WAŻNE WYDARZENIA W SZKOLE

Rok szkolny 2014/2015

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (09-09-2015, 05:17:37), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Wreszcie  udało się zorganizować czterodniową wyprawę w góry (24-27 sierpnia), czyli naszą turystyczną maturę.

Zaliczyliśmy cały szlak czerwony ciągnący się od Jordanowa do Węgierskiej Górki (Polica, Babia Góra, Pilsko, Rysianka). Chociaż były chęci, by iść dalej na Baranią Górę i do Wisły czy Ustronia, to jednak upał dawał się we znaki i w Węgierskiej Górce właściwie zakończyliśmy wyprawę. W  jednym  ciągu przeszliśmy 82-92km. Było ciężko, gdyż szliśmy z pełnymi plecakami z jedzeniem, piciem i śpiworami. Najczęściej  nie licząc  pierwszego  i  ostatniego  dnia) zaczynaliśmy trasę od śniadania w schronisku, szliśmy cały dzień nie spotykając zabudowań i dopiero pod wieczór spotykaliśmy drugie schronisko, gdzie jedliśmy posiłek i szliśmy spać.  Nie było problemów z ciszą nocną, gdyż właściwie o 21.00 wszyscy byli w śpiworach a o 6.00 już zaczynała się pobudka.

W pierwszy dzień, upał i ciężkie plecaki wykończyły wszystkich i na Hali Krupowej na kolację jedynie zamówiliśmy herbatę i wrzątek, by jak najwięcej naszych zapasów zostało skonsumowanych. Schronisko było skromne, ale miało swój klimat. Na śniadanie też wyjadaliśmy nasze zapasy, gdyż czekała nas ostra wyprawa na Babią Górę. Szło się dość ciężko (przeszliśmy tylko 17,5km) gdyż od 12.00 zaczął padać drobny deszcz. Deszcz nie był dla nas przeszkodą, ale mgła i bardzo silny zimny wiatr powodował, że szybko wchodziliśmy na 1725m – Babią G. Nawet dla tych co byli już na większych wysokościach, ta góra dała się we znaki. Schronisko na Markowych Szczawinach zaskoczyło nas wysokim hotelowym standardem . Zjedliśmy ciepłą obiadokolację i zajęliśmy się ładowaniem telefonów i sprawdzaniem przez wi-fi wiadomości. Nocowaliśmy w pokoju z sympatyczną parą studentów z Cieszyna  oraz innymi prawdziwymi turystami. Rano wstaliśmy już przed 6.00, gdyż grupa inicjatywna szła na Jałowiec i przed 7.00 wyszli na trasę. Zjedliśmy śniadanie w turystycznej kuchni (własne zapasy) i o 8.00 pozostali ruszyli na główny szlak beskidzki –czerwony. Tego dnia zrobiliśmy najdłuższą trasę od 24- 30km. Po  drodze  zatrzymaliśmy  się  w  bazie  studenckiej  na Głuchaczkach  (solidny posiłek) na przełęczy Glinka (przejście graniczne) i doszliśmy do wypasionego schroniska na  Hali  Miziowej.  Po  drodze  często zatrzymywaliśmy się, by posilić się ostrężynami i borówkami. W schronisku planowaliśmy dalszą drogę do Ustronia, który ze szczytu Pilska pięknie majaczył nam w oddali. Tego dnia dopisała nam pogoda i przez całą drogę podziwialiśmy piękne krajobrazy. W czwartek 27.08.15 panią Mariolę przywitało gromkie 100-lat i po wyjedzeniu na śniadaniu wszystkich większych zapasów (chleb, zupki i słodkie chwile, gdyż konserw i pasztetów młodzież nie chciała jeść) wyruszyliśmy na  22km trasę.  Droga nie miała większych podejść i właściwie była w dół, ale schodząc zwiększał się upał i dlatego było ciężko. Po drodze zaliczyliśmy dwa schroniska, ale w drugim (Słowiance), gdzie planowaliśmy konkretny obiad kuchnia okazała się być zamknięta i musieliśmy głodni iść dalej. Na szczęście na Abramowie w stacji Agroturystycznej mogliśmy zjeść kotlety, zapiekanki i pizzę, ale chyba wyjadliśmy wszystkie zapasy. Dla ochłody były lody i zadowolenia poszliśmy do Węgierskiej Górki. Tutaj na dole skwar dawał nam się we znaki i dlatego zdecydowaliśmy, że kończymy wyprawę i przy bunkrach czekaliśmy na auta.

Nasza grupka łącznie liczyła 8 osób, członków SKKT PTTK „KRETY” w tym czterech absolwentów a wśród nich Krzysztof Bułka, Maksymilian Balewski, Paweł Pinkas, Wiktoria Kukuczka. Wszyscy robili trasę na brązową odznakę Głównego Szlaku Beskidzkiego (niektórym brakuje zapisanego wejścia  na Równicę i podejście na Baranią od strony Salmopola) oraz Wiktoria na Dużą Brązową. Ona musi jeszcze przejść kolejne cztery dni.

Wycieczka chociaż trudna to jednak bardzo udana. Kolejna czterodniówka będzie od Jordanowa przez Gorce, Pieniny do Krynicy, lub w Bieszczady, ale chyba dopiero za dwa lub trzy lata. Z turystycznym pozdrowieniem.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (06-07-2015, 06:05:12), zdjęcia: M. Niemiec

26 czerwca o godz. 14.00 w MDK Prażakówka w Ustroniu rozpoczęła się Miejska Uroczystość Zakończenia Roku Szkolnego.

Corocznie w jej trakcie nagradzani są najlepsi ustrońscy uczniowie i nauczyciele. W tym roku zaproszonymi uczniami z naszej szkoły byli: Sportowcy Roku - Weronika Konderla i Kacper Nowak oraz Absolwent Roku - Krzysztof Bułka.

W trakcie uroczystości występowały zespoły taneczne i wokalne z ustrońskich szkół. Również nasz nauczycielski  chór  wystąpił  z  dwoma  utworami  - "Płyniesz Olzo" i "Szumi jawor".

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (29-06-2015, 05:58:37), zdjęcia: P. Sztefek, I. Bosak

26 czerwca to dzień zakończenia roku szkolnego. O godzinie 9.15 rozpoczęła się uroczysta akademia, w czasie której  dyrektor  Roman  Langhammer wręczył świadectwa uczniom klasy szóstej oraz świadectwa i nagrody dla najlepszych uczniów z klas I-V. Nie zabrakło także podziękowań dla wszystkich, których praca w tym roku przyczyniła się do sukcesów szkoły w różnych aspektach działalności. Dyrektor skierował podziękowania m.in. do Zarządu Rady Rodziców oraz do nierodzimskiej radnej – p. Jolanty Hazuki, która obok proboszcza parafii katolickiej ks. Macieja Jenknera była gościem uroczystości. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, w czasie której kolejno zaprezentowali się: uczniowie klasy VI, chórek szkolny, klasa IIIa w przedstawieniu „Rzepka” oraz chóry nauczycieli.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (29-06-2015, 05:40:21), zdjęcia: G. Chraścina

W środę 24 czerwca odbył się coroczny koncert uczniów grających na instrumentach u p. Małgorzaty Rymorz. Koncert zgromadził liczną widownię, która wysłuchała utworów granych na gitarach i keyboardzie. Uczniowie grali solo lub w zespole. Wystąpiła także grupa uczęszczająca na zajęcia z rytmiki. Wszyscy uczniowie odebrali świadectwa, a najlepsi instrumentaliści drobne upominki.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (06-07-2015, 05:59:27), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W dniu 18 czerwca klasa IIIa wybrała się na niecodzienną wycieczkę do Istebnej. Mała wioska w naszym Beskidzie Śląskim a wiele wrażeń. Klasa uczestniczyła w Questingu , czyli szukaniu odpowiedniej drogi do celu na podstawie wskazań, wierszy i odpowiedniego przewodnika. Szukaliśmy dawnego domu a obecnie muzeum artysty malarza Jana Wałacha. Mieliśmy okazję poznać życie tej wybitnej postaci oraz jej prace. Po pokonaniu ścieżki edukacyjnej cała klasa potrzebowała chwili relaksu i posiłku. P. Mariola z Rada Rodziców przygotowała niespodziankę. Dzieci zajechały a następnie podeszły do domu nauczycielki w Jaworniku. Tutaj na ognisku piekły się kiełbaski a dzieci uczestniczyły w zawodach w kulaniu się z górki,  zbieraniu  siana  do  worków  i  łapaniu  króliczków.  Miło spędziliśmy czas i niezbyt chętnie  wracaliśmy do szkoły i do domu.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (15-06-2015, 20:36:18), zdjęcia: L. Raszka, R. Langhammer

14 czerwca odbył się Piknik Rodzinny przygotowany przez Radę Rodziców przy współpracy Szkoły Podstawowej nr 6. Liczne atrakcje przyciągnęły wielu gości. Był dmuchany zamek, ścianka wspinaczkowa, żyroskop i wiele, wiele innych atrakcji. Również od strony gastronomicznej  nie  można  było  narzekać (kiełbaski, hamburgery, naleśniki, lody, napoje, popcorn i inne). W części artystycznej pokazali się uczniowie naszej szkoły. Składamy podziękowania naszym drogim Sponsorom i Przyjaciołom Szkoły, a wśród nich następującym firmom:

- Leśny Park Niespodzianek, Ustroń

- Mokate, Ustroń

- Park Linowy Równica, firma Funtour

- Kolej Linowa Czantoria

- Park Dinozaurów, Ustroń

- Firma Pilch - wyczarowane z drewna

- Park Linowy w Wiśle, Przygoda Park

- Park Linowy w Brennej, Orla Perć

- Firma Kubala, Ustroń

- Firma DAF, Ustroń

- Serwis opon, Niemczyk Kajetan

- Hop-siup - Klub Dobrej Zabawy

- Ad-Libitum, Tytus Tschuk

- Sklep papierniczy API, Ustroń

[zobacz zdjęcia cz. 1]

[zobacz zdjęcia cz. 2]

[zobacz film]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (17-06-2015, 05:44:24), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Ta wycieczka była naprawdę wymagająca. W sobotę i niedzielę (6 i 7 czerwca) była piękna słoneczna pogoda, co przy długich marszach nie jest zbyt dobre, gdyż wtedy szybko się męczymy i dużo pijemy. Rano w sobotę dojechaliśmy do Starych Hamrów na Gruń, czyli do hotelu Charbulak. Mieliśmy problem z poznaniem tego odnowionego obiektu. Podbiliśmy książeczki, nieco się posililiśmy i wyruszyliśmy na Biały Krzyż, zatrzymując się przy kościółku i głazie meteorytu.

Pięć kilometrów szliśmy we wspaniałych humorach po równej drodze rowerowej. Kolejne pięć kilometrów to już turystyka górska, ale wejście na  1060 m Małego Połomu nie było trudne. Tutaj okazało się, że pani Kukuczka się pomyliła odczytując wytartą  mapę i mieliśmy do przejścia do schroniska ponad 12 km. Trasa od Małego do Wielkiego Połomu była wyczerpująca. Przejścia przez potoki były poniszczone, wszędzie było pełno błota, a na szlaku trzeba było ciągle omijać lub przeskakiwać zwalone drzewa. Zmęczeni po ponad 8 godzinach marszu (po 18.00) dotarliśmy do schroniska „Severka” i chociaż jest ono jeszcze rozbudowywane, to mogliśmy skorzystać z jego atrakcji, czyli basenu (na saunę nikt nie miał ochoty). Rozlokowaliśmy się, kolację zaplanowaliśmy na 19.30 i szybko wskoczyliśmy do wody, by zmęczone mięśnie mogły się rozluźnić. Po smacznej i obfitej  kolacji jedni poszli ponownie do wody lub bawili się na polu (był piękny zachód słońca), a inni oglądali mecz piłki nożnej. Między 22.00 a 23.00 (mecz) wszyscy poszli spać do swoich pokojów.

Ciekawie zapowiadał się drugi dzień. Nie było możliwości zjazdu busem do Łomnej, chociaż pisało o takiej możliwości na stronie schroniska, przejście na piechotę do kościoła do Górnej Łomnej częściowo pokonując drogę z dnia poprzedniego (8 km) było raczej niemożliwe, gdyż  zmęczenie było duże. Obsługa poradziła nam zejście do Dolnej Łomnej. Miła pani z bufetu powiedziała, że po zejściu trasą narciarską zjazdową (1km) będziemy mieli pół godziny do autobusu. Patrząc na mapę wiedziałam, że jest to niemożliwe. Zarezerwowałam na przejście 1 godz. i 20 min. Rano o 7.30 było śniadanko, później chwila relaksu w baseniku, pakowanie i przed 9.00 wyruszyliśmy na autobus o 10.20. Śpiesząc się zapomnieliśmy o chłodzących się czekoladach. Grupa inicjatywna (Krzyś i Max) wzorem dnia poprzedniego szybko zeszła na dół, ale pozostali szli dość wolno (kontuzja kolana). To spowodowało, że nie wszyscy dotarli na przystanek na określoną godzinę. Sam autobus miał 15 min. spóźnienia  i był przepełniony, więc nie wziąłby nas wszystkich. Dlatego mino chęci musieliśmy z kościoła zrezygnować i czekaliśmy na naszą drugą (9 osobową) grupę i ich auta. Dojechali o 11.00 i zabierając się grupkami  przejechaliśmy 5km do Górnej Łomnej do niebieskiego szlaku.

Wyjście na Kamenity nie było takie ciężkie, a kolejny etap marszu na Slavic był bardzo spokojnym spacerkiem. Przy schroniskach zatrzymywaliśmy się na posiłki, odpoczynek i uzupełnianie książeczek. Trasa była przyjemna i pomimo zmęczenia (grupa dwudniowa pokonała ponad 40 km) i kłopotów z marudami, którzy nie rozumieli, że nie wolno bawić się niebezpiecznymi patykami, już o godz. 17.00 byliśmy na dole i czekaliśmy na autobus. Pod koniec pieszej wędrówki Neomi spotkała miła niespodzianka, gdyż jej rodzice z rodzeństwem wyszli przed nas na trasę i spotkaliśmy się na szlaku.

Tak zaprawieni w górskich wędrówkach jesteśmy przygotowani do wakacji i mam nadzieję, że wiele osób razem z rodzicami wybierze się do wymaganych punktów w międzynarodowej książeczce i wiele dzieci zdobędzie kolejne odznaki. Na jesień planuję wycieczkę na Groń JPII, Bystrzycę – Vychylovkę i Sulov.  Dziękuję za udział w wycieczkach i do zobaczenia na szlakach.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: R. Langhammer (04-06-2015, 19:28:14), zdjęcia: P. Sztefek

Z okazji Dnia Dziecka (który w naszej szkole obchodziliśmy 2 czerwca) odbył się pokaz iluzji w wykonaniu Rafała Mulki.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (04-06-2015, 18:31:42), zdjęcia: P. Sztefek

Kolejny, trzeci już, szkolny Przegląd Muzyczny odbył się 2 czerwca br.

Jak zwykle konkurs podzielony był na dwa etapy. W maju odbyła się pierwsza edycja, w której wyłoniono finalistów do drugiego etapu. Zaprezentować można było się w trzech kategoriach: wokalnej, instrumentalnej i tanecznej. Największą popularnością cieszyła się jak zwykle kategoria wokalna.

Jury w składzie: p. Joanna Chraścina, p. Lucyna Raszka i p. Mariusz Zawada przyznało następujące miejsca:

I miejsce dla Joanny Bednarczyk za pięknie zaśpiewaną „Piosenkę Drewnianych Lalek”, II miejsce dla Mileny Szypuły za wykonanie piosenki „Girl on the fire” oraz III miejsce dla Magdaleny Grudzień za piosenkę ”Kolorowy wiatr”. W tej kategorii wyróżnienie zdobyła Julia Bączek za piosenkę „Ogórek wąsaty”.

W kategorii instrumentalnej jury wyłoniło tylko jedno miejsce. I miejsce zajęła Noemi Grabiec za utwór wykonany na skrzypcach.

Do kategorii tanecznej zgłosiła się tylko jedna osoba, Julia Sikora, którą „w akcji” mogliśmy obejrzeć czekając na wyniki jurorów. W czasie  przerwy pomiędzy wynikami wystąpiła cała klasa druga tańcząc dla nas Zumbę.

Wszyscy nagrodzeni oraz uczestnicy otrzymali drobne upominki. Nagrodą specjalną dla laureatów w kategorii wokalnej jest udział w Festiwalu Piosenki w Wiśle, 19 czerwca br.

Wszystkim Młodym Talentom gratulujemy występów i zachęcamy do wytrwałej pracy nad swoimi zdolnościami.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (06-06-2015, 08:26:14)

Jesteśmy najlepsi w Ustroniu!!!

Dzięki wynikom osiągniętym przez naszych szóstoklasistów na sprawdzianie nasza szkoła okazała się najlepsza spośród ustrońskich podstawówek.

Średnie wyniki naszej szkoły:

- j. polski: 74%

- matematyka: 79%

- j. angielski: 88%

Dla porównania podajemy średnie wyniki w województwie śląskim i w całej Polsce.

Województwo:

- j. polski: 72%

- matematyka: 59%

- j. angielski: 78%

Kraj:

- j. polski: 73%

- matematyka: 61%

- j. angielski: 78%

Jeszcze raz gratulujemy naszym uczniom oraz nauczycielom, którzy włożyli ogromny wysiłek, aby osiągnąć tak wysoki wynik! Kolejnym rocznikom życzymy podobnych sukcesów!

dodał: R. Langhammer (15-06-2015, 20:20:34), zdjęcia: P. Sztefek

29 maja odbyła się wycieczka klasy 1b. Głównym środkiem transportu był pociąg, którym przejazd przyniósł dzieciakom dużo fajnej zabawy.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Bury (15-06-2015, 20:41:45), zdjęcia: G. Chraścina

W piątek, 29 maja 2015 r., klasy 4 - 6 wraz z opiekunami – p. Gustawem Chraściną, p. Rajmundem Raszykiem i p. Małgorzatą Rymorz pojechały na wycieczkę w Pieniny, a w szczególności na spływ Dunajcem. Dzień rozpoczęliśmy od zbiórki przed szkołą o godz. 6.45. Kiedy wszyscy się zebrali, to wyjechaliśmy o godz. 7.00. Do celu dotarliśmy około godz. 10.00. Pogoda nam dopisała, popłynęliśmy trzema dużymi tratwami w dół rzeki. Podróż trwała 2 godz. Następnie autobusem pojechaliśmy do zamku w Niedzicy, w którym zobaczyliśmy lochy i średniowieczne komnaty, a także usłyszeliśmy historię o duchach, które  w  nocy grasują po zamku. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do McDonaldsa. Pod szkołę dojechaliśmy około godz. 20.00.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (04-06-2015, 18:26:34), zdjęcia: P. Sztefek

28 maja odbyła się kolejna edycja konkursu "Wiem, bo chcę". Po raz kolejny nasi uczniowie odnieśli duże sukcesy, zajmując wysokie miejsca:

- w kategorii 6-latków: III miejsce - Maja Nieckarz (kl. 1a)

- w kategorii 7-latków: II miejsce - Mariusz Chruszcz (kl. 1b)

- w kategorii klas drugich: II miejsce - Szymon Heller (kl. 2)

- w kategorii klas trzecich: II miejsca ex-aequo - Kornelia Wilczek (kl. 3a) i Hawier Jaworski (kl. 3a).

Gratulujemy naszym uczniom!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (06-06-2015, 08:26:14)

Miło nam poinformować, że w dniu 27 maja br. Burmistrz Miasta Ustroń zatwierdził konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 6 w Ustroniu i równocześnie podpisał zarządzenie w sprawie powierzenia stanowiska dyrektora Szkoły Podstawowej nr 6 w Ustroniu. Na stanowisko dyrektora na okres 5 lat (tj. od 1 września 2015 roku do 31 sierpnia 2020 roku) został powołany p. Roman Langhammer.

dodał: R. Raszyk (04-06-2015, 18:17:21), zdjęcia: R. Raszyk

27 maja nasi aktorzy (Patrycja Grochowska, Jakub Kuboszek, Jakub Lisek i Filip Babiarz) wystąpili na deskach sceny Domu Narodowego w Cieszynie w konkursie na scenkę teatralną "Zdrowie po cieszyńsku". Niestety nie udało się im zdobyć nagrody i zająć jednego z pierwszych trzech miejsc, ale pokazali się z bardzo dobrej strony przed zapełnioną do ostatniego miejsca widownią. Jest ogromna różnica występować w naszej szkole przed kolegami i koleżankami,  a  w cieszyńskim Domu Narodowym przed 9-osobowym jury i wypełnioną salą! Naszym uczniom to się udało, nie  zjadła  ich  trema,  a  po  występie  zebrali  chyba największe brawa. Moje gratulacje!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (26-05-2015, 07:07:12), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

22 maja pogoda nam nie przeszkodziła i chociaż było pochmurnie, to poszliśmy Szlakiem Spacerowym J. Kukuczki (7 km). W zeszłym roku z racji ulewnych deszczy odwołałam nasze uczestnictwo. Ponieważ obawiałam się pogody, więc trochę mniej niż zwykle przygotowaliśmy się do rywalizacji rajdowych. Nie było chętnych do wykonania prac plastycznych, nie mieliśmy jednakowych elementów stroju (np. czapeczek lub bluzek), nie mieliśmy  swojego  transparentu,  zbyt mało uczestniczyliśmy w konkursach śpiewu  lub tańca, było nas 29 osób (dzieci), a to najmniej korzystna ilość i dlatego nawet punkty zdobyte w konkursie wiedzy o Jerzym Kukuczce (przez Angelikę Bury) nie wpłynęły na  oceną całej naszej grupy. Mam nadzieję, że w przyszłym roku lepiej się przygotujemy i przywieziemy nie tylko dyplom, ale i nagrodę. W tym roku najważniejsze dla nas było zwiedzenie izby pamięci Jerzego Kukuczki oraz przejście trasami turystycznymi. Nie były one trudne,  gdyż naszą grupę w ilości 15 dzieci stanowili uczniowie klas I – III,  z których 2 osoby były po raz pierwszy na wycieczce.  Również wycieczka ta była sukcesem dla Konrada Armaty, który po raz drugi uczestniczył w wędrówkach koła turystycznego oraz dla Julii Cieślar, która mając stan zapalny (nie wiedziała o nim) przeszła te kilka kilometrów. Dzieci otrzymały pamiątkowe odznaki, bigos, herbatkę i drobne ciasteczka. Brały udział w workowych i narciarskich zawodach oraz próbach strzelania z łuku do tarczy. Ogólnie była to łatwa i miła wycieczka, a gdy przyjechał po nas autobus, to spotkała nas kolejna niespodzianka. Mianowicie w grupie kilkunastu osób - gimnazjalistów wracających z Rajczy spotkaliśmy trójkę naszych zeszłorocznych absolwentów. Cieszy fakt, że kontynuują wędrówki turystyczne i miejmy nadzieję, że obecni uczniowie też będą pasjonatami turystyki.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: R. Raszyk (18-05-2015, 12:51:24), zdjęcia: R. Raszyk

12 i 14  maja nasza szkoła brała udział w turnieju z cyklu :Szczypiorniak na Orlikach". We wtorek dziewczęta zaprezentowały się znakomicie zajmując IV lokatę. Wyniki naszej drużyny w poszczególnych meczach: 2-6 z SP5; 12-0 z SP2 II; 1-2 z SP2 I; 3-5 z SP1 I i 11-2 z SP1 II.

W czwartek nasi chłopcy rywalizowali w kolejności: 6-5 z SP1 II; 4-16 z SP1 I; 10-7 z SP2 I i 12-2 z SP2 II. Te wyniki dały naszej szkole II miejsce. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymają koszulki z napisem "KOCHAM RĘCZNĄ"!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (18-05-2015, 12:47:34), zdjęcia: P. Sztefek

12 maja klasa 3b zaprosiła wszystkich uczniów na przedstawienie przygotowane z okazji "Dnia Ziemi".

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (18-05-2015, 12:58:27), zdjęcia: R. Raszyk

Wreszcie wiosenna wycieczka (9 maja) z pogodą typową dla wiosny, czyli wcześnie  rano padał deszcz, na wycieczce była ładna pogoda , a wieczorem znowu popadało. Ponieważ uczestniczyliśmy w Rajdzie „Przywitanie Wiosny”, więc trasa nie była zbyt długa, gdyż  nasi  zawodnicy  musieli  dojść  odpowiednio wcześnie do mety i wziąć udział w konkursie. Na Czantorię wjechaliśmy wyciągiem. Dzieci miały za darmo, a dorośli opłacili bilet. Oczywiście mamy w swoim gronie turystów, którzy weszli na górę piechotą. Ambitna Neomi Grabiec razem z tatą jeszcze przed naszym przyjazdem weszła na polanę Stokłosica. Po  przeszkoleniu odnośnie kleszczy ruszyliśmy na górską wycieczkę. Po drodze  robiliśmy kilka przerw na podbicie pieczątek, na śniadanko, na postój celem podziwiania widoków. Spokojnie około 11.15 obydwie grupy dotarły na metę na Soszowie. Chociaż było nas mnóstwo (37 dzieci – i tyle biletów wpisowych, 11 rodziców i dwoje nauczycieli), to pucharu tym razem nie zdobyliśmy,  gdyż uwzględniono tylko dzieci.  Ponieważ dzieci nie chcą jeść kiełbasek, dlatego dla dorosłych nie wykupuję wpisowego (7zł), gdyż ktoś musi zjeść zamówione jedzenie. Drugą przyczyną nie zapisywania dorosłych jest fakt, że nie zawsze zgłoszone dzieci wpłacają  i przychodzą na wycieczkę, co w przypadku ich nieobecności generuje dodatkowe koszty za przejazd, wpisowe i dlatego dorośli uzupełniają nieobecności dzieci. W tym rajdzie była ilość dzieci zgodna z zapisami, ale troje dzieci o rajdzie zapomniało, a dodatkowo troje uczestników przyszło z rodzeństwem. Ilość przeszła w jakość i tym razem Krzysztof Bułka zdobył w konkursie wiedzy turystycznej pierwsze miejsce w skali powiatu, gdyż wygrał z przedstawicielami  szkół z całego powiatu cieszyńskiego. Karolinka Stanna dopiero przymierza się do konkursu i zapoznaje z zagadnieniami. Pytania były bardzo trudne, ale jak ktoś tak jak Krzysztof ma tyle tras turystycznych w nogach, to nie ma dla niego szczytów nie do zdobycia.

Pozostałe dzieci po posiłku bawiły się piłkami, przeciąganiem liny, a dorośli uzupełniali książeczki dzieci, podbijali je i w efekcie uzyskamy kolejne 11 odznak turystycznych. Po wręczaniu pucharów i nagród zeszliśmy szlakiem niebieskim do Jawornika mając na widoku od czasu do czasu dom Pani Marioli Kukuczki. Z kierownikiem wycieczki P. Rajmundem Raszykiem szybko około 14.20 dzieci dotarły do Nierodzimia.  Był po wycieczce czas na inne atrakcje. Kolejny rajd 22 maja.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: M. Zawada (21-05-2015, 09:13:17), zdjęcia: M. Zawada

W dniach od 4 do 8 maja uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Ustroniu mieli kolejny już raz niecodzienną szansę uczestniczenia w zajęciach języka angielskiego prowadzonych przez studentki z międzynarodowej organizacji AIESEC. Tym razem w progach naszej szkoły gościliśmy  Nicole Chan z Kanady oraz Hon Liang Yi z Singapuru. Opiekę nad gośćmi w czasie pobytu w szkole pełnił p. Mariusz Zawada, a poza szkołą rodziny goszczące , którym należą się szczególne podziękowania . Zajęcia prowadzone były w niezwykle interesujący sposób, gdyż nie opierały się tylko na prezentacjach czy pokazach slajdów dotyczących kultury, geografii , kuchni czy historii krajów, ale również zawierały elementy tańca, rywalizacji drużynowej, gier czy śpiewu. Ciekawostki dotyczące zarówno Kanady, jak i Singapuru zostały świetnie zobrazowane i łatwo dotarły do uczniów. Część z nich  przełamała przez to barierę językową , dzięki czemu bez trudu nawiązała kontakt z gośćmi i chętnie zadawała pytania. Nie obyło się również bez pamiątkowych zdjęć czy rozdawania autografów, co sprawiło, że  nasze praktykantki  mogły  przez chwilę poczuć się jak gwiazdy światowego formatu... Gro atrakcji zapewniły studentkom rodziny goszczące – m.in. powitalne ognisko, lekcja zumby, wizyta na strzelnicy, wspólne eskapady w góry, mrożący krew w żyłach tor saneczkowy,  zaś Samorząd Uczniowski udał się do kręgielni, aby rozegrać zacięty mecz Kanada-Singapur. Ponadto praktykantki „załapały się„ na szkolną dyskotekę, gdzie miały okazję zaprezentować kilka nowych kroków tańca współczesnego i wziąć udział w niełatwym dla nich konkursie karaoke w języku polskim. Jednak wszystko co dobre szybko się kończy i już z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę wolontariuszy w przyszłym roku szkolnym!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (08-05-2015, 05:52:24), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Pogoda dopisała i wycieczka na Czantorię (5 maja), która była też akcją sprzątania tras turystycznych naprawdę się udała. W wycieczce tradycyjnie brali udział uczniowie z klas V i VI - była to nagroda za aktywne uczestniczenie w wycieczkach i wyprawach na nartach organizowanych przez szkołę  i SKKT „Krety”. Dzieci w ramach 10zł miały zapewniony przejazd na Polanę i drogę powrotną, wyjazd i zjazd wyciągiem Czantoria, dwa zjazdy saneczkami, kiełbasę, herbatę i znaczki okolicznościowe. W zamian miały nauczyć się dbać o środowisko i czystość szlaków górskich, posprzątać trasę  od wyciągu do czeskiego schroniska i wziąć udział w konkursie geograficzno – przyrodniczym. Połączono przyjemne z pożytecznym i wszyscy byli zadowoleni. Zapraszam na inne wycieczki (Soszów, Rajd Jerzego Kukuczki i wycieczka do Czech w czerwcu).

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (04-05-2015, 11:22:34), zdjęcia: P. Sztefek

4 maja odbyła się w naszej szkole akademia poświęcona rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Uroczystość została przygotowana przez uczniów pod kierunkiem p. Jolanty Nowak i p. Małgorzaty Rymorz.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (04-05-2015, 07:27:13), zdjęcia: R. Langhammer

3 maja nasi uczniowie mogli śledzić na żywo zmagania światowych gwiazd piłki ręcznej. Nauczyciele zorganizowali wyjazd do "Spodka" na mecz Polska - Brazylia rozgrywany w ramach Międzynarodowego Turnieju Piłki Ręcznej. Niestety nawet nasz doping nie pomógł Polakom w odniesieniu zwycięstwa. Niemniej wyjazd okazał się bardzo atrakcyjny dla naszych uczniów...:(

[zobacz zdjęcia]

dodał: I. Bosak (03-05-2015, 08:51:25), zdjęcia: M. Zawada

Wielki sukces naszej szkoły!!!

29 kwietnia w naszej szkole odbył się powiatowy konkurs pt: „Nasza szkoła 3 – ma formę”. Konkurs organizowaliśmy we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Cieszynie, a odbył się on pod patronatem Burmistrza Miasta Ustroń.

Od samego rana w szkole trwały przygotowania do przyjęcia gości, ostatecznie dotarło do nas 40 uczniów z 10 szkół (szkoły podstawowe oraz gimnazja) powiatu cieszyńskiego. Po przywitaniu gości, uczniowie przystąpili do pierwszej części zmagań – testu wiedzy o zdrowym stylu życia. W tej części najlepsi okazali się uczniowie SP 7 Cieszyn, my natomiast zajmowaliśmy 3 miejsce. Po przerwie na posiłek, wszyscy uczniowie wrócili na drugą część zmagań – rywalizację sportową.

W drugiej części zawodów bratobójczą walkę stoczyły dwie ustrońskie szkoły - SP 5 i SP 6 (te szkoły po pierwszej części dzieliły tylko 3 punkty). Jednak w zmaganiach sportowych obydwie ustrońskie szkoły zostawiły resztę rywali daleko w tyle. Ostatecznie po przeliczeniu punktów z pierwszej i drugiej części okazało się, że SP 5 i SP 6 zgromadziły po 112 punktów i potrzebna była dogrywka w celu wyłonienia zwycięzców. W dogrywce uczniowie rzucali osobiste do kosza. Po trzech seriach rzutów był remis (2:2), w ostatniej serii drużyna z Lipowca spudłowała, natomiast nasz uczeń trafił! Wszystkich uczniów zgromadzonych na sali gimnastycznej ogarnął szał radości.

Następnie dekoracja zwycięzców, rozdanie nagród i oficjalne zakończenie imprezy. Ponieważ nasza szkoła wygrała drugi raz z rzędu ten konkurs – zdobyty puchar zostaje na stałe w naszej szkole!

Ostateczna klasyfikacja:

1. SP 6 Ustroń (Weronika Konderla, Szymon Heczko, Nicola Wróbel, Krzysztof Bułka) – op. Ireneusz Bosak i Rajmund Raszyk,

2. SP 5 Ustroń – op. Ireneusz Bosak i Magdalena Kubala,

3. SP 7 Cieszyn.

Na koniec chcielibyśmy podziękować nauczycielom, którzy aktywnie włączyli się w organizację tego przedsięwzięcia. Są to: Gustaw Chraścina, Mariusz Zawada, Rajmund Raszyk, Ireneusz Bosak. Dziękujemy również uczniom klasy 5 (Karolina Stanna, Jakub Kuboszek, Agata Wąsek, Wiktoria Chync) oraz klasy 6 (Kacper Nowak, Kacper Pawlitko, Mikołaj Cichoń, Patryk Szalbot).

Podziękowania należą się również naszym sponsorom (Urząd Miasta Ustroń, Mokate, Certus Leasing, Rada Rodziców, Róża Szczypka-Kuboszek), którzy aktywnie włączyli się promocję tej imprezy.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (05-05-2015, 05:45:17), zdjęcia: R. Raszyk

28 kwietnia 2015 reprezentacja naszej szkoły brała udział w międzyszkolnych zawodach lekkoatletycznych w Wiśle. Chłopcy i dziewczęta startowali w tzw: czwórboju, czyli skoku wzwyż, rzucie piłeczką palantową, biegu na 60 i 600/1000 metrów. Nasze dziewczyny zajęły V miejsce, a chłopcy dosłownie otarli się o I miejsce. Zabrakło nam tylko 10 pkt. Nasi chłopcy zdobyli 798 pkt., a zwycięska SP-1 808 pkt. Oprócz klasyfikacji drużynowej była jeszcze indywidualna, w której Patryk Szalbot zajął II miejsce z dorobkiem 196 pkt. Przy okazji Patryk pobił jeszcze o sekundę rekord szkoły na 1000 metrów (3,30,3).

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (30-04-2015, 05:56:12), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

25 kwietnia wybraliśmy się na kolejną wycieczkę.

Tradycji stało się zadość i jak zwykle nie wszyscy zjawili się na miejsce zbiórki. Tym razem byłam z tego faktu zadowolona, gdyż nie miałam odpowiednio dużego autobusu i nastawiałam się na przejazd części grupy samochodem osobowym. Od niedawna zaostrzono przepisy i w przypadku zabrania do pojazdu wycieczkowego o dwie osoby więcej niż jest miejsc siedzących, kierowca może stracić prawo jazdy.

Punktualnie o 8.15 wyruszyliśmy do Żywca przez Koniaków. Tutaj kilka osób odwiedziło „Chatę na Szańcach”, a następnie przypominając sobie nasz pobyt na Koczym Zamku dojechaliśmy  stojąc w korku, do Żywca. Młodsze dzieci (14) poszły na lekcję z etnografii poświęconą zabawkarstwu na żywiecczyźnie, natomiast starsze obejrzały  dziedziniec i park  przy zamku oraz ekspozycję w sali tortur.

Po dojeździe do Korbielowa wyszliśmy w góry, w stronę Pilska.  Planując wycieczkę uwzględniłam wyjazd wyciągiem , ale ponieważ czynne było tylko dwuosobowe krzesełko i 16 młodszych dzieci musiałoby jechać z „opiekunem”, więc posiadając 6 rodziców  i 4 starszych uczniów ( po 12 roku) nie  mogłam zapewnić odpowiedniej opieki i musiałam z tej formy turystyki zrezygnować. Po dyskusji sami rodzice byli za przemarszem dzieci na Halę Miziową. Podejście było ostre (600 m przewyższenia), ale po pokonaniu największej stromizny i odpoczynku pod narciarską wiatą połączonym z posiłkiem, pokonywane 5 km nie  było  dla większości problemem. Trudność sprawiał zalegający na trasie śnieg, ale nie była to lodowa skorupa, tylko zwarty śnieg. Dzieci mogły naocznie stwierdzić, że w okolicach 1- go maja na Pilsku można jeszcze dobrze pojeździć na nartach. Kilku fanów tego sportu z zainteresowaniem obserwowało zjazdy narciarzy ze szczytu Pilska na Halę Miziową obok schroniska. Trudy trasy dały się wszystkim  we znaki i dlatego zamówiłam ciepły posiłek, który  nie  był  wcześniej  planowany  (stąd wyższe koszty wycieczki – średnio o 8zł, ale dla większości o 3,5zł).  Po odpoczynku, posiłku, podbiciu  książeczek, zeszliśmy  żółtym  szlakiem  w  dół.  Dzieci  tak pędziły po śniegu, że trudno było za nimi nadążyć. W ogóle nie były zmęczone i nawet w autobusie nieco się wierciły. Z półgodzinnym opóźnieniem (czas zmarnowany na korki w ciągu dnia) przyjechaliśmy do Nierodzimia zadowoleni z kolejnej wyprawy.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: R. Langhammer (26-04-2015, 17:58:15), zdjęcia: G. Chraścina

24 kwietnia uczniowie klas III-VI wzięli udział w akcji Sprzątanie Świata. Dzięki postawie naszych uczniów udało się zebrać prawie  40  (!)  worków  ze śmieciami. Mamy nadzieję, że ta akcja obudzi w naszych dzieciach postawę szacunku dla środowiska.

[zobacz zdjęcia]

dodał: I. Bosak (24-04-2015, 05:49:24), zdjęcia: G. Chraścina

22 kwietnia w naszej szkole postanowiliśmy uczcić Światowy Dzień Ziemi.

Uczniowie klas 4,5 i 6 przygotowali nietypowy pokaz mody. Stroje wszystkich uczestników były wykonane z surowców wtórnych. Inwencja niektórych uczniów była oszałamiająca. Kilka zdjęć poniżej. Zapraszamy do oglądania.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (24-04-2015, 05:55:43), zdjęcia: MDK Prażakówka

21 kwietnia w MDK Prażakówka w Ustroniu odbyła się kolejna edycja Miejskiego Konkursu Pięknego Czytania. W tym roku nasi uczniowie spisali się na medal!

I miejsca zajęli: Milena Szypuła (klasy trzecie) i Szymon Sikora (klasy drugie). Wśród najmłodszych uczestników (klasy pierwsze) bardzo  dobrze  spisała się Antosia Skibiak, zajmując trzecie miejsce! Wszystkim naszym uczniom serdecznie gratulujemy!

[zobacz zdjęcia]

dodał: P. Sztefek (19-04-2015, 13:14:17), zdjęcia: P. Sztefek

W każdy czwartek tuż po piątej lekcji w naszej szkole na dwie godziny otwierają się drzwi klubiku „Można Inaczej” . Uczniowie klas I-III uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez p. Jolantę Herczyk oraz p. Pawła Sztefka.

Podczas pierwszej godziny dzieci odrabiają swoją pracę domową. Uczniowie klas starszych pomagają młodszym, a wszystko odbywa się w przyjacielskiej atmosferze. Następnie uczestnicy są częstowani rogalami i herbatą. Po poczęstunku prowadzący klubik zapraszają na niekonwencjonalne zajęcia. Tym razem (16 kwietnia) na szkolnym podwórku odbył się konkurs na najbardziej barwny rysunek… kredą na asfalcie. Uczniowie nie żałowali wysiłku, a kreatywne pomysły zaskakiwały.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (13-04-2015, 06:00:25), zdjęcia: P. Sztefek

9 kwietnia odbył się szkolny etap Miejskiego Konkursu Pięknego Czytania. Zaprezentowali się nam najlepiej czytający uczniowie z klas 1-3.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (13-04-2015, 05:56:54), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Już wiosna (2 kwietnia) i tylko wysoko w górach można pobiegać na nartach. Dlatego w przerwie świątecznej została zorganizowana wyprawa na Pustevny (powyżej 1000m npm) do Czech.  Ze względu na warunki pogodowe pojechaliśmy busem. Wyjechaliśmy z 25 minutowym opóźnieniem.

Jakież było dla nas zaskoczenie, gdy na drodze między Łysą Horą a  Kniahinią w okolicach jeziora – zapory Szańce zalegał śnieg. Sama droga na Pustevny była biała i nie odśnieżona a na przełęczy było mroźno, pusto – właściwie wszystko było pozamykane i dużo śniegu. Podzieliliśmy się na dwie grupy. Zaawansowaną, która miała przejść trasę 5E (9km) oraz słabszą, która miała przejść tylko 5D (5km). Szybko wyruszyliśmy na trasy i trzeba powiedzieć, że od strony północnej , wschodniej a nawet południowej – będącej na północnym stoku Pustewnego warunki były bardzo dobre i chociaż nie było założonych śladów szło się bardzo dobrze. Natomiast od strony zachodniej, gdzie stok był odkryty i widać było w dolinie zielone pola, trzeba było zdjąć narty i przejść po drodze ośnieżonej, ale pełnej kamieni. Każdy szedł w swoim tempie. Grupę prowadziła Wiktoria Kukuczka a zamykała Mariola  Kukuczka.

Dzieci po drodze zatrzymywały się, by się czegoś  napić albo przekąsić i dlatego byliśmy rozciągnięci. Druga grupa pod przewodnictwem Kingi Kukuczki rekreacyjnie chodziła sobie na nartach a następnie po zepsuciu się zapięcia w jednej z nart poszli sobie na piechotę na dalszy spacer. Około 13.00 byliśmy już w busie.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy potoku Knehyne  (dopływu Becvy, Vagu i Dunaja) i wyrzuciliśmy Marzannę, którą na wcześniejszej wycieczce „Ku źródłom Wisły” nie daliśmy rady utopić.  Zatrzymała się na brzegu, ale mam nadzieję, że jak potok przybierze, to wody zaniosą ją lub jej elementy do Morza Czarnego. Tak chcieliśmy pozbyć się zimy a tu szczerze mówiąc po powrocie do Ustronia spotkały nas deszcze a w Wiśle śniegu. Jak wyglądał widok z okna na następny dzień pokazuje ostatnie zdjęcie z wyprawy. Wracaliśmy busem nieco inną drogą i kierowca klucząc bocznymi drogami (nie chciał płacić winety) nieco pobłądził i bylibyśmy najwcześniej u Ustroniu o godz. 15.00.

Ponieważ byliśmy nieco spóźnieni, więc uwzględniłam prośby dzieci  i zatrzymaliśmy się w „strefie bezcłowej” w Lesznej  i niektórzy dokonali zakupów Cofoli i innych produktów. Jakież było zdziwienie padającym deszczem, gdyż na naszej wyprawie padał jedynie śnieg. Pakujemy narty, ale może we wtorek jeszcze pojedziemy na Salmopol. Dziękuję za udany narciarski sezon i proszę o zwrot sprzętu i dokonane opłat o których mowa w rozliczeniu.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: R. Langhammer (13-04-2015, 05:51:23), zdjęcia: R. Langhammer

1 kwietnia odbył się w naszej szkole Sprawdzian 6-klasisty. Przystąpiło do niego 21 uczniów.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (04-04-2015, 07:40:17), zdjęcia: P. Sztefek

30 marca odbył się krótki apel, w czasie którego Dyrektor szkoły wręczył dwóm uczniom (Kacper Nowak - kl. 6, Tyberiusz Jaworski - kl. 5) stypendia za osiągnięcia sportowe w I półroczu roku szkolnego 2014/2015. Była to również okazja, aby wręczyć dyplom Magdzie Grudzień (kl. 6) za zajęcia II miejsca w powiatowym etapie konkursu "Młodzież przeciwdziała pożarom". Również p. Mariola Szymańska-Kukuczka wręczyła kilka odznak zdobytych w ramach SKKT Krety.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (08-04-2015, 06:02:54), zdjęcia: M. Tomica (ustron.pl)

27 marca br. w Miejskim Ośrodku Kultury Prażakówka w Ustroniu, odbył się XII Miejski Przegląd Zespołów i Solistów. Naszą szkołę w kategorii solistów reprezentowała Martynka Pilch z kl. IIIb oraz Milena Szypuła również z kl. IIIb. Obie dziewczyny mają już sukcesy muzyczne na swoim koncie, a podczas tegorocznego Przeglądu trzecie miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęła Milena Szypuła, której bardzo gratulujemy!

Podobne, bo trzecie miejsce w kategorii zespołów zajął nasz Szkolny Chór „Wiolinki” (pod kierunkiem p. Małgorzaty Rymorz), który dopiero po raz drugi  brał udział  w Przeglądzie. Nasz chór przedstawił repertuar folklorystyczny, który spodobał się jurorom. Cieszymy się bardzo z tej nagrody,  bo  wszyscy chórzyści ciężko pracowali przez trzy ostatnie miesiące, przygotowując się do tego występu.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (29-03-2015, 13:16:24), zdjęcia: J. Herczyk

24 marca nasze dzieciaki z drugiej i trzeciej klasy uczestniczyły w turnieju gier i zabaw w SP-2. Cały turniej można postrzegać  jako  swoisty  test sprawności fizycznej i dokładności wykonywania ćwiczeń. Drugoklasiści pokazali, że mają duże możliwości, choć tracili punkty za niedbałość, a trzecioklasiści wykonywali wszystko poprawnie i dokładnie, ale wolniej od rywali. Wszystko skończyło się IV miejscem dla naszej szkoły. Na osłodę każde dziecko otrzymało czekoladę.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (29-03-2015, 12:53:15), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Zima już odeszła,  a my idąc w międzynarodowym  narciarsko – pieszym „Rajdzie ku źródłom Wisły” (21 marca), który miał zakończenie w Koniakowie na Koczym Zamku w restauracji „Koronka”, nieśliśmy jej symbol, czyli „Marzannę” . Zrobiliśmy ją na zajęciach świetlicowych z zamiarem utopienia w Olzie w drodze powrotnej. Była atrakcją podczas naszej wędrówki nie tylko dla chcących nią nieść naszych dzieci, ale i dla ludzi, których mijaliśmy po drodze. Rajd,  a szczególnie gry  i konkursy na mecie były na tyle atrakcyjne, że nasz pobyt w Koniakowie i wizyta w Chacie na Szańcach, nieco się przedłużyły i już nie było czasu, by Marzannę utopić.  Być może Pani Mariola tak lubi zimę, że jeszcze chcę się wybrać z dziećmi na narty i dlatego zdecydowała, że Marzanny nie utopimy, ale kiedyś przy okazji jakiegoś ogniska spalimy.

Co do samego rajdu, to od przełęczy Szarcula  (1 km za Kubalonką) aż na Stecówkę i Karolówkę był stary zleżały, często zamarznięty śnieg i tylko fragmentami trzeba było iść po ubitej ziemi. Natomiast trasa od Stecówki  w dół na Zaolzie i do Koniakowa była po drodze asfaltowej. Dzieci przeszły ponad 10 km i zmęczone dotarły do Koczego Zamku, gdzie zostały poczęstowane bigosem , herbatą i drożdżówką. Ponieważ zapłaciłam  wpisowe tylko za 20 osób i dwóch opiekunów (za darmo) to posiłek dla dzieci był zapewniony, ale dorośli albo dojadali za swoje pociechy albo zakupili dodatkowe talony żywieniowe. Następnie dzieci wybiegły przed restaurację i zaczęły się konkursy.

Pierwszy to rzut ziemniakiem w tarczę z balonikiem, jego  przebicie oraz zabranie przywiązanej do niego niespodzianki (lizak, maskotka – bałwanek, kolorowy ziemniak). Każdy miał dwa rzuty. Emocji było co niemiara i potem do konkurencji przystąpili dorośli, ale wygrywali inne nagrody.

Drugi to wyścigi w workach. Wygrał Dawid Siwiera, Renata Szpin i Oliwier Gawlik.

Trzeci to konkurs piosenkarski. Brały w nim udział: Kornelia Wilczek, Julia Cieślar,  Nikola Smyk, Noemi Grabiec  i Martyna Kubień.

Kolejny to wyścig drużyn na narcie. Brali w nim udział wszyscy nasi rajdowicze - i dzieci i dorośli. Zabawy było co niemiara, wywrotek też. Można zobaczyć na zdjęciach.

W samym rajdzie uczestniczyło wiele grup z Czech, Słowacji a wygrało koło PTTK ze Skoczowa. Byli to w większości starsi ludzie.

My swoje rzeczy  (plecaki) po posiłku zanieśliśmy do autobusu. Schowaliśmy w nim po wcześniejszej prezentacji i Marzannę i zapomnieliśmy o niej. Po oficjalnym zakończeniu rajdu zabraliśmy się do autobusu i pojechaliśmy do Chaty na Szańcach w Koniakowie. Tam gawędziarz poopowiadał o dziale wodnym, ciekawostkach z Koniakowa i grał na instrumentach dętych. Można było zakupić koronki, popróbować grać na aeroforach prostych.  Wizyta w chacie nieco się przeciągnęła i nie było już czasu utopić Marzanny w Olzie, jak planowaliśmy i czym prędzej powróciliśmy z symbolem zimy do Nierodzimia.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: M. Zawada (29-03-2015, 12:35:14), zdjęcia: M. Zawada

20 marca, czyli ostatni dzień kalendarzowej zimy, opłynął pod znakiem „Nocy w szkole”, zorganizowanej przez opiekuna SU p. Mariusza Zawadę. Opiekę nad uczniami sprawowali ponadto p. Rajmund Raszyk i p. Joanna Chraścina. Noc urozmaicona była wieloma atrakcjami, m.in. oglądaniem wyśmienitych produkcji filmowych, zajęciami sportowymi na sali gimnastycznej, zajadaniem się własnymi kanapkami, chipsami i słodyczami oraz kolacją w stołówce, podczas której stoły wręcz uginały się od zamówionej wcześniej pizzy. Po projekcji ostatniego filmu uczniowie „uzbrojeni” w śpiwory i karimaty udali się do sal, w których mieli chwilkę na krótki odpoczynek lub drzemkę po to, by naładować baterie na pierwszy dzień wiosny. Noc spędzona w murach szkoły, choć dla niektórych była odrobinę męcząca, okazała się świetnym pomysłem na spędzenie początku weekendu w towarzystwie szkolnych kolegów i koleżanek, oraz, jak się okazało, spojrzenie na szkołę w nieco innym niż zwykle świetle.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (26-03-2015, 17:09:41), zdjęcia: A. Bury, M. Zawada

14 marca w naszej szkole zorganizowaliśmy Dzień Otwarty. Zaprosiliśmy przede wszystkim dzieci, które od września będą uczniami naszej szkoły. Była to okazja, aby im i ich rodzicom pokazać szkołę i to, co się w niej dziej. Przedszkolaki uczestniczyły również w swojej pierwszej szkolnej akademii - z okazji 120. rocznicy urodzin naszego Patrona.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (26-03-2015, 17:01:22), zdjęcia: P. Sztefek

14 marca, w ramach Dnia Otwartego Szkoły, klasa 1b pod kierunkiem p. Pawła Sztefka prowadziła zajęcia plastyczne.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (11-03-2015, 12:38:21), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W indywidualnych mistrzostwach Ustronia w szachach (9 marca) wzięło udział 34 zawodników, ze wszystkich szkół ustrońskich, w tym  z  gimnazjów. Każdy rozegrał 7 meczy i zyskał odpowiednie punkty w rankingu.   Naszą szkołę reprezentowała ósemka uczniów:

- dwaj starsi uczniowie: Kacper Nowak i Bartosz Mrowiec,

- dwie dziewczynki z młodszych klas – Wiktoria Majchrowska i Nikola Smyk,

- silna grupa z klas I – III : Adam Jurasz, Piotr Grabowski, Szymon Sikora i Jakub Marekwica.

W ogólnej klasyfikacji (wszyscy grający łącznie z gimnazjalistami) najlepsze miejsca zajął Piotr Grabowski (9), Szymon Sikora (10), a następnie Kacper Nowak (19), Bartosz Mrowiec (21), Adam Jurasz (22), Jakub Marekwica (24). Nasze dziewczynki, które miały po jednym wygranym meczu i remisie wcale nie były ostatnie.

Mistrzem Ustronia został Wojciech Kondziela z SP1 – kl. VI, I wicemistrzem : Jan Śliwka z Gimnazjum nr 2, II wicemistrzem Bartosz Troszok z SP 2.

Jeżeli  uwzględnimy grupy wiekowe to w grupie młodszej (klasy I-III):

- I miejsce zdobył – Piotr Grabowski

- II miejsce  -  Szymon Sikora

Kolejne to, Adam Jurasz ( 8), Jakub Marekwica (10), Wiktoria Majchrowska (13) i Nikola Smyk (14).

Grupa starsza (klasy IV-VI):

- 9. Kacper Nowak,

- 10. Bartosz Mrowiec.

Dziękuję za udział w turnieju i rodzicom za zawiezienie i odwiezienie dzieci na MDK ”PRAŻAKÓWKA”.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (22-03-2015, 16:56:21), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Pogoda w Dzień Kobiet (8 marca) bardzo nam dopisała. Był piękny słoneczny dzień i w Nierodzimiu grupa młodzieży jadąca na jakieś zawody  sportowe i czekająca przed szkołą, patrzyła na nas z nartami biegowymi jak na wariatów.  Szczerze powiedziawszy, jak jechaliśmy przez Trzyniec w Czechach i jedynie na szczycie Małego Jaworowego widziałam śnieg, to sama się martwiłam o jakość tras biegowych. Bez problemów dojechaliśmy na parking przed schroniskiem Kozinec (650m. npm) i szykowaliśmy narty biegowe. Śnieg przy schronisku był, ale śladów na biegówki nie przyuważyliśmy. Podbiliśmy książeczki i dowiedzieli się, że trzeba przejść przez kopiec ( 5 minut) żeby dojść do tras Beskydskej Magistrali. Początkowy etap drogi był odpowiednio zaśnieżony, ale torów nie było, gdyż jakieś auta lub kłady po prostu zniszczyły trasę. Dość dziarsko zaczęliśmy podchodzić do schroniska na Ostrym. Szliśmy te 5,5 km ciągle lekko w górę. Zajęło nam to 2 godziny . Zmęczeni , spoceni po kilku postojach na picie i przebranie, doszliśmy do schroniska. Tu zjedliśmy zapasy domowe i po przebraniu się poszliśmy dalej w górę  na Kałużny, a nawet  starsi chłopcy i ja poszliśmy dalej. Pan Sebastian Grabowski podjechał do schroniska na Kamienity i podbił książeczki międzynarodowe.  Warunki od Ostrego na Kałużny były rewelacyjne. Tory z dwóch stron drogi, wspaniały śnieg i dość dużo biegaczy, którzy byli chętni do rozmowy z nami i przekazywali ciekawe informacje dotyczące tras w Czechach. Aż żal było wracać (gonił nas czas) do schroniska. Tam wszyscy posilili się zupkami lub frytkami i udali się w drogę powrotną. Tą trasę 5,5km (na Kozinec)  w dół liderzy pokonali w 40 minut. Były jednak trudniejsze odcinki i kilka osób, by nie upaść , zdjęło narty i szło piechotą. To spowodowało, że nieco spóźniliśmy się (pół godziny) i w Nierodzimiu byliśmy o 16.35. Wyprawa była naprawdę udana i być może jeszcze raz wybierzemy się na Slavic i Kamienity, gdzie nie dotarliśmy.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: R. Raszyk (11-03-2015, 13:26:12), zdjęcia: R. Raszyk

6 marca nasi piłkarze ręczni przystąpili do turnieju miejskiego. Już w pierwszym meczu rozstrzygnął się temat mistrza Ustronia. Przegraliśmy ten mecz 12-14 z SP-1. Zabrakło niewiele, trochę bardziej stanowczej obrony i szczęścia w ataku... W meczu o drugie miejsce wygraliśmy 17-14 z SP-2. Pozostał nam jeszcze rewanż w turnieju "Szczypiorniak na Orliku", który bedzie rozegrany w maju.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (11-03-2015, 13:22:12), zdjęcia: R. Raszyk

5 marca nasze dziewczynki dzielnie walczyły w miejskim turnieju szczypiorniaka. Pojechały wszystkie nasze dziewczyny z klasy 6 (Magda Grudzień, Angelika Bury, Dominika Raszka, Weronika Konderla, Marika Studnicka, Noemi Kusiak) i jeszcze Nikolę Wróbel i Emilkę Szczotka. W pierwszym meczu dziewczyny przegrały z SP 5 13-0, a o III miesjce przegrały 2-6 z SP 2.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (11-03-2015, 12:41:21)

4 marca nasz ping-pongowy team brał udział w zawodach rejonowych tenisa stołowego w Chybiu. Chłopcom znowu poszło świetnie, gdyż zajęli indywidualnie kolejno miejsca: Krzysiek Bułka 3 miejsce, Kacper Nowak 7 miejsce i Kacper Pawlitko 13 miejsce. W klasyfikacji drużynowej dało nam to III miejsce! Niewiele zabrakło do zwycięstwa (4 pkt.), a przegraliśmy z SP 18 Pszczyna (II miejsce) i z SP 6 Cieszyn.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (11-03-2015, 12:33:51), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

„W marcu jak w garcu”, tak mówi przysłowie a my  doświadczyliśmy  tego   w  środę  4  marca,  kiedy  na  zmianę  padał  śnieg,  deszcz,  były  zamiecie i słoneczko. My w trakcie naszej jazdy na nartach mieliśmy piękne słońce i trasa narciarska była nieźle przygotowana .  Kto nie wierzy niech oglądnie zdjęcia (od stania w kolejce przed wyciągiem Solisko). Najpierw nasza  14 osobowa grupa jeździła  na Solisku, a następnie pojechaliśmy krzesełkami na samą Czantorię. Nawet najmłodszy Kamil dwa razy zjechał z samej góry. Było bardzo fajnie a naszym liderem była Marta Kępińska, najszybciej  zjeżdżająca  na  nartach  uczennica  SP6. Dziękuję rodzicom za pomoc i do zobaczenia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (11-03-2015, 12:27:13), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

3 marca - piękne słońce, niska temperatura , twardy śnieg, niezbyt dużo ludzi i …. ośmiu wspaniałych uczniów z SP6 oraz trzy muszkieterki dzielnie pokonujące śnieżne stoki Czantorii.

Po dwuletniej przerwie wróciliśmy do wypadów na narty na Czantorię w ciepłym  miesiącu  marcu.  Chociaż  narty  zjazdowe  wymagają  znacznych umiejętności, to ruch na świeżym powietrzu wynagradza wysiłek i daje dużo radości. Widać na zdjęciach jak wspaniale czujemy się na śniegu.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (03-03-2015, 07:07:46), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W powietrzu czuć wiosnę, ale my miłośnicy turystyki zimowej, jeszcze szukamy zimy i śniegu.

Ufff…  znaleźliśmy, ale w Czechach na stokach Girowej (28 lutego).

Nasza wyprawa nie odbyła się bez przykrych niespodzianek.  Po pierwsze zabrakło nam jednej pary nart. Butów wzięłam o dwie pary więcej (by dopasować do różnych stópek uczestników wyprawy),  ale wskutek ciągłych wypożyczań  miałam źle odnotowane zwroty  w zeszycie i pakując w piątek narty do auta sugerowałam się stanem nart w magazynie a nie dopasowywaniem do konkretnych osób  i tak brakło jednej pary. Wiem, że to uciążliwe, ale jednak  trzeba dawać dzieciom przynajmniej dzień przed wyprawą cały sprzęt narciarski.  „Suma sumarum” nawet to dobrze się złożyło, gdyż Agnieszka Stanna była pierwszy raz na biegówkach i całość trasy na nartach byłaby dla niej zbyt trudna, a tak zmieniała się ze swoją siostrą, gdy się zmęczyła. Co do warunków śniegowych, to jak na pogodową wiosnę to nie było źle (widać na zdjęciach) i tylko jeden odcinek 200-metrowy (Komorowski Groń) musieliśmy przejść z nartami w rękach.

Trasa wędrówki biegła od szlaku zielonego i przełęczy „ Na Dilku” szlakiem czerwonym na Girową i do schroniska „ Studeneczne”  i  na powrocie do aut. Część osób została w schronisku na Girowej , posiliła się, odpoczęła  i wróciła. Najlepiej spisała się trójka uczniów z klasy III a (Marta, Kornelia i Dawid), którzy nie tylko podbiegali pod górę, ale z pasją zjeżdżali z każdego wzniesienia. Sam Dawid tak był pochłonięty  biegiem na nartach, że w schronisku Studeneczne zapomniał plecaka z dokumentami. Zadzwoniłam do schroniska i poprosiłam o zabezpieczenie zguby. Powrót po plecak zająłby nam dodatkową godzinę i takież spóźnienie. Nie mogliśmy sobie na to pozwolić, gdyż P. Bronisław Kukuczka musiał wrócić i jechać do pracy. Z pomocą przyszła nam pewna rodzina przewodnicka z Katowic. Ponieważ oni szli na biegówkach w stronę Studenecznego a następnie  wracali do Katowic przez Wisłę, więc umówiliśmy się w konkretnym miejscu  w Wiśle, gdzie mogłam odebrać zgubę. Zakupiłam czekoladki „Merci” , podziękowałam  i zyskałam plecaczek.

Szkoda, że kończy się zima, ale i tak ci co byli ze mną na dwóch wyprawach zostaną nagrodzeni odznakami, tylko muszą dostarczyć mi książeczki narciarskie.  Pozytywem jest też fakt, że w dzień mistrzostw w narciarstwie klasycznym, gdzie kobiety biegły 30 km w jedną godzinę i 24 min, my swoje 11km pokonaliśmy w  4 godziny i co więcej dzieci dowiedziały się, że biegaczki też biegną pod górę i zjeżdżają w dół. Jak tylko pogoda pozwoli, to za tydzień też pójdziemy na biegówki a 21.03.15 na Rajd „ Ku źródłom Wisły". MSK

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: R. Raszyk (11-03-2015, 12:21:24), zdjęcia: R. Raszyk

27 lutego nasi mistrzowie kierownicy (rowerowej) brali udział w zmaganiach "Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego". Angelika Bury, Weronika Konderla, Patryk Szalbot i Kacper Nowak zajęli III miejsce, pierwsze miejsce zajęła "oczywiście" SP-2 . W tym roku zupełnie zmieniła się formuła rozgrywania tego konkursu, w którym trzeba było wystawić w reprezentacji szkoły dwóch chłopców i dwie dziewczyny. Poza tym etapy miejskie nie wyłaniają zwycięzców, tylko kwalifikują do finału powiatowego (6 najlepszych drużyn). Po zawodach zostaliśmy więc sklasyfikowani na 11 miejscu na 16, które wzięło do tej pory udział. SP-2 Ustroń zajmuje aktualnie 1 miejsce na 16!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (03-03-2015, 06:44:25), zdjęcia: uczestnicy

Okres zimowy w klasie IIIa był czasem ciekawych działań. Większość uczniów z tej klasy występowała w  szkolnych  Jasełkach  a  przed  samą  przerwą świąteczną  rodzice jako świąteczny prezent postanowili wysłać dzieci na warsztaty krawieckie do Cieszyna. Dzieci samodzielnie, według wzoru uszyły  sobie maskotkę – misia, a niektóre osoby zaczęły szyć samodzielnie inne bardzo kolorowe pluszaki.

Styczeń, końcówka semestru, była bardzo pracowita i dlatego w czasie ferii  został  zorganizowany  kulig  w  Wiśle.  Trzema  wozami  dzieci  z  rodzicami i nauczycielkami jeździli po ośnieżonej Wiśle w dolinie Dziechcinki.

Następnie przy ognisku były kiełbaski, tańce i muzyka regionalna oraz zabawy na śniegu.

Nowy semestr klasa III a zaczęła  bardzo ambitnie. Poznaliśmy dzieje naszych pierwszych władców oraz funkcjonowanie dawnych słowiańskich osad.  Cztery grupy  wykonały piękne makiety dawnych grodów.

Robi się coraz cieplej, ale my z dumą prezentujemy nasze śnieżne trofea  (puchary i medale) i z nostalgią patrzymy na nasze ciekawe bałwanki  wykonane z figur geometrycznych. Niektóre z nich jako reprezentanci pór roku będą nam towarzyszyły do końca roku szkolnego. Żal będzie kończyć III klasę.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (03-03-2015, 06:31:21), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Piękny słoneczny dzień (21 lutego), ale na wysokości 940 m npm było nieco  zimno  i  wietrznie.  Śniegu  przeogromne  ilości,  lecz  ciepło  w  ciągu  dnia i przymrozek w nocy spowodowały, że po godz. 9.15 śnieg był nieco twardy i zmrożony. Nasza pięcioosobowa grupka  ruszyła w stronę Zielonego Kopca  idąc niezbyt szybko. Dzieci uczyły się iść stylem klasycznym lekko pod górę. Nie można było szybko pokonywać odległości, gdyż śnieg był zbyt śliski. Dawid był w swoim żywiole  i gdy tylko doszliśmy do umówionego miejsca on uradowany drogą idącą w dół  zaraz   zaczął  wykorzystywać swoje  umiejętności   zjazdowe. Musiałam go zawrócić.   Z przerwami doszliśmy pod Malinowską Jaskinię i po godzinnym wędrowaniu zdecydowaliśmy się na odpoczynek i posiłek.   Pomimo  słonecznego  dnia śnieg nie zmiękł   a nas czekała droga powrotna nieco w dół.  Ostrożnie zaczęliśmy zjeżdżać . Na trasie spotykaliśmy wielu dorosłych biegaczy i oni również ostrożnie się poruszali, co wcale nie chroniło ich przed upadkami.  Ja też zaliczyłam  gwałtowne hamowanie  i przysiadłam na własnym kciuku, co spowodowało jego stłuczenie. Wracaliśmy ponad godzinę. Nasza 11 kilometrowa wyprawa na nartach  trwała trzy godziny i była dobrą lekcją poruszania się na biegówkach w terenie górskim. Wróciliśmy do domu około 13.00, gdzie przywitała nas wiosenna pogoda.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: I. Bosak (24-02-2015, 05:42:12), zdjęcia: I. Bosak

W dniach 17-18 lutego odbyła się wycieczka do Łodzi. Oprócz tradycyjnych punktów programu: spacer ulicą Piotrkowską oraz przejście przez Manufakturę, zaplanowaliśmy jeszcze mityng lekkoatletyczny Pedro's Cup.

Zawody odbywały się w Atlas Arenie, którą wypełniło ok. 8 tys. widzów. Tuż po prezentacji zawodników pojawił się prezydent RP Bronisław Komorowski, który uhonorował odznaczeniami wybitnych sportowców. Następnie rozpoczęły się zawody, a na trybunach zasiedli ubrani w biało - czerwone barwy uczniowie z Ustronia. Nasze miasto reprezentowały dwie szkoły - SP 6 i SP 5.

Podczas zawodów padło kilka rekordów Polski oraz najlepszych tegorocznych wyników na świecie, atmosfera była niesamowita. Kolejny wyjazd jest już w planach...

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (15-02-2015, 20:17:21), zdjęcia: R. Raszyk

30 stycznia drużyna naszych chłopców zdobyła wicemistrzostwo powiatu w koszykówce! Gratulacje!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (15-02-2015, 20:09:56), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W dniu 27 stycznia na Kubalonce odbyły się zawody powiatowe w narciarstwie biegowym. Nasza szkoła wystawiła drużynę chłopców. Dziewczynki zbyt słabo biegają na nartach, by uczestniczyć  w takich zawodach. Trasa o różnym nachyleniu (silne podbiegi i zjazdy) i 1,5km biegu wymaga od zawodnika dobrej kondycji i umiejętności, tym większych, że często w drużynach różnych szkół występują zawodnicy trenujący w klubach sportowych. Ciężko jest biegnąć wiedząc, że nie ma się szans na dobry wynik i dlatego tak bardzo cieszy, że chłopcy wyprzedzili dwóch  reprezentantów  z Wisły- Malinki i uplasowali się na 4 miejscu w powiecie. Dwa lata wcześniej (w 2013) też zdobyliśmy 4 miejsce, dzięki dobremu biegowi Konrada Zająca. Gratulacje dla Kacpra Kluza, Krzysztofa Bułki, Jakuba Jaworskiego i Pawła Pinkasa!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (15-02-2015, 19:37:21), zdjęcia: P. Sztefek

27 stycznia odbył się bal karnawałowy dla klas 1-3. Jak każdego roku uczniowie naszej szkoły spędzili kilka godzin na fantastycznej zabawie. Nie ma co więcej pisać - wystarczy pooglądać zdjęcia.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Zawada (15-02-2015, 19:29:31), zdjęcia: M. Zawada

27 stycznia miała miejsce kolejna już dyskoteka. Tym razem uczniowie klas 4-6 bawili się w rytmie karnawałowych przebojów. Opiekę  nad  uczniami pełnili: p. Mariusz Zawada (opiekun SU) oraz p. Gustaw Chraścina. W trakcie imprezy nie zabrakło słodkiego poczęstunku oraz napojów. Były również konkursy, których zwycięzcy zostali „słodko” nagrodzeni.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (15-02-2015, 19:13:21), zdjęcia: M. Konowoł

26 stycznia 2015 nasi koszykarze wygrali w Wiśle kolejny turniej i zakwalifikowali się do mistrzostw powiatu! Awans dało zwycięstwo nad Wisłą Malinka 28 - 12. Nasza drużyna: P. Szalbot, K. Pawlitko, K. Nowak, K. Bułka, Sz. Chrapek, M. Cichon, F. Saniternik,  K.  Mikler,  K.  Krysiński,  Sz.  Heczko, K. Kluz, Sz. Misiniec.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (15-02-2015, 19:24:23), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Zaszłotygodniowe ciągłe problemy ze śniegiem spowodowały, że w piątek po lekcjach a w sobotę rano pojechaliśmy na narty biegowe na Kubalonkę. We wtorek będą mistrzostwa powiatowe i trzeba po prostu zrobić trening. W piątek (23 stycznia) po lekcjach na nartach było pięcioro dzieci. Na trasach biegowych Kubalonki był roztopiony śnieg i trzeba było uważać by nie najechać na grudę ziemi. Takie warunki nie były złe dla osób, które dopiero robiły swoje pierwsze kroki na takich trasach. Biegaliśmy,  a właściwie chodzili, przez godzinę i o 16.15 wsiedliśmy do samochodów i powrócili do Nierodzimia około godz. 16.45.

W sobotę 24 stycznia pięcioro uczniów z naszej szkoły i dwie gimnazjalistki adeptów sztuki biegania na nartach pojechało na Kubalonkę dwoma autami. W nocy był przymrozek i lekkie opady śniegu, dlatego obawiałam się zbyt śliskich tras. Jak się okazało, ratraki znakomicie przygotowały trasy  i warunki były wręcz wyśmienity, szczególnie po stronie północnej.  Z Nierodzimia wyruszyliśmy po 9.15. i już przed 10.00 byliśmy na nartach. Nawet mama Kacpra, pani Kluz ubrała buty narciarskie i próbowała przez godzinkę swoich sił na nartach biegowych. Poczyniła duże postępy. Biegaliśmy przez dwie godziny po różnych trasach na Kubalonce. Potem wypiliśmy gorącą czekoladę lub herbatę, przebraliśmy się i już przed 13.00 byliśmy w NIerodzimiu.  Byliśmy przygotowani do zawodów.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: I. Bosak (27-01-2015, 20:47:32), zdjęcia: ox.pl

We wtorek 20 stycznia w Szkole Podstawowej nr 3 w Polanie odbył się konkurs wiedzy przyrodniczej. Konkurs organizowany był przez Komisję Ochrony Przyrody przy oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie. Każda szkoła mogła zgłosić maksymalnie trzech uczestników. Nasi uczniowie  nie  dali  szans rówieśnikom i zdobyli najwyższe miejsca w swoich kategoriach wiekowych.

W kategorii klas piątych:

1 miejsce - Karolina Stanna,

2 miejsce - Krzysztof Krysiński.

W kategorii klas szóstych:

1 miejsce - Krzysztof Bułka.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (27-01-2015, 21:04:12), zdjęcia: G. Chraścina

16 stycznia w naszej szkole odbył się koncert podsumowujący pracę uczniów w grze na instrumentach w pierwszym semestrze. Koncert miał charakter popisu. Każdy uczeń grający na  pianinie, keyboardzie lub  gitarze przygotował 1 lub 2 utwory, które miał okazję zeprezentować przed zgromadzoną publicznością.

Głównym tematem koncertu były kolędy. Wszyscy uczniowie biorący udział w koncercie uczą się pod kierunkiem p. Małgorzaty Rymorz.

Kolejny występ już w czerwcu!!!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (27-01-2015, 20:59:26), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W dniu 14 stycznia odbyły się szachowe Drużynowe  Mistrzostwa Ustronia. Nasza szkoła wystawiła dwie drużyny:  mistrzowska  SP6 (Kacper Nowak, Piotr Grabowski i Adam Jurasz) oraz koła szachowego Kreszach  (Kacper Pawlitko, Bartosz Mrowiec, Szymon Sikora). Składy drużyn zostały wyłonione poprzez mistrzostwa szkoły, które były rozgrywane na przełomie października i listopada oraz w rozgrywce o składy drużyn (system każdy z każdym) w styczniu. Sześciu reprezentantów szkoły prezentuje dość wyrównany poziom. Każdy w zawodach szkolnych rozegrał 5 meczy, czyli teoretycznie mógł ktoś wszystkie wygrać i zdobyć 5 punktów, ale wyniki zawodników mieściły się w granicach od 2 – 2,5 – 3 punkty. To spowodowało, że wystawiliśmy dwie drużyny. Była to dobra decyzja, bo jak się okazało, były to X Mistrzostwa i wszyscy uczestnicy dostali medale, a drużyny różne puchary.

W mistrzostwach wzięło udział 9 drużyn, w tym dwie z gimnazjum i nasze drużyny zdobyły V i VII miejsce. Może niezbyt wysokie, ale różnice punktowe  do IV i III miejsca były niewielkie. Do IV miejsca traciliśmy 1 a III 3 punkty. Każdy zawodnik rozgrywał 8 meczy a drużyna  24, czyli gdyby któryś z zawodników drużyny SP6 wygrał o jeden mecz więcej to mielibyśmy IV miejsce, a  gdyby  wszyscy  z  drużyny   nie  przegrali  jednego  z  meczy,  to  mielibyśmy  trzecie  miejsce i pokonalibyśmy drużynę z gimnazjum.

Wynik mistrzostw był następujący: I miejsce SP2, II miejsce SP1 i III miejsce chłopcy z Gimnazjum.

W  trakcie Mistrzostw opiekunowie drużyn i Dyr. MDK Prażakówki ustalili, że rozpoczną  staranie o utworzenie  w  Ustroniu  klubu  szachowego  PZSZ z  trenerem o wysokim rankingu, by chętni zdolniejsi uczniowie mogli  doskonalić swoje umiejętności. W marcu będziemy mieli indywidualne mistrzostwa Ustronia – zapraszam do rozgrywek na świetlicy.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Zawada (27-01-2015, 20:57:21), zdjęcia: M. Zawada

11 stycznia w całej Polsce miał miejsce XXIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Również nasza szkoła zaangażowała się w zbiórkę „dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”. W kweście wzięło udział 15 wolontariuszy z SP6 , którzy zbierali pieniądze w 4 różnych miejscach. Akcją koordynował p. Mariusz Zawada- opiekun SU. Pod koniec finału , pięcioosobowa delegacja uczniów wraz z rodzicami pojawiła się na ustrońskim rynku by tam , wspólnie z innymi , uczestniczyć w  koncercie  wieńczącym  tegoroczny  finał  WOŚP w Ustroniu. Serdecznie podziękowania dla wolontariuszy za wytrwałość i chęć niesienia pomocy potrzebującym oraz rodzicom uczniów, którzy reprezentowali naszą szkołę podczas koncertu na rynku.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (24-12-2014, 08:25:26), zdjęcia: M. Sikora

19 grudnia miał miejsce Koncert Kolęd. Wystąpili uczniowie naszej szkoły, Orkiestra Misyjna z Wisły i... chór naszych nauczycieli.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (24-12-2014, 08:15:21), zdjęcia: P. Sztefek

18 grudnia odbyły się w naszej szkole Jasełka. Po występach był czas na wigilijki klasowe.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (24-12-2014, 08:12:34), zdjęcia: J. Chraścina

15 grudnia już  po  raz  drugi  uczniowie  naszej  szkoły  mieli  możliwość  poślizgać  się  na  cieszyńskim  lodowisku.  Było  wiele  wywrotek  i  siniaków, a początkujący zrobili znowu wielkie postępy w nauce jazdy. Na końcu wszyscy byli bardzo zadowoleni, szczególnie że kolejnym przystankiem była pizzeria. Pyszne kawałki pizzy błyskawicznie znikały z talerzy...

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańśka-Kukuczka (14-12-2014, 21:52:12), zdjęcia: M. Szmyańśka-Kukuczka

Zgłoszonych na konkurs  na  „Najpiękniejszą  Bombkę   2014”  (wyniki  ogłoszono  11  grudnia)  było  142  prace  z  ustrońskich  szkół  podstawowych i gimnazjów. Nasza szkoła zgłosiła 12 prac. Z klas starszych na konkurs szkolny zgłoszono jedynie 8 prac  i  nie  było  problemu  z  wyborem,  ale  w  klasach  I-III zgłoszono 32 bombki bardzo ładnie wykonane i dlatego posłaliśmy aż 7szt.

Dwie prace z klas I-III naszej szkoły komisji plastycznej skupiającej twórców z Brzim bardzo się spodobały i zyskały II miejsce:

- Amelia Procner z klasy IIIa za bombkę z piernika i lukru,

- Emilia Kempa z klasy IIIa za kotka bombki.

Pozostałe bombki są na wystawie w MDK "Prażakówce".

Jeżeli chodzi o inne szkoły i miejsca, to w klasach I-III:

- I Miejsce - Maria Witkowska kl. II SP3 – bombka z łupinek orzecha i postaci z modeliny

- II miejsce nasze dziewczynki

- III miejsce dwie uczennice z  SP1.

W klasach IV- VI:

- I miejsce – Jagoda Cholewa z SP1

- II miejsce – O. Doroftei z SP1 i W. Najmuła z SP3

- III miejsce – N. Then z SP 2, N. Ferfecka z SP 5 i N. Michalik z SP3.

Dziękujemy za piękne prace i prosimy o udział konkursie w następnym roku. Przypominam, że prace muszą być wykonane przez  dzieci  samodzielnie, mają być estetyczne i pomysłowe.

W okresie świątecznym (do 9 stycznia 2015) organizowany jest konkurs przez bibliotekę miejską na dowolną pracę plastyczną (format A4 lub A3 – dowolna technika) o tematyce związanej ze zwyczajami w okresie świątecznym. Zapraszamy do wykonania i zgłoszenia prac.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (14-12-2014, 21:52:12), zdjęcia: P. Sztefek

W dniach od 10 do 12 grudnia gościł w naszej szkole p. Piotr Ryszka. Przeprowadził on warsztaty dla uczniów klas 1-6 dotyczące stwardnienia rozsianego.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (14-12-2014, 21:48:31)), zdjęcia: R. Raszyk

9 i 10 grudnia nasza szkoła organizowała miejskie zawody w mini koszykówce. Pierwszego dnia zmagań nasi chłopcy okazali się najlepsi (wygrana z SP2 29:13 i w finale 16:12 z SP1). Zwycięski skład: K. Nowak, K. Pawlitko, F. Saniternik, K. Kohut, K.  Bułka,  Sz.  Chrapek,  M.  Cichoń,  Sz.  Heczko,  K.  Kluz, Sz. Misiniec, K. Mikler, K. Krysiński. Udało się wygrać pomimo, iż nasz najlepszy strzelec - Patryk Szalbot - ma wybity palec i nie mógł zagrać.

Kolejnego dnia na boisko wyszły dziewczyny, które zajęły 4 miejsce. Skład: W. Konderla, A. Bury, M. Grudzień, D.  Raszka,  N.  Kusiak,  K.  Stanna, O. Tomiczek, W. Chync, N. Wróbel.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Zawada (11-12-2014, 06:01:21)

5 grudnia miał miejsce finał akcji charytatywnej Góra Grosza, zorganizowanej w naszej szkole  przez Samorząd Uczniowski. Celem akcji była zbiórka monet w różnych nominałach w terminie 24 listopada – 5 grudnia. Jak co roku Samorząd zebrał dużą ilość monet, która zostanie przekazana na rzecz Towarzystwa Nasz   Dom   w   Warszawie.   Dochód   z   akcji   wspomoże   dzieci   wychowujące   się   poza  własną  rodziną  tj.  domach  dziecka  i  innych  placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

dodał: R. Raszyk (14-12-2014, 22:19:21), zdjęcia: R. Raszyk

5 grudnia sekcja gimnastyczna w Chybiu organizowała "Mikołajkowy Pokaz Gimnastyczny". Jednym z zawodników, którego można było tam zobaczyć, był trenujący tam na co dzień Tyberiusz Jaworski. Na filmiku można zobaczyć niezwykłe popisy naszego ucznia, który wykonuje m.in. przerzut w  przód  przez skrzynię, ćwiczenia na drążku, na kółkach gimnastycznych czy poręczach.

[zobacz zdjęcia]

[zobacz film]

dodał: R. Langhammer (07-12-2014, 19:40:35), zdjęcia: R. Langhammer

W piątek, 5 grudnia, naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj. Każdy uczeń został obdarowany słodkim upominkiem.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (08-12-2014, 19:02:12), zdjęcia: M. Zawada

4 grudnia odbył się w naszej szkole VII Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego "The Best". Każda ustrońska szkoła wystawiła pod dwóch uczniów w kategorii klas piątych i szóstych.

W kategorii klas piątych najlepsi okazali się:

- I miejsce - Bartosz Dusza (SP2),

- II miejsce - Samantha Pinkas (SP3),

- III miejsce - Luiza Roman (SP5).

W kategorii klas szóstych:

- I miejsce - Michał Mitręga (SP2),

- II miejsce - Małgorzata Nowak (SP2),

- III miejsce - Aleksandra Heller (SP5).

Najlepsi uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy. Nagrody w imieniu Dyrektora  Szkoły  wręczył p. Gustaw Chraścina.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Zawada (07-12-2014, 19:10:26), zdjęcia: A. Bury, M. Zawada

Z racji zbliżającego się Adwentu, Samorząd Uczniowski zorganizował kolejną już w tym roku szkolnym dyskotekę (27 listopada). Jak zwykle całość wypełniona była dobrą muzyka i tańcami. Uczestnicy mogli wziąć udział w różnych konkursach z nagrodami (m.in. konkursie tanecznym czy karaoke), zaś pod koniec imprezy wybrano miss i mistera parkietu. Tym razem tytuły te przyznano Patrycji Grochowskiej i Krzysztofowi Krysińskiemu. Był też czas na  smaczny  poczęstunek w postaci pączków i napojów. Nad bezpieczeństwem uczniów  czuwali  p.  Mariusz  Zawada  -  opiekun  SU  oraz  p.  Gustaw  Chraścina.  Serdecznie  wszystkim dziękujemy i zapraszamy na kolejną dyskotekę w nowym roku!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (07-12-2014, 19:05:25), zdjęcia: G. Chraścina

27 listopada uczniowie klas 4-6 mieli okazję wziąć udział w niezwykłym spotkaniu. Było to spotkanie z przedstawicielką Fundacji "Brama Nadziei - Petach Tikva", p. Barbarą Bałon. Uczniowi zapoznali się z tematem holokaustu. Poznali historię pewnej rodziny, którą dotknęła tragedia  zagłady  w  czasie  II  wojny światowej. Mamy nadzieję, że przesłanie, które płynęło z tego spotkania wzmocni w naszych uczniach poczucie jedności i tolerancji.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (17-11-2014, 05:46:21), zdjęcia: G. Chraścina

14 listopada odbyła się w szkole prelekcja ekologiczna połączona z wykładem i prezentacją o pszczołach. Temat ten bardzo interesował naszych uczniów (kl. 4-6) i z tego też powodu w przyszłym roku będzie omawiany szerzej.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (17-11-2014, 05:41:12), zdjęcia: I. Bosak

13 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (17-11-2014, 05:39:51)

12 listopada 2014 Krzysztof Bułka, Kacper Pawlitko i Kacper Nowak uczestniczyli w zawodach powiatowych tenisa stołowego w Chybiu. Reprezentanci Ustronia nie zawiedli i uplasowali się na III miejscu! Chłopcy wywalczyli tym samym puchar, jak również awans do kolejnego już etapu - rejonowego. Trzy pierwsze miejsca w dyscyplinach indywidualnych zawsze awansują z zawodów powiatowych do rejonowych.

dodał: R. Raszyk (17-11-2014, 05:37:33), zdjęcia: R. Raszyk

W Święto Niepodległości (11 listopada) kilkoro naszych uczniów uczestniczyło w Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Skoczowa. Najlepiej spisał się Krzysztof Bułka, który zdobył brązowy medal. IV miejsce zdobył Kacper Pawlitko. Oprócz nich w turnieju uczestniczyli również: Kacper Nowak, Mikołaj Cichoń, Oliwia Tomiczek oraz Nikola Wróbel.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (17-11-2014, 05:54:31), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Już po raz piąty w okolicach święta niepodległości (tym razem 11 listopada) wybraliśmy się na wycieczkę na pogranicze czeskie i tym razem do samych Czech. Pogoda nam dopisała, ale czekało nas kilka niespodzianek. Po  pierwsze  zamknięta  była  w  Cieszynie  Wieża  Piastowska.  Większość  była  już  na  wieży, a młodsi na pewno będą mieli okazję jeszcze wdrapywać się na nią. Oglądaliśmy panoramę Cieszyna ze wzgórza zamkowego. Potem przeszliśmy do Czeskiego Cieszyna do muzeum i na rynek. Szczerze powiedziawszy muzeum nie było ciekawe i następnym razem tak zaplanuję wycieczkę, by pojechać do Chocieborza. Wróciliśmy do autobusu, który stał pod wzgórzem i pojechaliśmy do Jabłonkowa (grupa była  zbyt duża i zrezygnowałam z przejazdu pociągiem). Tam poznaliśmy krótką historię togo starego miasta, jego rynek, dom w którym przebywała księżna cieszyńska Katarzyna Sydonia, dom w  którym  odpoczywał  i  leczył  się  Józef  Piłsudzki  oraz zapaliliśmy znicze na grobie zbiorowym Legionistów Polskich.

Kolejny punkt programu, to piesza wycieczka z Mostów przy Jabłonkowie od Ski Arealu na Studeneczne i Girową . Zaplanowaliśmy 8km lub 11 km marszu. W pierwszym ze schronisk zakupiliśmy znaczki, podbiliśmy książeczki i wiele osób kupiło frytki. Nic konkretnego  do jedzenia nie było, a  obsługa  chociaż była wczesna godzina (13.30) dawała do zrozumienia, że chcą schronisko zamknąć. Dzieciom się podobało, bo był tam ciekawy plac zabaw. Pomimo telefonicznego zgłoszenia w następnym schronisku przybycia dużej grupy, zastaliśmy je zamknięte na cztery spusty (nie tylko my siedzieliśmy na ławkach przy schronisku). Zjedliśmy swoje kanapki, piliśmy swoje picie i zdecydowaliśmy, że wszyscy zejdziemy do Bukowca - krótsza trasa, gdzie przy wyciągu jest dobra jadłodajnia na Kempie (kilkakrotnie tam posilaliśmy się wracając z wycieczek). Nawet ona była zamknięta z powodu remontów i przygotowań do sezonu zimowego. W restauracji  hotelowej obok wyciągu z chęcią poczęstowaliby nas posiłkiem i to dosyć tanim, ale musielibyśmy zbyt długo czekać. Zrezygnowaliśmy i pojechaliśmy do Polski. Tutaj w Wiśle spotkała nas niemiła niespodzianka, czyli korek.

Wycieczka nie była męcząca, ale powolny przejazd powrotny spowodował, że wróciliśmy do Nierodzimia o dość późnej porze. Zakończyliśmy tegoroczne wycieczki. Piesza górska wycieczka zostanie zorganizowana dopiero w marcu. Do zobaczenia na i ndywidualnych  wędrówkach,  do  których  zachęcam w jesiennej porze. Proszę podbijać  książeczki dzieciom!

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: R. Raszyk (17-11-2014, 05:34:21), zdjęcia: R. Raszyk

W dniu 10 listopada 2014 pełny autobus naszych uczniów pojechał na lodowisko. Jechali również uczniowie klas III, którzy po raz pierwszy zetknęli się ze śliską powierzchnią lodowiska. Była świetna zabawa, wywrotki i drobne kontuzje. Godzina na tafli szybko minęła i wszyscy wypatrują już kolejnego wyjazdu - 15 grudnia!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (11-11-2014, 20:17:31), zdjęcia: R. Raszyk

8 listopada został rozegrany w naszej szkole V Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Kreta. Poziom turnieju był wysoki, a szczególnie cieszy  postawa najmłodszych wielbicieli tenisa stołowego z klasy III, którzy pokazali, że też potrafią grać i wygrywać ze starszymi! Poniżej wyniki:

kat. dziewczęta kl.III-IV

1. Joanna Bednarczyk

2. Amelia Rduch

3. Marcelina Burawa

kat. dziewczęta kl. V-VI

1. Natalia Sobczyk (SP3 Ustroń)

2. Oliwia Tomiczek

3. Wiktoria Chync

kat. chłopcy III-IV

1. Filip Tomiczek

2. Szymon Balcar

3. Bartosz Mrowiec

kat. chłopcy kl. V-VI

1. Grzegorz Hussar (SP3 Ustroń)

2. Krzysztof Bułka

3. Kacper Pawlitko

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (06-11-2014, 05:49:23)

4 listopada nasi reprezentanci w tenisie stołowym zmagali się w ustrońskich zawodach międzyszkolnych. Dziewczęta zajęły drużynowo II miejsce (Weronika Konderla IV miejsce indywidualnie), a chłopcy byli bezkonkurencyjni! Na I miejsce w drużynie złożyły się następujące miejsca indywidualne: II miejsce - Krzysztof Bułka, III miejsce - Kacper Nowak i IV miejsce - Kacper Pawlitko. Chłopcy automatycznie awansowali do zawodów powiatowych! Teraz jeszcze dwa turnieje przygotowawcze do powiatów: V Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Kreta – 8 listopada 2014 i Skoczowski Turniej Tenisa Stołowego – 11 listopada.

dodał: I. Bosak (06-11-2014, 05:54:41), zdjęcia: I. Bosak

Dnia 3 listopada uczniowie klas 4-6 wzięli udział w warsztatach, w czasie których mogli poznać zjawiska fizyczne i chemiczne występujące w świecie. Na zajęciach uczniowie sami mogli wykonywać doświadczenia oraz mogli pomagać w wykonywaniu pokazów. Największy entuzjazm wzbudziły doświadczenia z zakresu chemii. Warsztaty były prowadzone przez "Fabrykę Kreatywności".

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (01-11-2014, 18:31:21), zdjęcia: M. Sikora

27 października klasy 1-3 pojechały do MDK Prażakówka na przedstawienie pt. "Plastusiowy pamiętnik".

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (06-11-2014, 05:39:36), zdjęcia: M. Jurasz, M. Szymańska-Kukuczka

Planowana już od roku wycieczka z okazji 5-lecia  Szkolnego Koła Turystycznego  PTTK „ KRETY” ,w nieco krótszym (jednodniowa) i tańszym wymiarze (bez  basenów termalnych  i Jaskiń Demanovskich), należy do bardziej udanych. Miała miejsce 25 października, a uczestniczyło w niej 21 dzieci i  10 dorosłych. Ponieważ  12 osób to uczniowie klas od I – III, dlatego trasa była naprawdę łatwa. Z samego ranka pojechaliśmy  do Novej Bystricy  do Vychylovki, gdzie jechaliśmy parową kolejką wąskotorową ruchem wahadłowym  przez skansen wsi Kisudzkiej. Potem przespacerowaliśmy się w stronę skansenu a następnie udaliśmy się autobusem do Varinu koło Streczna. Tutaj nasz autobus został zablokowany (niski wiadukt kolejowy i mała stłuczka) i musieliśmy przejść przez rzekę Vag przez most i wdrapaliśmy się na zamek w Strecznie.  Tutaj  z  Słowackim  przewodnikiem  zwiedzaliśmy  zamek,  a  ci  co  byli  tutaj  zeszłego  roku  bawili  się w prasłowiańskiej wiosce. Widoki z zamku były rewelacyjne, pogoda też była znakomita. Słonecznie i ciepło.

Kolejny punkt wycieczki to przejazd do Terchowej na Diery. Tutaj w południowych godzinach zjedliśmy zupkę lub frytki i wyruszyliśmy na Dolne Diery. Grupa ambitnych wybrała się też na Górne Diery. Trasa była bardzo zabłocona i nie było sensu, by wszyscy wychodzili  w  górę.  Idąc  doliną  Białego  Potoku musieliśmy wspinać się po drabinkach lub przechodzić przez różne mostki. Przejścia wąwozami były bardzo malownicze. Robiliśmy wiele zdjęć i filmów, ale niestety nie zostaną one wykorzystane w konkursie, który z racji małej ilości uczestników został odwołany. Niektóre zdjęcia wywołam i umieszczę  na  naszej  gazetce. Przeszliśmy do Stefanovej , zakupiliśmy znaczki, zjedli zapasy i z okien autobusu  oglądaliśmy prace  remontowe , popowodziowe w dolinie Vratnej. Wszyscy pojechaliśmy do Terchovej, gdzie wdrapaliśmy się na pięknie oświetlony przez słońce pomnik Janosika i zadowoleni z wycieczki pojechaliśmy do domu. Zwiedzanie okolic związanych ze słowackim zbójnikiem Janosikiem, zachęciło uczestników wycieczki do wyprawy  w okolice historycznej działalności naszego zbójnika Ondraszka , czyli do Mostów, Jabłonkowa i na Girową w Czechach.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: M. Rymorz (01-11-2014, 18:27:51), zdjęcia: B. Niemczyk

24 października w Wiśle odbyła się czwarta edycja Festiwalu Piosenki Europejskiej. Nasza szkoła po raz drugi uczestniczyła w tym wydarzeniu.

W zeszłym roku trzecie miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęła Martynka Pilch. W tym roku również zaznaczyliśmy swoją obecność.

Impreza, na którą zgłosiło się prawie czterdziestu uczestników – soliści oraz grupy wokalno - instrumentalne – odbyła się w Sali OSP w Wiśle Jaworniku. Ogółem w Festiwalu wzięło udział około 200 osób (w tym 5 zespołów). Jury w składzie Cezary Drzewiecki – dyrektor PSM w Wiśle, Iwona Drozdowska – nauczyciel PSM w Tarnowskich Górach, Elżbieta Panek – nauczyciel SP 5 w Jaworniku oraz Anna Łupieżowiec – instruktor WCK wyłoniło laureatów w pięciu kategoriach.

Naszą szkołę reprezentowała Milena Szypuła z klasy trzeciej, która w kategorii szkół podstawowych, klas I – III, zajęła pierwsze miejsce oraz Martyna Pilch, również z klasy trzeciej, która w tej samej kategorii zajęła trzecie miejsce.  Oprócz dyplomów dziewczyny otrzymały plecaki i upominki, a za pierwsze miejsce całodniowy pobyt  w Aqua Parku w Istebnej. Gratulujemy!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (19-10-2014, 17:38:25), zdjęcia: R. Raszyk

17 października nasi chłopcy z klasy czwartej uczestniczyli w turnieju piłki ręcznej w SP1 Ustroń. Wygrała tradycyjnie "Jedynka", druga była "Dwójka", a my zajęliśmy trzecie miejsce. Wyniki naszych chłopaków: 0:18 z SP1 i 4:8 z SP2.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (19-10-2014, 17:22:14), zdjęcia: R. Raszyk

16 października odbył się Bieg Legionów dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów. Niestety w ostatnich latach nie udaje nam się "wbić" do pierwszej trójki... Tym razem było podobnie, mimo że na zawody pojechali wszyscy najlepsi biegacze. Najlepsze miejsca w poszczególnych kategoriach zajęli:

5 miejsce - Kacper Nowak

6 miejsce - Patryk Szalbot

11 miejsce - Amelia Rduch

13 miejsce - Mikołaj Cichoń

15 miejsce - Mateusz Kuczera

17 miejsce - Julia Sikora

19 miejsce - Agnieszka Stanna

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer, R. Raszyk (15-10-2014, 05:55:37), zdjęcia: M. Zawada

14 października to Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji ten dzień był inny od pozostałych. O godzinie 10.00 rozpoczęła  się  uroczysta  akademia, którą przygotował Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p. Mariusza Zawady. Wystąpił również nasz chórek szkolny  przygotowany  przez  p.  Małgorzatę  Rymorz i p. Joannę Chraścinę. Akademia była okazją, aby dyr. Roman Langhammer złożył życzenia nauczycielom i uczniom z okazji Święta.

Na zakończenie akademii p. Mariola Szymańska-Kukuczka wręczyła kolejnym uczniów górskie odznaki.

Podczas zajęć opiekuńczo-wychowawczych odbył się Szkolny Turniej Tenisa Stołowego. W zaciętej rywalizacji wzięło udział 28 uczniów z klas 4-6. Wód dziewcząt bez większego wysiłku wygrała Weronika Konderla, przed Oliwią Tomiczek i Angeliką Bury. Sporą niespodzianką zakończył się turniej  chłopców, w którym zwyciężył Kacper Nowak pokonując w finale Krzyśka Bułkę. Trzecie miejsce przypadło w udziale Kacprowi Pawlitko.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (15-10-2014, 05:52:14), zdjęcia: R. Langhammer

14 października uczniowie klasy 1b zjedli wspólne śniadanie ze swoim wychowawcą, p. Pawłem Sztefkiem. Oczywiście, żeby było trochę trudniej, najpierw osobiście szykowali zdrowe kanapki. Efekt? Zobaczcie na zdjęciach… chyba wszystkim smakowało! :)

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Zawada (12-10-2014, 18:37:45), zdjęcia: M. Zawada

7 października odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka dla klas 4-6. Jak co roku przygotował ją Samorząd Uczniowski,  zaś  nad bezpieczeństwem uczniów czuwali opiekunowie: p. Gustaw Chraścina, p. Paweł Sztefek oraz opiekun SU- p. Mariusz Zawada. Oprócz doskonałej muzyki nie zabrakło również pysznych pączków, napojów oraz wielu konkursów i zabaw, których zwycięzcy zostali nagrodzeni. Do najciekawszych konkursów należał turniej karaoke, w którym rywalizowali uczniowie. Uwagę przyciągnął również konkurs na najzabawniejszy taniec. Na koniec imprezy rozdano nagrody Miss i Misterowi parkietu, którymi wybrano Julię Krzemień z klasy IV oraz Jakuba Kuboszka z klasy V. Kolejna dyskoteka w listopadzie. Już teraz serdecznie wszystkich zapraszamy!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (12-10-2014, 18:35:36), zdjęcia: R. Raszyk

6 października nasza reprezentacja zagrała w turnieju mini piłki nożnej na stadionie Kuźni. Nasi piłkarze zajęli III miejsce. W ścisłym finale przegraliśmy jednak z mocniejszymi rywalami (1-5 z SP2 i 2-8 z SP1).

[zobacz zdjęcia]

dodały: A. Bury, M. Grudzień (12-10-2014, 18:21:53), zdjęcia: G. Chraścina

1 października 2014 roku o godz. 7.00  rano  grupa  około  40  uczniów  naszej  szkoły,  pod  opieką  panów:  Gustawa  Chraściny,  Ireneusza  Bosaka i Rajmunda Raszyk wyruszyła na wycieczkę do Krakowa.

Na miejsce dotarliśmy około godz. 10.00 rano. W pierwszej kolejności udaliśmy się na Wawel, gdzie zostaliśmy podzieleni na 2 grupy. Zwiedziliśmy: komnaty królewskie, Katedrę Wawelską, dzwon Zygmunta itp. Następnie poszliśmy na rynek, gdzie zwiedziliśmy kościół Mariacki. Po zwiedzeniu kościoła Mariackiego przeszliśmy  ul. Floriańską zobaczyć bramę Floriańską i Barbakan. Potem poszliśmy do Sukiennic, gdzie kupiliśmy pamiątki. Po czterech godzinach chodzenia byliśmy zmęczeni, ale  to  nie  był  koniec.  Pojechaliśmy  do  „Muzeum  Lotnictwa  Polskiego”,  gdzie  obejrzeliśmy  ciekawe  samoloty,  helikoptery  itp. A niektórzy uczestniczyli w treningu lotniczym na symulatorze żyroskopowym. Na tym by się kończyła wycieczka do Krakowa, gdyby nie McDonalds, w którym zjedliśmy i odpoczęliśmy po całym dniu. Przed szkołą byliśmy przed 20.00 wieczorem.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (01-10-2014, 05:54:12)

29 września nasza drużyna chłopców brała udział w biegach przełajowych, które zorganizowane zostały w parku obok amfiteatru. Dystans 1000 metrów musiał przebiec każdy z sześciu zawodników, niestety jednemu uczniowi z naszej szkoły to się nie udało i skończyliśmy na ostatnim 5 miejscu. Za tydzień jedziemy na zawody piłki nożnej i tam będziemy walczyć o pierwsze miejsce. Na pewno mecze będą zacięte, a poziom turnieju wyrównany.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (05-10-2014, 17:31:24), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Hura! Nasza szkoła zdobyła puchar Starosty Powiatu Cieszyńskiego za I miejsce w gronie szkół podstawowych na  Rajdzie  „Pożegnanie  Lata”  (27 września) organizowanym przez PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie.

Jaszcze w czwartek zapisanych na  wycieczkę – rajd było 42 dzieci i około 15 dorosłych. Znając problemy związane z uczestniczeniem w wycieczkach (zdarzenia losowe, choroby), warunki pogodowe, zamówiłam 50 osobowy autokar i zapłaciłam za 35 osób (wpisowe) i 30 odznak rajdowych.  Pogoda nam nie dopisała i frekwencja również. W rajdzie uczestniczyło 29 dzieci i 10 dorosłych. Dało to nam I miejsce. Dzieci, które  szły  na  wycieczkę  po  raz  pierwszy,  miały dosłownie „chrzest bojowy” . Sam deszcz ,a właściwie mżawka  nie był aż tak uciążliwy (dzieci były wyposażone w dobre kurtki i peleryny), ale wszędobylskie błoto, śliska droga, kałuże były bardzo męczące. To spowodowało, że nawet grupa ambitna musiała wolniej iść a potem na Stożku nie było sensu przechodzić  na  Filipkę. Młodsze dzieci musiałyby dłużej czekać i niestety w tych mokrych warunkach marznąć. Mokra trawa nie pozwałaby na żaden miły odpoczynek i zabawy. Co do trasy, to decyzja kierownika wycieczki i Pana przewodnika Jakuba Stanny, by iść z Kubalonki na Stożek, tak jak planowano wcześniej była  jak  najbardziej  słuszna z dwóch powodów. Po pierwsze zjechanie do Łabajowa  i wjazd wyciągiem (za 5zł) nie mieściłby się w  kosztach  wycieczki  (mniejsza  ilość  dzieci  spowodowała, że koszty autobusu z planowanych 11zł na osobę wzrosły do 15,5zł), a po drugie bylibyśmy wcześniej w schronisku i niestety musielibyśmy dłużej czekać  w  deszczu i zimnie na zakończenie rajdu i odbiór pucharu. Spokojny marsz nie pozwolił dzieciom zmarznąć i nauczyć się, że góry mają kapryśną pogodę a prawdziwi turyści nie marudzą, tylko czy to w słońce czy w deszcz idą do celu. Dlatego też wszystkie dzieci dostały plakietkę  rajdową ,a do książeczek PTTK punkty lub kilometry, które po kilku wycieczkach dadzą prawdziwą odznakę turystyczną. Drogę powrotną nieco skróciliśmy. Autobus podjechał do Jurzykowa  i dzieci nie szły do Wisły – Dzechcinki, co spowodowało, że byliśmy prawie o godzinę szybciej w Nierodzimiu. Muszę przyznać, że dzieci z klas pierwszych spisały się znakomicie i rosną na prawdziwych turystów.

Mam nadzieję, że na kolejnej dwudniowej wycieczce  na  Słowację  w  dniach   25/26.10  2014  pogoda  nam  dopisze  i  dzieci  z  przyjemnością  będą wędrować pa Małej Fatrze. Dokładny plan i koszty wycieczki za kilka dni na stronie szkoły.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: I. Bosak (24-09-2014, 06:00:21), zdjęcia: I. Bosak, M. Markuzel

W poniedziałek 19 września nasza szkoła przeprowadziła akcję "Sprzątanie Świata".

Dzień rozpoczął się od prelekcji dotyczącej ekologii i ochrony środowiska. Zajęcia, pokaz multimedialny oraz modele wykorzystujące odnawialne źródła energii (samochód na baterie słoneczną) przygotował dla nas V-ce Prezes Polskiego Klubu Ekologicznego ze Skoczowa - pan Włodzimierz Chmielewski.

W ramach akcji posprzątaliśmy okolice Szkoły Podstawowej nr 6 oraz brzegi Wisły. Akcja zakończyła się sukcesem - zebraliśmy 20 worków śmieci.

Za przygotowanie i organizację dnia odpowiedzialni byli: p. Gustaw Chraścina i p. Ireneusz Bosak.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (24-09-2014, 05:57:37), zdjęcia: M. Zawada

Jak każdego roku Samorząd Uczniowski naszej szkoły stara się pomóc pierwszoklasistom w trudnych początkach edukacji. W tym roku starsi uczniowie starają się pokazać maluchom, że szkoła to nie tylko nauka, ale również zabawa. Samorząd organizuje na przerwach czas na zabawę i wspólne przebywanie. Do akcji Samorządu chętnie włączają się również nauczyciele.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (24-09-2014, 05:52:36), zdjęcia: L. Najda

16 września, o godzinie 10.00, nasi pierwszoklasiści zobaczyli przedstawienie pt.  "Kosmiczne  problemy".  Przedstawienie poruszało tematykę ekologii, a także komputeryzacji. Dla pierwszaków był to pierwszy wspólny wyjazd. Wstęp do MDK Prażakówka dla wszystkich ustrońskich uczniów klas pierwszych był bezpłatny, a koszt przejazdu sfinansowała szkoła.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (16-09-2014, 19:03:21), zdjęcia: R. Langhammer

16 września  uczniowie  klasy  2  i  3a  uczestniczyli  w  pierwszej  w  tym  roku  szkolnym  wycieczce.  Pierwszym  celem  podróży  była  Galeria  Sfera w Bielsku-Białej, a dokładnie Kinoplex. Tam uczniowie zobaczyli film pt. "Wakacje Mikołajka".

Następnie pojechali do aeroklubu w Bielsku-Białej Aleksandrowicach. Tam dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących  szybowców  i  samolotów. Każdy przez chwilę mógł poczuć się pilotem szybowca, siadając za jego sterami. Ostatnim punktem wycieczki było mini-zoo.

Około 15.00 wycieczka się zakończyła. Dzieci były zadowolone, ale również zmęczone.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (25-09-2014, 05:54:51)

6 września chłopcy z klas 4 i 5 uczestniczyli w Turnieju Orlika w Skoczowie. Na etapie grupy chłopcy wygrali  2-0  z  SP  Pierśćcem  i  zremisowali  2-2 z późniejszym triumfatorem SP-8 Skoczów (aż żal naszej 100% szansy do zdobycia bramki w ostatniej akcji meczu). Przez gorszy stosunek bramkowy nasza reprezentacja szkoły zagrała tylko o trzecie miejsce i przegrała z SP-3 Skoczów 2-3.

dodał: R. Langhammer (01-09-2014, 18:36:41), zdjęcia: I. Bosak

1 września, o godz. 9.15, dźwiękiem szkolnego dzwonka rozpoczęliśmy rok szkolny 2014/2015. Uroczysta akademia została przygotowana przez uczniów klasy czwartej, pod opieką p. Lucyny Najdy. Wśród zaproszonych gości byli: p. dyr. Izabela Strzałkowska oraz ks. Maciej Jenkner - nowy proboszcz parafii św. Anny.

Na wstępie p. dyr. Roman Langhammer przywitał wszystkich, a szczególnie 46 pierwszoklasistów, a w nich sześciolatków.

Po krótkim przemówieniu i występie klasy czwartej odbyło się pasowanie pierwszaków na uczniów "szóstki". Każdy pierwszoklasista otrzymał pełną niespodzianek "tytę". Rok szkolny rozpoczęty!

Wychowawcy klas w roku szkolnym 2014/2015:

- klasa 1a - p. Lucyna Najda

- klasa 1b - p. Paweł Sztefek

- klasa 2 - p. Małgorzata Sikora

- klasa 3a - p. Jolanta Herczyk

- klasa 3b - p. Dorota Cisowska

- klasa 4 - p. Rajmund Raszyk

- klasa 5 - p. Ireneusz Bosak

- klasa 6 - p. Gustaw Chraścina

[zobacz zdjęcia]

[wróć]