WAŻNE WYDARZENIA W SZKOLE

Rok szkolny 2015/2016

dodał: R. Langhammer (28-08-2016, 14:30:14), zdjęcia: A. Dawid, R. Langhammer

Od 22 do 26 sierpnia odbywały się w naszej szkole półkolonie pn. „Aktywnie i twórczo”. W czasie tych pięciu dni uczniowie wzięli udział w zajęciach promujących różne aktywności, m.in. plastyczne, ruchowe czy taneczne. Cieszymy się, że zaproponowana przez nas forma spędzenia czasu wolnego przypadła do gustu dzieciom. Za rok planujemy ponownie przeznaczyć trochę naszego czasu i środków na sprawienie dzieciakom frajdy…:)

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (30-06-2016, 08:54:11)

W dniach od 25 do 30 lipca w naszej szkole odbywały się „Wakacje z CODE”. Projekt ten został przeprowadzony w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich - Śląskie Lokalnie (FIO) przez Grupę Nieformalną „Zielony  Zakątek” z Cieszyna.  W  ramach  zajęć  8-osobowa  grupa  uczniów  z  klas młodszych poznawała tematykę związaną z programowaniem, grami XBOX, robotami, drukiem 3d oraz dronami. Zajęcia były dla naszych dzieciaków bardzo interesujące, a sami uczestnicy mówili, że chcieliby takich zajęć jeszcze więcej.

Już teraz chcemy zaznaczyć, że taka możliwość będzie w ramach projektu, który startuje już niebawem, tj. w ramach projektu pn. „Łowcy Naukowych Przygód”. Projekt ten rozpocznie się we wrześniu i będzie trwał 2 lata. W jego ramach będzie możliwość  uczestniczenia  w  16  rodzajach  zajęć,  w  tym  m.in.  w zajęciach z robotyki czy w zajęciach astronomicznych. Zakwalifikowani uczestnicy będą również mogli wyjechać do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Ogrodu Doświadczeń w Krakowie, Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, a także do Planetarium i Obserwatorium w Chorzowie. Będą również zajęcia specjalistyczne dla dzieci wymagających wsparcia, tj. zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze (z matematyki, przyrody, j. angielskiego), logopedyczne, socjoterapeutyczne, arteterapeutyczne i wiele, wiele innych zajęć. Szczegóły już niebawem!

dodał: R. Langhammer (02-08-2016, 17:51:14), zdjęcia: M. Niemiec (Gazeta Ustrońska)

24 czerwca o godz. 14.00 w Miejskim Domu Kultury „Prażakówka” rozpoczęło się Miejskie Zakończenie Roku Szkolnego 2015/2016. Ustrońską tradycją jest, że w czasie tej uroczystości wyróżniani są najlepsi ustrońscy uczniowie i nauczyciele. Wśród wyróżnionych uczniów naszej szkoły byli:

-   Szymon  Sikora  –  za  wysokie  miejsce  w  Międzynarodowym  Konkursie  Matematycznym  „Kangur”  (opiekun  –  Małgorzata  Sikora)  oraz  w Międzynarodowym Konkursie Wiedzy Biblijnej „Jonasz” (opiekun – Maria Leszczyna),

- Dominik Wesołowski – za zajęcie I miejsca w Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego „The Best” (opiekun – Mariusz Zawada),

- Wiktoria Chync – Sportowiec Roku 2015/2016 w SP6,

- Szymon Heczko – Sportowiec Roku 2015/2016 w SP6,

- Karolina Stanna – Absolwent Roku 2015/2016 w SP6.

Wyróżnionym uczniom i nauczycielom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (26-06-2016, 14:33:21), zdjęcia: P. Sztefek

24 czerwca o  godz.  9.15  rozpoczęła  się  uroczysta  akademia  z  okazji  zakończenia  roku  szkolnego  2015/2016.  W  jej  trakcie  zostały  wręczone świadectwa uczniom klas szóstych oraz najlepszym uczniom pozostałych klas. Rada Pedagogiczna wraz z Radą Rodziców przygotowała również nagrody książkowe w różnych kategoriach, m.in. dla najlepszych szachistów, brydżystów, najaktywniejszych „ekologów”, najsympatyczniejszych członków klubiku „Można inaczej” i wiele, wiele innych. Po raz pierwszy zostały przyznane nagrody (bilety do kina) dla uczniów, którzy mieli 100% frekwencję na zajęciach szkolnych. Nie zabrakło podziękowań i łez wzruszenia… a teraz na wszystkich czekają zasłużone wakacje. Do zobaczenia 1 września!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (27-06-2016, 05:33:14), zdjęcia: G. Chraścina

23 czerwca 2016 w naszej szkole został zorganizowany Dzień Sportu. Tradycyjnie zagrały wszystkie klasy od 4 do 6 systemem "każdy z każdym". Dziewczynki zagrały w koszykówkę, a chłopcy w piłkę nożną. Bardzo dobrze zaprezentowała się klasa piąta, z której dziewczyny wygrały turniej, a chłopcy zremisowali ze zwycięzcami, czyli klasą szóstą. Poniżej wszystkie wyniki meczów:

IVa 6-2 IVb

IVa 0-3 IVb

V 6-2 VI

V 0-0 VI

IVa 2-10 V

IVa 0-1 V

IVb 0-10 VI

IVb 1-6 VI

VIb 0-24 V

IVb 0-5 V

IVa 0-14 VI

IVa 1-6 VI

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (28-06-2016, 05:35:27), zdjęcia: G. Chraścina

22 czerwca w naszej szkole odbył się kolejny koncert uczniów grających na instrumentach. Było to podsumowanie całorocznej pracy uczniów, którzy na co dzień uczą się gry u p. Małgorzaty Rymorz.

Usłyszeliśmy prawie 30 utworów wykonanych na keyboardzie i gitarze, a także na flecie. Najmłodszym wykonawcą był siedmiolatek, a najstarszym licealistka. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła wykonawców oklaskami.

Po wakacjach zajęcia z gry na instrumentach będą kontynuowane.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (26-06-2016, 14:08:11), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka, J. Kukuczka

W dniach 18-19 czerwca odbyła się wycieczka SKKT „Krety” na Słowację.

Ciężko było zorganizować tą wycieczkę, gdyż końcówka roku i duża ilość różnych imprez tak absorbowała uczniów, że ciężko było wybrać odpowiedni termin. Może dlatego okazała się jedną z najciekawszych. Program wycieczki był zrealizowany w 150%, pogoda dopisała, trasa wycieczki  była  dostosowana  do możliwości i umiejętności dzieci (dzieliliśmy się na mniejsze grupki), a na campingu można było wyładować nadmiar energii.

Co było niezwykłego w tej wycieczce?

Najpierw podziwialiśmy Słowacki Olroj w Bystrzycy w kształcie Marii Panny, a następnie wybraliśmy się na przejażdżkę  wąskotorówką.  Niestety  nie była to ciuchcia a jedynie „spalinówka”. Później podzieliliśmy się na dwie grupy: tych co wybrali się w góry i tych, co pojechali na wycieczkę. Mocna grupa (Szymon, Bartek, Dawid i  dwie trenerki) wybrali się zielonym szlakiem na Dlhy Vrch (1240m z 482m) na Chranaky i niebieskim przez Kraviarske do Vratnej na Stary Dwór a pozostali do Varinu  nad Wagiem i przeszli kładką do Zamku w Strecznie. Tam byliśmy jedynie na podzamczu i placu zabaw. Był czas na jedzenie. Wielką atrakcją dla dzieci było przepłynięcie promem i wejście na „zameczek”. Po zjedzeniu pożywnej zupki w Starym Dworze ruszyliśmy zdobyć Boboty (część pasma Rozsutce). Ostre wejście z pomocą łańcuchów i klamer bardzo się podobało dzieciom. Na trasie i na górze widoki były niesamowite, ale zejście nie było przyjemne. Miłą niespodzianką była trasa przez Dolne Janosikove Diery. Jak się okazało trasa została zamieniona na ścieżkę edukacyjną i szerokimi pomostami chodziliśmy nad potokiem i wodospadkami w wąskim wąwozie. Po takim spacerze pojechaliśmy w stronę kampingu zabierając po drodze mocną grupę. Sprawnie rozlokowaliśmy się w 6 domkach (nie było czasu i sensu rozkładać namiotów). Musieliśmy nauczyć się myć pod prysznicem na żetony i przygotować sobie kolację. Mieliśmy zarezerwowane ognisko z paleniskiem i wiatą, gdzie dzieci mogły zjeść zupki turystyczne, a następnie smażyli sobie kiełbaski. Wszyscy wszystko zjedli. Na deser były budynie, kisiele i „słodkie chwile”. Po posiłku chłopcy poszli grać w piłkę nożną, a mniejsze  dzieci  i  dziewczynki  na  plac  zabaw.  Chłopcy  rozegrali  4  mecze  ze Słowakami i wynik wyniósł 3:1. Największa wygrana naszych chłopaków to 10:2 w pierwszym meczu, ale później Słowacy ściągnęli starszych i lepszych zawodników i kolejny  mecz przegraliśmy. Nauczyliśmy się grać z trzykrotnie większymi zawodnikami i manewrując między ich nogami pozostałe mecze zostały wygrane. Mieliśmy małe EURO. Nie było problemu ze spaniem.

Niedzielę rozpoczęliśmy od śniadania o 7.15 i wyjeździe do kościoła (oglądaliśmy Ruchome Betlejem), a druga grupa poszła do muzeum Janosika, gdzie poznała jego prawdziwą historię i ciekawostki wioski górskiej Terchovej. Około 10.30 ruszyliśmy w Stefanowej na Górne Janosikove Diery. Cała grupa szła systemem trójkowym (dorosły, trójka dzieci, dorosły…) z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Nasze dzieci to nie jakaś tam szkółka, ale grupa wytrawnych turystów, którzy mają w nogach po 100 i więcej kilometrów w terenie górskim i takie wspinanie się po drabinkach i użytkowanie łańcuchów, to była największa atrakcja. Trasa była piękna, ale trudna. Po przejściu tej części Rozsutców i dotarciu na przełęcz Międzyrozsutcami (1200m) pogoda nieco się załamała (nadciągnęły chmury) i obawiając się deszczu zdecydowaliśmy, że ci co chcą i zasłużyli pójdą na ciekawą górę na Mały Rozsutec (10 dzieci i 5 dorosłych). Pozostali odpoczywali. Po 40 minutach wiatr przegnał chmury i okazało się, że można też zaliczyć Duży Rozsutec. Silna grupa (4 dzieci i 4 dorosłych) wyruszyła na zdobycie szczytu a pozostali zeszli spokojnie z M. Kukuczką łatwą trasa do Stefanowej na porcję frytek, zupkę. Po posiłku i przybyciu silnej grupy zakończyliśmy wycieczkę. Kierowca sprawnie zawiózł nas do Ustronia i pochwalił dzieci za zachowanie i porządek w autobusie. Zmęczeni, z bolącymi nogami, ale zadowoleni wróciliśmy do domu. Czas na turystyczne wakacje. Do zobaczenia na szlaku. Dziękuję za cały rok współpracy.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: R. Langhammer (19-06-2016, 13:54:21), zdjęcia: R. Langhammer

18 czerwca grupka uczniów wraz z rodzicami i nauczycielami (p. Paweł Sztefek i p. Mariusz Zawada) uczestniczyła w przemarszu ulicami miasta z okazji Otwarcia Sezonu Uzdrowiskowego.

[zobacz zdjęcia]

dodał: P. Sztefek (21-06-2016, 05:34:21), zdjęcia: P. Sztefek

Nasza Zielona Szkoła (8 – 16 czerwca) rozpoczęła się w momencie zamknięcia drzwi w pociągu do Katowic. Pociąg zrobił na nas piorunujące wrażenie, a w szczególności podobała nam się... toaleta. Po dotarciu do Katowic i szybkiej przesiadce do kolejnego pociągu czekała nas dłuuuga podróż. Byliśmy tak bardzo podekscytowani, że nikomu nie chciało się spać.

Międzyzdroje przywitały nas słoneczną pogodą. Po przejściu do naszego domu wypoczynkowego i rozlokowaniu się w pokojach zjedliśmy śniadanie. Zaraz po nim wyruszyliśmy na pierwsze zwiedzanie nadmorskiego kurortu. Przeszliśmy słynną Aleją Gwiazd, gdzie odciśnięte dłonie mają najwspanialsi aktorzy, piosenkarze i twórcy sztuki. Następnie zeszliśmy na plażę. Morze Bałtyckie wcale nie było takie zimne, więc mogliśmy zamoczyć stopy. Po emocjach nadmorskich odwiedziliśmy Gabinet Figur Woskowych, gdzie spotkaliśmy Cezarego Pazurę, Osamę Bin Ladena, Władimira Putina, Alberta Einsteina i wiele innych znanych postaci.

Drugiego dnia mieliśmy okazję odwiedzić Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego i zapoznać się z fauną i florą ziemi wolińskiej. Po obiedzie spacerkiem zdobyliśmy Kawczą Górę wysoki na kilkadziesiąt metrów klif. Następnie zeszliśmy na plażę, gdzie budowaliśmy zamki z piasku i moczyliśmy nogi.

Trzeciego dnia wyruszaliśmy w podróż do pobliskiego Świnoujścia. Pierwszym punktem wyprawy była Twierdza Gehlerta. Przedwojenna fortyfikacja zrobiła na nas wielkie wrażenie. Każdy z nas przeszedł próbę ciemności, a na koniec zwiedzania został pasowany na szeregowego. Kolejną atrakcją była wysoka na 65 metrów wybudowana w roku 1828 latarnia morska. Na jej szczyt prowadziła kręta ścieżką z ponad trzystoma schodami. Na samej górze rozpościerał się cudowny widok na port w Świnoujściu oraz bezkresy Morza Bałtyckiego. Po atrakcjach wysokich lotów ruszyliśmy do centrum Świnoujścia, gdzie przepłynęliśmy się promem. Po południu mieliśmy okazję wejść do oceanarium i zobaczyć egzotyczne gatunki ryb. Hitem tego dnia było ognisko zorganizowane przy naszym ośrodku oraz mecz siatkówki.

W niedzielę rano spacerkiem przeszliśmy do Pokazowej Zagrody Żubrów w Wolińskim Parku Narodowym. Trafiliśmy akurat na czas karmienie, więc niestety z bliska żadnego Żubra nie zobaczyliśmy. Jednakże serca skradły nam dwie młode sarenki biegające po swojej  zagrodzie,  które  wcale  nas  się  nie  bały. Późnym popołudniem wyszliśmy na promenadę na obiecane lody. Niektórzy kupowali kartki pocztowe i pamiątki.

Poniedziałek przywitał nas deszczem. Mimo to ruszyliśmy nad morze, by zobaczyć proces degradacyjny klifów morskich. Po powrocie czekała nas niespodzianka. Dyrektor naszego ośrodka zorganizował dla nas pokaz sztuk walki. Tuż po obiedzie wyjechaliśmy w stronę miasta Wolin. Tam czekała na nas wioska wikingów. Zostaliśmy podzieleni na cztery zespoły. Każdy zespół musiał wykonać różne zadania. Liczył się spryt i zaangażowanie. Była to jedna z najlepszych atrakcji podczas pobytu na zielonej szkole.

Kolejnego dnia czekała nas wyprawa nad jezioro Turkusowe. Przyjechała po nas kolejka, którą pokonaliśmy trasę w stronę jeziora Turkusowego. Dzięki tej wycieczce dowiedzieliśmy się mnóstwa ciekawych i przydatnych rzeczy o otaczającej nas przyrodzie, a widok jeziora zapierał dech w piersiach. Po południu był czas na wysyłanie pocztówek oraz na zakup pamiątek. Następnie byliśmy w kinie na filmie.

Ostatni dzień pobytu w Międzyzdrojach rozpoczął się od masowego pakowania swoich rzeczy do walizek. Potem odwiedziliśmy jeszcze planetarium, gdzie odbyliśmy podróż po bezkresach różnych galaktyk. Następnie weszliśmy na plażę by pożegnać się z morzem i wieczorem ruszyliśmy w drogę powrotną.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (21-06-2016, 06:24:21), zdjęcia: R. Langhammer

15 czerwca w Szkole Podstawowej nr 3  w Ustroniu odbył się XV Konkurs Gwarowy. Z naszej szkoły wystąpiła drużyna w składzie: Martyna Pilch z IVb, Karolina Wilczek z IVa, Hawier Jaworski z IVa. W rozgrywkach drużynowych zdobyli II miejsce w Ustroniu. Trochę gorzej było z konkurencją indywidualną, ale reprezentanci naszej szkoły zasługują na pochwałę, gdyż rywalizowali ze starszymi uczniami z innych szkół (z klas V i VI). Mieliśmy mało czasu na przygotowanie się i naukę, ale samo uczestniczenie w konkursie dzięki prowadzącej  konkurs  Pani  Naczelnik  Oświaty  było  jedną  wielką  lekcją  regionalizmu.  Nasi  uczniowie  i występujący jako obserwator (rezerwowy) Dawid Heczko z IVb mogli zapoznać się z wieloma  etnograficznymi ciekawostkami. Hawier i Kornelia dwa lata temu też brali udział w konkursie regionalnym, więc mam nadzieję, że w przyszłym roku w poszerzonym składzie będą rewelacyjnie reprezentować naszą szkołę.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Sikora (17-06-2016, 05:45:14), zdjęcia: M. Sikora, J. Herczyk

15 czerwca uczniowie klas Ib i III pobyt w szkole zamienili na wesołe zabawy w Miasteczku   Westernowym Twinpigs w Żorach. Czując się jak prawdziwi kowboje korzystali z licznych atrakcji. Byli świadkami napadu na bank, kręcili się na karuzelach, oglądali filmy w kinach 5D, 7D, strzelali z pistoletów, wspinali się na ściance wspinaczkowej, szukali złota. Niektórym udało się znaleźć kawałki cennego kruszcu.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (17-06-2016, 05:41:21), zdjęcia: M. Zawada

13 czerwca gościliśmy w naszej szkole muzyków z Filharmonii Śląskiej w Katowicach, którzy przeprowadzili dla uczniów audycję muzyczną. Można było zobaczyć i posłuchać brzmienie fletu i wiolonczeli. Te dwa instrumenty grały dla nas z towarzyszeniem pianina piękne utwory muzyki klasycznej.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Cisowska (17-06-2016, 05:38:14), zdjęcia: D. Cisowska

9 czerwca naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Miejskiej Spółki SKO-EKO Sp. z o.o. ze Skoczowa w celu edukacji dzieci w zakresie podstawowych  zagrożeń  i  problemów  gospodarki  ściekowej  oraz  eliminowania  problemów  eksploatacyjnych  urządzeń  kanalizacyjnych  spowodowanych niewłaściwym korzystaniem z kanalizacji sanitarnej (traktowanie sedesu jako kosz na śmieci).

Na początku uczniowie klasy trzeciej pomogli naklejać w pomieszczeniach toalet szkolnych nalepki "Rysunkowego poradnika użytkownika toalet - sedes to nie kosz na śmieci". Potem w sali gimnastycznej odbyła się prelekcja na  temat mądrego korzystania z urządzeń sanitarnych. Największą atrakcją dla dzieci było przyjście maskotki – listka Dudusia.

Na zakończenie uczniowie otrzymali książeczki edukacyjne „Listek - przygody w Dziwnej Pralni Brudnej Wody".

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (08-06-2016, 19:31:45), zdjęcia: R. Langhammer

8 czerwca o godz. 18.42 oficjalnie rozpoczęła się "zielona szkoła", w której bierze udział 44 uczniów naszej szkoły. Właśnie o tej godzinie z dworca PKP w Bielsku-Białej odjechał pociąg do Katowic, gdzie nastąpi przesiadka do Międzyzdrojów. Uczniami będą opiekować się nasi nauczyciele: p. Lucyna Raszka, p. Ireneusza Bosak, p. Rajmund Raszyk i p. Paweł Sztefek. Uczniom życzymy dobrej pogody i intensywnej nauki, wychowawcom spokoju, a rodzicom... wypoczynku...:)

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Cisowska (10-06-2016, 05:33:14), zdjęcia: D. Cisowska

Korzystając z pięknej pogody, klasa 1a swoje wczorajsze (8 czerwca) zajęcia z wychowania fizycznego spędziła na świeżym powietrzu. Radości nie było końca, a skakanie na skakance nie okazało się wcale takie proste, ale za to bardzo przyjemne...

Dziękujemy naszej Radzie Rodziców, która zakupiła nam skakanki i gumy do skakania i tym samym wywołała uśmiech na naszych twarzach.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Nowak (10-06-2016, 05:40:21), zdjęcia: M. Zawada

W dniu 7 czerwca klasa IVb oraz 2 uczniów klasy VI wraz z opiekunami przeżyli fantastyczną przygodę w Rodzinnym Parku Rozrywki „Energylandia” w Zatorze. Szaleństwom i super zabawom nie było końca!!! Kolejkowe (i nie tylko) atrakcje zapierały dech w piersiach, przyprawiały o zawrót głowy i dodawały nieprawdopodobnych wrażeń. Siła emocji była tak duża, że brak słów na opisanie tego, co działo się w naszych umysłach! Tam trzeba po prostu być  i  samemu  na własnej skórze to przeżyć. To dla osób o „stalowych nerwach” - czyli takich jak uczestnicy wyjazdu!

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (09-06-2016, 05:34:14), zdjęcia: J. Raszka

Słonecznie i rodzinnie było 4 czerwca w Bładnicach podczas II Pikniku Rodzinnego, zorganizowanego przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 6 w Ustroniu.

Piknik rozpoczął się od programu artystycznego, przygotowanego przez uczniów z SP6, którzy  zaprezentowali swoje talenty wokalne, taneczne i teatralne, zachęcając widownię do gromkich braw. Wielu emocji dostarczył uczestnikom pokaz przygotowany przez policjantów i strażaków. Dzieciaki szalały w strugach zimnej wody, które strumieniami popłynęły na ich  roześmiane twarze.

 Kolorowe stoiska kusiły rozmaitościami. Trudno było oprzeć się smakowitym, domowym wypiekom, grillowanym potrawom, czy grochówce przygotowanej przez samą Panią Sołtys. Dla ochłody można było zaopatrzyć się w napoje fachowo wykonane przez uczniów z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich z Wisły.

Sporym zainteresowaniem cieszył się bieg na orientację. Co najważniejsze, wszystkim uczestnikom udało się dotrzeć do wyznaczonego celu.

Najmłodsi mogli spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, pod bacznym okiem instruktorów oraz do woli wyszaleć się na dmuchanej zjeżdżalni. Nie brakowało również chętnych, by przez moment poprzebywać w „salonie piękności”.

Uwieńczeniem pikniku były rozgrywki sportowe o Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły. Nagroda cenna, zatem i walka była zacięta. Do boju włączyli się rodzice, uczniowie i nauczyciele. Ostatecznie puchar trafił w ręce zadowolonych rodziców. Gratulujemy!

Wspaniała pogoda, rodzinna atmosfera oraz spory wachlarz atrakcji sprawiły, że kolejny Piknik Rodzinny można uznać za wyjątkowo udany.

Szczególne podziękowania kierujemy do następujących firm, organizacji oraz osób prywatnych, dzięki którym możliwa była organizacja imprezy: Urząd Miasta Ustroń, Park Linowy Równica, firma Funtour; Kolej Linowa Czantoria; Park Linowy w Wiśle, Przygoda Park; Park Linowy w Brennej, Orla Perć; Hop-siup - Klub Dobrej Zabawy w Skoczowie; DreamPark Ochaby; Restauracja „Pod Tułem” z Cisownicy, Zakład Fotograficzny Golik ze Skoczowa, Kryta Pływalnia Delfin – Skoczów; Trumph – Mauxion Chocolates – Skoczów; Firma Kubala - Ustroń; Straż Pożarna, Policja, Rodzice: Magdalena i Piotr Fober, Róża i Janusz Kuboszek, Barbara i Łukasz Gabryś oraz wszyscy pozostali! DZIĘKUJEMY!

[zobacz film]

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Bednarczyk (07-06-2016, 05:49:21), zdjęcia: G. Chraścina

3 czerwca klasy 4 - 6 wybrały się na ,,Piknik edukacyjny'', który odbył się na Rynku w Ustroniu. Piknik ten miał na celu pokazać dzieciom jak ważne jest dbanie o środowisko i jak w tym pomaga zasada „3U” (Unikaj kupowania zbędnych rzeczy, Użyj ponownie, Utylizuj). By uzmysłowić to dzieciom w zrozumiały dla nich sposób, zostało to przedstawione w postaci zabawy. Dzieci mogły podziwiać kino hybrydowe, układać ekopuzzle o chronionych gatunkach zwierząt i roślin, zagrać w grę memory o tematyce ekologicznej, poznać nawyki ekologiczne na stanowisku warsztatowym przedstawiającym pomieszczenie domowe, z pomocą opiekunów zrobić własne przypinki do odzieży z motywami o ochronie przyrody, czy też o dbaniu o klimat i zapobieganiu zanieczyszczeniu powietrza, zobaczyć Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej w postaci samochodu wyposażonego w solary i wiatraki produkujące energię elektryczną, a na koniec uczestniczyć w konkursie ekologicznym z atrakcyjnymi nagrodami. Tę zdobytą wiedzę myślę, że wszyscy zapamiętamy.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (01-06-2016, 03:59:14), zdjęcia: G. Chraścina

O tym, że uczniowie naszej szkoły mają talent, mogliśmy się przekonać w poniedziałek, 30 maja, podczas finału szkolnego przeglądu muzycznego „Mam Talent”.

W kategorii tanecznej jury na pierwszym miejscu wybrało Julię Sikorę z kl. V. Drugie miejsce zajęła Kaja Piotrowska z kl. Ib. W kategorii wokalnej pierwsze miejsce zajęła Maja Raszka z kl. IIb, drugie - Joanna Bednarczyk z kl.VI oraz  duet: Vanessa Saniternik (kl. III) i Monika Puzoń (kl. IVa), a trzecie - Martyna Kubień i Martyna Greń – obie z kl. IIb.

Jury wyróżniło także Dominika Kozłowskiego z kl. Ia oraz Natalię Bukowczan z kl. IIa.

W kategorii instrumentalnej zwyciężyła Noemi Grabiec z kl. IIa,  drugie miejsce zajęła Julia Cieślar z kl.IVa, a trzecie - Wiktoria Bury z kl. IIb.

Wszyscy zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz upominki.

W tym samym dniu rozdano także nagrody za Szkolny Konkurs Wiedzy Muzycznej „Zostań Mistrzem Wiedzy Muzycznej”. Jak nazywa się pałeczka dyrygenta? W jakiej epoce tworzył Jan Sebastian Bach? Jaki instrument pełni główną rolę w kapeli góralskiej? Kto jest autorem muzyki do Hymnu Unii Europejskiej? Wiedzą na te i inne pytania wykazali się uczniowie klas IV- VI.

 A oto wyniki:

1 miejsce: Karolina Stanna (kl.VI),

2 miejsce: Patrycja Grochowska (kl.VI),

3 miejsce: Agata Wąsek (kl.VI), Joanna Bednarczyk (kl.VI), Sandra Marekwica (kl.IVa).

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (01-06-2016, 03:52:14)

We wtorek, 31 maja, kl. IIa i IIb oraz kilka osób z kl. III wzięły  udział  w  spektaklu  muzycznym  „Dokąd  ten  lot?”,  który  odbył  się  w  teatrze  im. A. Mickiewicza w Cieszynie. Barwne dekoracje, ciekawe układy choreograficzne, mnóstwo piosenek i gra młodych aktorów, w tym kilku z naszej szkoły, to wszystko można było oglądać tego dnia.

Całość przygotowali uczniowie, którzy biorą udział w zajęciach Akademii Esprit w Ustroniu.

dodał: R. Raszyk (31-05-2016, 05:44:21), zdjęcia: R. Raszyk

30 maja uczniowie klasy 4a w ramach zajęć technicznych zakończyli prace nad makietami skrzyżowań. Najładniejsze prace prezentujemy na zdjęciach.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (31-05-2016, 05:39:12), zdjęcia: G. Chraścina

Wczesnym rankiem 24 maja klasa IVa i IVb pojechały na wycieczkę do Wrocławia. Głównym celem wycieczki była wizyta w Afrykarium i zoo. Wybierając się do Afrykarium, zasmakowaliśmy niepowtarzalnej atmosfery Czarnego Lądu.  Z każdym kolejnym krokiem odkrywaliśmy piękno i tajniki odległej Afryki. Przemierzaliśmy dżunglę nad rzeką Kongo, wybrzeże Namibii, wschodnią Afrykę, Kanał Mozambicki oraz okolice Morza Czerwonego. Ogrom oraz bliskość dzikiej przyrody  wywarły na nas spore wrażenie. Odwiedziliśmy również pozostałych mieszkańców wrocławskiego zoo.

[zobacz zdjęcia]

dodał: P. Sztefek (31-05-2016, 05:33:45), zdjęcia: P. Sztefek

23 maja, w upalny dzień, klasa 2 b wraz z wychowawcą (i rodzicami uczniów) punktualnie o 8:30 wyruszyła na wyprawę o kryptonimie "Energylandia". Po ponad godzinnej jeździe autokarem, oczom uczniów okazał się przepiękny obiekt w miejscowości Zator. W powietrzu unosił się "zapach" zabawy,  śmiechu  i radości. Po chwili oczekiwania brama Energylandii uniosła się do góry i od tej chwili uśmiech towarzyszył wszystkim uczniom oraz opiekunom. Udział w zabawach zaczęliśmy od atrakcji wodnych. Zjeżdżaliśmy łodzią w starej kopalni, darliśmy się wniebogłosy będąc w wagonikach "Energusia". Ta odważniejsza część z nas odwiedziła nawet strefę ekstremalną, by mocniej poczuć emocje. Jeździliśmy również wspaniałą gąsienicą, lataliśmy samolotami i jeździliśmy kolejką górską radia RMF FM. Po kilku (dokładnie po 7 godzinach) nadszedł czas powrotu. Nikomu z nas nie chciało się wracać, bo zostało jeszcze tyle atrakcji do zobaczenia, ale mamy nadzieję tam wrócić!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (25-05-2016, 04:59:31), zdjęcia: R. Raszyk

23 maja nasi chłopcy wzięli udział w turnieju piłki ręcznej w Ustroniu pod nazwą "SZCZYPIORNIAK NA ORLIKACH", który był jednym z wielu turniejów rozgrywanych na terenie całej Polski. Zawody były rozgrywane na boisku wielofunkcyjnym i w hali sportowej przy SP-1. Zgłosiło się pięć  drużyn,  a  my zajęliśmy IV miejsce. W pierwszym meczu przegraliśmy wysoko 1-14 z aktualnymi mistrzami powiatu, czyli SP-1 I, potem ulegliśmy SP-1 II 3-8, później wygraliśmy 9-3 z SP-2 II, by na koniec przegrać mecz (do wygrania) z SP-2 II 5-9.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Zawada (05-06-2016, 10:50:14), zdjęcia: M. Zawada

W dniach od 9 do 20 maja uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Ustroniu już po raz trzeci gościli wolontariuszy z międzynarodowej organizacji AIESEC. Tym razem, w czasie dwutygodniowego pobytu zajęcia języka angielskiego prowadzone były przez dwie pary studentów , którzy przybyli z tak odległych, a zarazem egzotycznych zakątków świata, jak Singapur, Chiny czy Sri Lanka. Opiekę nad gośćmi w czasie pobytu w szkole pełnił p. Mariusz Zawada, a poza szkołą rodzina goszcząca, której to należą się szczególne podziękowania. Zajęcia prowadzone były w niezwykle interesujący sposób, gdyż nie opierały się tylko na prezentacjach czy pokazach  slajdów  dotyczących  kultury,  geografii,  kuchni  czy  historii  krajów,  ale  również  zawierały  elementy  rywalizacji  drużynowej  czy różnorodnych gier. Obcokrajowcy mieli również okazję wgłębić się w tajniki brydża sportowego czy uczestniczyć w Międzynarodowej Nocy Sportów Umysłowych. Ciekawostki dotyczące zarówno Chin, jak i Singapuru czy Sri Lanki zostały świetnie zobrazowane i pomimo różnic kulturowych i nieco trudnego w zrozumieniu wschodniego akcentu, łatwo trafiały do uczniów. Część z nich przełamała przez to barierę językową , dzięki czemu bez trudu nawiązała kontakt z gośćmi i chętnie zadawała pytania. Jak zwykle nie obyło się również bez pamiątkowych zdjęć czy rozdawania autografów.  Wielorakich  atrakcji  zapewniły  studentom  rodziny goszczące. Jednak wszystko co dobre szybko się kończy i już z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę wolontariuszy już w przyszłym roku szkolnym!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (29-05-2016, 12:31:21), zdjęcia: P. Sztefek

W tym roku wiosna jest śliczna i Rajd J. Kukuczki (20 maja) do Istebnej, chociaż nie był wycieczką bardzo  atrakcyjną  był  udany.  W  zeszłym  roku szliśmy od Kubalonki do Istebnej i trasa do domu J. Kukuczki prowadziła po górnym odcinku Beskidzkiej Ścieżki Planetarnej (od Słońca do Marsa). W tym roku szliśmy od dołu, czyli od Jaworzynki/Jasnowic i zaliczyliśmy dwie odległe planety. Trasa żółtym szlakiem była łatwa, nie czekaliśmy przed domem J. Kukuczki, a atrakcją na trasie okazały się napisy chińskie przy kapliczce i drewnianym domku. Jak się okazało był to domek chińskiej żony właściciela restauracji na Złotym Groniu. Na mecie atrakcją było przeciąganie liny, strzały z łuku i wyścigi w workach. Tym razem nikt z naszej grupy nie śpiewał, nie mówił wierszyków i nie brał udziału w konkursie wiedzy o życiu J. Kukuczki. To spowodowało, że zakupię książki o tym wybitnym  himalaiście  i  będę  na  wycieczkach  omawiała  z  dziećmi  jego osiągnięcia. Jest to patron naszego Koła Turystycznego SKKT „KRETY” i dzieci powinny znać jego osiągnięcia. Wyluzowani wróciliśmy do Nierodzimia zabierając po drodze grupę z Technikum Gastronomicznego. Dziękuję za pomoc rodzicom i Panu Pawłowi Sztefkowi. Do zobaczenia na wycieczce na Słowację.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: J. Chraścina (25-05-2016, 04:56:24), zdjęcia: G. Chraścina

19 maja na zaproszenie biblioteki odwiedził naszą szkołę Krzysztof Petek – autor sensacyjno-przygodowych powieści, podróżnik, dziennikarz, instruktor sztuk walki – słowem barwna i ciekawa postać. Na spotkaniu z uczniami klas 4-6 opowiadał o swoich pasjach, propagował zdrowy tryb życia, a także zademonstrował kilka skutecznych chwytów z samoobrony. Promował też swoją najnowszą powieść dla młodzieży, którą można było na koniec zakupić w atrakcyjnej cenie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Sikora (29-05-2016, 12:20:14), zdjęcia: M. Sikora

Wykorzystując materiały wtórne na zajęciach uczniowie klasy 3 wykonali projekty rzeźb z kartonu.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (24-05-2016, 05:55:54)

Zakończył się szkolny konkurs wiedzy muzycznej pod hasłem "Zostań Mistrzem Wiedzy Muzycznej". Oto wyniki:

- 1 miejsce Karolina Stanna kl.VI

- 2 miejsce Patrycja Grochowska kl.VI

- 3 miejsce Sandra Marekwica kl.IVb, Agata Wąsek kl.VI, Joanna Bednarczyk kl.VI

Rozdanie nagród i dyplomów 30 maja. Gratulujemy!

dodała: M. Rymorz (24-05-2016, 05:52:21)

Mam talent!

Wielki Finał - 30.05.2016, godz. 8.55.

Do drugiego etapu szkolnego przeglądu muzycznego „Mam Talent” zakwalifikowały się następujące osoby:

Kategoria instrumentalna:

1. Dawid Siwiera kl.IVa – pianino

2. Noemi Grabiec kl.IIa – skrzypce

3. Julia Cieślar  kl.IVa – skrzypce

4. Wiktoria Majchrowska kl.IVb – gitara

5. Wiktoria Bury kl.IIb – pianino

6. Nikola Smyk i Milena Nowak kl.III – flet

7. Jakub Fober kl.Ia – pianino

Kategoria wokalna:

1. Milena Szypuła kl.IVb

2. Natalia Bukowczan kl.IIa

3. Martyna Kubień kl.IIb

4. Maja Raszka kl.IIb

5. Vanessa Saniternik kl.III i Monika Puzoń kl.IVa

6. Dominik Kozłowski kl.Ia

7. Joanna Bednarczyk kl.VI

8. Martyna Greń kl.IIb

Kategoria taneczna:

1. Kaja Piotrowska kl.Ib

2. Julia Sikora kl.V

Gratulujemy!!!

dodał: I. Bosak (21-05-2016, 03:28:14), zdjęcia: I. Bosak, T. Postrzednik

18 maja odbyła się pierwsza edycja miejskiego konkursu przyrodniczego pn.: "Mistrz Przyrody". W konkursie brali udział uczniowie klas szóstych wszystkich szkół ustrońskich. Uczestnicy rywalizowali ze sobą w trzech konkurencjach - teście wiedzy przyrodniczej,  pytaniach  ze  znajomości  mapy  Polski  oraz części praktycznej, w której zadaniem było wykonanie i opisanie doświadczenia. Poziom, który zaprezentowali uczestnicy był wysoki i wyrównany. Do wyłonienia zwycięzcy i pozostałych miejsc na podium potrzebna była dogrywka, w której rywalizowali m.in. uczniowie naszej szkoły.

Oficjalne wyniki I Miejskiego Konkursu Przyrodniczego "Mistrz Przyrody":

I miejsce - Karolina Stanna (SP6)

II miejsce - Joanna Bednarczyk (SP6)

III miejsce - Gabriela Sztuka (SP1)

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Zawada (13-06-2016, 04:33:14), zdjęcia: Atuś

Z 13 na 14 maja odbyła się kolejna już „noc w szkole”, tym razem pod kryptonimem „Międzynarodowa Noc Sportów Umysłowych” z udziałem obcokrajowców z Azji. Podczas długiego wieczoru graliśmy w gry planszowe, brydża i szachy, a następnie, w celu zachowania równowagi między wysiłkiem fizycznym a umysłowym, uczestnicy udali się do sali gimnastycznej by rozegrać zacięte mecze piłki nożnej. W międzyczasie miała miejsce dostawa pizzy, która szybko została skonsumowana. Obejrzeliśmy również film i w końcu, z wielkim trudem, wszyscy położyli się spać.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (15-05-2016, 14:35:24), zdjęcia: A. Dawid

11 maja uczniowie klasy 2b zostali zaproszeni przez swojego wychowawcę - p. Pawła Sztefka na podwórko szkole, gdzie odbyła się lekcja plastyki. Korzystając z pięknej pogody nauczyciel połączył obowiązek nauki z relaksem na świeżym powietrzu.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (07-05-2016, 08:05:14), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Pogoda nam sprzyjała i samo sprzątanie gór, czyli naszej Czantorii (6 maja) było  czystą  przyjemnością.  Po  wyzbieraniu  śmieci  wszyscy  otrzymali poczęstunek (herbata, chleb, kiełbaski) i zjazd na saneczkach. Dwie osoby dokupiły sobie dodatkowe zjazdy.

Reprezentantka naszej szkoły Karolina Stanna  brała udział w konkursie wiedzy przyrodniczo–geograficznej i zdobyła  wśród  uczniów  szkół  ustrońskich I miejsce – GRATULACJE!!!

Koszt wycieczki wynosił 10zł, ale przyoszczędziliśmy na dojazdach i zwracam każdemu 2zł.

Zapraszam na rajd Jerzego Kukuczki (20.05.16), trzydniową wyprawę w okolice Krynicy (27-29.05.16) i wycieczkę na Słowację 18/19.06.16.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (07-05-2016, 07:59:34), zdjęcia: A. Dawid, R. Langhammer

4 maja odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3-go Maja. W trakcie akademii swoje umiejętności aktorskie pokazali uczniowie klasy 2b pod opieką p. Pawła Sztefka. Wystąpił również Chór Szkolny "Wiolinki" pod kierunkiem p. Małgorzaty Rymorz. W ostatniej części uroczystości dyr. Roman Langhammer wręczył uczniom dyplomy za zajęte wysokie miejsca i wyróżnienia w konkursach, które odbyły się w ostatnich tygodniach.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (07-05-2016, 07:23:14), zdjęcia: M. Pietrzak

3 maja obchodziliśmy 225. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji. Miejskie uroczystości patriotyczne rozpoczęły się o godz. 10.30 w kościele św. Klemensa w Ustroniu, a ich ciąg dalszy miał miejsce pod Pomnikiem Pamięci Narodowej za Urzędem Miasta. Nasza szkoła wystawiła delegację pod opieką p. Małgorzaty Rymorz.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (07-05-2016, 07:17:31), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Góry uczą pokory i czasami trzeba się im poddać. Pilsko jest niby płaską górą, ale stanowi jednak zagrożenie. Zawsze Pierwszego Maja, kiedy ludzie pracy musieli iść na pochód pierwszomajowy zbuntowani narciarze na resztkach śniegu na Pilsku kończyli sezon zimowy. W tym roku śniegu nie było, ale mokre płaty śniegu zalegały szczyt góry. To spowodowało, że na Hali Miziowej było biało.

Sama wycieczka (2 maja) nie należała do trudnych. Najpierw zrobiliśmy konkurs prawidłowego chodzenia po górach, wchodząc i schodząc z Ochodzitej w Koniakowie. Liczyło się przejście bez podbiegania, wyprzedzeń i podskoków. W górę najlepiej szła Oliwia Szpak, a w dół dorównał jej Oliwier Gawlik. Zostali nagrodzeni czekoladą. Później droga do Żywca i przez Korbielów na Przełęcz Glinka. Stąd czerwonym szlakiem wyruszyliśmy na Halę Miziową. Szliśmy z przerwami, ale i tak zmieściliśmy się w przewidywanym czasie 2 godzin i 15 minut. Droga była łatwa i stosunkowo sucha. W schronisku było dość dużo ludzi i zakup zup nieco się przedłużał. Kto chciał to dokupywał sobie drugie danie, sałatki lub coś do picia. To spowodowało, że zasiedzieliśmy się i wyszli ze schroniska o 40 minut później niż planowałam. Ambitna grupa 11-osobowa poszła wcześniej na szczyt Pilska, a pozostali idąc czerwonym szlakiem mieli dojść na Trzy Kopce przed Rysianką i zejść do Złatnej Huty. Umówiłam się z kierowcą, że będziemy między 17.00 a 17.30. Rozbawione dzieci zapomniały o zasadach spokojnego chodzenia po górach i na Hali Miziowej zamiast iść jeden za drugim po wydeptanej ścieżce, to robili wyścigi po mokrym śniegu, pod którym były 30cm rowy z wodą. Niektórzy mieli już przemoczone buty i przejście przez kolejne kilometry pełne błota i mokrego śniegu przy temperaturze 5 stopni mijało się z celem przyjemnej wycieczki. Od 14.40 próbowałam dodzwonić się do kierowcy, by poinformować Go o zmianie trasy wycieczki. Dzieci miały zorganizowane zawody drużyn i czas im się nie nużył czekaniem na grupę z Pilska. Po ich powrocie zaczęliśmy schodzić zielonym szlakiem do  Korbielowa.  Szliśmy  powoli,  ponieważ  kierowca  autobusu  był  poza zasięgiem  i na dole w Korbielowie czekało nas dłuższe czekanie. Z kierowcą skontaktowałam się o 17.25 i zanim dojechał, to musieliśmy wymyślać przy turystycznej bacówce w Korbielowie kolejne zawody. Tym razem czekolady, które zakupiłam zostały rozdane zwycięzcom różnych konkurencji i naszym wycieczkowym debiutantom. Do Nierodzimia dojechaliśmy około 20.00. Przepraszam za spóźnienie, ale dodatkowe ponad 100km które przejechał kierowca zabrało nam prawie dwie godziny. Główny cel, czyli Pilsko zostało zdobyte.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (29-04-2016, 05:44:34), zdjęcia: K. Sambór

Wycieczka do Czech (23 kwietnia) należała  do trudnych, ale przyjemnych.  Zaczynaliśmy  wycieczkę  na  górze  Gruń  (800m npm),  gdzie  wąskimi  dróżkami dowiózł nas autobus. Ponieważ mieliśmy załatwioną w urzędzie w Starych Hamrach zgodę na przejazd autobusu na tych rejestracjach, do będącego tam rezerwatu, więc nie mogliśmy wziąć większego busa i część osób dojechała autem (to już druga w kolejności wycieczka, gdzie mieliśmy zbyt mały autobus; proszę o szybsze oddawanie zgody, bym mogła zamówić właściwy przewóz). Jazda dwoma pojazdami nieco skomplikowała trasę wycieczki i podrożyła jej koszty. Do zmiany trasy przewozów przyczynił się też remont na zaporze. W pierwszej części wycieczki podzieliliśmy się na dwie grupy: jedna (starsza) poszła w wyższe góry i dłuższą trasą a druga młodsza w dół do zapory, a następnie autobus podwiózł dzieci do Moravki skąd podeszliśmy do schroniska na Slaviczu. Trasa dla młodszych  okazała się męczącą ponieważ 2/3 trasy szliśmy po asfaltowej drodze. W drugiej części wycieczki zaczął kropić deszczyk. Nie był on utrudnieniem, ale potem na Slaviczu w schronisku, obsługa koni jazdy konnej nie umożliwiła mówiąc, że jest mokra trawa. Jedna z głównych atrakcji przepadła, ale w schronisku mogliśmy posilić się i odpocząć . Chłopcy mogli podziwiać stare wojskowe samochody i poznać czeskich kolegów. Potem szybko  zeszliśmy  wszyscy  razem  do  Górnej  Łomnej. Zdobyliśmy trzy pasma górskie, trzy znaczki do odznaki czeskiej i wiele kilometrów (młodsze - 20km, a starsi - 23km). Cała grupa aktywnie spędziła wolny czas  na świeżym powietrzu, podziwiała piękne krajobrazy i znakomicie pokonywała swoje trudności. Wiosna jest piękna!

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: A. Dawid (24-04-2016, 11:46:45), zdjęcia: A. Dawid

Osoby niepełnosprawne są wśród nas, w naszej społeczności szkolnej i lokalnej. Zrozumieć i zaakceptować odmienność osób niepełnosprawnych jest istotą dobrych relacji i wspólnego funkcjonowania.

W dniu 22 kwietnia uczniowie klas 4 i 5 wzięli udział w warsztatach pt. „Każdy ma coś, czego nie ma inny ktoś”, które przeprowadziła pani Małgorzata Martyniak, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „WIELKIE SERCE” w Biesku- Białej. Pani Małgosia w ciekawy i przystępny sposób pokazała dzieciom, skąd bierze się Zespół Downa, porównując go do błędu w przepisie na ciasto. Zaangażowała zmysły dzieci, by same mogły  poczuć  jak ciężko jest im wykonać podstawowe czynności dnia codziennego.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (24-04-2016, 11:43:24), zdjęcia: G. Chraścina

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły włączyli się w działania ekologiczne związane z Dniem Ziemi. 21 kwietnia uczniowie klas III-VI posprzątali okolice szkoły oraz wały nad Wisłą. W sumie zebrano ponad 20 dużych (120-litrowych) worków śmieci.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (21-04-2016, 05:02:12), zdjęcia: P. Sztefek

Już trzeci rok z rzędu Puchar Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego trafił w ręce uczniów z SP6 w Ustroniu. Kolejny raz uczniowie z naszej szkoły  pokonali wszystkich rywali i zdobyli pierwsze miejsce w konkursie wiedzy i sprawności pt. „Nasza szkoła 3-ma formę” (14 kwietnia).

W konkursie wzięło udział 44 uczniów z 11 szkół powiatu cieszyńskiego. Najpierw uczestnicy w formie pisemnej sprawdzali swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia. Następnie w rozgrywkach sportowych mogli pochwalić się sprawnością fizyczną. Rzuty do kosza, bieg z piłeczkami do tenisa stołowego, tor przeszkód, to tylko niektóre z konkurencji, w których uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności.

W końcu nadszedł czas ogłoszenia wyników. Nie zabrakło łez wzruszenia. Dumni opiekunowie spoglądali na swoich podopiecznych. Trzecie miejsce zdobyli uczniowie z SP1 z  Cieszyna, zaś reprezentanci z SP5 z Ustronia wywalczyli drugie miejsce. Najważniejszą nagrodę, Puchar Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, dostojnie  trzymali uczniowie z SP6. Teraz puchar pięknie prezentuje się w gabinecie pana Dyrektora, przypominając, że uczniowie w naszej szkole trzymają formę na najwyższym poziomie.

Konkurs odbył się pod patronatem Burmistrza Miasta Ustroń, a nasza szkoła pełniła zaszczytną funkcję gospodarza  oraz  współorganizatora  imprezy. Dzięki wsparciu sponsorów (Urząd Miasta Ustroń, firma Mokate, Rada Rodziców z SP6) uczestnicy zostali obdarowani atrakcyjnymi nagrodami.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (17-04-2016, 06:39:37), zdjęcia: P. Sztefek

„Co to jest autyzm?” - to pytanie w ostatnim czasie często padało z ust naszych uczniów.

W dniach od 4. do 8. kwietnia Szkoła Podstawowa nr 6 w Ustroniu włączyła się w akcję „Zapal się na niebiesko”.

W trakcie jej trwania przeprowadziliśmy zajęcia profilaktyczne jak i psychoedukacyjne związane z tematyką autyzmu. Dzieci dociekały skąd kolor niebieski, dlaczego żarówka czy puzzle. Okazało się, że ta symbolika wzbudziła u dzieci wielkie zainteresowanie. Zajęcia przeprowadzone w formie warsztatów pozwoliły naszym uczniom zobaczyć i poczuć jak wygląda świat osób z autyzmem oraz z jakimi problemami spotykają się na co dzień. Dla rodziców w ramach edukacji przygotowaliśmy kącik z ulotkami oraz gazetkę z sygnałami wskazującymi na cechy autystyczne i zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Wszystko co działo się w tych dniach przedstawia film.

[zobacz film]

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (17-04-2016, 06:39:37), zdjęcia: P. Sztefek

7 kwietnia odbył się szkolny etap Miejskiego Konkursu Pięknego Czytania. Wszyscy uczniowie, którzy wystąpili z fragmentem tekstu zaprezentowali się bardzo pięknie. Jury po długich obradach postanowiło, że naszą szkołę w Prażakówce reprezentować będą: Lena Jaworska (kl. 1b), Natalia Bukowczan (kl. 2a) i Szymon Sikora (kl. 3). Życzymy powodzenia!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (06-04-2016, 04:14:21), zdjęcia: G. Chraścina

5 kwietnia, zgodnie z założeniami Ministerstwa Edukacji Narodowej, uczniowie klas szóstych ostatni raz przystąpili do pisania sprawdzianu podsumowującego naukę w szkole podstawowej. Podobnie jak w roku ubiegłym składał się on z dwóch części – z języka polskiego i matematyki oraz z języka angielskiego. W 2015 roku nasi uczniowie byli najlepsi w Ustroniu, a dzięki dobremu wynikowi znaleźliśmy się w czołówce szkół z powiatu cieszyńskiego. A jak będzie w tym roku? To okaże się pod koniec maja, kiedy zostaną opublikowane wyniki. Z zadowolonych twarzy naszych uczniów mogliśmy jednak wywnioskować, że wynik będzie dobry. :)

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Chraścina (25-02-2016, 11:14:31), zdjęcia: M. Zawada

W nocy z 19 na 20 marca odbyła się pierwsza w naszej szkole Noc Sportów Umysłowych, w której wzięli udział uczniowie klasy VI wraz z opiekunami. Na początku uczniowie zostali „zakwaterowani” w dwóch salach, po czym wszyscy zebrali się w szkolnej stołówce, by uczestniczyć w spotkaniu z pasjonatami gier planszowych z Bielska-Białej, którzy na co dzień prowadzą sklep z grami planszowymi „Gnom”. Po zjedzeniu pizzy, uczniowie skupili się wokół „planszówek”, które ich najbardziej zainteresowały. Po frapujących rozgrywkach, część uczestników udała się na salę  gimnastyczną,  aby  zachować  równowagę  między  wysiłkiem umysłowym a fizycznym. Niestrudzeni uczniowie grali w nogę, a pozostali poszli obejrzeć film.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (06-04-2016, 03:58:27), zdjęcia: K. Sambór

Rajd „ Ku źródłom Wisły” (19 marca), który w założeniu miał być pożegnaniem zimy na nartach biegowych, od dwóch lat jest pieszym rajdem przywitania wiosny. Trasa była bardzo łatwa, gdyż wynosiła 6km i 200m przewyższenia. Niespodzianką dla uczestników wycieczki były  skoki   juniorów  na  żywo. Będąc na górze przy skoczni widzieliśmy jak juniorzy wjeżdżają na skocznię, siadają na belce i oddają skok. Po takim widowisku trudno było iść dalej, ale dalszy kilometrowy spacer przyniósł nową atrakcję, czyli śnieg a właściwie jego resztki na Cieńkowie. Kilka osób jeździło na nartach, a nasi chłopcy z zapałem robili śnieżki z mokrego śniegu i ćwiczyli celność rzutów. My musieliśmy podbić książeczki, czyli była dłuższa przerwa na posiłek. Później był szybki marsz do Czarnego i do Watry, czyli góralskiego domu. Tam była meta rajdu, gdzie czekały na nas miłe konkursy: wokalne, recytatorskie, sportowe (przeciąganie liny – wygrały nasze dziewczyny, wyścigi w workach – wygrała Noemi Grabiec). Każdy uczestnik konkursu dostawał nagrodę pocieszenia, a  zwycięzca  rzeczową.  Nasze  dziewczynki śpiewały piosenki regionalne, czeskie i z podziałem na głosy. Było miło słuchać ich popisów wokalnych. Nawet chłopcy śpiewali. Frekwencja młodszych uczniów dopisała i nasza 28 osobowa grupa zdobyła III miejsce. Cieszymy się z pucharu  i zadowoleni wróciliśmy do Nierodzimia. Kolejny turystyczny rok został uroczyście otwarty.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: R. Raszyk (01-04-2016, 06:55:21), zdjęcia: R. Raszyk

19 marca Karol Gierczak i Bartosz Mrowiec brali udział w Mistrzostwach Śląska Piłki Ręcznej w kategorii chłopcy młodsi. Uczniowie naszej szkoły mieli spory udział w sukcesie klubu MKS Ustroń, czyli zdobyciu brązowego medalu! Ustrońska drużyna uległa tylko jedną bramką drużynie Viret Zawiercie i trzema golami Pogoni Zabrze. Gratulacje!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (25-02-2016, 11:28:12), zdjęcia: P. Sztefek

18 marca w trakcie trzeciej lekcji odbył się apel poświęcony ostatnim sukcesom naszych uczniów. Dyrektor Roman Langhammer na  samym  początku wręczył stypendia za wyniki w nauce w pierwszym półroczu roku szkolnego 2016/2017. Zdobywcami dyplomów i finansowych nagród zostali uczniowie klasy 4a – Kornelia Wilczek i Hawier Jaworski. Następnie zostały wręczone dyplomy za różne konkursy i zawody sportowe. Wszyscy wyróżnieni uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami. W ostatniej części apelu odznaki PTTK wręczyła p. Mariola Szymańska-Kukuczka.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Chraścina (25-02-2016, 11:09:21), zdjęcia: M. Zawada

W dniu 15 marca w naszej szkole gościł Adrian Bakalarz, który jest członkiem zarządu głównego Polskiego Związku Brydża Sportowego. Pełni on funkcję trenera, sędziego oraz organizatora turniejów i zawodów brydżowych. Jego pasją jest propagowanie brydża wśród dzieci i młodzieży. Poza tym, jest pasjonatem gier planszowych, górskich eskapad oraz siatkówki. W czasie spotkania z klasami IV-VI zachęcał uczestników do spróbowania swoich sił w brydżu, ale ogólnie chodziło mu o to by każdy znalazł sobie w życiu jakąś pasję. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i skupieniem wysłuchali naszego gościa.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Cisowska (14-03-2016, 04:27:12), zdjęcia: P. Sztefek

Miniona sobota (12 marca) była dniem bardzo ważnym w naszej szkole, a to  z uwagi na odwiedziny dzieci przedszkolnych. Przyszli uczniowie klasy pierwszej zawitali u nas wraz ze swoimi rodzicami. Na początku swojej podróży po obiekcie szkolnym serdecznie przywitał ich  dyrektor szkoły, pan Roman Langhammer. Po powitaniu, przedszkolaki wraz z towarzyszącymi im opiekunami poszły zwiedzać szkołę. Nasi nauczyciele przygotowali dla odwiedzających dzieci szereg atrakcji. Oprócz zapoznawania się z zapleczem szkolnym i dydaktycznym, dzieci uczestniczyły w zajęciach  z  origami,  w  grach  i  zabawach  zespołowych, zajęciach z języka angielskiego, zajęciach bibliotecznych i świetlicowych. Wysłuchały piosenek zaprezentowanych przez szkolny chór  dziecięcy  oraz   zobaczyli  i posłuchali uczniów grających na instrumentach muzycznych. Dowiedziały się o działającym u nas Klubie brydżowym, zajęciach szachowych oraz Szkolnej Kasie Oszczędności.

Dużo radości sprawiła dzieciom nasza sala zabaw, a mianowicie basen z kulkami, w którym przyszli uczniowie mogli sobie pohasać. Z wielkim zaciekawieniem uczestniczyli również w zajęciach z mikroskopem oraz w doświadczeniach, prowadzonych przez pana z przyrody. Maluchy z chęcią posiliły się zdrowymi kanapkami przygotowanymi przez uczniów klasy 1a.

Mamy nadzieję, że już we wrześniu nasi goście zasilą grono uczniów naszej szkoły. Do zobaczenia!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (15-03-2016, 05:35:21), zdjęcia: Gwiazdka Cieszyńska

8 marca nasz Chór Szkolny Wiolinki wziął udział w Przeglądzie Zespołów i Solistów W MDK "Prażakówka" w Ustroniu. 34 - osobowa grupa zaprezentowała się w strojach cieszyńskich wykonując 2 utwory ludowe. Oprócz zespołu naszą szkołę reprezentowała Milena Szypuła z klasy IVb, która zwyciężyła w swojej kategorii wiekowej oraz Joanna Bednarczyk z klasy VI, która otrzymała wyróżnienie w tej samej kategorii. Serdecznie gratulujemy!

[zobacz zdjęcia - zespoły]

[zobacz zdjęcia - soliści i duety]

dodał: R. Raszyk (13-03-2016, 10:11:54), zdjęcia: R. Raszyk

7 marca odbyły się w SP-2 zawody Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (popularne BRD).

Skład drużyny i w kolejności pkt za test wiedzy, skrzyżowania, tor przeszkód:

Dawid Mika - 15 (20max)/ 8(10max) tor - 14 pkt karnych

Karol Gierczak - 13/8 tor - 15 pkt karnych

Marcelina Burawa - 14/4 tor - 12 pkt karnych

Emilia Szczotka - 13/3 tor - 19 pkt karnych

Najlepiej zaprezentował się Dawid Mika, który został najwyżej sklasyfikowany z naszej drużyny. Na torze przeszkód najlepiej poradziła sobie Marcelina Burawa. Cała drużyna na tle Ustronia uplasowała się na drugim miejscu, za SP-2, jednak nie były to mistrzostwa miasta, tylko eliminacje powiatowe. W każdej gminie rozgrywane są eliminacje i wyniki każdej osoby są porównywane w skali całego powiatu w trzech kategoriach: wiedza, skrzyżowania i tor przeszkód. Program komputerowy przelicza miejsca poszczególnych zawodników i dodaje wartości punktowe do zajętego miejsca w skali wszystkich startujących z całego powiatu. Najlepszych sześć szkół przystąpi do wielkiego finału, który odbędzie się w SP-2 w Ustroniu 2 kwietnia o 8.00 - czy jest szansa, że się tam znajdziemy? Musimy poczekać trzy tygodnie... W zeszłym roku zajęliśmy miejsce 25, więc teraz musimy to znacznie poprawić! Cel na przyszły rok - finał powiatowy.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (13-03-2016, 10:05:21), zdjęcia: R. Raszyk

W sobotę 5 marca nasi trzej uczniowie: Bartosz Mrowiec, Karol Gierczak i Piotrek Szturc grali w turnieju piłki ręcznej w Siemianowicach Śląskich. Kilkoro uczniów naszej klasy piątej systematycznie uczęszcza na treningi piłki ręcznej do SP-1 w Ustroniu. Klub MKS Ustroń zgłosił właśnie drużynę  piłki  ręcznej chłopców w najmłodszej kategorii wiekowej - rocznik 2004. Turniej w Siemianowicach Śl. był już trzecim z kolei i zarazem ostatnim w cyklu eliminacji. Nasi uczniowie są częścią zespołu, który właśnie w sobotnim turnieju zapewnił sobie awans do finału ligi! MKS Ustroń wygrał 20-11 z Chorzowem i 17-9 z Siemianowicami Śl. Bartosz stał na bramce, a Karol i Piotrek strzelili po jednej bramce w tym turnieju. Na treningi uczęszcza również Micheasz Kusiak i Mateusz Kuczera.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (13-03-2016, 10:02:31), zdjęcia: R. Raszyk

4 marca, czyli dzień po chłopakach, walczyły dzielnie dziewczyny. W turnieju zagrały jeszcze dziewczęta z SP-1, SP-2, i SP-3. Pierwszy mecz wyglądał komicznie, bo nasze zawodniczki bały się dwóch rywalek, które mierzą chyba po 175 cm i nie chciały się do nich zbliżać (na zdjęciach widać różnice warunków fizycznych obu drużyn). Tak więc przegraliśmy 8-19. Na pocieszenie został nam do rozegrania mecz o trzecie miejsce z SP-3. Mecz był bardzo wyrównany i na 3 minuty przed końcem nasze dziewczynki wygrywały 4-3, niestety gapiostwo w obronie i niewykorzystanie sytuacji "sam na sam" spowodowało przegraną  4-5. Wygrały dziewczyny z SP-1.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (13-03-2016, 09:59:21), zdjęcia: R. Raszyk

3 marca nasi chłopcy pojechali powalczyć z innymi ustrońskimi szkolnymi drużynami w piłkę ręczną. W turnieju brały udział trzy drużyny: SP-1, SP-2 i SP-6. W pierwszym meczu przyszło nam grać z chyba najmocniejszą drużyną w naszym powiecie (za dwa tygodnie zweryfikują to zawody szczebla powiatowego), czyli SP-1. Drużyna z "Jedynki", grająca obecnie w lidze śląskiej piłki ręcznej, nie pozwoliła naszym ambitnym chłopakom na zbyt wiele. Mecz skończył się wynikiem 9-22, a rozmiary porażki mogły być o wiele większe, gdyby nie postawa naszych świetnych bramkarzy - Bartosza Mrowca i Krzyśka Krysińskiego. Po tym meczu zagraliśmy od razu na zmęczeniu kolejny mecz z SP-2. Od początku nie układał nam się ten mecz po naszej myśli i w rezultacie odnieśliśmy srogą porażkę 8-17. Zawody wygrało SP-1.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Zawada (13-03-2016, 09:53:21), zdjęcia: M. Zawada

Pierwszy dzień marca 2016 roku został w całym kraju określony mianem Dnia  Żołnierzy  Wyklętych.  W  całej  Polscy  odbywały  się  uroczystości upamiętniające tych żołnierzy niezłomnych, którzy w okresie sowieckiego reżimu walczyli w obronie najważniejszych wartości,  pomimo nierzadkich szykan i represji ze strony ówczesnych władz. Owych żołnierzy i bohaterów upamiętniono również na ustrońskim Rynku podczas uroczystego apelu (1 marca) , w którym wzięli udział przedstawiciele władz Ustronia oraz dzieci i młodzież z ustrońskich szkół wraz z opiekunami. W czasie uroczystości uczczono pamięć żołnierzy minutą ciszy, po czym delegacje uczniów złożyły kwiaty przy tablicy pamiątkowej. Obchody, które zakończono złożeniem ostatniego bukietu kwiatów, pomogły uświadomić młodemu pokoleniu, jak ważnym jest krzewienie pamięci o tych rodakach, którzy pomimo różnych zawirowań geopolitycznych oraz braku akceptacji ze strony ówczesnego systemu, potrafili w sposób niezłomny i konsekwentny stawać w obronie Ojczyzny i  jej obywateli.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (10-02-2016, 04:19:17)

W indywidualnych mistrzostwach Ustronia (8 lutego) wzięło udział 42 zawodników, ze wszystkich szkół ustrońskich, w tym z gimnazjów oraz reprezentantów klubów szachowych z Goleszowa, którzy nie uzyskali dyplomów i nagród. Każdy rozegrał 7 meczy. Naszą szkołę reprezentowała dziesiątka uczniów:

1. dwaj starsi uczniowie : Jakub Marekwica i  Bartosz Mrowiec,

2. trzy  dziewczynki – Amelia Procner, Kinga Żmija i Maja Nieckarz,

3. silna grupa z klas II– III : Piotr Grabowski, Szymon Sikora i Adam Marekwica, Adam Jurasz i Mariusz Chruszcz.

W ogólnej klasyfikacji, (wszyscy grający łącznie z gimnazjalistami) najlepsze miejsca zajął Bartosz Mrowiec (11), Piotr  Grabowski (14), Szymon Sikora (15). Dość  dobrze zaprezentowali się pozostali chłopcy (Jakub Marekwica - 20, Mariusz Chruszcz - 21,  Adam Jurasz – 22, Adam Marekwica -23).

Nasze dziewczynki grały wręcz rewelacyjnie, bo Maja Nieckarz była 16 – najlepszy wynik wśród dziewczynek (gdyby nie dała się namówić na zremisowanie to byłaby nawet 7), a Amelia Procner - 19. Nawet debiutująca w turnieju Kinga Żmija była 32 na 42 zawodników.

Mistrzem Ustronia został Wojciech Kondziela z SP1 – kl. VI, I wicemistrzem Dawid Lipowczan z G2, a II wice mistrzem Jan Śliwka również z G2.

Gdybyśmy uwzględnili ranking szkół, to bylibyśmy 3 szkołą. Niestety nie mamy wybitnego mistrza. Piotrek Grabowski,  który  na  poprzednim  turnieju drużynowym był w rywalizacji indywidualnej 3, teraz trafił na mocniejszych przeciwników, a Bartosz Mrowiec chociaż w turnieju naszej szkoły jest na 5 miejscu teraz osiągnął najlepszy wynik, czyli był 11 w Ustroniu.

Nasze dzieci nie są obyte na turniejach i dają się łapać na pułapki czasowe, paty, błędy, czyli niezauważanie szachów. Grają bardzo dobrze, ale muszą nabyć umiejętności gry z lepszymi zawodnikami i dlatego dobrze byłoby gdyby grali w Prażakówce w ramach zajęć szachowych w środy o 16.30 lub w Goleszowie u tego samego instruktora - p. Karola Linerta.

Kilka dni wcześniej odbył się turniej MOKATE „Z innej Bajki” dla dzieci. Brało w nim udział około 50 dzieci z całej Polski i z kategoriami mistrzowskimi. Nasze dzieci  zdobyły następujące miejsca:

- w kategorii do 10 lat - Piotrek Grabowski był 8, Mariusz Chruszcz – 10, Adam Marekwica – 11, Adam Jurasz – 12,

- w kategorii mistrzyń do 8 roku życia – Maja Nieckarz była 5,

- w kategorii mistrzyń do 12 roku życia – Amelia Procner była 16.

Dziękuję za udział w turniejach i dziękuję rodzicom za zaangażowanie i zawiezienie i odwiezienie dzieci na MDK ”PRAŻAKÓWKA”, czy do Goleszowa.

dodała: J. Chraścina (11-02-2016, 05:26:17), zdjęcia: J. Chraścina

W dniu 6 lutego odbył się pierwszy Międzyszkolny Turniej Brydża Sportowego w naszej szkole. Gościliśmy drużynę gimnazjalistów z Pisarzowic wraz z opiekunem.

Impreza przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Nasza drużyna okazała się być lepsza, ale też trochę dłużej zajmujemy się brydżem od naszych rywali.

Mistrzami została para złożona z przedstawicielki gości i naszego zawodnika. Kolejne miejsca na podium zajęły pary naszych reprezentantów. Na kolejny turniej w maju zaproszono nas do Pisarzowic.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Zawada (08-02-2016, 04:15:21), zdjęcia: M. Zawada

4 lutego odbyła się kolejna dyskoteka dla uczniów klas 4-6, która okazała się być nieco inna niż zwykle... Oprawę muzyczną przygotował profesjonalny DJ, który nie tylko zadbał o świetną muzykę , lecz również o wspaniałe efekty świetlne.

Tradycyjnie nie obyło się również bez konkursów, których  zwycięzcy  zostali  „słodko”  nagrodzeni.  W  przerwie  uczniowie  delektowali  się  pysznymi pączkami i napojami, na które czekali z niecierpliwością. W opinii uczestników, była to „najlepsza dyskoteka w tym roku szkolnym”, co nas niezmiernie cieszy. Zapraszamy ponownie!

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Cisowska (12-02-2016, 04:46:17), zdjęcia: M. Jałowicor

4 lutego był dniem szczególnym w naszej szkole. Szczególnie dla uczniów klas młodszych. W tym dniu odbył się długo wyczekiwany przez dzieci BAL KARNAWAŁOWY, zwany przez nich BALEM PRZEBIERAŃCÓW.

Zabawa karnawałowa była przednia. Było mnóstwo zabaw, gier oraz tańców. Uczniowie brali udział w licznych konkurencjach, takich jak układanie wielkich puzzli, rzut do celu kulką z papieru, jedzenie pokrojonego banana sztućcami trzymanymi w dłoniach w grubych rękawiczkach, odpowiadanie na pytania dotyczące bajek. Najwięcej śmiechu było w konkurencji, w której wychowawcy rysowali portret Pana Dyrektora, z chustą na oczach,  według  podpowiedzi uczniów…portrety wyszły wspaniale…:)

Nie mogło się obyć bez konkursu na najlepszy strój karnawałowy. A wybór był bardzo trudny. Jury musiało się bardzo natrudzić, by wyłonić te naj naj spośród prawie setki przebierańców.

Na koniec balu był wspólny taniec, a wszystkie klasy biorące udział w zabawie dostały drobne upominki.

Cudowny czas  na balu,  wszystkie zabawy i tańce zorganizowała i przeprowadziła pani Ewa Stanna wraz z uczniami z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle. Serdecznie dziękujemy za włożenie wielkiego wysiłku w poprowadzenie balu. Było wspaniale! Dziękujemy!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (10-02-2016, 04:26:14), zdjęcia: R. Raszyk

4 i 5 lutego nasi uczniowie brali udział w międzyszkolnych zawodach siatkówki w SP-2. Dziewczynki zajęły czwarte, a chłopcy piąte miejsce.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Cisowska (09-02-2016, 05:36:11), zdjęcia: D. Cisowska

W dniu 2 lutego klasa II b wraz z wychowawcą panem Pawłem Sztefkiem, zaprosiła uczniów z klasy Ia na zajęcia  o świetle i ogniu. Była to lekcja pokazowa pod tytułem „ Ogień i światło”. Na zajęciach  pan Paweł opowiedział historię wynalezienia ognia i jego znaczenie dla rozwoju ludzkości. Potem zademonstrował uczniom sposoby oświetlania domów dawniej i dziś, jak również zaprezentował doświadczenie z użyciem lampy naftowej, świeczki i żarówki.

Zajęcia były bardzo ciekawe. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali historii o ogniu. Najbardziej podobała się dzieciom możliwość wzięcia czynnego udziału w wykonaniu doświadczenia.

Taka lekcja na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (31-01-2016, 12:43:12), zdjęcia: L. Raszka

27 stycznia w Domu Narodowym w Cieszynie odbył się Bal Aniołów, w którym uczestniczyli chłopcy z klasy IVa.

Bal rozpoczął się krótkim jasełkowym przedstawieniem, w wykonaniu licealistów z jednej z cieszyńskich szkół. Następnie młodzi artyści ustąpili miejsca na scenie tajemniczemu iluzjoniście, który bawił widzów kolorowymi chustami, bańkami mydlanymi,  latającym stolikiem. Uczestnicy nie mogli oderwać oczu od tych sprytnych sztuczek. A już po chwili czekała kolejna porcja emocji- wspólne tańce, pląsy i wygibasy w rytmach zachęcających do zabawy nawet najbardziej opornych.

Sala pękała w szwach, wypełniona „Aniołkami” przede wszystkim z klas  integracyjnych  szkół  podstawowych  powiatu  cieszyńskiego.  Choć  tłoczno, chłopcy znaleźli dla siebie wystarczająco miejsca do świetnej zabawy.

Dziękujemy Organizatorom (Soroptimist International  oraz Cieszyński Ośrodek Kultury) za zaproszenie!

[zobacz zdjęcia]

[relacja OX.PL]

dodał: R. Langhammer (26-01-2016, 05:31:21), zdjęcia: L. Raszka

W ostatnich dniach w Ustroniu zrobiło się biało. Dzięki temu nasi uczniowie mogli w ramach lekcji wychowania fizycznego wyjść na szkolne boisko, aby uczyć się i doskonalić technikę biegów na nartach. Zajęcia prowadzone w tej formie sprawiają naszym uczniom wiele radości. Na zdjęciach można zobaczyć jedną z klas – 4a, w dniu 22 stycznia.

Równocześnie zwracamy się z prośbą do naszych Czytelników. Gdyby ktoś z Państwa lub z Państwa znajomych miał w domu nieużywane narty biegowe i/lub buty (w stanie nadającym się do dalszego użytkowania) i chciał je przekazać szkole, prosimy o kontakt z p. Mariolą Szymańską-Kukuczką lub z p. Rajmundem Raszykiem.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (21-01-2016, 05:49:14), zdjęcia: P. Sztefek

20 stycznia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. O godzinie 16.00 rozpoczęła się uroczysta akademia, na którą uczniowie zaprosili swoich Dziadków. Wszystkich przybyłych powitała przewodnicząca Rady Rodziców – p. Róża Szczypka-Kuboszek. Głos zabrał również dyrektor – p. Roman Langhammer. Po oficjalnych wystąpieniach był czas na część artystyczną – najpierw indywidualnie wystąpili Jakub Fober, Szymon Sikora, Milena Nowak, Noemi Grabiec, Maja Raszka i Nikola Smyk. Później swoje umiejętności, m.in. tańcząc zumbę, pokazała klasa III. Ostatnim elementem był wspólny śpiew wszystkich uczniów klas młodszych.

Po części artystycznej zaprosiliśmy naszych Gości na poczęstunek – była kawa, herbata i ciastko. W ostatniej części spotkania uczniowie zaprowadzili swoje Babcie i swoich Dziadków do sal lekcyjnych, gdzie czekały na nich przygotowane drobne upominki.

Dziękujemy wszystkich za przybycie i już teraz zapraszamy za rok w jeszcze liczniejszym gronie.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (19-01-2016, 05:21:24), zdjęcia: L. Najda

15 stycznia klasa piąta i szósta pojechały poślizgać się na lodowisko do Ustronia. To lodowisko jest o wiele mniejsze od tego w Cieszynie, choć ma swój urok, gdyż ślizgawka jest na świeżym powietrzu. Była świetna zabawa i frajda ze ślizgania, co widać na zdjęciach.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (22-01-2016, 05:47:12), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W Szachowym Drużynowym Turnieju Szkół o Mistrzostwo Ustronia (13 stycznia) wystawiliśmy trzy drużyny, które w gronie 15 drużyn wraz z gimnazjalistami  walczyły o Mistrzostwo.

Nasze drużyny zajęły następujące miejsca:

„Szachiści z SP6”: 1.Jakub Marekwica, 2. Szymon Sikora 3. Piotr Grabowski – IV miejsce,

„Kre(t)szach z SP 6”:  1. Adam Jurasz  2. Bartosz Mrowiec  3. Mariusz Chruszcz – VI miejsce,

„Hetmanki” : 1. Maja Nieckarz  2. Patrycja Sosna  3. Amelia Procner- X miejsce.

Turniej ten wypadł znacznie lepiej niż w zeszłym roku, gdzie zdobyliśmy V i VII miejsce, gdyż w tym roku Szachiści zdobyli IV , Kre(t)szach VI, a Hetmanki X miejsce. Czujemy jednak pewien niedosyt,  bo do ostatniej rundy nasi Szachiści byli na III miejscu i przegrali tylko o 0,5 punktu. Gdybyśmy  zmienili składy drużyn to mielibyśmy pewne III (a może nawet II) i VII miejsce chłopców.

Ważne informacje!

24.01.16 w niedzielę o godz. 9.10 w Domu Kultury w Goleszowie  pod patronatem „Mokate” odbędzie się turniej dla dzieci do 13 roku z podziałem na grupy wiekowe (do 8 , 10 i 12/13 lat) pt. „ Z innej Bajki”. Obowiązuje ciekawe bajkowe przebranie i każdy z uczestników wpłaca 20zł (nagrody są dla każdego).

Zgłosiłam: Adama Jurasza, Mariusza Chruszcza, Maję Nieckarz, Adama  i Jakuba Marekwicę, Piotra Grabowskiego, Amelię Procner, Patrycję Sosnę i Bartosza Mrowca. Dojazd we własnym zakresie. Proszę się poumawiać i jechać w grupie. Ja nie będę obecna.

08. 02. 16 – Turniej Szachowy o indywidualnego mistrza Ustronia w godz. 14.00-17.00 w „PRAŻAKÓWCE”.  W najbliższym czasie rozdam zgody i organizuję przejazd.

Dla wszystkich chętnych w czwartki organizuję koło szachowe (od 12.30 – 14.20),  natomiast w środy o godz. 17.00 w Prażakówce organizowane są przez Dom Kultury zajęcia z szachów (1.5 godz.). Można w nich dowolnie i nieodpłatnie uczestniczyć.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (18-01-2016, 04:48:17), zdjęcia: G. Chraścina

W środę (13 stycznia) w naszej szkole odbył się koncert kolęd, podczas którego wystąpili uczniowie grający na instrumentach u p. Małgorzaty Rymorz oraz Chór Szkolny „Wiolinki”. Koncert był podsumowaniem nauki gry w pierwszym półroczu.

W programie można było usłyszeć popularne kolędy wykonane na gitarze, keyboardzie, a także na flecie.

Natomiast Chór „Wiolinki” zaprezentował 3 współczesne kolędy.

Wszyscy wykonawcy zostali nagrodzenie oklaskami przez swoich rodziców, dziadków i innych członków rodziny, którzy przybyli na tę uroczystość.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Zawada (18-01-2016, 04:46:15), zdjęcia: M. Zawada

10 stycznia w całej Polsce miał miejsce XXIV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Również nasza szkoła zaangażowała się w tą zbiórkę, której ideą było „podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godna opieka medyczna seniorów”.

W kweście wzięło udział 13 wolontariuszy z SP6 , którzy zbierali pieniądze w 3 różnych punktach. Akcję koordynował p. Mariusz Zawada - opiekun SU. Serdecznie podziękowania dla wolontariuszy za wytrwałość i chęć niesienia pomocy potrzebującym.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (24-12-2015, 06:46:19), zdjęcia: P. Sztefek

22 grudnia uczniowie klasy I b (pod opieką p. Jolanty Herczyk, p. Marii Leszczyny i p. Małgorzaty Rymorz) zaprosili nas na tradycyjne jasełka.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Cisowska (29-12-2015, 06:41:55), zdjęcia: D. Cisowska

21 grudnia nasza klasa – Ia miała swoją pierwszą szkolną Wigilijkę. Było to wielkie przeżycie dla pierwszoklasistów… Zgodnie z tradycją, przed zasmakowaniem potraw wigilijnych uczniowie podzielili się opłatkiem. Wsparciem duchowym pokrzepił nas ks. Marcin Markuzel zmawiając ekumeniczną modlitwę. Potem uczniowie rozsmakowali się w przepysznych, wigilijnych potrawach, które z wielkim sercem przygotowali Rodzice. A my Im za  to serdecznie dziękujemy - jesteście wspaniali!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (24-12-2015, 06:42:17), zdjęcia: A. Dawid, P. Sztefek

21 grudnia odbyły się w naszej szkole „Koncerty Kolęd”. Posłuchaliśmy utworów w wykonaniu Orkiestry Misyjnej z Wisły, chórku „Wiolinki”, chóru nauczycieli, a także solistów. W trakcie koncertu dla klas IV-VI odwiedzili nas zaprzyjaźnieni harcerze, przekazując „Betlejemskie Światło Pokoju”.

W tym dniu odbywały się również w klasach Wigilijki.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (14-12-2015, 04:29:24), zdjęcia: R. Raszyk

10 grudnia przyszła kolej na naszych chłopaków, by sprawdzili się w koszykówce. W losowaniu wypadło, że zagraliśmy w półfinale z SP-2. Pierwsze dwie kwarty były wyrównane i kończyły się remisami, lecz ostatnie dwie kwarty pokazały, kto jest lepszy (26-12 dla SP-2). Pozostało nam jedynie walczyć o trzecie miejscem z Lipowcem, a sam wynik (15-14) pokazuje, jak trudno było nam zająć to 3 miejsce.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (11-12-2015, 05:16:21), zdjęcia: M. Zawada

8 i 9 grudnia każda z klas spotkała się z p. Piotrem Ryszką – przedstawicielem Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. W trakcie godzinnych warsztatów p. Piotr opowiadał m.in. o swojej walce z tą  nieuleczalną  chorobą.  Pokazywał  również  ćwiczenia,  których  częste  wykonywanie  pozwala  mu  być człowiekiem aktywnym. Podobnie jak w roku ubiegłym zajęcia z p. Piotrem cieszyły się dużym zainteresowaniem, a dzieci chętnie brały udział w proponowanych aktywnościach.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (11-12-2015, 05:09:14), zdjęcia: R. Raszyk

8 grudnia nasza reprezentacja szkoły koszykarek pojechała na zawody międzyszkolne do SP-2 w Ustroniu. Nie jechaliśmy w roli faworyta i to się potwierdziło - nasze dziewczyny uplasowały się na III miejscu. Na początku wylosowaliśmy wolny los, co zapewniło nam wejście do ścisłej trójki turnieju. W pierwszym meczu przegraliśmy wysoko (56-6) z  późniejszym zwycięzcą zawodów, SP-2, a w meczu o drugie miejsce przegraliśmy nieznacznie 12-14 z SP-3 (Polana). Ciekawostką jest, iż w drugiej kwarcie w meczu z SP-2 grały tylko piąte klasy z obu i szkół i to my wygraliśmy w tej kwarcie 4-2! To dobry prognostyk na przyszły rok...

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Cisowska (29-12-2015, 06:37:21), zdjęcia: D. Cisowska

Od 1 do 7 grudnia br. klasa Ia zorganizowała kiermasz klasowy w naszej szkole. Rodzice pierwszoklasistów przygotowali wspaniałe ozdoby świąteczne oraz pyszne  smakołyki, które można było sobie zakupić.

Niebawem odbędzie się kolejny kiermasz – wielkanocny, na który już serdecznie zapraszamy.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (08-12-2015, 04:48:14), zdjęcia: R. Szczypka-Kuboszek

W tym roku św. Mikołaj nas zaskoczył i przyszedł do szkoły już w piątek – w Barbórkę (4 grudnia). Z tajnych źródeł wiemy, że nasz gość rozdawał prezenty wszystkim dzieciom (nawet tym mniej grzecznym), gdyż wszystkie obiecały, że przez kolejny rok będą starały się być jak najlepszymi uczniami w szkole i dziećmi w domu. :)

[zobacz zdjęcia]

dodało: Kółko Dziennikarskie (14-12-2015, 04:16:14), zdjęcia: L. Raszka

3 grudnia w naszej szkole po raz ósmy odbył się Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego ‘The Best’.  W tym roku szkolnym o miano najlepszego walczyło 20 uczniów z ustrońskich szkół podstawowych.

60 minut trwała część pisemna konkursu, podczas której uczniowie sprawdzali swoje umiejętności językowe. Po godzinie wytężonej  pracy,  uczestnicy odłożyli na bok  narzędzia pisarskie. Nadszedł czas, by członkowie komisji pochylili się nad pracami konkursowymi, a młodzi miłośnicy języka angielskiego relaksowali się grając wspólnie w grę planszową „Dobble” i zajadając się smakołykami, przygotowanymi przez organizatorów konkursu. Niespodziewanie szybko nadszedł czas ogłoszenia wyników.

W kategorii klas szóstych pierwsze miejsce zajął Dominik Wesołowski z SP6, drugie Bartosz Dusza z SP2, a  trzecie  Szymon  Heczko  z  SP6.  Wśród piątoklasistów pierwsze miejsce wywalczyła Paulina Soblik z SP2, drugie miejsce zdobył Filip Tomiczek z SP6, a trzecie Julia Greene z SP2. GRATULUJEMY!

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Zawada (13-06-2016, 04:30:14)

2 grudnia brydżyści z naszej szkoły  udali się do Bielska –Białej w celu rywalizowania w kręglach. Dodatkową atrakcją była wizyta w Centrum Handlowym Sfera oraz w restauracji Mc Donald`s.

dodała: M. Rymorz (04-12-2015, 05:12:47), zdjęcia: M. Rymorz

1 grudnia naszą szkołę odwiedził zespół regionalny "RÓWNICA".

W czasie ciekawych, 45 minutowych warsztatów folklorystycznych, każda klasa miała możliwość wysłuchania pieśni i obejrzenia tańców regionalnych. Dodatkowo można było zagrać na trombicie, a także dowiedzieć się z jakich elementów składa się strój ludowy.

Cieszy fakt, że wśród członków Estrady Regionalnej "Równica", są także uczniowie naszej szkoły.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Cisowska (03-12-2015, 05:07:21), zdjęcia: D. Cisowska

30 listopada klasa 1a wraz z opiekunami, w ramach klasowych „Mikołajek”, pojechała na swoją pierwszą wycieczkę.

W ramach  klasowych  „Mikołajek” pierwszoklasiści  udali się do  Teatru Lalek Banialuka w Bielsku- Białej na  spektakl  pt. „ Smok  Bonawentura”  w reżyserii pani Lucyny Sypniewskiej.  Zrealizowane  przy  pomocy  różnorodnych  technik  lalkarskich  przedstawienie  w  interesujący  sposób  opowiedziało  swoim „Młodym Odbiorcom”  historię nieśmiałego i bojaźliwego Smoka, podatnego na wpływy innych Smoków, wyruszającego w podróż poszukiwania pewności siebie.

Spektakl o Małym Smoku, który musiał odpowiedzieć sobie na pytania: Jak stawać się sobą i kształtować swoją osobowość? Za którymi przykładami warto podążać? Kogo warto naśladować? dogłębnie poruszył serca Młodych Widzów i zapewne na długo pozostanie w ich pamięci.

Mamy nadzieję, że niebawem znowu uda nam się wybrać  na kolejne przedstawienie, poruszające serca Młodych Widzów…

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (30-11-2015, 04:54:14), zdjęcia: P. Sztefek

27 listopada naszą szkołę odwiedził biskup bielsko-żywiecki ks. Roman Pindel. Biskup najpierw spotkał się z uczniami, którzy przygotowali krótkie przedstawienie pt. "Gość oczekiwany", a później spotkał się z nauczycielami.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Zawada (30-11-2015, 04:40:17), zdjęcia: M. Zawada

26 listopada odbyła się ostatnia w tym roku kalendarzowym dyskoteka dla klas 4-6. Jak zwykle nie zabrakło dobrej zabawy w rytmach najnowszych przebojów, konkursów i słodkiego poczęstunku. Wybrano również króla i królową parkietu. Tym razem, tytuł ten powędrował do Julii Spedy i Konrada Miklera. Nad przebiegiem imprezy czuwali: opiekun SU - p. Mariusz Zawada oraz p. Gustaw Chraścina. Serdeczne podziękowania za wszelką pomoc dla uczestników i opiekunów!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (30-11-2015, 04:26:21), zdjęcia: L. Raszka

25 listopada została przeprowadzona w naszej szkole lekcja pokazowa dla nauczycieli wychowania fizycznego. Tematem tej niecodziennej lekcji był: "Skok wzwyż technika flop", a przygotowali ja wspólnie nauczyciele: Mariola Szymańska-Kukuczka i Rajmund Raszyk. W lekcji zaprezentowali się uczniowie klasy integracyjnej - IVa. Kilkunastu wuefistów z terenu naszego powiatu przyjechało do naszej szkoły szkolić się z zakresu lekkiej atletyki w ramach wsparcia metodycznego organizowanego przez Ośrodek Doskonalenia Zawodowego "Innowacje" w Cieszynie.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Zawada (13-06-2016, 04:46:14), zdjęcia: Atuś

Z 20 na 21 listopada miała miejsce pierwsza w tym roku szkolnym Noc Brydżowa z udziałem klasy piątej i szóstej. Oprócz licznych atrakcji, podczas imprezy odbył się szkolny turniej brydża, który wygrała para Bartosz Mrowiec i Kacper Kluz. Serdecznie gratulujemy!

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Chraścina (23-11-2015, 04:15:17), zdjęcie: M. Zawada

Biblioteka Szkolno-Środowiskowa oraz Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 6 im. Józef Kreta w Ustroniu dziękują serdecznie wszystkim, którzy czynnie włączyli się w akcję „Prezent pod choinkę”.

dodała: M. Rymorz (22-11-2015, 13:23:14), zdjęcia: www.wisla.pl

W dniu 16 listopada rozpoczął się V Festiwal Piosenki Europejskiej w Wiśle. Konkurs ten ma na celu między innymi popularyzację piosenki w językach krajów Unii Europejskiej. Jest także doskonałą okazją do zaprezentowania własnego talentu przez dzieci i młodzież w różnym wieku. W pierwszym dniu zmagań wokalnych w kategorii wiekowej 7-9 lat wyróżniona została Julia Bączek. Wśród grup wokalnych i chórów wyróżnienie zdobyły Chór Szkolny „Wiolinki”  oraz Zespół wokalno-instrumentalny „TREMA” . Natomiast w grupie wiekowej 10-12 lat serce jury zdobyły Natalia Kędzior, Sonia Skarupa i Milena Szypuła. W kategorii wiekowej 13-15 lat jury doceniło talent Matyldy Forszpaniak, Kamili Kiecoń oraz Weroniki Świder. Poziom występów artystycznych był bardzo wysoki, zdradzał dużą wrażliwość wykonawców na piękno muzyki.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (22-11-2015, 13:19:21), zdjęcia: R. Raszyk

16 listopada   gościliśmy  pierwszy  raz  w  naszej  szkole  tenisistów  i  tenisistki  stołowe  ze  wszystkich  ustrońskich  szkół  podstawowych.  Zawody międzyszkolne w tenisie stołowym zawsze rozgrywane były w Lipowcu, jednak w tym roku jest mała zmiana, która polega na przejęciu organizacji tenisa stołowego przez naszą szkołę, a oddanie SP2 organizacji zawodów koszykówki. Byliśmy nad wyraz gościnni zajmując IV (chłopcy) i V miejsce (dziewczęta). Skład naszej ekipy: Kacper Kluz, Kamil Fiedor, Szymon Heczko, Magdalena Balcar, Amelia Rduch i Wiktoria Majchrowska. Najwyższe miejsca indywidualne zajęli Kamil Fiedor (II miejsce) i Amelia Rduch (IV miejsce).

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (15-11-2015, 11:49:21), zdjęcia: P. Sztefek

12 listopada klasa 2b gościła na swojej lekcji pszczelarza, który opowiedział dzieciom o tym, dlaczego pszczoły są pożyteczne i dlaczego należy dbać o ich środowisko życia. Na koniec spotkania uczniowie mogli skosztować różnego rodzaju miodu.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (16-11-2015, 04:44:21), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

„Skąd wracali Dzieciaki (Litwini)? – Z nocnej wracali wycieczki.”  Tym cytatem z Konrada Wallenroda  Adama Mickiewicza można podsumować naszą ostatnią wycieczkę 11 listopada 2015r.

Ta rodzinna, dla wielu dzieci wyprawa, była formą aktywnego świętowania Święta Niepodległości i prócz poznania ciekawostek dotyczących zapór na Sole, posiadłości królewskiej i cesarskiej, czyli Zamku w Żywcu, dała możliwość wdrapania się na Groń Jana Pawła II. Pogoda tym razem nam nie dopisała. Nie lało, ale czasami rosiła mżawka i mgła nie pozwalała mam podziwiać widoków, lecz nikomu to nie przeszkadzało. Dorośli uczestnicy wycieczki byli przerażeni niskim poziomem wody w Jeziorze Międzybrodzkim i Żywieckim i życzyli sobie,  by w najbliższym czasie listopad uraczył nas deszczami.  Nasz pobyt w Żywcu nieco się przeciągnął (wizyta w muzeum planowana była na 30 – 40 min a z racji wc i dłuższej prelekcji osoby oprowadzającej po etnograficznym  i  przyrodniczym   dziale, byliśmy  90 min. Zwiedzała ekspozycje grupa, co jeszcze w Żywcu nie była. Pozostali spacerowali po parku zamkowym, kościele konkatedralnym  i byli świadkami patriotycznych uroczystości. To spowodowało, że na przeł. Kocierskiej  byliśmy o godz. 12.00, czyli mieliśmy opóźnienie 1h i 15 min. Dzieci chciały zaliczyć tą trasę  ( 25punktów) i dlatego zdecydowałam, że grupa mocniejsza wyruszy na tą 13km. wyprawę . Szli znakomicie, bo pokonali o 15 minut trasę szybciej, niż wskazywały turystyczne drogowskazy. Pozostali, słabsi  podjechali do Krzeszowa i ostro podeszli na Laskowiec a następnie do schroniska. Tam spokojnie się posilili, i odpoczęli. Druga grupa doszła i szybko została obsłużona smacznym posiłkiem do wyboru. O godz. 16.00 zaczęliśmy schodzić inną trasą do Krzeszowa. Już było ciemno. Planowałam wspomaganie latarkami, ale myślałam, że je użyjemy na ostatnim odcinku a tu się okazało, że cała trasa w dół musiała być oświetlana. Była to dodatkowa atrakcja a dzieci bez biegania i wyprzedzania spokojnie szli czerwonym szlakiem turystycznym. No dolnym odcinku czekała na nas niemiła niespodzianka, czyli rozjechana, pełna błota droga.  I chociaż było „ ciemno wszędzie, głucho wszędzie….” to spokojnie doszliśmy do przystanku i zajechaliśmy do domu. W nagrodę za dzielne pokonywanie turystycznych szlaków wszystkie dzieci  ( te co nie miały) otrzymały międzynarodowe książeczki , jako pamiątkę tej wyprawy. Dziękuję rodzicom za pomoc i wyrozumiałość na wszystkich wycieczkach.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: R. Langhammer (12-11-2015, 05:48:17), zdjęcia: P. Sztefek

Już 10 listopada rozpoczęliśmy w naszej szkole obchody Narodowego Święta Niepodległości. W tym dniu p. Dominika Tumas wraz z uczniami przygotowała akademię (o godz. 9.50 – klasy I-III, o godz. 10.45 – klasy IV-VI) z okazji kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W trakcie uroczystości wystąpił również chór szkolny „Wiolinki” pod kierunkiem p. Małgorzaty Rymorz. Uczniowie w humorystyczny sposób przedstawili nam najważniejsze informacje na temat tych ważnych dla naszego kraju wydarzeń.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (12-11-2015, 05:35:12), zdjęcia: R. Raszyk

7 listopada odbył się w Szkole Podstawowej nr 6 w Ustroniu VI Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Kreta. Turniej jest przeznaczony wyłącznie dla niezrzeszonych w klubach sportowych. Była wspaniała atmosfera i zabawa przy stołach tenisowych, a wzięła tym razem rekordowa liczba graczy – 65 dzieci. Turniej zdominowali (jak co roku zresztą) tenisiści i tenisistki z Nierodzimia i Polany. Turniej był  okazją  do  treningu  oraz  do  wyłonienia  reprezentacji  szkolnych  przed zbliżającymi się 16 listopada turniejem międzyszkolnym w ramach rozgrywek Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego.

Medalowe miejsca:

Klasy 3/4 dziewczęta:

1. Monika Puzoń (SP-6 Ustroń)

2. Katarzyna Siąkała (SP-6 Ustroń)

3. Amelia Procner (SP-6 Ustroń)

Klasy 5/6 dziewczęta:

1. Nikola Wróbel (SP-8 Skoczów)

2. Amelia Rduch (SP-6 Ustroń)

3. Oliwia Tomiczek (SP-6 Ustroń)

Klasy 3/4 chłopcy:

1. Remigiusz Bury (SP-6 Ustroń)

2. Szymon Balcar (SP-6 Ustroń)

3. Bruno Kral (SP-3 Ustroń)

Klasy 5/6 chłopcy:

1. Wojciech Kral (SP-3 Ustroń)

2. Wojciech Sikora (SP-3 Ustroń)

3. Jakub Gomola (SP-3 Ustroń)

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (01-11-2015, 17:13:21), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Tradycją się stało, że październikowe wycieczki  na Słowację należą do najbardziej udanych. Jesienią nie ma gwałtownych burz i ulew, nie jest za gorąco i jeżeli się trafi na dobrą pogodę, to góry są wtedy najpiękniejsze.  Jak piękne to widać na naszych zdjęciach.

Właściwie na tej dwudniowej (24-25 października) wycieczce udało się zrealizować cały program. Byliśmy na Wieży Zamkowej w muzeum i przy Studni Trzech Braci w Cieszynie. Przeszliśmy wspaniałą trasę poniżej Stożka, na  Filipkę i potem do kolei do Hradku. Tam czekała na nas autobus i niewielkimi trudami dojechaliśmy na wysokość 630m npm do Hotelu Polanka w Piosku. W Nierodzimiu podjechał pod szkołę duży 49 osobowy  autobus. Zamawialiśmy 28 osobowy  i poprosiłam o zmianę, gdyż planowałam ostre podjazdy wąskimi , górskimi drogami i duży bus miałby z tym problem. Wymieniony mniejszy autobusik wszędzie się zmieścił, ale parę razy musiał wycofywać się, by z rozpędem wjechać na górę. Dzieci miały przy tym frajdę. Po krótkim zakwaterowaniu wyruszyliśmy na wieczorny górski spacer (6km)  do sąsiedniego schroniska na Studenicznem i szybko wróciliśmy, by zjeść pyszną kolację (do wyboru: piersi kurczaka, smażony syr i naleśniki). Dodatkowo dostaliśmy po kawałku drożdżowego ciasta, cały czajnik herbaty i osobne pomieszczenie, gdzie do 20.30 dzieci malowały, grały w szachy  i  inne  gry. Później poszliśmy do pokojów na nocny spoczynek.

Rano,  po śniadaniu (szwedzki stół) pojechaliśmy w stronę Słowacji.  Tam podziwialiśmy skalne twory natury w Megonkach i pojechaliśmy do Sanktuarium w Żivcakovej. Jak się okazało główny kościół już funkcjonuje, chociaż jeszcze nie ma ołtarza. Dzieci spacerowały po leśnym sanktuarium, a te wyznania katolickiego miały możność uczestniczenia we mszy. Przejechaliśmy  50km i dotarliśmy do Sulova. W autobusie dzieci były bardzo zmęczone, ale jak tylko zobaczyły ścieżkę między skałkami (na odległości 1,5km było 200m przewyższenia), to  trudno było je powstrzymywać przed szybkim wspinaniem się. Całą grupę prowadził mały Franek i Olek z panem Bartkiem. Krótka 4 km trasa była bardzo atrakcyjna i dzieci zasłużyły na nagrodę. Poszliśmy do restauracji na pyszne zupki z wkładką. Niestety musieliśmy na nie długo czekać. Dla dzieci nie był to problem, gdyż zawzięcie grali w bilard i nawet nie chcieli wracać do domu. Ten posiłek i czekanie na niego spowodowało, że przyjechaliśmy do domu prawie o godzinę później, ale warto było. Wycieczka była atrakcyjna i tania.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (20-10-2015, 06:12:24), zdjęcia: G. Chraścina

16 października w odbyło się spotkanie uczniów klas 4-6 z przedstawicielką Fundacji „Brama Nadziei – Petach Tikva”. Podobnie jak w roku ubiegłym tematem spotkania była historia z życia dzieci żydowskich, które przeżyły koszmar Holokaustu. Tematyka ta wpisuje się w podstawę programową drugiego etapu edukacyjnego poprzez propagowanie idei szacunku i tolerancji dla wszystkich ludzi.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (20-10-2015, 06:10:17), zdjęcia: M. Zawada

14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie jest to od lat dzień wolny od zajęć dydaktycznych. W tym dniu od rana nauczyciele przygotowali dla uczniów wiele atrakcji – było wspólne szykowanie kanapek, były zabawy, filmy itp.

W południe rozpoczęła się akademia z okazji Święta, w czasie której wystąpił chórek szkolny, członkowie Samorządu Uczniowskiego oraz uczniowie klasy 3 i 6. Na uroczystość zostali również zaproszeni emerytowani pracownicy szkoły. Po akademii Rada Rodziców zaprosiła wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły i emerytów na poczęstunek – jego atrakcją był… wielki tort! Serdecznie dziękujemy!

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Zawada (20-10-2015, 06:04:21)

8 października miała miejsce pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka dla uczniów klas 4-6. Uczniowie bawili się w rytmie zarówno najnowszych przebojów, jak i nieco starszych kawałków. Całość okraszona była wieloma miłymi przerywnikami tj. konkursem karaoke , konkursem tańca czy wyborami króla i królowej parkietu. Tym razem, tytuł ten jury przyznało Konradowi Miklerowi z klasy VI i Annie  Baron  z  klasy  IV b.  W  trakcie  dyskoteki  nie  zabrakło  również słodkiego poczęstunku i napojów. Nad przebiegiem imprezy czuwali opiekunowie: p. Gustaw Chraścina i p. Mariusz Zawada. Serdeczne podziękowania dla uczestników za tak liczny udział i już teraz zapraszamy na kolejną dyskotekę w listopadzie!

dodał: I. Bosak (20-10-2015, 05:49:12), zdjęcia: R. Szpin

7 października klasa 5 i 6 wybrały się na wycieczkę do Bielska-Białej. Celem wycieczki była góra Szyndzielnia i Klimczok. Pierwszą część trasy pokonaliśmy kolejką gondolową, a następnie pieszo udaliśmy się na Klimczok. Na szczycie odwiedziliśmy  schronisko,  w  którym  zatrzymaliśmy  się  aby  podbić książeczki i zjeść obiad. Po przerwie udaliśmy się w dalszą podróż do Brennej gdzie czekał już na nas autobus. Szkoda tylko, że mgła uniemożliwiła nam podziwianie krajobrazu Beskidów.

[zobacz zdjęcia]

dodało: Kółko dziennikarskie (13-10-2015, 14:07:24), zdjęcia: G. Chraścina

7 października klasy czwarte pojechały na wycieczkę  do  Gliwic  i  Chorzowa.  Najpierw  mieliśmy  ciekawe  zajęcia  w  Planetarium  Śląskim,  gdzie oglądaliśmy niebo usnute gwiazdami, szukaliśmy gwiazdozbiorów i udaliśmy się w wirtualną podróż w kosmos. Następnie pojechaliśmy do Palmiarni. Były tam różne egzotyczne rośliny i zwierzęta. Najbardziej podobały nam się olbrzymie piranie, które, jak się okazało, wcale nie są groźne. W Gliwicach podziwialiśmy również najwyższą, drewnianą budowlę na świecie. Ma ona 111 metrów wysokości. Robi wrażenie! Potem pojechaliśmy do McDonald’s, by zjeść nasze ulubione smakołyki. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Goczałkowicach, gdzie podziwialiśmy piękny widok spacerując brzegiem jeziora, zbiornika zaporowego na Wiśle.

Wiele miłych wrażeń, ciekawy dzień, tak krótko można podsumować naszą wycieczkę.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (13-10-2015, 14:14:42), zdjęcia: R. Raszyk

1 października nasza reprezentacja, która składała się tylko z piątoklasistów, brała udział w międzyszkolnym turnieju piłki nożnej rozgrywany na boisku wielofunkcyjnym w  Ustroniu-Polanie. Wolny los dał nam automatyczny awans do ścisłego finału, gdzie przegraliśmy  wysoko  z  SP-1  i  SP-2.  W  całym  turnieju zajęliśmy III miejsce.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (05-10-2015, 04:57:14), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Zostaliśmy zaproszeni do uczestniczenia w ostatnim etapie III Rajdu Głównym Szlakiem Beskidzkim (27 września). Jak się dowiedziałam, te około 500km w 21 dni przeszła tylko 1 osoba (P. Jurek), a pozostali uczestnicy przechodzili różne etapy. Do amfiteatru w Ustroniu doszło 5 osób.  Jako  szkoła uczestniczyliśmy  w Rajdzie na odcinku od Polany do Centrum Ustronia przez Równicę a jako SKKT PTTK „Krety” od Wisły Jawornika (Soszów) przez Równicę do Ustronia. W przyszłym roku organizatorzy zapraszają nas do wzięcia udziału w którymś z etapów i zakończeniu w czwartek 29.09.2016 (czwartek jest gwarancją,  że  szkoły ustrońskie bardziej się zaangażują). To jednak zaplanujemy w czerwcu 2016r.

Wracając do naszej ostatniej wyprawy, to trzeba podkreślić, że organizatorzy byli zachwyceni postawą naszych najmłodszych dzieci. Po wspaniałym marszu do schroniska na Równicy, (grupa gimnazjalistów - harcerzy ledwo dała radę) i krótkim odpoczynku, wybrali się na sam szczyt  i po zejściu do schroniska nawet nie mieli czasu, by zjeść frytki (jedli je po drodze). Na Równicy doszła do nas grupka z Jawornika (na trasie, na Beskidku nie doczekali na grupę z Bieszczad, bo było im zimno ) i po krótkim odpoczynku zaszli szybko na dół do Ustronia. Nasza grupka poszła wolniej (zatrzymywaliśmy się po drodze), ale była przykładem prawdziwych turystów.  W amfiteatrze posililiśmy się grochówką i musieliśmy poczekać na grupę z Wołosatego, ponieważ mieli dla nas dodatkowe koszulki. Czas miał nam umilać zespół prezentujący muzykę rockową, ale naszych starszych chłopaków tylko pobudził do większej ruchliwości. Trzeba było zabrać się do domu. Poczekaliśmy na autobus i wróciliśmy do Nierodzimia. W autobusie naszym debiutantkom daliśmy po czekoladzie a chłopcy debiutanci muszą na słodkości poczekać na nową wycieczkę w październiku.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: R. Langhammer (23-09-2015, 05:08:24), zdjęcia: G. Chraścina

18 września uczniowie klas 3-6 wzięli udział w akcji "Sprzątanie Świata". Dzięki temu z okolic szkoły i terenu brzegu Wisły w Nierodzimiu udało  się zebrać ok. 30 worków śmieci.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (20-10-2015, 05:47:45), zdjęcia: L. Raszka

1 września pod Pomnikiem Pamięci Narodowej przy za Urzędem Miasta odbyły się uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej. Nasza szkoła wystawiła delegację, która złożyła kwiaty pod Pomnikiem.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (03-09-2015, 06:00:16), zdjęcia: P. Sztefek

1 września zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny 2015/2016. Wśród gości zaproszonych na tę uroczystość byli: p. Jolanta Hazuka – radna Ustronia, p. Ireneusz Staniek – Sekretarz Miasta, ks. Maciej Jenkner – proboszcz parafii katolickiej. Na wstępie uroczystości przywitali nas przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Następie dyrektor Roman Langhammer w krótkim przemówieniu życzył wszystkim Rodzicom, Nauczycielom i Uczniom wielu sukcesów w nowym roku szkolnym. Następnie p. Ireneusz Staniek wręczył Panu Dyrektorowi akt powierzenia stanowiska Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 6 w Ustroniu. W kolejnym punkcie programu miało miejsce pasowanie Pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczniowie spotkali się jeszcze ze swoimi Wychowawcami:

- kl. 1a – p. Dorota Cisowska

- kl. 1b – p. Jolanta Herczyk

- kl. 2a – p. Lucyna Najda

- kl. 2b – p. Paweł Sztefek

- kl. 3 – p. Małgorzata Sikora

- kl. 4a – p. Lucyna Raszka

- kl. 4b – p. Mariusz Zawada

- kl. 5 – p. Rajmund Raszyk

- kl. 6 – p. Ireneusz Bosak

[zobacz zdjęcia]

[wróć]