przygotował kilka ciekawych zabaw, których zwcięzcy zostali nagrodzeni. Ponadto każdy z uczestników zabawy dostał świecącą bransoletkę - efekt wizualny był rewelacyjny! Jak zwykle były również pączki, paluszki i napoje. Zabawa szybko dobiegła  końca...  ale  już  niedługo  dyskoteka  andrzejkowa  - 28 listopada!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (14-10-2013, 05:45:31)

28 września - niezła pogoda, grupa 21 małych dzieci i dobre nastroje spowodowały, że wycieczka żegnająca lato była udana.  Na trasie z Brennej na Przełęcz Karkoszczonka nawet lekko pokropiło, ale później już pogoda była dobra – nie za gorąco i nie za zimno. Na przełęczy mieliśmy okazję dopingować  biegaczy górskich ( pokonujących 70 km) i nieco odpocząć. Później ostro szliśmy w stronę Klimczoka i Trzech Kopców. Trasa była trudna, ale  piękne  muchomory i widoki dodawały nam sił. Przejście na Błatnią było już tylko spacerkiem i młodsi chłopcy wcielali się w postacie rycerzy  średniowiecznych.  Chwilkę  zatrzymaliśmy się w schronisku na Błatniej a następnie poszliśmy na Ranczo. Niestety Krzysiu Bułka, który miał brać udział w konkursie wiedzy spóźnił się o 5 minut i swoją wiedzę turystyczną będzie miał okazję sprawdzić  na Rajdzie „Przywitanie Wiosny” w maju 2014r. Zejście w dół do Brennej  to  dla  naszych  turystów  było  fraszką  chyba, że ktoś szedł w zbyt ciasnych butach. Po drodze podziwialiśmy grupę na koniach i co niektórzy marzyli o takim transporcie. Dzieci zyskały 22 punkty w książeczkach GOT lub zaliczyli 14 km. Dla wielu osób była to pierwsza wyprawa w góry i należy im się uznanie. Brawo dla Adasia,  Bartka, Dawida, Igora, Julii, Piotrusia.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodali: D. Tumas, R. Raszyk (30-09-2013, 06:49:46), zdjęcia: R. Langhammer, I. Bosak

Już po raz drugi, 26 września, obchodziliśmy Dzień Patrona. W tym dniu przypominamy postać Józefa Kreta, jego zasługi dla nierodzimskiej społeczności i zasady jakimi się kierował w życiu – wciąż aktualne i warte naśladowania. Nasz patron uważał, że równie ważna jak wiedza, jest sprawność fizyczna. Stąd pomysł, by podczas tegorocznego Dnia Patrona, zachęcić naszych uczniów do różnych form ruchu.

Obchody Dnia Patrona rozpoczęły się akademią, o której muzyczną oprawę zadbał nasz Szkolny Zespół Muzyczny. W jej trakcie reprezentacje klas 4-6 wzięły udział w zabawie składającej się z czterech konkurencji sprawnościowych, wykonywanych na czas. Było to:  obieranie  ziemniaka,  rajd  z  jajkiem  na  łyżce, wiązanie butów i rzut do celu. Zwyciężyła drużyna z klasy 6 a, wygrywając nagrodę w postaci dnia bez pytania dla całej klasy. Akademię przygotowały p. Małgorzata Rymorz i p. Dominika Tumas. Następnie p. Mariola Szymańska – Kukuczka  zorganizowała  wyścigi  rowerowe  na  szkolnym  boisku.  Bezapelacyjnym  zwycięzcą, a tym samym Rowerowym Mistrzem Szkoły został Patryk Szalbot z klasy 5. Mistrzyni nie została wyłoniona, gdyż zabrakło kandydatek… Kolejnym  punktem  dnia były szkolne rozgrywki w ping – ponga, nad których przebiegiem czuwał p. Rajmund Raszyk. W atmosferze zdrowej rywalizacji i  dobrej  zabawy,  miło  minęło  nam święto patrona naszej szkoły.

Rozgrywki sportowe na sali gimnastycznej odbyły się w dwóch konkurencjach: tenisie stołowym i koszykówce. W tenisowych zmaganiach brało udział 16 dziewcząt i 29 chłopaków. Gry toczyły się do dwóch wygranych setów i nierzadko były bardzo wyrównane boje przy  stołach.  Poziom  całego  turnieju  był  wysoki, a oto najlepsze tenisistki w naszej szkole:

1. Edyta Górniok

2. Andrea Cabrera-Blanco

3. Żaneta Świeży

najlepsi tenisiści:

1. Mikołaj Cichoń

2. Mateusz Cieślar

3. Krzysztof Bułka

Po złożeniu stołów na salę wyszli koszykarze i koszykarki, by zagrać pokazowo dla reszty uczniów. W nietypowym meczu zagrali chłopcy z klasy V na swoje koleżanki z klasy VI! Niecodzienna rywalizacja zakończyła się wynikiem 12-6 dla dziewcząt.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (27-09-2013, 06:03:44), zdjęcia: R. Raszyk

25 września nasi uczniowie wzięli udział w kolejnej edycji "Skoczowskich Czwartków Lekkoatletycznych". Najlepsze wyniki uzyskali Szymon Heczko (28 metrów w rzycie piłeczką palantową) oraz Kacper Kluz (9,9 s. w biegu na 60 metrów). Startowali również: Joanna Bednarczyk, Paulina Kukuczka, Paweł Markuzel, Konrad Mikler, Tomasz Tomaszko, Krzysztof Krysińśki i Rafał Dytko.

[zobacz zdjęcia]

[szczegółowe wyniki]

dodał: R. Raszyk (27-09-2013, 06:02:41), zdjęcia: R. Raszyk

25 września odbyły się biegi sztafetowe przy ustrońskim amfiteatrze. Nasza drużyna w składzie: Andrea Cabrera-Blanco, Edyta Górnik, Żaneta Świeży, Dominika Raszka, Ewelina Szczerba i Laura Stec zajęła IV miejsce.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (27-09-2013, 05:55:35), zdjęcia: I. Bosak

24 września klasy IVb, VIa i VIb, wraz ze swoimi wychowawcami i p. Ewą, wybrały się na wycieczkę na Górę Żar. Niestety pogoda nie była dla uczestników do końca łaskawa... stąd też wszyscy "załapali się" na kino. :) Ale nim można było zasiąść w wygodnych fotelach, trzeba było w miarę możliwości zrealizować program wycieczki: najpierw wejście na Górę Żar, później zjazd kolejką i ognisko. A dopiero po napełnieniu swoich brzuszków wielkimi kiełbasami, wyjazd do Bielska na film pt. "Samoloty". Mimo mniejszej ilości atrakcji niż planowaliśmy, pod szkołę wróciliśmy ok. godziny 16.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (27-09-2013, 05:38:31), zdjęcia: I. Strzałkowska

W dniu 20 września odbyła się pokazowa lekcja muzyki dla uczniów klas I - III. Kinga Kukuczka wraz z uczennicami klas II - Julią Cieślar oraz Mileną Szypułą demonstrowała instrumenty strunowe - smyczkowe od małych skrzypeczek do kontrabasu. Dzieci mogły posłuchać instrumentów a nawet zagrać na nich.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Bury, M. Grudzień (22-09-2013, 05:58:41), zdjęcia: G. Chraścina

Dnia 18 września br. odbyła się wycieczka szkolna na Górę  Żar i na Trójstyk w Jaworzynce. Wyjechaliśmy na szczyt Góry Żar kolejką  linową  - terenową. Na szczycie góry podziwialiśmy wielki zbiornik elektrowni szczytowo - pompowej. U podnóża widzieliśmy lotnisko szybowcowe i paralotnie. Później poszliśmy jeszcze wyżej, aby obejrzeć piękny widok na zbiornik, panoramę Jeziora Żywieckiego i sąsiadujące góry. Po drodze największą atrakcją było zbieranie grzybów (grzyby zanieśliśmy do domu). Potem pojechaliśmy na Trójstyk, gdzie łączą się granice Polski, Słowacji i Czech. Za granicą każdego kraju widzieliśmy obeliski z kamienia. Ta wycieczka była bardzo udana, pozostaną po niej niezatarte wspomnienia.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (16-09-2013, 05:24:36), zdjęcia: R. Raszyk

14 września, jak co roku, odbył się  Skoczowie Turniej Orlika (turniej piłki nożnej). Tym razem wystawiliśmy tylko jedną drużynę,  ale  za  to  bardzo dobrą. Nasza drużyna w ćwierćfinale rozgromiła Dębowiec 4-0, by w półfinale ulec  w  rzutach  karnych  z  drużyną  Iskrzyczyna  (0-0  w  normalnym  czasie  gry). W meczu o trzecie miejsce pokonaliśmy również w rzutach karnych Pierściec (1-1 po ostatnim gwizdku). Iskrzyczyn wygrał cały turniej, a nie byl od nas "piłkarsko" lepszy. A oto zawodnicy, którzy byli blisko prawdziwego sukcesu: Fabian Saniternik, Kacper Nowak, Mikołaj Cichoń, Szymon Misiniec, Szymon Heczko i Kacper Kluz.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (06-09-2013, 05:56:31), zdjęcia: R. Langhammer

2 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny! Uroczysta akademia z tej okazji rozpoczęła się o godzinie 9.15 na sali gimnastycznej. Wszystkich obecnych, a szczególnie naszych nowych uczniów - pierwszoklasistów - powitała Pani Dyrektor. Przedstawiła również nowych nauczycieli - p. Bogusławę Rożnowicz (język polski) oraz p. Mariusza Zawadę (język angielski). Pani Dyrektor życzyła wszystkim uczniom dobrych wyników w nauce, a nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy. Odbyło się również pasowanie pierwszoklasistów. Część artystyczną przygotowali uczniowie pod kierunkiem p. Jolanty Nowak i p. Małgorzaty Sikory.

W tym roku wychowawcami poszczególnych klas są:

- klasa 1 - mgr Małgorzata Sikora,

- klasa 2a - mgr Jolanta Herczyk, nauczyciel wspomagający - mgr Mariola Szymańska-Kukuczka,

- klasa 2b - mgr Dorota Cisowska (zastępstwo: lic. Agnieszka Jakubczyk),

- klasa 3 - mgr Lucyna Najda,

- klasa 4a - mgr Rajmund Raszyk,

- klasa 4b - mgr Ireneusz Bosak,

- klasa 5 - mgr Gustaw Chraścina,

- klasa 6a - mgr Roman Langhammer (nauczyciel wspomagający),

- klasa 6b - mgr Jolanta Nowak.

[zobacz zdjęcia]

[wróć]