WAŻNE WYDARZENIA W SZKOLE

Rok szkolny 2016/2017

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (10-09-2017, 07:17:32), zdjęcia i film: B. Kukuczka

W dniach od 20 do 27 sierpnia odbył się rodzinny rajd PTTK  „KRETY” w Bieszczady. Szliśmy głównie czerwonym szlakiem beskidzkim i na trasie od Wołosatego do Komańczy. Przeszliśmy 93km z przewyższeniami 4217 m w górę i 4499 m w dół i zdobyli 134punkty GOT. Grupa ambitna na dużą odznakę GOT przeszła 138km i zdobyła około 190 punktów GOT i zaliczyła 7 obowiązujących punktów. W dniu 26.08.2017 braliśmy udział w V rajdzie Głównym Szlakiem Beskidzkim na rzecz Hospicjum dla dzieci w Tychach i przeszliśmy najdłuższy odcinek rajdu.

Ta wspaniała przygoda, zrealizowanie zaplanowanej trasy, było możliwe głównie dzięki wspaniałej postawie rodziców, którzy dbali o kondycję fizyczną i psychiczną wszystkich uczestników rajdu ( również mojej) i znakomicie motywowali dzieci do pokonywania trudów rajdu. Wędrowanie po otwartych połoninach, opuszczonych górach pełnych tajemniczy biesów ( złych duchów)  i czadów (aniołów), bycie bliżej stwórcy  ze swoimi trudnościami i problemami dodawało nam  sił i sprawiało radość. Prócz pokonania Rozsypańca, Tarnicy, Połonin, Okrąglika, Wołosania i Chryszczatej mieliśmy czas na grę w piłkę ( codziennie), gry w szachy, karty i inne, ogniska, śpiewy przy ognisku, zabawy w potokach górskich, przejazd ciuchcią bieszczadzką, zwiedzanie ciekawych miejsc w Bieszczadach i uroczyste posiłki w restauracjach i schroniskach, gdzie mieliśmy wieczory przy świecach oraz śniadania o wschodzie słońca. Nasza 20 osobowa grupa w porywach licząca  24 (spotkaliśmy rodzinę Kozłowskich) była podzielona na naturalne grupy wiekowe. Rodzice, młodzież dorosła, młodzież gimnazjalna i dzieci w swoich kręgach spędzali czas i mogli dbać o właściwie spędzony wolny czas i tworzenie relacji międzyludzkich. Były też problemy (śmierdząca woda, deszcz w dzień przerwy dla dzieci, długa trasa do Komańczy (34km) i nieciekawe warunki w ostatnim schronisku Jaworzec, ale to dodało tylko ostrego smaku naszej wyprawie, która okazała się wspaniałą przygodą.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim uczestnikom rajdu i sądzę, że spotkamy się w innych górach za rok.  Z turystycznym pozdrowieniem.

[zobacz zdjęcia]

[zobacz film]

[rozliczenie]

dodała: L. Raszka (04-09-2017, 04:13:12), zdjęcia: L. Raszka, A. Dawid

Choć  jeszcze trwały wakacje, szkoła już tętniła życiem, a wszystko za sprawą odbywających się od 21 do 25 sierpnia półkolonii. W ciągu tych pięciu dni uczniowie nie mogli narzekać na brak interesujących zajęć. Rozgrywki sportowe, gry sensoryczne, muzyczne inspiracje, tworzenie „czegoś z niczego”, zabawa sztucznym śniegiem, to tylko niektóre aktywności, w których brali udział uczestnicy półkolonii.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (25-06-2017, 06:48:23), zdjęcia: Gazeta Ustrońska

23 czerwca o godz. 14.00 w MDK Prażakówka rozpoczęła się uroczystość Miejskiego  Zakończenia  Roku  Szkolnego  2016/2017.  Tradycyjnie  już wręczano nagrody dla najlepszych uczniów i nauczycieli ustrońskich szkół, dla najlepszych sportowców oraz te najważniejsze nagrody – dla Absolwentów Roku (tym razem ze względu na reformę oświaty tylko ze szkół gimnazjalnych). Nagrody wręczali: Burmistrz Miasta – p. Ireneusza Szarzec oraz Przewodniczący Rady Miasta – p. Artur Kluz. Z naszej szkoły zostali wyróżnieni:

- Kornelia Wilczek i Szymon Sikora (opiekun: Maria Leszczyna) – jako finaliści Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Biblijnego „Jonasz”,

- Wiktoria Majchrowska, Patrycja Sosna, Karol Gierczak  i  Dawid  Mika  (opiekun:  Rajmund  Raszyk)  –  jako  III  drużyna  w  powicie  w  konkursie „Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym”,

- Marcelina Burawa i Bartosz Mrowiec jako Sportowcy Roku.

W czasie uroczystości ze swoimi umiejętnościami wokalnymi na scenie pojawiła się również  nasza  uczennica  Julia  Bączek,  która  wykonana  piosenkę „Pięknie żyć”.

Liczymy, że w kolejnym roku na scenie Prażakówki pojawi się więcej wyróżnionych uczniów z Nierodzimia. Udanych wakacji!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (25-06-2017, 06:34:21), zdjęcia: G. Chraścina

23 czerwca zakończyliśmy uroczyście rok szkolny 2016/2017. Akademia z tej okazji rozpoczęła się o godz. 9.15 w sali gimnastycznej. Wśród zaproszonych gości byli: p. Jolanta Hazuka – radna nierodzimska, ks. Maciej Jenkner – proboszcz parafii w Nierodzimiu. W czasie części oficjalnej dyrektor Roman Langhammer wręczył świadectwa najlepszym uczniom naszej szkoły. Wręczone zostały również stypendia motywacyjne za wyniki w nauce, nagrody (bilety do kina) za najlepszą frekwencję, nagrody dla wyróżniających się uczniów w różnych dziedzinach życia szkolnego, a także podziękowania dla najbardziej zaangażowanych rodziców.

W części artystycznej wystąpił chórek „Wiolinki” pod kierunkiem p. Małgorzaty Rymorz, a także uczniowie klasy szóstej przygotowani w tym roku przez p. Jolantę Nowak.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (22-06-2017, 05:20:14), zdjęcia: A. Giza

21 czerwca na boisku KS Nierodzim odbył się szkolny Dzień Sportu. Chłopcy i dziewczęta zagrali swoje turnieje w piłkę nożną. Przy sprzyjającej pogodzie zmagania swoich drużyn dopingowali koleżanki i koledzy z klasy, którzy byli wyposażeni we flagi, transparenty, a nawet race dymne! Turniej został rozegrany systemem każdy z każdym. W kategorii chłopców wygrała klasa 5b, a najlepsze wśród dziewcząt okazały się szóstoklasistki.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (21-06-2017, 05:03:23), zdjęcia: G. Chraścina

19 czerwca w naszej szkole odbył się koncert uczniów grających na instrumentach u p. Małgorzaty Rymorz. Koncert był podsumowaniem całorocznej pracy uczniów. Usłyszeć można było utwory grane na gitarze, keyboardzie oraz flecie. Najmłodsza wykonawczyni miała 5 lat, a najstarszy wykonawca 14 lat. Każdy uczeń zaprezentował jeden utwór solowy, a część uczniów wykonała także utwór zespołowy na gitarach. Na koniec występu każdy  uczeń  otrzymał  świadectwo ukończenia kolejnego roku zajęć. Zapisy na rok szkolny 2017/18 są już zamknięte, tak więc osoby, które wyraziły chęć nauki gry w kolejnym roku  będą kontynuowały naukę po wakacjach. Chociaż od instrumentu - nie ma wakacji...

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (25-06-2017, 07:18:23)

Każda czterodniowa górska wycieczka (15-18 czerwca), to walka o przetrwanie. Pewien znany himalaista powiedział znamienne słowa „Góry nie są po to by je zdobywać, ale by niemożliwe stało się możliwe”. Właśnie na tym polegają nasze czterodniowe wyprawy. Każdy musi pokonać swoje słabości i osiągnąć coś, co było dla niego tylko w sferze marzeń i wydawało się niemożliwym do osiągnięcia.

Pierwszy dzień, to przyjemna wycieczka w Pieniny. Weszliśmy (nie wszyscy) na Trzy Korony, Czartezik, Sokolicę, a wyprawy przez skałki góra-dół były dość męczące. Nawet mieliśmy mały wypadek prze zejściu z Sokolicy. Pani Kinga, „zmęczona zakończeniem sesji egzaminacyjnej studentka” straciła równowagę, spadła ze skałki i lekko się poturbowała (kolano, głowa). Ponieważ jeszcze od grudnia nie ma  zaleczonej  (zrośniętej)  złamanej  ręki  i  przy  upadku  mocno  ją wstrząsnęła, to baliśmy się ponownego przesunięcia kości, która połączona śrubami mogła się ponownie uszkodzić. Ból był bardzo mocny. Trzeba było zabrać jej plecak i większość rzeczy dołożyć innym a lżejszym plecakiem objuczyło się P. Bronisława (szedł z dwoma plecakami na plecach). Z ręką na temblaku musiała dalej schodzić. Atrakcją była przeprawa promem przez Dunajec i spacer po Szczawnicy. Ciężkim doświadczeniem było podejście do schroniska Pod Bereśnikiem (5km), ale dzieci widząc wykrzywioną z bólu twarz Kingi, która mimo kontuzji musiała iść do góry, nie narzekali tylko dzielnie pięli się do schroniska. Tam po posiłku był czas na szachy, różne gry i odpoczynek.

Na drugi dzień, po silnych lekach przeciwbólowych nasza kontuzjowana osoba z lżejszym plecakiem wybrała się w dalszą drogę. Przejście na Przehybę, Radziejową, to było na tej wycieczce zdobycie najwyższych szczytów. Z ciężkimi plecakami nie było to łatwe a nie wszyscy wyjedli cięższe produkty, bo schroniska kusiły pysznymi pierogami czy naleśnikami. Pogoda nam dopisywała, była śliczna widoczność, ale około 17.00 zaczęło się zaciągać chmurami i właściciel kolejnego schroniska poinformował nas, że idzie groźna burza i polecił, by się nie zatrzymywać. Przez 2 godziny szliśmy w szybkim tempie 4km/godz. i bez postoju zaszliśmy do schroniska Kordowiec. Burza przeszła bokiem i nawet nie zmokliśmy. We własnym zakresie przygotowaliśmy posiłek i zjedli. Właściciel śpiewał turystyczne piosenki na gitarze.  Noc była spokojna a rankiem obudził nas deszcz.

Początkowo  nic nam nie kapało na głowę, ale zmoczona trawa była nieprzyjemna. Zaszliśmy w Rytrze na zakupy a następnie podeszliśmy do ruin XIII wiecznego zamku. Nasi kierowcy Kinga i Asia udali się w stronę Krościenka po samochody. My kierując się na Cyrlę (piękne schronisko i pyszne jedzenie)pokonywaliśmy ostre przewyższenia a pogoda się załamała i zaczęło mocno padać. Złe warunki nie tylko zmotywowały do spokojnego  marszu, ale wzbudziły w nas szacunek do biegaczy maratonu (55km), którzy od 5.00 w strugach deszczu po błocie pokonywali tą długą trasę. Nikt nie narzekał, że ciężko. Tego dnia przeszliśmy przemoczeni 26 km (czerwony szlak) i pokonaliśmy 1170 m  przewyższenia w górę i 622 w dół. Wieczorem jeszcze spacerek dla wybrańców w stronę Pusty Wielkiej. Schronisko było bardzo przytulne i dysponowało małymi czteroosobowymi pokojami. Wszyscy się wyspali, ale buty nie zdołały wyschnąć. Kto miał drugie do przebrania to nie miał problemu.

Kolejny ostatni dzień zapowiadał się dobrze. Nie padało, ale wiał zimny wiatr i nie było widoczności. Szkoda, bo Wierchomla i Jaworzyna Krynicka słyną z pięknych widoków na Tatry i Bieszczady. Czerwony szlak do Krynicy pokonaliśmy bardzo szybko. Zrobiło się ciepło i żmije wygrzewały się w słońcu. Na trasie spotkaliśmy dwóch przedstawicieli tego gatunku. Była okazja wyjaśnić dzieciom jak ważne jest odpowiednie obuwie, które chroni przed wilgocią, zabezpiecza przed ślizganiem się i upadkiem, pozwala sprawniej się wspinać i chroni przed „Gadami”. W Krynicy nieco odpoczęliśmy, niektórzy poszli do kościoła  a  następnie podzieliliśmy się na grupy i udaliśmy się w stronę Mochnaczki Niżnej i Tylicza. Nasze auta już nas odciążyły i mogliśmy jeszcze pozwiedzać i pospacerować. W Tyliczu zjedliśmy solidny posiłek i wyruszyliśmy do domu. Udało się nam już być w Ustroniu około 19.30. Wycieczka wzbudziła w nas niedosyt, gdyż nie mogliśmy w pełni cieszyć się widokami. Takie są góry. Trzeba będzie pojechać tam jeszcze raz. Teraz po tej wyprawie można planować dłuższą w Bieszczady. Do zobaczenia na szlakach.

[rozliczenie]

dodała: M. Rymorz (21-06-2017, 05:01:13)

18 czerwca nasz chórek „Wiolinki” wystąpił podczas Pikniku Rodzinnego, który odbywał się  w parafii rzymsko – katolickiej w Nierodzimiu. Piękna pogoda zachęciła przybyłych na uroczystość, by usiąść i wsłuchać się w występy gości, a wśród nich i naszego chóru,  który  wykonał  4  utwory.  Po  występie zostaliśmy ugoszczeni przez organizatorów.

dodał: R. Langhammer (20-06-2017, 05:12:12), zdjęcia: W. Piechocki (www.ustron.pl)

17 czerwca grupa naszych uczniów pod opieką rodziców i nauczycieli wzięła udział w korowodzie z okazji Otwarcia Sezonu Uzdrowiskowego. W tym dniu pogoda nie była najlepsza, ale mimo tego sama impreza stała na najwyższym poziomie. Było dużo zabawy, radości i… atrakcji. Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (29-06-2017, 05:51:12), zdjęcia: www.wisla.pl

16 czerwca nasz chór szkolny „Wiolinki” wystąpił w VI Festiwalu Piosenki Młodzieżowej „Nasza Szansa”, który odbywał się w wiślańskim amfiteatrze. Zaśpiewaliśmy dwa utwory - „Joszko Broda” i „Szumi jawor”. Pomimo braków kadrowych, ponieważ był to długi weekend, nasi chórzyści zaprezentowali się bardzo dobrze, co podkreśliło jury, zaliczając nas po raz drugi do grona laureatów, którzy wystąpią w podczas wakacyjnych imprez wiślańskich. Naszą szkołę reprezentowała także solistka Julia Bączek z klasy 4.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Cisowska (27-06-2017, 05:38:12), zdjęcia: D. Cisowska

14 czerwca był dniem wyjątkowym w naszej szkole. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” odbyło się u nas spotkanie z pisarką, panią Wiolettą Piasecką, autorką książek dla dzieci.

Autorką baśni, bajek, sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych i wierszy, a także biografii m. in. H.CH. Andersena i F. Morzyckiej. Pisarka w fantastyczny sposób wprowadziła uczniów w świat książki. Z zaciekawieniem opowiadała biografię Hansa Christiana Andersena oraz historię małej Cyganeczki. Podczas spotkania autorskiego uczniowie, a w szczególności chłopcy sprawdzili swoją wiedzę podczas odgadywania zagadek piłkarskich. Wybrana część dzieci uczestniczyła w przedstawieniu o zwierzętach. Na zakończenie chętni uczniowie otrzymali autograf pisarki oraz zakupili książki autorstwa pani Wioletty wraz z dedykacją.

W ramach podziękowania za przyjazd do naszej szkoły i zachęcanie do czytania, Pan Dyrektor obdarował Panią Wiolettę upominkiem.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Dawid (23-06-2017, 03:56:23), zdjęcia: A. Dawid, G. Chraścina

W dniu 14 czerwca wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ustroniu wybraliśmy się na wycieczkę do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.

Pierwszym punktem naszego wyjazdu było obserwatorium, w którym przez dużą lunetę mieliśmy okazję zobaczyć Słońce w jego wędrówce po niebie.

W drugiej części zaproszono nas na seans astronomiczny, prezentujący ruch gwiazd i innych ciał niebieskich po orbicie nieba. Wycieczka była bardzo interesująca i z chęcią odwiedzimy to miejsce jeszcze raz.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (13-06-2017, 05:13:24), zdjęcia: G. Chraścina

12   czerwca   odwiedził  nas  szczególny  gość,  pan  Łukasz  Szoblik,  który  opowiadał  uczniom  z  klas  IV-VI  jak  radzić  sobie  na  co  dzień  z niepełnosprawnością, na bazie własnego doświadczenia. Z powodu wrodzonej achondroplazji, pan Łukasz doświadczył wielu przejawów nietolerancji, wyśmiewania, odrzucenia lub nadopiekuńczości, nadmiernej koncentracji uwagi na jego osobie. Był czas, że marzył, by „zgubić” się w tłumie. Nieudolne reakcje otoczenia doprowadziły go do stanów depresyjnych, a w rezultacie nawet do utraty sensu życia. Przygoda z dziennikarstwem i aktorstwem odmieniła życie pana Łukasza. Dziś pan Łukasz zachęca młodych ludzi, by walczyli o swoje marzenia. Usłyszeliśmy sporo ciekawych anegdot ze świata mody, filmu czy show - biznesu. Poznaliśmy również tajniki sztuki dziennikarskiej.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (16-06-2017, 05:39:12), zdjęcia i filmy: J. Raszka

Za nami III Rodzinny Piknik, zorganizowany przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 6 w Ustroniu, w dniu 10 czerwca br.

Piknik rozpoczął się od tańców, śpiewów i giętkich wygibasów utalentowanych uczniów z SP6. Zwieńczeniem artystycznych  wysiłków  był   wspólny występ uczniów, rodziców i nauczycieli w przedstawieniu pt.: Mrówka. Wszystkich artystów nagrodzono gromkimi brawami.

Jak zwykle wielu emocji dostarczył uczestnikom pokaz przygotowany przez policjantów i strażaków. Tym razem mogliśmy również podziwiać dostojnego sokoła z Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu. Najodważniejsi pozowali do zdjęć, trzymając uroczego drapieżnika na ręce.

Pod bacznym okiem instruktorów najmłodsi mogli spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej oraz uczestniczyć w zabawach z chustą animacyjną.  Nie brakowało również chętnych, by przez moment zrelaksować się w salonach piękności. Modne fryzury oraz precyzyjnie wykonane, fantazyjne malowidła na twarzach dodawały uroku uczestnikom w każdym wieku.

Kolorowe stoiska kusiły rozmaitościami. Trudno było oprzeć się smakowitym, domowym wypiekom, grillowanym potrawom czy wyśmienitej grochówce. Oprócz smakołyków, można było zaopatrzyć się w przeróżne drobiazgi na pchlim targu.

Pozytywne emocje wywołały także potyczki rodzinne, podczas których pakowanie plecaków, nakładanie peleryny oraz tor z przeszkodami okazały się nie lada wyzwaniem.

Uwieńczeniem pikniku były rozgrywki sportowe o Puchar Przechodni Dyrektora. Nagroda cenna, zatem i walka była zacięta. Do boju włączyli się rodzice, uczniowie i nauczyciele. Ostatecznie puchar trafił w ręce zadowolonych uczniów. Gratulujemy.

Choć pogoda była nieco kapryśna, wspaniała rodzinna atmosfera oraz spory wachlarz atrakcji sprawiły, że kolejny Rodzinny  Piknik  można  uznać  za wyjątkowo udany.

Szczególne podziękowania kierujemy do następujących firm, organizacji oraz osób prywatnych:  Urząd Miasta Ustroń, Park Linowy Wisła „Przygoda Park”; Kolej Linowa Czantoria;   Cukiernia „Haneczka”; Mokate; Cynkownia „Jet” Sp.zoo Harbutowice; Kolej Linowa „Skolnity”; Park Linowy w Brennej, Orla Perć; Dream Park Ochaby; Firma Kubala - Ustroń;  Mader bis – ogrodnictwo Ustroń; Studio fryzjerskie „Iza”; Zakład Fryzjerski „Ania” Ustroń; Ogrodnictwo Muszer Ustroń, Usługi ślusarskie PHU-G-Stal; Firma „Klaudia” Ustroń; Straż Pożarna, Policja; Rodzice: Daniel i Roksana Procner, Magdalena i Piotr Fober, Róża i Janusz Kuboszek, Barbara i Łukasz Gabryś, Karina i Mariusz  Szpak, Majchrowska Dagmara, Wiesława i Andrzej Kępińscy.

[zobacz zdjęcia]

[zobacz film - skrót III Pikniku Rodzinnego]

[zobacz film - przedstawienie pt. "Mrówka"]

dodała: A. Dawid (14-06-2017, 04:49:14), zdjęcia: A. Dawid

7 czerwca dzieci z klas I-III, spotkały się z policjantem dzielnicowym p. Wojciechem Jaworskim. Podczas spotkania, policjant przypomniał dzieciom zasady dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach oraz bezpieczeństwa w życiu codziennym, a w szczególności podczas zbliżających się wakacji. Wielką atrakcją dla dzieci było „zwiedzanie”  radiowozu policyjnego.

Kiedy wydawało się, że czas już się pożegnać, na nasze dzieci czekała kolejna niespodzianka. Okazało się, że nasz gość nie przybył sam... towarzyszył mu Sznupek - pies, który od tej pory ma się dzieciom kojarzyć z bezpieczeństwem. Obecność Sznupka, wywołała wiele radości wśród najmłodszych.

[zobacz zdjęcia]

dodał: I. Bosak (11-06-2017, 06:22:19)

6 czerwca w MDK Prażakówka w Ustroniu odbyła się XV edycja Miejskiego Konkursu Ekologicznego. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Wiktoria Majchrowska, Marta Kępińska oraz Kornelia Wilczek.

Mając najmłodszą reprezentację zajęliśmy drugie miejsce w konkursie wiedzy ekologicznej, ustępując miejsca tylko SP1. Natomiast w kategorii „zbiórka surowców wtórnych i baterii” nasza szkoła zajęła pierwsze miejsce.

W roku szkolnym 2016/2017 zebraliśmy ponad 9 ton makulatury oraz ponad 0,5 tony baterii - wszystkim, którzy brali udział w zbiórce dziękujemy i w następnym roku liczymy na jeszcze lepszy wynik.

dodała: J. Herczyk (07-06-2017, 04:54:21), zdjęcia: K. Piotrowska

Dzień Dziecka w tym roku szkolnym upłynął klasie 2 b na wycieczce do centrum Ustronia. Zostaliśmy zaproszeni przez właścicieli lodziarni w Galerii Venus  na pyszne darmowe włoskie lody! Pycha!

Przebywając w samym sercu naszego miasta, obejrzeliśmy najważniejsze jego miejsca - Pomniki Pamięci Narodowej i  zasłużonych  dla  Ustronia  ludzi, piękny gmach Miejskiej Biblioteki Publicznej, rynek z ratuszem i muszlą koncertową oraz amfiteatr, w którym często występują uczniowie naszej klasy.

Ważnym punktem wycieczki był pobyt w Muzeum Ustrońskim. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się wystawa malarstwa pana Kazimierza Upławy, kompozycje patchworkowe pani Anny Strygner, wystawa hutnictwa i kuźnictwa, obraz Ludwika Konarzewskiego - "Wesele góralskie", kobiecy i męski strój ludowy noszony w dawnym Ustroniu oraz wystawa "W kręgu dzieciństwa"-  wśród eksponatów zobaczyliśmy dawne zabawki, gry, książki, przybory szkolne i ubranka.  

Wśród wielu atrakcji nie zabrakło czasu na wspólne harce na nowoczesnym placu zabaw w gronie przyjaciół. Zmęczeni i bardzo zadowoleni bardzo długo wracaliśmy  bulwarem Wisły do naszego Nierodzimia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (07-06-2017, 04:51:12), zdjęcia: N. Herezy

W dniu 31 maja br. uczniowie klas I i IIb uczestniczyli w bardzo ciekawej i bogatej we wrażenia wycieczce do ,,Dream Parku” w Ochabach Wielkich. Pani przewodnik w interesujący sposób opowiadała nam o zabytkach z różnych części świata będących perełkami architektury oraz przekazała wiedzę na temat prehistorycznego świata dinozaurów. Wszystko to w oparciu o prawdziwe zminiaturyzowane eksponaty i naturalnej wielkości ruchome  i  wydające  dźwięki  gady  i płazy. Zobaczyliśmy też żywe dzikie koty żyjące na terenie parku: żbiki, rysie kanadyjskie, karakala i lygrysa – największego kota na świecie. Każde dziecko miało okazję wykazać się zręcznością w parku linowym, odwagą, oglądając węże boa i inne zwierzęta egzotyczne oraz uczestnicząc w symulowanym pokazie ataku rekina w oceanarium. Zaspokajaliśmy też potrzebę ruchu na dmuchańcach, trampolinach, zjeżdżalniach i karuzelach. Nawet kiedy zaczęło kropić, miło spędziliśmy czas na seansie filmowym pt. ,,Świat dinozaurów” i na pokazie filmów w 6D. Hitem wycieczki był oczywiście dom do góry nogami i wieża widokowa, skąd mogliśmy obserwować skoki na linie i piękną panoramę parku.

To była fantastyczna wycieczka! – komentowały zapytane o wrażenia dzieci, a opiekunów to bardzo cieszy i satysfakcjonuje!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (07-06-2017, 05:12:24), zdjęcia: G. Chraścina

30 maja gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Fundacji „Arka” z Bielska-Białej. W ubiegłym roku zaprosili oni nas na Piknik Edukacyjny, który odbył się na ustrońskim rynku. W tym roku gościli w naszej szkole, aby naszym uczniom przybliżyć tematy ekologiczne, w tym związane te z tematem wody. Zajęcia były dla uczniów bardzo atrakcyjne i mamy nadzieję, że w znaczący sposób wpłyną na świadomość młodych ludzi, związaną z ekologią.

W warsztatach uczestniczyli również uczniowie SP5 z Ustronia, którzy chętnie przyjechali do naszej szkoły.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Cisowska (04-06-2017, 07:12:21), zdjęcia: D. Cisowska

W tym roku szkolnym (30 maja), uczniowie klas 2a i 3a wybrali się na wycieczkę do Wioski Indiańskiej MATO do Tworkowa koło Raciborza. Jest to skansen, w którym wycieczkowicze na kilka godzin, przenieśli się w odległą przeszłość. W zabawowy sposób zgłębili wiedzę o Indianach, rdzennych mieszkańcach Ameryki Północnej, poznali ich kulturę i zwyczaje. W namiotach indiańskich, zwanych tipi, zobaczyli wiele ciekawych przedmiotów związanych z codziennym życiem Indian, tj. stroje indiańskie, zabawki, instrumenty. Uczniowie mieli możliwość wypróbowania swoich sił w grach i zabawach, takich jak rzut włócznią, strzelanie z łuku czy pokonywanie toru przeszkód. Uczniowie wrócili zadowoleni. Pogoda dopisała i humory również, zatem wycieczka należy do udanych.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (31-05-2017, 05:03:11), zdjęcia: G. Chraścina

29 maja w naszej szkolne odbyła się kolejna edycja szkolnego przeglądu muzycznego „Mam talent”. Każdy kto umie śpiewać lub grać mógł zgłosić się wcześniej i wystąpić w eliminacjach.

Do finału dostali się ci, którzy się najlepiej przygotowali.

W pierwszej części wystąpiły wokalistki, które zakwalifikowały się do finału. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła Julia Bączek z kl. IV, miejsce drugie Maria Sikorska z klasy I, a miejsce trzecie Martyna Kubień z klasy IIIb. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Maja Raszka z klasy IIIb, duet Natalia Bukowczan i Martyna Armata z klasy IIIa oraz Antonina Skibiak z klasy IIIa.

W części drugiej wystąpili instrumentaliści. Wśród nich pierwsze miejsce zajęła Julia Cieślar z klasy Va, miejsce drugie Dawid Plinta z klasy IIb, a miejsce trzecie Kornelia Wilczek z klasy Va. Wyróżnienie otrzymała Noemi Grabiec klasy IIIa oraz Jakub Fober z klasy IIa.

Na deser obejrzeliśmy występ dwóch zespołów tanecznych: z klasy IV w składzie: Vanessa Saniternik, Amelia Olma, Natalia Fedyczkowska, Julia Kuś, Nikola Smyk i Milena Nowak oraz z klasy IIb w składzie: Nikola Poloczek, Kaja Piotrowska i Oliwia Szpak. Jurorzy mieli trudne  zadanie,  gdyż  oba  zespoły  były świetnie przygotowane. Ostatecznie pierwsze miejsce zajął zespół  z klasy czwartej, a miejsce drugie zespół z klasy IIb.

Wszystkim gratulujemy! Do zobaczenia za rok!!!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (30-05-2017, 05:03:21), zdjęcia: R. Raszyk

29 maja nasze młodziutkie koszykarki z klasy II i III gościły swoje rówieśniczki z Wisły, by rozegrać z nimi sparing. Nasze dziewczynki rozegrały razem cztery mecze, w których tylko raz udało się zremisować, a w pozostałych musiały uznać wyższość dłużej trenujących i bardziej ogranych dziewczyn z Wisły. Kolejna szansa do sprawdzenia swoich możliwości będzie już 10 czerwca na turnieju "Gramy, bo lubimy" w Wiśle, a później może uda się jeszcze rozegrać jakąś grę kontrolna końcem czerwca w Wiśle.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Zawada (09-06-2017, 06:35:14), zdjęcia: M. Zawada

Zielona Szkoła w Rabce-Zdroju (22-26 maja) zaczęła się w momencie zamknięcia drzwi autobusu . Uczestnicy wyjazdu (klasa 5a i 5b) wraz z opiekunami zajęli miejsca w autokarze i na pięć dni mogli zapomnieć o szkolnych obowiązkach. Podróż do Rabki szybko minęła i nim się obejrzeliśmy nadszedł czas zakwaterowania, obiadu oraz pierwszych gier integracyjnych. W tym celu uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy i mieli do wykonania po kilka zadań, które były oceniane przez dwuosobowe jury. Do owych zadań należały m.in. „uparta rura”, wyścig na skrzynkach, ”fasolki”, przeciąganie liny, układanie figur geometrycznych z domino, gry sprawnościowe czy wyścig na wieloosobowych nartach. Późnym popołudniem udaliśmy się do „wioski indiańskiej” by tam zbudować  nieprzemakalne szałasy, malować twarze, strzelać z łuku, rozpalać ognisko bez użycia zapałek, przebierać się za Indian i prezentować swoje własne piosenki i pląsy.

Dzień drugi Zielonej szkoły przywitał nas cudną słoneczną pogodą i bezchmurnym niebem . Była to okazja by sprawdzić swoją tężyznę fizyczną oraz siłę charakteru na ściance wspinaczkowej. Wielu śmiałkom udał się ten wyczyn, pozostali zaś mogli w tym czasie własnoręcznie wykonać przedmioty z gliny podczas warsztatów garncarskich. Wielu uczniów przekonało się o tym, iż proces wykonywania garnków, dzbanów i innych przedmiotów codziennego użytku wymaga nie lada precyzji i cierpliwości. Po południu udało się nam „wyrwać” na spacer po okolicy w kierunku centrum Rabki. Strome podejścia i poty przelane podczas pokonywania trasy trekkingowej rekompensowały piękne widoki na miasto i okoliczne masywy górskie. Udało się nam również wspiąć jeszcze wyżej na wieżę widokową, z której to widoki były oszałamiające. Trzeci dzień upłynął pod znakiem wyprawy na Luboń Wielki (1022 m.n.p.m.) w Beskidzie Wyspowym. Pogoda nas niestety nie rozpieszczała i szliśmy na szczyt w strugach deszczu uzbrojeni po zęby w peleryny i kurtki przeciwdeszczowe. Na „otarcie łez” na szczycie piekliśmy kiełbaski i mogliśmy ogrzać się przy ognisku i napić się gorącej herbaty w  schronisku.  Chwilę  wytchnienia  przyniosły  przedzierające  się  przez  chmury  promienie słońca, dzięki czemu można było zrobić szybką sesję zdjęciową. Po zejściu do naszego pensjonatu, mieliśmy chwilę odpoczynku by się trochę zregenerować , gdyż w zanadrzu czekała już kolejna atrakcja – jazda quadami, po której to zorganizowaliśmy własny turniej gier planszowych oraz dyskotekę!

Czwartek był przeważnie deszczowy, jednak pomimo tego dzień ten można zaliczyć do bardzo udanych. Do południa, tuż po kolejnym już turnieju gier planszowych oraz brydża, udało się nam załatwić przejażdżkę samochodami terenowymi po okolicy! Mrożąca krew w żyłach eskapada okazała się być wielką frajdą i niezapomnianym przeżyciem dla sporego grona uczestników. Wieczorem czekała na nas miła niespodzianka - ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek i chleba oraz pożegnalny mecz pomiędzy klasą 5a i 5b. Futbolowa batalia zakończyła się w blasku zachodzącego słońca, zaś w drodze powrotnej do pensjonatu towarzyszyła nam tęcza, która zwiastowała koniec opadów i rychłą zmianę pogody. I tak też się stało!

Ostatni dzień to czas pakowania, sprzątania pokoi i korytarzy, jednak nie żegnaliśmy się jeszcze z malowniczą Rabką, bowiem czekała na nas ostatnia atrakcja - park rozrywki Rabkoland, do którego to zwarci i gotowi udaliśmy się tuż po skonsumowaniu śniadania. Park oferował multum atrakcji: dla odważniejszych szereg zjeżdżalni, karuzel, mini rollercoaster czy „tunel strachu”, który wcale nie był aż taki straszny. Mniej odważni, lubiący twardo stąpać po ziemi, mogli wybrać się do cyrku, na pontony wodne czy go-karty. Dwugodzinny pobyt w Rabkolandzie minął jak z bicza trzasnął i wnet nadszedł czas pożegnania z Rabką. W drodze powrotnej czekała na nas jeszcze jedna „atrakcja” - tym razem kulinarna, a była nią wizyta w restauracji Mc Donald`s.  I  tak  oto  nasza  Zielona  Szkoła  dobiegła końca...

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Cisowska (29-05-2017, 05:05:56), zdjęcia: D. Cisowska

25 maja klasa 2a gościła grupę dzieci z Ośrodka Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczego z Nierodzimia wraz z wychowawczyniami. Na początku zajęć wszyscy przywitali się podczas wspólnej zabawy przy piosence, a potem z zapałem zabrali się za przyrządzenie  super-zdrowych sałatek owocowych. Na koniec wszyscy kucharze ochoczo zjedli swoje sałatki.

Uczniowie klasy 2a bardzo dziękują przemiłym gościom z OERW za obdarzenie ich wspaniałymi prezentami.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (27-05-2017, 05:38:23), zdjęcia: A. Giza

24 maja odbył się w naszej szkole egzamin, który miał dać czwartoklasistom uprawienia do kierowania rowerem. Egzamin składał się z części teoretycznej (przepisy ruchu drogowego) oraz praktycznej (ze względu na deszcz ta część odbyła się w sali gimnastycznej). Niestety nie wszystkim uczniom udało się przebrnąć przez część teoretyczną (4 uczniów poprawkę będzie miało 7 maja). Wszyscy, którzy poradzili sobie z testem zdali również część praktyczną i już niebawem będą mogli pochwalić się swoim nowym dokumentem.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Zawada (07-06-2017, 05:24:12), zdjęcia: M. Zawada

W dniach 8-19 maja już kolejny raz gościliśmy w murach naszej szkoły studentów z międzynarodowej organizacji AIESEC. Dzięki szczodrości Rady Rodziców i przychylności p. Dyrektora, lekcje j. angielskiego prowadziły dwie wolontariuszki (tym razem z Indii i Chin). Jak zwykle zajęcia były bardzo interesujące, gdyż przybliżały elementy kultury i zwyczaje tych odległych i zupełnie odmiennych kulturowo azjatyckich krajów. Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców i Rodziny Goszczącej za zaangażowanie, staropolską gościnność i wyrozumiałość, którą okazano naszym gościom.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (25-05-2017, 05:01:12), zdjęcia: P. Sztefek

Ostatnie trzy rajdy (Ku źródłom Wisły, Przywitanie wiosny na Równicy i Rajd J. Kukuczki) chociaż były krótkie, to jednak ze względu na warunki pogodowe możemy określić je jako trudne. Ostatni Rajd z Koniakowa do Istebnej (19 maja) szliśmy w wolnym tempie, gdyż skwar dawał się nam we znaki, a 2/3 trasy po drodze asfaltowej, bez leśnego zacienienia potęgowało uczucie zmęczenia. Na początku dzieci szybko szły i podbiegały (czego nie wolno robić), ale później tempo znacznie się spowolniło. Zaliczyliśmy „ Koczy Zamek”, szliśmy wzdłuż (od źródeł) rzeki Olzy i byliśmy przy jej zaporze, oglądnęliśmy kompleksy narciarskie na Zaolziu i mieliśmy okazję zobaczyć przy Małej Gańczorce żmiję, a nieco dalej padalca. Na mecie Rajdu  w  Amfiteatrze  „Pod  skocznią”  w  Istebnej  byliśmy  tak zmęczeni, że nikt z dzieci nie chciał brać udziału w sportowych konkursach. Dwoje naszych reprezentantów wzięło udział w Konkursie Wiedzy o Jerzym Kukuczce i himalaistach, ale będą musieli zrobić lepszy wynik w przyszłym roku. Kilka osób uczestniczyło w konkursie plastycznym, w którym Mariusz Chruszcz zdobył w swojej kategorii wiekowej II miejsce, a Wiktoria Bury III.

Czekając na podsumowanie rajdu zajadaliśmy się spaghetti, pieczoną na ognisku kiełbaską i piliśmy herbatę  oraz  wodę.  Ponieważ  nogi  były  bardzo zmęczone, był upał, a motyw przewodni naszej wycieczki to rzeka Olza,  więc  kto  chciał  mógł  zażyć  terapii  i  schłodzić  sobie  nogi  w  zimnej  rzece.  Zmęczenie złagodzono, a efektów ubocznych czyli kataru nie było. Była to tradycyjnie górska kwalifikowana wycieczka, ale o innym charakterze i dla niektórych będzie niezapomniana. Dziękuję za uczestniczenie i do zobaczenia na trudnej wycieczce w Pieniny i Beskid Sadecki.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: M. Rymorz (24-05-2017, 05:05:23), zdjęcia: A. Giza

18 maja klasa czwarta pojechała na wycieczkę do Opola. Dzień był słoneczny, a nawet upalny. Rozpoczęliśmy od zwiedzania opolskiego zoo, po którym oprowadzili nas przewodnicy, a potem sami oglądaliśmy zwierzęta. Najciekawszym dla nas był chyba goryl, mrówkojad i ryś. Ale były też żyrafy, wilki, lamy i inne ciekawe stworzenia.

W zoo zjedliśmy lody, a potem szybko popędziliśmy na statek, którym odbyliśmy godzinny rejs po Odrze. Następnie lokalna ciuchcia obwiozła nas po mieście, wskazując na najważniejsze budynki i zabytki miasta. Później nadszedł czas na obiad w naleśnikarni, zakup pamiątek i powrót do domu.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (19-05-2017, 05:45:24), zdjęcia: R. Langhammer, B. Grabiec

18 maja od samego rana uczniowie klasy 2a wraz z wychowawczynią p. Dorotą Cisowską i przewodniczącą Rady Rodziców – p. Różą Szczypką-Kuboszek, w pocie czoła zajęli się sadzeniem krzewów ozdobnych przed naszą szkołą. Już jest pięknie, a za kilka miesięcy to miejsce będzie jeszcze ładniejsze. Zakup potrzebnych materiałów i krzewów sfinansowała klasa 2a wraz z Radą Rodziców. Bardzo dziękujemy!

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Nowak (19-05-2017, 05:52:21), zdjęcia: J. Nowak

18 maja lekcje języka polskiego w klasach piątych były poświęcone „Muzyce jako natchnieniu dla malarze – Chopin – Duda-Gracz”. Uczniowie w ramach lekcji ilustrowali obrazem utwór Chopina E-dur nr 2 Op. 9.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (24-05-2017, 05:01:14), zdjęcia: R. Raszyk

15 i 16 maja klasa szósta (i kilkoro młodszych uczniów) pojechała na wycieczkę do Ojcowa i Zatoru. Program pierwszego dnia wycieczki zaczynał się w Muzeum Afrykanistycznym w Olkuszu, gdzie dzieci miały okazję podziwiać bogate zbiory przedmiotów przywiezionych z Nigru w Afryce. Kolejnym celem podróży był Ojcowski Park Narodowy, w którym przeszliśmy Doliną Prądnika, zajrzeliśmy do Jaskini Ciemnej, do której wchodziło się ze świeczkami i mogliśmy zobaczyć nietoperze. Później przejechaliśmy autokarem pod Zamek na Pieskowej Skale, gdzie mogliśmy podziwiać również Maczugę Herculesa. Na tym skończyliśmy program zwiedzania i udaliśmy się do pensjonatu "Dar Jury" w Podlesicach. Dzień drugi był w pełni przeznaczony na zabawę w parku rozrywki "Energylandia".

[zobacz zdjęcia]

dodał: I. Bosak (16-05-2017, 05:42:14), zdjęcia: I. Bosak, D. Krehut-Raszyk

12 maja w Gimnazjum nr 2 w Cieszynie odbyła się VII edycja konkursu „Nasza szkoła 3–ma formę”. Przez ostatnie dwa lata nasza szkoła była gospodarzem finału. Jedną z nagród jest puchar przechodni Powiatowego Inspektora Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. W tym roku w konkursie wzięło udział 12 szkół z powiatu cieszyńskiego, które rywalizowały w dwóch częściach – test wiedzy oraz zawody sportowe. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Emilia Kempa, Kornelia Wilczek, Marcelina Burawa oraz Bartosz Mrowiec.

Po raz czwarty nasi uczniowie okazali się bezkonkurencyjni. Wygraliśmy rywalizację w teście wiedzy (91 pkt. na 100 pkt.) oraz w konkurencjach sportowych (44 pkt. na 48 pkt.).

Ponieważ już czwarty raz z rzędu zdobyliśmy I miejsce, puchar na stałe trafia w nasze ręce! (to już drugi puchar w naszej kolekcji).

Drużynę przygotowali: Rajmund Raszyk i Ireneusz Bosak.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (15-05-2017, 04:34:24), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Tego roku nie było tradycyjnego topienia marzanny i być może dlatego pogoda nam nie dopisuje. Ciągle pada, jest zimno i dlatego byłam pełna podziwu dla dzieci (25 osób), które pomimo lekkiej mżawki zdecydowały się na uczestniczenie w Rajdzie „Przywitanie Wiosny” (6 maja). Prognozy pogody były dobre  i mieliśmy nadzieję, że pogoda się poprawi. Niestety, nawet jak nie mżyło, to szliśmy w chmurze i we mgle, co nie było przyjemne. Wszystkie dzieci miały peleryny i kurtki przeciwdeszczowe i w czasie marszu było nam wręcz gorąco, ale na Równicy nie mogliśmy długo odpoczywać i posilać się, gdyż było zimno. Dwójka dzieci Hania i Tobiasz została z jednym z rodziców na konkurs wiedzy turystycznej. Tobiasz Szafarczyk zdobył III miejsce, a Hania Cichocka IV w kategorii podstawówek. Miejsca nie były istotne ale fakt, że bez specjalnych przygotowań nasi uczniowie wykazali się wiedzą i zdobyli ciekawe nagrody, świadczy o ich poziomie. GRATULACJE!

Plan Rajdu został zrealizowany. Przeszliśmy na Równicę czerwonym szlakiem, a w drodze powrotnej zeszliśmy żółtym do Lipowca. Nie było sensu iść do Nierodzimia na piechotę, gdyż mokra trawa jeszcze bardziej przemoczyłaby nasze buty i w marszu nie byłoby nic przyjemnego. Dzieci zdobyły 15 punktów Got i nauczyły się uprawiać turystykę w niesprzyjających warunkach. Dziękuję rodzicom za pomoc i opiekę nad dziećmi.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: A. Dawid (09-05-2017, 06:18:14), zdjęcia: A. Dawid

W dniu 5 maja uczniowie naszej szkoły (wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ustroniu), którzy uczęszczają na zajęcia z projektu „Łowcy Naukowych Przygód” wyruszyli na wycieczkę do Krakowa.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Inżynierii Miejskiej i choć muzea zazwyczaj bywają  nudne,  tutaj  było  zupełnie  inaczej. Zwiedziliśmy wystawę „Wokół Koła”, gdzie mogliśmy np. pobiegać na obrotowym kole, dzięki pracy którego jeździliśmy windą,  pojeździć autem na kwadratowych kołach albo za pomocą podmuchów powietrza utrzymać w górze gumową piłkę. Zwiedzaliśmy też halę poświęconą właśnie inżynierii miejskiej, gdzie oglądaliśmy elementy drewnianych rur wodociągowych, liczniki prądu, pierwsze pralki, a także powojenne i międzywojenne samochody, motocykle, tramwaje i autobusy.

Wzięliśmy tam też udział w lekcji pn. „Magia w kuchni” gdzie za pomocą drożdży, mąki, sody, octu, cukru, jajek i innych składników przeprowadzaliśmy ciekawe eksperymenty. Mogliśmy zapoznać się z fizyką w praktyce. Było super!

Drugim miejscem, które odwiedziliśmy tego dnia był „Ogród Doświadczeń im. St. Lema”.

W ładnie urządzonym zielenią parku znajdowały się stanowiska, przy których poznawaliśmy prawa hydrostatyki, optyki, akustyki i astronomii. Wszystkiego doświadczaliśmy sami i mogliśmy też sami sprawdzać teorie naukowe. Z uśmiechem na twarzach i radością uczyliśmy się - dobrze się przy tym bawiąc. Na zakończenie poszukiwaliśmy „zaginionej szkatułki” przy  pomocy kompasu i wskazówek ukrytych w poszczególnych punktach.

No i żeby ostatecznie można było uznać wycieczkę za udaną, w drodze powrotnej udaliśmy się do Mc Donalda. :-)

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (05-05-2017, 04:41:21), zdjęcia: G. Chraścina

4 maja odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Akademię  przygotowali  uczniowie  klasy  5a  oraz  Chórek „Wiolinki”.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Cisowska (05-05-2017, 04:35:12), zdjęcia: A. Dawid

„Śpiewam piosenkę dla Ziemi, na której żyję od lat. Chcę podziękować jej za to, że dała mi życia dar….”

Takimi słowami piosenki zostali powitani wychowankowie Ośrodka  Edukacyjno-Rewalidacyjno-Wychowawczego,  którzy  przyszli  do  naszej  szkoły (4 maja) wraz z opiekunami z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie z klasy 2a zaprezentowali ekspresyjny taniec w obronie Ziemi, a z klasy 5a przedstawienie pt.: „Drzewo, które umiało dawać”.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (07-05-2017, 06:24:12), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Tradycyjna wyprawa w rejon Pilska na początku maja (1-2 maja) i jak zwykle na trasie spotkał nas śnieg. Na naszym głównym szlaku tzw. pętli Rysianka było go w śladowych ilościach, ale na pokonywanej już w tym roku, a mianowicie 1. kwietnia trasie Rysianka - Pilsko, było go miejscami nawet około metra. Ten fragment czerwonego szlaku pokonała grupa ambitna Szymona i gimnazjalistów, bez plecaków oraz zbędnego ciężaru. Pozostali albo odpoczywali w schronisku, albo schodzili do pojazdów, by zabrać się do domu. Pierwszego dnia pogoda bardzo nam dopisała. Było silne słoneczko i znakomita widoczność. Z Rysianki widać było Tatry. Pierwszy odcinek (16 km) był stopniowym wejściem pod górę na wysokość 1322m. Mieliśmy wiele postojów i dwa dłuższe odpoczynki w schroniskach na Abrahamowie i Słowiance. Wszędzie było dużo ludzi, którzy albo szli z flagami na różne swoje lokalne rajdy, albo pokonywali trasę na rowerach czy kładach. Na samej Rysiance mieliśmy dłuższy odpoczynek i zjedliśmy ciepły posiłek. Nasza ambitna grupa wyszła już wcześniej do przodu i ruszyła z P. Goprowcem - Kukuczką na Halę Miziową i tam w schronisku zjadła, jak na warunki turystyczne, solidny posiłek (zupa za 12zł, naleśniki za 7zł). Czas było szykować się do odpoczynku. Grupa jednodniowa zeszła 6 km odcinkiem do aut, a dwudniowa przeszła do schroniska na Lipowskiej Hali, by szykować się tam na nocleg. Mieliśmy zarezerwowany jeden pokój i miejsca na świetlicy. Wszyscy spaliśmy w swoich śpiworach i niektórzy po raz pierwszy w życiu spędzili tak noc w śpiworze w schronisku. Standard schroniska był wysoki (koszt w pokoju 42zł) i obsługa bardzo miła. Na drugi dzień, po posiłku i naukach o prawidłowym żywieniu wyruszyliśmy łagodną trasą przez szerokie hale (Redykalną, Cukiernica) do schroniska Na Boraczej Hali. Po drodze skropił nas mały deszczyk, ale się rozpogodziło. Dłuższy odpoczynek, posiłek i zeszliśmy do Węgierskiej Górki. Tutaj po drodze złapał nas od godz. 13.00 - 14.00 solidny deszcz. Przy ostrym zejściu z Borsuka nie było to miłe. Wszyscy mieli dobre peleryny, ale w butach było mokro. W Węgierskiej Górce przy Forcie Wędrowiec ponownie zwiedziliśmy bunkry, ale tym razem z przewodnikiem, który przekazał ciekawe informacje historyczne. Bus zabrał nas do Nierodzimia i już od 16.00 mogliśmy odpoczywać w domowych zaciszach. Wycieczka należała do trudnych, ale ciekawych. Był to trening przed innymi wyprawami. Dziękuję za pomoc i zaangażowanie się rodziców.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (04-05-2017, 06:10:35), zdjęcia: G. Chraścina

27 kwietnia odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie klasy 2a pod opieką p. Doroty Cisowskiej przygotowali piękny występ – taniec przy muzyce. Natomiast klasa 5a pod opieką p. Lucyny Raszki przygotowała przedstawienie pt. „Drzewo, które umiało dawać”. Cała część artystyczna przypadła wszystkim do gustu, o czym świadczyły oklaski, którymi zostali nagrodzenia uczniowie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (15-05-2017, 04:39:12)

26 kwietnia w SP1 w Ustroniu odbył się pierwszy konkurs angielsko – muzyczny pod nazwą „I love singing”. Wykonawcy musieli zaprezentować 1 utwór w języku angielskim. Naszą szkołę reprezentowały 4 uczestniczki: Kaja Piotrowska z klasy IIb, Maja Raszak z klasy IIIb,  Julia Bączek z klasy IV oraz Milena Szypuła z klasy V. Wszyscy uczestnicy byli świetnie przygotowani. Jury przyznało 3 miejsca oraz 3 wyróżnienia. Nasze dziewczyny spodobały się jurorom, i tak Milena Szypuła zajęła trzecie miejsce, a Maja Raszka zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy!

dodał: R. Raszyk (04-05-2017, 05:40:15), zdjęcia: MKS Ustroń

Nasi trzej uczniowie: Karol Gierczak, Piotr Szturc i Bartosz Mrowiec uczestniczyli w XXXVII Międzynarodowym Turnieju Piłki Ręcznej Lajkonik Cup w Krakowie w dniach od 22 do 24 kwietnia 2017 r. Nasi uczniowie brali udział w turnieju jako zawodnicy MKS Ustroń i jako drużyna zajęli 6 miejsce na 16 drużyn. Chłopcy mieli okazję być częścią imprezy, która liczyła 1500 zawodników i 3000 kibiców na trybunach!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (23-04-2017, 07:16:14), zdjęcia: MDK Prażakówka

20 kwietnia w MDK „Prażakówka” w Ustroniu odbył się Miejski Konkurs Pięknego Czytania. W kategorii klas pierwszych Maja Misiniec otrzymała wyróżnienie, podobnie Milena Ciemała wśród uczniów klas drugich. Natomiast w kategorii klas trzecich nasza uczennica Natalia Bukowczan zajęła I miejsce! Gratulujemy!

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Giza (09-04-2017, 12:23:16), zdjęcia: P. Sztefek

W sobotę, 8 kwietnia naszą szkołę odwiedzili wyjątkowi goście. W naszych progach zawitali przyszli uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi rodzicami. Gości uroczyście przywitał dyrektor szkoły, p. Roman Langhammer. Następnie dzieci wraz z opiekunami wyruszyły zwiedzać szkołę. Nauczyciele przygotowali wiele atrakcji dla naszych małych gości. Dzieci uczestniczyły w zajęciach ruchowych, plastycznych i muzycznych. Miały krótką lekcję języka angielskiego, a także  zostały zaproszone do tańca country przygotowanego przez uczniów klasy 3 b. Dzieci zwiedziły sale lekcyjne, gabinet dyrektora, sekretariat, gabinet pedagoga szkolnego oraz stołówkę.

Dużą atrakcją dla dzieci była możliwość pisania i rysowania na tablicy interaktywnej w pracowni komputerowej oraz zabawy w sali gimnastycznej.

Mamy nadzieję spotkać naszych małych przyjaciół już we wrześniu jako uczniów naszej szkoły. Do zobaczenia!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (10-04-2017, 04:30:24), zdjęcia: R. Raszyk

8 kwietnia Patrycja Sosna, Wiktoria Majchrowska, Karol Gierczak i Dawid Mika wzięli udział w Powiatowym Turnieju BRD w Kończycach Wielkich. Nasza drużyna była najlepsza w Ustroniu, a w eliminacjach do turnieju finałowego uplasowała się w skali powiatu na miejscu III. W finale  wystąpiło  sześć  ekip,  a każda z nich rywalizowała w pięciu konkurencjach: test teoretyczny, test ze skrzyżowań, udzielanie pierwszej pomocy w praktyce, rowerowy tor przeszkód i miasteczko ruchu drogowego. Nasza drużyna okazała się bezkonkurencyjna w teście wiedzy (53 poprawne odpowiedzi na 60 pytań), druga w skrzyżowaniach (38 poprawnych odpowiedzi na 40 pytań), druga z udzielania pierwszej pomocy (16 pkt na 20 możliwych do zdobycia), trzecia na torze przeszkód i ostatnia na miasteczku ruchu drogowego...

Niestety, punkty stracone w tej ostatniej wymienionej konkurencji, zepchnęły nas  z  drugiego  na  czwarte  miejsce.  Program  przeliczeniowy  jest bezwzględny dla wszelkich błędów na torze przeszkód i miasteczku ruchu drogowego. Wielka szkoda, gdyż do trzeciego miejsca straciliśmy tylko 1 pkt.

Wyniki:

1. SP Kończyce Wielkie - 62 pkt

2. ZSP Wisła - 79 pkt

3. SP Zebrzydowice - 87 pkt

4. SP-6 Ustroń - 88 pkt

5. SP-3 Skoczów - 106 pkt

6. SP Pogwizdów - 108 pkt

Miejsca indywidualnie naszych uczniów:

6. Karol Gierczak

7. Patrycja Sosna

17. Wiktoria Majchrowska

18. Dawid Mika

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (23-04-2017, 07:09:23), zdjęcia: MDK Prażakówka

5 kwietnia w MDK „Prażakówka” w Ustroniu odbyła się kolejna edycja Miejskiego Konkursu Ortograficznego. Spośród uczniów  reprezentujących naszą szkołą na podium w swojej kategorii wiekowej znalazła się tylko Natalia Bukowczan z klasy 3a, zajmując III miejsce. Serdecznie gratulujemy!

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Dawid (07-04-2017, 05:40:24), zdjęcia: A. Dawid

Autyzm - znamy i chcemy pomagać. Pod tym hasłem uczniowie klasy 2a po raz drugi aktywnie włączyli się w akcję. Przypomnieli sobie czym jest Autyzm i jak zachować się gdy widzimy, że ktoś zachowuje się "nie standardowo". Swoim zachowaniem i postawą możemy pomóc osobom z Autyzmem i ich bliskim czuć się dobrze w społeczeństwie!

Zachęcamy również do obejrzenia filmu, który przygotowała klasa 5a ze swoją wychowawczynią p. Lucyną Raszką: --> FILM <--

[zobacz zdjęcia]

dodał: I. Bosak (05-04-2017, 05:54:45), zdjęcia: I. Bosak

W dniu 3 kwietnia w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii. Tematem widowiska była zwycięska bitwa pod Wiedniem oraz osoby królów elekcyjnych w Polsce. Uczniowie mogli podziwiać stroje noszone w XVII w. oraz uzbrojenie husarzy. W trakcie lekcji uczniowie odpowiadali na szereg pytań zadanych przez prowadzących - poprawne odpowiedzi nagradzane były świeżo bitymi monetami. Na wielki finał uczniowie  mogli  podziwiać  wystrzał  z  pistoletu skałkowego. Zapraszamy do galerii.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (09-04-2017, 12:29:35), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

1 kwietnia nie był dla amatorów nart biegowych „prima aprilisem”. Ośmioosobowa grupa z mieszanymi uczuciami jechała autami przez beskidzkie drogi w pięknym słońcu  nie widząc na szczytach górskich  śniegu. Nawet w Złatnej na parkingu spinając narty do przenoszenia w rękach zastanawiali się gdzie jest śnieg i czy ma sens taka wyprawa. Wystarczyło przejść  50 m w las, by na trasie turystycznej zobaczyć duże płaty zlodowaconego śniegu. Ciężko było po nim przejść  a co dopiero mówić o przejeździe na nartach. Więcej niż połowę pierwszego odcinka  trasy do Trzech Kopców szliśmy w butach turystycznych. Pokonaliśmy 3 km trasy i 300 metrów przewyższenia.  Później pojawił się śnieg i kolejne 200 metrów przewyższenia w górę pokonywaliśmy na nartach. Trasa planowana do przejścia w 45 minut przedłużyła się do półtorej godziny. Na Trzech Kopcach zobaczyliśmy piękny ośnieżony szeroki szlak turystyczny i z zapałem poszliśmy w stronę Pilska. Trasa nas jednak zawiodła. Nie było torów narciarskich jak na Kubalonce czy w Czechach, a jedynie ślady po nartach skiturowych (kilka osób na tych nartach nas minęło) i dużo nierównych śladów po butach narciarskich. To spowodowało, że musieliśmy powoli i uważnie iść, tym bardziej, że  przed  nami  była  Palenica  (120  m przewyższenia). Zdobyliśmy ją i zjechaliśmy na Halę Cudziechową (80m w dół). Podeszliśmy kawałek i pomimo pięknej pogody uznaliśmy,  że  trzeba  zawracać. Byliśmy zbyt zmęczeni tym podchodzeniem na nartach biegowych. Na trasie było dużo turystów i oni na nogach szli szybciej niż my na biegówkach. To było deprymujące, gdyż zwykle na nartach pokonuje się trasę dwa razy szybciej.  Wróciliśmy w stronę Hali Rysianki. Geograficznego celu nie osiągnęliśmy, ale pojeździliśmy na biegówkach, spędziliśmy wiosenny weekend na nartach i przekonaliśmy się, że trasa pomiędzy Pilskiem a Rysianką  nawet  do  połowy  maja  nie  będzie   sucha  i możliwa do pokonania bez śniegu. W drodze powrotnej na ostatnim śnieżnym stromym odcinku, który pokonywaliśmy w zmienionych butach, odczuliśmy trudy wiosennego wędrowania. Dosłownie zapadaliśmy się w śnieg do połowy uda, gdyż był on miękki a co gorsza roztapiał się i wpadało się w podśnieżne potoki.

Wniosek z wyprawy: przyroda zrobiła nam prima aprilis i przekonała nas, że na polskich szlakach można jedynie poruszać się na nartach turystycznych (ski-turach) i dlatego tym bardziej należy dzieci wyróżnić odpowiednimi odznakami i nagrodami, co będzie zrobione w najbliższym czasie. Z kolejnymi wycieczkami poczekamy do przełomu kwietnia i maja.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Chraścina (05-04-2017, 05:53:34), zdjęcia: Atuś

25 marca w sobotę wzięliśmy udział w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, które odbyły się na stadionie Piasta w Gliwicach. Jednej z naszych par brydżystów udało się zdobyć pierwszy punkt klasyfikacyjny PZBS – tak zwany PKL.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (28-03-2017, 06:04:15), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Wiosenne szukanie zimy na biegówkach udało się. Mała grupa pasjonatów biegania na nartach (7 dzieci i 4 dorosłych) wyjechała wyciągiem na Skrzyczne (25 marca). Do Hali Jaworzyna właściwie nie było żadnych śladów śniegu. Potem pojawiły się płaty i wstęgi śniegu, po których szusowali ostatni narciarze. Na stacji końcowej wyciągu zapięliśmy  narty i podjechaliśmy do schroniska. Śniegu było w wystarczającej ilości i po krótkim posiłku, wypiciu zapasów z plecaków (podbiciu i uzupełnieniu książeczek) dzieci spragnione ruchu podchodziły na górkę i zjeżdżały. Pierwszy odcinek trasy na  Małe  Skrzyczne  był  bardzo  miły.  Lekki  zjazd  po miękkim śniegu i tylko jedna mała przerwa na zdjęcie nart i przejście po trawie. Później do Malinowskiej Skały musieliśmy robić częste przerwy na zdjęcie nart  i przejście na nogach. Po ostrej narciarskiej wspinaczce  (na jodełkę i bokiem) na tą ośnieżoną skałę, na której szczycie dzieci bawiły się w narciarstwo alpejskie, czyli zjeżdżały i podchodziły, mieliśmy  bardzo ciężkie zejście po zawalonym drzewami szlaku. Musieliśmy zejść bokiem  na  nieubity  śnieg  i  silnie  trawersować  między młodymi świerczkami.  Nie dało się zejść z nart, gdyż nogi zapadały się w głęboki śnieg i wpadały do „podśnieżnych” potoków. Zjechaliśmy zaśnieżony polanami, przeszliśmy trawersem przez las i doszliśmy do „stokówki” , czyli leśnej drogi łączącej Przełęcz Salmopolską ze schroniskiem pod Baranią Górą, liczącą  17km. Tydzień wcześniej przeszliśmy na rajdzie „Ku źródłom Wisły” inny jej fragment spod Zielonego Kopca do żółtego szlaku na Cieńków Wyśni, a teraz przeszliśmy od Zielonego Kopca na Przełęcz Salmopolską.  Większość  trasy (3/4) była ładnie ośnieżona i nasz lekki zjazd był  bardzo  przyjemny.  Nasza  wycieczka  nieco  się wydłużyła (1 godz.) z racji ciągłych postojów na zdejmowanie nart.  Dzieci mają już do perfekcji opanowane zapinanie nartek, dokładnie wyćwiczyły wchodzenie na górki i wzniesienia oraz dość dobrze panują nad zjazdami na biegówkach. Miękki śnieg pozwalał bezpiecznie ćwiczyć te umiejętności.

 Wycieczka tak się udała, że myślę o następnej wyprawie za tydzień na Pilsko i Rysiankę, ale ta wyprawa dotyczyłaby jedynie dzieci  od czwartej klasy i starszych, gdyż przeszlibyśmy 17 – 18km i byłoby 600 m przewyższeń, w tym część z nartami na plecach. Dziękuję uczestnikom wycieczki , rodzicom-opiekunom, a szczególnie panu Ryszardowi Wilczkowi, który sam wybrał się na biegówki i sprawował opiekę nad innymi dziećmi.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: R. Langhammer (02-04-2017, 05:45:16), zdjęcia: R. Szczypka-Kuboszek

23 marca nasz chór „Wiolinki” pod opieką p. Małgorzaty Rymorz i p. Joanny Chraściny wystąpił w Domu Rolnika w Harbutowicach  z okazji Dnia Kobiet.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Nowak (28-03-2017, 05:54:54), zdjęcia: J. Nowak

Wiersz Jana Brzechwy „Na wyspach Bergamutach” zainspirował nas do wykonania makiety niezwykłej, baśniowej wyspy, na którą chcielibyśmy się wybrać z całą klasą. W projektach uwzględniliśmy: nazwę wyspy, jej flagę, środki transportu, którymi będziemy się przemieszczać  po  wyspie,  miejsca,  w  których będziemy mieszkać oraz miejsca rekreacji, w których będziemy spędzać wolny czas.

„Podobno z tego się wyrasta,

Podobno to z czasem się zmienia.

Ty się nie zmieniaj, już taki zostań,

Ty nie wyrastaj z marzenia”.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (26-03-2017, 14:38:24)

Policjanci z cieszyńskiej drogówki zakończyli eliminacje do 40 edycji Ogólnopolskiego Turnieju BRD. Zmagania uczestników turnieju odbyły się w dwunastu gminach powiatu cieszyńskiego. W zawodach wzięło udział łącznie 186 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjum. Ostatecznie wyłoniono drużyny, które awansowały do finału powiatowego.

Do finału awansowało łącznie 12 drużyn po przeprowadzeniu eliminacji we wszystkich gminach powiatu:

Szkoły Podstawowe:

1. SP Zebrzydowice

2. SP Kończyce Wielkie

3. SP Nr 6 Ustroń

4. SP Pogwizdów

5. SP Nr 3 Skoczów

6. SSP Nr 4 ZSP Nr 1

Gimnazjum:

1. Zebrzydowice

2. Skoczów Nr 1

3. Ustroń Nr 2

4. Wisła

5. Istebna

6. Kończyce Wielkie

Finał powiatowy odbędzie się 8 kwietnia 2017 o godzinie 8:00 w SP Kończyce Wielkie.

dodał: R. Raszyk (24-03-2017, 04:21:14), zdjęcia: R. Raszyk

20 marca nasze wicemistrzynie powiatu w tenisie stołowym (Kasia Siąkała, Monika Puzoń i Amelka Procner) pojechały na zawody wyższego szczebla, czyli zawody rejonowe w Chybiu. Zawody były rozgrywane wspólnie z gimnazjami, których reprezentanci w swojej kategorii. Ranga zawodów i obecność gimnazjalistów trochę speszyła nasze zawodniczki, które zresztą były najmłodsze na tych zawodach i do końca nie potrafiły pozbyć się tremy... W pierwszym meczu wygraliśmy 3:1 z SP Warszowice, by później przegrać 1:3 z SP Poręba. W meczu z mistrzem powiatu pszczyńskiego naszym dziewczynom kompletnie nic nie wychodziło i niestety przegrały. Później kolejna wygrana z SP Kobiór 3:0 i na koniec przegrana, po dobrej grze 2:3 z SP-1 Cieszyn. Nasze tenisistki zajęły czwarte miejsce i przed nami jeszcze wiele pracy, by na zawodach zawsze grać na 100% swoich możliwości.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (26-03-2017, 14:45:56), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W czasach kiedy dzieciom mówi się, że wszystko jest przyjemne, łatwe i piękne, sytuacje trudne ułatwia się poprzez osiągnięcia techniczne (auta, wyciągi), a niepowodzenie można zrekompensować jakąś przyjemnością czy zakupem. Wycieczka, w której dziecko musi pokonać własne słabości jest niemałym wyczynem. Międzynarodowy Rajd „Ku źródłom Wisły” (w tym roku 18 marca) właściwie zawsze należy do trudnych. Trasy nie są długie i uciążliwe, ale warunki pogodowe są zmienne i nieprzewidywalne. W tym roku spotkał nas na trasie śnieg i to świeży opad 10 centymetrowy, zimny wiatr i niskie (2°C) temperatury. Dodatkowym utrudnieniem była trasa nieoznakowana (szliśmy w stronę „stokówki”) i by nie nadrabiać trasy na ośnieżonej drodze szliśmy skrótem i musieliśmy korzystać z GPS. Zdaniem rodziców, którzy uczestniczyli w rajdzie, pogoda była niezła, gdyż lepszy świeży śnieg niż deszcz. Wszystko byłoby dobre, gdyby dzieci miały rękawice. Trzeba podkreślić, że buty były dobrze dobrane do warunków pogodowych. Wiejący wiatr spowodował, że nie robiliśmy długich postojów, nie zatrzymaliśmy się na Cieńkowie w restauracji „Ranczo” i szybko dotarliśmy do celu (około 12.15). Nie było czasu zjeść kanapek i słodyczy. Na miejscu w Czarnem w Wiacie był pyszny żurek z jajkiem i kiełbaską, herbatka i pączki. Ponieważ około 13.00 mocno zaczęło podać, więc nie było konkursów na świeżym powietrzu a jedynie konkursy piosenek, wierszy. Każdy kto spróbował swoich sił w występach otrzymał nagrodę. My jako grupa mieliśmy III miejsce. Puchar zdobyli Czesi, drugie miejsce przypadło Słowakom, a dla niektórych dzieci było zaskoczeniem, że turyści  z  zagranicy  mówili  płynnie  po  polsku  tylko  z  innym  akcentem.  Nasze  zmniejszone „Wiolinki” zachwycały swoimi piosenkami i właściwie wszyscy byli zadowoleni z rajdu rozpoczynającego nowy sezon turystyczny. Przypominam o zapłacie na legitymację PTTK w kwocie 20zł za 2017 rok i 26zł za wyrobienie nowej.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: A. Giza (22-03-2017, 04:49:19), zdjęcia: A. Giza

17 marca uczniowie klasy VI wraz z opiekunami spotkali się o godzinie 19.00 w naszej szkole. Po pierwszych okrzykach zachwytu i radości wyrażonej licznymi piskami przystąpiliśmy do przygotowania miejsc do spania. Naszą "sypialnią" była świetlica oraz sala gimnastyczna.  Uczniowie oprócz śpiworów i poduszek zabrali ze sobą mnóstwo dobrego humoru i energii.  Dla uczniów przygotowano wiele atrakcji. Początek spotkania wypełniła rywalizacja sportowa. Odbył się  mecz piłki nożnej, później koszykówki i piłki ręcznej. Uczniowie grali też w tenis stołowy. We wszystkich zmaganiach sportowych dzieci wspierane były przez swojego wychowawcę – p. Rajmunda Raszyka. Prócz tego wszyscy wzięliśmy udział w projekcji bajki "Sekretne życie zwierzaków domowych". O godzinie 22.00 zjedliśmy pyszną pizzę, co tylko naładowało nasze akumulatory do dalszej zabawy. Na każdym etapie naszych zabaw nie brakowało wszystkim dobrego humoru i pozytywnej energii. Uczniowie klasy VI wykazali się wyjątkową aktywnością fizyczną, byli bardzo chętni i zaangażowani we wszelkie sportowe rozgrywki. O godzinie 3.00 uczniowie chętnie udali się na spoczynek.

Taka noc w szkole, to doskonała okazja  do  lepszego  poznania  naszych  wychowanków,  a  dla  nich  okazja  do  głębszej  integracji,  przełamywania różnorodnych barier, umacniania więzi.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Chraścina (05-04-2017, 05:39:21), zdjęcia: Atuś

17 marca odwiedził nasz Klub "Atuś" arcymistrz brydżowy – Ryszard Kiełczewski. Podzielił się on  z nami swoją wiedzą  i  doświadczeniem.  Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Mamy nadzieję na jego częste wizyty biorąc pod uwagę fakt, że nasz Gość wyszkolił wielu mistrzów tej pasjonującej gry.

[zobacz zdjęcia]

dodał: I. Bosak (18-03-2017, 17:02:21), zdjęcia: I. Bosak

W dniu 16 marca odbył się w naszej szkole Miejski Konkurs Przyrodniczy pn. "Mistrz Przyrody - mapa bez tajemnic". Uczestnikami byli uczniowie ustrońskich szkół podstawowych.

I miejsce zajął Dariusz Ostrowski z SP 1, na drugim miejscu uplasowała się uczennica naszej szkoły Wiktoria Majchrowska, natomiast trzecie miejsce wywalczył Filip Tomiczek (również uczeń naszej szkoły). Tuż za podium znalazły się uczennice naszej szkoły: Marcelina Burawa (m-ce IV) oraz Kornelia  Wilczek (m-ce V). Wszystkim uczestnikom gratulujemy wyników i zapraszamy w przyszłym roku.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Nowak (18-03-2017, 16:58:14), zdjęcia: J. Nowak

Wiersze E. Lipskiej „Takie czasy” i T. Różewicza „List do ludożerców” interpretowane na lekcjach języka polskiego skłoniły nas do refleksji nad zachowaniem ludzi obojętnych na przejawy zła w otaczającym nas świecie. Stały się również inspiracją do twórczego wyrażania naszych postaw.  W  formie  plakatu „Szkoła bez przemocy”, chcemy promować zasady właściwego zachowania w szkolnym środowisku. Aby czuć się dobrze i bezpiecznie sami musimy być wzorem dla swych rówieśników oraz podejmować takie działania, które zapobiegną różnego rodzaju agresji, przemocy, szantażom czy zastraszaniu.

„W naszej szkole dobrze się czujemy i przemocy TU nie chcemy”. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (15-03-2017, 04:42:24), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Chociaż w marcu śnieg jest jedynie na stokach narciarskich, to w tym roku marcowe warunki na Czantorii  były dobre. Byliśmy trzykrotnie na Czantorii na nartach (ostatni raz 14 marca).

W wyjazdach uczestniczyło 11 dzieci , co w przekroju trzech dni dało 18 dzieci i 7 dorosłych. Przy wykorzystanych ponad 140 wyjazdach na górną stację na Polanę Stokłosica na Czantorii daje na osobodzień średnio 6 wyjazdów na osobę na wyciągu krzesełkowym. Gdybyśmy wykupywali dwugodzinne karnety, to koszt ich wyniósłby około 1000zł, natomiast gdybyśmy płacili za każdy wjazd do góry, to koszt wyjazdów wyniósłby około 1500zł. Dziękujemy zarządowi i panu Zbigniewowi Kufrejowi - prezesowi Czantorii - za umożliwienie tych darmowych wyjazdów. Szkoda tylko, że tak mało dzieci skorzystało z tych możliwości.  Myślę, że różne popołudniowe zajęcia dzieci uniemożliwiły im jazdę na nartach.  W przyszłym roku , jak się uda i pozwolą warunki pogodowe, to może spróbujemy wyjazdów w soboty marcowe, by młodsze dzieci mogły razem z rodzicem pojeździć na nartach. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za udział w tej zimowej akcji.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (12-03-2017, 07:52:12), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

13 osób z naszej szkoły pojechało na turniej o Mistrzostwo Ustronia w szachach (9 marca). Mistrzem Ustronia został uczeń gimnazjum  Miłosz Głąbiński, a wicemistrzami  Kamil Podżorski - uczeń SP 1 i Maja Nieckarz z naszej szkoły. Wszyscy są członkami Olimpii Goleszów.

Maja zdobyła I miejsce w swojej kategorii, a pozostali uczniowie uplasowali się na dobrych miejscach Mariusz Chruszcz – IV miejsce, Adam Jurasz – VII miejsce, Piotr Macura IX miejsce.  Pozostałym poszło nieco gorzej, ale naszym  dużym osiągnięciem było II miejsce  Szymona Sikory w kategorii klas IV-VI .

Gratulacje dla naszych medalistów  i uczestników zawodów. Mamy silna drużynę, ale SP 1 też ma silną grupę i to młodszych zawodników. Michał Niesyt zdobył II miejsce w kategorii klas I-III oraz IV w ogólnym rozliczeniu, a  jest z rocznika 2010. Dzieci z Ustronia potrafią grać w szachy i są silnymi zawodnikami.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (12-03-2017, 07:47:45), zdjęcia: R. Raszyk

8 marca nasi piłkarze ręczni uczestniczyli w zawodach miejskich. W pierwszym meczu zagraliśmy z SP-2 i niestety przegraliśmy ten mecz dwoma bramkami 11-13, choć w dramatycznych okolicznościach, gdyż na 20 sekund przed końcem było 11-12 i Mateusz Kuczera miał okazję sam na sam i mógł być remis... Później wygraliśmy gładko 14-1 z Polaną w meczu o trzecie miejsce. W finale SP-1 wygrało wysoko z SP-2 33-15. W zawodach wystąpili: Piotr Szturc, Karol Gierczak, Bartosz Mrowiec, Mateusz Kuczera, Hubert Jakubiec, Filip Tomiczek, Filip Krzak, Micheasz Kusiak, Dawid Mika i Tobiasz Szafarczyk.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (12-03-2017, 07:44:16), zdjęcia: R. Raszyk

6 marca odbyły się w Ustroniu miejskie eliminacje Turnieju BRD. Eliminacje miejsko–gminne składały się z pisemnego sprawdzianu wiadomości (test z przepisów ruchu drogowego) oraz jazdy sprawnościowej na rowerze. Test wiedzy składał się z 20 pytań, obejmujących zagadnienia dotyczące zasad i przepisów o ruchu pieszych i rowerzystów, znaków drogowych, sytuacji w ruchu drogowym oraz test – skrzyżowania, który składał się z 10 zadań polegających na ustaleniu prawidłowej kolejności przejazdu przez skrzyżowanie. Łączny czas rozwiązywania obu testów nie mógł przekroczyć 40 minut.   

We wszystkich kategoriach nasi uczniowie osiągnęli znakomite wyniki. Najlepszą uczestniczką  turnieju  okazała  się  Patrycja  Sosna,  która  napisała bezbłędnie test wiedzy - brawo! Miejsce drugie zajął Dawid Mika, który jako jedyny bezbłędnie przejechał tor przeszkód, miejsce trzecie Karol Gierczak, a czwarte Wiktoria Majchrowska. Uzyskane wyniki pozwoliły wygrać w Ustroniu i powinny spokojnie wystarczyć na awans do ścisłego finału powiatowego, który odbędzie się w SP Kończyce Wielkie 8 kwietnia. Poniżej wyniki:

Patrycja Sosna - test wiedzy 20/20; skrzyżowania 8/10; tor 6 pkt karnych

Dawid Mika 18/20; 6/10; 0 pkt. karnych

Karol Gierczak 18/20; 9/10; 11 pkt karnych

Wiktoria Majchrowska 16/20; 8/10; 12 pkt karnych

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (12-03-2017, 07:41:14), zdjęcia: R. Raszyk

6 marca odbyły się w SP-1 zawody miejskie piłki ręcznej dziewcząt. Nasze dziewczęta w pierwszym meczu zagrały z gospodyniami SP-1 i po bardzo wyrównanym meczu przegrały 14-10. W meczu o 3 miejsce nasze dziewczęta wygrały pewnie 9-4 z SP-3 Ustroń-Polana. W turnieju zagrały: Emilia Szczotka, Marcelina Burawa, Martyna Fedyczkowska, Julia Sikora, Julia Krzemień, Magdalena Nowak, Amelia Rduch, Nikola Lewandowska, Wiktoria Chlubicka, Agnieszka Stanna i Emilia Kempa.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (05-03-2017, 06:45:14)

Turnieje Szkolnej Ligii Szachowej trwają. 4 marca w Strumieniu grało 6 uczniów z naszej szkoły.  W  turnieju B wygrał Mariusz Chruszcz, a  Adam Jurasz był 6 na 27 zawodników. Dobrze grali Piotr Macura, Kamil Kozłowski oraz drugoklasiści - Dominik Kozłowski oraz debiutująca w turniejach Nikola Herezy. Po południu na kolejnym turnieju na IV kategorię dobrze spisał się Adam Jurasz, który był trzeci i zdobył wyższą IV kategorię sportową. Próbowali też swoich szans Piotr Macura, Kamil Kozłowski i Agatka Jochacy, ale niestety jeszcze muszą trochę poćwiczyć. Ponieważ  tydzień temu w Goleszowie powygrywali ciekawe książki szachowe, więc mają z czego się uczyć i doskonalić. W pucharze Żabiego Kraju (po południu) brał też udział Mariusz Chruszcz, gdzie wśród dzieci (do lat 12) zdobył 3 miejsce. Jest to ciężki turniej dla dorosłych i mistrzów, ale nawet przegrywając mecze zdobywa się tam punkty FIDE, które pozwolą zdobyć w przyszłości III kategorię.

Dziękuję dzieciom za udział, a rodzicom za organizowanie wyjazdów na zawody i wsparcie zawodników.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (05-03-2017, 06:54:12), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Chociaż jeszcze kalendarzowa zima to nasz wyjazd na narty na Czantorię (2 marca) był dosłownie łapaniem jej resztek. Na naszej marcowej wyprawie mieliśmy, w czasie dwugodzinnych zjazdów, bogaty przegląd pogodowy - czyli wiatr, deszcz, grad, śnieg i słońce. Warunki śniegowe były naprawdę dobre. Dół był nieco rozjechany, środek lekko roztopiony, ale bez przetarć, a góra była idealna. Dlatego jeździliśmy na dużym wyciągu, na krzesełku. Ponieważ poza naszą grupą było jeszcze czterech narciarzy, to stok był równy, bez muld i zwałów śniegu, co dawało duży komfort i łatwość jazdy. Śnieg był mokry, więc nie dało się jeździć szybciej, a jedynym mankamentem było to, że jak się ktoś wywrócił to miał mokre ubranie. Na stoku było 8 uczniów i 3 opiekunów. W tej grupie zrobiliśmy 61 odbić biletów na wyjazd, czyli większość zjechała 7 razy, a kilka osób po 3 lub 4.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: M. Rymorz (05-03-2017, 06:40:15), zdjęcia: MDK Prażakówka

We wtorek, 28 lutego nasz chór "Wiolinki" wystąpił w XIV Miejskim Przeglądzie Szkolnych Zespołów i Solistów w Ustroniu. Jurorzy docenili  naszą pracę przyznając nam drugie miejsce!

Tym samym 20 marca wystąpimy w powiatowym przeglądzie zespołów w Cieszynie. Ponadto na 3 czerwca dostaliśmy zaproszenie do Ustronia na koncert Dzieci Dzieciom.

Wiele godzin pracy przyniosło efekty z czego się bardzo cieszymy.

W kategorii solistów szkół podstawowych wystąpiły 4 reprezentantki naszej szkoły: Alicja Marekwica z kl.I, Martyna Kubień z kl.III, Vanessa Saniternik z kl.IV oraz Milena Szypuła z kl. V. Sukces odniosła Milena Szypuła, która zajęła pierwsze miejsce!

Wszystkim wykonawcom i nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (27-02-2017, 05:16:26)

W niedzielę (26 lutego) był zorganizowany kolejny  turniej  XXVII  Międzynarodowy  Turniej  Szachowy  w  Goleszowie.  Z  naszej  szkoły  startowali członkowie Olimpii Goleszów  i w kategorii do 10 roku życia zajęli następujące miejsca:  Maja Nieckarz – 6 miejsce, Mariusz Chruszcz – 10 miejsce, Oliwier Gawlik – 16 i Piotr Paszek 17. W tym międzynarodowym turnieju  brało udział 102 zawodników i grali już mistrzowie i kandydaci na mistrzów.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (27-02-2017, 05:14:12)

W sobotnim turnieju (25 lutego) w Goleszowie wzięło udział 60 zawodników.  Z naszej szkoły startowało 12 zawodników i wszyscy byli w 23 osobowej grupie do 10 roku życia. Najlepiej w tej grupie spisała się Maja Nieckarz (2 miejsce), Adam Jurasz (4 miejsce), Mariusz Chruszcz (6 miejsce). Pozostali zajęli kolejno miejsca : Oliwier Gawlik (8), Piotr Macura (11), Kamil Kozłowski (15) i Agata Jochacy (16). Debiutował Filip Górniok z klasy I i miał 3 wygrane na 9 meczy oraz Oliwia Borkowska.  Dobrze poradzili sobie uczniowie klas II - Piotr Paszek i Dominik Kozłowski oraz uczennica klasy trzeciej Martyna Kubień. Gratuluję wszystkim uczestnikom i  odpowiednio ich nagrodzę.

dodał: R. Langhammer (26-02-2017, 16:43:18), zdjęcia: G. Chraścina

23 lutego Dyrektor Szkoły wręczył dwóm uczennicom stypendia motywacyjne za pierwsze półrocze roku szkolnego 2016/2017:

- stypendium za osiągnięcia sportowe otrzymała uczennica klasy 5a – KATARZYNA SIĄKAŁA

- stypendium za wyniki w nauce otrzymała uczennica klasy 5b – WIKTORIA MAJCHROWSKA.

Kryteria przyznania stypendium określa regulamin, na podstawie którego w tym roku wychowawcy klas zgłosili 6 kandydatur, które następnie zaopiniowała Komisja Stypendialna. Ostateczną decyzję o przyznaniu stypendium podjął Dyrektor Szkoły.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (26-02-2017, 16:35:12)

23 lutego odbył się Noworoczny Turniej Tenisa Stołowego, który został rozegrany na auli Gimnazjum nr 1 w Ustroniu. Z  naszej  szkoły  pojechało dziewięć osób: Kasia Siąkała, Amelia Procner, Szymon Balcar, Piotr Szturc, Mateusz Kuczera, Remigiusz Bury, Dawid Heczko, Piotrek Grabowski i Szymon Sikora. Turniej zakończył się naszym ogromnym sukcesem, gdyż Kasia Siąkała i Piotrek Szturc zdobyli I miejsca, a Amelia Procner wywalczyła III miejsce! Warto odnotować jeszcze znakomite IV miejsce, które zdobył Szymon Balcar. Jest to dobry prognostyk przed zbliżającymi się zawodami rejonowymi, które czekają w marcu nasze aktualne wicemistrzynie powiatu (Kasia Siąkała/ Monika Puzoń/Amelia Procner).

dodał: R. Raszyk (26-02-2017, 16:32:21)

22 lutego odbył się I Szkolny Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W turnieju rywalizowali tylko uczniowie naszej szkoły, gdyż  był  to  nasz wewnętrzny  turniej, który między innymi służył do wyłonienia składu drużyny, która w marcu pojedzie rywalizować w eliminacjach powiatowych. Turniej składał się z dwóch etapów: części teoretycznej i praktycznej, były również dwie kategorie wiekowe: klasa IV i V-VI. Klasa IV pisała test 25 pytań z przekroju materiału, który został do tej pory zrealizowany na zajęciach technicznych z zakresu przepisów ruchu drogowego, a klasy starsze pisały test 25 pytań i dodatkowo test 10 pytań z samych skrzyżowań. Część praktyczna polegała na jeździe rowerem na torze przeszkód na dużej sali gimnastycznej. Zmagania rowerzystów oglądali i dopingowali uczniowie klas 4-6 z nauczycielami.

Wyniki klasyfikacji klasy IV:

1. Aleksandra Husar

2. Serafin Cichocki

3. Piotr Grabowski

3. Szymon Heller

Wyniki klasyfikacji klas V-VI:

1. Patrycja Sosna

2. Dawid Mika

3. Micheasz Kusiak

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (21-02-2017, 05:40:14), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Trasa w stronę Baraniej Góry to była zawsze wycieczka na biegówkach na koniec sezonu na Rajdzie Narciarsko – Pieszym Ku Źródłom Wisły. W tym roku  Rajd odbędzie się 18 marca i jego zakończenie będzie miało miejsce w dolinie Białej Wisełki (tak jak w zeszłym roku) i dojście będzie od strony Cieńkowa i Malinki, więc tą piękną trasę na biegówkach zaliczyliśmy o miesiąc wcześniej (18 lutego).

Nasz 16-kilometrowy marsz na nartach nie należał do łatwych, ale warunki śniegowe były wspaniałe. Z Kubalonki przez Stecówkę i Karolówkę (szl. czerwony, czarny i niebieski) szliśmy w wspaniałej zimowej scenerii i przecieraliśmy szlak. Dorosły przewodnik musiał wytyczać drogę. Było ciągle pod górę i dla niektórych nie było łatwo. Nie dało się jednak rozdzielić i dla słabszych zorganizować krótszego przejścia. Schronisko na Stecówce było nieczynne i czekanie przez 4 godziny na grupę na świeżym powietrzu mijało się z celem wycieczki. Prócz tego rodzice dzieci teoretycznie słabszych chcieli być  blisko  swoich  pociech  a  ci,  niby słabsi okazali się znakomitymi chodziarzami i nadawali tempo wycieczce na samym początku. Musieliśmy wszyscy zajść na  posiłek do schroniska i tam odpocząć. W drodze powrotnej wybraliśmy krótszą i łatwiejszą trasę.  Jechaliśmy  2/3 trasy w dół po ośnieżonej drodze. Z boków były lodowe koleiny wyrobione przez auta,  ale środkiem dało się spokojnie poruszać na biegówkach. Nie było to łatwe, ale zjazd dzieciom, pomimo upadków, bardzo się podobał. Nasz bus czekał na przełęczy Szarcula i tam też czekały auta od rodziców, którzy szli z nami. Musieliśmy w drodze powrotnej zejść ze szlaku czarnego do zapory w Czarnem i wyjść na Stecówkę i znaną trasą iść w stronę Kubalonki. Okazała się to trudna przeprawa, gdyż mamy sezon ferii i na tym odcinku kursowały w  dużych  ilościach  kuligi.  Musieliśmy uważać na woźniców i rozpędzone konie. Nasze dzieci skarżyły się, że dorośli z kuligów są niewychowani, gdyż śmiali się z ich upadków na nartach. W marcu takich utrudnień nigdy nie ma i było to dla nas zaskoczeniem i niemiłą wychowawczą nauczką. Dzieci zostaną nagrodzone książeczkami i odznakami i mam nadzieję,  że znajdą siły by iść na nartach w ośnieżone góry.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Nowak (20-02-2017, 04:47:14), zdjęcia: J. Nowak

Nie masz zbyt dużo czasu na rozrywkę i relaks? Nudzisz się i nie wiesz, co ze sobą zrobić? Cierpisz na bezsenność? Sięgnij po książkę z naszej biblioteki i zawalcz o tytuł „Książkowego Mola”. To idealny sposób na Twoje kłopoty! Czytać książkę możesz zawsze i wszędzie. A jeżeli jakaś Cię znuży... Cóż, przynajmniej spokojnie zaśniesz.

Nie zwlekaj, tylko weź udział w szkolnym konkursie czytelniczym i wybierz książkę na każdą okazję! Szczegóły w bibliotece.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (19-02-2017, 14:30:24), zdjęcia: M. Rymorz

15 lutego, w środę, uczniowie klasy IIa od samego rana mieli pełne ręce roboty, gdyż pod czujnym okiem trzech mam, uczestniczyli w warsztatach krawieckich. Trochę własnych sił i pomysłów, trochę pomocy i... zobaczcie sami co powstało...

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Dawid (19-02-2017, 14:28:12), zdjęcia: A. Dawid

W ramach realizacji programu profilaktyki, w szkole odbyły się (15 lutego) zajęcia dla naszych uczniów prowadzone przez p. Ireneusza Brachaczka, które miały na celu podniesienie  świadomości uczniów i odpowiedzialności za siebie i innych.

Z uczniami klas I-III poruszono temat szeroko pojętego bezpieczeństwa  oraz odpowiedniego sposobu reagowania w sytuacjach zagrożenia.

Podczas spotkania z klasami IV-VI p. Ireneusz skupił się na zagadnieniu odpowiedzialności karnej nieletnich. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali i zadawali pytania.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (15-02-2017, 05:12:41)

Zawody szachowe w Strumieniu (11 lutego) były trudne. Najpierw rano były zawody pucharowe szkół o mistrzostwo Podbeskidzia. Była to czwarta edycja  i jako szkoła nie mamy szans zdobyć tam dobrej pozycji, bo nie startowaliśmy od początku, ale poleciłam ten cykl turnieju, by dzieci popróbowały swoich sił, poznały taką formę rywalizacji i przygotowały się do takich zawodów w przyszłym roku szkolnym. Z naszej szkoły udział w turnieju wzięło 5 uczniów (Mariusz Chruszcz, Oliwier Gawlik, Kamil i Dominik Kozłowscy oraz Martyna Kubień). Debiutantom: Dominikowi i Martynce poszło dobrze i chcą dalej brać udział w turniejach. Mariusz brał dodatkowo udział w turnieju o Puchar Żabiego Kraju, a Oliwier o podwyższenie kategorii sportowej. Zdobyli cenne doświadczenie i swoje umiejętności wykorzystają w kolejnych turniejach.

dodała: L. Raszka (15-02-2017, 05:06:21), zdjęcia: L. Raszka

8 lutego gospodarze Domu Narodowego w Cieszynie zaprosili nas do udziału w III Balu Aniołów, skierowanym szczególnie do dzieci z klas integracyjnych szkół podstawowych oraz ośrodków szkolno-wychowawczo-rewalidacyjnych powiatu cieszyńskiego. Pozytywnie odpowiedzieliśmy na zaproszenie, by wzorem ubiegłego roku uczestniczyć w pląsach, wygibasach oraz sprytnych sztuczkach tajemniczego iluzjonisty. Na zakończenie imprezy wszystkie Anioły zostały obdarowane drobnymi upominkami. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Zawada (15-02-2017, 05:03:45), zdjęcia: M. Zawada

W dniach od 6 do 10 lutego po raz kolejny gościły w murach naszej szkoły dwie wolontariuszki.Tym razem były to: Olga Kramarczenko z Rosji i Diantha Adristi Rahadja z Indonezji. Jak co roku, wolontariuszki zakwaterowane były u rodziny goszczącej, której to gorąco dziękujemy. Przez cały tydzień prowadzone były zajęcia kulturoznawcze z j.angielskiego, których tematyką były aspekty kulturowe i geografia Rosji i Indonezji. Celem wizyty było przybliżenie uczniom ciekawostek związanych z krajami, z których pochodzą wolontariusze, jak  również  umożliwienie  uczniom  doskonalenia  umiejętności  językowych  poprzez  kontakt  z  „żywym językiem”. Lekcje, które miały niecodzienny charakter, zwykle miały formę warsztatów i prezentacji multimedialnych, podczas których uczniowie m.in. poznali najzimniejsze miejsce na naszej planecie (miasto Ojmjakon na Syberii), czy też stanęli „oko w oko” z największym jaszczurem świata z indonezyjskiej wyspy Komodo. Nie zabrakło również lekcji na temat tańca czy  śpiewu,  poznaliśmy  kilka  zwrotów  po  rosyjsku  czy  indonezyjsku,  zapisywaliśmy  imiona  cyrylicą  czy śpiewaliśmy w wersji karaoke piosenkę „Ayo Mama”, której melodia i słowa zrobiły niezłą furorę. Uczniowie chętnie prosili dziewczyny o autografy oraz robili sobie z nimi zdjęcia. I tak dość rychło nadszedł czas, by się pożegnać... Mamy nadzieję, że wizyta studentek na długo pozostanie uczniom w pamięci i inaczej spojrzą na inne kraje i narodowości. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w ten projekt, w szczególności Rodzinie Goszczącej, Radzie Rodziców oraz p. Dyrektorowi - za stworzenie możliwości uczestnictwa w zajęciach w naszej szkole wolontariuszom z zagranicy i już teraz wyczekujemy wizyty kolejnej grupy studentów w niedalekiej przyszłości!

[zobacz zdjęcia]

dodała: R. Szczypka-Kuboszek (09-02-2017, 06:05:12), zdjęcia: DJ Gawlik

Wyjątkowe i niezapomniane wydarzenie, czyli bal Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 6 w Ustroniu, który odbył się 4 lutego 2017 br. w Restauracji Baldi w Harbutowicach przeszedł już do historii. Zabawa była wspaniała, a atmosfera wyjątkowa. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do jego organizacji, a co się z tym wiąże do zysku jaki udało nam się osiągnąć. Dziękujemy naszym Sponsorom, wśród których byli:

- Urząd Miasta Ustroń

- Kubala Ustroń

- Mokate Ustroń

- Sanatorium Uzdrowiskowe Orlik

- Basen - Centrum Szkoleniowo Rekreacyjne Park Poniwiec-Ustroń

- Uzdrowisko Ustroń

- Gresan Ustroń

- Perrot Ustroń

- Instal Fober Nierodzim

- Invicom SP.S.C.T.W.Univers Sp.Z.O.O.

- Mar.Sp.Z.O.O.-Ustroń

- Firma Handlowo Usługowa Medwid Maria - Górki Wielkie

- Gospodarstwo ogrodnicze Muszer – Nierodzim

- Zakład fryzjerski Ania – Nierodzim

- Elżbieta i Marcin Sikorscy

- Warsztat samochodowy - MAAK GARAGE – Harbutowice

- Park linowy Przygoda – Wisła

- Kolej linowa Czantoria

- Kolej linowa Skolnity – Wisła

- Jubiler Kamdo

Bez pomocy Rodziców organizacja tego balu na takim poziomie byłaby niemożliwa. Wspólne spotkania sprzyjają integracji, są również okazją do zaplanowania kolejnych przedsięwzięć dla naszych dzieci. Bardzo się cieszymy, że zainteresowanie rodziców pomocą i zaangażowaniem w życie społeczne szkoły jest tak ogromne i z wielkim sercem. Dziękujemy również Dyrekcji, Nauczycielom i wszystkim Pracownikom szkoły za wsparcie i dobre słowo.

Wzorem ubiegłego roku oprawę muzyczną balu powierzyliśmy DJ’owi Januszowi Gawlikowi, dzięki któremu najwytrwalsi tancerze bawili się do wczesnych godzin rannych.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim szanownym i zacnym Gościom za udział, wspólną zabawę i dobry, przyjazny klimat.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Zawada (15-02-2017, 04:58:24), zdjęcia: M. Zawada

We wtorek (31 stycznia) miała miejsce wytęskniona przez uczniów dyskoteka szkolna. W rytmie tanecznych przebojów oraz kilku ballad bawili się uczniowie klas starszych. Oprawę muzyczną, oświetlenie i inne „efekty specjalne”, przygotował profesjonalny DJ (dziękujemy Radzie Rodziców), który rozbawiał przybyłych gości oraz zaserwował dużą dawkę współczesnych czy nieco starszych szlagierów, jak również konkursów i gier, których to zwycięzcy zostali „słodko” nagrodzeni. W przerwie można było skonsumować przepyszne pączki i skosztować napojów. Nad całością czuwali opiekunowie:  p. G.  Chraścina,  p.  J.  Nowak, p. A. Giza oraz p. M. Zawada, którym to należą się szczególne słowa wdzięczności. Zapraszamy już teraz na kolejną tego typu imprezę!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (06-02-2017, 05:37:54)

Po raz pierwszy udało się naszej szkole wystawić  drużynę dziewcząt i chłopców na zawody powiatowe w biegach narciarskich. Zmieniły się nieco zasady zawodów. W poprzednich latach drużyna składała się z 4 zawodników  i o zwycięstwie decydowała suma czasu przejazdu trzech najlepszych zawodników. Obecnie zawody biegowe  to klasyczna  trzyosobowa sztafeta. Ponieważ reprezentowaliśmy cały Ustroń, więc mogliśmy wystawić tylko  po jednej drużynie. Biegi te  były również rywalizacją na poziomie wyłonienia mistrza szkoły, więc na Kubalonkę pojechało trochę więcej osób.  W naszej szkole najlepszą biegaczką narciarską jest Kornelia Wilczek a biegaczem Szymon Sikora. Dziewczynki spisały się rewelacyjnie. Maja Raszka i Milena Szalbot z III klasy nie załamywały się 2 km trasą i dzielnie dotarły do mety walcząc z innymi drużynami i dziewczynkami z V i VI klas. Zyskały 6 lokatę w powiecie. Chłopcy również zakończyli zawody na 6 miejscu, ale dali z siebie wszystko i nie byli ostatnimi. Na mecie brakowało im tchu, ale po zawodach poszliśmy jeszcze pobiegać na innych trasach a na sam koniec  pozjeżdżać na oponach. Ten dobry wynik (dzieci rywalizowali z zawodnikami systematycznie trenującymi w klubach sportowych) uzyskaliśmy głównie dzięki  samozaparciu naszych uczniów, ich woli walki oraz pracy rodziców, którzy jeżdżą z dziećmi na trasy biegowe i zachęcają do uprawiania tego sportu.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (06-02-2017, 05:33:45)

W rywalizacji klubów szachowych turniej w Goleszowie (22 stycznia) należy do bardzo trudnych. Uczestniczą w nim dzieci do 2002 rocznika, czyli do 15 lat. Turniej ten ma formułę bajkową, czyli dzieci przebierają się za postacie z bajek i dlatego jest pełen wyróżnień i nagród dla swoich uczestników. Rozegrano 9 rund po 10 min na zawodnika. Trójka naszych uczniów nieźle się spisała.

1. Maja Nieckarz:

a) 4 miejsce z rocznika 2008 i 2009 (23 zawodników) - [z dziewcząt tego rocznika I miejsce],

b) 5 miejsce wśród (11) członków Klubu Olimpia Goleszów,

c) 6 miejsce w grupie (25) dziewcząt,

d) 29 miejsce wśród wszystkich 82 zawodników.

2. Mariusz Chruszcz:

a) 21 miejsce z rocznika 2007 – 2005 (36 zawodników),

b) 7 miejsce wśród (11) członków Klubu Olimpia Goleszów,

c) 38 miejsce wśród wszystkich 82 zawodników.

3. Oliwier Gawlik:

a) 15 miejsce z rocznika 2008 i 2009 (23 zawodników),

b) 64 miejsce wśród wszystkich 82 zawodników.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (22-01-2017, 12:35:21)

W dniu 16 i 17 stycznia odbył się w Strumieniu turniej szachowy w ramach akcji „Ferie z Szachami” . Z naszej szkoły zgłosiło się 10 uczniów, którzy w rozgrywkach starali się podwyższyć swoją kategorię sportową lub zdobyć tą najniższą V. Osiągnęliśmy duży sukces.

1. Mariusz Chruszcz podwyższył swoją kategorię i ma obecnie IV.

2. Szymon Sikora, Adam Jurasz i Bartosz Mrowiec zdobyli w dniu 16.01.17 swoją V kategorię.

3. Agatka Jochacy, Kamil Kozłowski, Piotr Macura w dniu 17.01.17 osiągnęli V kategorię. Należy podkreślić fakt, że Agatka i Kamil po raz pierwszy grali w tej randze turnieju.

dodała: L. Raszka (22-01-2017, 12:22:14), zdjęcia: L. Raszka

13 stycznia klasa 5a rozpoczęła ferie na biegówkach. Warunki atmosferyczne dopisały. Poprószone świeżym puchem brzegi Wisły zachęcały do białego szaleństwa. Było super!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (22-01-2017, 12:17:21), zdjęcia: M. Jurasz, K. Sambór

Po trzech latach systematycznej pracy  i ciągłego polepszania wyników udało się naszym drużynom szachowym zająć wysokie miejsca. Na Międzyszkolny Turniej Szachowy w Ustroniu (12 stycznia) wystawiliśmy trzy drużyny. Dwie dla uczniów klas III  i jedna z klas IV - VI:

1. „ Kretszach” (Maja Nieckarz, Oliwier Gawlik i Adam Jurasz)

2. „Szachiści z SP6” (Mariusz Chruszcz, Piotr Macura i Jakub Ogrodzki)

3. „ Atusz” (Andrzej Połowczuk, Szymon Sikora, Bartosz Mrowiec)

Zdobyliśmy II (Kretszach), III (Szachiści z SP6) i IV (Atusz) miejsce.

Indywidualnie najwyżej była Maja Nieckarz na 2 miejscu (przegrała z gimnazjalistą), później Mariusz Chruszcz na 6, a pozostali w grupie 40 zawodników klasyfikowali się na miejscach od 13 – 31. Na pochwałę zasługuje Andrzej Połowczuk, który zastępował chorego Jakuba Marekwicę w grupie starszej i osiągnął najlepszy wynik – 25 miejsce.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (22-01-2017, 12:12:54), zdjęcia: R. Raszyk

12 stycznia nasze koszykarki, świeżo upieczone mistrzynie Ustronia, pojechały do Wisły na zawody międzygminne. Nie dojechały na zawody zawodniczki z Goleszowa i Istebnej, więc nasze dziewczęta zagrały z Wisłą Centrum i przegrały 26 : 6. W zawodach wzięły udział: Emilia Szczotka, Nikola Szczotka, Marcelina Burawa, Emilia Kempa, Magdalena Nowak, Agnieszka Stanna, Julia Sikora, Nikola Lewandowska, Wiktoria Chlubicka, Hania Cichocka i Julia Krzemień.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (13-01-2017, 05:40:24), zdjęcia: P. Sztefek, G. Chraścina

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Babci i Dzień Dziadka. W związku z feriami zimowymi, w naszej szkole uroczystość z tej okazji miała miejsce już 11 stycznia. Kilka minut po godzinie 16 wszystkich gości powitał Dyrektor Szkoły i Przewodnicząca Rady Rodziców. Następnie nasz chór „Wiolinki” zaprezentował swoje umiejętności, a po nim wystąpili uczniowie z klas 1 -3. Było naprawdę wesoło i radośnie! Swoje recytatorskie umiejętności pokazał również uczeń klasy czwartej – Szymon Sikora. Jego występ zrobił na wszystkich wielkie wrażenie. W czasie występów była również okazja napić się dobrej kawy czy herbaty, a także skosztować wypieków przygotowanych przez rodziców naszych uczniów. Po zakończeniu występów dzieciaki mogły zabrać swoje Babcie i swoich Dziadków do klasy i pokazać gdzie się uczą. Była to również okazja, aby wręczyć swoim bliskim drobne upominki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w przygotowanie tej pięknej uroczystości!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (13-01-2017, 05:36:54), zdjęcia: P. Sztefek

11 stycznia gościliśmy w naszej szkole niezwykłych gości – kukiełki. Dzieci z klas 1-3 uczestniczyły w pięknym przedstawieniu kukiełkowym zorganizowanym  przez firmę zewnętrzną. Podobnie jak w roku ubiegłym wyszły z tego spotkania bardzo zadowolone i uradowane.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Zawada (11-01-2017, 04:48:24), zdjęcia: G. Chraścina

10 stycznia odbyła się kolejna już edycja Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego „The Best”, w której uczestniczyli uczniowie z ustrońskich podstawówek. Po napisaniu dość trudnego w opinii uczestników testu, wszyscy uczniowie udali się do sali językowej, by w chwili wytchnienia posmakować pączków i napojów oraz rozegrać kilka rund gier planszowych. Później nastąpiło ogłoszenie wyników i uhonorowanie najlepszych z najlepszych...

W kategorii klas szóstych najlepiej poradziła sobie Paulina Sablik z SP2, drugie miejsce zajął Filip Tomiczek z SP6, zaś trzecie miejsce przypadło Julii Greene z SP2. Z kolei spośród piątoklasistów pierwsza lokata przypadła Mai Torbus z SP1, drugie miejsce zajęła Anna Bolik z SP3, zaś na miejscu trzecim ex aequo uplasowali się: Helena Szawłowska z SP1 i Bartosz Frank z SP6. Laureatom serdecznie gratulujemy i już teraz zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu!

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Giza (13-01-2017, 05:33:21), zdjęcia: P. Sztefek

10 stycznia odbył się  w  naszej  szkole  BAL  KARNAWAŁOWY  dla  dzieci  z  klas I-III.   Na  sali  powitaliśmy  wiele  księżniczek,  wróżek, czarnoksiężników, kowbojów, aniołków i zwierzątek - wszyscy prezentowali się wspaniale! Na balu gościliśmy także dzieci z Ośrodka  Edukacyjno–Rehabilitacyjno–Wychowawczewgo z Nierodzimia. Zabawę umilili nam uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomiczno–Hotelarskich z Wisły, pod opieką pani Ewy Stannej. Dzieci bawiły się znakomicie, dzielnie wykonywały kolejne zadania, wykazując się siłą, sprytem i pomysłowością. Serdecznie dziękujemy za wszelkie starania włożone w organizację i prowadzenie balu. Dziękujemy również Radzie Rodziców naszej szkoły za częściowe sfinansowanie balu. Była to wspaniała i udana zabawa dla wszystkich!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (13-01-2017, 05:29:14), zdjęcia: G. Chraścina

W poniedziałek 9 stycznia, w naszej szkole odbył się Koncert Kolęd. Na samym początku wystąpił nasz chórek „Wiolinki”, który zaprezentował kilka współczesnych kolęd, a następnie mogliśmy wysłuchać tradycyjnych  polskich  kolęd  w  wersji  instrumentalnej,  wykonanych  przez  uczniów  uczących  się  u  p. Małgorzaty Rymorz. W trakcie słuchania poszczególnych kolęd w tle mogliśmy oglądać obrazy i teksty nawiązujące do poszczególnych kolęd. Tę piękną prezentację przygotowała dla nas p. Lucyna Raszka.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (11-01-2017, 04:39:14), zdjęcia: G. Chraścina

9 stycznia klasa 5a wystąpiła przed szczególną widownią, przed wychowankami z Ośrodka  Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczego. Uczniowie z 5a przygotowali przedstawienie pt. „Przechwalały się siostry”, którego myślą przewodnią było stwierdzenie: „Każdy człowiek jest jednakowo cenny, bo przecież INNY nie znaczy gorszy”. Po bogatej w doznania sensoryczne inscenizacji, przyszedł czas na wspólną zabawę.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (08-01-2017, 11:58:56), zdjęcia: R. Langhammer

W dniu 7 stycznia nasz Chór „Wiolinki” zaprezentował się w czasie noworocznego spotkania Seniorów w Świetlicy Wiejskiej w Bładnicach. Nasza obecność na tych spotkaniach powoli staje się coroczną tradycyjną. Nasi młodzi artyści zostali bardzo ciepło przyjęci tak przez organizatorów spotkania, jak i przez uczestników.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (08-01-2017, 11:56:17), zdjęcia: R. Langhammer

5 stycznia nasz szkolny Chór „Wiolinki” pod kierunkiem p. Małgorzaty Rymorz gościł w OERW  w  Nierodzimiu.  Chór  wykonał  dla  wychowanków Ośrodka kilka utworów świątecznych, w tym również grając na instrumentach. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Dzieciaki z Ośrodka były bardzo ucieszone z obecności i występów naszych uczniów. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (08-01-2017, 11:54:14), zdjęcia: P. Sztefek

Korzystając z tego, że wreszcie spadł śnieg, klasa 3b część swoich zajęć w dniu 4 stycznia, miała na boisku. Efekt? Zapraszamy do oglądania zdjęć. :)

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (26-12-2016, 08:32:24), zdjęcia: P. Sztefek, M. Sikora

W tym roku nie mieliśmy tradycyjnych jasełek, ale uczniowie klasy szóstej pod opieką ks. Marcina Markuzela zabrali nas w piękną podróż. W dniu 22 grudnia towarzyszyliśmy im w drodze autobusem linii „Trans Kret”. Opowieść przygotowana przez uczniów przeniosła nas w ten piękny czas jakim jest świąteczna wigilijna kolacja… Podróżujący chcieli święta spędzić w domu, ale przez pewne przeciwności wieczerzę wigilijną musieli zorganizować w… autobusie. Ta opowieść miała pokazać nam, co jest najważniejsze w czasie świąt… serdecznie dziękujemy klasie szóstej i ks. Marcinowi.

W tym dniu odbywały się również w klasach wigilijki. Każda klasa spędziła ten czas w swoim gronie, przy pięknie przygotowanych stołach.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Nowak (26-12-2016, 08:30:21), zdjęcia: L. Raszka, J. Nowak

To był fantastyczny wyjazd (21 grudnia), który pozwolił nam się zrelaksować i choć na chwilę zapomnieć o szkolnych obowiązkach. Pod czujnym okiem opiekunów doskonaliliśmy umiejętności łyżwiarskie, dzielnie wygrywając walkę z grawitacją. Szło nam całkiem nieźle, chociaż zdarzały się i ,,bliskie spotkania z lodem".

W drodze powrotnej, nieco zmęczeni ale w świetnych humorach, wstąpiliśmy do Mc Donalda na ,,skromny '' posiłek, a potem cali i zdrowi dotarliśmy do szkoły.

Mamy nadzieję, że w przyszłości, dzięki przychylności Pana Dyrektora, uda nam się jeszcze raz przeżyć takie chwile, za którymi już teraz tęsknimy...

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (26-12-2016, 08:28:14), zdjęcia: L. Raszka

20 grudnia klasa 5a wzięła udział w świątecznych warsztatach kulinarnych.  Lepiliśmy pierogi, przygotowaliśmy sałatkę jarzynową, upiekliśmy babeczki. Po trudach przygotowań zasiedliśmy do wigilijnego stołu. Dziękujemy kochanym mamom, p.  Roksanie Procner,  p. Wiesławie Kępińskiej oraz p. Monice  Kani  za piękny i wartościowy czas.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (26-12-2016, 08:26:09), zdjęcia: M. Rymorz

19 grudnia odbył się w naszej szkole Koncert Kolęd. Wystąpił chór nauczycieli i szkolny chórek „Wiolinki”. W trakcie koncertu pokazali się również najlepsi młodzi artyści, którzy przebrnęli przez eliminacje. Czas koncertu był pięknym wprowadzeniem w świąteczną atmosferę, która zapanowała w naszej szkole.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (26-12-2016, 08:24:14), zdjęcia: J. Nowak

15 grudnia trójka naszych uczniów (Wiktoria Majchrowska, Hawier Jaworski, Bartosz Frank) wzięła udział w V Powiatowym Konkursie  Czytelniczym „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Opiekę nad naszymi uczniami sprawowała p. Jolanta Nowak. Konkurencja w czasie konkursu była bardzo duża. Co prawda nasi uczniowie nie zajęli wysokich miejsc, ale warto zaznaczyć, że są dopiero w piątej klasie, a większość biorących udział w konkursie to szóstoklasiści. Mimo wszystko gratulujemy im chęci udziału w konkursie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Nowak (20-12-2016, 05:55:21), zdjęcia: Samorząd Uczniowski

Uczniowie naszej szkoły wykazali się duża kreatywnością w konkursie na lampion ,,Światełko do nieba", którego organizatorem był Miejski Dom Kultury "Prażakówka". Wszystkie lampiony konkursowe zapłoną 15 stycznia około godz. 17.00 na Rynku w Ustroniu w dniu koncertu z okazji 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Nowak (20-12-2016, 05:53:14), zdjęcia: Samorząd Uczniowski

Coroczny udział naszej szkoły w akcji ,, Góra Grosza" stał się już tradycją. Nasza ,,Krecia Góra" urosła do 184,30 zł. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy codziennie dorzucali swój niejeden Grosz na pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci z rodzin zastępczych i Domów Dziecka.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (16-12-2016, 06:02:27), zdjęcia: L. Najda

Uczniowie klasy 3a wzięli udział w warsztatach "Majsterkowo", organizowanych przez Castoramę w Cieszynie (w dniu 15 grudnia). W ramach zajęć dzieci miały okazję samodzielnie złożyć drewniane lampiony. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał dyplom uczestnictwa oraz drobne upominki.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (10-12-2016, 14:47:14), zdjęcia: R. Szczypka-Kuboszek

Wszystko wskazuje, że w ostatnim roku nasi uczniowie byli wyjątkowo grzeczni… Skąd ta myśl? Gdy już wszyscy stracili nadzieję, że Święty Mikołaj odwiedzi naszą szkołę (wszak nie było go we wtorek), stało się  coś  niesamowitego…  jednak  o  nas  nie  zapomniał…  przybył  w  piątek  (9 grudnia).  Spóźnienie tłumaczył korkami na niebie i tym, że musiał najpierw odwiedzić inne dzieci. Na szczęście o naszych nie zapomniał. Dzieciaki otrzymały drobne upominki, a każda klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie ze Świętym Mikołajem. Dziękujemy mu za odwiedziny!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (10-12-2016, 14:39:21), zdjęcia: R. Raszyk

5 i 6 grudnia nasze koszykarskie drużyny grały w zawodach miejskich w SP-2. Chłopcy wygrali 18-4 z SP-5 (Lipowiec) i dostali się do finału, w którym po walce przegrali SP-2 (6-22) i z SP-1 (8-18). Dziewczęta zagrały fantastyczne zawody, w których pokonały wszystkie przeciwniczki! W pierwszym  meczu pokonały 20-15 SP-1, a w ścisłym finale 18-15 z Lipowcem i 14-9 z SP-2. Szczególnie ostatni mecz przysporzył wielu emocji, gdyż „Dwójka” była faworytem tych zawodów i miała w swoim składzie dwie wysokie dziewczęta, które jak rzucały, to żadna z naszych dziewcząt nie była w stanie dosięgnąć do piłki... Jednak pokazały charakter i wole walki. Kolejne zawody w styczniu w Wiśle, gdzie spotkają się zwycięzcy następujących gmin: Wisła, Ustroń, Goleszów i Istebna.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (13-12-2016, 05:23:14)

30 listopada w Skoczowie odbył się Andrzejkowy turniej szachowy. Z naszej szkoły wystartowało kilku uczniów i zdobyli ważne miejsca w kategorii klas I – III.

Maja Nieckarz zdobyła II miejsce, Adam Jurasz - V miejsce, a pozostali (Andrzej Połowczuk, Mariusz Chruszcz, Piotr Macura i Oliwier Gawlik ) wysokie miejsca w rankingu.

Jeszcze nie okrzepły emocje, a już organizowany jest kolejny turniej ogólnopolski dla dzieci biorących udział w programie „Edukacja przez  szachy”.  W różnych kategoriach (klasa    I, II, III, …, Gimnazjum, Liceum, a nawet przedszkolaki, dziewczynki, chłopcy) dzieci będą ze sobą rywalizować w 7 rundach po 10 min na osobę od godz. 8. 30 – 15.00. Jest to kategoria OPEN i bez wpłaty wpisowego z nagrodami dla każdej grupy. Brakuje chętnych z klas  starszych  i  dlatego jeżeli dzieci młodsze chcą spróbować swoich sił to mogą z rodzicami wybrać się na turniej. Obecnie zgłoszonych jest 400 dzieci. W przyszłym roku wyjedziemy jako szkoła i mam nadzieję, ze będzie to udany turniej.

W dniu 19 grudnia odbędzie się turniej Szachowy w Katowicach w SPODKU - OGÓLNOPOLSKIE MISTRZOSTWA SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI. Zgłoszenia przez chessarbiter lub przez p. M. Szymańską-Kukuczkę.

dodała: L. Raszka (29-11-2016, 05:37:16), zdjęcia: R. Raszyk

Noc z 25 na 26 listopada klasa Va spędziła w szkole. Punktualnie o 19.00 dzieciaki przybyły z materacami i śpiworami. Po przygotowaniu miejsc noclegowych, przyszedł czas na wspólne zabawy. W ruch ruszyły gry planszowe i chusta animacyjna. Następnie „przyjechała” smakowita pizza. Po wspólnej kolacji miał miejsce nocny maraton filmowy. Jednak największą frajdę uczestnikom sprawiły nocne podchody z dreszczykiem.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (24-11-2016, 05:39:14), zdjęcia: R. Raszyk

22 listopada odbył się powiatowy etap międzyszkolnych zawodów tenis stołowego, w którym wystartowały nasze mistrzynie Ustronia.

Kasia Siąkała i Monika Puzoń miały w pierwszej kolejce wolny los, później zagrały ze Strumieniem. Dziewczęta ze Strumienia grały bardzo dobrze, jednak przegrały oba mecze singlowe po 3:0 w setach i debla też - 3:1. Kolejnym meczem był już półfinał z SP-3 Cieszyn, który miał w składzie trenującą zawodniczkę klubu sportowego Fundacja "Talent" Cieszyn. W nowym systemie rozgrywania zawodów tenisa stołowego (od tego roku) drużyna, która ma składzie grająca zawodniczkę ma ogromną przewagę, ponieważ ta jedna zawodniczka potrafi sama wygrać mecz. Mecze rozgrywane są w systemie: pierwsze dwa mecze singlowe, później debel i jeżeli nie ma rozstrzygnięcia to gra się kolejne dwa single ze zmianą przeciwniczek. Spodziewaliśmy się, że trenująca zawodniczka wygra oba single i kluczowy będzie debel - tak też się stało. Monika przegrała singla z tą dobrą zawodniczką a Kasia wygrała z tą słabszą i przy wyniku 1:1 w meczu nasze dziewczyny zagrały fantastycznego debla, w którym pokazały zmienną zagrywkę i mądrą grę z trudnymi zagrywkami na słabsza zawodniczkę. Wygraliśmy zatem debla i było 2:1 dla nas, później single, w których z zgodnie z przewidywaniami Kasia przegrała a Monika wygrała, co dało wynik 3:2 dla nas i gra w finale z SP-1 Chybie. Już przed finałem nie mieliśmy żadnych złudzeń, że Chybie gra na zupełnie innym poziomie. przegraliśmy wszystkie mecze 3:0. Na  końcu  organizator  zawodów wymyślił mecz towarzyski, żeby dziewczyny z Chybia zagrały ze zwycięską drużyną chłopców - SP-1 Cieszyn. Dziewczynki wygrały 3:2 z chłopcami!!!

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (23-11-2016, 04:42:47), zdjęcia: L. Raszka

Odpowiednio dobrane i nałożone na stopy obuwie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie -  zapewniał uczniów pan Piotr Ryszka, przedstawiciel  Polskiego  Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, podczas warsztatów zorganizowanych w naszej szkole w dniach od 21 do 22 listopada. Pan Piotr dzielił się praktycznymi wskazówkami, jak dbać o zdrowie, bazując na własnym doświadczeniu zdobytym w walce z nieuleczalną chorobą.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Zawada (29-11-2016, 05:29:14), zdjęcia: Atuś

W nocy z 18 na 19 listopada klasa Vb wraz z opiekunami bawiła się na kolejnej już w tym roku Nocy w Szkole, której tematem przewodnim były gry planszowe. Odwiedzili nas bowiem przedstawiciele Sklepu Gnom z Bielska-Białej, którzy specjalizują się w promowaniu w beskidzkich szkołach gier planszowych zarówno tych logicznych, jak i strategicznych. Ponadto uczniowie wraz z opiekunami delektowali się pizzą oraz ciastami, rozegrali futbolową batalię na sali gimnastycznej oraz obejrzeli dwie filmowe produkcje. Całość okraszona była okazjonalnym nocnym zwiedzaniem szkoły i grą w chowanego.

[zobacz zdjęcia]

dodał: I. Bosak (20-11-2016, 06:26:17), zdjęcia: I. Bosak

Na ostatnich lekcjach historii, uczniowie klasy 4 mieli okazję zaprezentować wielu członków swojej rodziny poprzez wykonanie drzewa genealogicznego. Wszystkie prace były świetnie i starannie wykonane. W załącznikach prezentujemy kilka zdjęć.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (20-11-2016, 06:24:14), zdjęcia: M. Rymorz, L. Raszka

W czwartek, 17 listopada, klasy IV oraz Va odwiedziły Filharmonię Śląską w Katowicach. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach muzycznych, gdzie mogli aktywnie grać na instrumentach perkusyjnych, zabawić się w dyrygenta, a także śpiewać piosenki. Jedną z ciekawostek było uczestniczenie w próbie chóru na sali koncertowej. Po tej wizycie z pewnością każdy uczeń zapamięta co to jest partytura lub do czego służy pulpit i batuta.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (20-11-2016, 06:23:14)

16 listopada nasz chór szkolny „Wiolinki” wziął udział w VI Festiwalu Piosenki Europejskiej w Wiśle wykonując dwa utwory -  jeden w języku francuskim i jeden w języku polskim. To był pierwszy pozaszkolny występ, kiedy chór mógł się zaprezentować w nowych strojach. W kategorii solistów naszą szkołę reprezentowały : Maja Raszka z klasy IIIb oraz Milena Szypuła z klasy Vb, które wykonały również dwa utwory – jeden w języku ojczystym, a drugi w języku angielskim.

dodała: L. Raszka (15-11-2016, 06:07:26), zdjęcia: P. Sztefek, G. Chraścina

14 listopada zebraliśmy się na sali gimnastycznej, by w atmosferze zadumy przypomnieć  sobie jedno z najważniejszych dla Polski wydarzeń – odzyskanie niepodległości. Choć Polska zniknęła na wiele lat z mapy świata, nigdy nie zabrakło jej w sercach Polaków. Taki wydźwięk miał program artystyczny, przygotowany przez uczniów z klasy 5a. Ekspresyjny taniec,  przedstawiający rozbiory Polski, utwory poetyckie, patriotyczne pieśni, wyśpiewane przez szkolny chórek, przybliżyły i ułatwiły zrozumienie trudnych wydarzeń sprzed wielu lat.  

Spotkanie to było również okazją do wyróżnienia uczniów, którzy w tym roku szkolnym osiągnęli dobre wyniki reprezentując szkołę – w zawodach sportowych, w szachach i brydżu oraz w turystyce górskiej.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (20-11-2016, 05:38:24), zdjęcia: Atuś

Listopadowa pogoda płata figle i zmusza do zmiany planów.  Nasza  wyprawa  do  Szczyrku  (10-13  listopada)  w  celu  doskonalenia  sprawności umysłowych  poprzez różne gry logiczne w ramach Półfinału Mistrzostw Polski Juniorów i  XV Młodzieżowego Festiwalu Brydżowego, który był eliminacjami do mistrzostw Europy ( I etap) musiała nieco ulec zmianie. Ponieważ zgodnie z wcześniejszymi prognozami pogody śnieg miał padać w czwartek, a na niedzielę przewidywano mroźną, ale słoneczną pogodę, więc  zaplanowaliśmy przejazd busem i spacery po Szczyrku w pierwszy dzień,  a  w  ostatni,  celem  rozładowania napięcia wynikającego z przeżycia wielu stresowych sytuacji oraz obniżenia kosztów przejazdu, pieszą wycieczkę (bez bagażów) 10 km do Brennej przez przeł. Karkoszczonkę.  Mokry  śnieg padający w sobotę spowodował, że poprosiliśmy, by rodzice przyjechali do Szczyrku po swoje dzieci, gdyż przeprawa przez przełęcz spowodowałaby zbytnie przemoczenie i wyziębienie dzieci.  Inne punkty programu właściwie zostały zrealizowane w całości.

W czwartek odwiedziliśmy Szkołę Sportów Zimowych, Ośrodek COS i Główną Stację GOPR w Szczyrku. Było zimno i pojechaliśmy do hotelu Orle Gniazdo, gdzie od godz. 9.00 nasza uczennica Maja Nieckarz walczyła z najlepszą zawodniczka w swojej kategorii. Kibicowaliśmy jej , ale chociaż trzygodzinny mecz był najlepszym meczem Mai , to niestety go przegrała. Pozostałe dzieci miały do obiadu czas wolny. Po południu zaczęły się rozgrywki brydżowe . Naszą szkołę reprezentowały trzy pary: Hawier Jaworski i Jakub Marekwica, Bartosz Mrowiec i Dawid Siwiera, Remigiusz Bury i Dawid Heczko.  Zagrali dwa trzygodzinne maratony po 30 rozdań.

Uczniowie klas III (szachiści) rozgrywali między sobą partie i analizowali ruchy szachowe. Maja po południu grała swój kolejny mecz. W sumie Maja Nieckarz od 6 do 12 listopada grała 9 partii, wygrała 6 i zajęła 4 miejsce. Najważniejsze, że zakwalifikowała się do Mistrzostw Polski w Karpaczu, które odbędą się w lutym 2017 oraz zdobyła II kategorię sportową.

W kolejny dzień (11.11.) od samego rana wszyscy mieli napięty harmonogram. Nasze trzy pary brydżowe dzielnie walczyli (dwa maratony po 30 rozdań) z wice-mistrzami Europy i innymi znakomitymi brydżystami, Maja rozgrywała kolejne partie, a trójka szachistów poznawała na konsultacjach z trenerem  zasady rozpoczynania, gry środkowej i końcówki w szachach. Ponieważ myślenie nad kolejnymi posunięciami bardzo ich zmęczyło, więc  zmieniliśmy rodzaj gry i dzieci poznały podstawowe zasady mini brydża dla dzieci. Z racji narodowego święta wybraliśmy się z Mają i trenerem na spacer do Szczyrku.  Finałem spaceru był basen pływacki dla szachistów – były mini zawody w pływaniu i wygrała Klaudia Szpak. Niestety brydżyści musieli zadowolić się krótkim spacerem. Po obiedzie o godz. 15.00 Piotrek Macura i Maja Nieckarz wzięli udział w błyskawicznych szachach (2x 3 min) „Turniej Pałacu Młodzieży Katowice z okazji Dnia Niepodległości”, gdzie 160 zawodników (wyższych kategorii, a nawet  kilku międzynarodowych mistrzów) rozgrywało 9 meczy z kojarzonymi  przez komputer w/g rankingu zawodnikami. Naszemu Piotrusiowi, który nie ma kategorii udało się w ogólnej klasyfikacji zdobyć  139 miejsce, a w swojej „grupie wiekowej” drugie miejsce. Po kolacji były luźne gry logiczne  a następnie wszyscy kibicowali naszej reprezentacji piłki nożnej w meczu z Rumunią.

Sobota była dniem rozstrzygnięć. Brydżyści mieli dwa maratony, testy i wykłady dotyczące brydża a następnie podsumowanie.  W  swojej kategorii do lat 15 (U15)  byli jedynymi reprezentantami Śląska i para Bartosz Mrowiec i Dawid Siwiera uzyskali z spośród naszych par 14 miejsce w ogólnej klasyfikacji i tym samym są najlepszą śląską parą w grupie U15.

Szachiści mieli trzy godziny ćwiczeń i analiz szachowych (analizowali transmisję internetową gry Mai i innych dzieci), naukę brydża. W ramach  odpoczynku była wycieczka na Górkę do Sanktuarium  Marii i na polankę, gdzie była bitwa śnieżkami. Po obiedzie odbyły się rozgrywki szachowe wszystkich dzieci z naszej grupy, którzy umieją grać w szachy – zawody wyłaniające mistrza szkoły oraz gry w mini brydża dla szachistów (wygrała para Nadia Koterzyna i Oliwia Borkowska).

Wieczorem zamiast kolacji było ognisko z poczęstunkiem i nasze dzieci najdłużej przebywały na placu zabaw, gdyż prawidłowo ubrani mogli pobawić się na śniegu i przy ognisku. Oczywiście była bitwa na śnieżki.  Później była okazja pograć w tenisa stołowego, „piłkarzyki”  a nawet poskakać  w sali z dyskoteką. Tylko nasze dzieci tańczyły i bawiły się. Młodzież woli gry na ipadach i inne. Zakupione chipsy i coca-cola nie pozwalała dzieciom spać. Magia zielonej nocy spowodowała, że dość głośno się zachowywali (nie tylko oni), skutkiem czego nie wyspali się. Rano była pobudka, śniadanie, pakowanie, sprzątanie i odbiór  przez rodziców. Cała niedziela dała dzieciom możliwość wyspania się i odpoczynku. W czerwcu w Szczyrku będzie możliwość brydżowego rewanżu.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: R. Raszyk (15-11-2016, 06:01:14), zdjęcia: R. Raszyk

Noc z 10 na 11 listopada była czasem, kiedy klasa szósta z nauczycielami: Rajmundem Raszykiem, Lucyną Raszką i Pawłem Sztefkiem spędzili tzw.: "Noc w szkole". Nocny pobyt w szkole rozpoczął się o 20:00, a zakończył o 8:00 kolejnego dnia. W programie  znalazło  się  miejsce  dla  dwóch  filmów,  gier zespołowych na sali gimnastycznej, na pizzę i oczywiście krótki czas na sen. Uczniowie mieli okazję pozwiedzać po ciemku dobrze im znane korytarze i  zaułki  oraz spędzić czas w budynku szkoły, kiedy dzwonek nie dzwoni. Nie było tym razem problemów z dyscypliną, dlatego klasa szósta może liczyć na powtórkę jeszcze w tym roku szkolnym.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (10-11-2016, 05:54:35), zdjęcia: R. Raszyk

8 listopada gościliśmy w naszej szkole wszystkie ustrońskie szkoły podstawowe, gdyż byliśmy gospodarzem międzyszkolnego turnieju tenisa stołowego w ramach rozgrywek SZS. W tym roku pierwszy raz rozgrywaliśmy turniej według nowych zasad. Dotychczas system rozgrywek polegał na wystawieniu 3-osobowej drużyny, która grała w turnieju systemem do dwóch porażek, a na końcu przeliczało się miejsca na punkty i sumowało. W tym roku nowy regulamin zakłada rozgrywanie meczów między konkretnymi szkołami, w których bierze udział 2 zawodników plus rezerwowy. Pierwsze dwa  mecze  rozgrywa  się  indywidualnie,  a później gra się w debla (gra podwójna), w razie braku rozstrzygnięcia, gra się kolejne dwa mecze indywidualnie. W pierwszym meczu nasi chłopcy i dziewczęta wylosowali szkołę z Lipowca – chłopcy wygrali 3-1, a dziewczęta 3-0. Obie drużyny awansowały do finału i zagrały z SP-3 Ustroń-Polana i SP-1. Chłopcy (Mateusz Kuczera, Remigiusz Bury i Szymon Sikora) niestety przegrali oba te mecze 2-3 z SP-3 i 0-3 z SP-1, natomiast dziewczynki (Kasia Siąkała i Monika Puzoń) wygrały kolejny mecz 3-0 z SP-1 i walczyły na koniec z SP-3 o pierwsze miejsce. Tenisistki z Polany były w świetnej formie i był to bardzo zacięty i emocjonujący mecz, który rozstrzygnął się dopiero w końcówce tej rywalizacji. W dwóch pierwszych meczach nasze dziewczyny wygrały szczęśliwie po 3-1 każda i było 2-0 dla nas. Potem był niezwykły debel, w którym prowadziliśmy już 2-0 w setach i mieliśmy piłkę meczową w 4 i 5 secie! Niestety debel zakończył się porażką 2-3, a nasze dziewczyny były już zmęczone i załamane przegranym pechowo deblem. W takich sytuacjach wszystko przestaje wychodzić, a dziewczynki z Polany wręcz przeciwnie, zaczęły grać jak w transie! Spokojnie wygrały pierwsze sety w grach indywidualnych i zapowiadało się, że przegramy... Monika grała z najlepszą zawodniczką z przeciwnej drużyny, więc można było założyć, że nadzieja tylko w Kasi, która grała tym razem ze słabszą. Kasia się "odbudowała" i wygrała drugiego i trzeciego seta, ale oba na przewagi. Potem nadszedł horror w czwartym secie, w którym Kasia miała rywalkę "na widelcu" i przy stanie 10-6 kompletnie się rozluźniła i doprowadziła do stanu 10-9... Na szczęście kolejną piłkę wygrała i mogliśmy się cieszyć ze zwycięstwa! GRATULACJE!!!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (08-11-2016, 05:42:14)

W dniach 5 i 6 listopada 2016 w Szczyrku w Centrum Natury Beskid odbyły się zawody szachowe kategorii Open  o zdobycie  V lub IV kategorii sportowej, w których uczestniczyły dzieci z powiatu cieszyńskiego, ze Szczyrku , Międzyrzecza i Chorzowa.  Naszych pięciu zawodników (Jakub Ogrodzki, Piotr Macura, Adam Jurasz, Oliwier Gawlik i Mariusz Chruszcz ) rozegrało 6 meczy i w sobotę  Oliwier Gawlik  wywalczył V kategorię Sportową, a Mariusz Chruszcz startował w niedzielę i również wywalczył V kategorię. W tym samym czasie nasza uczennica  Maja Nieckarz posiadająca III kategorię walczy w Szczyrku w mistrzostwach Polski. Trzymamy kciuki i będziemy kibicować od czwartku 10 listopada już na miejscu w Szczyrku w Orlim Gnieździe. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i pomoc w organizacji wyjazdu na zawody.

dodała: A. Dawid (04-11-2016, 05:45:29), zdjęcia: A. Dawid

2 listopada uczniowie klas V i VI  mogli porozmawiać z policjantem, Panem Tomaszem Pochą przedstawicielem Zespołu ds. Nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie. Tematem przewodnim spotkania było odpowiedzialność nieletnich za czyny karalne oraz pokazanie młodym ludziom zagrożeń i negatywnych zachowań, których należy wystrzegać się w życiu, aby nie wejść w konflikt z prawem. Ważnym elementem spotkania było uwrażliwienie dzieci na krzywdę innych i odpowiednie zachowanie w tym przypadku.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (03-11-2016, 06:28:21), zdjęcia: R. Raszyk

29 października 2016 w naszej szkole został po raz siódmy zorganizowany Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Kreta. W tym roku wystartowało 53 uczestników i w tym aż 22 osoby spoza naszej szkoły (najwięcej w historii turnieju). Każdy uczestnik rozegrał co najmniej dwa mecze, otrzymał pamiątkową opaskę silikonową na rękę, napój i przekąskę. Poniżej wyniki w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Dziewczęta kl. 3-4:

1. Nikola Smyk

Chłopcy kl. 3-4:

1. Mikołaj Cieślar

2. Szymon Sikora

3. Piotr Macura

Dziewczęta kl. 5-6:

1. Katarzyna Siąkała

2. Monika Puzon

3. Magdalena Balcar

Chłopcy kl. 5-6:

1. Aleksander Bejnar

2. Piotr Darowski

3. Remigiusz Bury

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (24-10-2016, 04:44:21)

18 października klasa szósta z wychowawcą, Rajmundem Raszykiem, oraz opiekunem, Pawłem Sztefkiem, udała się do kina "Helios" w Bielsku-Białej na film pt. "Osobliwy dom Pani Perregrine". Był to niejako zastępczy wypad zamiast wycieczki do paku linowego, która nie doszła do skutku z powodu złych warunków atmosferycznych. Jednak nic straconego, ponieważ obecnie najstarsza klasa w szkole może jeszcze pojechać do parku linowego w klasie siódmej.

dodał: R. Langhammer (16-10-2016, 13:19:14), zdjęcia: P. Sztefek

14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie jest to dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W tym dniu od rana nauczyciele przygotowali dla uczniów wiele atrakcji – było wspólne szykowanie kanapek, były zabawy, filmy itp.

O godz. 9.50 odbyła się akademia dla uczniów klas 1-3, a o 10.45 dla klas 4-6. W czasie akademii wystąpił Chór „Wiolinki” (po raz pierwszy w swoich nowych, pięknych strojach ufundowanych przez Radę Rodziców naszej szkoły), członkowie Samorządu Uczniowskiego oraz uczniowie klasy 4. Były również wierszyki recytowane przez Maję Misiniec (kl. 1), Martynę Armatę (kl. 3a), Martynę Kubień (kl. 3b) i Julię Bączek (kl. 4).

O godz. 13.00 Rada Rodziców zaprosiła wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły na poczęstunek – jego atrakcją były dwa piękne torty przygotowane przez p. Roksanę Procner! Serdecznie dziękujemy!

Dzień Edukacji Narodowej to również dzień, w którym wyróżnia się najbardziej aktywnych i kreatywnych nauczycieli.

Burmistrz Miasta Ustroń, p. Ireneusz Szarzec przyznał nagrody za wybitne osiągnięcia na rzecz ustrońskiej oświaty. Nagrody Burmistrza otrzymali: p. dyr. Roman Langhammer oraz p. Ireneusz Bosak.

Natomiast Dyrektor szkoły przyznał nagrody za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczej. Nagrody Dyrektora otrzymali: p. Anna Dawid, p. Mariola Szymańska-Kukuczka, p. Lucyna Raszka, p. Jolanta Herczyk, p. Dorota Cisowska i p. Mariusz Zawada.

Wszystkim nauczycielom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (30-10-2016, 13:06:12), zdjęcia: P. Sztefek

W dniu 14 października uczniowie klasy 3b w ramach zajęć opiekuńczych przygotowywali zdrowie kanapki.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (30-10-2016, 13:04:15), zdjęcia: P. Sztefek

13 października w naszej szkole gościliśmy teatr kukiełkowy. Przedstawienie bardzo przypadło do gustu uczniom klas 1-3.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (13-10-2016, 05:06:24), zdjęcia: L. Raszka

Za oknem szaruga, a w naszej szkole było dziś (12 października) kolorowo i baśniowo, a wszystko za sprawą uczniów z klasy 5a, którzy pochwalili się swoimi zdolnościami aktorskimi, tanecznymi i językowymi, prezentując małą formę teatralną pt. „Cinderella”. Odbiorcami przedstawienia były sympatyczne starszaki z Przedszkola nr 6 w Ustroniu. „Cinderella” to angielska wersja „Kopciuszka”. Tym samym przedszkolaki miały okazję do nauki języka angielskiego.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (13-10-2016, 05:00:14), zdjęcia: R. Raszyk

10 października boisko K.S. Nierodzim zamieniło się w pole zmagań młodych piłkarzy ze wszystkich ustrońskich szkół podstawowych. Niezbyt przyjazna aura ani trochę nie przeszkadzała zawodnikom w rywalizacji. Nasi zawodnicy wolnym losem weszli do finału, a tam niestety przegrali z mocniejszymi rywalami (1-5 z SP-2 i 0-6 z SP-1) i zajęli III miejsce w turnieju. W rywalizacji o IV miejsce pomiędzy SP-5 i SP-3 padł remis 2-2 i obie te drużyny zajęły IV miejsce ex aequo. W meczu o I miejsce SP-2 pokonało SP-1 3-0. Po turnieju każdy zawodnik mógł się napić gorącej herbatki przygotowanej nasze Panie Kucharki.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (09-10-2016, 11:48:14)

W dniu 5 października odbyły się mistrzostwa uzupełniające drużyn szkolnych z Ustronia celem wyłonienia drużyny reprezentującej gminę na mistrzostwach powiatowych. Od kilku lat Ustroń reprezentowali uczniowie z SP1, ale obecnie poziom drużyn się wyrównał i trzeba było zorganizować dogrywkę. Zmienił się regulamin rozgrywek, który nakazuje w czteroosobowej drużynie mieć w swoim składzie dziewczynkę.

My mamy w szkole świetną zawodniczkę Maję Nieckarz, która ma III kategorię sportową i jeździ na mistrzostwa Śląska, a nawet Polski.

Niestety zgodnie z nowym regulaminem Maja nie mogła grać z chłopcami, a jedynie z dziewczynką. Gdybyśmy mieli drugą dobrze grającą dziewczynkę, to Maja mogłaby rywalizować z chłopcami a druga nasza zawodniczka z dziewczynką drużyny przeciwnej. Wówczas moglibyśmy mieć pewne 2 punkty i dwaj pozostali chłopcy musieliby co najmniej zremisować w swoich rozgrywkach. Niestety, jak przeanalizowaliśmy ten regulamin, to wiedziałam, że tym razem przegramy, ale następne mistrzostwa mamy szansę wygrać. Dziękujemy zawodnikom za udział (Maja, Adam, Mariusz, Bartosz, Jakub), a rodzicom za pomoc w przewiezieniu dzieci i zaangażowanie.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (05-10-2016, 04:53:24), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W tym roku ten Rajd „Pożegnanie Lata” (1 października) był faktycznym pożegnaniem pięknego lata. Pogoda nam dopisała i podziwiając piękne widoki wydłużyliśmy trasę wycieczki. Ponieważ wiedziałam, że będzie dużo grup, więc zaplanowałam zacząć wycieczkę wcześniej, ale inni też wpadli na ten pomysł. Idąc z Kubalonki do schroniska na Przysłopiu ciągle mijaliśmy się z innymi grupami (najliczniejsza miała ponad 90 osób), a po przejściu 8,5 km, jak dotarliśmy do schroniska, to nie było miejsca nawet na ziemi na trawie. Jak się dowiedziałam wydano 1540 porcji jedzenia i chcąc cokolwiek kupić trzeba było długo stać w kolejce. Od niedawna zmienił się właściciel schroniska i nie przewidział takiego najazdu turystów i nie przygotował ławek i stołów. Te rajdy PTTK  z Cieszyna są organizowanych na wiosnę i na jesień i często je opuszczam (we wrześniu 2014 r. byliśmy na Stożku i zdobyliśmy puchar - padał deszcz, a w 2015 w maju na Soszowie Krzyś Bułka zdobył I miejsce w konkursie wiedzy turystycznej), ale czasami trzeba zaistnieć w takich imprezach. Baliśmy się o nasze dzieciaki i rodzice stwierdzili, że lepiej będzie jak pójdziemy na Baranią Górę. Nie sądziłam, że nasi mali turyści wejdą te 3 km w górę, ale nawet dzieci, które szły na wycieczkę po raz pierwszy znakomicie dawały sobie radę i właściwie razem z grupą starszą weszli na Baranią. Zgodnie z wcześniejszym planem młodsze dzieci z Przysłopia miały iść do Koniakowa (trasa ze schroniska 8,5km, czyli przeszłyby na całej wycieczce 17km), ale po przejściu na Baranią musieliby ponownie wrócić do schroniska i przeszliby 11,5km (250m w górę i  750m w dół). Nowa ciekawa trasa w stronę Węgierskiej Górki wynosiła 13,5km (200m w górę i 1010m w dół).  Rodzice  chcąc  uniknąć wędrówki wśród powracających grup dzieci i młodzieży zdecydowali, że wszyscy wracamy do Węgierskiej Górki. Mieliśmy piękną trasę i szalonych biegaczy, którzy uczestnicząc w 120km i 90 km biegach dookoła Szczyrku kilka razy nas mijali.  Dzieci idąc w dół radośnie niczym „zajączki” korzystały z łąk i skałek, a biedni dorośli narzekając na kolana spokojnie schodzili niekończącą się drogą. Częste postoje na posiłki (kanapki) i picie wydłużyły czas przejścia. Po raz pierwszy dzieci wypiły wszystkie zapasy wody (wysoka temperatura i brak drzew oraz cienia) i dwóch ojców poszło szybciej, by zakupić dodatkową wodę i przynieść ją dzieciom.

Zmęczeni 25 km wycieczką po 19.00 dotarliśmy do Nierodzimia. Przejście tej trasy umożliwi wielu osobom w przyszłości zdobyć Odznakę Głównego Szlaku Beskidzkiego a na razie daje dużo punktów do odznaki GOT i Małej Wiślańskiej. Dziękuję wszystkim za pomoc na wycieczce. Mam nadzieję, że wiele osób tej jesieni będzie wędrować po naszych Beskidach. Do zobaczenia na szlaku.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (04-10-2016, 05:50:14), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W dniach 22 do 25 września wzięliśmy udział w IV Rajdzie Głównym Szlakiem Beskidzkim. Łatwo nie było (w nocy przed wycieczką wręcz tak się obawiałam o kondycję dzieci, że nie mogłam spać), ale na koniec wycieczki prawie wszyscy uznali, że była to wycieczka udana. Prócz wędrówki na rajdzie cały czas miało miejsce silne wykuwanie mocnych charakterów i umiejętność walczenia ze słabościami. Chwilami nerwy wysiadały i albo było zgrzytanie zębami, albo łzy. Przez cztery dni przeszliśmy 87km z pełnymi plecakami idąc 3530m w górę i 3376m w dół. Dzieci zdobyły 20 punktów z zachowania i 110 punktów do książeczki GOT i tyle samo do odznaki Głównego Szlaku Beskidzkiego.  Trud się opłacał a co nas spotkało po drodze…

Pierwszego dnia po długiej ponad 4 godzinnej jeździe (były korki i roboty drogowe) dotarliśmy do Rytra. Tu ponownie przepakowaliśmy się i wszystkie karimaty, niepotrzebne picie i jedzenie a nawet śpiwory zapakowaliśmy do auta P. Marioli i jej córki po pokonaniu innej trasy wycieczki zawiozły do Krościenka na pierwszy nocleg. My spokojnie powędrowaliśmy w górę do schroniska na Przehybie a następnie zeszliśmy ostro w dół do Krościenka. Było zimno, ale nie padało. Pomimo lekkich plecaków szliśmy powoli i długo odpoczywaliśmy w schronisku, tak  więc  wycieczkę  zakończyliśmy  około  20.00  idąc  prawie  dwie  godziny  ze świecącymi latarkami. Nie było możliwości szukania zgubionych rzeczy, bo było późno i ciemno.  Spaliśmy w wygodnych łóżkach  w  5  pokojach.  Sami przygotowaliśmy kolację a rano śniadanie. Dzieci dostały przygotowane kanapki na drogę.

Kolejny dzień po śniadaniu rozpoczęliśmy wizytą w Kaplicy „Chrystusa Sługi” w Centrum Ruchu Światło-Życie, gdzie po poznaniu życia błogosławionego ks. Blachnickiego pomodliliśmy się o siły na dalszą wędrówkę. Z pełnymi plecakami wyruszyliśmy na Lubań. Co pół godziny robiliśmy przerwy na picie  czy  lekki posiłek. Pogoda była przyjemnie ciepła i naszej wędrówce towarzyszył widok Tatr. Po całym dniu wędrówki zaszliśmy do Stacji turystycznej na Studzionkach. Tym razem byliśmy już o 19.00. Znowu sami zrobiliśmy sobie obiadokolację (zupki, słodkie chwile i kanapki). Dzieci poznały zasadę, że dzieląc się sami na tym zyskują. Kto miał zbyt dużo słodyczy, chleba, dzielił się z innymi i miał lżejszy plecak. Szybko poszliśmy spać. W budynku nocowali też czterej panowie, którzy byli organizatorami tego rajdu i bardzo przypadliśmy im do gustu. Zrobili sobie później z nami zdjęcie i  posłali  na  „fejsbuka”.  Rano  spotkała  nas  miła  niespodzianka. Śniadanie w stylu szwedzkiego stołu bardzo nam spasowało. Były wędliny i sery własnego wyrobu, jarzyny, sałatki, zupy (kwaśnica i pomidorowa) dżemy i miód. Pani ciągle dorabiała herbaty. Też robiliśmy kanapki na drogę, ale głównie skupialiśmy się na tym, by dzieci zjadły solidne śniadanie. Wiedzieliśmy już, że problem wolnego chodzenia, to nie ciężki plecak, ale brak siły spowodowany był małą ilością płynów i  odpowiedniego energetycznego jedzenia.

Trzeci dzień wędrówki, to wędrówka w dobrym tempie. Wiele osób miało już wyjedzone własne zapasy i plecaki stały  się  lekkie.  Jedynie  plecaki dorosłych ciążyły do ziemi, przepełnione nadwyżką jedzenia, ale piękno krajobrazu wynagradzało trud. Dzieci już pogodziły się z własnym losem i nie marudziły, tylko spokojnie szły. Nie było już nadziei, że przyjedzie wujek terenówką, czy helikopter i zabierze zmęczonego wędrowca. Zaliczaliśmy po drodze kolejne schroniska (Turbacz, Stare Wierchy), gdzie mogliśmy coś zjeść, zaopatrzyć się w „lepsze” napoje niż herbata z termosu. Wieczorem dotarliśmy do schroniska na Maciejowej, gdzie czekał na nas bigos i pyszna herbata. Kolejną atrakcją był nocleg na jadalni. Dostaliśmy 6 materacy,  ze  stołów  zrobiło  się  namioty,  wyciągnęło  karimaty  ze śpiworami i wszyscy o 22.00 już spali (nie licząc tych, którym przeszkadzało chrapanie) na ławach, czy podłodze. Rankiem szybko uporządkowaliśmy jadalnię, spakowaliśmy się i po pysznej jajecznicy wyruszyliśmy do Rabki.

Czwarty dzień, był spokojną wędrówką. Zeszliśmy do Rabki Zdrój, gdzie ci co chcieli mogli uczestniczyć we mszy św. o 11.00 w kościele Marii Magdaleny. Potem poszliśmy do fajnego Baru z placem zabaw na pyszne jedzenie (schabowy, pierogi, naleśniki) i wyruszyliśmy w dalsza drogę. Nie było ciężko, ale przedzieraliśmy się przez błoto, łąki i nieuczęszczane lasy. Doszliśmy do Skawy a następnie do Jordanowa. Tutaj zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie, poszliśmy na lody i zakończyliśmy pieszą wycieczkę. Wygodnym autobusem powróciliśmy o 18.35 do Nierodzimia. Nawet nie byliśmy bardzo zmęczeni, ale czy wypoczęci…? Dziękuję rodzicom za pomoc i wsparcie w trakcie wycieczki i zapraszam na kolejne. Do zobaczenia na szlakach.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: R. Raszyk (28-09-2016, 04:35:41), zdjęcia: R. Raszyk

23 września nasze dziewczęta uczestniczyły w powiatowego turnieju szkół podstawowych w piłce nożnej  dziewcząt  „PUCHAR  GRODZISKA PIEKIEŁKO 2016”. Nasze dziewczęta zajęły w tym turnieju IV miejsce i pokazały się z bardzo dobrej strony, walcząc w każdym meczu o każdą piłkę. Niestety dwa zespoły nie do końca były amatorkami, gdyż na co dzień trenują piłkę nożną w klubach KKS „Wisła” Skoczów i UKS Gimnazjum Istebna, czyli jedynych dwóch klubach naszego powiatu, a ich gra była na poziomie naszych chłopców. Te dwie drużyny były wyraźnie poza zasięgiem reszty. Nasze dziewczynki bardzo się starały i wywalczyły punkty z SP Zamarski i SP-1 Skoczów, a ich poziom gry został zauważony, przez co dostały propozycję dołączenia do dziewczęcej drużyny KKS „Wisła” Skoczów. Skład naszej drużyny: Marta Kępińska, Wiktoria Majchrowska, Julia Sikora, Julia Krzemień, Emilia Szczotka, Martyna Fedyczkowska, Marcelina Burawa, Magdalena Balcar, Nikola Lewandowska i Hanna Cichocka.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (28-09-2016, 04:32:14), zdjęcia: R. Raszyk

22 września odbyły się sztafetowe biegi przełajowe w ustrońskim parku przy amfiteatrze. Zawody pierwotnie miały odbyć się dzień wcześniej, ale padał deszcz i było bardzo zimno. Na szczęście w czwartek była odpowiednia pogoda do biegania i udało się przeprowadzić zawody. Nasze dziewczęta  zajęły V lokatę, a biegały w naszej drużynie: Vanessa Saniternik, Marta Kępińska, Julia Sikora, Agnieszka Stanna, Nikola Lewandowska i Amelia Rduch. Chłopcy zajęli IV miejsce, a szkolną reprezentację tworzyli: Sebastian Bonk, Piotr Szturc, Dawid Heczko, Szymon Balcar, Hawier Jaworski, Artur Białożyt.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (20-09-2016, 05:48:14)

16 września uczniowie klas 3-6 uczestniczyli w akcji "Sprzątanie Świata".

dodała: D. Cisowska (20-09-2016, 05:46:24), zdjęcia: D. Cisowska

15 września trzy klasy z naszej szkoły – 2a, 2b i 3a, które wygrały ubiegłoroczny konkurs w zbieraniu pokarmu na rzecz Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu, w ramach nagrody pojechały na wycieczkę właśnie w to miejsce. Przechadzając się po tym nietypowym ogrodzie zoologicznym  uczniowie  mogli zobaczyć chodzące obok nich zwierzęta. Mogli je dotknąć, ale również i nakarmić specjalnym pożywieniem. Dużą atrakcją dla uczestników wycieczki była możliwość obejrzenia pokazu lotu ptaków drapieżnych, które to mknęły tuż nad ich głowami… Na zakończenie uczniowie  mogli  spożytkować  energię  na  placu  zabaw znajdującym się  również w parku. Czas spędzony w Leśny Parku Niespodzianek zapewne na długo pozostanie w ich pamięci…

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Sikora-Fryda (14-09-2016, 05:04:14), zdjęcia: M. Sikora-Fryda

13 września uczniowie klasy 1 wzięli udział w pokazie iluzji "Poza wyobraźnią" organizowanym przez MDK Prażakówka w Ustroniu. Iluzjonista Adrian Mitoraj pokazywał pierwszoklasistom ustrońskich szkół różne magiczne sztuczki. Ala Marekwica i Jaś Szpin stali się na chwilę pomocnikami magika.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (02-09-2016, 05:41:21), zdjęcia: P. Sztefek

Rok szkolny 2016/2017 wystartował! 1 września o godz. 9.15 rozpoczęła się uroczysta akademia inaugurująca nowy rok szkolny. W tym dniu naukę w naszej szkole rozpoczęło dwanaścioro dzieci. Na wstępie dyrektor Roman Langhammer powitał wszystkich przybyłych i życzył im – rodzicom, nauczycielom i uczniom – wielu sukcesów oraz dobrych chwil w nowym roku. Powitał również dwie nowe nauczycielski – p. Aleksandrę Franek (psycholog) i p. Annę Gizę (nauczyciel wspomagający w klasie czwartej).

W roku szkolnym 2016/2017 klasami będą się opiekowali:

- kl. 1a – mgr Małgorzata Sikora-Fryda,

- kl. 2a – mgr Dorota Cisowska,

- kl. 2b – mgr Jolanta Herczyk,

- kl. 3a – mgr Lucyna Najda,

- kl. 3b – mgr Paweł Sztefek (nauczyciel wspomagający – mgr Mariola Szymańska-Kukuczka),

- kl. 4a – mgr Małgorzata Rymorz (nauczyciel wspomagający – mgr Anna Giza),

- kl. 5a – mgr Lucyna Raszka (nauczyciel wspomagający),

- kl. 5b – mgr Mariusz Zawada,

- kl. 6a – mgr Rajmund Raszyk.

Wszystkim życzymy dobrego Roku Szkolnego 2016/2017!

[zobacz zdjęcia]

[wróć]