WAŻNE WYDARZENIA W SZKOLE

Rok szkolny 2018/2019

dodał: R. Langhammer (24-08-2019, 09:21:25), zdjęcia: R. Langhammer

15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego, delegacja uczniów naszej szkoły (Ewa Kierdoń i Wojciech Jakubczyk), pod opieką p. Doroty Cisowskiej, uczestniczyła w uroczystości patriotycznej pod Pomnikiem Pamięci Narodowej.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (07-08-2019, 05:28:12), zdjęcia: G. Chraścina

Kilkanaścioro uczniów z naszej szkoły i dwóch opiekunów (Rajmund Raszyk i Gustaw Chraścina) wybrali się w terminie 21-30 czerwca na obóz koszykarski do Chorwacji. Organizatorem wyjazdu był klub ISWJ Wisła, który pierwszy raz zdecydował się na obóz zagraniczny. Celem obozu była raczej dobra zabawa i rekreacja niż sportowe przygotowanie do kolejnego sezonu. Pomimo wysokich temperatur uczestników obozu nie ominęły dwa treningi dziennie, z których pierwszym była poranna zaprawa biegowa o godzinie 7:00 rano, a gry i zabawy na drugim. Miejscem obozu było Baśko Polje blisko znanej miejscowości Baśka Voda na Makarskiej Riwierze. Krystalicznie czysta woda sprzyjała nurkowaniu, a dno morskie było bogate w muszelki, jeżowce, ogórki wodne i różne gatunki ryb. Przez te osiem dni było wiele atrakcji, między innymi Fish Picnic, dyskoteka i karaoke. Nie obyło się również bez kilku problemów,  takich  jak  bliskie  spotkania  z jeżowcami, drobne urazy, albo np. rozbita szyba drzwi balkonowych. Na szczęście wszyscy wrócili do domów cali, zdrowi i opaleni.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (07-08-2019, 05:36:14), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Co można powiedzieć o czterodniówkach? Są to trudne wycieczki, a w te wakacje ze względu na upały było naprawdę ciężko. Każde z dzieci dostawało do niesienia i picia 1.5l wody i jeszcze trzeba było dolewać. Niemniej jednak Ziemia Kłodzka nas zachwyciła (25 do 28 czerwca).

W pierwszy dzień po uciążliwym przejeździe busem zawitaliśmy w Złotym Stoku na rynku. Nasza trasa prowadziła czerwonym szlakiem przez Jawornik, Orłowiec do Lądka Zdroju. Tam po krótkim zwiedzeniu, posiłku w pizzerii i odpoczynku wyruszyliśmy w dalszą drogę czerwonym szlakiem do Kątów Bystrzyckich. Następnie z przełęczy Pod Chłopkiem zeszliśmy zielonym szlakiem do Stronia Śląskiego – Wsi na nocleg. Trasa bardzo nas zmęczyła, (zrobiliśmy skróty przez łąkę), ale w gościnnym Świerkowym Zakątku po kąpieli z radością poszliśmy do ogrodu, gdzie piekliśmy kiełbaski a dzieci szalały na zjeżdżalni, huśtawkach i grali w piłkę nożną.

Drugi dzień, to najwyższe temperatury (35 stopni) i najtrudniejszy  odcinek.  W  planach  był  przemarsz  28  kilometrowy  na  najwyższy  punkt  naszej wędrówki, czyli na Śnieżnik. Wiedząc jak to jest trudna trasa podzieliliśmy się na dwie grupy: twardzieli i młodszych. Ta druga grupa nie wchodziła na Śnieżnik, a jedynie na Czarna Górę i schodziła do Międzygórza. Podziwiali piękne, ale nieco opuszczone miasteczko. Tam po pysznym obiedzie przeszli do wodospadu Wilczki, a następnie na Igliczną. Silniejsza grupa zdobywała Masyw Śnieżnika i dogoniła młodszych w schronisku na Iglicznej. Po odpoczynku wyruszyliśmy na wieczorny przemarsz 1,5 godziny do agroturystyki Aksamit Agro w Wilkanowie. Byliśmy tak zmęczeni, że po ugotowanym przez nas spaghetti i posiłku około 20.30 poszliśmy do ogrodu, a dzieci mogły schłodzić się w potoku Wilczka lub grać w piłkę, natomiast dorośli odpoczywali pod wiatą.

Czwartkowy dzień, to był czysty relaks. Przemarsz do wioski uzdrowiskowej Długopole Zdrój z odpoczynkiem przy obiedzie, a następnie wejście na pasmo G. Bystrzyckich to 18 kilometrowy spacer. Schronisko Jagodna też było nam przyjazne i ugościło nas przepyszną kolacją. Porcje musieliśmy dzielić na pół, bo jednego dania nawet mężczyźni nie byli w stanie zjeść. Dzieci tradycyjnie goniły dookoła schroniska i nie chciały iść spać. Po usilnych upomnieniach zasnęły dopiero o 22.30.

Ostatni dzień był ciężki. Po wspaniale przygotowanym i zjedzonym śniadaniu wcześnie wyszliśmy na czerwony szlak. Trasa do Zieleńca była długa (19km), ale pięknymi równymi drogami. Są to wspaniałe trasy na narty biegowe. Sam Zieleniec nieco nas rozczarował, gdyż był placem budowy i ciężko było znaleźć restaurację z dobrym, tanim jedzeniem. Jedząc obiad dowiedzieliśmy się, że nasz bus nieco się opóźni. Musieliśmy realizować plan, ruszyliśmy w stronę Duszników Zdroju, a następnie zorganizowaliśmy przewóz dla dzieci i z opiekunami wysłaliśmy w nagrodę na basen do Kudowy Zdrój. Wodny relaks był czymś wspaniałym. Przyjechał bus, zjedliśmy małe „co nieco” i o 20.15 ruszyliśmy do Ustronia. Czterogodzinna jazda szybko upłynęła i  zrobiła  się  wyprawa  pięciodniowa  – przyjechaliśmy kilkanaście minut po północy. Przed szkołą nie tylko czekali na nas rodzice, ale i młodzież, która zorganizowała sobie spotkanie towarzyskie. Szkoda, że ci młodzi ludzie nie pokonują jak nasze dzieci bezkresów górskich. Dziękuję rodzicom za pomoc w trakcie wyprawy i przepraszam, że nieco więcej kosztuje taka wyprawa niż zakładam. Do zobaczenia na szlakach.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: E. Bujok (05-07-2019, 05:24:19), zdjęcia: P. Sztefek

22 czerwca o godzinie 14.00 spod Sanatorium "Równica" wyruszył barwny korowód, w którym przedstawiciele naszej szkoły po raz kolejny brali udział – w tym roku uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami. Po dojściu do rynku odbyła się prezentacja uczestników korowodu – przedszkoli, szkół, sanatoriów, obiektów noclegowych, turystycznych itd.

Celem uczestnictwa w korowodzie była prezentacja mieszkańcom i przyjezdnym bogatych tradycji uzdrowiskowych naszego miasta oraz promocja i reklama. Dziękuję wszystkim uczestnikom z naszej szkoły, którzy wzięli udział w tegorocznym Otwarciu Sezonu Uzdrowiskowego.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (24-06-2019, 05:57:21), zdjęcia: P. Sztefek

19 czerwca o godzinie 14.00, w Miejskim Domu Kultury „Prażakówka”, rozpoczęła się uroczystość Miejskiego Zakończenia Roku Szkolnego. Wydarzenie to wpisało się już na stałe w kalendarz najważniejszych ustrońskich imprez. Jest to okazja do wyróżnienia najlepszych uczniów z ustrońskich szkół, którzy zostali laureatami (lub zajęli wysokie miejsca) w konkursach powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich. Tradycyjnie też, wyróżniani są również nauczyciele – opiekunowie poszczególnych uczniów w konkursach i zawodach.

W czasie tegorocznej uroczystości nagrody odebrali również uczniowie naszej szkoły:

- Szymon Sikora (MEKWB „Jonasz”, opiekun: p. Maria Leszczyna),

- Wiktoria Majchrowska (Konkurs Biblijny „Sola Scriptura”, opiekun: ks. Marcin Markuzel),

- Kamil Kozłowski (Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur”, opiekun: p. Gustaw Chraścina),

- Nadia Pieńkowska (Konkurs Języka Angielskiego „FOX”, opiekun: p. Anna Szczuka-Pezda),

- Vanessa Omorczyk (Konkurs Języka Angielskiego „FOX”, opiekun: p. Mariusz Zawada).

W trakcie uroczystości wyróżnieni zostali także Sportowcy Roku z poszczególnych szkół. Naszymi Sportowcami zostali MARTA KĘPIŃSKA i PAWEŁ CZYŻ. Miejska uroczystość to także okazja do wyróżnienia Absolwenta Roku z każdej szkoły – naszą Absolwentką została MARCELINA BURAWA.

Uroczystość każdego roku uświetniają młodzi artyści z każdej szkoły. W tym roku „szóstkę” reprezentowała uczennica klasy 5b  –  Martyna  Kubień,  w „Piosence drewnianych lalek”.

Wszystkim wyróżnionym uczniom i nauczycielom serdecznie gratulujemy!

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (24-06-2019, 05:52:19), zdjęcia: K. Siąkała, J. Cieślar

19 czerwca akademią zakończyliśmy rok szkolny 2018/2019. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia pana dyr. Romana Langhammera: „Dziecka nie określa żadna ocena szkolna, lecz praca nad sobą i wysiłek, jaki musiało włożyć, by być w miejscu, w którym jest obecnie. Bez znaczenia czy kończy ten  rok  ze średnią 5,0 czy 3,0. Jego oceny nie określają, kim był, kim jest, ani kim będzie. Życie nie jest olimpiadą, a świat nie jest aulą szkolną. Życiem kierują relacje, emocje i pasje. Te ostatnie rodzą się z nauki i doświadczania rzeczywistości.” -  mówił pan Dyrektor, cytując słowa profesora Jakuba Andrzejczaka kierownika Zakładu Socjologii Edukacji Wielkopolskiej Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej. „Drodzy uczniowie. Wielu z was zostanie  za  chwilę  poproszonych  o  podejście  na środek. I bardzo się z tego cieszę, ale chcę pogratulować nie tylko tym z najwyższymi średnimi. Chcę pogratulować wszystkim wysiłku i tego, że osiągnęliście tyle, ile daliście radę. Gratuluję Wam promocji do kolejnej klasy” – mówił dalej pan Dyrektor.

Po tych słowach uczniowie odebrali świadectw z wyróżnieniem. Nagrody książkowe za wyniki w nauce otrzymało 55 uczniów.

Klasa Ia: Adam Kustra, Marcin Rembiesa

Klasa Ib: Antoni Omozik, Sara Ząber, Maciej Mitręga

Klasa IIa: Lena Linda Czyż, Anita Cieślar, Kamil Liszewski

Klasa IIb: Martyna Giel, Emilia Chrapek, Kordian Rusin

Klasa III: Matylda Ciemała, Maja Misiniec, Igor Pawlitko

Klasa IVa: Dominik Kozłowski, Vanessa Omorczyk, Jakub Fober, Filip Grabiec, Milena Ciemała, Jan Dyło

Klasa IVb: Kaja Piotrowska, Nikola Herezy, Nikola Poloczek, Dominik Pociążek, Julia Jaworska, Lena Jaworska, Nadia Pojasek, Oliwia Szpak

Klasa Va: Noemi Grabiec, Martyna Armata, Maja Nieckarz, Antonina Skibiak, Lena Pilch

Klasa Vb: Judyta Chwistek, Maja Raszka, Kamil Kozłowski, Laura Liszewska, Julia Mandzij, Estera Chync, Oliwia Borkowska, Klaudia Szpak, Mariusz Chruszcz, Karolina Gierczak

Klasa VI: Szymon Sikora, Michał Sikora, Nikola Smyk, Jakub Górniak, Julia Bączek, Jasmina Marekwica

Klasa VIIa: Kornelia Wilczek, Emilia Kempa, Hawier Jaworski, Marta Kępińska

Klasa VII b Wiktoria Majchrowska, Oskar Czyż

Stypendia naukowe przyznano Kornelii Wilczek z klasy VIIa, Wiktorii Majchrowskiej z klasy VIIb oraz Szymonowi Sikorze z klasy VI. Sportowcami Roku zostali: Marta Kępińska z klasy VIIa oraz Paweł Czyż z VIIb. Najważniejsze wyróżnienie, czyli tytuł Absolwenta Roku, otrzymała Marcelina Burawa.

Gratulujemy i życzymy jeszcze większego zapału i chęci zdobywania wiedzy i umiejętności w nowym roku szkolnym.

Słowa podziękowań usłyszeli nauczyciele, którzy kończą pracę w SP6, pani Ewa Deda oraz pan Grzegorz Mueller.

Piękny bukiet kwiatów został złożony na ręce przewodniczącej Rady Rodziców pani Beaty Chruszcz w podziękowaniu za pracę na rzecz uczniów.

Po części oficjalnej przyszedł czas na program artystyczny przygotowany przez uczniów z klasy VIII, chór Wiolinki i  dziewczyny z Vb. Pokaz akrobatyczny, inscenizacja oraz  wesołe piosenki wprowadziły zgromadzonych w  wakacyjny nastrój. Po krótkim programie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (21-06-2019, 05:51:51), zdjęcia: G. Chraścina

18 czerwca odbył się tradycyjny koncert na zakończenie roku szkolnego. Wzięli w nim udział uczniowie grający na instrumentach u p. Małgorzaty Rymorz. Wystąpili uczniowie grający dopiero pierwszy rok, ale byli i tacy za którymi już kilka lat nauki. Usłyszeliśmy wiele znanych melodii w wykonaniu na gitarę i pianino. Zabrzmiały też dwie piosenki w wykonaniu uczennic uczących się śpiewu. Rozdane zostały także dyplomy i upominki. Po wakacjach zabieramy się do dalszej pracy...

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (21-06-2019, 05:45:14), zdjęcia: K. Wilczek, K. Siąkała, K. Herzyk

18 czerwca odbyły się apele (kl. I-IV, V-VIII), w  czasie  których  dyrektor  Roman  Langhammer  podsumował  kończony  się  rok  szkolny.  Zostały wręczone dyplomy i nagrody dla uczniów, którzy w ostatnich tygodniach zajęli wysokie miejsca w różnorakich konkursach. Apele były także okazją do wręczenia odznak turystycznych oraz nagród książkowych w różnych nagradzanych tradycyjnie kategoriach: dla najaktywniejszego członka Samorządu Uczniowskiego, dla najaktywniejszego wolontariusza, dla najlepszych aktorów, dla czytelników roku, dla chórzystów roku, dla najlepszych plastyków, dla wytrwałych turystów oraz wiele, wiele innych. Wszystkim uczniom gratulujemy!

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (21-06-2019, 05:49:21), zdjęcia: L. Najda

W przedostatnim dniu roku szkolnego 2018/2019 (18 czerwca) w klasie II a odbyła się dyskoteka. Uczniowie bawili się przy utworach Sławomira, Eda Sheerana i innych. Poza tańcami był też czas na zabawy i akrobacje. W stworzeniu nastroju pomogły lampy dyskotekowe, przyniesione przez uczniów. Nie zabrakło też łakoci i napojów.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (18-06-2019, 05:28:54), zdjęcia: R. Raszyk

17 czerwca uczniowie klas siódmych i ósmych uczestniczyli w Dniu Sportu. Koszykówka była dyscypliną, w której rywalizowały dziewczęta i chłopcy. Mistrzyniami zostały uczennice z klasy VIII, a mistrzami chłopcy z VII b. Na koniec rozegrany został mecz pokazowy mistrzów, czyli chłopcy z VII b na dziewczęta z VIII (wynik 0:8). Poniżej wyniki wszystkich meczów:

7a 10:6 7b dz

7a 2:10 7b ch

8 20:4 7b dz

7b 12:5 8 ch

8 15:4 7a dz

7a 8:3 8 ch

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (18-06-2019, 05:24:29), zdjęcia: G. Chraścina

16 czerwca 30 fanów lekkiej atletyki z naszej szkoły z opiekunami (Gustaw Chraścina, Rajmund Raszyk) pojechało na Stadion Śląski do Chorzowa na 65 Memoriał Janusza Kusocińskiego. Stadion po przebudowie robi olbrzymie wrażenie i choćby tylko po to warto było pojechać. Nasza grupa usiadła bardzo blisko zeskoku do skoku o tyczce, stąd widzieliśmy jak na dłoni blisko 6-metrowe skoki tyczkarzy. Skoki naszych reprezentantów, a szczególnie Piotra Liska na wysokości 5,71 były niesamowite, bo dopingowaliśmy go na rozbiegu, a on sam cieszył się i dziękował nam za doping. Nasz sektor był również bardzo  blisko  konkurencji pchnięcia kulą, na której świetnie prezentował się Michał Haratyk, który pochodzi z Kostkowic. W najlepszej próbie pchnął kulę na odległość 21,98 (centymetr lepiej od niedawnego rekordu Polski Tomasza Majewskiego), co dało mu drugie miejsce w konkursie. Oglądaliśmy jeszcze wiele gwiazd, które znamy tylko z  telewizji: Anitę Włodarczyk, która rzuciła młot na odległość ponad 75 metrów, wracającą po przerwie macierzyńskiej Kamilę Lićwinko, bezkonkurencyjnego młociarza Pawła Fajdka, średniodystansowca Adama Kszczota i młodziutką gwiazdę sprintu Ewę Swobodę, która o 0,01 s. pobiła młodzieżowy rekord Polski należący do Ireny Szewińskiej.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (18-06-2019, 05:21:23), zdjęcia: L. Raszka

13 czerwca uczniowie z klasy VIIa wraz z opiekunami pojechali do Kończyc Wielkich, by lepiej poznać walory przyrodnicze i historyczne tej pobliskiej miejscowości. Pani Mariola opowiedziała nam wiele ciekawych historii związanych z tym miejscem. Po krótkim spacerze ścieżką przyrodniczą udaliśmy się do domu rodzinnego śp. Dominiki Tumas, która 14 czerwca obchodziłaby swoje urodziny. Oglądaliśmy rodzinne albumy, wspominaliśmy, toczyły się ciekawe rozmowy. Złożyliśmy również wiązankę kwiatów na grobie Pani Dominiki. To był niezwykle poruszający czas.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Giza (17-06-2019, 05:37:14), zdjęcia: A. Giza

13 czerwca klasa III zebrała się w jadalni szkolnej by samodzielnie wykonać szaszłyki. Nie były to jednak typowe szaszłyki a zdrowe, owocowe przysmaki. Uczniowie sprawnie kroili przyniesione owoce i  nakładali na patyczki tworząc prawdziwe arcydzieła. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie zabrały się do pracy a w ich rękach powstały wspaniałe, kolorowe i zdrowe szaszłyki. Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Program dla szkół” i miały na celu promocję zdrowego odżywiania się wśród najmłodszych.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (17-06-2019, 05:33:54), zdjęcia: L. Najda

13 czerwca uczniowie klasy IIa pojechali na basen "Delfin" w Skoczowie. Dzieci korzystały z basenu rekreacyjnego, sportowego (dobrze pływające) oraz zjeżdżalni i jacuzzi. Dużo radości i emocji dostarczyły skoki do wody. Dzieci bawiły się bezpiecznie pod okiem ratowników. Okazuje się, że wielu uczniów bardzo dobrze pływa, a nawet nurkuje. Wszyscy mieli dużo frajdy z pobytu na pływalni. W szatni również dzieci sobie poradziły bardzo sprawnie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (17-06-2019, 05:30:28), zdjęcia: A. Giza

12 czerwca klasa 6 udała się na ognisko do Cisownicy. Na miejscu przywitała nas p. Henryka Szarzec, która od wielu lat zajmuje się Izbą Pamięci im. Jury Gajdzicy, a jednocześnie jest jego potomkinią. Jura Gajdzica,  prosty chłop, rolnik a jednocześnie bibliofil, czyli miłośnik książek,  twórca ekslibrisów i kronikarz żyjący na przełomie XVII i XIX wieku, wpisał się w serca cisownickich i okolicznych mieszkańców.

Podczas lekcji historii mogliśmy dowiedzieć się, albo przypomnieć sobie jak dawniej ludzie żyli i pracowali i co było ich największą wartością. Potem piekliśmy kiełbaski na prawdziwym ognisku, w otoczeniu łąk, pastwisk i widoku na Małą Czantorię.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (16-06-2019, 06:44:21), zdjęcia: A. Giza, G. Wiercigroch

Nasz Szkolny Szachowy II Puchar im. Józefa Kreta (w tym roku odbył się 10 czerwca) rozwinął się i był imprezą bardzo radosną i miłą. Uczestniczyło w nim 52 szachistów z czego 38 osób to byli uczniowie naszej szkoły. Nie było w tej grupie reprezentantów z każdej klasy, ale było dużo uczniów z klasy VI  oraz tradycyjnie z pierwszej, drugiej i trzeciej. Dzieci zagrały 7 rund i po każdej rozegranej partii mogły się posilić (lody i ciasteczka), napić oraz odpocząć na podwórku szkolnym i małej sali gimnastycznej. Najlepsi szachiści starali się zdobyć jak najlepszy wynik, a nieco słabsi, ale też umiejący grać bawili się grą i cieszyli kiedy pokonali przeciwnika na swoim poziomie.

Puchar Józefa Kreta, czyli najlepszy wynik zdobyła Maja Nieckarz.

W ogólnej klasyfikacji  II był Stanisław Matus, III miejsce zdobyła Nikola Herezy, IV miejsce  Paweł Czyż, V miejsce Mariusz Chruszcz.

W swoich grupach wiekowych  sytuacja wyglądała następująco:

Klasy IV – VIII (powyżej 10 roku) dziewczynki:

- I miejsce Maja Nieckarz

- II miejsce Nikola Herezy

- III miejsce Monika Chruszcz

-IV miejsce Sandra Pinkas

-V miejsce  Nikola Smyk

Klasy IV – VIII  (powyżej 10 roku)

- I miejsce Stanisław Matus

- II miejsce  Paweł Czyż

- III Miejsce Mariusz Chruszcz

Klasy I – III dziewczynki:

- I miejsce Karolina Nieckarz

- II miejsce Blanka Niemczyk

- III Miejsce Tatiana Borys

- IV miejsce Katarzyna Stanna

- V miejsce Nadia Pieńkowska

Klasy I – III chłopcy:

- I miejsce Dawid Pala

- II miejsce Tomasz Habarta

- III miejsce Mateusz Lipowczan

- IV miejsce Igor Pawlitko

W grupie przedszkolnej  wszyscy uczestnicy zdobyli medale pamiątkowe. Należy pogratulować  Wiktorowi Niemczykowi, Nikodemowi Herezy, Kamilowi Mikulskiemu i Danielowi Stanny.

Podziękowania należą się nauczycielom sprawującym opiekę  i służącym pomocą (Anna Giza, Daria Madzia, Marta Weisman, Jolanta Herczyk , Gustaw Chraścina i dyrektor Roman Langhammer), uczniom  z klasy VIIa (Kornelia Wilczek, Marta Kępińska, Amelia Procner, Katarzyna Siąkała ), z klasy VIIb (Patrycja Sosna, Milena Szypuła, Anna Baron, Dawid Heczko, Tomasz Podżorski, Szymon Rusin,   Remigiusz Bury) i z klasy VI, którzy również uczestniczyli w turnieju (Szymon Sikora, Serafin Cichocki, Artur Białożyt) oraz paniom sprzątaczkom.

Największe podziękowania należą się Radzie Rodziców, która sfinansowała statuetkę, medale, nagrodę oraz napoje i lody. Zebrane z wpisowego (po 5zł od osoby) pieniążki w kwocie  260 zł przekazano  na konto tejże Rady Rodziców.

Dziękuję wszystkim osobom uczestniczącym w II Pucharze J. KRETA!

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (16-06-2019, 06:28:21), zdjęcia: G. Chraścina, K. Wilczek, K. Siąkała

Za nami już V Rodzinny Piknik, zorganizowany przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 6 w Ustroniu, który odbył się 8 czerwca br. Impreza zgromadziła wielu chętnych do wspólnej zabawy. Uczniowie przyprowadzili swoich rodziców, dziadków, ciocie i wujków.

Piknik rozpoczął się od poczęstunku. Uczestnicy mogli zakupić na straganach różne smakołyki: grillowane potrawy, popcorn, hot – dogi, wyśmienitą grochówkę, domowe wypieki, naleśniki oraz lody. Oprócz smakołyków, można było zaopatrzyć się w przeróżne drobiazgi na pchlim targu.

Godzinę później na dziedzińcu szkolnym pojawili się młodzi artyści z naszej szkoły, prezentując talenty wokalne, taneczne oraz recytatorskie. Wzorem poprzednich lat rodzice, nauczyciele i uczniowie bawili widownię wspólnie przygotowanym przedstawieniem. Tym razem aktorzy zaprosili widzów do królestwa króla Romana oraz królowej Anny.

Po wizycie w „królestwie”,  piknikowicze mogli pomalować twarze, wyczarować „coś” z papieru, ułożyć zabawne stworki z balonów, a wszystko to pod bacznym okiem naszych nauczycieli.

W tym samym czasie grupa ochotniczek i ochotników zgrabnie poruszała się w rytmach zumby. Nie brakowało również chętnych, by z bliska przyjrzeć się koparce, usiąść w wozie strażackim czy w aucie policyjnym.

Najmłodsi uczestnicy wzięli udział w specjalnie przygotowanych dla nich grach i konkurencjach sportowych. Starsi uczniowie zagrali w siatkówkę z rodzicami oraz nauczycielami. Rozgrywki uczniowie/nauczyciele/rodzice dostarczyły wielu pozytywnych emocji. Gra wszystkich drużyn była wyrównana. Do końca w napięciu czekaliśmy na końcowy wynik. Ostatecznie I miejsce wywalczyli nauczyciele.

Szczególne podziękowania kierujemy do następujących firm, organizacji oraz osób prywatnych, dzięki którym możliwa była organizacja imprezy: Park Linowy Równica, Legendia Chorzów, Westernowy Park Rozrywki TwinPigs, Zoo Chorzów, kino „Helios” Bielsko- Biała, Nija Park, Cukiernia- Pizzeria Haneczka, P.P.A.U KLAUDIA, MOKATE, piekarnia „Bethlejem”, restauracja „Zacisze”, FAMEX, Hotel Stok, L.P.N. Ustroń, UKS „Beskidy”, Zimowy Raj Serwis Nart, Stadnina Koni Ochaby, Figloraj, TEATR NA DŁONI, restauracja „Bahus”, ESPRIT, salon fryzjerski „Kameleon”, salon fryzjerski „Ania”, Komora Marzeń, salon fryzjerski „Kasia”, wyciąg narciarski „Skolnity” Wisła; wyciąg narciarski „Siglany”, DreamPark Ochaby, Ludwig Czekolada s.p zo.o, Jubiler Kamdo.

DZIĘKUJEMY!

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (16-06-2019, 06:25:19), zdjęcia: L. Najda

7 czerwca odbyła się w klasie IIa kolejna edycja pokazów "Mam talent". Dzieci  zaprezentowały  się  w  dziedzinach:  "Sportowiec",  "Czytelnik",  "Złota rączka", "Matematyk", "Zdolniacha". I tym razem dzieci (i rodzice) wykazały się pomysłowością. Wiele prezentacji wymagało długich przygotowań, nakładu  pracy  i ćwiczeń. Brawa dla wszystkich występujących!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Weisman (15-06-2019, 07:43:26), zdjęcia: E. Gancarz, M. Leszczyna

7 czerwca o godzinie 10.00 uczniowie klas 1b oraz 2b wzięli udział w IV edycji najpopularniejszej akcji czytelniczej w Polsce - ,,Jak nie czytam, jak czytam". Wyposażeni w wygodne kocyki i ulubione książki, udali się na  podwórko  szkolne,  aby  na  świeżym  powietrzu  móc  zrelaksować  się  czytając  książki. Głównym celem akcji jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by  czytanie  kojarzyło  się  z  czymś  przyjemnym,  z  wolnym  czasem  i  rozrywką. Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, jednego z najpopularniejszych czasopism dla nauczycieli.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (11-06-2019, 05:36:12), zdjęcia: M.Szymańska-Kukuczka

Tegorocznym zwycięzcą  Szkolnej Ligii Podbeskidzia była Szkoła Podstawowa nr 3 z Bielska – Białej, a właściwie troje jej uczniów, którzy w ogólnej indywidualnej klasyfikacji zdobyli I miejsce (Dominik Kubica – 41,5pkt.), II miejsce (Paulina Lelek  - 34 pkt.) i X miejsce (Szymon Krzempek -29pkt.). Jako szkoła zdobyli 104,5pkt.

Nasza szkoła zajęła II miejsce zdobywając  98,5 pkt.

III miejsce zdobyła  Szkoła Podstawowa nr 1 z Ustronia – 87,5 pkt.

IV miejsce  Szkoła Podstawowa z Górek Wielkich – 86 pkt.

V miejsce Szkoła Podstawowa nr 2 z Ustronia  - 85,5 pkt.

Zgodnie z regulaminem do ogólnej klasyfikacji bierze się pod uwagę wynik najlepszych pięciu meczy. Nasi rywale z Bielska nie byli na jednym turnieju i dlatego wynik z tego ostatniego z dnia 8.06.19 wliczony był do klasyfikacji ogólnej w całości (21pkt.), a nam tylko różnica pomiędzy ostatnim a najsłabszym (czyli 3 pkt.). Do rywalizacji drużynowej brało się wyniki trzech najlepszych zawodników i punkty za liczebność całej grupy. Zwycięzcy z Bielska to uczniowie klas VIII i VII, którzy grają już w szachy od 10 lat, więc wynik naszej szkoły jest naprawdę dobry.

Klasyfikacja indywidualna uczniów z naszej szkoły:

Najwyższy wynik uzyskała Maja Nieckarz (30,5 pkt.) i swojej kategorii zdobyła I miejsce.

Drugi wynik uzyskał Mariusz Chruszcz (29 pkt.) i zdobył w swojej kategorii IV miejsce.

Trzecim zawodnikiem był Andrzej Połowczuk (23 pkt.) - IX miejsce w swojej kategorii.

Czwarty wynik zdobyła Nikola Herezy (22,5 pkt.) – IV miejsce w swojej kategorii.

Piątym  zawodnikiem był Piotrek Paszek (22 pkt.) – V miejsce w kategorii do 10 lat.

Na wyróżnienie zasługuje Paweł Czyż (19,5pkt na trzech turniejach) – V miejsce w swojej kategorii i Karolina Nieckarz (13,5pkt na czterech turniejach), która była IV w swojej kategorii.

Dobry wynik uzyskał Igor Pawlitko (20pkt. – VIII miejsce) i Kamil Kozłowski (20pkt.- XI miejsce).

Wszyscy uczestnicy, którzy byli trzy razy na lidze dostają medale. Są to następujący uczniowie: Maja Nieckarz, Mariusz Chruszcz, Andrzej Połowczuk, Nikola Herezy, Piotr Paszek, Igor Pawlitko, Kamil Kozłowski, Paweł Czyż, Karolina Nieckarz, Michał Szczerba, Aleksander Mrowiec, Jeremiasz Świeży, Filip Grabiec, Szymon Raszka.

Dziękuję za udział w turnieju i zapraszam  do gry w szachy i wyjazdy w kolejnych latach.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: M. Rymorz (11-06-2019, 05:24:21), zdjęcia: A. Giza

7 czerwca klasa szósta odwiedziła wychowanków OERW w Nierodzimiu. Zaprezentowaliśmy krótki program muzyczny, w czasie którego uczniowie z naszej klasy, grający na instrumentach wykonywali różne utwory. Zabrzmiały skrzypce, gitary, ukulele i pianino. Na koniec zaśpiewaliśmy piosenkę "Dni których nie znamy".

[zobacz zdjęcia]

dodała: A.Giza (07-06-2019, 06:34:21), zdjęcia: A. Giza, L. Najda

6 czerwca klasa II a odwiedziła gospodarstwo rolne państwa Wandy i Józefa Pezdów w Ustroniu. Zostaliśmy bardzo miło i serdecznie przyjęci przez gospodarzy, którzy oprowadzili nas po swoim gospodarstwie. Dzieci miały możliwość zobaczyć zwierzęta gospodarskie, a w szczególności krowy, byczki, barany, kozy, króliki, kury i gołębie. Chłopcom najbardziej spodobały się sprzęty rolnicze niezbędne do prowadzenia gospodarstwa. Największy zachwyt dzieci niewątpliwie wzbudziła suczka gospodarzy – przyjacielska i łagodna Łiski. Chłopcy podziwiali traktory i inne maszyny rolnicze, które mogli z bliska oglądać i siadać na nie.

Gospodarzom jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy za tak ciepłe przyjęcie.

Wyjście do gospodarstwa było związane z projektem rządowym, który realizuje nasza szkoła - "Program dla szkół".

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (11-06-2019, 05:18:16), zdjęcia: M. Rymorz

5 czerwca w naszej szkole odbył się II Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Muzycznej. Wzięło w nim udział 21 uczniów z czterech ustrońskich szkół. Pytania dotyczyły analizy utworów muzyki klasycznej oraz pojęć i terminów muzycznych. Rywalizacja było duża, o miejscach decydowały drobne punkty.

Maksymalną liczbę punktów i jednocześnie pierwsze miejsce zajęły:

Laura Wiśniewska SP3

Anna Bolik SP3

Natalia Kuszel SP3

Miejsce drugie:

Róża Mynarz SP2

Zuzanna Kania SP1

Emilia Juroszek SP1

Miejsce trzecie:

Hanna Morel SP3

Wyróżnienie:

Kornelia Wilczek SP6

Maria Witkowska SP3

Gratulujemy!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Leszczyna (07-06-2019, 05:35:14), zdjęcia: M. Leszczyna

Uczniowie naszej szkoły jak co roku wzięli udział w XXII Międzynarodowym Ekumenicznym Konkursie Wiedzy Biblijnej „Jonasz”. W tym roku do przeczytania i zgłębienia była Ewangelia wg św. Łukasza. Konkurs składał się z trzech etapów. W finale naszą szkołę reprezentowało troje uczniów. Laureatem  tego konkursu kolejny raz został  uczeń klasy 6 Szyman Sikora, a finalistkami uczennica klasy 5 Martyna Armata i uczennica klasy 7 Kornelia Wilczek. Uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Szczuka-Pezda (07-06-2019, 05:33:14)

Biorąc pod uwagę osiągnięcia z języka angielskiego w naszej szkole, ten rok szkolny możemy zaliczyć do bardzo udanych. Dobra passa rozpoczęła się już w marcu, kiedy dwójka naszych uczniów: Vanessa Omorczyk (kl. 4a) oraz Bartosz Frank (kl. 7a) wywalczyła III miejsce (każdy w swojej kategorii wiekowej) w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego „FOX”. W maju Nikola Poloczek (kl. 4b) zajęła również miejsce III w powiatowym konkursie recytatorskim „Proza i poezja w języku Shakespeare’a”. Za to końcem maja do grona najlepszych dołączyły: Milena Szypuła (kl. 7b) wyśpiewując II miejsce oraz Natalia Bukowczan (kl. 5a) otrzymując wyróżnienie w konkursie muzyczno-językowym „I love singing”. Naszym uczniom serdecznie gratulujemy.

dodała: M. Rzeszótko (05-06-2019, 05:28:21), zdjęcia: M. Rzeszótko

W kończącym się roku szkolnym uczniowie czytali i omawiali na lekcjach j. polskiego wiele lektur. Owocem tej wytężonej pracy z dziełami literatury polskiej i światowej, które są jednocześnie świetnymi, śmiesznymi i pouczającymi tekstami, były nie tylko notatki, plany wydarzeń czy wypracowania. Uczniowie klas czwartych i piątych swoją wiedzę na temat lektur oraz własne doświadczenia czytelnicze utrwalili w formie bardzo atrakcyjnych lapbooków. Takiej plastycznej wersji opracowania przez kolejne klasy w bieżącym semestrze doczekały się książki: "Przygody Tomka Sawyera", "Opowieści z Narnii. Lew czarownica i stara szafa" oraz "Mikołajek".

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (05-06-2019, 05:25:19), zdjęcia: E. Gancarz, Gazeta Ustrońska

31 maja UM Ustroń, KS Kuźnia Ustroń i Akademia Esprit zorganizowali Ustroński Dzień Dziecka. Uczniowie klas 1 – 6 uczestniczyli w zabawach i animacjach zorganizowanych prze Akademię Esprit na terenie KS Kuźnia. Uczniowie otrzymali „Paszport aktywności”, który służył im do zbierania pieczątek na poszczególnych stacjach.  Największą popularnością cieszyły się stacje gry XXL, sport, gimnastyka, taniec oraz balet. Po intensywnych ćwiczeniach uczniowie mogli odpocząć na takich stacjach jak kulinaria, mega bańki, układanki, zabawy interakcyjne, teatr czy kody. W trakcie imprezy odbyły się rozgrywki piłki nożnej. Gratulacje dla zawodników i kibiców!

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Wojtyła (05-06-2019, 05:22:54), zdjęcia: K. Wojtyła

Powstania Śląskie i plebiscyt były tematem żywej  lekcji historii, która odbyła się w szkole 30 maja. Przedstawienie mieliśmy okazję zobaczyć dzięki Agencji Widowisk Historycznych „Arkona” z Torunia. Panowie barwnie opowiadając opisali i pokazali mundur żołnierza armii pruskiej, legionisty oraz Hallerczyków. Odbyły się inscenizacje, w których mogli wziąć udział uczniowie. Scenki przybliżały uczniom przebieg rekrutacji do Legionów Polskich oraz jak wyglądał plebiscyt na Górnym Śląsku.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (07-06-2019, 05:28:11), zdjęcia: M. Leszczyna, I. Strzałkowska

29 maja punktualnie o godz. 8.15 klasy pierwsze udały się  na wycieczkę w kierunku Wisły. Pani przewodnik zaprosiła nas na spacer  po centrum miasta „od niedźwiadka do niedźwiadka”, pokazała  park miniatur oraz Galerię - Sportowe Trofea Adama Małysza.

Potem pojechaliśmy do Istebnej, gdzie zwiedzaliśmy Chatę Kawuloków - podczas prelekcji prezentowano nam historię regionu i góralskie instrumenty: piszczałki, trombity, gajdy i rogi pasterskie.

Następnie udaliśmy się do Koniakowa i złożyliśmy wizytę w Bacówce Piotra Kohuta. Tam wysłuchaliśmy prelekcji pasterskiej i degustowaliśmy pyszne owcze sery. Gospodarze zaprosili nas do swojej góralskiej rezydencji i ugościli pieczonymi kiełbaskami i malinową herbatą.

W drodze powrotnej oglądaliśmy Pałac Prezydencki w Wiśle Czarne oraz zaporę Jeziora Czerniańskiego (miejsce połączenia Białej i Czarnej Wisełki). Wielką radość sprawiło nam oglądanie z bliska skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle Malince. Potem był czas na kupowanie pamiątek  i  dzielenie  się wrażeniami.

Pani przewodnik tak interesująco przekazywała informacje o naszym regionie, że wiele legend i faktów historycznych pozostawiło trwały ślad w naszej pamięci. Świadczy o tym konkurs wiedzy o wycieczce przeprowadzony w obu klasach następnego dnia. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą, co świadczy o tym, że wycieczka się podobała i przyniosła pożądane efekty w postaci zapamiętanych informacji.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (04-06-2019, 05:31:24), zdjęcia: M. Weisman, A. Giza, G. Chraścina

W dniach 28 i 29 maja klasa VI oraz część klasy Va i Vb pojechały na wycieczkę szkolną do Warszawy.

Naszym pierwszym punktem zwiedzania był Zamek Królewski - siedziba ostatniego króla Polski - Stanisława Augusta Poniatowskiego.  Następnie przeszliśmy pod Grób Nieznanego Żołnierza, a dalej podczas długiego spaceru naszym oczom ukazywały się te najważniejsze budowle Warszawy - Sejm  i  Senat, Pałac Prezydencki, Ambasada Amerykańska, a także Pałac na wodzie w Łazienkach. Chociaż widzieliśmy go w deszczu to jednak robił wrażenie.

Pod wieczór wyjechaliśmy na taras widokowy Pałacu Kultury, by obejrzeć daleki widok na Warszawę.

Wieczór spędziliśmy na rozmowach oraz grze w gry planszowe. Rankiem, po śniadaniu udaliśmy się na Stadion - PGE Narodowy. Można było usiąść na miejscach dla kibiców. W sumie miejsc jest 80 tysięcy.

Stamtąd pojechaliśmy zwiedzić Muzeum Wojska Polskiego, gdzie szczególnie chłopcy mogli dowiedzieć się wiele na temat wojennych maszyn, pojazdów i amunicji.

Ostatnim punktem programu był Wilanów, gdzie udaliśmy się zaraz po obiedzie. Pałac w Wilanowie to z kolei siedziba króla Jana III Sobieskiego, który przede wszystkim zasłynął jako zwycięzca w wojnie z Turkami pod Wiedniem. Wygrana zatrzymała ekspansję islamu na Europę, dzięki czemu chrześcijaństwo mogło się dalej rozwijać. Piękne wnętrza, ogrody i wygląd zewnętrzny zamku pokazują bogactwo i potęgę tego walecznego króla.

Sprawdzają się słowa starej piosenki "Warszawa da się lubić...". Te wspomnienia ze stolicy na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Leszczyna (30-05-2019, 05:08:14), zdjęcia: L. Raszka

27 maja naszą szkołę odwiedzili strażacy i strażaczki z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nierodzimiu. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy dzieci z klas 1-3 na temat pracy strażaka, bezpieczeństwa pożarowego oraz pierwszej pomocy. W czasie spotkania nasi goście przypomnieli uczniom zasady udzielania pierwszej pomocy, zaprezentowali strażaka w pełnym umundurowaniu bojowym. Przedstawili również kombinezon chroniący skutecznie ratownika przed użądleniem podczas działań przy usuwaniu gniazd owadów. Wielką atrakcją okazała się prezentacja kurtyny wodnej, jak i podanie prądu gaśniczego za pomocą szybkiego natarcia z samochodu. Na koniec dzieci mogły wejść do wozu strażackiego. Spotkanie ze strażakami było bardzo emocjonujące. Serdecznie dziękujemy za  wizytę  i słodki upominek. Zapraszamy ponownie!

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Kubaczka-Mrowczyk (27-05-2019, 05:37:41), zdjęcia: J. Kubaczka-Mrowczyk, M. Weisman

Uczniowie klasy 4b z piątku na sobotę – 24 maja na 25 maja przyszli na nocowanie do szkoły. Nocowanie rozpoczęło się od zjedzenia kolacji – pizzy. A później odbyła się rewia mody piżamowej oraz pokaz samochodu na pilota oraz dronu. Akrobacje były wspaniałe, a efekty świetlne i precyzja nie do opowiedzenia. Rozkręcony zespół klasowy został na małej sali gimnastycznej by pograć w piłkę, później przeszliśmy do świetlicy by popisać się umiejętnościami tanecznymi. Po zabawie, oglądnęliśmy film „Cudowny chłopak”, który sprawił, że zaczęliśmy się zastanawiać nad akceptacją i  zrozumieniem drugiej osoby. Czekało na nas jeszcze trochę zabawy i śmiechu, aż w końcu ułożyliśmy się do śpiworów i próbowaliśmy zasnąć. Niektórym udało się od razu, niektórzy nie  dawali  za wygraną, ale wszyscy będziemy miło wspominać czas spędzony razem. Ranek nadszedł szybko i po zjedzeniu śniadania i posprzątaniu legowisk, odjechaliśmy do domów.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Zawada (04-05-2019, 05:27:19), zdjęcia: M. Zawada

W dniach 6-24 maja w naszej szkole gościliśmy Grace Kuang z Kanady oraz Sujai R z Indii - wolontariuszy z międzynarodowej organizacji AIESEC, którzy przez trzy tygodnie prowadzili zajęcia z języka angielskiego. Celem zajęć było nie tylko przybliżenie uczniom najciekawszych aspektów historycznych, kulturowych oraz geopolitycznych krajów, z których wywodzą się studenci, lecz również udowodnienie iż zabawa z językiem pozwala w efektywny sposób przełamać uprzedzenia i stereotypy na temat innych nacji oraz kultur. Oprócz frapujących slajdów, prowadzący zajęcia zaprezentowali „tajniki” dotyczące języka angielskiego w postaci idiomów, łamańców językowych, przysłów, odmian języka  angielskiego  czy  homonimów.  Uczniowie  nie  tylko  poszerzyli  wiedzę  na  temat  krajów anglojęzycznych, ale również wzbogacili słownictwo i zrozumieli jak ważnymi umiejętnościami w dzisiejszych czasach są: komunikatywność, praca w grupie, tworzenie projektów oraz nienaganna znajomość języków obcych.

Szczególne podziękowania należą się Dyrekcji, Radzie Rodziców oraz Rodzinie Goszczącej, która to zapewniła studentom zakwaterowanie, wyżywienie oraz szereg innych atrakcji.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (31-05-2019, 06:35:24), zdjęcia: K. Siąkała, K. Wilczek

24 maja w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Szkolnego przeglądu Muzycznego "Mam talent". A że w naszej szkole talentów muzycznych nie brakuje, najpierw przeprowadziliśmy eliminacje, aby z przesłuchanych osób można było wybrać te najciekawsze występy.

Obejrzeliśmy występy w kategorii tanecznej, wokalnej i instrumentalnej.

Jury po naradzie zdecydowało o wynikach. Poniżej zamieszczamy listę zwycięzców, a wszystkim gratulujmy i życzymy dalszych sukcesów i satysfakcji z rozwijania swoich zainteresowań.

Oto lista nagrodzonych według miejsc:

Kategoria taneczna:

Bartosz Smyk (kl. IIa) - wyróżnienie

Kategoria instrumentalna:

1. Dawid Plinta (kl. IVb)

2. Noemi Grabiec (kl. Va)

3. Hanna Cichocka (kl. VIII)

Kategoria wokalna:

1. Natalia Bukowczan (kl. Va)

2. Martyna Kubień (kl. Vb)

3. Milena Nowak (kl. VI)

Wyróżnienie: Maja Raszka (kl. Vb), Kordian Rusin (kl. IIb), Maja Mijal (kl. VIII).

Gratulujemy!

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (25-05-2019, 04:19:45), zdjęcia: L. Raszka

23 maja rodzice uczniów z klasy Ib mieli okazję podpatrzeć, jak pracują ich pociechy na lekcjach języka angielskiego. Podczas konkursów i interaktywnych ćwiczeń, uczniowie utrwalali poznane słownictwo i zwroty językowe. Do wspólnej zabawy udało się zaangażować  także rodziców. Dziękuję wszystkim przybyłym za uczestnictwo w zajęciach.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (25-05-2019, 04:16:14), zdjęcia: L. Najda, E. Bujok

22 maja odbyła się kolejna edycja międzyszkolnego konkursu "Wiem, bo chcę" dla klas I – III. Gospodarzem tego wydarzenia jak co roku była Szkoła Podstawowa nr 1. Naszą szkołę reprezentowali:

klasy pierwsze - Olivier Dębski (Ia), Błażej Jaworski (Ia), Hanna Gabryś (Ib),

klasy drugie - Lena Linda Czyż (IIa), Martyna Giel (IIb), Kordian Rusin (IIb),

klasy trzecie - Martyna Ciemała (III), Maria Sikorska (III), Katarzyna Stanna (III).

Z tej grupy najlepiej spisała się Matylda Ciemała, która zajęła III miejsce wśród klas trzecich. Blisko podium uplasowała się Martyna Giel, zajmując czwarte miejsce.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za godne reprezentowanie swoich klas i naszej placówki.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (25-05-2019, 04:11:35), zdjęcia: K. Siąkała, M. Puzoń, L. Raszka

21 maja odbył się w naszej szkole apel, podczas którego p. Mariola Szymańska-Kukuczka wręczyła uczniom odznaki turystyczne, a dyrektor Roman Langhammer dyplomy za konkursy oraz pochwały. Pochwały Dyrektora otrzymali: Adam Kustra (1a), Marcin Rembiesa (1a), Antoni Omozik (1b), Lena Linda Czyż (2a), Emilia Chrapek (2b), Martyna Giel (2b), Adrian Kominek (2b), Marcin Świerczek (3), Maja Misiniec (3), Matylda Ciemała (3), Vanessa Omorczyk (4a), Maja Nieckarz (5a), Martyna Armata (5a), Szymon Rusin (7b).

Pochwały Dyrektora otrzymała również grupa uczniów z klasy 7a (Kornelia Wilczek, Monika Puzoń, Amelia Procner, Julia Cieślar, Emilia Kempa, Katarzyna Siąkała, Marta Kępińska, Tobiasz Szafarczyk, Hawier Jaworski, Filip Kłos) za pracę włożoną w tworzenie filmów o treści profilaktycznej oraz reprezentowanie szkoły w przedstawieniach na jej terenie i poza nią, a także z klasy 8 (Wiktoria Chlubicka, Agnieszka Stanna, Maja Mijal, Nikola Szczotka, Julia Sikora, Nikola Lewandowska, Martyna Fedyczkowska, Emilia Szczotka) za zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie kiermaszu charytatywnego „Dla Jasia”.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (23-05-2019, 06:29:18), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Trasa rajdu Jerzego Kukuczki (17 maja) zawsze należała do łatwych, ale w tym roku, kiedy obchodzimy 30-lecie jego śmierci na Lhotse,  musieliśmy  trasę nieco wydłużyć. Przeszliśmy z Przeł. Kubalonka na Kiczorę i Grzyby Skalne (pomnik przyrody, szlak czerwony) i następnie do Istebnej (szl. zielony). W sumie 12,5km. Grupa ambitna zaliczyła Stożek (dodatkowe 3,5km). Te trasy miały też uzasadnienie chęcią zaliczenia czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego.

Przechodząc trasę była wspaniała atmosfera i pogoda. Niestety gorsza była końcówka, gdzie po błotnistej drodze czekała nas ścieżka przy Olzie. Nieciekawe też było zakończenie rajdu. Zawsze ze względu na dużą ilość uczestniczących w tych rajdach dzieci z całego regionu starałam się przyjść w końcówce rajdu, by uniknąć kolejek po posiłek i zamieszanie. Teraz przyszliśmy o normalnej godzinie  (o 14.30), a rajd właściwie był na ukończeniu. W zeszłym roku brało w rajdzie J. Kukuczki  ponad 800 osób, a w tym tylko 300. Rozliczenie rajdu i zakupu wszystkich odznak przedstawię w najbliższym czasie. Dziękuję opiekunom i uczestnikom, a szczególnie Mariuszowi Chruszczowi, który przygotowywał się do konkursu wiedzy o Jerzym Kukuczce. Do zobaczenia na wakacyjnej wyprawie w końcówce czerwca.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (22-05-2019, 06:39:29), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Akcja sprzątania Czantorii (15 maja), która zawsze jest „ relaksem” i nagrodą dla dzieci, tym razem sprawiła nieco problemów. Nie chodziło o trudność trasy a o warunki. Wprawni turyści nie byli zaskoczeni śniegiem i zimnem na Czantorii, ale szczególnie dziewczynki , nie były odpowiednio ubrane i niestety trochę zmarzły. Wjazd na Czantorię, przemarsz na szczyt i sprzątanie trasy oraz powrót pod górną stację wyciągu nie był trudny i zimno nie było dokuczliwe. Deszczyk tylko lekko mżył i jedynym uciążliwym elementem była mgła - chmura, która ograniczała widoczność i stwarzała ponury nastrój. W okrąglaku przy wyciągu piliśmy ciepłą herbatkę z cytryną, zjedliśmy kiełbaski  i wzięliśmy udział w konkursie wiedzy przyrodniczej. Wygrał go Szymon Sikora, a pozostali uczestnicy konkursu (Kornelia Wilczek, Jan i Serafin Cichoccy, Michał Sikora i Jakub Górniak) wykazali się dużą wiedzą i zostali nagrodzeni upominkami rzeczowymi oraz odpowiednimi ocenami przez panią D. Madzię. Wysuszeni i wypoczęci wyruszyliśmy w drogę powrotną. Gdybyśmy schodzili, to bylibyśmy mokrzy i zmęczeni, ale ponieważ  zjechaliśmy wyciągiem, to byliśmy zmarznięci. Deszcz złapał nas dopiero w drodze powrotnej na wyciągu. Z racji warunków pogodowych nie skorzystaliśmy z toru saneczkowego i dlatego dzieci dostały karnety do wykorzystania w późniejszym czasie.

Akcja sprzątania Czantorii pozwoliła dzieciom naocznie przekonać się, że przy ociepleniu klimatu nawet w połowie maja pojawia się śnieg na Czantorii, a tego to nawet starsi górale nie pamiętają.  Nauczyliśmy się też, że góry są nieobliczalne i idąc na wycieczkę trzeba być przyszykowanym na różne niespodziewane okoliczności. Przyroda nas nie wyróżnia i to my musimy się do jej kaprysów przygotować. Do zobaczenia  na górskich szlakach.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: J. Kubaczka-Mrowczyk (27-05-2019, 05:35:12), zdjęcia: J. Kubaczka-Mrowczyk

14 maja klasy 4a i 4b wraz z opiekunami wybrały się do Bielskiego Centrum Kultury do Bielska – Białej na musical dydaktyczny „Mikołajek – zderzenie dwóch światów”. Był to musical, który twórcy Teatru Muzycznego Forte przygotowali z myślą o młodzieży rezygnującej z życia jakie prowadzi główny bohater na rzecz uzależnienia od cyberprzestrzeni. Mikołajek – główny bohater to mały urwis, który uwielbia grać w piłkę. Drugi świat to obraz młodego chłopaka, który poprzez uzależnienie od Internetu traci poczucie rzeczywistości. Musical zderza dwa światy z zamierzoną myślą i przesłaniem do refleksji i przemyśleń, że przyjaźń w życiu jest najważniejsza i daje motywacje do dalszej egzystencji. Uczniom przedstawienie się bardzo podobało. Mamy nadzieję, że PRZYJAŹŃ postara się zmienić, niektórym pytania egzystencjalne.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (22-05-2019, 06:32:14), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Mieliśmy szczęście i trafiliśmy w tzw. „okienko pogodowe”, czyli w czasie wycieczki mieliśmy wspaniałą pogodę.  Mam nadzieję, że  podobne  szczęście będziemy mieli na innych wycieczkach.

Rajd „Przywitanie Wiosny” (11 maja) należał do udanych imprez. Nie braliśmy udziału  w konkursach, gdyż dzieci uczestniczące  w  rajdzie  chodzą  do niższych klas szkoły podstawowej i w rywalizacji z innymi starszymi kolegami nie mieliby żadnych szans na zdobycie punktowanego miejsca. Celem naszej wycieczki było przejście Czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim od Stożka przez Soszów  i Czantorię do Ustronia Polany (12km). Kierując się tą wytyczną wyjechaliśmy wyciągiem  na Stożek, odpoczęliśmy i zjedliśmy II śniadanie w schronisku, dalej przeszliśmy na szczyt Stożka i dalej trasą czerwoną przez Cieślar na Soszów. Po drodze zatrzymywaliśmy się co kawałeczek przy każdym punkcie z żywieniem (Cieślarówka,  Lepiarzówka). Do schroniska na Soszowie zaszliśmy jako ostatnia grupa i bez kolejki zjedliśmy kiełbaski, wypiliśmy herbatkę i odpoczęliśmy. Po rejestracji , pamiątkowym zdjęciu i uzupełnieniu książeczek wyruszyliśmy na Czantorię. Wejście na tę popularną górę w Ustroniu okazało się dość trudne od strony Przełęczy Beskidek. Najwięcej kłopotów sprawiło nam zejście z góry Czantorii. Dla wielu osób to wspaniała góra do zjeżdżania na nartach i było niemiłą niespodzianką  zejście do Ustronia Polany. Zajęło to nam ponad godzinę, ale jako mieszkańcy Ustronia  mieliśmy obowiązek zmierzyć się z tą górą. Dzieci będą wiedziały, że ta góra to jest już prawdziwa turystyka.

Dzięki tej wycieczce zaliczyliśmy ponownie ważne beskidzkie szczyty  (Stożek i Czantoria) i 8 osób zdobyło małą wiślańską odznakę. Te odznaki będą nagrodą za trud. Należy pochwalić za wspaniała postawę dziewczynki z klasy II a (Tatiana, Anita, Julia i Karolinka), Wojtka z klasy I i wspaniałych turystów  z klasy drugiej, czwartej  i piątej.  Dziękuję wspaniałym rodzicom za pomoc i do zobaczenia  na kolejnej wycieczce.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: M. Bujok (19-05-2019, 13:12:41), zdjęcia: M. Bujok

W przeciwieństwie do wirtualnej rzeczywistości, która izoluje nas od otoczenia, rzeczywistość rozszerzona sprawia, że świat generowany cyfrowo nakłada się na realny obraz.

Aplikacja Spacecraft 3D wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość, by wyświetlać trójwymiarowe modele rakiet, statków i innych pojazdów kosmicznych.

Uczniowie na lekcjach informatyki wzbogacali doświadczenia  łącząc edukacyjne treści ze specyficznymi miejscami i obiektami.

Poprzez uzupełnienie mobilną technologią lekcje informatyki stały się atrakcyjne.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (19-05-2019, 13:08:23), zdjęcia: R. Raszyk

Nasza lekkoatletyczna drużyna dziewcząt 9 maja pojechała na zawody czwórboju do Wisły. Nasza drużyna w lekko rezerwowym  składzie zaprezentowała się całkiem przyzwoicie i zajęła 8 miejsce w powiecie. Zawody rozgrywane były przy padającym deszczu i dość niskiej temperaturze. Dziewczęta pokazały charakter szczególnie w konkurencji skoku wzwyż, gdzie musiały lądować plecami na mokry zeskok.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (19-05-2019, 13:02:14), zdjęcia: R. Filipczyk

Drużyna koszykarek ISWJ Wisła II, którą tworzą w większości uczennice naszej szkoły zakończyły właśnie zmagania ligowe w kategorii wiekowej U12K. W lidze zgłosiło się 16 drużyn, które podzielono na dwie grupy. W pierwszym etapie nasza drużyna zajęła 4 miejsce w grupie B (do grupy A awansowały trzy pierwsze zespoły), ale już w drugim etapie zajęły 2 miejsce premiowane awansem. W ostatnim etapie udało się nam wygrać tylko jeden mecz i zająć ostatecznie 7 miejsce w lidze śląskiej. W kolejnym sezonie dziewczęta przenoszą się do TRS „Siła” Ustroń i będą na pewno godnie reprezentowały nasze miasto w rozgrywkach ligowych.

Poniżej wyniki naszej drużyny w drugim i trzecim etapie:

GUKS Gwarek Pawłowice - ISWJ Wisła II 3 : 53

RMKS Rybnik - ISWJ Wisła II 0 : 20 wo

ISWJ Wisła II - Uczniowski Klub Sportowy SP 27 Katowice 20 : 0 wo

ISWJ Wisła I - ISWJ Wisła II 21 : 33

ISWJ Wisła II - UKS Orzeł Jaworzno 19 : 25

UKS MOSM Bytom I - ISWJ Wisła II 20 : 48

KS Pogoń Ruda Śląska - ISWJ Wisła II 20 : 23

ISWJ Wisła II - Miejski Klub Sportowy Czechowice-Dziedzice 19 : 38

ISWJ Wisła II - Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Chrobry Basket Głuchołazy 21 : 34

ISWJ Wisła II - Olimpia Wodzisław Śląski 7 : 47

UKS Orzeł Jaworzno - ISWJ Wisła II 31 : 18

KS JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec - ISWJ Wisła II 41 : 27

ISWJ Wisła II - KS Pogoń Ruda Śląska 24 : 13

ISWJ Wisła II - MKS MOS Katowice 11 : 40

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Weisman (13-05-2019, 05:08:15), zdjęcia: K. Herzyk

9 maja uczniowie klasy trzeciej uczestniczyli w obchodach Dnia Europy. Święto europejskich państw uczniowie uczcili, poznając charakterystyczne potrawy, ciekawe miejsca i zabytki z poszczególnych krajów. Dzięki zajęciom zrozumieli, że nie tylko są obywatelami swojego kraju,  ale  również  stanowią  część większej europejskiej wspólnoty. Odsłuchali ,,Odę do radości” (kantata finałowa IX symfonii Ludwiga Beethovena), która jest od 1972 oficjalnym hymnem Europy. Pracowali w grupach nad odgadnięciem i wskazaniem na mapie kraju pochodzenia monet. Dodatkową atrakcją było malowanie na roześmianych twarzach uczniów flag europejskich krajów.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rzeszótko (12-05-2019, 13:21:14), zdjęcia: L. Raszka

9 maja odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta 3 Maja. Uczniowie przygotowani przez panie: Monikę  Bitner, Monikę Rzeszótko i Małgorzatę Rymorz  przedstawili swoim kolegom wagę i znaczenia Konstytucji 3 Maja, wcielając się w  postaci  historyczne,  recytując okolicznościowe wiersze i śpiewając patriotyczne piosenki. Przesłanie wszystkich występów, wskazujące na wagę pracy na rzecz dobra Ojczyzny, pozostało  z pewnością w pamięci uczniów naszej szkoły.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (19-05-2019, 12:59:12), zdjęcia: E. Gancarz, P. Sztefek

8 maja uczniowie klas 2a i 2b wraz z opiekunami odwiedzili Tarnowskie Góry, a w nich Zabytkową Kopalnię Srebra. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w budynku nadszybia kopalni, gdzie znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. Po wizycie w Muzeum Górnictwa uczniowie ubrali kaski, wsiedli do górniczej windy i poprzez szyb Anioł zjeżdżają na głębokość 40,5 m. rozpoczęli niezwykłą podróż przez podziemia wpisane w lipcu 2017 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jedną z największych atrakcji wycieczki był przepływ łodziami. Kursowały one między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach Szczęść Boże i Żmija. Przewodnicy w bardzo interesujący sposób oprowadzili nas po  kopalni  zdradzając  nam różne sekrety. Uczniowie zapoznali się między innymi z pracą górnika oraz sposobem wydobywania srebra i ołowiu w czasach pracy kopalni. Drugim również ciekawym zawodem był sam przewodnik po kopalni, który zdradził nam wady i zalety swojej pracy. Uczniowie z ciekawością zadawali wiele interesujących i często zaskakujących pytań.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (12-05-2019, 13:13:45), zdjęcia: G. Chraścina

8 maja grupa teatralna „Razem” miała okazję wystąpić na deskach teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie w przedstawieniu pt. „O rybaku i złotej rybce” podczas Powiatowego Przeglądu Zespołów Artystycznych. Konkurencja była spora. Teraz cierpliwie czekamy na ogłoszenie wyników. Cieszy nas jednak fakt, że mogliśmy zagrać na scenie, poczuć atmosferę teatru i stać się przez chwilę prawdziwymi aktorami.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Kubaczka-Mrowczyk (27-05-2019, 05:31:51), zdjęcia: J. Kubaczka-Mrowczyk

7 maja klasy 4a, 4b i 11 osób z klasy 5b pojechało na szkolną wycieczkę w stronę Zamku a raczej Pałacu w Mosznej. Podróż obfitowała w deszczową pogodę, ale humory nam dopisywały. Po przyjeździe do  Pałacu  przeprowadzono  z  nami  warsztaty  „Magii  i  czarodziejstwa”.  Każdy  otrzymał  specjalną  szatę członkostwa, którą Tiara Przydziału powiedziała na samym początku wizyty. Różne domy były nam znane z książek J.K.Rowling. Rozpoczęliśmy zwiedzanie z przewodnikiem, który udzielił nam różnych ciekawych informacji związanych z właścicielami budynku oraz tajemnicami rodu. Czas bardzo szybko  nam  minął, zakupiliśmy pamiątki i odjechaliśmy w stronę Gliwic, gdzie czekała na nas Palmiarnia i jej sekrety. Podzieleni na dwie grupy przeżyliśmy seans przyrodniczy. W 5 pawilonach tematycznych widzieliśmy egzotyczne, tropikalne jak i użytkowe rośliny, kaktusy, akwaria z gadami i rybami oraz klatki z papugami. Przewodnik umiał nas zainteresować opowieściami o widzianych roślinach i zwierzętach. Pełni wiedzy i zapatrzeni w zieleń zakupiliśmy pamiątki jak i małe roślinki i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Bezpieczni i zadowoleni wróciliśmy do domu. Jedynie kaprysiła pogada.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (12-05-2019, 13:11:41), zdjęcia: E. Bujok

7 maja w cieszyńskim teatrze im. A. Mickiewicza odbył się kolejny Powiatowy Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Artystycznych Śląska Cieszyńskiego. Wzięły w nim udział chóry i zespoły szkolne, zespoły folklorystyczne, teatralne i taneczne. Nasz Chór  Szkolny  „Wiolinki”  wystąpił  w  kategorii zespołów wokalnych i zaprezentował 2 utwory: „Marzenia się spełniają” oraz „Jutro popłyniemy daleko”. Obecnie czekamy na ocenę jurorów.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (12-05-2019, 13:06:24), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Z wielodniowej planowanej wycieczki Pasmem Beskidu Sądeckiego wyszła dwudniówka (3-4 maja), której celem było umożliwienie zdobycia dwóch szczytów – punktów, starszym członkom naszego koła SKKT KRETY i poprzez  to  uzyskanie  złotej  odznaki  Głównego  Szlaku  Beskidzkiego.  Po  weryfikacji książeczek, 6 osób z naszego koła będzie posiadało tą trudną do zdobycia odznakę. Oczywiście pozostali uczestnicy wycieczki (było nas w sumie 10 osób) też zdobyli cenne punkty. Michał Gabryś uzyska brązową odznakę, a Mariuszowi Chruszczowi, Dawidowi Siwierze  i Piotrowi Paszkowi niewiele brakuje do zdobycia srebrnej.

Wycieczka należała do ciężkich. Najpierw ostre wejście z Maniowej na Lubań w Gorcach. Trasa była trudna, a na dodatek padał deszcz.  Peleryny chroniły ubranie, ale buty przemokły. Zejście do Krościenka nad Dunajcem, było łatwiejsze lecz długie. Wszyscy się cieszyli, że nie musieli nieść na plecach ciężkich plecaków z zapasowymi ubraniami, śpiworami i dodatkowym jedzeniem. Cenną rzeczą były drugie suche buty i drugie plecaki w busie. Zaraz po zejściu ze szlaku (nie padało) poszliśmy na dobry obiad (zupa jarzynowa, kurczak, smażony ser), a następnie na kwaterę w centrum Krościenka. Kto chciał mógł iść do kościoła lub muzeum. Po kolacji (zapasy z domu) poszliśmy szybko spać.

Drugi dzień to wycieczka na Przehybę, Radziejową, Niemcową do Rytra. Trasa długa, bo 28km, ale trudne było tylko wejście i zejście. Martwiły tylko prognozy pogodowe. Po południu miało padać, dlatego zaopatrzeni w odpowiednie ubrania pełni obaw wyruszyliśmy w góry już o 8.30. Jak się okazało było to już późno, bo na miejsce dotarliśmy o 19.30. Szczęśliwie nie padało, a pod wieczór zrobiła się śliczna pogoda z dobrą widocznością.  Musieliśmy mieć kilka przerw na posiłki i odpoczynek. Schodząc z Niemcowej do Rytra i mając naprzeciw siebie Hale Łabowskie, Cyrlę i zamek w Rytrze, ci co już szli tą trasą dwa lata temu (padało i nie było widoczności) stwierdzili, że byli szaleni, gdy z pełnymi plecakami robili tę trasę. W Rytrze musieliśmy spokojnie zjeść, przebrać się i po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w ponad trzygodzinną podróż do Ustronia.  Przyjechaliśmy do Ustronia o 22.18. Nasz bus zrobił 191km + 50km + 212km = 453km. Na szczęście była niedziela i nawet dwoje uczestników wycieczki mogło odpocząć, by w poniedziałek przystąpić do matury. „Egzamin z turystyki” zdali na pięć, maturę spokojnie zdadzą, a ciężkie egzaminy życiowe przed nimi.

Dziękuję uczestnikom wycieczki  i zapraszam na następne wyprawy.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: M. Bujok (05-05-2019, 14:27:41), zdjęcia: P. Sztefek

Z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, odbyły się  patriotyczne uroczystości. Ich główna część w Ustroniu miała miejsce przy Pomniku Pamięci Narodowej.

228 lat temu Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3-go Maja.

W Ustroniu uroczystości ekumeniczne rozpoczęły się o godzinie 10.30.  Zaraz po uroczystej mszy świętej, która została odprawiona w kościele św. Klemensa w Ustroniu, nastąpiło przejście pod Pomnik Pamięci Narodowej.  Rozpoczęcia dokonał Burmistrz Miasta Ustroń – Przemysław Korcz. Mówił, że wszyscy myślimy o 3 Maja jako o święcie, które łączy. Przez wieki Polacy udowadniali, że są wyjątkowym narodem. Właśnie 3 maja mamy takie wewnętrzne poczucie, że możemy dużo zrobić dla kraju i dla naszego regionu. Wspólnie. Niech się święci 3 Maja.

Po uroczystości słowno-muzycznej przygotowanej przez Szkołę Podstawową nr 5 nastąpiło złożenie kwiatów.

W obchodach wzięły udział władze miasta oraz poczty sztandarowe, a także przedstawiciele władz samorządowych, służb  mundurowych,  organizacji, związków, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców i gości.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Leszczyna (08-05-2019, 14:30:41), zdjęcia: M. Leszczyna

W marcu i kwietniu uczniowie klasy 1b mieli możliwość wcielić się w rolę ogrodnika.

W pierwszej kolejności zajęliśmy się uprawą cebuli. Omówiliśmy warunki niezbędne do życia roślin, a później poznaliśmy jeden ze sposób uprawy cebuli na szczypior. Zadaniem dzieci było założenie hodowli w domu. Uczniowie każdego dnia obserwowali zmiany zachodzące w ich cebulkach. W celu zobrazowania swoich obserwacji, dzieci przygotowały piękne albumy, plakaty, czy notesy - każdy według własnego pomysłu.

W kwietniu natomiast mali ogrodnicy zajęli się uprawą owsa. Posialiśmy ziarna w słojach. Uczniowie na bieżąco obserwowali jak nasiona kiełkują, przekształcają się w roślinkę, a później  zmieniają  wzrost.  Dzieci  codziennie  sprawdzały  wilgotność  ziemi,  a  w  razie  potrzeby  samodzielnie  podlewały.  Każdy „ogrodnik” miał okazję pielęgnować to co sam posiał, a to uczyło go obowiązkowości i systematyczności. Doświadczenie, jakim była praca przy hodowli roślin, pozwoliło na wzbogacenie wiedzy uczniów na temat sposobu sadzenia roślin, oraz wpływu słońca, wody i temperatury na ich szybki wzrost. Był to praktyczny sposób na zapoznanie dzieci z zasadami pielęgnacji roślin.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Leszczyna (08-05-2019, 14:28:29), zdjęcia: M. Leszczyna

W kwietniu klasa 1b poznała technikę malowania farbami na folii spożywczej. Okazało się, że jest to świetna zabawa plastyczna pobudzająca zmysły. Dzieci wykonały piękne obrazy przedstawiające wiosnę. Zapraszamy do obejrzenia efektów naszej pracy!

[zobacz zdjęcia]

dodał: G. Chraścina (08-05-2019, 14:25:24), zdjęcia: G. Chraścina

29 kwietnia na kółku matematycznym zajęliśmy się poważnymi sprawami – budowaniem  wspaniałych struktur przestrzennych z klocków ażurowych. Powstawały szkielety różnych, niesamowitych budowli i maszyn. Może kiedyś w świecie wokół nas spotkamy coś podobnego? Kto wie… A czasami spod ręki dziewcząt i chłopców wychodziły całkiem miłe zwierzątka. Zabawa połączona z nauką była znakomita.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Dawid (08-05-2019, 14:22:14), zdjęcia: G. Chraścina

Kazimierz Dolny, Nałęczów, Sandomierz - tą trasą podążały klasy 7 a i b oraz kilka osób z klasy 8.

Trzydniową przygodę rozpoczęliśmy w dniu 24 kwietnia wizytą w Kurozwękach,  gdzie zwiedziliśmy kompleks pałacowo-rekreacyjny  oraz  mieliśmy możliwość przebywać w bliskim towarzystwie Bizonów. Kolejno udaliśmy się do Baranowa Sandomierskiego gdzie zwiedziliśmy zamek.

Dzień drugi upłyną nam na zwiedzaniu Kazimierza Dolnego – urokliwego miasteczka z klimatem oraz Nałęczowa. Na początek relaksujący rejs statkiem po Wiśle, rynek z zabytkową drewnianą studnią, kolejno Góra Trzech Krzyży,  skąd rozpościerał się piękny widok na rynek i okoliczne tereny. Prosto z tego miejsca udaliśmy się do ruin zamku wybudowanego przez Kazimierza Wielkiego. Nie zabrakło też czasu wolnego, w którym mogliśmy zakupić pamiątki m.in. sandomierskie koguty. Kolejnym punktem w tym dniu był wąwóz lessowy tzw. Korzeniowy Dół – spacer ten okazał się ciekawym doświadczeniem. Pomimo zmęczenia udaliśmy się do Parku w Nałęczowie gdzie wzbogaciliśmy nasze ciała o cenne minerały. Po zwiedzaniu pijalni wód z wielką przyjemnością udaliśmy się do hotelu gdzie zjedliśmy pyszną obiadokolację i w miłej atmosferze spędziliśmy wieczór.

Dzień trzeci przywitał nas jeszcze piękniejszą pogodą. Po zjedzeniu obfitego śniadania ruszyliśmy do Sandomierza.  Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy przyjemnym spacerem przez Wąwóz królowej Jadwigi do kościoła św. Jakuba, a chwilę później mogliśmy podziwiać widok na Zamek. Chwila odpoczynku na rynku i ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Jednak w planie mieliśmy jeszcze zwiedzanie zamku w Krzyżtoporze. Pomimo marudzenia miejsce to okazało się bardzo ciekawe i fascynujące.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (05-05-2019, 14:20:51), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Zaczęliśmy zdobywać Sudety. Kwietniowa wycieczka (14-17 kwietnia) przebiegała łatwą trasą (mało przewyższeń),  ale jak na kwiecień było bardzo ciepło i sucho co spowodowało, że trasa była męcząca. Przejście z Prudnika na Biskupią Kopę przez sanktuarium św. Józefa, Kozią Górę, Wieszczynę , Pokrzywną i Srebrną Kopę okazało się dosyć męczące. Niewielka (wysokość Czantorii) Biskupia Kopa dała nam popalić po całym dniu wędrówki. W schronisku mieliśmy dobrą obiadokolację i wygodne łóżka. Obsługa była nastawiona na komercję i nie dała nam żadnych dodatkowych zniżek.

Drugi dzień to łatwe zejście do Jarnołtówka, przejście przez „parkowe lasy” i zejście do Głuchołaz. Tu w taniej  jadłodajni  zjedliśmy  pyszny  obiad  i udaliśmy się w dalszą drogę. Szliśmy polami i łąkami, mijaliśmy kopalnie marmurów. Te piętnaście kolejnych kilometrów do Sławniowic było męczące i do Noclegu w Burgrabicach podwiozły nas auta rodziców (samochód p. Beaty i p. Katarzyny). Tu w Niebieskim Domku czekały na nas miłe niespodzianki: miejsce do gry w piłkę, plac zabaw (z basenem), staw i wiata z ogniskiem. Mile zjadając upieczone kiełbaski spędzaliśmy czas i dopiero informacja o  palącej  się  katedrze  Notre  Dame zakłóciła nam spokój.

Trzeci dzień był najbardziej męczący. Gorące i suche powietrze na 30 km odcinku po żwirowych polnych drogach bardzo męczyło. Mijając śląskie wioski nie mieliśmy możliwości zjedzenia normalnego obiadu. Poza dwoma sklepami niczego po drodze nie było. W Piotrowicach Nyskich przy pałacyku biskupów (teraz agroturystyka) zamówiliśmy catering i jakiś omlet (w ogródzie). Niektórzy zwiedzali pałacyk a inni grali w piłkę. Umęczeni dotarliśmy do miejsca noclegowego „ Pod Wiatrakami”. Tam zrobiliśmy grilla, zjedliśmy gorące kubki i słodkie chwile. Był czas na zabawę i odpoczynek.

Kolejny dzień to 15 km w nogach. Zwiedziliśmy Paczków, przeszliśmy koło zbiornika Kozielno, przez lasy Błotnicy i doszliśmy do Złotego Stoku. Tu czekała na nas wycieczka łódką po jej sztolniach, zwiedzanie muzeum minerałów, wycieczka w głąb kopalni i wycieczka po zewnętrznych wyrobiskach i sztolniach oraz przejazd pociągiem górniczym. Zmęczeni zjedliśmy smaczny obiad i powróciliśmy do domu. Uczestnicy tej wycieczki chcą dalej zwiedzać Sudety i w końcówce czerwca robimy dalszy ciąg tej wyprawy. Dziękuję Rodzicom uczestniczącym w wycieczce za pomoc i do zobaczenia w Sudetach.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodał: R. Langhammer (24-04-2019, 05:19:24), zdjęcia: G. Chraścina

W dniach 15-17 kwietnia odbywał się w całej Polsce pierwszy egzamin ósmoklasisty. Również nasi uczniowie zmagali się w poszczególnych dniach z zadaniami z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Wyniki zostaną ogłoszone 14 czerwca.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (24-04-2019, 05:16:14), zdjęcia: M. Rymorz

Świetlica szkolna to miejsce spotkań wielu dzieci. Tutaj odbywają się rozgrywki sportowe na sali gimnastycznej, gra w szachy i inne gry logiczne. W czasie ciepłych dni korzystamy z placu zabaw, a w niektóre dni oglądamy filmy edukacyjne.

W ciągu tygodnia, głównie w środy i czwartki robimy ciekawe prace plastyczne, które później umieszczamy na naszych gazetkach.

W zimowe poranki i popołudnia spędzamy czas np. na układaniu puzzli, co wciąga nawet największych leniuchów. Satysfakcja z powstałego obrazu jest ogromna.

Od czasu do czasu organizujemy konkursy plastyczne, do których prace możemy wykonać właśnie na świetlicy.

W ciągu ostatnich tygodni pracowaliśmy nad kwiatami z bibuły, koszykami z papieru  oraz pisankami z cekinów.

W środowe popołudnia ci z nas, którzy lubią muzykę mogą podszkolić się z gry na fecie prostym.

A jeśli nie mamy konkretnych zainteresowań to zawsze możemy pobawić się klockami i  różnorodnymi  grami  i  zabawkami  znajdującymi  się  w  naszej świetlicy. Nie zapominamy również o odrabianiu zadań domowych, w których chętnie pomagają nam nasze panie.

Jednym słowem, w naszej świetlicy nie można się nudzić!

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (15-04-2019, 03:59:25), zdjęcia: E. Bujok

„Wiosna, wiosna, wiosna  ach to ty...”

Wiosna to bez wątpienia najpiękniejsza pora roku. Przyroda budzi się do życia, wszystko wokół się zieleni, rozbrzmiewa śpiew ptaków, upojne zapachy otaczają nas ze wszystkich stron. Postanowiłam ogłosić konkurs na najpiękniejszą wiosenną gazetkę w klasach 1-3. Prace konkursowe dzieci  wykonały  naprawdę piękne i pomysłowe. Dziękuję za zaangażowanie dzieci i oczywiście pomoc i pomysły wszystkich Wychowawczyń. Komisja w składzie: p.  Roman Langhammer i p. Marta Weisman ocenili pracę dzieci, a następnie ogłosili zwycięzców: klasę 2 b. Gratulujemy!

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (15-04-2019, 03:55:17), zdjęcia: M. Weisman

6 kwietnia w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Organizatorzy chcieli pokazać dzieciom  – głównie naszym  przyszłym  uczniom,  jak  placówka wygląda od wewnątrz, co w niej jest ciekawego i w jaki sposób można zagospodarować tu swój czas. Stąd zaangażowani w organizację dnia otwartego w szkole nauczyciele oraz uczniowie kilku klas swoim gościom mieli do zaproponowania wiele ciekawych zajęć. Spotkanie rozpoczął Dyrektor szkoły p. Roman Langhammer, który serdecznie przywitał przybyłych gości. Następnie swój występ pokazali uczniowie ze szkolnego chóru „Wiolinki” pod kierownictwem p. M. Rymorz oraz uczniowie grający na instrumentach. Swoim talentem najmłodszych gości zauroczyły uczennice szkoły, które pod opieką p. M. Szcześniewskiej – Gawlas ćwiczą gimnastykę i akrobatykę. Na scenie wystąpili również nauczyciele do wiersza Juliana Tuwima pt. „Rzepka”. Radość naszych przybyłych gości była  ogromna.  Po występach na sali gimnastycznej przedszkolaki wraz z trzema nauczycielami wyruszyli na zajęcia przygotowane przez poszczególnych nauczycieli i uczniów. Zobaczyć mogli oni między innymi: małą salę gimnastyczną, na której zajęcia ruchowe wraz ze swoją klasą poprowadziła p. L. Najda, zajęcia z kodowania i programowania w klasie 2b, prowadzone przez p. E. Gancarz, ćwiczenia matematyczne na monitorze interaktywnym, które omówił p. G.  Chraścina,  zabawy  sensoryczne  wraz  z poczęstunkiem w klasie 3, pod opieką p. K. Herzyk, p. E. Dedy, p. M. Leszczyny oraz p. M. Weisman. W tej klasie przyszli pierwszoklasiści mieli także możliwość zrobienia zdjęcia w fotobudce z wizerunkiem krecika oraz logo szkoły. Następnie nasi goście udali się do biblioteki i czytelni, świetlicy szkolnej, gdzie  omówione zostały zajęcia szachowe, które prowadzi p. M. Szymańska – Kukuczka. Pobyt gości z przedszkola wraz z rodzicami dostarczył wszystkim wielu miłych emocji. Teraz od Rodziców zależy, czy zdecydują się zapisać swoje dziecko właśnie do naszej szkoły. Mamy nadzieję, że spotkamy się wszyscy uśmiechnięci i pełni zapału we wrześniu 2019 r.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (09-04-2019, 05:53:31), zdjęcia: M. Rymorz

5 kwietnia klasa 6 i 7a uczestniczyły w spotkaniu z ratownikiem medycznym. Oprócz podstawowych informacji na temat udzielania pierwszej pomocy mogliśmy czynnie brać udział w zajęciach poprzez np. ćwiczenie pozycji bocznej. Dowiedzieliśmy się jak zatamować krwotok lub jak zachować się w przypadku gdy ktoś się zakrztusi. Taka lekcja z pewnością zapadła w naszej pamięci.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Bujok (09-04-2019, 05:50:21), zdjęcia: M. Bujok

Uczniowie klas 4-7 wykonywali projekty na tematy związane z informatyką: klasy czwarte - rodzaje komputerów, klasy piąte - budowa komputera, klasy szóste - netykieta, siódme - czym jest hejt?

Taka metoda umożliwiła uczniom samodzielne gromadzenie informacji, analizę danych, opracowanie wyników swojej pracy i ich publiczną prezentację. Inspirowała otwartość i rozbudziła ciekawość w odkrywaniu tajemnic informatyki. Jestem zdania, iż wiedza i umiejętności nabyte drogą samodzielnego zagłębiania się w temat są lepiej utrwalone.

Dziękuję uczniom za zaangażowanie oraz prezentację projektów na forum swoich klas. Najciekawsze prace postanowiłem powiesić w pracowni informatycznej jednak będzie trudno je wybrać, gdyż jest ich naprawdę sporo. Zapraszam do oglądania!

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Dawid (06-04-2019, 05:46:15), zdjęcia: P. Sztefek

I Powiatowy Festiwal Filmowy „Nakręćmy się na zdrowie” zorganizowany został z myślą o młodych ludziach, którzy poszukują swojej drogi, wartości, pasji, miejsca w dzisiejszym świecie. Celem festiwalu jest ukierunkowanie  i  zainspirowanie  młodych  ludzi  do  działania  i  tworzenia  dobrych,  pozytywnych  i wartościowych rzeczy.

3 kwietnia w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie odbyła się Gala Festiwalu, podczas której młodzi twórcy i ich rodzice, przedstawiciele instytucji pomocy rodzinie, a także przedstawiciele samorządów obejrzeli 6 filmów o tematyce profilaktycznej przygotowanych przez uczniów ze szkół powiatu cieszyńskiego.

Jury w składzie: p. Łukasz Sitek – Pełnomocnik Burmistrza ds. Profilaktyki Miasta Ustroń, p. Przemysław Lose – Redaktor Naczelny Portalu OX.pl oraz p. Piotr Przewdzing – Dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Cieszynie przyznało następujące nagrody:

1 miejsce – zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr  5 w Cieszynie

2 miejsce – zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr  3 w Ustroniu

3 miejsce – zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustroniu

Nagrody wręczyli: p.an Łukasz Sitek oraz p. Andrzej Bubnicki  - Zastępca Burmistrza Miasta Skoczowa.

Serdecznie dziękujemy za udział w Gali:

- p. Jolancie Hazuce – Wiceprzewodniczącej Rady Miasta Ustroń,

- p. Magdalenie Kozłowskiej – Inspektorowi ds. Oświaty i Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta Ustroń,

- p. Pawłowi Sztefkowi – Radnemu Miasta Ustroń,

- p. Małgorzacie Krótki – Zastępcy Dyrektora Zespołu Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Cieszynie,

- p. Julii Raszce – Dyrektorowi MCK w Skoczowie,

- dyrektorom szkół biorących udział w konkursie.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę p. Edyty Molędy -  Kierownika Teatru Elektrycznego w Skoczowie.

Szczególne podziękowania za objęcie patronatem honorowym tego wydarzania składamy Burmistrzowi Miasta Ustroń, Burmistrzowi Miasta Skoczowa, Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Cieszynie oraz Portalowi OX.pl.

Reakcje widowni podczas wyświetlania filmów oraz ogłoszenia wyników konkursu utwierdziły nas w przekonaniu, że wydarzenie to powinno odbywać się cyklicznie. Już dzisiaj zapraszamy do udziału w kolejnej, drugiej edycji Festiwalu, która odbędzie się w roku szkolnym 2019/2020.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (04-04-2019, 12:23:51), zdjęcia: J. Herczyk

W środę (3 kwietnia) zawitali do naszej szkoły aktorzy Objazdowego Teatru Forma z Wrocławia. Specjalizują się oni w wystawianiu spektakli teatralnych dla dzieci. Dla nas przygotowali i przedstawili ponadczasową bajkę pt. "Pinokio". Jest to baśń o tym, ile wiedzy trzeba zdobyć i jak  należy  się zachowywać, by zasłużyć na miano grzecznego chłopca, a nie pajaca.

Podczas przedstawienia aktorzy wchodzili w  żywą interakcję z publicznością, dzięki czemu dzieci aktywnie uczestniczyły w spektaklu. Było zabawnie, przyjemnie i pouczająco.

Podstawowym atutem scenografii była różna forma kukieł (kukły zwykłe, marionetki, gębówki) oraz rekwizyty, dzięki którym dzieci  miały możliwość zapoznania się z różnymi teatralnymi rozwiązaniami.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Bujok (04-04-2019, 12:23:51), zdjęcia: M. Bujok

Tablet nie tylko jest narzędziem dobrze znanym, ale i wielofunkcyjnym. Z miejsca daje dostęp do materiałów multimedialnych, takich jak: filmy, gry i zabawy edukacyjne, prezentacje. Wszystko to na jednym niewielkim urządzeniu.

Intuicyjna obsługa przez dotykowy ekran zapewnia uczniom bezpośredni kontakt z pomocą dydaktyczną. Ma to wpływ na zwiększenie efektywności lekcji i poprawia możliwość przyswojenia nowego materiału. Pamiętajmy, że dziecko uczy się nie tylko „racjonalnie” ale  również „zmysłowo” .

W czasie zajęć informatycznych dyskutowaliśmy z dziećmi o potencjalnych zagrożeń płynących z Internetu. Tablety były świetną okazją, aby uzmysłowić uczniom, że w sieci nigdy nie jesteśmy anonimowy. Za nasze zachowanie w świecie wirtualnym możemy ponosić taką samą odpowiedzialność, jak za  to,  co  robimy „w realu”.  

Tablet jest doskonałą odpowiedzią na współczesne potrzeby współczesnej edukacji. Postępu technologicznego nie jesteśmy  w  stanie  zatrzymać  ani ominąć. Co więcej on też nie ominie i nas. Korzystanie z tabletu podczas lekcji to ich urozmaicanie, to 100% uwagi uczniów i pełne zaangażowanie podczas zajęć. Tablet na zajęciach edukacyjnych to ogromny wachlarz narzędzi i możliwości do wykorzystania w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki. Tak naprawdę tablet to nasza codzienność.

Dziękujemy Urzędowi Miasta za przekazanie tabletów naszej szkole.

[zobacz zdjęcia]

dodała:K. Herzyk (04-04-2019, 12:20:16), zdjęcia: K. Herzyk

„Autyzm jest wśród nas. Wystarczy go poznać. Wystarczy zrozumieć, aby zmienić świat osób z autyzmem na lepszy. Po  prostu”.  2  kwietnia  z  okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu uczniowie klasy 3 mogli wziąć udział w interesujących zajęciach, które poprowadziła  p.  Ewa  Deda,  nauczyciel wspomagający w tej klasie. Celem tych zajęć było przede wszystkim zwiększenie świadomości i wrażliwości społecznej na temat autyzmu oraz  zwrócenie  uwagi  na główne problemy, z jakimi borykają się te osoby oraz ich najbliżsi.  Uczniowie  klasy  3  wykazali  się  ogromną  empatią,  ponadto  z  okazji  ogólnoświatowej  akcji „zaświeć się na niebiesko dla autyzmu” każdy z nich ubrał nawet najmniejszy szczegół w tym kolorze.

[zobacz zdjęcia]

dodała:E. Bujok (04-04-2019, 12:17:24), zdjęcia: E. Gancarz

Klasa 2 b podjęła się bardzo odpowiedzialnego zadania, a mianowicie sadzenia cebulek oraz nasion i kwiatów. Po posadzeniu dzieci zobowiązały się do codziennej pielęgnacji swojej roślinki – podlewania i doglądania. Pomysł sadzenia bardzo spodobał się wszystkim. Dzieci z  uśmiechem na twarzach oraz dużym zaangażowaniem sadziły swoje kwiatowe cebulki. Sadzenie oczywiście poprzedziły zajęcia, podczas których dzieci poszerzały wiadomości na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin.

[zobacz zdjęcia]

dodała: I. Strzałkowska (02-04-2019, 05:24:19), zdjęcia: A. Rembiesa, M. Rembiesa

W klasie Ia zakończyliśmy cykl zajęć poświęconych dziecięcym zainteresowaniom i pasjom. Każdy uczeń miał możliwość zaprezentowania swoich zbiorów i kolekcji, a także mógł opowiedzieć o tym, co robi w wolnych chwilach, i w jaki sposób lubi spędzać wolny czas (artykuł z 19 marca).

Dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować zainteresowania Marcina. Marcin bardzo lubi wyprawy rowerowe. Każda wyprawa ma  swój  cel.  Jest  nim  na przykład wyjazd na wzgórze Kaplicówka w Skoczowie, które jest świetnym punktem widokowym.  Marcin stamtąd obserwuje przez lornetkę kominy: te, które znajdują się w pobliżu miasta, jak również te, które widnieją na horyzoncie od strony Katowic. W domu buduje kominy, przy użyciu gry Minecraft . Wraz z tatą, rowerem udają się także w poszukiwaniu przepustów wodnych. Obserwacja wydobywającej się wody z rur różnej wielkości wzbudza żywe zainteresowanie chłopca. Kolejną pasją są flagi – ma ich już cały zbiór. W tych zainteresowaniach Marcina wspiera babcia, która szyje dla niego flagi różnych państw. Flagi zdobią nie tylko jego pokój, lecz także przydomowy ogród. Chłopiec lubi patrzeć, jak poruszają się na wietrze - podobnie jak wiatraki, których ma już całą kolekcję. Marcina interesują także windy. Radość sprawia mu nie tylko przejażdżka nimi – z zaciekawieniem obserwuje mechanizm otwierania i zamykania drzwi. Niedawno pojawiła się nowa pasja – obserwacja Księżyca. Marcin na razie obserwuje go przez lornetkę, lecz z czasem może posłużą mu do tego bardziej wyspecjalizowane przyrządy optyczne? Dlaczego piszemy o tych dość specyficznych zainteresowaniach akurat dzisiaj?  2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości  Autyzmu. Dzień ten  rozpoczyna Światowy Miesiąc Świadomości na Temat Autyzmu. W tym czasie, bardziej niż zwykle, solidaryzujemy się z Marcinem, i jego bliskimi oraz z innymi osobami ze spektrum autyzmu. Poprzez opis wyjątkowych zainteresowań chcieliśmy choć trochę przybliżyć sylwetkę tego pogodnego chłopca z autyzmem.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (04-04-2019, 11:36:26), zdjęcia: K. Herzyk, E. Deda

Swoją przygodę z kodowaniem rozpoczęli także uczniowie klasy 3 wraz z tematem „W marcu jak w garncu”. Na specjalnej macie przeznaczonej do kodowania uczniowie podzieleni na grupy według polecenia układali kolorowe kubeczki. Dzięki takim zabawom uczniowie mogli włączyć swoje kreatywne i logiczne myślenie, ćwicząc przy tym samodzielność, poszerzanie wyobraźni oraz przygotować się do dalszej nauki programowania. Przy okazji wiosennych przygotowań uczniowie opowiadali o swoich domowych pupilach. Jedna z uczennic przyniosła do szkoły chomika, aby podzielić się informacjami jak o niego dba i go pielęgnuje. Natomiast 21 marca z okazji pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, a zarazem Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa i dnia kolorowej skarpetki uczniowie licznie włączyli się w tę akcję. Data ta jest symboliczna, ponieważ przypada na 21 dzień 3 miesiąca w roku, to właśnie dodatkowy, trzeci, chromosom  w  21  parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach jest odpowiedzialny za powstanie tej wady genetycznej. Ten dzień ma przełamywać stereotypy i pomóc osobom z Zespołem Downa oswajać się z odmiennością. Ma uczyć wrażliwości i tolerancji w stosunku do osób nim dotkniętych.  Wszystkie te informacje otrzymały dzieci z klasy 3, chętnie słuchając i angażując się w obchodach tego dnia, zakładając dodatkowo skarpetki nie do pary.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (04-04-2019, 12:13:51), zdjęcia: M.Szymańska-Kukuczka

W kolejnym turnieju w ramach Szkolnej Ligi Podbeskidzia (30 marca) nie poszło nam rewelacyjnie, ale wynik szkoły był bardzo dobry i dwoje naszych uczniów zaskoczyło znakomitym wynikiem:

pierwsze miejsce w grupie B zdobył Piotrek Paszek (6 wygranych), a Karolina Nieckarz miała aż 5 wygranych i zajęła 9 miejsce.  Bardzo dobrze grał Andrzej Połowczuk (5 wygranych) i zajął 7 miejsce w grupie B.

Dobry wynik osiągnęli:

- Mariusz Chruszcz zdobył 6 punktów w grupie A

- Nikola Herezy (4 punkty) w Grupie A,  a z grupy B 4 punkty zdobyli Samuel Świeży i Aleksander Mrowiec

- na wyróżnienie zasługuje Michał Szczerba (3,5pkt) i Kamil Kozłowski, który w grupie A też zyskał 3,5 punktu.

Są już wyniki drużynowe i w poszczególnych grupach wiekowych. Jak na razie jako szkoła wygrywamy i będziemy musieli zrobić kolejny turniej „O puchar Kreta”. Na ostatnią VI ligę w dniu 18.05.2019 zapraszam głównie te osoby, które mogą zdobyć dobry wynik w kategoriach wiekowych. Zapraszam przede wszystkim: Karolinę i Maję Nieckarz, Monikę i Mariusza Chruszcz, Igora Pawlitko, Piotra Paszka, Aleksandra Mrowca, Nikolę Herezy, Andrzeja Połowczuka, Kamila Kozłowskiego i Pawła Czyża. Tę grupę zapraszam na czwartkowe koło szachowe.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (31-03-2019, 12:01:14), zdjęcia: R. Raszyk

30 marca odbył się w Kończycach Wielkich finał powiatowy konkursu BRD. W tym roku w eliminacjach wystartowały dwie reprezentacje  z  naszej szkoły. Młodsza drużyna z klas 4-6 zajęła ostatecznie 11 miejsce i nie zakwalifikowała się do ścisłego finału (awansuje zawsze pierwszych 6 drużyn), a starsza awansowała z miejsca drugiego. Drużyna w składzie Dawid Mika, Karol Gierczak, Patrycja Sosna i Wiktoria Majchrowska zdobyła puchar za trzecie miejsce! Nasza drużyna znowu najlepiej poradziła sobie z testami z przepisów ruchu drogowego i skrzyżowań, a minimalnie gorzej spisała się na miasteczku ruchu drogowego i przeszkodach. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Kończyc Wielkich, a drugie miejsce drużyna z SP-4 Wisła. Za rok to nasza szkoła będzie gospodarzem finału powiatowego i mamy nadzieję, że mury pomogą nam w dobrym wyniku. Z konkursem żegnają się w tym roku Karol i Dawid, którzy kończą ósmą klasę, a w turnieju brali udział aż cztery razy!

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (02-04-2019, 05:44:52), zdjęcia: E. Bujok

28 marca w klasie 2 b odbyły się zajęcia otwarte „Droga do wiosny” z udziałem rodziców. Tematem zajęć było głównie programowanie oraz zabawy z tabliczką mnożenia. Na początku uczniowie pod okiem nauczyciela odkryli tajemnice kodów QR oraz ich zastosowanie w życiu codziennym.  Każdy  z  dużą ciekawością sprawdzał, co kryje się pod każdym kodem. Uczniowie uzupełnili ogródek kwiatami wiosennymi, które były schowane pod kodami QR, oczywiście po ogródku poruszały się ich ulubione OzoBoty. W drugiej części zajęć było już więcej matematyki i kubeczkowe zabawy z tabliczką mnożenia. A na zakończenie zagrali w Bingo i Bystre Oczko przy użyciu Kart Grabowskiego, zabawa była jeszcze ciekawsza, bo w rolę krupierów wcielili się sami rodzice. Dziękuję wszystkim rodzicom za udział w zajęciach.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (01-04-2019, 05:18:32), zdjęcia: I. Strzałkowska, M. Leszczyna

W  marcu, w klasie Ia realizowaliśmy projekt pod tytułem ,,Mali odkrywcy”. W związku z tym nasze zajęcia edukacyjne były szczególnie atrakcyjne i urozmaicone. Zdobywaliśmy wiedzę i uczyliśmy się poprzez eksperymenty, wycieczki i praktyczne działanie oraz kontakt z ciekawymi ludźmi, którzy opowiadali o swoich pasjach i zawodach. W każdą środę towarzyszyli nam rodzice, którzy w ramach zajęć otwartych odwiedzali naszą klasę. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się eksperyment z jajkiem, którego skorupka bogata w wapno może służyć jako odpowiednik naszego uzębienia. Udowodniliśmy szkodliwy wpływ coli, herbaty, kawy i octu na skorupkę jaja, która uległa znacznemu przebarwieniu, a w przypadku zanurzenia w occie stała się miękka i przezroczysta. Tak samo reagują nasze zęby jeżeli po jedzeniu i wypiciu płynów nie myjemy ich dokładnie! W ramach projektu odwiedziliśmy gospodarstwo ogrodnicze pani Renaty Muszer, która pokazała nam w jaki sposób hoduje rośliny kwiatowe od sadzonki aż po piękne okazy, którymi ludzie upiększają swoje ogrody. Na zajęciach plastyczno – technicznych wykonaliśmy dzienniczki obserwacji ,,Szukamy wiosny!”. Zaopatrzeni w aparaty fotograficzne i lupy wyszliśmy w teren, aby dokonać obserwacji i wytropić długo oczekiwaną  przez nas wiosnę. Przez cały okres przedwiośnia systematycznie  uzupełnialiśmy  niedobory  witamin  porcjami  owoców  w  postaci szaszłyków, sałatek i soków. Zwieńczeniem naszego projektu był udział w zajęciach z robotyki. Do udziału w zajęciach zaprosiliśmy koleżanki i kolegów z klasy Ib. Warsztaty przeprowadził pan Andrzej Surma, z wykształcenia nauczyciel o wielu pasjach: informatyka, robotyka, geografia i przewodnictwo turystyczne. Projekt ,,Mali odkrywcy" oprócz wiedzy teoretycznej dotyczącej różnych dziedzin życia, pozwolił wykorzystać nam  zdobyte wiadomości w sposób praktyczny, przyjemny i pożyteczny. Staraliśmy się na bieżąco dokumentować nasze działania, a efekty sami możecie obejrzeć na zdjęciach i gazetce klasy Ia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (31-03-2019, 11:33:21), zdjęcia: L. Najda

W klasie II a realizujemy projekt "Drzewo". W ramach tego przedsięwzięcia dzieci miały za zadanie wybrać 1 drzewo w okolicy, zrobić jego zdjęcie i zmierzyć obwód pnia lub wysokość. Zorganizowaliśmy też w klasie wystawkę przedmiotów z drewna oraz książek i albumów przyrodniczych dotyczących drzew. Na języku polskim omawialiśmy lekturę "Drzewo do samego nieba" Marii Terlikowskiej. Na matematyce liczyliśmy słoje i na tej podstawie określaliśmy wiek drzewa. Wcześniej wykonaliśmy prace plastyczne przedstawiające drzewa. Gościliśmy pana Wiktora Pasternego - rzeźbiarza hobbystę z Lipowca, z którym dzieci przeprowadziły wywiad. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o pracy rzeźbiarza. W klasie III planujemy udział w warsztatach dla dzieci organizowanych w Castoramie, związanych z obróbką drewna. Będzie to podsumowanie naszego projektu.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Weisman (31-03-2019, 11:51:19), zdjęcia: M. Weisman

27 marca odbyło się spotkanie uczniów klasy 3. ze strażakami Państwowej Straży Pożarnej z Ustronia Polany.

Celem wizyty było podsumowanie programu Wojewody Śląskiego "Czad i  ogień.  Obudź  czujność."  Wszyscy  uczniowie  otrzymali  od  strażaków pamiątkowe dyplomy. Mieli niepowtarzalną okazję do zobaczenia wyposażenia wozu strażackiego oraz ekwipunku strażaka. Podczas prezentacji prowadzący zwrócili szczególną uwagę na niebezpieczny dla życia czad. Zapoznali uczniów z zagrożeniem wynikającym z pojawienia się tlenku węgla i pożaru w ich otoczeniu. Przekazano im podstawową wiedzę na temat działania czujek dymowych i objawów jakie towarzyszą podczas zatrucia tlenkiem węgla.

Spotkanie ze strażakami zbudziło powszechne zainteresowanie dzieci i na pewno wzbogaciło ich wiedzę o wspomnianych zagrożeniach.

Pamiętajmy: O naszym bezpieczeństwie decyduje przestrzeganie podstawowych zasad. Czad nie bez powodu nazywany jest ,,cichym zabójcą’’, gdyż nie jest widoczny, nie ma smaku ani zapachu.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (31-03-2019, 11:48:24)

Na indywidualnym Turnieju Szachowym w Ustroniu (26 marca) poziom z roku na rok jest coraz wyższy. Nie było źle, ale koledzy z SP 1 i  SP2 prezentują coraz wyższy poziom. W kategorii klas  VII – VIII i gimnazjum nasz Paweł Czyż z VII b zajął trzecie miejsce przegrywając jedynie z gimnazjalistami. W kategorii klas IV – VI wygrał Krzysztof Niemczyk z SP 2, a nasza Maja Nieckarz była druga, natomiast w kategorii klas I –III najlepiej wypadł Michał Szczerba (6) i Igor Pawlitko (7). W tej kategorii królował Michał Niesyt z SP 1, który na Mistrzostwach Polski Juniorów zdobył w swojej kategorii 10 miejsce.

Dobrze spisali się: Mariusz Chruszcz, Szymon Sikora i Nikola Herezy (4 wygrane), Monika Chruszcz, Kamil Kozłowski (po 3,5 wygranych).

Naszym mankamentem jest krótki czas gry (ci najlepsi) i nieuwaga młodszych zawodników, którzy łapani są na błędy. Trzeba to wyćwiczyć na kole szachowym.

dodała: K. Wojtyła (27-03-2019, 05:48:19)

26 marca klasa 8 oraz klasy 7a i 7b pod opieką nauczycieli udała się do kina w Bielsku-Białej na film pt.: ”Kurier”. To film Władysława Pasikowskiego. Cała akcja dotyczy misji Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Czy bohaterowi uda się wykonać misję powierzoną mu przez ważne osobowości w polityce? Od powodzenia jego zadania zależy przyszłość Warszawy i całej Polski. To on ma przekazać władzom podziemnego państwa, że w przypadku wybuchu  powstania,  Anglia  nie pomoże walczącym w stolicy.

To jest nieprawdopodobne, ile ten mężczyzna musiał przeżyć podczas podróży do Warszawy. Jan Nowak-Jeziorański patrzył śmierci w oczy nie raz. Jednak zawsze robił to z odwagą w sercu. Z filmu Pasikowskiego wyłania się obraz człowieka, który pragnie za wszelką cenę wypełnić zadanie. Ludzie wokół nie rozumieją rangi jego misji, traktują go powierzchownie, mimo że przez wojska niemieckie jest ścigany. Wysłano nawet za nim list gończy. Podczas seansu poznajemy również człowieka niesamowicie inteligentnego i sprytnego, co nieraz pomaga mu uniknąć kłopotów. Mamy więc wspaniały obraz Polaka, którego nazwisko każdy z nas na pewno słyszał, ale jego historię zna już niewielu.

dodała: I. Strzałkowska (02-04-2019, 05:40:23), zdjęcia: I. Strzałkowska

25 marca klasę Ia odwiedziła pani Alicja Gutman. Pani Alicja z  wykształcenia  jest  pielęgniarką  –  ukończyła  5-letnie  Liceum  Medyczne  o  profilu pielęgniarstwo oraz studia licencjackie I stopnia, w tym zakresie – i w naszej szkole zajmuje się profilaktyką zdrowotną. Pani Alicja przeprowadziła krótką pogadankę na temat zdrowia i higieny dzieci, opowiadała też o swoich doświadczeniach związanych z wykonywanym zawodem, kiedy  jako  członek  zespołu  ratującego  życie jeździła ambulansem do nagłych przypadków, o pracy na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej oraz o sytuacjach, kiedy przyszło  jej  ratować  ludzkie  życie  nie będąc na stanowisku w pracy. Nasz gość odpowiadał też na pytania dzieci, wśród których nie zabrakło i tego, kiedy pojawiła się myśl o zostaniu pielęgniarką. Po spotkaniu w klasie udaliśmy się do gabinetu profilaktyki zdrowotnej, gdzie pani Alicja zważyła naszych uczniów, dokonała pomiaru wzrostu oraz ciśnienia krwi.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (27-03-2019, 05:46:41), zdjęcia: M. Bujok

25 marca uczniowie z klasy 2b mieli możliwość pokazania przed nauczycielami jak ćwiczą. Zajęcia były prowadzone metodą ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne. Taka forma zajęć wspomaga rozwój ruchowy i emocjonalny, wspiera  motorykę  dużą,  pomaga  otworzyć  się  na  świat.  Było  dużo  ruchu  i śmiechu.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Dawid (26-03-2019, 06:32:14), zdjęcia: K. Siąkała, K. Wilczek, Ł. Sitek

Odnaleźć się w dzisiejszym świecie nie jest łatwo. Pozycja i relacje w grupie rówieśniczej są dla młodych osób niezwykle ważne. To jak ukształtuje się młode pokolenie uwarunkowane jest wieloma czynnikami.

O tym z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się młodzi ludzie – jako ofiary – ale także jako sprawcy oraz jakie konsekwencje prawne i społeczne mogą ponieść opowiadała naszym uczniom Pani Sędzia Anna Maria Wesołowska, w dniu 22 marca.

Pani Sędzia poruszyła też bardzo szeroko temat związany z relacjami dziecko – rodzic i rodzic – dziecko. Wskazała uczniom ich prawa a także obowiązki jakie wynikają z przepisów.  

W dalszej części dnia odbyły się kolejne spotkania, których odbiorcami byli nauczyciele, przedstawiciele policji, MOPS, kurateli sądowej, ośrodków pomocy rodzinie  i inni.

Na zakończenie dnia Pani Sędzia spotkała się z rodzicami i społecznością Ustronia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Leszczyna (26-03-2019, 06:35:55), zdjęcia: M. Leszczyna

W piątek (22 marca) klasa 1b miała swoje pierwsze spotkanie z Ozobotami. Na początku lekcji omówiliśmy zasady działania robota. Później zaczęła się zabawa! Rysowaliśmy różne kolorowe pętle i obserwowaliśmy sposób reakcji robota. Następnie podzieliliśmy się na grupy i tworzyliśmy wiosenne ścieżki Ozobota korzystając z kodów określających prędkość oraz sposób poruszania. Na koniec zajęć wspólnie sprawdzaliśmy czy udało nam się właściwie zaprogramować Ozoboty. Dzięki tym zajęciom wiemy, że precyzja, przestrzeganie zasad oraz umiejętność pracy w grupie jest niezwykle ważna  w  nauce  programowania  i  dlatego będziemy w dalszym ciągu nad tym pracować!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Leszczyna (26-03-2019, 06:29:51), zdjęcia: M. Leszczyna

Uczniowie klasy 1b powitali wiosnę recytując wiersze. 21 marca zorganizowaliśmy klasowy konkurs recytatorski. Każdy uczestnik miał przygotować dowolny wiersz ulubionego poety. Dzieci recytowały rozmaite wiersze, jednak największą popularnością cieszyły się utwory J. Tuwima i J. Brzechwy. Wszyscy uczniowie spisali się na medal! Po prezentacji wszystkich wierszy, wspólnie wybraliśmy trójkę zwycięzców. Zwycięzcami zostali: I miejsce Jakub Mrowiec, II miejsce Dawid Górniok, III miejsce Oliwier Wyka. Nasi laureaci zostali obdarowani drobnymi upominkami.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (24-03-2019, 12:39:14), zdjęcia: L. Raszka, MDK Prażakówka

21 marca zwycięsko zakończyliśmy finałową debatę  oksfordzką  w  MDK  „Prażakówka”.  W  słownej  potyczce,  okupionej  wieloma  godzinami wcześniejszych przygotowań, uczniowie z SP6 (Kornelia Wilczek, Hawier Jaworski, Jakub Marekwica oraz Szymon Rusin) zdobyli I miejsce.  Tym  razem   nasza drużyna stanęła w opozycji do tezy „Biblioteka – instytucja przestarzała i niepotrzebna”. Siłę argumentów oraz prezencję dyskutantów oceniało zacne jury w składzie: prof. Katarzyna Olbrycht, Dyrektor MDK „Prażakówka” Barbara Żmijewska - Nawrotek, Burmistrz Miasta Ustroń Przemysław Korcz.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (24-03-2019, 12:18:54), zdjęcia: E. Bujok

Zajęcia praktyczne to niezbędny aspekt w procesie wychowawczo-dydaktycznym dziecka. W ramach powitania wiosny na Adrianka w czasie zajęć rewalidacji czekała niespodzianka. Adrian z klasy 2b podjął wielkie wyzwanie - „Robimy zdrowe kanapki”. Po starannym umyciu rąk i przygotowaniu stanowiska z radością i zaangażowaniem przystąpił do pracy. Były to wspaniałe zajęcia uczące samodzielności oraz właściwego zachowania się przy stole i zdrowego odżywiania. Dziękuję mamie Adrianka za przyniesienie produktów i udział w zajęciach otwartych.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Weisman (24-03-2019, 12:18:54), zdjęcia: M. Weisman, M. Leszczyna

21 marca jest dniem wyjątkowym. Po pierwsze dlatego , że świętujemy pierwszy dzień wiosny. Po drugie od 2005 roku Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa zainicjowało obchody Światowego Dnia Zespołu Downa. Uczniowie naszej szkoły postanowili przyłączyć się do świętowania. Znakiem rozpoznawalnym solidarności z chorymi były różnokolorowe skarpetki nie do pary. Część klas uczestniczyła w specjalnie zorganizowanych zajęciach, mających na celu wsparcie i promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Cisowska (24-03-2019, 12:15:24), zdjęcia: D. Cisowska

„Dzień Pandy” - ten sympatyczny zwierzak zagrożony jest wyginięciem. Powodem jest stopniowe ograniczanie obszarów na których żyje oraz niska rozrodczość. Obchody Dnia Pandy mają na celu pomóc przetrwać jej w świecie coraz bardziej zdominowanym przez ludzi i cywilizację. I my na zajęciach logopedycznych poszerzyliśmy swoją wiedzę o życiu pand, doskonała przy tym wymowę. Zabawy z pandami pomogły nam usprawnić narządy artykulacyjne, motorykę małą, sensomotorykę oraz ćwiczyć prawidłowy tor oddechowy.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Szczuka-Pezda (02-04-2019, 05:37:32), zdjęcia: A. Szczuka-Pezda

20 marca obchodziliśmy w Naszej Szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego DZIEŃ SZCZĘŚCIA. Już kilka dni  wcześniej  na  korytarzu  zawisły żółte kartki z cytatami o szczęściu, by uświadamiać społeczności szkolnej, że do tego by czuć się  szczęśliwym  potrzeba  czasem  bardzo  niewiele,  jak  np.  szczery uśmiech kierowany w naszą stronę. W Święto Szczęścia delegaci SU odwiedzili każdą z klas, aby podpytać uczniów co dla nich jest szczęściem, by móc wspólnie zapełnić wielki, żółty plakat "szczęściodajnymi" pomysłami. Uczniowie byli niezmiernie pomysłowi wypełniając plakat. Tego dnia SU zachęcał  także  by  założyć  coś żółtego - symbol Naszej szkolnej "szczęśliwej" akcji. Pomysł zrodził się, kiedy na spotkaniu SU jasne promienie słońca zawitały do nas przez okno. Tak powstał pomysł połączenia słońca ze szczęściem, żółty plakat jak żółte słońce, które czasem wystarczy, aby jakiś ponury dzień stał się tym szczęśliwym.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Wojtyła (27-03-2019, 05:43:51), zdjęcia: M. Rzeszótko

Mity i wiedza z historii starożytnej - to temat konkursu, który odbył się 20 marca. Do rywalizacji stanęli przedstawiciele klasy 5a (Maja Nieckarz, Martyna Armata, Noemi Grabiec, Adam Marekwica , Oliwier Gawlik) oraz klasy 5b (Laura Liszewska, Oliwia Borkowska, Andrzej Połowczuk, Mariusz Chruszcz). Uczniowie zgłosili się do konkursu dobrowolnie i od pewnego czasu przygotowywali się do niego. Regulamin konkursu został zainspirowany popularnym teleturniejem 1 z 10. Zawodnicy odpowiadali w I etapie kolejno na wylosowane przez siebie pytania. W II etapie uczestnicy wyznaczali siebie nawzajem do odpowiedzi do momentu , gdy pozostało trzech zawodników. W ostatniej rundzie zawodnicy odpowiadali na te same pytania pisemnie. Najlepszy okazał się Adam Marekwica, który zajął I miejsce. II miejsce zajął Oliwier Gawlik, a III miejsce Oliwia Borkowska. Uczniowie byli oceniani przez jury w składzie: przewodniczący - dyrektor Roman Langhammer oraz pani Monika Bitner i pan Paweł Sztefek. Nagrodą w konkursie były dyplomy oraz oceny z historii. Uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się dużą wiedzą historyczną i znajomością mitów, gratuluję wszystkim uczestnikom wiedzy, myślę że była to lekcja powtórzeniowa, która na długo utkwi Wam  w pamięci.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szcześniewska-Gawlas (24-03-2019, 12:05:16), zdjęcia: M. Szcześniewska-Gawlas

19 marca uczniowie naszej szkoły z klas 4-8 pojechali na lodowisko do Cieszyna. Grupa liczył aż 71 osób. Zabawa była wyśmienita.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (02-04-2019, 05:31:32), zdjęcia: E. Bujok

W marcu zostały zorganizowane w klasie 2 b zajęcia otwarte pt. „Dyscypliny sportowe z wykorzystaniem robotów”. Celem zajęć było przede wszystkim poszerzenie wiadomości uczniów na temat dyscyplin sportowych. Uświadomienie jak ważny jest sport w życiu człowieka. Ale również umiejętność posługiwania się robotami typu OzoBot oraz mBot. Uczniowie na macie do kodowania firmy EduSens w ciekawy sposób poznali różne dyscypliny sportowe. Następnie wyznaczyli trasę narciarską dla OzoBota poprzez umiejętne planowanie kodów. Na podsumowanie zagrali mecz piłkarski, tylko tym razem piłkarzami były roboty mBot. Pracę uczniów podziwiali Dyrektor, nauczyciele z naszej szkoły oraz goście z Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” z Bielska – Białej. Wszystkim obecnym uczniom i nauczycielom dziękuję za udział w zajęciach.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (24-03-2019, 11:54:14), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka, D. Madzia, film: S. Grabiec

Rajd „Ku Źródłom Wisły” (16 marca) można uznać za udany. Pogoda dopisała i można było trasy przejść na nartach i na piechotę. Grupa narciarzy (17 osób) przeszła z Przeł. Salmopolskiej pod Zielony Kopiec na Cieńków Wyżni do Nowej Osady. Śniegu było wystarczająco dużo, co widać na zdjęciach oraz filmie i aż do wyciągu na Cieńkowie można było przejechać nie zdejmując nart. Te 14 km zabrało nam wiele czasu na przejście i po dotarciu na metę (mając przemarsz z nartami na plecach lub w rękach- 3 km) byliśmy bardzo zmęczeni i jedynie wzięliśmy udział w konkursie śpiewaczym. Nasi soliści zyskali drobne prezenty. Nie było zawodów sportowych, ale wszyscy szybko chcieli wracać do domu po zjedzeniu żurku z jajkiem i kiełbaską, zjedzeniu drożdżówki i napiciu się ciepłej wiślańskiej herbatki. Druga grupa, która szła z panią Darią Madzią miała ostre podejście na Cieńków Wyzni wędrując w dość głębokim  śniegu,  a  następnie  przeszła  szlakiem żółtym (dalszą częścią naszej trasy) na wyciąg Cieńków i na Nową Osadę do Karczmy Drewutnia. Też byli zmęczeni. Nie wszyscy mieli dosyć wędrowania  i  po posiłku wybrali się powrotnie w góry do schroniska Przysłop i na Baranią Górę. Pożegnanie zimy udało się i czas przywitać wiosnę.

[zobacz zdjęcia]

[zobacz film]

[rozliczenie]

dodała: J. Herczyk (19-03-2019, 05:02:45), zdjęcia: I. Strzałkowska

Uczniowie z Ia chętnie dzielą się swoimi zainteresowaniami i opowiadają o tym, co będą robić w przyszłości. Każdy może u nas w klasie zaprezentować swoje kolekcje, opowiedzieć o pasjach i o tym, co najchętniej robi w wolnym czasie. Mamy wśród nas muzyków – Seweryn gra na ustnej harmonijce, a Marcelka uczy się grać na gitarze. Huberta całkowicie pochłania rolnictwo i uprawa warzyw. Sporo wie na ten temat i chętnie dzieli się z nami wiadomościami przyrodniczymi. Z dumą zaprezentował klasie hodowlę fasoli, grochu i owsa.

Niektórzy uczniowie już dziś wiedzą kim chcieliby zostać w przyszłości. Oliviera i Adasia K. pasjonuje informatyka. Błażej zostanie architektem - z wielkim zaangażowaniem projektował zamek, który później wraz z kolegami wybudował na zajęciach technicznych. Adaś Sz. pójdzie w ślady taty i zostanie budowniczym domów i ważnych obiektów. Piotr i Paweł będą nas ratować z różnych trudnych sytuacji, zwłaszcza ogniowych, ponieważ chcą zostać strażakami. Wojtek to przyszły żołnierz - czołgista. Z klocków lego buduje bazy wojskowe, wozy pancerne i czołgi. Chętnie rozmawia o militariach. Natomiast nasze dziewczyny to przyszłe fryzjerki i kreatorki mody. Na razie czeszą i ubierają swoje lale, ale w przyszłości będą miały swoje własne salony! Największą zagadką jest dla nas Marcin, który ma wiele pasji i zainteresowań. W następnej relacji z życia klasy Ia opiszemy je szczegółowo!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (31-03-2019, 11:31:42)

15 marca gościliśmy w naszej szkole p. Ireneusza Brachaczka, który przeprowadził dla nas prelekcję na temat "Hejtu w internecie". Zwrócił uwagę na niewłaściwe korzystanie z facebooka oraz innych portali społecznościowych. Ostrzegł uczniów przed wrzucaniem obraźliwych komentarzy oraz afiszowania swoich zdjęć  i życia prywatnego na facebooku. Dowiedzieliśmy się jakie kary grożą za popełnienie przestępstw w szkole i poza nią. Poruszone zostały kwestie dyskryminacji kobiet, rasizm, antysemityzm, prześladowania na tle religijnym. Wiele mogliśmy nauczyć się z tej lekcji.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (19-03-2019, 05:05:14), zdjęcia: L. Raszka

15 marca zakończył się kiermasz charytatywny dla Jasia przeprowadzony z inicjatywy dziewczyn z klasy ósmej. Przez dwa tygodnie  od  samego  rana można było zakupić na kiermaszowych stoiskach różnorodne smakołyki, zabawki, maskotki, książki oraz cegiełki z atrakcyjnymi nagrodami. Było w czym wybierać. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany rodzinie Jasia. Dziękujemy za wszelkie zaangażowanie, okazane serce, za wszystkie wspaniałe wypieki i smaczne przekąski!

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (19-03-2019, 04:59:17), zdjęcia: L. Najda

14 marca odbyła się lekcja otwarta dla rodziców uczniów klasy II a. Tematem były metody aktywizujące w nauczaniu matematyki. Wszystkim wiadomo, że dzieci najskuteczniej uczą się przez działanie. Uczniowie pracowali w mniejszych i większych grupach, rywalizując ze sobą. Oprócz nauki  nie zabrakło też dobrej zabawy. Wszystkim rodzicom dziękujemy za przybycie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (14-03-2019, 05:12:56), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Wszędzie wiosna, a wysoko w Beskidzie Śląskim dużo śniegu, co widać na zdjęciach. W niektórych miejscach nawet 2 metry a na większości trasy 0,5m. W czasie naszej wyprawy 9 marca, padał śnieg. Tzw. „Stokówka”, czyli droga leśna nr 4, była szeroka i dobrze naśnieżona. Jechało się nam na nartach znakomicie. Gorzej było w trakcie zejścia ze Sch. PTTK  Przysłop trasą niebieską, czarną i czerwoną na Kubalonkę. Śniegu było dużo, ale na trasie było dużo powalonych drzew, które trzeba było szeroko obchodzić. Były też na końcu trasy odcinki, że lepiej było zdjąć narty niż szukać drogi przejazdu. Ogólnie te ponad 25km było fajną wycieczką i dziękuję uczestnikom.

Przepraszam, że nie wszystkich informowałam o tej wyprawie, ale ze względu na trudność trasy nie chciałam,  by dzieci mniej zaawansowane w narciarskich wycieczkach wybrały się w tak długą trasę. Moim celem było sprawdzenie tras na kolejną wyprawą czyli na „Rajd Ku źródłom Wisły”. Spokojnie trasa z Salmopolu na Zielony Kopiec i na Cieńków, będzie zapewniać dobre narciarskie warunki. Zapraszam na rajd narciarsko – pieszy.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: M. Rymorz (14-03-2019, 05:10:19), zdjęcia: M. Rymorz

8 marca klasa VI oraz Va uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielami czesko-polskiej  organizacji „Pro narody”. Podczas 45-minutowej prezentacji obejrzeliśmy wiele zdjęć przedstawiających koczownicze życie rodzin z Syrii, które na skutek działań wojennych uciekły do Grecji, Bułgarii czy Bośni. Szczególnie trudna jest sytuacja dzieci, które musiały przerwać naukę w szkole, zostawić swoje domy, zabawki, często straciły jednego lub oboje rodziców. Jedyną rozrywką dla nich jest to, co ktoś o dobrym sercu może im zaoferować. Zobaczyliśmy również radość dzieci z prezentów w pudełku po butach, czyli akcji w którą w listopadzie ubiegłego roku również się włączyliśmy. Po raz kolejny mogliśmy docenić pokój w naszym kraju, dobrobyt oraz dostęp do nauki.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (13-03-2019, 05:05:41), zdjęcia: J. Herczyk, A. Jakubczyk

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim chłopcom z klasy Ia  i ich rodzicom za życzenia, kwiaty i słodkie upominki, którymi zostałyśmy obdarowane wraz z dziewczynkami – Ewcią, Emilką, Klaudią i Marcelinką z okazji Dnia Kobiet. Dzięki Waszej życzliwości dzień ten był prawdziwie świąteczny i uroczysty! Dobrze, że istnieje święto chłopaka, bo będziemy miały okazję się zrewanżować. Pani Jola, Iza i Dorota wraz z uczennicami z klasy Ia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (11-03-2019, 05:08:17), zdjęcia: K. Herzyk

W odpowiedzi na Dzień Chłopaka, który we wrześniu uczennice klasy 3 zorganizowały swoim kolegom, 8 marca oni przygotowali  przyjęcie niespodziankę z okazji Dnia Kobiet dla swoich koleżanek i Pań! Razem z rodzicami w domach upiekli babeczki, zrobili galaretki i inne pyszności. Każda dziewczynka otrzymała upominek, a Panie przepiękne kwiaty. Wszyscy razem spędzili miło czas na wspólnych rozmowach, zwierzeniach, żartach. Chłopcy spisali się na medal! Bardzo im dziękujemy, a zwłaszcza rodzicom za zaangażowanie w organizację tego dnia!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rzeszótko (10-03-2019, 12:53:54), zdjęcia: A. Szczuka-Pezda

7 marca odbyła się lekcja otwarta na zajęciach j. polskiego w kl.5a prowadzona przez p. Monikę Rzeszótko. Uczniowie przekonali się w czasie jej trwania, że warto poznawać mity greckie, nie tylko w celu zdobycia dobrej oceny ze sprawdzianu, ale również dlatego, że są one m.in. inspiracją dla pisarzy powieści młodzieżowych, twórców  filmów kabaretowych czy reklamowych. Na lekcji wykorzystywany był monitor aktywny, dzięki któremu mogła być ona wzbogacona o interaktywny quiz, projekcję zdjęć, obrazów czy filmów. Taka forma zajęć zaowocowała wzmożoną aktywnością uczniów i - można mieć taką nadzieję - utrwaleniem i poszerzeniem wiedzy.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (10-03-2019, 12:51:19), zdjęcia: M. Weisman, G. Chraścina

6 marca odbył się uroczysty apel, w czasie którego Dyrektor Szkoły wręczał uczniom dyplomy i nagrody za osiągnięcia w konkursach przedmiotowych, artystycznych i zawodach sportowych. Była to również okazja do wręczenia „Pochwał Dyrektora” za pierwsze półrocze bieżącego roku szkolnego. Pochwały otrzymali (kolejność według klas): Marcin Rembiesa, Adam Szpin, Sara Ząber, Lena Linda Czyż, Emilia Chrapek, Martyna Giel, Matylda Ciemała, Milena Ciemała, Lena Krzempek, Vanessa Omorczyk, Kaja Piotrowska, Martyna Armata, Maja Nieckarz, Maja Raszka, Emilia Kempa, Marta Kępińska, Wiktoria Czekan, Dawid Heczko, Emilia Szczotka.

Dyrektor wręczył również stypendia motywacyjne:

- za osiągnięcia sportowe: Kai Piotrowskiej,

- za wyniki w nauce: Kornelii Wilczek i Szymonowi Sikorze.

Wszystkim wyróżnionym gratulujemy!

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (10-03-2019, 12:48:14), zdjęcia: MDK Prażakówka, G. Chraścina

5 marca w Miejskim Domu Kultury „Prażakówka” podczas XIV Miejskiego Przeglądu Zespołów Teatralnych, nasze koło teatralne „Razem” miało udany debiut. Zajęliśmy II miejsce. Przedstawiliśmy własną, uwspółcześnioną wersję bajki „O rybaku i złotej rybce”, z głębokim przesłaniem i lekkim wydźwiękiem kabaretowym. Jako laureaci konkursu, będziemy mieli przyjemność wystąpić przed szerszą publicznością w ramach Ustrońskich Spotkań Teatralnych UST-a 2019.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Szczuka-Pezda (14-03-2019, 05:04:19), zdjęcia: A. Szczuka-Pezda

5 marca odbył się Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego FOX, w którym brało udział 13 uczniów naszej szkoły. Na wyniki czekać musimy cierpliwie aż do maja, zatem trzymajmy kciuki za pomyślne efekty zmagań konkursowych.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szcześniewska-Gawlas (11-03-2019, 05:06:32), zdjęcia: M. Szcześniewska-Gawlas

5 marca w SP1 rozegrano miejskie zawody piłki ręcznej dziewcząt i chłopców klas 4-6. Obie drużyny z naszej szkoły  uplasowały  się  na  3  miejscu. Drużyna dziewcząt grała w składzie: Miriam Mika, Daria Mika, Milena Nowak, Vanessa Saniternik, Oliwia Malec, Noemi Grabiec i Maja Nieckarz. Chłopców reprezentowali: Szymon Sikora, Michał Sikora, Jakub Górniak, Szymon Heller, Serafin Cichocki, Artur Białożyt, Kacper Gardaś, Mateusz Stec, Michał Mikler.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (05-03-2019, 17:41:41), zdjęcia: R. Raszyk

4 marca odbył się w naszej szkole konkurs miejski BRD. Pierwszy raz konkurs był rozgrywany w dwóch kategoriach kl. 4-6 i 7-8.

Lepiej wypadła starsza drużyna, która zajęła pierwsze miejsce (Karol Gierczak, Dawid Mika, Patrycja Sosna i Wiktoria Majchrowska). Młodsza grupa (Wiktoria Bury, Nadia Koterzyna, Noemi Grabiec, Szymon Heller, Serafin Cichocki) wypadła gorzej w znajomości przepisów ruchu drogowego, ale jazda na przeszkodach wyglądała już całkiem przyzwoicie, szczególnie w wykonaniu chłopaków, którzy jechali nawet lepiej od starszej grupy! 30 marca turniej  finałowy  w Kończycach Wielkich, po zakończonych eliminacjach okaże się, czy któraś z naszych drużyn dostanie się do finałowej szóstki - pełne wyniki dopiero za trzy tygodnie.

Wyniki:

Kl. 4-6

1. SP 1

2. SP 6

3. SP 5

Kl. 7-8

1. SP 6

2. SP 2

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (05-03-2019, 17:43:19), zdjęcia: E. Bujok

Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny pt. „KOLOROWA MATEMAYTYKA” został rozstrzygnięty. Do organizatorek konkursu wpłynęło 6 ciekawych prac. Tematyka prac była dowolna z zastrzeżeniem, że do jej wykonania używać można było wyłącznie cyfr.

Po naradzie jury wybrało trzy najciekawsze prace.

Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy.

Oto lista zwycięzców:

I miejsce: Adrian Kominek

II miejsce: Adam Kustra

III miejsce: Angelika Gazda

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (06-03-2019, 06:07:17), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Nie wyszedł nam turniej szachowy w ramach IV Szkolnej Ligi Szachowej w Strumieniu (2 marca), ale i tak zdobyliśmy  trochę punktów (16,5). SP 1 z Ustronia  14 pkt, a SP 2 aż 17 pkt. Było dużo pojedynczych szachistów z innych szkół z całego Podbeskidzia i zawodnicy byli trudni i nieznani.

Oprócz naszej czwórki z grupy A (Maja, Mariusz, Nikola i Andrzej), która dzielnie walczyła z dobrymi przeciwnikami ,  dobrze spisali się nasi zawodnicy z grupy B:

- Kamil Kozłowski wygrał 5 meczy na 7 rozgrywek i zajął IV miejsce,

- Michał Szczerba też wygrał 5 na 7 meczy, ale zajął VIII miejsce (niższy ranking),

- Piotr Paszek osiągnął wynik 4,5 punktów.

4 wygrane mecze mieli : Filip Grabiec, Igor Pawlitko, Samuel Świeży,  a Olek Mrowiec zyskał 3,5 pkt.

3 wygrane mecze i to była najniższa ilość wygranych meczów wśród uczniów w naszej szkole osiągnęły Karolina Nieckarz i Jeremiasz Świeży.

Grupa B spisała się znakomicie.

Zapraszam na rozgrywki Sz.L. P. w Strumieniu 30.03.2019.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Leszczyna (06-03-2019, 05:52:39), zdjęcia: M. Leszczyna

"Jedz owoce i jarzyny, w nich mieszkają witaminy!”

1 marca w naszej klasie 1 b było kolorowo, smacznie i zdrowo. W tym dniu przynieśliśmy do szkoły różnorodne owoce: jabłka, gruszki, mandarynki, pomarańcze, winogrona, ananasa, truskawki, kiwi, banany. Wszystko po to, by własnoręcznie przygotować apetyczne owocowe szaszłyki. Na początku omówiliśmy ich sposób wykonania zgodnie z zasadami higieny i bezpieczeństwa. Później zabraliśmy się do pracy. Najpierw umyliśmy i obraliśmy  nasze  owoce,  a  następnie kroiliśmy i nadziewaliśmy na wykałaczki. Najbardziej wyczekiwanym momentem było zjedzenie kolorowych przysmaków. Zanim przystąpiliśmy do  konsumpcji uporządkowaliśmy nasze stanowiska pracy. Po skończonym sprzątaniu wreszcie wszyscy ze smakiem zjedliśmy owocowe przysmaki wykonane według własnego pomysłu.

Zajęcia te wywołały wiele pozytywnych emocji i ucieszyły nie tylko nasze kubki smakowe!

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (05-03-2019, 17:38:52), zdjęcia: L. Najda

1 marca odbyła się w klasie 2 a trzecia edycja konkursu "Mam talent". Uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności w następujących kategoriach: muzyk, aktor, sportowiec, malarz oraz "złota rączka". Dzieci wykazały się dużym profesjonalizmem. Były świetnie przygotowane i wzbudzały aplauz publiczności. Kolejna edycja za 2 miesiące.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (03-03-2019, 05:57:19), zdjęcia: Głos Ziemi Cieszyńskiej

28 lutego w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Cieszynie miało miejsce ogłoszenie wyników plebiscytu na najlepszego nauczyciela 2018 roku (w kategorii przedszkoli, szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych) według czytelników Głosu Ziemi Cieszyńskiej. Wielkim sukcesem zakończył się ten plebiscyt dla p. Lucyny Raszki – naszej nauczycielki języka angielskiego, wychowawczyni klasy 7a, a zarazem nauczycielki wspomagającej w tej klasie. Pani Lucyna zwyciężyła w kategorii szkół podstawowych!!!

Komentując wynik plebiscytu p. Lucyna stwierdziła: „To bardzo miłe wyróżnienie i z całego serca dziękuję tym, którzy zechcieli zagłosować. Niemniej trudno cieszyć mi się w obliczu nieszczęścia, które dane jest całej naszej szkolnej społeczności przeżywać. Zaledwie tydzień temu w wypadku zginęła bliska mi osoba, z którą wspólnie zajmowałyśmy się wieloma projektami. Chciałabym dedykować tę nagrodę Naszej Dominiczce!”

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (05-03-2019, 17:31:33), zdjęcia: E. Gancarz

27 lutego uczniowie klasy 2b wraz z opiekunami odwiedzili Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Leśnik” w Ustroniu. W bardzo interesujący sposób przeprowadził prelekcję Pan Wiktor Naturski, wprowadzając uczniów w leśny świat. Dzieci zapoznały się między innymi z pracą leśnika oraz eksponatami zgromadzonymi w Izbie Edukacyjnej. Uczniowie ciekawi przyrody zadawali dużo interesujących i często zaskakujących pytań.  Po bardzo intensywnej lekcji przyrodniczej klasa udała się na ustrońskie lodowisko. Korzystając z pięknej pogody i ostatnich zimowych dni wszyscy chętnie uczestniczyli w zabawie na lodzie, a zabawa była przednia. Mogliśmy obserwować wzloty i upadki nowicjuszy i zaawansowanych łyżwiarzy. Niektórzy wjeżdżali na taflę odważnie, a inni  robili  to trzymając się bandy, żeby mieć się czego chwycić w najgorszym momencie. Zawsze towarzyszył wszystkim uśmiech.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (04-03-2019, 05:33:28), zdjęcia: MDK Prażakówka

27 lutego odbył się XVI Miejski Przegląd Amatorskich Zespołów i Solistów w organizowany przez MDK Prażakówka w Ustroniu.

W kategorii zespołów muzycznych nasza szkołę jak co roku reprezentował Chór Szkolny Wiolinki, natomiast w kategorii solistów wystąpiły dwie nasze uczennice – Martyna Kubień z kl. Vb oraz Milena Szypuła z kl. VIIb.

1 marca odbyło się uroczyste rozdanie nagród w którym uczestniczyliśmy. Nasz Chór Wiolinki po raz trzeci z rzędu zajął drugie miejsce, a nasze dwie solistki również uplasowały się w czołówce, zajmując pierwsze miejsce – Milena Szypuła i drugie miejsce – Martyna Kubień. Serdecznie gratulujemy występów!

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (03-03-2019, 05:54:45), zdjęcia: L. Raszka, R. Langhammer

27 lutego Kornelia Wilczek, Hawier Jaworski (z klasy 7a), Jakub Marekwica oraz Szymon Rusin (z klasy 7b) wzięli udział w Międzyszkolnym Turnieju Debat Oxfordzkich w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ustroniu. Nasza drużyna debatowała nad tezą „Internet to zagrożenie” z reprezentantami z SP 1. Siłą argumentów i prezencją nasi dyskutanci zdobyli 267 punktów, a przeciwnicy 140. Czeka nas kolejne starcie już w finale, tym razem z reprezentantami z SP3. Przed nami trudne zadanie. Teza finałowa brzmi: „Biblioteka – instytucja przestarzała i niepotrzebna”.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Wesiman (03-03-2019, 05:49:14)

Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu i szkole oraz w Internecie, opiniowany przez właściwe wydziały Komendy Głównej Policji.

Uczniowie klas pierwszych z powodzeniem brali udział w tym programie. Po przeprowadzeniu zajęć wszystkie dzieci brały udział w Wielkim Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa składającym się z 15 pytań podsumowujących wiedzę zdobytą w trakcie realizacji programu.

Dzięki temu nasza szkoła otrzymała Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.

dodał: R. Langhammer (26-02-2019, 05:27:23), zdjęcia: G. Chraścina

25 lutego odbył się w naszej szkole apel dla klas 4-8, poświęcony wspomnieniu śp. Dominiki Tumas. W czasie tych krótkich chwil chcieliśmy pokazać to, czym Dominika żyła, co robiła, czemu się poświęcała, aby właśnie te chwile zachować na zawsze w pamięci. W bibliotece  szkolnej  wyłożona  została  księga pamiątkowa, do której wszyscy mogą wpisywać swoje wspomnienia związane ze śp. Dominiką. Księga będzie nam przez lata przypominać o naszej Koleżance i o wspaniałym Pedagogu.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (27-02-2019, 05:53:14), zdjęcia: E. Bujok

„Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.”

W naszej szkole zakończyliśmy kolejną akcję „Góra Grosza", organizowaną przez Towarzystwo „Nasz Dom” pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Uczniowie naszej szkoły, podobnie jak w poprzednich latach, włączyli się w tę akcję. Zgodnie z tradycyjnym powiedzeniem „ziarnko do ziarnka”, każdy przyniósł tyle, ile mógł. Zebrano około 40 kg monet, co dało kwotę 240 zł. Dziękujemy wszystkim Uczniom, Rodzicom oraz Nauczycielom za włączenie się do naszej akcji!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (25-02-2019, 05:33:19)

W czasie ferii odbyło się kilka konkursów szachowych:

- w „Feriach z szachami” (11 i 12 luty) w Strumieniu brały udział: Karolina Nieckarz i Nikola Herezy. Zdobyły cenne doświadczenie,

- pod koniec ferii Mariusz Chruszcz i Maja Nieckarz brali udział w turnieju w Goleszowie „Olimpia i przyjaciele”, gdzie Maja w swojej kategorii zdobyła I miejsce,

- w niedzielę, 24 lutego Maja i Karolina Nieckarz brały udział w turnieju w Pawłowicach.

Dziękuję za zaangażowanie w podnoszenie umiejętności i zapraszam na kolejne turnieje.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (13-03-2019, 04:37:14), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Miała być  trudna wycieczka pasmem Czantoria – Stożek – Kubalonka.  Ponieważ przejście tej trasy wymaga  przechodzenia  lokalnymi  ścieżkami omijającymi szczyty, więc koniecznym jest uczestniczenie w tej wyprawie Przedstawiciela GOPR – robiącego ścieżki do przejścia i zabezpieczenie tyłów. Niestety mój mąż musiał iść na dodatkowy dyżur na stok narciarski, a ja nie czułam się na siłach, by poprowadzić całą ekipę, gdzie dwie osoby miały narty właściwie pierwszy raz na nogach. Ponieważ lubię zaczynać sezon od Kubalonki, więc zgodnie z wcześniejszą sugestię poszliśmy na trasy biegowe Kubalonki i  solidnie  ćwiczyliśmy umiejętności biegania na nartach (10 lutego). Dziękuję za miłe rozpoczęcie ferii zimowych.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: I. Strzałkowska (05-03-2019, 17:35:19), zdjęcia: I. Strzałkowska

8 lutego  klasę Ia odwiedził pan Franciszek. Nasz gość z wykształcenia jest technikiem technologii żywienia i na co dzień pracuje w szkolnej kuchni, gdzie jest jej szefem. Pan Franek opowiadał dzieciom o swoim zawodzie oraz odpowiadał na ich pytania. Uczniowie pytali m.in. o to: jakie marzenia związane z zawodem miał pan Franciszek w dzieciństwie, co spowodowało, że postanowił zostać kucharzem, jaka potrawa jest dla niego najtrudniejsza do wykonania. Z kolei pan Franek pytał dzieci, które dania ze szkolnej stołówki lubią najbardziej.

Nasz gość mówił także o tym za co jest odpowiedzialny, jako szef  kuchni.  Zwrócił  też  uwagę  na  podział  zadań  oraz  ogromne  znaczenie  pracy zespołowej, która jest bardzo ważna w kuchni.

Po wizycie w klasie udaliśmy się do kuchni, gdzie pan Franek zaprezentował poszczególne stanowiska pracy i omówił, jakie czynności przy nich się wykonuje.

Na zakończenie miłego spotkania wykonaliśmy wspólne zdjęcie i bogatsi w nowe wiadomości, powróciliśmy do klasy.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rzeszótko (03-03-2019, 05:52:19), zdjęcia: MDK Prażakówka

7 lutego w MDK Prażakówka odbył się Miejski Konkurs Recytatorski. Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów. I to reprezentowało bardzo godnie! Szymon Sikora wygrał swoją kategorię i powalczy w kwietniu na Regionalnym Konkursie Recytatorskim w Bielsku-Białej, z kolei troje innych uczestników: Noemi Grabiec, Filip Skiba, Bartosz Smyk uzyskało wyróżnienie. Recytatorom i przygotowującym ich nauczycielom serdecznie gratulujemy.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (23-02-2019, 05:47:12), zdjęcia: M. Weisman, M. Rymorz

Zakończony został konkurs pt.: "Bezpieczne i zdrowe ferie zimowe" organizowany przez świetlicę szkolną. Wpłynęło 20 prac - rysunków i makiet.

Wyniki w kategorii makiet:

1. Noemi Grabiec (Va)

2. Jakub Fober (IVa)

3. Maria Sikorska i Nadia Pieńkowska (III)

Wyróżnienie: Natalia Baron (IVa)

Wyniki w kategorii rysunków:

1. Dominik Pociążek (IVb)

2. Dominik Kozłowski (IVa)

3. Nadia Pojasek (IVb)

Wyróżnienie: Amelia Olma (III), Maja Bańka (Ib), Martyna Kubień (Vb), Karolina Gierczak (Vb)

Wszystkim serdecznie gratulujemy, a nagrody zostaną rozdane po feriach!

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (10-02-2019, 12:06:14), zdjęcia: I. Strzałkowska, E. Deda, M. Leszczyna, E. Gancarz, M. Weisman, film: Krecie Newsy

5 lutego odbył się coroczny Bal Karnawałowy dla uczniów klas I –III. Z ogromną radością powitaliśmy zaproszonych gości – dzieci i opiekunów z zaprzyjaźnionego Ośrodka Edukacyjno – Rehabilitacyjno – Wychowawczego w Nierodzimiu. Nasze dzieci wcieliły się w bohaterów znanych bajek, baśni i filmów. Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się tańce, zabawy, konkursy i korowody pod kierunkiem wodzireja Szymona Pilcha. Przy rytmach  różnorodnej  muzyki miło i szybko mijał czas. W przerwie zostaliśmy zaproszeni na słodki poczęstunek. Była również okazja do wykonania pamiątkowych zdjęć.

W wyśmienitych humorach, z balonikami w dłoniach i z uśmiechem na twarzy wracaliśmy do domów. Kolejny bal już za rok. Zapraszamy!

[zobacz zdjęcia]

[zobacz film]

dodała: L. Raszka (03-02-2019, 14:04:26), zdjęcia: L. Raszka, A. Giza, J. Speda

1 lutego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w V Balu Aniołów, zorganizowanym przez Międzynarodową Organizację Soroptimist International, głównie dla dzieci z klas integracyjnych szkół podstawowych oraz ośrodków szkolno-wychowawczo-rewalidacyjnych  powiatu  cieszyńskiego.   Wzorem  lat  poprzednich oglądaliśmy przedstawienie teatralne w wykonaniu uczniów z jednej z cieszyńskich szkół. Po krótkim występie, nagrodzonym gromkimi brawami, przyszedł czas na wspólne tańce, pląsy i wygibasy w rytmach zachęcających do zabawy nawet najbardziej opornych. Dla balowiczów organizatorzy przygotowali słodki poczęstunek. Na zakończenie imprezy wszystkie Anioły zostały obdarowane drobnymi upominkami. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Weisman (06-02-2019, 05:44:41), zdjęcia: M. Weisman

Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i odpoczynku. W trosce o to , aby były one radosne i wszyscy wypoczęci wrócili do naszej szkoły, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

W trosce o to 1 lutego policjanci wygłosili pogadankę na temat zagrożeń mogących wystąpić podczas ferii. Przedstawili, jak unikać zagrożeń na drodze, lodowisku, podczas zabaw na śniegu i stoku. Podkreślali konieczność posiadania w  widocznym  miejscu  elementów  odblaskowych  i  zachowania  szczególnej ostrożności podczas podróży. Przypomnieli również o tym, że dzieci muszą w samochodach jeździć w fotelikach i mieć zapięte pasy.

Wszyscy uczniowie klas 1- 3 otrzymali w prezencie różnokolorowe opaski odblaskowe.

Serdecznie dziękujemy za ciekawe spotkanie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (06-02-2019, 05:41:17), zdjęcia: M. Grzyb

30 stycznia uczniowie klasy 3 z ogromną niecierpliwością i radością wyruszyli na długo wyczekiwany kulig. Dla niektórych był to pierwszy prawdziwy kulig w życiu, więc emocji było co niemiara. O godzinie 9-tej wyjechaliśmy spod szkoły busem w kierunku Ustronia – Dobki. Tam czekał na nas przygotowany wóz z końmi. Po około 40 minutowej przejażdżce leśną ścieżką, podczas której podziwialiśmy piękny zimowy krajobraz, udaliśmy się do   koliby.  Ogrzaliśmy  nieco zmarznięte dłonie przy ognisku oraz zjedliśmy kiełbaski. Na koniec pobawiliśmy się jeszcze wspólnie na śniegu. Szczęśliwi, pełni wrażeń, ale już  nieco zmęczeni wróciliśmy spokojnie do domów.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (03-02-2019, 13:57:19), zdjęcia: E. Bujok, L. Najda, M. Leszczyna

Problem zanieczyszczenia powietrza omawiany jest coraz częściej w mediach i przebija się do ogólnopolskiej debaty publicznej. Następnym działaniem, jakie należy w związku z tym podjąć, jest edukacja ekologiczna dzieci. Wychodząc  temu  wyzwaniu  naprzeciw,  zostały  zorganizowane  w  Szkole  „Zajęcia  z Ustrońskim Alarmem Smogowym” dla klas 1-3. W dniu 28 stycznia zajęcia zostały przeprowadzone w klasach pierwszych, natomiast w dniu 31 stycznia, w klasach drugich i w klasie trzeciej.

Prelekcja prowadzona była poprzez dialog z dziećmi dzięki czemu mogły brać czynny udział w dyskusji. Nasze najmłodsze pokolenie posiada wiedzę co to jest smog, czym palić nie wolno, jak walczyć ze złym smogiem itd.

W czasie zajęć można było poznać podstawowe informacje na temat powstawania smogu oraz jego składu. Dodatkowo zostały przekazane informacje, w jaki sposób oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wpływa na  nasze  zdrowie.  Dzieci  wraz  z  Panią  prowadzącą,  w  słoiku  produkowały  smog  –  bardzo  to doświadczenie się podobało.

Dodatkowo można było dowiedzieć się, że w czasie, gdy normy dotyczące pyłu zawieszonego w powietrzu  są  wielokrotnie  przekroczone,  spacery  na „świeżym powietrzu” nie są wskazane. W czasie, gdy na zewnątrz jakość powietrza nie jest zbyt dobra, zdecydowanie lepiej jest pozostać w domu,  bądź  też oddawać się aktywności fizycznej w zamkniętych pomieszczeniach. Na ryzyko zachorowań, związanych ze złym stanem powietrza szczególnie narażone są dzieci oraz osoby starsze, jednak dla nikogo przebywanie poza domem, w momencie, gdy jakość powietrza nie jest dobra, nie jest wskazane.

Podsumowując należy stwierdzić, że tematyka zanieczyszczenia powietrza jest bardzo ważna. Natomiast uświadomienie uczniom wagi tego problemu jest istotne nie tylko z punktu widzenia działań profilaktycznych i edukacyjnych, ale również jako działalność wychowawcza.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (01-02-2019, 05:41:59), zdjęcia: D. Tumas

Zgodnie z obietnicą wyborczą przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Marta Kępińska, co jakiś czas proponuje swoim koleżankom i kolegom tematyczny dzień. Dla zabawy, uśmiechu i urozmaicenia szkolnego życia. Po dresach przyszła kolej na… kapcie. 31 stycznia uczniowie mogli zabrać do szkoły swoje domowe kapcie. W tym dniu przyświecało nam hasło: „Poczuj się w szkole jak w domu”. Każdy, kto przyłączył się do akcji, był zwolniony od niezapowiedzianego pytania czy kartkówki. Niekwestionowanym królem kapci został Hawier Jaworski z klasy 7a. Jego różowe i włochate obuwie zrobiło furorę, wywołując rozbawienie zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli. Samorząd Uczniowski dziękuje wszystkim, którzy włączyli się do zabawy i sprawili, że ostatni dzień stycznia był bardziej kolorowy i radosny.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (03-02-2019, 13:54:11), zdjęcia: L. Raszka, G. Chraścina

30 stycznia wesoła gromadka z przedszkola z sąsiedztwa zawitała w naszej szkole, by obejrzeć przestawienie „O rybaku i złotej rybce”, przygotowane przez uczniów z klasy 7a, w ramach koła teatralnego. Chociaż aktorzy występowali na sali gimnastycznej, uczestnicy od samego początku mogli poczuć się jak w teatrze. Wystarczyło tylko nieco uruchomić wyobraźnię, by po chwili znaleźć się nad brzegiem morza i wraz z rybakiem podziwiać złotą rybkę, która  niestrudzenie spełniała kolejne życzenia. Morał bajki zachęca widza do marzeń, ale ostrzega przed zachłannością. Dopełnieniem przedstawienia był krótki quiz, dotyczący przedstawionych wydarzeń. Przedszkolaki zaliczyły go celująco!

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (01-02-2019, 05:43:35), zdjęcia: R. Raszyk

Na lekcji techniki przyszedł czas na robienie makiety skrzyżowania. Makieta  będzie  służyła  uczniom  klasy  IV  do  nauki  kolejności  przejazdu  na skrzyżowaniach. Na zdjęciach można zobaczyć najciekawsze prace.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szcześniewska-Gawlas (01-02-2019, 05:34:28), zdjęcia: M. Szcześniewska-Gawlas

30 stycznia klasa 4a pojechała na kulig na Kubalonkę. Pogoda była wymarzona - góry śniegu i słoneczko. W bajkowej scenerii sanie sunęły w stronę Stecówki. Po kuligu zaserwowano nam kiełbaski z grilla i herbatę. Gdy wszyscy się zregenerowali nastąpił najbardziej wyczekiwany moment - zabawa na śniegu.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szcześniewska-Gawlas (31-01-2019, 06:07:18), zdjęcia: M. Szcześniewska-Gawlas

29 stycznia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w sztafetowych biegach na nartach na Kubalonce. Rywalami byli uczniowie wiślańskich szkół trenujący narciarstwo biegowe w klubach sportowych. Chłopcy w składzie: Serafin Cichocki, Filip Grabiec, Szymon Sikora wywalczyli 5 lokatę. Dziewczęta wystartowały w składzie: Oliwia Gawlik, Martyna Kubień i Noemi Grabiec uplasowały się na 6 miejscu. Gratulujemy.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (29-01-2019, 05:35:14), zdjęcia: K. Herzyk

25 stycznia klasy 1a, 1b i 3 wraz z wychowawczyniami udały się na wycieczkę do Teatru Elektrycznego w Skoczowie. Uczniowie mieli okazję obejrzeć film animowany pt.: „Królowa Śniegu: po drugiej stronie lustra”, który został oparty na przepięknej baśni  Hansa Christiana Andersena. Zawierał on wiele ciekawych elementów, m.in.: wartką akcję, humor, mądry scenariusz i galerię wyjątkowych postaci, w których towarzystwie po prostu nie można było się nudzić. To była udana wycieczka, a emocje związane z filmem pozostały do późnego popołudnia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Dawid (29-01-2019, 05:37:23)

„Między nami kobietkami” – pod tym hasłem dziewczyny z klas 5 i 6  miały możliwość porozmawiać z prelegentką firmy Always  na  temat  zmian zachodzących w organizmie młodej kobiety. Spotkanie odbyło się 25 stycznia.

Pani Paulina w przystępny i profesjonalny sposób opowiedziała słuchaczkom o procesach i problemach, które mogą towarzyszyć młodym dziewczynom. Omówiła też zasady higieny osobistej  w okresie dojrzewania.

Na zakończenie nasze młode kobiety otrzymały pakiet próbek higienicznych.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (31-01-2019, 06:12:14)

Na Szachowe Drużynowe Mistrzostwa Ustrońskich Szkół (24 stycznia) wystawiliśmy 4 drużyn (o dwie mniej niż w zeszłym roku) na 13 zgłoszonych  z całego Ustronia i zdobyły one następujące miejsca:

- w  kategorii klas V – VIII:

     - „Kretszach” (Maja Nieckarz, Mariusz Chruszcz, Paweł Czyż) – I miejsce

     - „Szachiści z SP6” (Szymon Sikora, Andrzej Połowczuk, Adam Jurasz ) – II miejsce

- w kategorii klas I –IV:

     - „Waleczne Pionki” (Igor Pawlitko, Aleksander Mrowiec, Jeremiasz Świeży)  - III miejsce

     - „Lekka Jazda” (Piotr Paszek, Monika Chruszcz, Nikola Herezy) – V miejsce

Indywidualnie najlepszy wynik z naszej szkoły uzyskali: Maja Nieckarz  i Mariusz Chruszcz. Wszyscy nasi zawodnicy znakomicie się spisali, ale konkurencja jest coraz silniejsza.

dodała: M. Rzeszótko (29-01-2019, 05:40:45), zdjęcia: D. Tumas, L. Raszka, film: Krecie Newsy

21 i 22 stycznia to daty, które na pewno powinny być doskonale znane wszystkim dzieciom, gdyż w tych dniach swoje święto obchodzą Babcie i Dziadkowie. Szkoła Podstawowa nr 6 zorganizowała z tej okazji uroczyste rodzinne spotkanie 23 stycznia.

Już od wczesnych godzin popołudniowych do szkoły zaczęli przychodzić zaproszeni goście – Babcie i Dziadkowie uczniów z klas 1-3. Wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie mogli zasiąść przy stołach ze słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez radę rodziców i podziwiać występy swoich ukochanych wnucząt. A było na co popatrzeć i czego posłuchać! Piosenki, scenki teatralne, tańce, wiersze – wszystko doskonale przygotowane, podkreślone stosownymi strojami, okraszone muzyką – i wykonane przez najzdolniejszych aktorów! Dodatkowo występ najmłodszych dzieci wzbogacił szkolny teatrzyk, zespół wokalny „Wiolinki” oraz grupa gimnastyczek z kl. 5b.

Wychowawcy, instruktorzy i konferansjer - a zwłaszcza wykonawcy -  stanęli na wysokości zadania; występom towarzyszyły gromkie brawa. Na koniec babcie i dziadkowie zostali obdarzeni własnoręcznie wykonanymi przez dzieci prezentami. Impreza dobiegła końca, ale wpisała się w tradycję szkoły, więc następna czeka nas już za rok!

[zobacz zdjęcia]

[zobacz film]

dodała: D. Tumas (24-01-2019, 06:00:31), zdjęcia: D. Tumas

18 stycznia to Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. To niewiarygodne, ale książka o Kubusiu po raz pierwszy ukazała się drukiem już w 1926 roku. Jej autorem był Alan Aleksander Milne (ur. 18.01.1882 r.) - data urodzenia twórcy postaci Misia o Bardzo Małym Rozumku stała się świętem Kubusia Puchatka. Książka to przepiękna opowieść o mieszkańcach Stumilowego Lasu i z biegiem czasu nic nie traci na aktualności. W pozornie prostych sprawach wyjaśnia rzeczy fundamentalne. I my dziś, w szkolnej bibliotece, pamiętaliśmy o Kubusiu. Dużym zainteresowaniem cieszyło się na przerwach typowanie ulubionego cytatu z powieści Milne'a. Można było obejrzeć mini wystawę i dowiedzieć się trochę o historii Kubusia. W naszej bibliotece nie brakuje książek o Puchatku. Z całego serca polecamy tę pouczającą lekturę, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (24-01-2019, 05:57:24), zdjęcia: E. Gancarz

17 stycznia na Poniwcu w Ustroniu odbyły się zawody Śląskiej Ligii Dzieci i Młodzieży w Narciarstwie Alpejskim. Jest to seria pięciu zawodów organizowanych przez stowarzyszenie kultury fizycznej Śląsko-Beskidzkiego Związku Narciarskiego w Wiśle. Oczywiście wśród zawodników nie mogło zabraknąć uczniów z naszej szkoły. Wśród 250 narciarzy z całego śląska znaleźli się: Marta Kępińska (kl. 7a), Vanessa Saniternik (kl. 6) oraz Dawid Jurasz (kl. 6). Mimo wysokiego poziomu zawodów udało im się zająć bardzo dobre miejsca. Zachęcamy do śledzenia poczynań naszych narciarzy na stronie www.liga.beskidy.pl, gdzie znajdują się informacje o wynikach i kolejnych zawodach.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (24-01-2019, 05:53:41), zdjęcia: R. Langhammer

17 stycznia odbyło się szkolenie dla rodziców naszych uczniów w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży przedstawiły p. Anna Szczuka-Pezda i p. Dominika Tumas, które opiekują się biblioteką i koordynują realizację programu w naszej szkole. Prowadzące omówiły takie pozytywne aspekty czytania jak stymulacja mentalna, redukcja stresu, zdobywanie wiedzy, rozszerzenie słownictwa, poprawa pamięci, umiejętność myślenia analitycznego, lepsza koncentracja czy umiejętności pisarskie. Zaznajomiły również rodziców ze skutkami wpatrywania się w urządzenia elektroniczne w ciągu dwóch godzin przed snem.

Szkolenie było także okazją do zaznajomienia z ofertą naszej biblioteki, która dzięki NPRCz wzbogaciła się o 852 nowe książki (z czego 369 to lektury). Na półkach pojawiły się nowości wydawnicze dla dzieci i młodzieży oraz pięknie wydane albumy. Cieszymy się, że dzięki nim obserwujemy wyraźny wzrost czytelnictwa wśród naszych uczniów, bo cytując Wisławę Szymborską: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szcześniewska-Gawlas (24-01-2019, 05:50:14), zdjęcia: M. Szcześniewska-Gawlas

Ostatnie dwa tygodnie upłynęły w ustrońskich szkołach pod hasłem "siatkówka". 14 stycznia rywalizowały dziewczęta klas 4-6. Naszą szkołę reprezentowały: Milena Nowak, Natalia Fedyczkowska, Ola Husar, Nikola Smyk, Oliwia Malec, Martyna Armata, Noemi Grabiec, Maja  Nieckarz,  Martyna Kubień. Dziewczęta uplasowały się na 3 miejscu. 15 stycznia rozgrywali zawody chłopcy z klas 4-6. Zajęli oni 4 miejsce. Drużyna chłopców to: Artur Białożyt, Serafin Cichocki, Mateusz Stec, Jakub Górniak, Szymon Heller, Michał Sikora, Szymon Sikora, Michał Mikler. 22 stycznia rywalizowały dziewczęta klas 7-8 i gimnazjów. Nasz zespół w składzie: Emilia Szczotka, Marcelina Burawa, Wiktoria Chlubicka, Kornelia Wilczek, Monika Puzoń, Emilia Kempa, Oliwia Socha, uplasował się na 6 miejscu. Wszystkie zawody rozgrywano w SP 2.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (21-01-2019, 05:24:14), zdjęcia: D. Tumas

We wtorek, 15 stycznia klasa IV b wraz z p. Dominiką Tumas i p. Małgorzatą Rymorz udała się do Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Najpierw uczestniczyliśmy w audycji muzycznej, podczas której góralka z Żywca demonstrowała grę na różnych ludowych instrumentach - od fletu zrobionego z patyka, poprzez multanki, fujarki i rogi. Śpiewała również tradycyjne ludowe koledy. Później nadszedł czas na zwiedzanie filharmonii. Prawdziwą gratką dla nas było uczestniczenie w próbie Orkiestry Symfonicznej. Mogliśmy zobaczyć codzienną pracę muzyków,a także wysłuchać pięknej muzyki klasycznej.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Giza (21-01-2019, 05:26:25), zdjęcia: R. Raszyk

15 stycznia w naszej szkole odbyła się prezentacja pt. "Jem zdrowo i kolorowo", promująca wśród dzieci zdrową dietę, bogatą w owoce i warzywa. Spotkanie miało na celu  trwałą zmianę nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw oraz produktów mlecznych w ich codziennej diecie. Uczniowie zapoznali się z rolą jaką odgrywają w naszym życiu witaminy, oraz w jakich produktach znajdziemy ich najwięcej. Dowiedzieli się także, jakie skutki powoduje niedobór witamin, oraz zła dieta obfitująca w słodycze. W czasie prezentacji oraz wspólnej pogadanki uczniowie chętnie dzielili się wiedzą i własnymi spostrzeżeniami na temat zdrowego odżywiania się, udzielali prawidłowych odpowiedzi na "Owocowe zagadki".

Zajęcia odbyły się w ramach projektu "Program dla szkół", w którym nasza szkoła uczestniczy.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Leszczyna (25-01-2019, 05:43:19), zdjęcia: K. Herzyk

14 stycznia uczniowie klasy 1b i 3 udali się do Przedszkola nr 6 w Ustroniu na jasełka przygotowane przez najstarszą grupę przedszkolaków. Przedstawienie to pozwoliło wszystkim uczestnikom przenieść się w magicznych czas Świąt Bożego Narodzenia. Mali aktorzy wspaniale przedstawili historię Świętej Rodziny ubogacając ją śpiewem najpiękniejszych polskich kolęd. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie!

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (15-01-2019, 06:34:46), zdjęcia: D. Tumas, E. Kempa, M. Weisman

„Pomaganie jest dziecinnie proste” – pod tym hasłem 13 stycznia odbył się 27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz kolejny Samorząd Uczniowski zajął się rekrutowaniem wolontariuszy w naszej szkole i organizacją tego dnia. Chętnych było więcej niż miejsc. Ustroński sztab Orkiestry ustalił dla nas liczbę 15 wolontariuszy i tyle wyruszyło w styczniową niedzielę, by zbierać pieniądze na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Kwestujących uczniów z SP 6 można było spotkać w Nierodzimiu, Bładnicach, Harbutowicach i na Równicy.  Niestraszny  był  im  chłód,  deszcz,  a  na  Równicy  nawet  mróz,  z uśmiechem na ustach proponowali, by wesprzeć akcję. Opiekę nad wolontariuszami sprawowali p. Dominika Tumas, p. Marta Weisman i  p.  Gustaw  Chraścina. Dziękujemy za przychylność, ugoszczenie i ciepły posiłek Dworowi Skibówka, Zbójnickiej Chacie, Kolibie  Pod  Czarcim  Kopytem  i  stacji  benzynowej  „Liw”. Dziękujemy również ustrońskiej Straży Miejskiej za transport na Równicę. Widząc, jaką radość sprawia naszym uczniom uczestnictwo w tej wielkiej, ogólnopolskiej imprezie, z pewnością znowu zagramy dla Orkiestry za rok.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (21-01-2019, 05:22:14), zdjęcia: J. Herczyk, I. Strzałkowska

W ramach zajęć wychowania fizycznego, klasa I a wraz z opiekunkami, wybrała się w ubiegłym tygodniu na pobliskie boisko całe pokryte świeżutkim, puszystym śniegiem. Naszym celem było przeprowadzenie gier i zabaw na świeżym powietrzu, a także wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych. Rzucaliśmy śnieżkami na odległość i do celu, przeprowadziliśmy bitwę śnieżną, a z odbicia naszych ciał na śniegu powstały anioły i orły. Próbowaliśmy też wykonać rzeźby ze śniegu ale było to bardzo pracochłonne. W końcu zdecydowaliśmy się wspólnie ulepić klasowego bałwana. Wyszedł fantastycznie!

Okazało się, że wspólny wysiłek  i współdziałanie w zespole przynosi ogromną satysfakcję i radość. Przekonaliśmy się też, że podczas wspólnej zabawy wyzwala się mnóstwo pozytywnych emocji, a pobyt na świeżym powietrzu rozwija nieskrępowaną ekspresję ruchową w każdym z nas!

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (15-01-2019, 06:31:19), zdjęcia: L. Najda

W drugim tygodniu stycznia w klasie IIa omawialiśmy legendę o toruńskich piernikach. Dzieci opowiadały o swoich doświadczeniach  kulinarnych  i tworzyły definicję określenia - przepis kulinarny. Podsumowaniem tego tematu było wykonanie waflowych torcików przez dzieci z przyniesionych z domu produktów.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (24-01-2019, 06:00:31), zdjęcia: D. Tumas

18 stycznia to Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. To niewiarygodne, ale książka o Kubusiu po raz pierwszy ukazała się drukiem już w 1926 roku. Jej autorem był Alan Aleksander Milne (ur. 18.01.1882 r.) - data urodzenia twórcy postaci Misia o Bardzo Małym Rozumku stała się świętem Kubusia Puchatka. Książka to przepiękna opowieść o mieszkańcach Stumilowego Lasu i z biegiem czasu nic nie traci na aktualności. W pozornie prostych sprawach wyjaśnia rzeczy fundamentalne. I my dziś, w szkolnej bibliotece, pamiętaliśmy o Kubusiu. Dużym zainteresowaniem cieszyło się na przerwach typowanie ulubionego cytatu z powieści Milne'a. Można było obejrzeć mini wystawę i dowiedzieć się trochę o historii Kubusia. W naszej bibliotece nie brakuje książek o Puchatku. Z całego serca polecamy tę pouczającą lekturę, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Zawada (25-01-2019, 05:41:14), zdjęcia: M. Zawada

10 stycznia klasa 7b przeżyła niezapomnianą zimową przygodę na kuligu klasowym. Zaraz po 8 wyruszyliśmy autobusem w kierunku Wisły Czarne, gdzie nastąpiła zmiana środka transportu na zaprzęgi konne na płozach , którymi to „szusowaliśmy” wzdłuż malowniczej Doliny Białej Wisełki do chaty góralskiej na pieczenie kiełbasek. Nieopodal chaty rozegrała się iście śnieżna batalia. Cześć uczniów wgramoliła się na pobliski stok po  to,  by  z  niego  zjechać  i  wylądować  w śnieżnych zaspach, których w okolicy było co niemiara. Zmęczeni, lecz pełni wrażeń wróciliśmy do Nierodzimia z nadzieją, iż w przyszłym roku śnieżna aura ponownie umożliwi organizowanie tego typu imprez.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (14-01-2019, 07:00:21), zdjęcia: G. Chraścina

10 stycznia w naszej szkole odbył się koncert kolęd w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Wystąpili uczniowie grający na instrumentach (pianino i gitara) u p. Małgorzaty Rymorz. Wystąpił także Chór Szkolny Wiolinki oraz solistki.

Wysłuchać można było tradycyjnych polskich kolęd, takich jak „Dzisiaj w Betlejem” czy „Gdy się Chrystus rodzi”. Zabrzmiały także współczesne kolędy polskie i zagraniczne. Koncert był podsumowaniem pracy uczniów  w pierwszym semestrze.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (14-01-2019, 06:56:14), zdjęcia: E. Deda

10 stycznia w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski klas I-III. Wzięło w nim udział 23 uczniów. Wszyscy uczestnicy konkursu, pomimo swojego młodego wieku sprostali zadaniu, byli doskonale przygotowani i wypadli bardzo dobrze. Recytacje wysłuchało jury w składzie: pan dyrektor – Roman Langhammer, pani Izabela Strzałkowska i pani Dominika Tumas. Podczas recytacji jury zwracało uwagę na opanowanie tekstu, jego interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny. Widownia, którą stanowili uczniowie klas 1 – 3, oraz ich wychowawcy, szczególnie zwracała uwagę na rekwizyty i  śmiałość  kolegów,  którzy  zmieniali  głos  oraz naśladowali bohaterów swoich wierszy. Mali artyści wiedząc, że odważny i wesoły występ bardzo podoba się publiczności - dali z siebie wszystko. Po naradzie jury ogłosiło wyniki:

Miejsce I: Bartosz Smyk kl. 2a

Miejsce II: Filip Skiba kl. 1b

Wyróżnienia otrzymali:

1. Igor Pawlitko kl. 3

2. Maja Misiniec kl. 3

3. Matylda Ciemała kl. 3

4. Adam Szpin kl. 1a

5. Seweryn Pasterny kl. 2b

Uczniowie, którzy zwyciężyli będą reprezentowali naszą szkołę na miejskim konkursie recytatorskim w Domu Kultury „Prażakówka” w Ustroniu. Trzymamy za nich mocno kciuki!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Bitner (13-01-2019, 05:44:35), zdjęcia: M. Bitner

9 stycznia odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas IV - VIII. Trud wygłoszenia utworu poetyckiego oraz odczytania fragmentu prozy podjęło ...uwaga... aż 22 uczniów. Przez ponad dwie godziny lekcyjne słuchaliśmy fantastycznych interpretacji wierszy Tuwima, Brzechwy, Szymborskiej i wielu innych poetów, a także mogliśmy poznać fragmenty przeróżnych powieści, w których zaczytują się uczniowie naszej szkoły. Pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom za udział i już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu.  A oto wyniki tegorocznego:

I miejsce - Szymon Sikora (kl. VI)

II miejsce - Noemi Grabiec (kl. Va)

III miejsce - Kornelia Wilczek (kl. VIIa)

Trzymamy za Was kciuki na konkursie miejskim, gdzie będziecie reprezentować naszą szkołę.

Wyróżnienia otrzymali:

Nikola Smyk (kl. VI)

Oliwia Szafarczyk (kl. Va)

Dawid Plinta (kl. IVb)

Jeszcze raz gratulujemy i czekamy na Was za rok!

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (10-01-2019, 05:14:14), zdjęcia: L. Raszka, G. Chraścina

9 stycznia odbył się Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego Szkół Podstawowych Miasta Ustroń „The Best”. Już od jedenastu lat konkurs organizowany jest przez naszą szkołę. Wzorem lat ubiegłych do zmagań konkursowych zaprosiliśmy najlepszych uczniów z języka angielskiego z klas piątych i szóstych szkół ustrońskich. Młodzi miłośnicy języka angielskiego przez 50 minut w formie pisemnej  sprawdzali swoje umiejętności językowe  –  zasób słownictwa, stosowanie zasad gramatycznych, czytanie ze zrozumieniem, sprawności komunikacyjne. Po wnikliwym sprawdzeniu prac konkursowych przez jury, składające się z nauczycieli z wszystkich ustrońskich szkół podstawowych, okazało się, że w tym roku szkolnym do grona najlepszych z najlepszych należą:

W kategorii klas piątych:

I miejsce: Pola Bochenek - SP1

II miejsce: Dawid Łuka -  SP2

III miejsce: Kacper Greene – SP2

W kategorii klas szóstych:

I miejsce: Aleksandra Chwastek - SP5

II miejsce: Miriam Mocarska - SP5

III miejsce: Lizaveta Shyshkina -  SP1

GRATULUJEMY!

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (11-01-2019, 05:15:41), zdjęcia: E. Gancarz, E. Bujok

9 stycznia klasa 2 b wraz z nauczycielami spędziła milo czas na boisku szkolnym. Wszyscy uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zabawach zimowych.  Chętnie współpracując zbudowaliśmy klasowego bałwana. Mimo, że wróciliśmy do szkoły cali mokrzy, to w świetnym nastroju.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Zawada (25-01-2019, 05:37:14), zdjęcia: D. Madzia

W nocy z 4/5 stycznia klasa 7b wraz z opiekunami brała udział w imprezie o nazwie „Noc w Szkole”. Tuż po 19.00 uczniowie „zakwaterowali” się w poszczególnych salach, po czym rozpoczęły się zajęcia integracyjne. Głód zaczął wkrótce doskwierać i tuż po 21.00 delektowaliśmy się pyszną pizzą. Po krótkim odpoczynku, wyruszyliśmy w kierunku sali gimnastycznej, by tam inaugurować kolejną część „Nocy w Szkole”. Uczniowie rozegrali kilka sportowych batalii (głównie koszykarskich). Tuż po północy wszyscy zebrali się w świetlicy, by obejrzeć film. Niektórych sen szybko zmorzył, zatem tuż po 3  nad  ranem  rozpoczął  się  czas zasłużonego odpoczynku... zaś skoro świt, rozpoczęło się wielkie sprzątanie i powrót w domowe pielesze.

[zobacz zdjęcia]

dodała: I. Strzałkowska (01-01-2019, 11:35:45), zdjęcia: I. Strzałkowska

21 grudnia zawieźliśmy do  schronisku dla zwierząt „Azyl” w Cieszynie karmę,  która  została  zebrana  podczas  akcji  charytatywnej  „Pomagamy zwierzętom ze schroniska przetrwać zimę”. Była to III, jak dotąd rekordowa edycja akcji (zebraliśmy 172,5 kg karmy!) prowadzonej w ramach współpracy z Fundacją dla Zwierząt i Środowiska „Lepszy Świat” z Cieszyna, pod opieką której znajduje się cieszyńskie schronisko.

Celem akcji jest uwrażliwienie dzieci na los bezdomnych zwierząt, które trafiają do schroniska nie tylko z przyczyn losowych, takich jak ciężka choroba lub śmierć właściciela ale przede wszystkim z powodu lekkomyślności i niewłaściwej opieki ze strony właściciela. Wiele zwierząt pojawia się w schronisku w okresie noworocznym, jako skutek „nietrafionych” prezentów i fajerwerkowych wystrzałów ( dane wskazują, że w tym okresie liczba zwierząt w schroniskach zwiększa się nawet o 30 procent).

Zadbajmy o to, by decyzja o posiadaniu zwierzaka była zawsze decyzją przemyślaną i odpowiedzialną, a w czasie Sylwestra zatroszczmy się o właściwą opiekę dla czworonożnego przyjaciela.

W tym miejscu serdecznie dziękuję wszystkim uczniom, którzy czynnie włączyli się w zbiórkę karmy, paniom Dominice i Ani z naszej biblioteki, które pomogły w organizacji zbiórki oraz pani Joli Herczyk, która udostępniła obszerny bagażnik w swoim samochodzie i pomogła w transporcie karmy do schroniska.

Poniżej zdjęcia z akcji „Pomagamy zwierzętom ze schroniska przetrwać zimę” oraz ze spotkania z przedstawicielami schroniska „Azyl” w Cieszynie: panią Klaudią, panem Danielem i podopiecznym – pieskiem Bonusem, które odbyło się pod koniec kwietnia.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (01-01-2019, 11:15:14), zdjęcia: G. Chraścina

21 grudnia odbyło się przedstawienie świąteczne dla uczniów naszej szkoły. W tym roku odbyło się ono w formie opowieści obrazkowej przygotowanej przez uczniów klas 1-8 pod opieką ks. Marcina Markuzela.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (01-01-2019, 11:06:21), zdjęcia: L. Najda

W dniu 21 grudnia uczniowie klasy II a wzięli udział w drugim etapie pokazów "Mam talent". Tym razem najwięcej dzieci zdecydowało się na prezentację z dziedziny malarstwa. Oprócz nich byli również sportowcy, muzycy i "złote rączki". Pokazy  były  naprawdę  imponujące.  Występy  nagradzane  były  brawami. Następny etap za 2 miesiące.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (01-01-2019, 10:59:14), zdjęcia: K. Siąkała, K. Wilczek, M. Kępińska, L. Raszka

W czwartek, 20 grudnia w naszej szkole odbył się Koncert Kolęd. Wzięli w nim udział uczniowie grający na instrumentach, Chór Szkolny Wiolinki oraz Chór Nauczycieli. Był też czas na wspólne kolędowanie. W programie znalazły się tradycyjne polskie kolędy jak i kolędy zagraniczne. Koncerty te już tradycyjnie od kilku lat odbywają się w przeddzień wigilijek klasowych. Po koncercie Dyrektor szkoły wręczył uczniom dyplomy i nagrody za zajęcie wysokich miejsc w różnych konkursach z okresu ostatnich dwóch miesięcy.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (01-01-2019, 10:59:14), zdjęcia: L. Raszka

W dniach od 19 do 21 grudnia dziennikarki z Krecich Newsów prowadziły świąteczne audycje w naszym szkolnym radiowęźle.  Dziennikarki prezentowały tradycje świąteczne z różnych zakątków Europy. Wspominały również o tych, którzy nie mieli lub nie mają się dobrze. O tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia własnego kraju z powodu wojny, niepokoju, biedy. Zachęcały do odwiedzenia szkolnej biblioteki, by wypożyczyć na święta jedną z  książek  z  serii: „Wojna dorosłych – historie dzieci”. To wstrząsające, opowiedziane przez życie, prawdziwe historie dzieci, które zostały uwikłane w sytuacje trudne, czasem beznadziejne. „Boże Narodzenie, to czas miłości i radości. Warto zatem zatrzymać się i pomyśleć o tych, którzy nie mogą oczekiwać radosnych świąt”  –  zachęcały młode „adeptki” sztuki dziennikarskiej.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (21-12-2018, 06:23:41), zdjęcia: E. Gancarz, A. Giza

17 grudnia dzieci z klasy 2b gościły w klasie  grupę dzieci z Ośrodka Edukacyjno-Rehabiltacyjno-Wychowawczego z Ustronia. W ramach integracji wszyscy wspólnego piekli i ozdabiali pierniczki świąteczne. Uczniowie naszej szkoły starali się pomagać dzieciom niepełnosprawnym w  wykonaniu  wszystkich czynności związanych z robieniem ciastek. Na zakończenie zaśpiewali wszyscy wspólnie kolędę „Przybieżeli do Betlejem Pasterze”.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (20-12-2018, 05:17:14), zdjęcia: E. Gancarz

W ostatnich dniach w klasie 2b miało miejsce świąteczne kodowanie - zabawa "prezent wyszedł" i układanie dyktanda graficznego w grupach - tym razem to dzieciaki same dyktowały grupie współrzędne. Rysowanie świątecznej trasy dla OzoBota, wirujące roboty, zabawy z symetrią, czy odkodowanie choinki to wszystko działo się podczas grudniowych zajęć w naszej klasie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (16-12-2018, 12:16:42), zdjęcia: E. Bujok

Pragniemy złożyć serdecznie podziękowania za dary przekazane dla wychowanków Domu Dziecka w Bielsku-Białej. Daliście Państwo dowód ogromnych Serc i wielkiej wrażliwości. Wasze dary zostały przekazane w dniu 15 grudnia na rzecz dzieci placówki opiekuńczo-wychowawczej. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc.

Organizatorzy akcji: Elżbieta i Marcin Bujok, Edyta Gancarz

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Weisman (18-12-2018, 05:45:14), zdjęcia: M. Weisman

W konkursie  plastycznym „Najpiękniejsza bombka choinkowa” zorganizowanym przez Miejski Dom Kultury „Prażakówka” nasi uczniowie w kategorii klas I – II szkół podstawowych zdobyli:

II miejsce - Paweł Procner, kl. I

III miejsce - Zofia Pawlus, kl. I

w kategorii klas III – IV szkół podstawowych:

III miejsce - Maria Sikorka, kl. III

w kategorii klas VII – VIII szkół podstawowych:

II miejsce - Wiktoria Majchrowska, kl. VII

Uczniowie przygotowali bardzo interesujące  prace.  Jurorzy  docenili  różnorodność  technik  plastycznych,  samodzielność  i  estetykę  wykonania, pomysłowość, oryginalność i pracochłonność.

Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i udział w konkursie, opiekunom za pomoc w przygotowaniu prac.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (18-12-2018, 05:40:14), zdjęcia: I. Strzałkowska

,,Marzycielska Poczta” to ogólnopolska akcja charytatywna, której celem jest wysyłanie tradycyjnych listów i kartek do chorych dzieci. Akcja ta różni się od innych tym, że nie polega na zbieraniu datków pieniężnych czy materialnych lecz na dawaniu wsparcia emocjonalnego i duchowego zmagającym się z różnymi chorobami osobom.

Uczniowie klasy Ia pod kierunkiem swoich nauczycielek – Izabeli Strzałkowskiej, Doroty Cisowskiej i Jolanty Herczyk, przygotowali bożonarodzeniowe karty świąteczne i umieścili w nich ,,namalowane” życzenia, ponieważ nie potrafią jeszcze pisać. Każde dziecko złożyło własnoręczny podpis pod wykonaną przez siebie kartką. Do koperty włożyliśmy krótki opis naszej klasy i prośbę o kontynuację korespondencji.

Ważnym aspektem naszej akcji było wyjście do nierodzimskiego Urzędu Pocztowego w celu wysłania naszej ,,serdecznej przesyłki”. Mamy nadzieję, że dzieci do których trafią nasze kartki, zechcą na nie odpisać i będzie to początek systematycznej korespondencji. Czekamy na to z niecierpliwością!

Przy okazji pobytu na poczcie poprosiliśmy panią Irenę  o opowiedzenie na czym polega praca urzędnika pocztowego i co my, jako petenci możemy tam załatwić. Dokładnie obejrzeliśmy sobie wyposażenie urzędu. Może ktoś z nas zostanie pracownikiem poczty i będzie  pośredniczył  w  doręczaniu  szlachetnych przesyłek, które niosą pociechę chorym dzieciom?

Ministerstwo Edukacji Narodowej objęło Honorowym Patronatem Marzycielską Pocztę w polskich szkołach.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (16-12-2018, 12:13:41), zdjęcia: R. Raszyk

Nasze koszykarki występujące w lidze śląskiej ostatni sezon pod nazwą ISWJ WISŁA II (w sezonie 2019/2020 już jako TRS Siła Ustroń) zajęły IV miejsce w grupie B. Regulamin rozgrywek przewiduje awans tylko trzech drużyn, więc nasza drużyna zostaje w słabszej grupie. W kolejnej rundzie będziemy grali ze spadkowiczami z grupy A, czyli Wisłą, Rudą Śląską i Rybnikiem. Poniżej wszystkie wyniki i tabela z udziałem naszej drużyny:

ISWJ Wisła II 59 - 9 GUKS Gwarek Pawłowice

ISWJ Wisła II 11 - 39 UKS La-Basket Piekary Śląskie

ISWJ Wisła II 51 - 8 UKS MOSM Bytom I

UKS SP 27 Katowice 25 - 38 ISWJ Wisła II

UKS Orzeł Jaworzno 26 - 12 ISWJ Wisła II

ISWJ Wisła II 13 - 26 UKS Piłsudczyk Brzeg

ISWJ Wisła II 16 - 40 MUKS Chrobry Basket Głuchołazy

 

Tabela:

1. Chrobry Basket Głuchołazy – 13; 7; 6 - 1

2. UKS Piłsudczyk – 13; 7; 6 - 1

3. UKS La-Basket Piekary Śląskie – 12; 7; 6 - 1

4. ISWJ Wisła II -10; 7; 3 - 4

5. UKS SP 27 Katowice -10; 7; 3 - 4

6. MOSM Bytom I - 8; 7; 1 - 6

7. Orzeł Jaworzno - 7 ; 7; 3 - 4

8. GUKS Gwarek Pawłowice – 7; 7; 0 - 7

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (16-12-2018, 12:10:24), zdjęcia: OERW

14 grudnia  klasa 6 wraz z częścią chórku Wiolinki odwiedziła OERW w Nierodzimiu. Po raz pierwszy mieliśmy okazje wystąpić w nowym budynku. Zaprezentowaliśmy kolędy w  różnym  wykonaniu  -  na  gitarę,  skrzypce,  pianino  i  oczywiście  śpiewając.  Wraz  z  wychowankami  ośrodka  i  ich  opiekunami zaśpiewaliśmy 2 polskie kolędy – „Pójdźmy wszyscy do stajenki” oraz „Przybieżeli do Betlejem”.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szcześniewska-Gawlas (17-12-2018, 05:43:14), zdjęcia: D. Tumas, M. Szcześniewska-Gawlas

13 grudnia klasy 4a i 4b udały się na wycieczkę. Pierwszym punktem programu była fabryka bombek w Jerzmanowicach pod Krakowem. Tam braliśmy udział w warsztatach zdobienia ozdób świątecznych. Każdy, pod okiem Pani dekoratorki, stworzył niepowtarzalne  dzieło,  które  później  zabrał  do  domu. Obejrzeliśmy również film pokazujący linię produkcyjną oraz zostaliśmy oprowadzeni po fabryce i poznaliśmy tajniki pracy dekoratora. Następnie udaliśmy się do Krakowa, gdzie w Muzeum Archeologicznym mumie egipskie przestały mieć dla nas tajemnice. Tam również braliśmy udział w warsztatach zdobienia sarkofagów. Mimo poważnej tematyki było przy tym dużo zabawy. Krakowem byliśmy urzeczeni, gdyż ma on już świąteczną szatę. Na rynku  odbywał  się  tradycyjny  kiermasz świąteczny i można było zaopatrzyć się w pamiątki. Widzieliśmy też kilka nagrodzonych szopek w tegorocznym konkursie. Wycieczka udała się  fantastycznie  i nastroiła nas świątecznie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Leszczyna (07-01-2019, 07:05:14), zdjęcia: M. Leszczyna

W grudniu klasę 1b odwiedziła Pani Grażyna Duraj - nauczycielka Przedszkola nr 6 w Ustronia, poprzednia wychowawczyni  pierwszaków. Podczas wizyty dzieci mogły podzielić się swoimi wrażeniami ze szkolnego życia. Później Pani Grażynka w  bardzo  barwny  i  ciekawy  sposób  przeczytała  uczniom  bajkę H. Ch. Andersena pt. „Choinka”.  Nie zabrakło też prezentów i uścisków. Serdecznie dziękujemy Pani Grażynce za spotkanie i liczymy na kolejne!

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (14-12-2018, 05:25:14), zdjęcia: K. Herzyk

12 grudnia uczniowie klasy III uczestniczyli w warsztatach szycia prowadzonych przez Panią Lucynę, właścicielkę firmy Pracownia Lucy. Na początku poznali oni różne rodzaje tkanin, m.in. jeans, sztruks czy koronka oraz akcesoria, którymi posługują się krawcowe. Następnie trzecioklasiści zabrali się do pracy i rozpoczęli szycie własnej maskotki – stworka. Okazała się ona się nie lada wyzwaniem, jednak uczniowie dzielnie sobie z nią poradzili. Wykazali się ogromną cierpliwością, wytrwałością, a także kreatywnością. Każdy był dumny z uszytej przez siebie zabawki, która otrzymała też własne imię.  Pani  Lucynie  dziękujemy  za świetne warsztaty poprowadzone w bardzo miłej atmosferze.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Bitner (13-12-2018, 05:07:41), zdjęcia: M. Bitner

„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu (...)” to chyba najpiękniejsze słowa, które odnajdziemy w „Małym Księciu”. O tym jak ważna to książka, która w prostych słowach tłumaczy czym jest przyjaźń, jak dojrzewa się do prawdziwej miłości i jaka powinna być hierarchia wartości przekonali się już nieraz uczniowie naszej szkoły na lekcji języka polskiego. We wtorek 12 grudnia w Bielskim Centrum Kultury uczniowie klas 7 i 8 mogli obejrzeć spektakl, adaptację dobrze znanej im lektury. Grupa teatralna Fabryka Kultury spisała się na medal. Taniec, śpiew, szczudła, ciekawa gra aktorów, fantastyczny kontakt z publicznością, kolorowe stroje sprawiły, że bawiliśmy się świetnie i na nowo odkryliśmy Małego Księcia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Wojtyła (19-12-2018, 05:54:14), zdjęcia: K. Wojtyła

W naszej szkole w dniach od 1 do 9 grudnia po raz drugi odbył się maraton pisania listów w obronie osób, których prawa są łamane. Maraton w Polsce został zorganizowany po raz XIX. Celem Maratonu jest wysłanie jak największej ilości listów i innych apeli (emaili, faxów, sms) do odpowiednich władz we wskazanych krajach, tak by skierować ich uwagę na naruszenia praw człowieka. Wysyłamy także listy solidarnościowe do osób  lub  społeczności,  których  prawa człowieka są naruszane. Jest to najbardziej znane w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość osób w  obronie  praw  człowieka.  W  2017  roku  napisaliśmy 308 838 listów w 705 miejscach w kraju, a na całym świecie zostało podjętych ok. 5,5 mln akcji. Wśród tych wiadomości były także słowa wsparcia, które miały ogromne znaczenie dla tych wszystkich, o których prawa walczyliśmy.

Do pisania listów przystąpili uczniowie klasy 7 a, 7 b oraz 6. Wspólnie napisaliśmy 60 listów, a najwięcej listów napisała klasa  7b.  Bohaterami  były najczęściej osoby, które są prześladowane, bo krytykują władze, broniły swoich praw do godnego życia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Weisman (13-12-2018, 05:04:19), zdjęcia: E. Bujok, K. Herzyk

Uczniowie klas 1-3 dołączyli do niezwykłego grona Wodźminów - Strażników Czystej Wody. Kto może do nich dołączyć? Każdy! Ty również - wystarczy, że przeczytasz przewodnik i dowiesz się jak dbać o wodę w swoim otoczeniu. Książki były prezentem od Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej. Serdecznie dziękujemy!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Weisman (14-12-2018, 05:21:14), zdjęcia: M. Weisman

Na świetlicy szkolnej odbywają się poranne zajęcia plastyczne. Nasi uczniowie mieli okazję stworzyć pracę plastyczną z użyciem szablonów, między innymi o tematyce świątecznej. Tworzenie kompozycji z wykonanych prac i ich ekspozycja dostarczyła wiele radości, gdyż budziła powszechne zainteresowanie oraz wzbogaciła wystrój świąteczny świetlicy.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (08-12-2018, 14:15:41), zdjęcia: D. Tumas

6 grudnia klasa 4b wybrała się do kina Helios w Bielsku-Białej na film wytwórni Walta Disneya pt. „Dziadek do orzechów i cztery królestwa”. Film powstał na kanwie baśni „Dziadek do orzechów” i klasycznego baletu pod tym samym tytułem. Akcja opowieści toczyła się w Wigilię Bożego Narodzenia, więc wprowadziło nas to już nieco w klimat Świąt. Film zachwycał olśniewającą scenografią i kostiumami. Na tych parę chwil przenieśliśmy się w baśniowy świat, gdzie toczyła się walka między dobrem i złem, między tym, czego ludzie od nas oczekują, a tym co tak naprawdę jest nam potrzebne.

Ten mikołajkowy wypad do kina dostarczył nam wszystkim wiele wrażeń i radości.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (08-12-2018, 14:13:45), zdjęcia: P. Sztefek

Praca nad scenariuszem, burza mózgów, gromadzenie rekwizytów, ćwiczenie dykcji, scenografia, aż w końcu 6 grudnia nadszedł czas występu. Tym razem aktorzy z koła teatralnego (uczniowie z klasa 7a) przygotowali przedstawienie w języku angielskim „The Fisherman and the Goldfish”. Historia rybaka i złotej rybki zachęca widza do marzeń, do szukania szczęścia, ale i poucza, że zachłanność gubi człowieka.  „Zachłanność  w  życiu  nie  jest  właściwa.  Lecz  marzyć  jest pięknie, to rzecz miła. Ważne, byśmy się nauczyli, że ludzie zachłanni mogą stracić WSZYSTKO w jednej chwili.”

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tunas (08-12-2018, 14:10:14), zdjęcia: D. Tumas

Zgodnie z obietnicą daną rok temu, 6 grudnia do naszej szkoły ponownie zawitał Mikołaj. Wraz ze  swoimi  pomocnikami  odwiedził  każdą  klasę,  by wręczyć wszystkim uczniom upominki. Nieliczni musieli solennie zapewnić, że poprawią swoje zachowanie, a Mikołaj każdemu dał drugą szansę. Dużą przyjemność sprawiły mu rozmowy z dziećmi oraz pokaz ich talentów. Jego wizyta była radosnym elementem dnia. Misja Mikołaja nie udałaby się, gdyby nie wsparcie Rady Rodziców w zapełnieniu jego worka. Dziękujemy! Czekamy na mikołajkową ekipę za rok...

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szcześniewska-Gawlas (08-12-2018, 14:07:21), zdjęcia: M. Szcześniewska-Gawlas

6 grudnia uczniowie naszej szkoły sprawili niespodziankę przedszkolakom z Przedszkola nr 7 w Ustroniu. Przebrani za Mikołaja i jego pomocników odwiedzili dzieci w sześciu grupach. Wysłuchali wierszy i piosenek, bawili się z dziećmi oraz obdarowali je prezentami przygotowanymi przez Radę Rodziców przedszkola. W zamian otrzymali radość i uśmiechy, a nawet upominki w postaci rysunków od wdzięcznych przedszkolaków.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (08-12-2018, 14:03:15), zdjęcia: R. Raszyk

4 i 6 grudnia przyszła pora na rozgrywki koszykarskie klas 4-6. Zawody miejskie organizowała SP-2. We wtorek 4 grudnia do rywalizacji stanęły nasze koszykarki z IV i V klasy i niestety zagrały fatalne zawody... Pomimo o wiele większych umiejętności podawały do przeciwniczek, robiły błędy kroków i na potęgę rzucały niecelnie. Wyniku absolutnie nie usprawiedliwia fakt, iż grały ze starszymi, silniejszymi fizycznie i o głowę większymi koleżankami, bo wynik 17 - 24 z SP-2 jest niedopuszczalny. W meczu o trzecie miejsce przegraliśmy jeszcze z SP-1 13 - 20! O możliwościach naszej drużyny przekonuje fakt, że dwa dni później potrafiły zagrać o niebo lepiej z drużyną ze ścisłej czołówki powiatu i przegrać tylko jednym koszem 14 - 16 z reprezentacją SP Górki Wlk.

Skład drużyny: Noemi Grabiec, Maja Nieckarz, Kaja Piotrowska, Wiktoria Bury, Nadia Koterzyna, Nadia Łyżbicka, Maja Raszka, Laura Liszewska, Martyna Kubień i Klaudia Szpak.

6 grudnia zawody rozgrywali nasi chłopcy. W pierwszym meczu padł wynik 35 - 2 dla SP-3 Polana, a w meczu o trzecie miejsce porażka 9 - 34 z SP-2.

Skład drużyny: Szymon Sikora, Michał Sikora, Artur Białożyt, Kacper Gardaś, Szymon Heller, Dawid Jurasz, Michał Mikler, Serafin Cichocki, Jakub Górniak i Paweł Heczko.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Leszczyna (08-12-2018, 05:06:14), zdjęcia: K. Siąkała, K. Wilczek

5 grudnia w naszej szkole po raz pierwszy odbył się Konkurs Piosenki Religijnej, do którego, po wstępnym przesłuchaniu zakwalifikowało się 17 uczniów z klas 1-6. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą odwagą i zaprezentowali swoje talenty.

Zwycięzcami konkursu zostali:

w kategorii klas 1-3

I miejsce: Klaudia Cieślar za wykonanie piosenki pt. „Święty uśmiechnięty”

II miejsce: Bartosz Smyk i Nikola Smyk za wykonanie piosenki pt. „Liczę na Ciebie Ojcze”

III miejsce: Kordian Rusin za wykonanie piosenki pt. „Barka”

w kategorii klas 4-6

I miejsce: Julia Bączek za wykonanie piosenki pt. „Wśród tylu dróg”

II miejsce: Jakub Fober  za wykonanie piosenki pt. „List do Boga”

III miejsce: Martyna Kubień za wykonanie piosenki pt. „Krzycz na cześć Pana”

Wyróżnienia:

Maja Raszka za wykonanie piosenki pt. „Podnosisz mnie”

Szymon Sikora za wykonanie piosenki pt. „Sandały”

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział i zapraszamy za rok.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (04-12-2018, 06:20:14)

Szachowa Szkolna Liga w Strumieniu (1 grudnia) była tym razem turniejem nieco innym. Prócz normalnych rozgrywek ligowych dzieci mogły zdobyć Kategorię szachową. Pięcioro z młodszych adeptów sztuki szachowej z naszej szkoły zdobyło ten najniższy stopień, czyli V kategorię.  Są to:

1.  Filip Grabiec - który z naszej szkoły miał najwyższe miejsce w grupie B,

2.  Dominik Kozłowski,

3.  Aleksander Mrowiec,

4.  Igor Pawlitko,

5.  Szymon Raszka.

Nasza szkoła zebrała dużą ilość punktów, bo 22,5 za turniej, ale jest to zasługa głównie uczestników grupy A, czyli:

- Mai Nieckarz, która zdobyła III miejsce,

- Mariusza Chruszcza, który uplasował się na V miejscu,

- Nikoli Herezy.

Turniej był nieco dłuższy, ale to nie zmęczyło szachistów i na następny dzień pojechali na Mikołajkowy turniej do Andrychowa, gdzie Maja zdobyła III miejsce, a Nikola Herezy i Karolina Nieckarz zdobyły dobre miejsca i mikołajkowe upominki.

Chętni do podwyższenia kategorii, będą mieli okazję w czasie Ferii Zimowych w Strumieniu. Być może, będzie można tam zdobyć III kategorię, która jest warunkowana umiejętnością zapisu partii i odpowiedniej dokumentacji.

[rozliczenie]

dodała: M. Rymorz (06-12-2018, 05:06:14), zdjęcia: M. Rymorz

30 listopada w naszej szkole gościliśmy muzyków z Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Tematem przewodnim były polskie pieśni  patriotyczne.  Przed każdym utworem mogliśmy przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia historyczne w dziejach Polski, o których opowiadała nam pani prelegentka. Wysłuchaliśmy kilku utworów naszych narodowych kompozytorów, m.in. poloneza A-dur i pieśni "Życzenie" Fryderyka Chopina, a także kujawiaka Henryka Wieniawskiego. Utwory te były wykonane na pianino oraz skrzypce.  Na koniec wspólnie z muzykami odśpiewaliśmy 2 pieśni patriotyczne - "Przybyli ułani" oraz "My pierwsza brygada".

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Weisman (02-12-2018, 12:03:15), zdjęcia: M. Weisman

30 listopada zakończyła się zbiórka materiałów plastycznych i zabawek do świetlicy szkolnej. Serdecznie dziękujemy rodzicom oraz uczniom za okazaną pomoc i zaangażowanie w zbiórkę.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (02-12-2018, 12:00:14), zdjęcia: R. Raszyk

29 i 30 listopada w SP-1 Ustroń rozgrywane były ustrońskie zawody międzyszkolne koszykówki w kategorii klas 7-8 oraz gimnazjum. w czwartek grały dziewczyny, a w piątek chłopcy. Nasze dziewczyny w pierwszym meczu uległy późniejszym zwycięzcom, drużynie z SP-2 (8:17) i mogły już tylko zagrać o IV miejsce. W tym meczu spotkały się z SP-1 i wygrały pewnie 14:6. Skład drużyny: Marcelina Burawa, Emilia Szczotka, Hanna Cichocka, Emilia Kempa, Kornelia Wilczek, Marta Kępińska, Julia Speda, Anna Baron i Oliwia Socha.

Chłopcy rywalizowali dzień później i zajęli ostatnie V miejsce, ale grali w mocno okrojonym składzie, a pomimo to ich gra była na wysokim poziomie. W pierwszym meczu ulegli 4:16 SP-2, a później po wyrównanej walce 4:7 z Gimnazjum nr 2. Rywalizację wygrała SP-1. Skład naszej drużyny: Karol Gierczak, Dawid Mika, Kamil Pinkas, Bartosz Frank, Dawid Kubaczka, Szymon Rusin, Tobiasz Szafarczyk i Paweł Czyż.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (02-12-2018, 11:57:24), zdjęcia: D. Tumas

29 listopada na dyskotece andrzejkowej bawiła się rekordowa liczba uczniów, bo aż 93. Z okazji do dobrej zabawy skorzystali dziewczyny i chłopcy z klas 4-7. O oprawę muzyczną zadbał DJ Elvis, którego mogliśmy zaprosić dzięki uprzejmości Rady Rodziców, za co bardzo dziękujemy. Były tańce do największych dyskotekowych hitów, wspólny śpiew, zabawy, tradycyjny poczęstunek na stołówce. Największe wrażenie dyskoteka zrobiła na czwartoklasistach, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w tym rodzaju szkolnej imprezy: „To jedna z najlepszych imprez w moim życiu!”. Bardzo miło słyszeć takie komentarze. Dyskoteka odbyła się pod czujnym okiem nauczycieli: opiekuna SU p. Dominiki Tumas, p. Elżbiety Bujok, p. Gustawa Chraściny i p. Ryszarda Gieruli.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Szczuka-Pezda (04-12-2018, 05:14:24), zdjęcia: A. Szczuka-Pezda, E. Krafczyk

26 listopada świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia. Każda z klas opowiedziała na zaproszenie Biblioteki, aby przynieść pluszaka do szkoły. Zwycięską klasą z największą procentową ilością przytulanek okazała się klasa 2A! Zgromadzili oni aż 29 pluszaków na 20 osób w klasie. Punkty plusowe zostaną wpisane przez wychowawcę, gratulujemy!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Leszczyna (02-12-2018, 11:54:12), zdjęcia: M. Leszczyna

W poniedziałek 26 listopada klasa 1b obchodziła Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji każde dziecko miało za zadanie przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszaka. Nasze obchody rozpoczęliśmy od zapoznania się z historią narodzin pierwszego pluszowego misia. Następnie każdy mógł zaprezentować swoją maskotkę. W tym dniu uczyliśmy się współdziałania w grupie kodując na matach Edu Sense oraz czytaliśmy historię niedźwiadków. Stworzyliśmy  także  wspólną pracę plastyczną pt. „Miś” korzystając z elementów Edukacji przez Ruch Doroty Dziamskiej. Zwieńczeniem Dnia Pluszowego Misia była degustacja przysmaku Kubusia Puchatka, czyli miodu, który zjadaliśmy z waflami.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rzeszótko (08-01-2019, 06:03:14), zdjęcia: M. Rzeszótko

26 listopada zostały ogłoszone wyniki Wojewódzkiego Konkursu „Moja Niepodległa” na wykonanie lapbooka  „Moja Niepodległa”. Konkurs zorganizowany był przez SP1 w Rydułtowach. Praca Mai Nieckarz z kl. 5a zyskała wyróżnienie w  kategorii  kl.  4-6.  Gratulujemy  pięknej  pracy  i  oczywiście wyróżnienia!

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (27-11-2018, 05:01:35), zdjęcia: E. Bujok, L. Najda

23 listopada odbyły się warsztaty z robotyki. Wzięli w nich udział uczniowie klas 2a i 2b. Były to zajęcia z zakresu konstruowania i programowania robotów LEGO Education. Łączyły elementy zabawy z przekazywaniem wiedzy. Były angażujące i interesujące dla młodych uczestników. Dostarczyły dzieciom dużo frajdy.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Bitner (27-11-2018, 05:30:14), zdjęcia: M. Bitner

Uczniowie klasy VI na lekcji języka polskiego zainspirowani twórczością Stanisława Lema stworzyli własne maszyny-roboty. Na moment staliśmy się konstruktorami-wynalazcami, których wyobraźnia nie zna granic. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy naszych prac na szkolnym korytarzu!

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (26-11-2018, 05:22:14), zdjęcia: E. Gancarz

„Drzewo do samego nieba” Marii Terlikowskiej to lektura, która pokazuje potrzebę solidarności, siłę grupy i wartości współpracy. Napisana została wiele lat temu. Książka uzyskała dotację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja literatury i czytelnictwa.

Listopadowe spotkanie z lekturą przebiegało w klasie 2 b metodą projektu i zaangażowania. Uczniowie utożsamili się z bohaterami książki i bardzo aktywnie pracowali podczas omawiania lektury. Umiejętnie współpracowali w grupach wykonując drzewo postaci. Tytułowe drzewo rośnie wśród starych brzydkich kamienic okalających jeszcze brzydsze podwórko. Lubi je wielu lokatorów, ale przede wszystkim lubią je dzieci, a zwłaszcza chłopcy, którzy spędzają na nim każdą wolną chwilę. Stare kamienice są przeznaczone do rozbiórki, a drzewo do wycięcia. A jednak to ono właśnie przetrwa dzięki dzieciom i niektórym dorosłym.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Dawid (27-11-2018, 04:57:21), zdjęcia: L. Raszka, E. Bujok, J. Speda

„Dziecko – już mieszkaniec, obywatel i już człowiek” Janusz Korczak

Prawa dziecka zawarte w   Konwencji  o  Prawach  Dziecka  zostały  przedstawione  uczniom  klas  1-4  podczas  prelekcji  (22  listopada)  z  okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Uczniowie dowiedzieli się że mają prawo m.in. do:

- do nauki,

- opieki zdrowotnej,

- własnych poglądów,

- kontaktu z obojgiem rodziców,

- godnych warunków życia.

Dzięki zaangażowaniu koła dziennikarskiego, ze szkolnego radiowęzła, usłyszeliśmy  wiele ciekawych informacji dotyczących praw młodych ludzi oraz umiejętnego i świadomego korzystania z nich. Uczniowie klas 1-3 wykonali plakaty, a wystawa ich prac dostępna była dla całej społeczności szkolnej.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (25-11-2018, 06:41:54), zdjęcia: L. Raszka

„Nie ma dzieci są ludzie”. „Dziecko to także człowiek tylko, że jeszcze mały...” - te znane słowa Janusza Korczaka przypomniały 22 listopada dziennikarki z Krecich Newsów podczas przygotowanej przez nie audycji, dotyczącej Praw Dziecka. „Przecież każdy dorosły kiedyś również był dzieckiem. Zatem, podobnie jak każdy dorosły, dziecko jest właścicielem pewnych praw i wolności. Nazywają się one prawami człowieka” – podkreślały dziennikarki. Dziewczyny w krótkiej, bo zaledwie dziesięciominutowej audycji, zawarły wiele istotnych treści i zachęcały do świadomego korzystania i przestrzegania szeroko pojętych Praw Dziecka.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (23-11-2018, 05:27:21), zdjęcia: D. Tumas, M. Puzoń

21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W 1973 roku bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt między Egiptem a Izraelem. Chcieli przekazać światu, że walka zbrojna jest czymś  strasznym  i niszczącym. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie z użyciem siły.

Dziś główne założenie Dnia Życzliwości to uzmysłowienie i przypomnienie ludziom o tym, że tylko wzajemna życzliwość może stać sie podstawą do budowania pokoju i pomyślnych relacji między ludźmi na całym świecie.

Samorząd Uczniowski, podobnie jak w roku ubiegłym, włączył się w propagowanie postawy życzliwości, tym razem rozdając naklejki  z  pozytywnymi myślami. Pamiętajmy, że wystarczy uśmiech, dobre słowo, wyrozumiałość, podanie ręki. Naprawdę niewiele trzeba by być życzliwym dla drugiego człowieka. Nie tylko od święta, ale przede wszystkim na co dzień.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (22-11-2018, 05:28:14), zdjęcia: R. Raszyk

We wtorki klasa VIII, a w środy klasa VIIa biegają na lekcjach wychowania fizycznego. Wszystko za sprawą programu "Mila Day", który inspiruje do codziennego przebiegnięcia jednej mili. Na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat pojawiło się wiele inicjatyw promujących aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży, które mają za cel wyciągnąć ich na świeże powietrze (ciekawostka: więźniowie spędzają na spacerniaku tylko 30 minut dziennie, a jednak więcej od przeciętnego dziecka - szczególnie w okresie jesienno-zimowym!). Program "Mila Day" jest jedną z takich inicjatyw, która konkretnie skupia się na bieganiu, a może przybrać przeróżne formy, o tym jednak w późniejszym czasie...

Na zdjęciach klasa VIIa, która pierwszy raz wyszła w tak trudnych warunkach pogodowych (2 stopnie Celsjusza). Dzień wcześniej klasa VIII biegała przy temperaturze zerowej...

[zobacz zdjęcia]

dodał: G. Chraścina (21-11-2018, 05:32:41), zdjęcia: G. Chraścina

19 listopada klasy od 4 do 8 wzięły udział w prelekcjach, prowadzonych przez panią Barbarę Bałon z fundacji „Brama Nadziei – Petach Tikva” z Ustronia. Fundacja zajmuje się propagowaniem idei szacunku i tolerancji dla wszystkich ludzi. Pani Barbara przeprowadziła  dwie  prelekcje  oparte  na  historiach  z życia dzieci żydowskich, które przeżyły Holokaust. Pierwsza, dla klas 4 - 5, nawiązywała do historii Hanny Brady, opisanej w książce „Walizka Hany”. Druga, dla klas 6 – 8 to „W ciemności”. Obie prelekcje miały na celu kształtowanie szacunku dla innych kultur i tradycji oraz rozwijanie wrażliwości uczniów na ludzką krzywdę.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (26-11-2018, 05:20:14), zdjęcia: K. Herzyk

19 listopada uczniowie klasy 3 wzięli udział w zajęciach organizowanych przez panią D. Cisowską, dotyczących Szkolnej Kasy Oszczędnościowej – SKO. Jest to ponad 80- letni, a zarazem bardzo kompleksowy i innowacyjny program edukacyjny dedykowany szkołom podstawowym, w ramach którego uczniowie gromadzą pieniądze na specjalnych rachunkach bankowych. Trzecioklasiści podzieleni na dwie grupy wzięli także udział w konkursie przygotowanym przez panią prowadzącą i otrzymali ciekawe nagrody. Oprócz zdobytej wiedzy, towarzyszyła nam również świetna zabawa.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (26-11-2018, 05:16:14), zdjęcia: E. Bujok, K. Herzyk

Uczniowie klasy 2b i 3 wzięli udział w programie „5 porcji zdrowia w szkole”. Jego głównym celem było zwrócenie uwagi na potrzebę zadbania  o edukację w zakresie zbilansowanej diety już od najmłodszych lat. Dzięki udziałowi w programie uczniowie mieli szansę zdobyć wiedzę na temat istotnej roli warzyw i owoców, a także dowiedzieć się, dlaczego szklanka soku stanowi równoważną porcję warzyw lub owoców. Przygotowane zostały również ciekawe prezentacje oraz gry. Klasy biorące udział w programie edukacyjnym ,,5 porcji zdrowia w szkole” miały także możliwość udziału w konkursie, polegającym na przygotowaniu przez uczniów wspólnej pracy plastycznej w formie plakatu, przedstawiającej ideę „5 porcji” w codziennej diecie dzieci. Trzymajmy kciuki za naszych uczniów i ich piękne prace. Konkurs ten organizowany jest na skalę ogólnokrajową.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (21-11-2018, 05:30:14), zdjęcia: M. Rymorz

16 listopada klasy 6, 7a i 7b uczestniczyły w spotkaniu dotyczącym życia mniejszości narodowych na Ukrainie, a konkretnie Romów.

Relację przedstawił p. Jerzy Marcol z  Ustronia.

Na zdjęciach mogliśmy zobaczyć w jak odmiennych warunkach funkcjonuje rodzina romska na Ukrainie.

Dzieci często chodzą boso, a zimą zakładają za duże na nich ubrania bo innych nie mają. Obiad gotuje się w warunkach polowych, przed domem, a toaleta znajduje się poza domem.

Wiele dzieci musi ciężko pracować, aby pomóc rodzinie przetrwać. Rąbią drzewo na opał, opiekują się młodszym rodzeństwem. Ci, którym udaje  się skończyć szkołę mają lepszą perspektywę na przyszłość, dlatego tak ważna jest budowa szkół i edukacja wśród społeczności romskiej.

Z uwagą wysłuchaliśmy tej relacji, której przekaz i obraz zostanie na pewno w naszej pamięci.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Wojtyła (19-11-2018, 06:03:41), zdjęcia: K. Wojtyła

15 listopada klasa ósma wraz z opiekunami udała się do Oświęcimia, aby zwiedzić były niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny, który istniał w latach 1940-1945. Jego pierwszymi więźniami byli Polacy. Od 1942 roku najbardziej liczną grupą kierowaną do Auschwitz - Birkenau stali się Żydzi, oni też stanowili największą grupę ofiar. Uczniowie zwiedzając muzeum mogli zobaczyć warunki mieszkaniowe więźniów, dowiedzieć się w jaki sposób ich traktowano, jak wyglądał dzień z życia więźnia. Uczniowie widzieli też podziemia bloku 11, który nazywany jest „blokiem śmierci”, usłyszeli też wiele na temat metod zagłady więzionych tam osób.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szcześniewska-Gawlas (18-11-2018, 16:05:21)

15 listopada w naszej szkole odbyły się międzyszkolne drużynowe zawody tenisa stołowego klas 7-8 i gimnazjum dziewcząt i  chłopców.  Do  naszej szkoły przybyło 7 reprezentacji chłopców i 7 reprezentacji dziewcząt z ustrońskich szkół. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas 7 w składzie: Monika Puzoń, Katarzyna Siąkała, Amelia Procner oraz Paweł Czyż, Szymon Balcar, Remigiusz Bury. Zarówno drużyna dziewcząt jak i chłopców wywalczyły pierwsze miejsca i awans do zawodów powiatowych, które odbędą się 29 listopada. Gratulujemy.

dodał: G. Chraścina (18-11-2018, 16:07:15), zdjęcia: G. Chraścina, M. Puzoń, K. Wilczek, K. Siąkała

14 listopada klasy od 4 do 8 wzięły udział w warsztatach udzielania pierwszej pomocy, przy różnego rodzaju wypadkach i nieszczęśliwych zdarzeniach. Zajęcia prowadził p. Janusz Głaz, instruktor ratownictwa i szef grupy ratowników. Zajęcia były bardzo interesujące i skupione na zagadnieniach praktycznych. Wszyscy poczuliśmy się po nich bezpieczniejsi. Najlepiej jednak, aby z tej wiedzy nie byliśmy zmuszeni korzystać.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (14-11-2018, 06:13:14), zdjęcia: R. Raszyk

13 listopada odbyły się zawody miejskie z tenisa stołowego w kategorii klas 4-6, które organizowała nasza szkoła. Nasze dziewczynki w składzie: Maja Nieckarz, Martyna Armata i Nikola Smyk zajęły II miejsce, a chłopcy w składzie: Piotr Macura, Oliwier Gawlik i Adam Jurasz zajęli III miejsce. Większość z nich jest z klasy piątej, wiec może za rok będzie lepiej.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (15-11-2018, 05:15:41), zdjęcia: M. Puzoń, K. Wilczek, K. Siąkała

13 listopada odbył się w naszej szkole apel, w czasie którego Dyrektor szkoły wręczył uczniom dyplomy i nagrody za osiągnięcia w konkursach i zawodach od początku roku szkolnego. Spotkanie to było również okazją, aby wręczyć odznaki górskie najbardziej zapalonym wędrowcom. Dokonała tego pani Mariola Szymańska-Kukuczka.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (18-11-2018, 16:03:14), zdjęcia: J. Herczyk, I. Strzałkowska

W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Jana Wantuły w Ustroniu uczniowie  klasy Ia oraz jedna z koleżanek z klasy IIb, pod kierunkiem swoich nauczycieli, przygotowali prace plastyczne na konkurs  pod tytułem ,,Jesień w lesie”. Z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki. Okazało się, że laureatami konkursu zostali Marcin Rembiesa  - uczeń naszej klasy i Angelika Gazda z klasy IIb. Dzieci zostały zaproszone na uroczyste wręczenie nagród. Serdecznie im gratulujemy, a ich sukces niech będzie inspiracją dla innych do uczestnictwa w różnorodnych konkursach organizowanych na terenie naszej szkoły i poza nią.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (15-11-2018, 04:57:41), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Wycieczka inne niż wszystkie odbyła się w dniach od 10 do 12 listopada. Celem były Góry Świętokrzyskie.

Pierwszy dzień to duży zastrzyk historii. Uczestniczyliśmy w Rajdzie Legionów (szkoleniówce PTTK Kielce), gdzie poznaliśmy dokładną trasę przejścia Legionów pod dowództwem Piłsudskiego w Kielcach w sierpniu 1914 roku i miejsca potyczek z wojskami rosyjskimi. Dzieci uczestniczyły w prelekcji muzealnej na temat barw w symbolach narodowych i ich rozwoju od początków istnienia Polski. Dzieci ciekawiła najbardziej tematyka pozyskiwania barwników ze ślimaków… i zagadnienie snopków – wazów. Muzeum Narodowe w Pałacu Biskupów Krakowskich bardzo nam się podobało. Jeden z przewodników dokładnie omawiał budulce (rodzaje kamienia) spotykanych w Kielcach budynków i pomników. Dawka wiedzy była tak duża, że nie szliśmy już z grupą do bazyliki i zamku w Kielcach, ale poszliśmy na place zabaw. W parku zaliczyliśmy dwa place, gdzie dzieci mogły odreagować grzeczne zachowanie w muzeum. Po wspinaczkowych szaleństwach przyłączyliśmy się ponownie do Rajdu Legionów i przeszliśmy do Rezerwatu Kadzielnia, gdzie ciekawostki geologiczne prezentował przewodnik z Geoparku.

Po posiłku (zupa) pojechaliśmy zwiedzać ruiny huty w Samsonowie (pozostałości Staropolskiego Okręgu Przemysłowego) i zajechaliśmy do Zagnańska pod pomnik przyrody – „Dąb Bartek”. Zrobiło się ciemno, więc zajechaliśmy na kwaterę w Niepublicznym Schronisku Młodzieżowym w Świętej Katarzynie i po obiadokolacji każdy mógł zająć się sobą. Mieszkaliśmy w mniejszym budynku bez sali świetlicowej i stąd wieczorne spotkania odbywały się  w pokojach.

Drugi dzień -  Święto Niepodległości uczciliśmy solidnym 20 km marszem po Górach Świętokrzyskich od Świętej Katarzyny do Świętego Krzyża i dalej do Tokarni. Rano o 7.20 mieliśmy śniadanie, a następnie, kto chciał, to uczestniczył we mszy świętej i poznał zakon o zamkniętej klauzurze. Była nas spora grupka. Po dziewiątej godzinie przy pięknym słoneczku wyruszyliśmy na szlak czerwony. Zaliczyliśmy Łysicę - najwyższy  szczyt  (612m npm),  gołoborze,  a   następnie poszliśmy na Święty Krzyż. Po drodze wszystko było zamknięte i robiliśmy postoje na posiłek we własnym zakresie. Na Łysej Górze byliśmy na platformie widokowej (zobaczyliśmy kolejne gołoborze), a następnie przeszliśmy pod Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego, zwiedziliśmy klasztor benedyktyński, muzeum, weszliśmy na wieżę kościelną i zeszliśmy do krypty Jeremiego Wiśniowieckiego. Już korzystając z latarek (chociaż była dopiero 16.00) zeszliśmy do Tokarni pięknym lasem jodłowym. Na dole czekał na nas autobus i pojechaliśmy na obiadokolację. Wieczorem były różne gry planszowe, karciane i inne...

Trzeci dzień to dalsze zwiedzanie ciekawej Ziemi Kieleckiej. Po wczesnym śniadaniu, o 7.30 spakowaliśmy się i pojechaliśmy do Ciekotów do Szklanego Domu Stefana Żeromskiego (miejsce urodzenia i dzieciństwa), szybko przejechaliśmy do rezerwatu Wietrznia przy centrum edukacyjnym Geopark (z racji święta był zamknięty, ale my skupiliśmy się na otwartym rezerwacie). Kolejny punkt programu to Rezerwat Jaskinia Raj (ta z racji święta była dodatkowo otwarta) i Centrum Neandertalczyka, przy tym rezerwacie. Chłonni wiedzy pojechaliśmy na Królewski Zamek w Chęcinach, gdzie prócz zwiedzania mogliśmy poprzebierać się w rycerzy i zeszliśmy do urokliwego miasteczka Chęciny, gdzie po zwiedzeniu ryneczku biliśmy rekordy w jedzeniu pizzy. Po sutym posiłku wyjechaliśmy do domu. Droga (było ciemno) bardzo nam się dłużyła, ale szczęśliwie o 19.40 wróciliśmy do Nierodzimia.

Powpisuję obiekty do książeczek i wiele osób dostanie odznaki. Rozliczenie zrobię do połowy grudnia. Dziękuję dzieciom za uczestnictwo, rodzicom za pomoc. Do zobaczenie na wycieczkach w przyszłym roku.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: E. Bujok (14-11-2018, 05:33:14), zdjęcia: E. Bujok, Gazeta Ustrońska

11 listopada obchodziliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.  

O 10.30 w kościele ewangelicko-augsburskim w Ustroniu odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Następnie uczestnicy obchodów przeszli pod Pomnik Pamięci Narodowej, gdzie odbyła się uroczystość patriotyczna.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00 od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie przemówienie okolicznościowe wygłosił Burmistrz Miasta Ustroń – p. Ireneusz Szarzec. Odczytany został także apel poległych. Na zakończenie uroczystości delegacje samorządowców, pracowników instytucji miejskich i powiatowych, służb mundurowych, szkół oraz mieszkańców miasta złożyły kwiaty przy Pomniku.

O godzinie 13.00 odbył się Koncert Estrady Regionalnej „Równica” oraz Piknik Patriotyczny na Ustrońskim Rynku.

[zobacz zdjęcia]

[zobacz zdjęcia - Gazeta Ustrońska]

dodała: M. Leszczyna (18-11-2018, 16:00:41), zdjęcia: M. Leszczyna

Klasa 1 b wzięła udział w akcji charytatywnej „Prezent pod choinkę 2018” mającej na celu wsparcie dzieci w Rumunii, Ukrainie i Białorusi. Uczniowie wspólnymi siłami utworzyli cztery paczki, które niebawem dotrą do ich rówieśników. Dzieci wiele serca i pracy włożyły w przygotowanie wyjątkowego papieru, którym zostały oklejone pudełka na prezenty. Dzięki tej akcji uczniowie w sposób bezpośredni poznali wartość bezinteresownej pomocy potrzebującym.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szcześniewska-Gawlas (14-11-2018, 05:29:45), zdjęcia: M. Szcześniewska-Gawlas

7 i 9 listopada w naszej szkole odbyły się turnieje tenisa stołowego dziewcząt i chłopców klas 4-6. Do rywalizacji przystąpiło 5 dziewcząt i 15 chłopców. Wyniki w kategorii dziewcząt: I miejsce Maja Nieckarz (kl.5a), II miejsce Nicola Smyk (kl. 6), III miejsce Martyna Armata (kl. 5a).  W  kategorii  chłopców,  po zaciętej rywalizacji I miejsce zdobył Piotr Macura (kl. 5a), II miejsce Adam Jurasz (kl. 5b), III miejsce Oliwier Gawlik (kl. 5a). Uczestnikom dziękuję za udział, a zwycięzcom gratuluję i życzę udanego występu 13 listopada w międzyszkolnych zawodach tenisa stołowego, które odbędą się w naszej szkole.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szcześniewska-Gawlas (14-11-2018, 06:17:41), zdjęcia: M. Szcześniewska-Gawlas

W naszej bibliotece pojawiło się wiele nowych, interesujących książek. W naszej klasie jest wielu  fanów  piłki  nożnej  dlatego  też  zainteresowała  nas książka o tej tematyce pt. " To jest futbol". Traktuje ona o tegorocznych Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej. W klasie przeprowadziliśmy quiz, zrobiliśmy plakat o najlepszym zawodniku, dziewczęta zaprojektowały piłkę i korki oraz stworzyliśmy drużynę marzeń składająca się z najlepszych zawodników świata. Zachęcamy do lektury.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szcześniewska-Gawlas (14-11-2018, 06:15:42), zdjęcia: M. Szcześniewska-Gawlas

Nasza klasa - 4a w tym roku przyłączyła się do akcji "Paczka świąteczna". Uczniowie podzielili się na grupy i wspólnie na lekcji wychowawczej robili paczki dla dzieci na Ukrainie. Akcja sprawiła klasie wiele frajdy. Mamy nadzieję, że dzieciom na Ukrainie umili czas świąteczny.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Bitner (12-11-2018, 10:04:41), zdjęcia: M. Bitner

9 listopada o godzinie 12.00, kiedy w całym Ustroniu słychać było dźwięk syren, pod pomnikiem „Ku pamięci rozstrzelanych mieszkańców Ustronia” zgromadzili się krewni zamordowanych w 1944 roku, władze miasta, Kombatanci oraz uczniowie. Naszą szkołę reprezentowała delegacja w składzie: Nikola Smyk oraz Milena Nowak z klasy VI, pod opieką pani Moniki Bitner.  W  trakcie  uroczystości  odśpiewano  hymn,  wysłuchano  recytacji  utworów  patriotycznych  oraz złożono kwiaty pod pomnikiem.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Wojtyła (12-11-2018, 10:01:45), zdjęcia: D. Tumas

9 listopada był w naszej szkole dniem szczególnym. W tym dniu uroczyście obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli nasz kraj wyzwolił się spod panowania zaborców: Rosji, Prus i Austrii. Przez ponad wiek Polska nie istniała na mapie świata. Żył jednak naród, jego kultura i obyczaje. I choć dla nas, młodego pokolenia, to bardzo odległa przeszłość, to naszym patriotycznym obowiązkiem jest „pielęgnować przeszłość jak kwiaty”. Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, pozbawia się swych korzeni i wcześniej czy później umiera. Marzenie Polaków o odzyskaniu niepodległości zaczęło się spełniać na początku XX wieku - w 1914 roku, kiedy po raz pierwszy w historii trzech zaborców stanęło przeciwko sobie w I wojnie światowej. Gdy obchodzimy 100 rocznicę Polski niepodległej, patrzymy na tę historyczną datę z głęboką refleksją nad przebytą drogą. Pamiętamy o Tych, którzy zachowali wiarę w odrodzenie Państwa Polskiego, za tę wielką sprawę walczyli i ginęli. To nasz obowiązek i odpowiedzialność naszego pokolenia, by wolność tak ciężko wywalczoną przez innych pielęgnować i strzec.

Święto Niepodległości w naszej szkole zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz lokalnych byli to:  

- p. Anna Rottermund - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ustroń,

- p. Jolanta Hazuka - radna Rady Miasta Ustroń,

- p. Magdalena Kozłowska - Inspektor ds. oświaty i organizacji pozarządowych Urzędu Miasta Ustroń.

Obecni byli również przedstawiciele duchowieństwa:

- ks. Maciej Jenkner - proboszcz parafii rzymsko-katolickiej w Nierodzimiu,

- ks. Marcin Markuzel - proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Bładnicach.

Akademia została przygotowana przez uczniów klasy szóstej pod opieką nauczycielek historii: p. Katarzynę Wojtyłę oraz p. Dominikę Tumas.  O muzyczną oprawę  zadbała p. Małgorzata Rymorz wraz z chórem szkolnym „Wiolinki”. Piękne dekoracje przygotowała p. Jolanta Postrzednik.

[zobacz zdjęcia]

dodała: I. Strzałkowska (18-11-2018, 15:57:21), zdjęcia: I. Strzałkowska, J. Herczyk

6 listopada w klasie Ia odbyły się zajęcia poświęcone zdrowemu odżywianiu. Rozmawialiśmy o właściwościach odżywczych warzyw i owoców, o tym co można z nich przyrządzić oraz w jaki sposób przechować je zimą, by nie straciły swych wartości zdrowotnych. Celem zajęć było także utrwalenie właściwych nawyków żywieniowych polegających na włączeniu warzyw i owoców do codziennej diety.

Dzieci mogły zobaczć, w jak prosty i szybki sposób powstaje sok jabłkowo-marchewkowy oraz dowiedzieć się dlaczego jest zdrowy, i co go różni od soku kupowanego w sklepie.

Na zakończenie zajęć, z przyniesionych przez dzieci jabłek i marchewek, zrobiliśmy pyszny sok. Rekordziści wypili po trzy kubki!

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Bujok (09-11-2018, 03:58:14), zdjęcia: E. Krafczyk

„Czy to bajka, czy nie bajka,

Myślcie sobie, jak tam chcecie (...)”

5 listopada na szkolnych korytarzach można było spotkać Smerfy, Czerwonego Kapturka, Królewnę Śnieżkę, Kaczora Donalda, Myszkę Miki, Smerfy, Kubusia Puchatka, rycerzy, skrzaty itd. Szkoła zamieniła się w cudowną, bajkową krainę. Tego dnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (wybrana data 5 listopada nie jest przypadkowa - to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek dla dzieci Walta Disney’a). Nasza szkoła  postanowiła przyłączyć się do obchodów tego święta, przenosząc się choć na jeden dzień do świata fantazji i marzeń.

Ten dzień był okazją, by przypomnieć sobie swoich ulubionych bajkowych bohaterów, którzy uczą, pomagają rozpoznać dobro i zło, często też stanowią dla dzieci wzór do naśladowania. Dzień Bajek jest również doskonałą okazją do rozwijania  zainteresowań  czytelniczych  dzieci.  Wartościowe  książki  są  dla  nich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, sposobem wzbogacenia wyobraźni, a także pobudzania zainteresowania otaczającym światem, o czym my dorośli powinniśmy pamiętać.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajki nauczyciele przygotowali dzieciom muzyczno-teatralne przedstawienie „Rzepka” Juliana Tuwima. Przedstawienie nie wymagało od nauczycieli nauki tekstu na pamięć, ponieważ głównym zadaniem aktorów było przedstawienie charakteru postaci poprzez gest, ruch, taniec, a przede wszystkim kostium. Nauczyciele wykazali się dużą pomysłowością w wykonaniu stroju charakterystycznego dla danej postaci oraz ogromną odwagą i pomysłowością w naśladowaniu odgłosów i gestów odgrywanej postaci.

Zadowoleni widzowie żywiołowo i spontanicznie reagowali na wyjścia aktorów i dobrze się bawili, oglądając występ. Po przedstawieniu zostały wykonane grupowe zdjęcia z aktorami.

W przedstawieniu pt. „Rzepka” wystąpili:

Rzepka – p. Marcin Bujok,

Dziadek – p. Paweł Sztefek,

Babcia – p. Elżbieta Bujok,

Wnuk – p. Rajmund Raszyk,

Piesek – p. Katarzyna Herzyk,

Kotek – p. Anna Szczuka-Pezda,

Kurka – p. Dorota Cisowska,

Gąska – p. Izabela Strzałkowska,

Bocian – p. Edyta Gancarz,

Żabka – p. Małgorzata Szcześniewska-Gawlas,

Kawka – p. Lucyna Raszka.

Czytała: p. Dominika Tumas

Dziękujemy wszystkim za włączenie się w obchody tego bajkowego dnia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (06-11-2018, 04:33:41), zdjęcia: J. Herczyk

W klasie Ia wielkie wydarzenie! Wkroczyliśmy w świat baśni i bajek… braci Grimm, Charlesa Perraulta i Hansa Christiana  Andersena.  A  wszystko zaczęło się od tajemniczego, jesiennego lasu, w którym zabłądzili nasi ulubieni bohaterowie – Jaś  i Małgosia. Wzruszyły nas ich losy i innych postaci z zaczarowanego świata bajek -  Kota w butach, Czerwonego Kapturka, Tomcia Palucha, królewny Śnieżki czy Dziewczynki z zapałkami. Najpierw rodzice przeczytali nam wybraną baśń ,,do poduszki”. Potem opowiadaliśmy na zajęciach o przygodach  bajkowych bohaterów, kolorowaliśmy historyjki obrazkowe, odgrywaliśmy scenki dramowe, a nawet wykonaliśmy pyszne domki Baby Jagi, z których słodycze tak bardzo zasmakowały Jasiowi i Małgosi. Na koniec sami wcieliliśmy się w role bajkowych postaci, przebierając się i uczestnicząc w Dniu Postaci z Bajek zorganizowanym w dniu 5 listopada w naszej szkole. A potem nastąpił wielki bal!

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Wojtyła (19-11-2018, 05:59:14), zdjęcia: K. Wojtyła

Na przełomie października i listopada w klasie 5a i 5b odbyły się lekcje historii inne niż zwykle. Tym  razem  to  uczniowie  zbierali  informacje  z  różnych źródeł, dokonywali ich selekcji następnie w grupach lub indywidualnie przystąpili do stworzenia lapbooka. Temat przewodni ich pracy brzmiał: „Kultura starożytnej Grecji”.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Raszyk (03-11-2018, 08:19:19), zdjęcia: L. Raszka

Klasa ósma uczestniczyła w "Nocy w szkole" z 30 na 31 października. Wszytko zaczęło się od zjedzenia pizzy około godziny 21:00, a później  wszyscy świetnie się bawili oglądając filmy oraz grając na sali gimnastycznej w gry zespołowe (największym powodzeniem cieszyła się tym razem siatkówka). Był to czas dobrej zabawy i integracji klasy. Rysą na udanej nocy były niewyłączone budziki w komórkach, które wszystkich budziły...

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (06-11-2018, 04:29:24), zdjęcia: D. Tumas

Podobnie jak w roku ubiegłym, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji BohaterOn. Włącz historię. BohaterOn to projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysyłanie im kartek pocztowych. Powstańcy zasłużyli na pamięć i szacunek – BohaterOn pozwala na wyrażenie tego w symboliczny sposób. Akcja wypisywania kartek ma walor edukacyjny, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, krzewi postawy patriotyczne i buduje wrażliwość społeczną. Z tych powodów chętnie bierzemy w niej udział. Nasi uczniowie wypisywali kartki we wrześniu i październiku. W tej chwili są one już w drodze do Powstańców.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (03-11-2018, 08:15:41), zdjęcia: M.Szymańska-Kukuczka

Cel wyjazdu na Ogólnopolski Turniej Szachowy Szkół w Katowicach (30 października), czyli popularyzacja królewskiej gry i uczciwa walka z silnymi zawodnikami z całej Polski został osiągnięty. Jak na razie nie zdobyliśmy wspaniałego pucharu za miejsce w pierwsze trójce. Sądzę, że będziemy tak długo jeździć, aż któremuś z naszych zawodników uda się to osiągnąć. Nie jest to łatwa sprawa, gdyż najsilniejsza nasza zawodniczka specjalizuje się w szachach klasycznych a nie szybkich i dwa z siedmiu meczy przegrała na czas, mając przewagę. Jest też rocznikowo o rok młodsza, co jej przeciwniczkom daje przewagę. Możemy być dumni z osiągnięć Mai Nieckarz, gdyż po raz trzeci zdobyła kwalifikacje  na mistrzostwa Polski i zdobyła I kategorię.

W poszczególnych grupach najwyższe miejsce zdobyła Nikola Herezy – 5 zwycięstw na 7 meczy (15 miejsce na 79 zawodniczek), najwyżej klasyfikowany był Mariusz Chruszcz – 5 zwycięstw na 7 meczy (21 miejsce na 158 zawodników).

Dobry wynik (4 zwycięstwa) osiągnęli : Monika Chruszcz, Paweł Czyż, Adam Jurasz, Andrzej Połowczuk, Samuel Świeży.

Mogą być dumni ze swoich osiągnięć : Jeremiasz Świeży, Igor Pawlitko (po 3,5 wygranych meczy) Szymon Sikora, Michał Szczerba, Piotr Paszek i Katarzyna Stanna.

Musimy stworzyć dwie drużyny z VII i VI klasy (w tym dwie dziewczynki) oraz z klas młodszych. By drużyna była silna musimy systematycznie ćwiczyć na kółku szachowym w czwartki o godz. 14.40 do 15.25. Systematyczne uczęszczanie będzie nagradzane dodatkowymi punktami z zachowania. Młodsi mają zajęcia z szachów w czwartek i piątek o 12.45. Kto nie trenuje nie idzie do przodu, czyli w stosunku do innych cofa się.

Przypominam szachistom, że w sobotę 1.12.2018 będzie kolejny turniej w Strumieniu - Liga Szkolna Podbeskidzia, na którym będzie można zdobyć szachową kategorię lub ją podnieść i dlatego opłata będzie wyższa niż zwykłe – prawdopodobnie 15zł. Pojadą dzieci, które doskonalą swoje umiejętności. Zapraszam do udziału, gdyż nasi rywale ciągle się doskonalą. Drużyna z SP2 zajęła na powiatowych turniejach II miejsce po Skoczowie i jedzie na Rejonowe. My w grupie klas VII-VIII mielibyśmy szansę na III, ale musimy mieć zaangażowaną drużynę. Zapraszam na treningi i zawody.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: J. Kubaczka-Mrowczyk (12-11-2018, 09:49:24), zdjęcia: J. Kubaczka-Mrowczyk

W dniu 29 października, w ramach nagrody zdobytej w Programie Delma Extra Stołówka Szkolna, odbyły się warsztaty dla dzieci organizowane przez Banki Żywności. Spotkanie miało na celu zwrócenie uwagi  młodych ludzi na to, jakie produkty żywnościowe najczęściej marnujemy, jak przechowywać jedzenie i jak przygotować się do kupowania żywności, aby jej nie marnować oraz jaki to ma wpływ na środowisko. Dzieci pracowały w grupach metodą stacji, mogły zapytać Pani prowadzącej o wszystkie trudniejsze kwestie związane z warsztatami. Mamy nadzieję, że uczniowie zwrócą uwagę i będą pamiętać jak w rzeczywistości stosować poznane reguły, aby nie marnować żywności.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (03-11-2018, 08:09:14), zdjęcia: L. Najda

W poniedziałek, 29 października odbył się w klasie II a pokaz "Mam talent". Dzieci przedstawiały swoje umiejętności w następujących dziedzinach: "Malarz", "Złota rączka", "Przyrodnik", "Sportowiec", "Czytelnik", "Muzyk". Każdy z uczniów zaprezentował się jak mógł najlepiej. Kolejna edycja w grudniu.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (29-10-2018, 05:39:45), zdjęcia: D. Tumas

Uczniowie klasy 4b na lekcji historii najpierw zgłębiali tajemnice genealogii, a później sami próbowali swoich sił w tej dziedzinie, wykonując w domach imponujące drzewa genealogiczne. Zapraszamy do obejrzenia efektów pracy niektórych z nich.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (29-10-2018, 05:37:15), zdjęcia: E. Kempa

25 października uroczyście otworzyliśmy czytelnię w szkolnej bibliotece. W obecności pana Dyrektora, pani Wicedyrektor, nauczycieli, przewodniczącej Rady Rodziców - p. Beaty Chruszcz, poprzedniej przewodniczącej RR - p. Róży Szczypki - Kuboszek i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, nauczycielki - bibliotekarki p. Anna Szczuka - Pezda i p. Dominika Tumas przecięły wstęgę i tym samym czytelnia oficjalnie otworzyła swoje podwoje dla uczniów naszej szkoły. Nowoczesne a zarazem przytulne wnętrze ma zachęcać do cichej lektury i relaksu podczas przerw, będzie miejscem spotkań Samorządu Uczniowskiego i Dyskusyjnego Klubu Czytelników. W przyjaznej atmosferze czytelni odbywają się także zajęcia z bajkoterapii. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (28-10-2018, 07:58:14), zdjęcia: K. Herzyk

24 października klasa III obchodziła Światowy Dzień Origami. Uczniowie poznali język i kulturę japońską oraz trudną metodę składania papieru – origami, wywodzącą się z kraju kwitnącej wiśni. Sztuka ta rozwija twórcze myślenie oraz sprawności manualne. Pod okiem wychowawcy uczniowie samodzielnie wykonywali papierowe zwierzątka, odkrywając w sobie radość tworzenia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Leszczyna (24-10-2018, 04:54:42), zdjęcia: M. Leszczyna

W dniu 22 października klasę 1 b odwiedzili niezwykli goście – lablador Toudi wraz ze swoim panem - Januszem. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak poprawnie zachowywać się wobec obcego psa oraz poznały sposób właściwego głaskania pupila. Był też czas na zabawę z nowym przyjacielem. Uczniowie karmili Toudiego, wydawali różne komendy, stworzyli mu przeszkodę do pokonania, sprawdzali jego węch i słuch. Była to bardzo pouczająca i przyjemna lekcja. Mamy nadzieję, że Toudi ponownie odwiedzi naszą klasę.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (24-10-2018, 04:49:45), zdjęcia: I. Strzałkowska, M. Leszczyna, L. Najda, E. Gancarz, K. Herzyk, M. Bujok

W naszej szkole w dniach od 6 do 21 października uczniowie klas 1 – 3 uczestniczyli w EU Code Week, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania. Jest to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. Nauka programowania pomaga przede wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom, rozwija wiedzę na temat działania technologii. Zgodnie z nową podstawą programowa uczniowie uczą się programowania od pierwszych dni w szkole. Za nami drugi już Code Week zorganizowany w szkole. Korzystaliśmy w tym roku przede wszystkim z mat firmy EduSense oraz z kolorowych  kubków, ale były też inne ciekawe zabawy z robotem Rafałem. Do kodowania przyłączyły się również klasy starsze. Szkoła otrzymała certyfikat za udział w tym wydarzeniu.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Rymorz (21-10-2018, 13:08:45), zdjęcia: M. Rymorz

W piątek, 19 października klasy 5b i 6 uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielem organizacji Open Doors p. Piotrem Żądło, który opowiedział nam o pięknym i ciekawym kraju jakim są Indie. Jednocześnie poznaliśmy trudną codzienność dzieci  z tego kraju, które często żyją w biedzie i ubóstwie. Nie wszyscy mają dostęp do nauki, co sprawia, że ci, którzy maja taką możliwość cenią sobie szkołę i z uśmiechem na ustach do niej chodzą. Trudna jest też sytuacja chrześcijan w tym kraju, gdyż główną religią jest buddyzm i hinduizm, co sprawia, że wielu chrześcijan doznaje prześladowań. Brud na ulicach, brudna woda to główne bariery, z którymi boryka się tamtejsza ludność. Kraj ten jest 35 razy większy od Polski, a zamieszkuje go miliard trzysta tysięcy mieszkańców, stąd na ulicach jest mnóstwo ludzi, zwierząt i samochodów. Powiedzenie mówi, chcesz mieć spokój i ciszę – nie jedź do Indii. Jednak piękne zachody słońca, góry i przyroda, a także przyjaźnie nastawieni ludzie zachęcają tych, którzy już tam byli do ponownej podróży.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (21-10-2018, 07:36:12), zdjęcia: E. Gancarz, L. Najda

W tym roku szkolnym postanowiłyśmy wypróbować wraz z uczniami klasy 2a i 2b na lekcjach pomysł związany z tworzeniem lapbooków. I tak oto powstały lapbooki „Kim jestem, a kim będę?” – tematyka związana była z doradztwem zawodowym. Ta nowatorska metoda rozwija przede wszystkim wśród uczniów kreatywność, zdolności manualne, umiejętność planowania – również tego przestrzennego,  niewątpliwie  uczy  cierpliwości.  Jak  pokazują  zamieszczone zdjęcia, przygotowanie lapbooków to sama przyjemność. Po skończonej pracy uczniowie bardzo chętnie opowiadali o swoim projekcie, a każdy uczeń był dumny ze swojej pracy.

[zobacz zdjęcia]

dodała: K. Herzyk (18-10-2018, 06:12:35), zdjęcia: K. Herzyk, D. Tumas

17 października uczniowie klasy III wraz z opiekunami udali się do Teatru   Lalek  Banialuka  w  Bielsku  –  Białej  na  spektakl  familijny,  pt.:  „Księga dżungli”. Razem z główną bohaterką, grzeczną i rozsądną Alicją, za sprawą książki zostali wciągnięci do świata zwierząt. Dziewczynka na swojej drodze spotkała wiele istot, które musiała oswoić. Jednak najważniejszą walkę stoczyła sama ze sobą - swoimi obawami i strachem, niepewnością i niezdecydowaniem.  Ogromne wrażanie wywarła na uczniach nie tylko scenografia, ale również odwołująca się do etnicznych rytmów muzyka.

Na scenie zostały przedstawione różnorodne formy lalkowe, totemiczne oraz oryginalne maski.

Po obejrzanym przedstawieniu uczniowie uczestniczyli w warsztatach teatralnych, pod przewodnictwem aktorów teatru. Zobaczyli i poznali pracę teatru od kulis. Wspólnie z aktorką weszli na scenę teatralną, poznali teatralne zaplecze, pracownie krawieckie, plastyczne i stolarskie. Dowiedzieli się również jak powstają przedstawienia teatralne i jaki zespół każdorazowo je tworzy. Ponadto poznali najstarszych aktorów teatru – lalki, które mieli okazję ożywić.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Najda (21-10-2018, 07:30:12), zdjęcia: L. Najda, E. Gancarz

W dniu 16 października uczniowie klas II a i II b wraz z opiekunami byli na wycieczce szkolnej. Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu. Tam wzbogaciliśmy swoją wiedzę  z  zakresu  zoologii,  poznaliśmy  historię  Bałtyku  i  charakterystyczne  zwierzęta  w  nim występujące, wzbogaciliśmy wiedzę o rafach koralowych. W rolę przewodników po muzeum wcielili się uczniowie  klasy  IV  Szkoły Podstawowej  w  Jaworzu. Następnie udaliśmy się do Teatru Lalkowego "Banialuka" w Bielsku - Białej, gdzie zobaczyliśmy przedstawienie "Jaś i Małgosia". Po spektaklu poznawaliśmy teatr od kulis: scenę, zaplecze, pracownię krawiecką, plastyczną i stolarską. Dowiedzieliśmy się jak powstaje przedstawienie i poznaliśmy różne formy animacji. Do szkoły dotarliśmy bezpiecznie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: I. Strzałkowska (24-10-2018, 05:06:14), zdjęcia: I. Strzałkowska

15 października klasę Ia odwiedził czworonożny przyjaciel - labrador Toudi. Toudi przybył do naszej klasy ze swoim opiekunem panem Januszem. Na co dzień piesek i jego opiekun pracują w Zespole Szkół Specjalnych w Skoczowie i prowadzą tam zajęcia z dziećmi w ramach dogoterapii. Toudi powitał naszą klasę radosnymi szczeknięciami i przywitał  każdego ucznia, czujnie go obwąchując. Ponieważ w  tym dniu w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej i dzieci były odświętnie ubrane, pan Janusz założył Toudiemu elegancką muszkę. W trakcie spotkania piesek prezentował różne umiejętności, które wykorzystywane są podczas codziennej pracy terapeutycznej. Uczniowie dowiedzieli się także w jaki sposób należy się zachować podczas spotkania z psem w różnych sytuacjach a także po czym poznać, czy zwierzę jest radosne, czy zdenerwowane i co robić, żeby uniknąć zagrożenia. Był też czas na krótką zabawę z czworonogiem i na zadawanie pytań panu Januszowi.

Spotkanie z Toudim wzbudziło wiele pozytywnych emocji o czym świadczyły uśmiechy, które nie schodziły z dziecięcych twarzy jeszcze długo po tym, jak piesek pożegnał się z pierwszoklasistami.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (17-10-2018, 05:26:14), zdjęcia: K. Wilczek

15 października odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość przygotowali uczniowie pod opieką p. Mariusza Zawady. W humorystyczny sposób podziękowali oni wszystkim nauczycielom za wysiłek wkładany w nauczanie i opiekę nad nimi. Od Samorządu  Uczniowskiego każdy nauczyciel otrzymał ręcznie robioną kartkę z życzeniami. W trakcie uroczystości wystąpił również nasz chór Wiolinki.

Natomiast 11 października nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni naszej szkoły obchodzili Dzień Edukacji Narodowej. O godz. 16.30 wszyscy spotkali się w stołówce szkolnej. Rada Rodziców przygotowała pyszny tort i ciasta. W imieniu wszystkich rodziców życzenia pracownikom naszej szkoły złożyła przewodnicząca Rady Rodziców – p. Beata Chruszcz. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby popołudnie minęło nam w tak przyjemnej atmosferze i przy wspaniałym poczęstunku! Dziękujemy!

Dzień Edukacji Narodowej to również dzień, w którym wyróżnia się najbardziej aktywnych i kreatywnych nauczycieli.

Burmistrz Miasta Ustroń, p. Ireneusz Szarzec przyznaje z okazji tego święta nagrody  nauczycielom  i  dyrektorom  za  wybitne  osiągnięcia  na  rzecz ustrońskiej oświaty. Wśród kilkunastu osób wyróżnionych w tym roku znaleźli się również nasi nauczyciele: p. Małgorzata  Rymorz,  p.  Izabela  Strzałkowska  oraz p. dyrektor Roman Langhammer.

Natomiast Dyrektor Szkoły przyznał nagrody za osiągnięcia w  pracy  dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczej.  Nagrody  te  otrzymali:  p.  Gustaw Chraścina, p. Dorota Cisowska, p. Anna Dawid, p. Edyta Gancarz, p. Jolanta Herczyk, p. Lucyna Najda, p. Lucyna Raszka, p. Anna Szczuka-Pezda, p. Mariola Szymańska-Kukuczka oraz p. Dominika Tumas.

Dyrektor wyróżnił nagrodami również pracowników niepedagogicznych. Nagrody zostały przyznane za rzetelne wykonywanie swoich obowiązków i zaangażowanie we wszystkie działania szkoły. Nagrody otrzymali: p. Czesława Baron, p. Ewa Cieślar, p. Halina Duda, p. Franciszek Jaworski i p. Renata Pilch.

Wszystkim nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi gratulujemy, a także życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (18-10-2018, 06:08:15), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

Wycieczka do Słowackiego  Raju (12-14 października) zostanie na zawsze  w pamięci  jej uczestników. Nasz wyjazd był wyprawą do RAJU. Piękna pogoda, wspaniałe trasy do pokonania i niezłe warunki  hotelowo- schroniskowe, fajne towarzystwo  sprawiły, że wszyscy z wycieczki byli zadowoleni.  Szkoda tylko, że w autobusie były wolne miejsca i trzeba będzie drożej zapłacić za przewóz  firmie turystycznej.

W pierwszy dzień poszliśmy przełomem rzeki Hornad.  Odległość 12 km pokonaliśmy przed czasem i nie mogliśmy doczekać się na przyjazd autobusu, który zabierał nas do Pensjonu Rittenberg. Po rozlokowaniu w pokojach (było to ustalone przez Internet)  mieliśmy  nieco  kłopotów  z  daniami   bezmięsnymi  (był piątek). Okazało się, że te dania były droższe i nieco mniejsze. Pani wydająca posiłki ciągle męczyła nas pytaniami, kto ile ma lat, bo Ci co skończyli 12 lat, byli w rozliczeniach traktowani jak dorośli. Wieczorem po posiłku graliśmy w różne gry w sali jadalnej i w pokojach.

Drugi dzień to była długa, ponad 23km wyprawa. Najpierw poszliśmy jaram wyżłobionym przez wodę na Velky Sokol , następnie Glacką Cestą do schroniska Geravy, gdzie zjedliśmy solidny obiad, a następnie skierowaliśmy się w stronę Spiskiej Novej Vsi, do miejsca noclegowego. W ten dzień wszyscy zrobili jakieś większe koło (obejście na rowerowym szlaku), wracali się po różne rzeczy, więc rzeczywista trasa przejścia była nieco dłuższa. Trasa była ciekawsza niż dzień wcześniej. Wieczorem po posiłku był pokaz filmów i zdjęć z naszych różnych wycieczek.

Trzeci dzień był najbardziej ciekawy i najatrakcyjniejszy. Po śniadaniu, czasie wolnym poświęconym na wizytę w kościele, wybraliśmy się na najciekawszą trasę - na Suchą Belę. „Drabina goniła drabinę”, a mostki przeplatały się z półkami na skałach. Ciekawe było zejście do Podlesoka, gdzie zatrzymaliśmy się na szybki posiłek. Dzieci miały jeszcze zapasy pieczywa, wędlin, konserw, więc zjedliśmy jedynie zupę z przygotowanymi kanapkami. Chodziło o czas przygotowania posiłku – musielibyśmy długo czekać. Po małej uroczystości z okazji Święta Edukacji Narodowej (dostałam w ramach podziękowania pamiątkową bluzę ze  Słowackiego Raju), pojechaliśmy na baseny termalne. Tam zrelaksowaliśmy się, wygrzaliśmy się i popływaliśmy. Późno (niecała godzina opóźnienia) wyjechaliśmy do Polski. Wybraliśmy dłuższą trasę, by uniknąć w Polsce korków, ale na autostradach nie udało nam się nadgonić czasu. Policja słowacka długo jechała przed naszym autobusem, aż w końcu włączyła „koguta” i kazała zjechać  z trasy. Kontrolowała papiery kierowcy, zapięcie pasów i sprawdzała, czy pasażerowie siedzieli na swoich miejscach. To też zajęło nam nieco czasu i dlatego  dopiero o 22.40 zajechaliśmy pod szkołę. Pomimo późnego czasu wszyscy byli zadowoleni. Dziękuję za pomoc rodzicom, którzy opiekowali się dziećmi, a dzieciom za dobre zachowanie.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: M. Rymorz (21-10-2018, 07:27:19), zdjęcia: M. Rymorz

W piątek, 12 października, klasa 6 przygotowała upominki dla dzieci z biednych rodzin na Ukrainie, Białorusi  i w Rumunii. Tym samym dołączyliśmy do akcji „Prezent pod choinkę” organizowaną co roku  przez Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie. Prawie każdy  uczeń  przyniósł  jakiś  podarunek  –  puzzle, rękawiczki, farby, kredki, pluszaki i słodycze.  Dzięki  temu  mogliśmy  spakować  10  prezentów  do   pudełek  po butach,  które  wcześniej  ozdobiliśmy  papierem świątecznym. Za niedługo paczki pojadą w drogę i na pewno zrobią przyjemność wielu dzieciakom!

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (15-10-2018, 05:25:49), zdjęcia: D. Tumas

11 października klasa 7a pojechała  do kina Helios w Bielsku- Białej na film pt. Dywizjon 303, przedstawiający legendarną historię polskich asów przestworzy, walczących w ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii. W atmosferę filmu wprowadził nas Wojskowy Komendant Uzupełnień z Bielska -Białej ppłk Tomasz Maj, prezentując krótkie filmiki o obecnej sytuacji sił zbrojnych w Polsce. Film od początku do końca rysował przed widzem obraz heroicznej walki polskich lotników, ich odwagi, poświęcenia, dumy z bycia Polakami. Po projekcji przyszedł czas na spotkanie z żołnierzami jednostki sił powietrznych, którzy opowiadali jak wygląda służba, na czym polega i jak można rozpocząć przygodę z wojskiem. Był również czas na zadawanie pytań. Mieliśmy zatem okazję uczestniczyć w ciekawej lekcji historii jak również zapoznać się z rolą wojska polskiego we współczesnym świecie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: J. Herczyk (24-10-2018, 05:01:42), zdjęcia: I. Strzałkowska

10 października w klasie Ia rozpoczął się cykl zajęć poświęcony takim zagadnieniom, jak: „Dlaczego warto coś umieć?” i „Dlaczego warto pomagać”. Uczniowie opowiadali o swoich marzeniach, zainteresowaniach i hobby. Dowiedzieli się także, po co chodzi się do szkoły oraz o tym, że nauka jest wartością w życiu człowieka. Wysłuchali też terapeutycznej  „Bajki o zaczarowanych ptakach”, która była okazją do rozmowy o własnych umiejętnościach oraz o potrzebie niesienia pomocy innym. Następnie uczniowie przy akompaniamencie muzyki wykonali taniec zaczarowanych ptaków, który był wstępem do zajęć plastycznych. Dzieci podzielone na cztery grupy przystąpiły do ozdabiania dużych sylwetek ptaków. Zadanie polegało na oburęcznym zdobieniu ptaka wybranymi kolorami farb. Praca przebiegała przy rytmach muzyki o zmiennym tempie a za narzędzia malarskie posłużyły korkowe i ziemniaczane stemple.

Podsumowaniem zajęć była rozmowa na temat zdolności, jakie mają wykonane ptaki oraz o tym, jak ważna w życiu jest pomoc drugiego człowieka.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Giza (09-10-2018, 05:53:47), zdjęcia: D. Tumas

8 października klasa IV b wybrała się wraz z opiekunami do sadownictwa Państwa Kralów w Ustroniu Lipowcu. Zostaliśmy serdecznie przyjęci i oprowadzeni po pięknym sadzie jabłkowym przez panią Katarzynę, która podzieliła się z nami wieloma ciekawymi informacjami dotyczącymi sadownictwa. Dowiedzieliśmy się jak należy dbać o sad, by jabłka były najwyższej jakości, zdrowe i ekologicznie, ile wymaga to ogromnej  pracy, nie rzadko także w godzinach nocnych. Zachwycił nas klimat tam panujący, a zwłaszcza fakt, że wszystkie działania gospodarzy mają na celu ochronę i dobro wszelkich, nawet najmniejszych stworzeń. Część jabłek pozostawia się pod drzewami, jako pożywienie dla ptaków i motyli, hoduje się także pszczoły w nowoczesnych ulach, dba się nawet o to, by w sadzie była właściwa ilość biedronek.  Zwiedziliśmy  także tłocznię, w której mogliśmy zobaczyć proces przerabiania jabłek na sok. Zostaliśmy poczęstowani pysznymi jabłkami, oraz  naturalnym sokiem  jabłkowym.

Spędziliśmy bardzo miło czas, a wizyta w sadzie była dla dzieci żywą, bardzo ciekawą lekcją przyrody.

Wyjście do sadownictwa było zrealizowane w  ramach projektu „Program dla szkół”.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (08-10-2018, 05:41:35), zdjęcia: L. Raszka, F. Kłos, D. Siwiera, M. Kępińska, K. Siąkała, E. Kempa

6 października podczas Pikniku charytatywnego dla Natanielka, zorganizowanego przez Przedszkole nr 6 w Ustroniu, wolontariusze z klasy 7a (Emilia Kempa, Monika Puzoń, Julia Cieślar, Kasia Siąkała, Marta Kępińska, Julia Speda, Filip Kłos, Dawid Siwiera) wcielili się w rolę znanych i lubianych bajkowych postaci (jednookiego Minionka, słodką Myszkę Minnie, uśmiechniętą Myszkę Miki) oraz słonecznego Ustroniaczka. Radośnie przechadzali się wśród tłumnie zgromadzonych dzieci, ich rodziców i dziadków. Zachęcali najmłodszych do zabawy oraz wspólnych zdjęć.

Siódmoklasiści mieli również za zadanie uchwycić w obiektywie najciekawsze momenty pikniku. Gotowa fotorelacja zostanie przekazana organizatorom przedsięwzięcia.

To było bardzo pracowite popołudnie. Do domów wracaliśmy zmęczeni, ale bogatsi o nowe doświadczenia i szczęśliwi, że znów mogliśmy „zrobić coś dobrego”!

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (08-10-2018, 05:53:32)

W dniu 6 października odbyły się dwa ważne turnieje szachowe:

1. Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów w Szachach Szybkich w Łaziskach Górnych, w których nasi dobrzy zawodnicy należący do klubów szachowych walczyli o dobre miejsca:

- Maja Nieckarz zdobyła w swojej kategorii II miejsce,

- Nikola Herezy (10), Monika Chruszcz i Mariusz Chruszcz zajęli dobre miejsca, ale nie były to osiągnięcia medalowe.

 2. II edycja Szkolnej Ligii Podbeskidzia w Strumieniu:

- jako szkoła zajęliśmy III miejsce (I miejsce Górki W. 18 pkt., a my zdobyliśmy 17,5 pkt.)

- indywidualnie najlepszy wynik z naszej szkoły zdobył Paweł Czyż – IV miejsce w grupie A,

- Andrzej Połowczuk – VII miejsce w grupie A

- Oliwier Gawlik – IV miejsce w grupie B

- bardzo dobry wynik osiągnął też  Adam Jurasz, Igor Pawlitko (5 wygranych), Kamil Kozłowski (4,5 punktu), Samuel Świeży, Piotr Paszek, Jakub Ogrodzki, Aleksander Mrowiec (po 4 wygrane mecze na 7 rund). Pozostali zbierali cenne doświadczenie.

dodała: E. Gancarz (09-10-2018, 05:44:36), zdjęcia: E. Gancarz

5 października w klasie II b omawialiśmy jedna z najciekawszych lektur dla młodych uczniów. Kto z Was słyszał o zawodzie detektywa? Pracę detektywa i rozwiązywanie zagadek przybliżył nam Grzegorz Kasdepke w  książce pt. „Detektyw Pozytywka”.  Lektura detektywistyczna składa się z kilkunastu zagadek "kryminalnych", które dzieci mogą samodzielnie rozwiązywać, podążając tropem detektywa Pozytywki. Wszystkie wątki dotyczą życia codziennego i dzieci chętnie je rozwiązują. Uczniowie w tym dniu, również zapoznali się z zawodem detektywa, wcielając się w niego. Zostali wyposażeni w sprzęt detektywistyczny i wspólnie rozwiązywali zagadki, biorąc udział w zabawach uczących logicznego myślenia i koncentracji. Wielką radość sprawiło im spotkanie z lekturą. Zachęcam wszystkich do dalszego czytania przygód detektywa Pozytywki.

[zobacz zdjęcia]

dodał: M. Bujok (08-10-2018, 05:47:12), zdjęcia: M. Bujok

W ostatnich dniach na zajęciach z Informatyki w klasach 4 – 8  zostały przeprowadzone praktyczne zajęcia na temat konserwacji i czyszczenia komputerów.  Lekcje te bardzo zainteresowały uczniów, poznali podstawowe metody oraz konieczność czyszczenia komputera a szczególnie radiatora.  Wszyscy chętni mieli możliwość samodzielnego czyszczenia domowym odkurzaczem laptopa. Uczniowie z zaciekawieniem oraz dużym zaangażowaniem otwierali  wnętrze laptopa i poznawali w praktyce jego budowę.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Leszczyna (11-10-2018, 05:14:59), zdjęcia: M. Leszczyna

W dniu 3 października klasa 1 b stworzyła cudowną rodzinkę jeży. Nie było to jednak łatwe zadanie. W pierwszej kolejności uczniowie wraz z wychowawczynią omówili sposób wykonania masy solnej i przygotowali wszystkie niezbędne składniki. Następnie każdy zabrał się do pracy i samodzielnie wyrobił masę. Dzieci wybierały kolory oraz zapach olejku. Gdy masa była już gotowa, uczniowie przeszli do kolejnej czynności. Uformowali jeżyki i zajęli się detalami. Kolce wykonali ze słonecznika, zaś oczy i pyszczek z goździków. W klasie unosił się piękny zapach olejków i przypraw. Na koniec, jak to po skończonej pracy, wszyscy zabrali się dziarsko za sprzątanie.

[zobacz zdjęcia]

dodała: A. Dawid (08-10-2018, 05:36:25), zdjęcia: A. Dawid

Przed uczniami klasy ósmej wybór kierunku kształcenia. Poszukiwanie odpowiedzi na pytania:  Kim chciałbym zostać?  Co będę robić w przyszłości? W związku z tym w dniu 3 października wybraliśmy się do obiektów Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej gdzie zwiedziliśmy laboratorium oraz Stację Uzdatniania Wody. Dowiedzieliśmy się jak wygląda proces badania oraz uzdatniania wody, tak by można było ją pić.  Zwiedzanie przybliżyło nam pracę osób, które odpowiedzialne są za jakość wody.  Kolejnym punktem zwiedzania była zapora w Wiśle Czarnym, po czym udaliśmy się do Nadleśnictwa na ognisko. Naszą wycieczkę zakończyliśmy zwiedzaniem Zamku Prezydenckiego w Wiśle.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Leszczyna (11-10-2018, 05:11:43), zdjęcia: M. Leszczyna

Druga połowa września była dla klasy 1 b bardzo pracowita. W tym czasie dzieci miały okazję wzbogacić swoją wiedzę na temat kotów,  gdyż  cały tydzień nauki został poświęcony właśnie tej tematyce. Uczniowie poznali Superkota naszej podręcznikowej koleżanki - Tereski, wykonali pracę plastyczną zatytułowaną „Mój wymarzony kot”, tworzyli kocie melodie oraz nauczyli się piosenki wraz z układem tanecznym „Kocia samba”. Ponadto dzieci miały za zadanie stworzyć w domu specjalne albumy o kotach w wersji ilustrowanej, zawierające wiadomości dotyczące anatomii kota, żywienia, ras kotów, opieki nad nimi, zabaw oraz kocich krewnych. Wszyscy uczniowie mogli się pochwalić efektami swojej pracy wśród rówieśników. Było przy tym mnóstwo radości i emocji.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (07-10-2018, 09:39:12)

Pożegnanie Lata (29 września) – 50 rajd PTTK Cieszyn na Trzech Kopcach Wiślańskich w Wiśle, był imprezą inaugurującą pracę naszego koła  SKKT „KRETY”. W tym roku szkolnym były już dwie wycieczki, ale były one dla określonych grup, natomiast ta była imprezą otwartą dla wszystkich chętnych. Aż 9 osób uczestniczyło w takiej wycieczce po raz pierwszy i wszyscy świetnie się spisali. Po przyjeździe do Wisły podzieliliśmy się na dwie grupy. Starsi (5 osób) wyruszyli z opiekunem na trasę, by szybciej przybyć na metę rajdu i tam przygotować się do konkursu wiedzy turystycznej, natomiast młodsi odwiedzili Muzeum Beskidzkie (punkt potrzebny do Małej Wiślańskiej Odznaki), gdzie poznali zwyczaje ludzi gór. Trasa wejścia żółtym szlakiem to tylko 1,5 godz. marszu, dlatego dzieci na mecie nie były zmęczone i po posiłku (kiełbaski), urządzały sobie wyścigi, turlały się po trawie i dokazywały. Dwóch naszych zawodników czekało na nagrody. Szymon Sikora zdobył I miejsce w konkursie wiedzy turystycznej, a Serafin Cichocki IV miejsce.

Po odbiorze nagród, krótkim odpoczynku (wiał zimny wiatr) poszliśmy na Smerekowiec, Gościejów Wierch i zeszliśmy czarnym szlakiem (potrzebnym do Dużej Odznaki Wiślańskiej) do Wisły Gościejowa. Tam czekał na nas autobus i zgodnie z planem wróciliśmy do Nierodzimia. Dziękuję rodzicom i dzieciom za udział w wycieczce, proszę o książeczki i zapraszam na kolejne wyprawy.

[rozliczenie]

dodała: J. Kubaczka-Mrowczyk (07-10-2018, 09:39:12), zdjęcia: J. Kubaczka-Mrowczyk

28 września obchodziliśmy w naszej szkole VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomienie, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Na korytarzu i w klasie matematycznej pojawiły się plakaty reklamujące WMTDAY oraz barwne gazetki, z których uczniowie mogli czerpać informacje na temat tabliczki mnożenia. Uczniowie klasy 4 zapoznali się z różnymi metodami ułatwiającymi uczenie się tabliczki mnożenia.

W tym dniu zostały przeprowadzone egzaminy z tabliczki mnożenia w klasach 3-8. Każda osoba, która odpowiedziała na 5 pytań z losu, otrzymała tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.  Do egzaminu przystąpiło 178 osób i 20 osób dorosłych. Tytuły „Eksperta Tabliczki Mnożenia” zdobyło 46 uczniów oraz 10 osób dorosłych. Uczniowie otrzymali tego dnia medale EKSPERTÓW.

Od poniedziałku do piątku były rozdawane imienne legitymacje. Posiadana legitymacja będzie ogromną motywacją dla dzieci do dalszego pogłębiania wiedzy matematycznej i osiągania lepszych wyników w szkole.

Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji . Miejmy  nadzieję, że to matematyczne święto, wejdzie na stałe do naszego szkolnego kalendarza.

Gratulujemy Mistrzom i wszystkim uczestnikom!!!

Dziękujemy za przeprowadzenie patrolu egzaminacyjnego uczniom klasy 7a, który egzaminował osoby dorosłe.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szcześniewska-Gawlas (07-10-2018, 09:45:21), zdjęcia: M. Szcześniewska-Gawlas

28 września w Parku Kuracyjnym w Ustroniu zostały rozegrane miejski biegi przełajowe. Naszą szkołę reprezentowały drużyny dziewcząt i chłopców w składzie - Miriam Mika, Milena Nowak, Noemi Grabiec, Milena Szalbot, Maja Nieckarz i Kinga Żmija, Szymon Sikora, Jakub Górniak, Serafin Cichocki, Oliwier Gawlik, Piotr Madura, Filip Grabiec. Chłopcy uplasowali się na trzecim miejscu, a dziewczęta niestety zostały zdyskwalifikowane.

[zobacz zdjęcia]

dodała: L. Raszka (02-10-2018, 04:51:12), zdjęcia: L. Raszka, D. Tumas, M. Kępińska, K. Wilczek, M. Puzoń

„Chcemy pomagać” – takie hasło towarzyszyło nam od 24 do 28 września podczas kiermaszu charytatywnego zorganizowanego przez klasę 7a i SU na rzecz czteroletniego Natanka, mieszkańca Nierodzimia, chorego na nowotwór mózgu. Codziennie kiermasz ze smakołykami przeżywał istne oblężenie.  Kram rozmaitości, potocznie zwany „pchlim targiem”, również cieszył się zainteresowaniem. Atmosferę zakupów umilały piosenki, płynące z radiowęzłowych głośników, a ich treść zachęcała by, „zrobić coś dobrego”, „nie tracić nadziei”, „dzielić się dobrem”.

W piątek po południu zliczyliśmy zebrane pieniądze. Liczyliśmy, liczyliśmy i... doliczyliśmy się 3235 złotych! Całą kwotę oraz książeczki do czytania jeszcze tego samego dnia zanieśliśmy Natankowi i jego dzielnej mamie. W jej oczach widzieliśmy łzy wzruszenia, wdzięczności, bólu. Mamy nadzieję, że przy naszym kolejnym spotkaniu, na twarzach całej rodziny będzie gościł uśmiech!

Bardzo dziękujemy WSZYSTKIM, którzy pomogli nam zorganizować kiermasz!

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (30-09-2018, 07:27:41), zdjęcia: D. Tumas

Skąd możemy czerpać informacje na temat historii naszej rodziny? Czym są więzi rodzinne? Na te pytania próbowali odpowiedzieć na lekcji historii uczniowie z klasy 4b. Temat zajęć był okazją do pochwalenia się swoimi pamiątkami rodzinnymi i związanymi z nimi wspomnieniami. Pojawiły  się  takie  relikty przeszłości jak kaseta VHS czy drewniany kałamarz. A także zdjęcia, legitymacje, biżuteria prababci, kolekcja znaczków, odznaczenia, medale czy pagony z mundurów żołnierskich. Takie pamiątki są bardzo cenną i ważną rzeczą w każdej rodzinie, obrazują jej historię, budują naszą tożsamość, wzmacniają rodzinne więzi. Warto je gromadzić, a przy okazji przekazywać kolejnym pokoleniom związane z nimi historie i wspomnienia.

[zobacz zdjęcia]

dodała: D. Tumas (30-09-2018, 07:23:21), zdjęcia: G. Chraścina

Pełna uroku Pszczyna była celem wycieczki, na którą 26 września udały się klasy 5a i 6. Poranek był rześki i słoneczny, więc wykorzystaliśmy go na spacer po Parku Zamkowym. Został zaprojektowany na angielską modłę, z rozległymi alejami, stawami z wysepkami  i  łukowatymi  mostkami.  Obejrzeliśmy, znajdujące się w cieniu drzew, groby pszczyńskich książąt Anhaltów i pałacową Lodownię.

Historia zamku w Pszczynie sięga XV wieku, ale swój obecny wygląd zawdzięcza ostatnim, długoletnim właścicielom – książętom z rodu Hochbergów. Zwiedziliśmy trzy piętra pałacu i podziemną zbrojownię z bogatą kolekcją różnorakiej broni. Wyposażenie rezydencji Hochbergów z przełomu XIX i XX wieku niemal w całości ocalało, więc zamkowe apartamenty wyglądały, jakby właściciele opuścili je zaledwie wczoraj… Książęta urządzali w pszczyńskich lasach polowania dla królów pruskich, cesarzy niemieckich i królewskich gości z całej Europy, stąd w zamku wyeksponowanych było mnóstwo myśliwskich trofeów.

Zamiłowanie Hochbergów do polowań i dzikiej zwierzyny zaowocowało sprowadzeniem do okolicznych lasów żubrów. Kolejnym punktem naszej wycieczki była więc Pokazowa Zagroda Żubrów. Udało się nam trafić na porę karmienia tych okazałych zwierząt. Oprócz żubrów mogliśmy też rozpoznać w zagrodzie inne zwierzęta, żyjące w naszych lasach jak np. jelenie, daniele, muflony czy bażanty.

Po wizycie w zagrodzie żubrów poszliśmy zobaczyć jeszcze jedną atrakcję Pszczyny. W zamku obejrzeliśmy piękne  pokoje  z  kryształowymi  lustrami  i żyrandolami i mogliśmy wyobrazić sobie, jak żyło się książętom w XIX wieku. Natomiast po drugiej stronie parku znaleźliśmy się w zupełnie odmiennym miejscu, jakby dla kontrastu, by zobaczyć jak żyło się wtedy zwykłym ludziom. Wizyta w skansenie wsi pszczyńskiej przybliżyła nam realia życia chłopów w XVIII i XIX wieku. Wszystkie budynki, czyli chłopskie chaty, spichlerz, młyn czy stodoła to autentyczne zabytki. A w ich wnętrzach oryginalne sprzęty rolnicze i  rzemieślnicze, narzędzia codziennego użytku, pojazdy, meble oraz ciekawe eksponaty sztuki ludowej.

Wizytę w Pszczynie uznaliśmy za ciekawą i pouczającą. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Goczałkowicach-Zdroju, gdzie przeszliśmy się kawałek po koronie zapory i podziwialiśmy Jezioro Goczałkowickie. Na koniec zaliczyliśmy jeszcze McDonald’s  i  zadowoleni  z  wycieczki  pełnej  atrakcji,  wróciliśmy popołudniu pod szkołę.

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (24-09-2018, 05:06:12), zdjęcia: D. Tumas

Rozpoczęcie roku szkolnego już za nami, a ciepłe wspomnienia wakacji i ekscytujące wrażenia letnich podróży powróciły wraz z wystawą literacko-plastycznych prac uczniów pod tytułem „Pamiętnik z wakacji”. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do rozwijania i kształtowania wyobraźni plastycznej i kreatywności. Zachęcenie miłośników pisania do prezentowania własnych umiejętności. Dziękuję wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie. Jury w składzie: p. Dominika Tumas, p. Edyta Gancarz, p. Monika Rzeszótko i p. J. Postrzednik wyróżniło najciekawsze prace:

Kategoria klas 1-3:

I miejsce - Kordian Rusin (2b)

II miejsce - Szymon Raszka (2b)

III miejsce - Tatiana Borys (2a)

Wyróżnienie: Martyna Giel (2b), Klaudia Kozieł (2b), Konrad Stec (2b), Amelia Husar (2b), Maria Sikorska (3)

Kategoria klas 4-8:

I miejsce - Nikola Poloczek (4b)

II miejsce - Kornelia Wilczek (7a)

III miejsce - Nikola Herazy (4b)

Wyróżnienie: Wiktoria Majchrowska (7b), Szymon Sikora (6), Kaja Piotrowska (4b)

Uczniom gratulujemy wspaniałych wrażeń z wakacji i weny twórczej. Wszystkich tęskniących za magicznymi wakacjami zapraszamy do obejrzenia prac uczniów w Czytelni Biblioteki Szkolno – Środowiskowej naszej szkoły.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (23-09-2018, 12:23:31), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W dniu 18 września uczestniczyliśmy w Święcie Drzewa. Z naszej szkoły grupa 10 osób wyruszyła do Ustronia, gdzie spod pomnika przyrody, Dębu Sobieskiego przy ulicy Daszyńskiego, żółtym szlakiem poszliśmy w stronę Małej Czantorii. W wiacie nadleśnictwa był koniec rajdu i konkurs wiedzy przyrodniczej. Naszą szkołę reprezentowała Maja Nieckarz, która zdobyła I miejsce. Swoich sił w konkursie próbowała  Nikola Herezy.  Pozostali uczestnicy mieli czas na pieczenie kiełbasek i zabawy.  W rajdzie uczestniczyli pracownicy nadleśnictwa i Burmistrz Ustronia. W podsumowaniu rajdu Komisja Ochrony Przyrody ogłosiła, że w tym roku (2018) „Dąb Mieszka z Kończyc” (na który głosowaliśmy internetowo) zdobył 6 miejsce w Polsce, a w roku 2019 do miana drzewa roku  będzie kandydował  „Dąb Sobieskiego z Ustronia”. Inną trasą zeszliśmy do Ustronia i kursowym autobusem wróciliśmy do szkoły. Był to miły i spokojny rajd.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (23-09-2018, 12:18:21), zdjęcia: M. Szymańska-Kukuczka

W tym roku, wzorem innych Rajdów Głównym Szlakiem Beskidzkim,  wyruszyliśmy  w dniu rajdu GSB, czyli 15 września na trasę czerwonego szlaku. Wybraliśmy dwie trasy: od przeł. Krowiarki do Jordanowa (dzieci z SP 6) i z Rabki na Turbacz (grupa dorosłych). Inne grupy miały inne odcinki rajdu. W tym roku nie było ciekawych koszulek oraz oficjalnego sponsorowania  Hospicjum i dlatego nie wpłacaliśmy wpisowego.  Organizatorzy nie zdążyli przygotować odpowiednich projektów. Dla nas nie było to przeszkodą, gdyż zrobiliśmy kolejny odcinek trasy czerwonym szlakiem i kilka osób „wychodziło”  tym sposobem kolejną odznakę GSB (srebrne i złote).

Pogoda w dniu rajdu nie była zła. Najpierw trochę mżyło, ale od szczytu Pilicy mieliśmy piękną pogodę. Po drodze było tylko  jedno  schronisko,  gdzie było dużo ludzi i mały wybór jedzenia. Zjedliśmy co nieco (zupki, desery i kanapki) i po odpoczynku wyruszyliśmy  w dalszą drogę. Nie dało się szybko iść, gdyż z wycieczki zrobiło się wielkie grzybobrania. Grzyby rosły dosłownie przy drodze i jedynym problemem było to, że nie mieliśmy do czego  je  zbierać.  W  Bystrej zrobiliśmy dłuższą przerwę i posililiśmy się bananami. Druga grupa dorosłych realizowała ostry marsz na Turbacz. Do Ustronia, zadowoleni, wypoczęci i głodni powróciliśmy po 20.00. Do zobaczenia na kolejnej wycieczce.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: L. Raszka (20-09-2018, 06:33:12), zdjęcia: L. Raszka, K. Wilczek

„Od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna, gdy maleńkiej Vashti bardzo zrzedła mina. Miała za zadanie znaczek namalować, jednak ona chciała farbki swoje schować” – to fragment piosenki (autorstwa Jolanty Okuniewskiej i Beaty Skrzypiec), którą mogliśmy usłyszeć 17 września na naszych szkolnych korytarzach, podczas audycji na temat  Międzynarodowego Dnia Kropki, przygotowanej przez pełnych nowego zapału  dziennikarzy z Krecich Newsów. Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Głównym celem święta jest chęć pomocy dzieciom w odkrywaniu ich własnych talentów, mocnych stron i wzmocnienie ich wiary w własne możliwości i umiejętności. Warto świętować!

[zobacz zdjęcia]

dodała: E. Gancarz (20-09-2018, 06:18:23), zdjęcia: E. Gancarz, I. Strzałkowska, L. Najda, M. Bujok

„Dot Day”, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki odbył się w naszej szkole po raz drugi 17 września. Jest to święto kreatywności, rozwijania talentów, wytrwałości w pokonywaniu trudności i wiary we własne możliwości. Przypomnieliśmy sobie w tym dniu historię Vashti, małej bohaterki książki „Kropka”. Dziewczynka nie wierzyła w to, że potrafi coś namalować...ale ktoś uwierzył w nią, a w efekcie odkrył jej niezwykły talent.

Tego dnia nie mogło zabraknąć na zajęciach kropek. Dzieci miały okazję ułożyć je z kolorowych kubeczków. W klasach zorganizowano również zabawy z kropką. Odbyło się wielkie malowanie kropek, powstała galeria kropkowych prac, z których wyróżnione zostały prace uczniów klas 1a i 1b.

[zobacz zdjęcia]

dodała: I. Strzałkowska (17-09-2018, 05:32:12), zdjęcia: I. Strzałkowska

12 września pierwszoklasiści udali się do MDK „Prażakówka” w Ustroniu na pokaz iluzji. Przybyłych  powitała pani dyrektor MDK Barbara Nawrotek-Żmijewska i przedstawiła gościa specjalnego - iluzjonistę Adriana Mitoraja. Pan Adrian podczas 45-minutowego pokazu efektów iluzjonistycznych poprowadził widzów przez baśniowy świat, w którym „niemożliwe rzeczy stają się rzeczywistością”. Dodatkową atrakcją przedstawienia był udział dzieci na scenie (wybranych spośród widowni), które asystowały iluzjoniście podczas prezentowanych sztuczek. W trakcie pokazu uczniowie mieli okazję zobaczyć zadziwiające łączenie stalowych obręczy o zamkniętych obwodach, „teleportację” wielkich kart, przekłuwanie lustra stalową igłą, cięcie sznurka, z którego żadnym sposobem nie  można było uzyskać dwóch jednakowych długości oraz  znikające konfetti. Największe emocje wzbudził latający stolik, który początkowo lekko unosił się nad sceną, po czym zaczął przemieszczać się coraz szybciej w gorę i w dół, oraz z prawej strony na lewą.

Okrzykom zachwytu, niedowierzania i zdziwienia nie było końca. Z wypiekami na twarzy  opuściliśmy  „Prażakówkę”  i  w  świetnych  humorach powróciliśmy do szkoły.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (05-09-2018, 05:42:32), zdjęcia: M. Kępińska

3 września zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.15 tradycyjnym „Polonezem” w wykonaniu uczniów klas czwartych. Dyrektor powitał wszystkich przybyłych, a wśród nich gości – radną p. Jolantę Hazukę, proboszcza parafii rzymsko-katolickiej ks. Macieja Jenknera oraz wszystkich rodziców. Szczególnie mocno witał nowych uczniów w szkole – pierwszoklasistów.

P. Roman Langhammer powitał i przedstawił nowych nauczycieli:

- p. Monikę Bitner (język polski)

- p. Gabrielę Drzazgę (religia)

- p. Katarzynę Herzyk (edukacja wczesnoszkolna)

- p. Jolantę Kubaczkę-Mrowczyk (matematyka)

- p. Monikę Leszczynę (edukacja wczesnoszkolna)

- p. Darię Madzię (przyroda, edukacja dla bezpieczeństwa, świetlica)

- p. Martę Weisman (pedagog szkolny, świetlica)

- p. Marcina Bujoka (informatyka)

- p. Ryszarda Gierulę (chemia, geografia, wychowanie fizyczne)

- p. Dariusza Górę (biologia).

Dyrektor poinformował również o oddaniu do użytku nowych sal lekcyjnych – pracowni matematyczno-fizycznej oraz polonistycznej, a także o zakupach w ramach programów, w których szkoła bierze udział: Aktywna Tablica (zakupione zostaną monitory interaktywne) oraz Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa (biblioteka wzbogaci się o kilkaset nowych książek).

P. Roman Langhammer przedstawił również wychowawców poszczególnych oddziałów. Są nimi:

- kl. 1a integracyjna – p. Jolanta Herczyk (nauczyciele dodatkowo: p. Izabela Strzałkowska, p. Dorota Cisowska)

- kl. 1b – p. Monika Leszczyna

- kl. 2a – p. Lucyna Najda

- kl. 2b integracyjna – p. Edyta Gancarz (nauczyciel dodatkowy: p. Elżbieta Bujok)

- kl. 3 – p. Katarzyna Herzyk

- kl. 4a – p. Małgorzata Szcześniewska-Gawlas

- kl. 4b – p. Dominika Tumas

- kl. 5a – p. Gustaw Chraścina

- kl. 5b – p. Ryszard Gierula (nauczyciel dodatkowy: p. Paweł Sztefek)

- kl. 6 – p. Małgorzata Rymorz (nauczyciel dodatkowy: p. Anna Giza)

- kl. 7a integracyjna – p. Lucyna Raszka (nauczyciel dodatkowy: p. Dominika Tumas)

- kl. 7b – p. Mariusz Zawada

- kl. 8 – p. Rajmund Raszyk

Na koniec Dyrektor życzył wszystkim sukcesów w nowym roku szkolnym. Następnie uczniowie klas czwartych przekazali życzenia „pierwszakom”, których zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 w Ustroniu.

[zobacz zdjęcia]

dodał: R. Langhammer (02-09-2018, 11:33:12), zdjęcia: Gazeta Ustrońska

1 września 2018 roku delegacja naszych uczniów uczestniczyła w uroczystościach patriotycznych, które odbyły się pod Pomnikiem Pamięci Narodowej w Ustroniu, z okazji rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

[zobacz zdjęcia]

[wróć]